Najaarsvergadering in Goes van Zeeuwse plattelandsvrouwen Wanneer u confereert air-wick CULTURELE MIDDAG VOOR DE ZEEUWSE AGRARISCHE RAAD 'Jpin Zeeuwse Almanak Verbond van Nederlandse Werkgevers D.O.V." MAKTE PROPAGANDA VOOR MNNENK00RZANG DRUKTE BIJ FRUITPLUK DANK ZIJ GUNSTIG WEER Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 18 OCTOBER 1954 WINTERPROGRAMMA BESPROKEN Stijgende lijn in ledental Vele vrouwen uit alle delen van Zeeland waren Zaterdagmorgen naar Goes gekomen voor het bijwonen van de Provinciale Najaars-vergadering, van de Bond van Plattelandsvrouwen, welke in het Schuttershof gehouden werd. Mevrouw L. N. Huisman-Griep, presidente van de afdeling Zeeland heette alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder het erelid me vrouw S. C. de Casembroot-baronnesse van der Feltz, mej. Westra, ver tegenwoordigster van de Stichting Zeeland voor Maatschappeiyk en Cul tureel Werk en het bestuur van de afdeling Noord Brabant. In haar openingswoord schetste mevrouw Huisman-Griep de moeilijk heden voor het vaststellen van een verzorgd winterprogramma. Voorts memoreerde zy de goede teamgeest in de afdelingen, welke noodzakelijk ls voor een goede samenwerking. Het ledenaantal vertoont nog steeds een stijgende lijn. Men verwacht dit seizoen het tweeduizendste lid. Het aan tal afdelingen bleef gelyk. In het afgelopen jaar -was er betrekkelijk wei nig belangstelling voor de landelijke handwerkwedstryd, maar daar komt nu verandering in. Vele afdelingen hebben thans een handwerkcursus aan gevraagd. Na het zingen van het Bondslied, las de secretaresse, mej. Van der Lee- den, de notulen van de Provinciale Voorjaarsvergadering te Middelburg. Hierna deelde de presidente mede, dat men in de volgende voorjaarsverga dering een modeshow wil organiseren van goede kleding voor plattelands vrouwen. Het ligt in de bedoeling op deze show een collectie te doen tonen van door mej. Ravenhorst, lerares van de Stichting Huishoudelijke Voorlich ting", ontworpen rokken, blouses en japonnen. Hiermee wil men proberen te bereiken, dat de leden zelf naald en schaar ter hand nemen. Er zal 'n kledingcommissie in het leven geroe pen worden, waarin uit alle gewesten in Zeeland een vertegenwoordigster zitting zal nemen. Mevrouw der Weduwen bracht hier na verslag uit van de Algemene Voor jaarsvergadering te Utrecht. De Pro vinciale Voorjaarsvergadering van de afdeling Zeeland zal te Goes worden gehouden. Op 27 October a.s. wordt te Utrecht de Algemene Najaarsvergadering ge houden. Tijdens deze vergadering zal o.m. het werk in het rampgebied, het 25-jarig bestaan van de Bond in Oc tober 1955 en het bezoek van de we reldpresidente ter sprake komen. Ook zullen tydens deze vergadering streekdrachten van vroeger en nu worden gedemonstreerd. In verband met het 25-jarig be staan van de Bond stelde mevrouw Huisman-Griep voor, om inplaats van de traditionele zomerexcursie, vol gend jaar naar het feest in Den Haag te gaan. Mevrouw Dieleman-van Tatenhove van de afdeling Terneuzen werd be noemd tot lid van de kascommissie. Voor de kaderdag werden geen sug gesties ontvangen. Wel gaf een der dames de voorkeur aan een spreker inplaats van de vijfminuten praatjes. Enkele leden gaven zich op om een spreekbeurt te vullen op de eerstvol gende kaderdag. Advertentie. Overtollig Maagzuur... BH de een brandt hot omhoog - bö de ander geelt het onpasselijkheid. Maar Rennies helpen altijd. En bin nen twee minuten. Met Rennies geen kuren en afwachten, maar prompt afdoende baat. Loopt niet de kans van zo'n zuurbrand-aanval na een smakelijk maal. En zeker laat nooit 't genot van uw maal bij voor baat vergallen door angst. Steek een paar Rennies bij U altijd! En hebt U ze zelf niet nodig, ge bewijst er soms 'anderen een onvergetelijke dienst mee. Vluchtelingenhulp Hierna vroeg mevrouw De Casem- broot de aandacht voor het vluchte lingenvraagstuk, dat wel het groot ste wereldprobleem genoemd mag worden. Spreekster wees op de grote nood, die onder deze mensen verkeert. In de gehele wereld zyn er ruim 88.000 vluchtelingen, een zeer groot aantal, maar het is een probleem dat oplosbaar is, als de rest van de we reld de helpende hand biedt. Neder land krijgt hiervoor Karinthië toege wezen. De Federatie der Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlenging zal bin- kort een beroep op de leden doen en de Nationale Vrouwenraad houdt zich ook met dit probleem bezig. „Bjj de ramp zijn wjj ontzaggelijk geholpen, is het nu geen ereplicht om op onze beurt ook te helpen?" aldus spreek ster. Mevrouw Huisman-Griep sloot zich hierbij aan en vroeg de leden om deze actie financieel zo veel mogelijk te steunen. Tijdens de korte praatjes, die door de leden werden verzorgd sprak me vrouw Blok uit Kruiningen over de woninginrichting en prees daarbij het werk van mej. Bosman, de binnen- huisarchitecte die de Bond ten dienste van de leden stelL Mevrouw Geerste-van de Sande be sprak de beide mogelijkheden om de woning met ouderwetse, dan wel met moderne meubelen uit te rusten. Het laatste praatje werd verzorgd door mej. de Vries, lerares aan de volksho geschool te Bakkeveen, die een toe lichting gaf op de cursussen die aan deze school worden gegeven. Naast lessen op het gebied van kunstge schiedenis, muziek en toneel ontvan gen de leerlingen ook onderricht op geestelijk gebied. Deze cursussen du ren zes weken. Tydens de rondvraag stelden enkele leden voor een fonds te stichten voor bijzondere doeleinden, daar er telkens een beroep op de leden wordt gedaan, voor allerlei zaken. Het bestuur be sloot zich hierover te beraden. Advertent te. Perla de Cuba 26 ct. Smaakvol en geurig. Vorming dijkleger Aan de Brabantse staten is een ont- werp-besluit aangeboden tot wijziging van de reglementen der in de provin cies Zeeland en Noord-Brabant gele gen waterschappen de Hogerwaard- polder en de Prins Hendrikpolder. De wijziging heeft betrekking op het vor men van een dijkleger bij dreigend ge vaar of voor hulp ingeval van door braak. Het betreffende besluit regelt de persoonlijke diensten, die kunnen wor. den gevorderd, alsmede het verstrek ken van trekdieren, voer- en vaar tuigen, materialen en gereedschappen. Advertentie air-wick verdrijft rooklucht Gebruik het ook voor: vergaderingen... kantoor... spreekkamer... winkel... atelier... Waar pijp. sigaar en cigaret de stemming verhogen, kan men en in; na korte tijd de rook "snijden". Houdt de atmosfeer fris en eet|tamer... aangenaam door vóór uw bespreking de wick van de Air-Wiek lteu|ien flacon 5 cm omhoog te trekken. Een flacon Air-Wiek ziekenkamer... f2.40 is voldoende voor wekenlang r-e-g-e-l-m-a-t-i-g gebruik. kinc)er|camer_'>'>* VOOR MENSEN MET EEN FIJNE NEUS met chlorophyl „DE TIJD STAAT NIET STIL'' Goed spel van Friese toneelgroep De Zeeuwse Agrarische Raad had voor de jaarlijkse culturele middag, na het succesvol optreden van de Gro ningse Rederijkers van vorig jaar, ook ditmaal een zeer gelukkige keuze ge daan met het Friese familietoneelge zelschap Tctman de Vries. In de overvolle Schuttershofzaal te Goes heeft dit frisse groepje Zater- dagmidag een opvoering gegeven van het toneel en zangspel „De tyd staat niet stil Tetman de Vries schreef zelf de tekst en muziek voor dit spel, dat ge heel op het platteland is afgestemd. De vier jaargetijden zijn in de loop der jaren reeds op velerlei manieren be zongen, doch de wijze waarop De Vries dit in een aantal taferelen en VAN TOT Bewoners van de gemeentewonin gen in Plan Oost en Plan West te Axel, die met een tekort aan bérg- ruimte te kampen hadden, bouwden meestal op eigen initiatief en vol- {jens eigen ontwerp talloze model- en schuren en schuurtjes achter hun huizen. Het gemeentebestuur ontving hierover bijna evenzovele klachten en heeft thans een eind gemaakt aan de- SCHONE LEI Een weinigje speelse fantasiezo als die in deze Almanak wel eens wordt aangewend om de soms saaie werkelijkheid ietwat te kruiden, kan soms onplezierige gevolgen hebben! Dat is ons met name gebleken, na de Almanak van 11 October j.l., waarin wij onder het kopje „Ontwa pend" een stukje schreven over een visvrouw, die wij .Jlerie" doopten. Wij lieten ,JHerie" met het gewicht smokkelen en dat nu hebben sommi ge lezers zich aangetrokken. Gaarne voldoen wij aan een schrif telijk tot ons gericht verzoek en ver klaren bij deze, naar eer en geweten, nooit of te nimmer een visvrouw ,.Merie", of welke andere visvrouw dan ook, met het gewicht te hebben zien smokkelen! Onze ,JMerie" deed het slechts, om dat de Almanak van die dag het van haar vroeg Gaarne ook onze verontschuldigin gen aan alle visvrouwen, die wii 'onbewust beledigd mochten heb- ben! - En dan nu, met een schone leide nieuwe week maar weer in ze lelijke bouw. Alle „zelfbouwers" ontvingen van B. en W. een aanma ning om hun „gebouwen" te slopen. Zij krijgen nu van de gemeente gratis een schetstekening en kunnen alsnog een model-schuur bouwen. FIJNE KEUKEN. De weg naar het hart van de man gaat door de maag, concludeerde eens een diepzinnig denker. Welnu, de mannen in Axel zullen binnen niet al te lange tijd kunnen smullen, want de plaatselijke Landbouwhuishoud- school gaat een cursus „fijne keuken" organiseren. Voor de dames een nieu- wigheidje, voor de mannen om van te watertanden KACHELS Blijven we nog even in het gemoe delijke Axel en nu bij de schooljeugd. De leerlingen van de openbare lagere school vieren van Vrijdag jl. tot Woensdag a s. vacantie, en wel een bijzondere vacantie, omdat de kachels in de lokalen geplaatst moeten wor den. VLUCHTELINGENHULP. Tijdens een gouden bruiloftsfeest te Sint Laurens kwam men op de mooie gedachte om onder de feestvierenden een collecte te houden voor de Vluch telingenhulp. Het resultaat was niet slecht, 38. LOTERIJ. Onder grote belangstelling gaf Za terdagavond de „Harmonie Terneu zen" op de Markt te Terneuzen een marsconcert. In de pauze werd ten overstaan van notaris K. J. Hoving de trekking gehouden van de lotery ten bate van de drumband. De eerste prijs was voor mej. A. Leunis. Na af loop van het poneert maakte het mu ziekgezelschap nog een muzikale wandeling door de stad, liedjes deed. is wel bijzonder aantrek kelijk. Ernst en luim wisselden elkaar af, terwijl behalve de uitbeelding van de jaargetijden in het boerenbedrijf, in dit spel op vaak zeer fijngevoelige wijze ook de levensloop van de mens, in de persoon van boer Sibren en zijn vrouw Hinke wordt weergegeven. Meer dan 600 maal hebben de drie broers en twee zusters De Vries dit spel reeds opgevoerd. Voor de toe schouwers van Zaterdagmiddag zal het geen vraag: meer zijn, hoe het mo- felyk is, dat dit spel een zó overwel- igend succes heeft geboekt. Want het was niet alleen de inhoud van dit spel, dat zo zeer wist te boeien, doch de vertolking was buitengewoon knap. Er zat vaart in het spel, waarbij voor. al de tweelingbroers Tetman en Jarich zich geboren tonelisten toonden. Knap was net «tafereel van de hooiers in actie, kostelijk was de uitbeelding van het alledaagse gezinsleven in ae fa miliekring van Sibren en Hinke, en de scène van boer en visser, terwijl de meditatie van het echtpaar tijdens het aardappelrooien en de zeventigste verjaardag van Sibren op treffende wijze de herfst en de winter van het leven in beeld brachten. Het loflied op de Friese elfstedentocht deed het ook uitstekend, terwijl voorts de goed verzorgde décors er mede toe bijdroe gen, om de kennismaking met dit ge- het bewijs heeft geleverd, dat ook op zeischap tot een verrassing van de meest aangename aard te maken. Een uitstekend geslaagde middag, welke het platteland op toneelgebied uitste kende prestaties geleverd kunnen worden. De algemeen voorzitter van de Z.L. M., ir. M. A. Geuze, sprak een ope ningswoord voor deze middag, terwijl aan het slot de heer C. O. J. Hendrikse van de Vereniging van Oud-leerlingen van de R.L.W.S., de uitvoerenden dank bracht voor het gebodene en de dames De Vries bloemen offreerde. Jhr. van Vredenburch en minister Stal verhinderd Zoals gemeld zou Donderdag a.s. te Middelburg tijdens de middagzitting van het Verbond van Nederlandse Werkgevers jhr. mr. H. F. L. K. van Vredenburch, plv. secretaris-generaal van de N.A.V.O. een inleiding houden. In verband met een belangrijke inter nationale conferentie te Parijs is jhr. van Vredenburch echter verhinderd. In zijn plaats zal nu spreken prof. dr. J. Tinbergen, directeur van het Cen traal Planbureau. Hij behandelt: „Ne derlands economische positie, van daag en morgen". Minister Staf, die tydens het diner in Goes zou spreken, is om dezelfde reden verhinderd. Er is van hem nu een speciale geluids film opgenomen, die dan zal worden vertoond. Expositie „Het Nederlandse boek in Vlaanderen" Donderdag 21 October a.s. om 16.45 uur zal de heer H. Pieters, bi bliothecaris van de Provinciale Bi-" bliotheek van Zeeland in de kunst zaal van Van Benthem en Jutting te Middelburg de tentoonstelling ,JIet Nederlandse boek in Vlaanderen" openen. Deze expositie toont o.a. een keur van nieuwe Vlaamse uitgaven. Daar naast zal men er een aantal andere Vlaamse boekwerken van veel min der recente datum kunnen zien, be horende tot de collecties van de Pro vinciale Bibliotheek. Het initiatief tot het organiseren van deze tentoonstelling is genomen door enige van de bekendste Vlaamse uitgevers. Met het oog op de culturele banden, die tussen Nederland en Vlaanderen bestaan, meenden zy, dat de expositie ook naar ons land moest komen. Een zestal van de meest pro minente uitgevers uit het Vlaamstali- ge deel van België trekt speciaal voor ae opening naar Middelburg. In het Kader van deze „Vlaamse manifestatie" houdt drs. Louis Locke- feer uit Hulst 's avonds in restaurant Wöhler te Middelburg een lezing over „De ontwikkeling van de Vlaamse roman". De tentoonstelling zal tot en met Zaterdag 30 October geopend zijn. >r CONCERT TE VLISSINGEN Sublieme zang van Bergen op Zoom's Mannenkoor Propaganda voor de mannen- koorzang! Dat was het uitgangs punt voor het Vlissings mannen koor D.O.U. bij de organisatie van het concert, dat Zaterdagavond in het Concertgebouw te Vlissingen werd gegeven. En daarbij had nier de buitengewoon gelukkige ge dacht© gehad om hiervoor uit te nodigen het Bergen op Zoom's Mannenkoor onder leiding van Jos Vranken. Dit koor bleek namelyk zo'n voortreffelijk ensemble, dat men geneigd was onmiddellijk naar het podium te stormen zich als lid aan te melden Het is moeilijk te zeggen, wat van dit gezelschap het meest imponeerde, de souplesse van de stemvoering, de strenge discipline, de rijke expressie of de keuze van het programma. In verband met het laatste kunnen hier de namen worden genoemd van com ponisten als Palestrina en Vittoria, van wie enige juweeltjes van poly- phonie werden uitgevoerd. En boven dien was deze uitvoering bijzon der knap. Maar ook in andere wer ken waren de resultaten de moeite waard, bijvoorbeeld in Bernard Dia- mant's Kerstlied en het „Herderkens Omringen", een bewerking van de di rigent. Werkelijk, een betere propa ganda voor de mannenkoorzang had D.O.U. zich niet kunnen wensen! Maar vanzelfsprekend komt nu de vraag naar voren: hoe zongen de Vlïssingers zelf Het is een moeilijke en delicate zaak om daarover te schrijven, vooral omdat ditmaal een vergelijkingsobject aanwezig was van zulk een grootse allure. De dirigent van Bergen op Zoom, die tevens voor zitter is van de muziekcommissie van het Koninklijk Nederlands Zangers verbond, zinspeelde in een sympa thiek toespraakje op de moei'lykhe- den, die bij een dergelijke vergelijking ontstaan. „Wy realiseren ons zeer wel, dat deze Vlissingse vereniging geen ideaal koor is, en het gaat ons er ook helemaal niet om deze mensen eens even „weg-te-zingen", zo zeide hij. „In tegendeel, wij hebben grote bewondering voor dit groepje van nog geen dertig mannen, aie het aandur ven samen te zingen". In dit licht bezien kunnen wij ons gaarne verenigen met de lof, die van zulk een deskundige zijde aan D.O.U. werd toegezwaaid. Maar het is een lof, die voorbijgaat aan de aard van het musiceren, en die ook de vraag onbesproken laat of met deze dertig enthousiaste mannen niet meer is te bei-eiken. Om een antwoord op deze vraag te geven kunnen wij niet nala ten nog eens enkele goede hoedanig heden op te sommen van het Bergen op Zoom's mannenkoor. In de eerste plaats de discipline, die dit ensemble zo voortreffelijk demonstreerde. Een medeklinker aan het slot van een fra se bijvoorbeeld, klonk als één mede klinker, omdat alle tachtig leden de ze consonant op één en hetzelfde ogenblik uitspraken. Dat ontbrak bij D.O.U., terwijl het toch te bereiken is met dertig man. Voorts het fortissi mo, bij Bergen op Zoom, een volumi neus geluid, maar nooit schreeuwerig. Het bleef altijd zang! En bij D.O.U. klonk het fortissimo wel eens gefor ceerd, waarschijnlijk ook een gevolg van het grote enthousiasme waarmee het koor zong. En ook dit kan wel licht worden verbeterd Maar nog maals gaarne willen ook wy ons aan sluiten bij de lof, die de heer Vranken, aan dit kleine ensemble, onder leiding van de heer A. Hollaers, toezwaaide, want het is een moedig groepje. Het is te hopen, dat velen zich hierbij zul len aansluiten, zodat ook in Vlissin- fen de mannenkoorzang gaat bloeien, onder twijfel is dit mogelijk: elders in Zeeland is reeds bewezen, dat ook in deze provincie goede resultaten zijn te bereiken! Aan het concert van Zaterdagavond werd medegewerkt door de pianiste Ria Borgmeijer, die werken van Beet hoven en Chopin speelde. Zy deed zich kennen als een bekwaam pianiste en kwam, ondanks de handicap van een minder fraai instrument, tot alleszins APPELS NAAR OOST-DUITSLAND Afgelopen week werden goede resultaten bereikt Op de Zeeuwse veilingen is de aan voer in de afgelopen week belangrijk geringer geweest dan in de voorgaan de weken. Dit kwam omdat men thans met man en macht bezig is met de pluk en geen tyd heeft voor liet sorteren. Met het plukken werden in de afgelopen week belangrijke vorde ringen gemaakt, dank zy de gunstige weersomstandigheden. Het fruit, dat nog aan de bomen hangt is in de af- gelopen week flink gekleurd. Vooral de Jonathans beginnen thans mooi rood t© worden. Dit proces werd be vorderd door het zonnige weer. Het hoofdnajaarsras van de peren, de Conference, is thans practisch ge ruimd en bij de appels wordt de aan voer van Cox Orange ook belangrijk minder. Hiervoor in de plaats komen thans de goudreinette. Maandag wordt in Zeeland een begin gemaakt met het verladen van appels naar Oost-Duitsland. Voor de Goudreinette huishoud 1 kwaliteit welke voor dit land werden gekocht, werd ongeveer 20 ct. per kg betaald. In de koelhuizen worden thans eni ge millioenen kilo's fruit opgeslagen met de bedoeling deze in de komende winter en voorjaar te ruimen. Hier door wordt bereikt dat er het gehele jaar door fruit van Nederlandse bo dem is. De veilingen in Goes en Ka- pelle, elk met een koelhuisruimte van rond 2 millioen kg fruit, hebben dit jaar weer opnieuw grote ruimten in gericht voor gasbewaring van fruit. Hiervoor lenen zich speciaal de appels Bramley Seedling en Golden Deli cious. In de gascellen kan het fruit belangrijk langer worden bewaard dan in de gewone koelhuizen, maar slechts enkele soorten lenen zich er voor. C.H.-jongeren De groep Kapclle van de C.H. Jon geren Organisatie hield in het ver enigingsgebouw „Obadja" onder voor zitterschap van de heer P. G. Vermai- re de eerste bijeenkomst in dit seizoen. Als afgevaardigden naar het jeugd forum werden aangewezen de heren P. G. Vermaire, G. Cabboort en J. J. van Willigen. De heer C- Philipse uit 's-Heer Arendskerke, lid van Ged. Sta ten, sprak vervolgens over het werk van de Provinciale en Gedeputeerde Staten met als uitgangspunt de C.H.- beginselen. De heer Philipse besloot de avond met dankzegging. „De Jonge Kerk" De afdeling Kapelle van „De Jonge Kerk" hield in het verenigingsgebouw „Obadja" de eerste bijeenkomst in het seizoen. Het werkprogramma werd vastgesteld. Er zullen ontspannings avonden worden gehouden en verschil lende onderwerpen worden behandeld. De bijeenkomst stond onder leiding van ds. E. P. J. Jebbink. aanvaardbare vertolkingen. Helaas had zij te kampen mot een geheugen stoornis in het eerste deel van Beet hoven's Sonate Pathetique. waardoor zy haar spel moest onderbreken. Zij herstelde zich echter in het verdere van de avond volledig. De secretaris van het gewest Zee land-Noord-Brabant, de heer L. Lan- da uit Bergen op Zoom, huldigde by de aanvang van de avond de voorzit ter van D.O.U., de heer J. Geljon, en het lid P. Meeuwse in verband met hun zilveren lidmaatschap. Hij over handigde hen een draaginsigne met bijbehorende oorkonde. 't Slot van de avond bracht de beide koren samen op het podium voor een uitvoering van Giessen's „Domine salvam fac", dat het publiek zo zeer waardeerde, dat een herhaling nodig was. Met recht mocht hier worden geconstateerd: „Uit honderd kerel's kelen, klonk een lied van velen...." Voor dirigent Vranken en de pianiste waren er bloemen. de K. KUNST Ballet der Lage Landen Uitvoering op V.V.V.-avond in IJzendijke. Voor een nagenoeg uitverkochte zaal heeft het „Ballet der Lage Landen" in het R.K. Jeugdgebouw te IJzendijke gisteravond een zeer gewaardeerde uitvoering gegeven, op uitnodiging van de V.V.V. IJzendijke. Niet alleen uit IJzendijke, maar uit tal van plaatsen uit de omgeving was men gekomen om dit bekende ballet te zien, dat de verre reis uit Amster dam naar Zeeuwsch-Vlaanderen had ondernomen. De voorzitter van de V.V.V. IJzendijke, de heer A. Calon, gewaagde in zijn openingswoord van de dankbaarheid, dat de burgemeester jhr Von Bönniyghausen het initiatief had genomen tot deze avond en dat de raad medewerking verleende om een eventueel tekort op te vangen. Dank werd ook gebracht aan de Zeereerw. heer pastoor De Grauw, die eveneens medewerking verleende, zodat de zaal beschikbaar gesteld kon worden. Het was verstandig gezien van Mascha ter Weeme, de artistieke leid ster van dit ballet, dat zij deze avond een min of meer traditioneel program ma bracht, waardoor ook zij, die voor het eerst met deze kunstvorm kennis maakten er naar hartelust van kon-^ den genieten. En genoten heeft de zaal wél, getuige het applaus na elk nummer en in het bijzonder aan het einde van de avond, na de uitvoering van „De Garden Party". Begonnen werd met „De boerenbruiloft", een se rie oude dansen in de choreografische bewerking van Pieter van der Sloot, op muziek van Albert Bocaï. Hierin liet zich vrijwel het gehele ensemble zieneen kleurig fris entree, dat te recht veel succes had. Een bekend nummer uit het repertoire van. Ma scha ter Weeme is „De Spaanse Bra bander" met medewerking van Elsje Schut en Johan Mittertreiner en Al- phonse Pater, eén alleraardigste scène uit het rijke verhaal van Brederode's Spaanse Brabander, pittig en goed ge danst. Niet minder waardering kon inen hebben voor „Het mislukt aen- soeck" naar het verhaal van Thomas Asselijn, muziek van Julius Röntgen en choreografie van Pieter van der Sloot. Hierin excelleerden Greetje Donker als Saartje Jansz en Marten Molena als Reinier Andriaense, de mislukte aanbidder. Op muziek van Rossini en in de bewerking van Su- zanna Egri kon men het ballet ver volgens zien in „Le foyer de la dan- se" geïnspireerd op de schilderijen van Degas, een beeld uit de wereld van de dans, zoals men die vroeger ken de. Vooral de rivaliteit tussen de eer ste danseressen sprak tot de verbeel ding. De „Garden Party", op muziek van Offenbach en in de bewerking van Pieter van der Sloot, was een al leramusantst geval, waarin het ensem ble zich op zijn best toonde Twee En gelse gasten heeft men thans, Norman McDowell, die een solo gaf in de bo lero, Puerte de Tierra, op muziek van Albeniz en Angela Bayley, die men o.a. samen kon zien dansen in de Pas de Deux uit de eerste acte van Gisèle, muziek van A. Adam. Hiermee trad men als het ware buiten het kader van wat overigens werd gebrachteen verder gaande introductie van de dans kunst. Ook in dit opzicht heeft men zich een wijze beperking weten op te leggen, zodat daarmede evenmin te hoog gegrepen werd. Jammer was het, dat het toneel te klein was en dat de voetlichten-instal latie te veel ruimte vergde, waardoor men in de zaal nauwelijks iets van het voetenwerk kon zien. Ondanks deze verzwarende omstandigheden zijn Mascha ter Weeme en haar so listen er wel in geslaagd de bezoekers een indruk te geven van een frisse danskunst, waarin zij zelf evenveel plezier hebben, zonder dat overigens aldus de toeschouwer de gelegenheid krijgt vergelijkingen te trekken ten aanzien van eigen en bijzondere op vattingen der danskunst, die zich ge lukkig juist de laatste jaren in ons land in een groeiende belangstelling mag verheugen. Al met al, een ple zierige avond, waarmede iJzendijke goed voor de dag kwam. D. VANDAAG. Middelburg Electro: „The Glenn Mil ler Story", (alle leeftijden), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „Strijd om het heelal". (18 Jaar), 20 uur; Concert en Gehoorzaal: vergadering „Tot Oefening en Uitspanning", 19.45 uur. Vlissingen Expositiezaal Frans Maas: Werken van de Franse schilder Leon Dubois: Alhambra: „Verboden ver haal", (18 jr.), 17 en 19 uur; Luxor: Strijd om de Khyber pas", (14 Jr.), 20 uur. Goes Grand: „The Robe*", (a.l.), (cine mascope). 19 en 21.15 uur. Oostburg Beeldententoonstelling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2