KAPPIE IN WILDWEST Rapport over fruitteelt in de herverkavelings gebieden WALCHEREN BICABPAN58' URKER VISSERSGEZINNEN VERKEREN IN NOOD MAANDAG 18 OCTOBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 NEGEN CONCLUSIES Toewijzing van bedrijven dient spoedig te geschieden Enige tijd geleden heeft het Rijks- tuinbouwconsulentschap te Goes een rapport samengesteld getiteld „Richt lijnen voor de sanering van de tuin bouw in de herverkavelingsgebieden" De inhoud van het rapport is thans aan de leden van de Nederlandse Fruittelers Organisatie bekend maakt. De conclusies van het rapport lui den: 1. De tegenwoordige fruitteelt heeft, meer nog dan vroeger, behoefte aan grond van uitstekende kwaliteit, in verband met het gebruik van zwakke, sterk op de kwaliteit van de grond reagerende onderstammen. 2. De waterbeheersing en de drai nage dienen mede te worden aange past aan de behoeften van de fruit teelt en de overige takken van tuin bouw. 3. De ontwikkeling in de richting van een „fruitteelt op korte termijn", met behulp van beplantingen, die een beperkte levensduur hebben, vereist wel een gespecialiseerd fruitteeltbe- drijf, maar met het oog op tijdige vervanging van de opstanden enige grondreserve in het bedrijf. ZUID-BEVELAND Goes „Kunstvrienden" opende het seizoen Een „hg en een zg" verwisselden hun academische studies voor het to neel en sloten een huwelijk. Dit alles zonder medeweten van hun resp. oom en tante, die hun studie bekostigden. Een dergelijke situatie kan voldoende verwikkelingen geven, die zich dan ook prompt voordeden in de klucht „Het hing in de lucht", waarmee de Goesse Toneelvereniging „Kunst vrienden" Zaterdagavond in het goed bezette Schuttershof haar nieuwe speelseizoen opende. Het artistenpaar had zich veertien rustige vacantiedagen thuis gedacht, doch de plotselinge komst van de tan te en de oom, noopte het jonge stel tot het spelen van een komedie, zoals zij zelfs op de planken nog nooit had den gespeeld. De meest dolle scenes waren 't gevolg met verkleedpartijen en persoonsverwisselingen, die het publiek volop amusement boden. „Kunstvrienden" heeft van deze klucht een vlotte vertolking gegeven. Er werd goed spel geleverd, hoewel by de verkleedpartijen sommige spe lers zich wel eens lieten verleiden om een tè goedkoop succes te willen boe ken. De hoofdrollen waren in uitste kende handen bij mej. W. C. Maas dam en de heer F. van Vredegem. Vooral in haar creatie van de pseudo- vriend van haar echtgenoot, was mej. Maasdam bijzonder op dreef. Mevr. A. Verbeem-Zuidijk zette een aanne melijke oude vrijster op de planken, terwijl de heer P. Zandee. die tevens de regie had, als oom Harry, de goed geluimde zeekapitein, eveneens van goed spel deed genieten, Gerrit van Tikkum (P. J. Temmerman), leverde ook een aardig aandeel in de dolle si tuaties, terwijl het sp'el van Mia (mej. D. Voois), Loes (mevr. T. van Vredegem-Bijkerk) en mej. Bartels (mevr. Z. Hollestelle-Staal) mede het geheel tot een geslaagde uitvoering maakte. Bij de aanvang reikte de voorzitter, de heer F.'van Vredegem. aan twee ereleden, de heren P. Schrijver en J. Tilroe, de ereinsignes uit, terwijl de beide echtgenotes een bloemenhulde ontvingen. „Dwars door Amerika" Donderdagavond 22 October a.s. zal Mary Pos in „De Prins van Oran je" te Goes spreken over „Dwars door Amerika naar het grote Californië". Deze avond wordt georganiseerd door de Nederlandse Reis Vereniging en is voor leden en belangstellenden toe gankelijk. Vergadering C.B.P.B. Zaterdagmiddag kwamen de meis jes van de Christelijke Boerinnen- en Plattelandsvrouwenbond voor een vergadering bijeen in restaurant „De Opril" te Goes. De presidente, mej. R. Mol. opende de vergadering, waarna mej. T. Geel hoed een inleiding hield over „Sleur en Gewoonte". Zij vertelde daarbij wat er uit sleur en gewoonte kan voort komen. Na de pauze brachten de leden A. de Jager, A. Quist en L. de Jager een declamatie. Na een korte rondvraag werd de bijeenkomst gesloten. RAAD KATTENDIJKE Gemeentebegroting 1955 aangeboden. De raad der gemeente Kattendijke, welke Donderdagavond in openbare vergadering bijeen kwam, onder voor zitterschap van burgemeester P. J. Evers, kreeg de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1955 aangeboden. De bestratings- en rioleringswer ken werden gegund aan de fa. F. Duinhouwer te Goes voor 28.800. In verband hiermede en met de aan koop van grond werd de begroting 1954 gewijzigd. Tot schoonmaakster van het ge meentehuis werd benoemd mej. M. H. Grootjans-Steenblok. De verordening op de heffing van begraafrechten werden onveranderd vastgesteld. Tijdens deze vergadering kreeg de raad een schetstekening aangeboden van het nieuwe dorpshuis. Bij de rondvraag werd nog de ver betering van een rioleringsput en de verbetering van een huis aan de orde gesteld. Gestreefd dient te worden naar een bedrijfsgrootte in de fruitteelt, waar bij de arbeidscapaciteit van twee per sonen benut wordt, n.l. 5 ha. 5. De intensieve bewerking en con trole in de fruitteelt maken het nood zakelijk dat het bedrijf uit één blok bestaat en van zodanige vorm is dat een nuttig gebruik van de windkering wordt verkregen en een efficiënte uit voering van de werkzaamheden mo gelijk is. 6. Goede verbindingswegen zijn noodzakelijk tussen de tuinbouwpro- ductiecentra en de veilingen te Goes, Kapelle, Krabbendijke, de Thoolse veilingen en Rotterdam. 7. Grondruil tussen fruittelers en landbouwers dient gestimuleerd te worden. 8. In verband met de periode, waar in de nieuwere boomgaarden moeten worden opgekweekt is het gewenst, dat de fruittelers zo spoedig mogelijk een bedrijf of een gedeelte daarvan worden toegewezen. 9. De specifieke omstandigheden in de kop van Schouwen, in het bijzon der wat betreft de grond, maken het wenselijk in dit gebied zo spoedig mo gelijk met een proefverkaveling aan te vangen. KLEINE BEDRIJVEN. In het rapport wordt ook opgemerkt, dat de kleine tot zeer kleine bedrij ven zeer groot in aantal zijn. In Waar de is 74 procent, n.l. 43 van de 58 fruit- teeltbedrijven kleiner dan 5 ha. In de Zak van Zuid-Beveland zijn 243 van de 389 bedrijven, of wel 62 procent kleiner dan 5 ha. Voor Tholen zijn deze cijfers: 64 van de 136, d.i. 47 procent; Schouwen-Duiveland 179 van dë 243, n.l. 74 procent. Zelfs het per centage van bedrijven met nog minder dan 2 ha is vrij hoog, n.l. in de Zak van Zuid-Beveland 37 procent, Tho len 20 procent, Schouwen-Duiveland 47 procent, Waarde 47 procent. Ook de bedrijfsverkaveling laat veelal te wensen over en is op ver schillende punten voor verbetering vatbaar. In diverse gemeenten bestaan de bedrijven, kleiner dan Chr. Zangverenigingen vergaderden in Goes Volgend jaar concours in Oostkapelle of Souburg Achttien verenigingen hadden ver tegenwoordigers gezonden naar de le denvergadering van de Ring Zeeland van Christelijke zangverenigingen, welke Zaterdagmiddag in restaurant „de Opril" te Goes werd gehouden. Een van de belangrijkste punten was de bespreking van het zangconcours 1955. Het bestuur had voorgesteld het concours evenals dit jaar in Goes te houden, maar na lange besprekingen werd besloten de keuze op Oostkapel le of Oost-Souburg te laten vallen, naar gelang de zaalruimte die deze plaatsen eventueel by slecht weer kunnen bieden. De voorzitter, de heer J. J. van de Velde, memoreerde de dirigenten cursus, die onder leiding van de heer A. Kousemaker te Goes wordt gehou den en reeds 12 deelnemers telt. Bn de Ring zyn momenteel 48 ver enigingen aangesloten, doch er is een groot tekort aan jonge krachten. Ook ae samenwerking van de NCRV met de bond laat veel te wensen over. Van de Stichting van Maatschap pelijk en Cultureel werk ontving men een bedrag ter grootte van de helft van het nadelige saldo van het zar~ concours, dat op Hemelvaartsdag Goes gehouden werd. Tijdens de bestuurverkiezïng wer den de heren J. J. van de Velde en P. van Belle, die beiden aftredend waren, herkozen. Verder vestigde de voorzitter er de aandacht op, dat de verenigingen plaatselijk een gemeentelijke subsidie moeten aanvragen, daar voor even tuele tekorten bij een uitvoering het Rijk anders geen subsidie zal verle nen. Besloten werd volgend jaar het zangconcours, zo enigszins mogelijk, in de openlucht te houden. Teneinde een zo groot mogelijk aantal deelne mende verenigingen te krijgen, zal men reeds nu aan de aangesloten ver enigingen vragen of zij al of niet aan het concours deelnemen. Bij afwijzen de beschikking zal de betreffende ver eniging worden bezocht om alsnog te animo te kweken .- uit proberen voldoende kavels van gemiddeld nog niet één ha. 1 om dit concours te bezoeken. Middelburg Florence Nightingale In het kader van de landelijke Flo rence Nightingale-herdenking zal te Middelburg een bijeenkomst worden gehouden op Vrijdag 22 October des avonds in de grote zaal van het Schut tershof. Dr J. M. Beyerman, arts uit Wer kendam, is bereid gevonden daar een inleiding te houden over het leven en werken van deze grote voorgang ster op het terrein van de verpleging. Voor deze avond zijn uitgenodigd de verpleegsters, oud-verpleegsters en leerling-verpleegsters, benevens de vrouwelijke leerlingen van de hoogste klasse van de daarvoor' in aanmerking komende scholen. Deze Jaatste cate gorie behorende tot de jeugd, waar van in de naaste toekomst grote be langstelling voor het vak van ver pleegster mag worden verwacht. Van onze adverteerders Aan de Lange Noordstraat 45 in Middelburg heropende de N.V. Van Boven Zaterdag haar zaak in optiek, foto-, bandage- en verplegingsartike- len. Een verbouwing van enkele we ken bracht een geheel gemoderniseer de winkelruimte teweeg, die aan de eisen van de tijd beantwoordt. Een licht en fris interieur met meer ruim te dan voorheen en doelmatig inge richt, alsmede een aanlokkelijke eta lage. Bovendien beschikt men achter de winkel over een pedicurekamer en een werkplaats. De verbouwing mag dan ook zeer geslaagd heten. Voor de heropening bestond grote belangstel ling, die zich uitte in een druk bezoek en in bloemstukken. RAAD SOUBURG. Onderwijzer benoemd De raad der gemeente Souburg kwam Vrijdagavond in spoedeisende verga dering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester A. H. S. Stemer- ding. Op de agenda stond de benoe ming van een onderwijzer aan de openbare lagere school. Op de aan beveling stonden twee candidaten, doch één had zich inmiddels terugge trokken. De tweede candidaat, de heer J. K. Stroo uit Vlissingen werd be noemd. Vlissingen Engelsen maakten trip rond Walcheren De Engelse middenstanders uit Folkestone, die momenteel enkele da gen in Vlissingen doorbrengen, bo den de Vlissingse middenstanders Za terdagavond in het Strandhotel een gezellige dansavond aan. Zondagmid dag maakten de Engelsen een trip rond Walcheren en des avonds dineer den zij samen met hun Nederlandse collega's. Vandaag staat een bezoek aan Brussel op het programma en Dinsdag wordt Middelburg bezich tigd. Woensdag wordt de terugreis naar Folkestone gemaakt. Scholieren-avond In het Ambonezen-kamp aan de Koudekerkseweg te Vlissingen werd Zaterdagavond onder voorzitterschap van de heer S. Ollong een contact bijeenkomst gehouden van de Vereni ging van Zuid Molukse Studerenden „P.P.M.Z." en belangstellenden. Als sprekers traden op de heer Li- liparly uit Vlissingen, mevrouw Bat- tem uit Middelburg, en de heer Gle- rum uit Vlissingen. die zich vooral bepaalden tot het gedrag van de Ambonese studerenden, de toekomst mogelijkheden en de plaats, welke on derwijzer en leraar in het leven van de Zuidmolukse scholier inneemt. Na deze inleidingen werd nog en kele uren gezellig gedanst. De muziek werd gebracht door de verenigings band onder leiding van de heer Roe- mabewang. EXAMENS. Geslaagd voor candidaatsexamen Nederlandse letteren de heer H. de Visser, Ritthem. Advertentie. Als U shag koopt, vraagt U altijd naar 'n bepaald merk. Doe dat ook bij het vloei! De winkelier kan niet ruiken wat U wilt... zèg hem wat U wenst Dat is gemakkelijk voor hem en beter voor UI Vraag het merk, dat de meeste zelfrollers kiezen: het 3 x betere Mascotte-vloei. Tobt U met Uw maag? Dat vergeet U gauw met Personeelsvereniging Kon. Mij. „De Schelde" De personeelsvereniging van de N. V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissin- fen is Zaterdagavond in het „Schel- ekwartier" gestart met de eerste in een reeks uitvoeringen, welke gedu rende het winterseizoen gegeven zul len worden. Na een kort openings woord door de voorzitter, de heer Korff, die de directie bijzondere dank bracht voor het aanleggen van een nieuwe parket-vloer in de zaal. bracht de toneelgroep het blijspel „Papa mag het niet weten" van Bert Peets op de planken. De tonelisten leverden geen onverdienstelijk spel en vooral de heer Hubregtsen en mej. Eekman lieten met hun kostelijke vertolkingen dikwijls de toeschouwers daveren van het lachen. De avond werd besloten met een gezellig bal, waarbij de muziek werd feleverd door de eigen personeels- and. Van onze adverteerders Zaterdag opende de heer A. de Pree zijn geheel verbouwde zaak in rijwielen, bromfietsen, scooters en motorrijwielen aan de Scheldestraat te Vlissingen. Voor deze opening was een grote belangstelling en de zaak was weldra herschapen in een zee van bloemen. Naast een serie van de nieuwste modellen scooters en bromfietsen be vatte het geheel nieuw opgetrokken gebouw een keur van instrumenten en gereedschappen, die er zeker toe zullen bijdragen, de motorrijder een nog betere service te bieden dan voor heen mogelijk was. Voor het pand is ccn benzinepomp geplaatst. Oostkapelle Vergadering „Vrederust" Te Oostkapelle werd in de Geref. Kerk de jaarlijkse bijeenkomst gehou den van de afdeling Oostkapelle der Stichting „Vrederust". Ds. Van Til uit Middelburg sprak over „Ik heb feen mens", naar aanleiding van Joh. vers 7. De belangstelling; was gering. Auto-botsing Op het. lager gelegen gedeelte van de Scheldekade te Terneuzen kwam Zaterdag een achteruit rijdende bus vaii de Z.V.T.M., bestuurd door M. W. V., in botsing met een geparkeerde Belgische personenauto van R. F. van V. uit Gent. Bij deze botsing werden beide voertuigen beschadigd. HOOG EN LAAG WATER 19 October: Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge 7.03 7.33 8.01 8.20 8.42 U.+N.A.P. U.+NA.P. U.—N.A.P. 1,57 1,75 1,84 1,16 1,35 19.52 20.19 20.45 21.03 21.20 1,79 1,90 1.02 1.24 2.04 1.55 2.03 1,64 1,84 1,31 1,53 U.—N.A.P. 13.36 1,66 13.57 41.35 14.26 14.34 2,01 1,40 1,61 KOSTWINNERS VERDRONKEN In 1953 hielpen zij de Zeeuwen De burgemeester van Urk, de heer G. Keijzer, heeft in een rondschrijven de aandacht gevestigd op de grote nood, waarin enige Urker gezinnen kwamen te verkeren, na het vergaan van vissersschepen in de nacht van 6 op 7 October, tijdens een zware storm. In totaal verloren zes mensen het leven. De eigenaar vap een kotter ver loor zijn gehele vermogen, ter waarde van f 125.000. Gezinnen bleven zonder voldoende inkomsten achter; uit één gezin werden drie zoons, 25. 20 en 15 jaar oud, weggerukt. Uit een ander gezin verdronk de vader, een weduwe en vier nog jonge kinderen nalatend Een andere vrouw bleef achter met zes kinderen. De heer Keijzer vormde onmiddel lijk een comité voor hulp aan de na bestaanden; het gironummer van de heer Keijzer is 34 84 15 en tevens kun nen gelden worden gestort ten kan tore van de Amsterdamse Bank N.V„ bijkantoor Urk. Velen in Zeeland, die zich de spon tane hulp van de Urker vissers, be toond bij de Februari-ramp in 1953 zullen herinneren, zullen thans onge twijfeld het comité „Ramp Urker vis sers 1954" niet vergeten.... IN 1953. Tijdens de Februari-ramp heeft de nu omgekomen schipper Van den Berg van de „U.K. 60" met zijn schip een groot aandeel gehad bij de reddings werkzaamheden in Zeeland. Hij was namelijk de leidende figuur van de Urker vloot in Breskens- Deze vloot heeft toen een radio-telefonische keten Arnemuiden A.N.M.B. vergaderde De afdeling Arnemuiden van de Al gemene Nederlandse Metaalbewer- Kersbond kwam dezer dagen in alge mene vergadering bijeen onder lei ding van de tweede voorzitter, de heer A. Poortvliet. In verband met het overlijden van de voorzitter, de heer F. Buys, sprak de districtsbe stuurder, de heer K. van Wagten- donk, over het vakbondsleven en over het werk, dat de overleden voorzitter heeft verricht. Daarop werden enkele ogenblikken stilte in acht genomen. Bij de bestuursverkiezingen werd de heer Poortvliet tot voorzatter be noemd, terwijl de heer A. de Nooyer in het bestuur werd opgenomen. Dis trictsbestuurder van Wagtendonk sprak vervolgens over „Het Mande ment der Bisschopen" en „De loons verhoging van 6 Tot slot werd een aantal vragen behandeld. UNIVERSITAIR EXAMEN. Aan de Utrechtse Rijksuniversiteit slaagde voor het artsenexamen mej. A. H. Wesselink uit Middelburg. 46. Het angstzweet brak Kappie uit, toen Biliy de Beer vlak boven hem uit de rotsspleet opdook en met een boosaardige grijns het scherp van zijn mes op het touw zette, waaraan Kap pie hing. Weliswaar was het grootste deel van de afda ling achter de rug, maar de afstand, die hem nog van het bos daar beneden scheidde, was nog groot ge noeg om iemand hoogte vrees te bezorgen. „Nou dag, kapitein, doe ze beneden de groetenl" hoonde de bandiet en.... hij sneed het touw door! Maar op hetzelfde ogenblik greep Kappie bliksemsnel naar boven en kreeg nog net Billy's kraag te pakken, waaraan hij zich wanhopig vastklampte. Dit plotselinge gewicht aan zijn hals deed Billy het evenwicht verlie zen. Wild klauwden zijn handen rond naar een steunpunt en greep op het laatste nippertje het uiteinde van het touw. Het volgende ogenblik bengelde hij aan het touw. terwijl Kappie op zijn beurt aan zijn kraag hing. Het was een gevaarlijke toestand, maar het zou nog erger wordenHaviksneus, die boven het touw vast hield, werd door de enorme ruk volkomen verrast. Hij schoot voorover en, het touw nog steeds om klemd houdend, viel hij de afgrond in.... over 't verdronken gebied van Noord- Zeeland gelegd en daarmede de hulp verlening sterk bevorderd. Tekort aan zaalruimte bij gymnastiekverenigingen Kring Zeeland N.C.G.V. vergaderde in Goes Zaterdagmiddag werd in „de Land bouw" te Goes de jaarvergadering van de Kring Zeeland van het Neder lands Christelijk Gymnastiekverbond gehouden. Na opening door de voorzitter, de heer A. Kuyvenhoven uit Vlissingen, werden de jaarverslagen voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. De heer Bennaards uit Bergen op Zoom en mevrouw Oreel uit Vlissin- 5en werden tot leden van de Kring- echnisehe Commissie Zeeland geko zen. De zaalwedstrijd, die dit jaar on der auspiciën van de vereniging O.K. K. te Goes gehouden zal worden, werd vastgesteld op 18 Decepiber. In Den Haag zullen op de tweede Pinkster dag van het volgend jaar de Bonds wedstrijden worden gehouden. De bij de kring Zeeland aangesloten vereni- fingen zullen in de eerste week van uli te Oostburg demonstreren. De juiste datum zal nog vastgesteld wor den. Volgend jaar zullen de zaalwed strijden door de vereniging „Genie" uit Bergen op Zoom worden georgani seerd op een nader te bepalen datum in het najaar. Onder de vele afgevaar digden was ook de heer Van Egmond, voorzitter van het gewest Holland, die er zijn voldoening over uitsprak, dat er in Zeeland een groeiende actie te bespeuren viel. Daar nu echter de moeilijkheid naar voren komt, dat de verenigingen gebrek aan bevoegde lei ders krygen, wees hy met nadruk op de leiderscursussen, die thans te Goes gehouden worden. Met uitzondering van Goes is er in geheel Zeeland een groot tekort aan gymnastiekzalen. Vooral in Oost-Sou burg is dit het geval. Deze vereniging heeft één uur in de week beschikking over zaalruimte en moet zodoende ve le nieuwe leden teleurstellen. Het is van groot belang dat hierin veran dering komt. daar anders het gym- nastiekleven snel achteruit gaat. In Terneuzen. waar vroeger een bloeiende vereniging bestond, heeft men thans nog 15 léden. De Kring be sloot ernstige pogingen te doen om deze vereniging nieuw leven in te bla- KBRKNIEUWS. Afscheid Ds. van Dalen De gemeente Colijnsplaat van de Nederlands Hervormde Kerk heeft Zondag afscheid genomen van haar predikant ds. W. S. H. van Dalen, die, zoals bekend, een beroep uit Oost burg heeft aanvaard en daar 7 No vember bevestigd zal worden. Het kerkgebouw was bijna tot de laatste plaats bezet toen de scheidende pre dikant de kansel besteeg om zijn af- scheidspredikatie te houden. Tot on derwerp was gekozen Daniël 7, vs 10. Na de godsdienstoefening sprak als eerste de oudste ouderling, de heer L. Pouwer, een dankwoord voor alles wat ds. van Dalen voor het geestelijk leven in de gemeente deed. ,.Er zijn meningsverschillen geweest", zo zei- de de neer Pouwer. „maar dat is mo gelijk in de Nederlands Hervormde Kerk" Vervolgens verzocht hij de ge meente de scheidende predikant staande toe te zingen psalm 131. De resident van de kerkvoogdij, de heer C. van der Weele. dankte voor het werk dat ds. van Dalen voor de kerk voogdij verrichte en herinnerde aan zijn voortreffelijke leiding bij het ba- zarcomité. Namens de Classis Goes sprak de heer J. Klaassen een dankwoord, Als vertegenwoordiger van de burgerlijke overheid sprak de heer A. A. Schuit, burgemeester van Kortgene, zijn dank uit voor hetgeen ds. Van Dalen in het belang van de burgerlijke ge meente Kortgene deed. Na afloop konden de gemeentele den persoonlijk afscheid nemen van de predikant en zijn vrouw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3