Koningin Juliana bezocht gisteren feestvierend Den Helder Rooms-katholieke wijdingen en protestants verweer NIEUWE COKESFABRIEK „EMMA' OFFICIEEL GEOPEND ZATERDAG 16 OCTOBER 1954. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 HONDERD JAAR K.I.M. Duizenden juichten de Landsvrouwe toe Gisteren is te Den Helder op grootse wijze de viering van het 100-jarig bestaan van het Koninklijk Instituut der Marine ingezet. De stad was herschapen in een vlaggenzee, toen des morgens om tien uur H. M. de Koningin aan de versierde Westpoort der Rijkswerf arriveerde voor haar officieel bezoek aan de Marinestad, waar liet een week lang feest is. Koningin Juliana werd by haar aankomst begroet door haar com missaris in Noord-Holland, mr. J. M. Prinsen, burgemeester mr. G. D. Re- horst van den Helder en directeur A. J. C. Bax van de Rijkswerf. Aan de nieuwe brug bij de buitenhaven werd de Koningin o.m. verwelkomd door de minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, en vele Marine-autoriteiten. De Landsvrouwe inspecteerde op de smalle dijk voor de brug een com pagnie Mariniers en de Marinierska pel. Met de koninklijke sloep ging het vervolgens door de haven naar het vlot voor het Instituut, en terwijl de sloep langs de vele schitterend ge- pavoiseerde schepen gleed, klonken van het wachtschip de saluutschoten over het water. Duizenden hadden zich langs de oever verzameld om van het schouwspel getuige te zijn. Vlot volbrachte vlotvaart. Donderdag is de Amerikaan William Willis op het eiland Pago Pago aangekomen na een reis van 4300 zeemijlen op zijn vlot „De zeven zusjes", die in Peru begon. De reis van de 61-jarige Ame rikaan heeft vier maanden ge duurd. Ter hoogte van Pago Pago werd het vlot op sleeptouw ge nomen door een schip van de Amerikaanse marine en naar de haven gebracht. Bij zijn aankomst verklaarde Willis, volkomen gezond te zijn en geen medische zorg nodig te hebben. Zijn reis was verlopen, zonder dat er iets bijzonders was gebeurd. Eén ding eenter had hem een weinig aangegre pen. Enkele dagen geleden had de kat de papegaai de dieren had Willis meegenomen op gegeten Willis zal de gast zijn van de gouverneur van Pago Pago, die een groot feestmaal te zijner ere zal aanbieden. De eenzame vlot- vaarder heeft niet medege deeld, wat hij graag zou willen eten. Hij heeft de gouverneur slechts verzocht, geen rauwe vis op het menu te laten zetten.... Voor het Instituut inspecteerde Hare Majesteit een erewacht van adelbor sten en reünisten en liet zij zich voor stellen aan de vijf oud-commandan ten van het Instituut. Ook bezichtig de zij het Donderdag onthulde borst- Id van Schout bij Nacht Karei Doorman. Omstreeks de middag nam de Landsvrouwe bij de Manne-club het défilé van het jubilerende korps af. Des middags gold het bezoek van Koningin Juliana de stad zelf. In de dzaal liet zij zich o.m. voorstellen aan de dochter van de vermaarde Doris Rijkers, de 84-jarige mevr. Th. VaderRijkers. Vervolgens ging de tocht naar het Doris Rijkershofje, waar een woning werd bezocht. Voorts nam Hare Majesteit nog een kijkje in de speeltuin Oud Den Hel der en op het feestterrein „Den Hel der Marinestad", waar een zangma nifestatie ten gehore werd gebracht door ongeveer 1000 kinderen. Het slot van het bezoek gold de bezichti ging van de grote middenstandsten- tonstelling „Mimato". Duizenden stonden juichend langs de weg, toen de hofauto's omstreeks kwart voor vier de stad verlieten. Typhus-epidemie in Potsdam. Volgens berichten van de West- berlijnse anti-communistische „ver eniging van vrije juristen" is in Pots dam, een voorstad van Oost-Berlijn, een typhus-epidemie uitgebroken, die reeds acht doden heeft geëist. In het ziekenhuis Hermannswer- der bij Potsdam zouden alle bedden bezet zijn door typhuspatiënten, evenals in het ziekenhuis Stadtheide, waar tevoren T.B.C.-lijders ver pleegd werden, die op bevel van de autoriteiten echter plaats hebben moeten maken voor typhuslijders. De oorzaak van de epidemie zou nog niet bekend zijn. VOORZORG. De exploitant van Johnny's Café in Omaha (Amerika) is een man met mensenkennis. Onder op het menu schreef hij: „Wanneer Uw baas of klant aan het tafeltje naast U zit, kunnen wij uw borrel ser veren in een koffiekopje". ER WAS IETS MIS. „Er moet iets mis zijn met mijn eigen wagen", ver klaarde Walter Stone in Kansas City na een aanrijding. De politie kwam tot de conclusie, dat hij gereden had zonder rijbewijs, zonder nummerbe- wijs, zonder nummerplaat, zonder kop- lichten en zonder remmen. TE LAAT. Een 74-jarige oude me neer wilde in aanmerking komen voor ouderdomsuitkering. Hij ging eerst naar de burgerlijke stand, om zijn juiste geboortedatum te weten te ko men. Zoals bleek, kwam hij zeker in aanmerking, want in de „officiële" boeken stond: geboren 7 Juli 1833.. VOLBRACHT. Donald Custer brak In in de gevangenis van Sylvania (Amerika). Hij werd veroordeeld tot twintig dagen gevangenisstraf... VERDEDIGING. Lawrence Custer moest voor het gerecht verschijnen, omdat hij dronken achter het stuur gezeten zou hebben. Hij ontkende. Rechter: „En waarom slingerde Uw wagen dan zo?" Lawrence: „Hij was niet in orde, ik was er mee op weg naar de garage". En hij voegde er trots aan toe„Ik ben trouwens de beste dronken chauffeur van de streek!" VOORSCHRIFT. Leden van de recht bank bezochten de gevangenis in een klein Deens dorpje, en gaven daarna het volgende voorschrift: „Wanneer het noodzakelijk is, dronken lieden in de gevangenis op te sluiten, moeten zij dronken gehouden worden. Wan neer zij zouden ontnuchteren zouden zij ziendat de gevangenis niet meer aan de eisen des tyds voldoet". Tsjecho-Slowaakse premier „zeer ziek". De TsjechorSlowaakse premier Vi- liam Siroki, is reeds enige tijd „zeer ziek" en de Tsjechische com munistische partij kijkt uit naar een opvolger, aldus heeft het blad van de Tsjechische gemeenschap in We nen, Videnske Svobodne Listi, Vry- dag gemeld. Volgens het blad was het waar schijnlijk, dat Michal Bakula, evenals Siroki een Slowaak, de nieuwe pre mier zou zijn. Twes zakenpanden in Dirksland uitgebrand Tengevolge van een felle uitslaande brand zijn in de afgelopen nacht twee zakenpanden te Dirksland uitgebrand. De brand, die ontstond in een patat zaak. werd omstreeks half twaalf door enkele voorbijgangers ontdekt en nam direct ernstige vormen aan Met grote moeite werd een bejaard man, die de achterzijde van het huis bewoonde, uit de vlammenzee gered De bewoners van een naastgelegen zaak in mode artikelen, konden nog juist op tijd uit hun slaap worden gewekt, alvorens het vuur op deze woning oversloeg Ook andere omliggende woningen ver keerden in gevaar en werden ont ruimd. De dorpelingen werden gewekt door een vrij hevige ontploffing, kort na het ontstaan van de brand. Behalve de plaatselijke brandweer, werden ook de korpsen uit de omliggende gemeen ten gealarmeerd. De brandweerkorp sen uil Middelharnis, Sommelsdijk en Melissant verleenden hulp. Investering van honderd millioen gulden De minister van economische za ken, prof. dr. J.Zylstra, heeft giste ren de te Beek gelegen nieuwe co- kesfabriek „Emma" der staatsmij nen in bedrijf gesteld. Daarby hield hij in de cantine van de fabriek een toespraak waarin hy de staatsmynen namens de regering geluk wenste met de totstandkoming van dit nieu we bedryf, dat, niet alleen voor Lim burg maar voor ons hele land van grote betekenis is. Uit het researchwerk blykt, dat er nog vele mogelijkheden zijn voor verdere uitbreiding van de chemi sche bedrijven. Deze mogelijkheden schijnen welhaast onuitputtelijk, al dus de minister. Hongarije protesteert bij deV.S. Hongarye heeft Vrydag bij de Verenigde Staten geprotesteerd te gen het zenden van een groot aantal ballonnen met vlugschriften boven Hongarije, aldus meldt radio-Boeda- pest. In een nota wordt gezegd, dat ballonnen worden opgelaten door de organisatie „de kruistocht voor vry- heid van radio vry Europa." 0 J. Eecles, vice-voorzltter van de Britse electriciteits autoriteit heeft voorspeld, dat te zijner tijd atoombrandstof in ver pakking zal worden geleverd Daar splijt baar materiaal zelfs in zijn natuurlijke staat gemakkelijk te vervoeren is. zou een dergelijk verpakte brandstof het probleem van de energie-overbrenging kunnen ver gemakkelijken. De directeur der staatsmijnen, de heer H. H. Wemmers, belichtte de betekenis van de nieuwe fabriek, welke een voor de Nederlandse eco nomie belangryk basisbedryf vormt. Voor de bouw van het nieuwe fa briekscomplex was een investering vereist van rond 100 millioen gul den. Hiervan zijn 70 millioen besteed voor het eigenlijke cokesbedrijf; 30 millioen waren nodig voor de bouw van moderne gasproductie-installa ties en van de krachtwarmte-centra- le. De levering van machines en che mische apparatuur kon grotendeels aan de Nederlandse industrie worden toevertrouwd. Alle bouwwerken wer den aan Nederlandse aannemersbe- dryven opgedragen. Mr. S. Gerbrandy gewoon hoogleraar. Mr. S. Gerbrandy, advocaat en pro cureur te Amsterdam, die benoemd is tot gewoon hoogleraar aan de vrije universiteit te Amsterdam, heeft gis termiddag in de aula van het AMJV- gebouw zijn inaugurele rede gehou den. Hy sprak over „zaken zyn za ken/of niet?" en behandelde daar in de vraag of handelszaken naar Nederlands burgerlyk recht kunnen worden beschouwd als „zaak" of al thans als voorwerp van recht, dat een eenheid vormt. Onder de aanwezigen bevond zich nog een tweede prof. Gerbrandy, nl. de vader van de nieuwbenoemde hoogleraar, prof. mr. P. S. Gerbran dy, oud-minister president, thans voorzitter van de radioraad. Kappersbond adviseert: geen tariefsverhoging. Het hoofdbestuur van de Neder landse kappersbond deelt mede, dat aan de kappers is geadviseerd hun tarieven niet te verhogen na invoe ring van de 6 pet. loonsverhoging. Alleen zij, die achtergebleven zijn met de aanpassing van hun tarie ven, zoals op 1 Januari van dit jaar werd geadviseerd, werd aangeraden daartoe alsnog over te gaan. Ter gelegenheid van de feestelijkhe den in Den Helder heeft H.M. de Koningin Vrijdagmorgen een bezoek aan de Marinestad gebracht. De bo venste foto toont het moment, waar op H.M. de Koningssloep betreedt; de onderste werd gemaakt tydens de tocht. Amerikaans verzoek verworpen. Inzake protest van Peking. Een Amerikaans verzoek om het telegram van Tsjou En-Lai aan de Ver. Naties, waarin de Ver. Staten worden beschuldigd van agressie ten aanzien van Formosa, niet toe sturen aan de leden der Ver. Naties, is door de secretaris-generaal. Dag Hammarskjoeld, van de hand ge wezen. De Amerikaanse delegatie had het verzoek gedaan, nadat zij geweigerd had een afschrift van het telegram in ontvangst te nemen. Hammars kjoeld verklaarde, dat reeds in 37 gevallen nota's van communistisch China aan V.N.-leden waren toege zonden. Afwijking van deze gevestig» de regel scheen hem niet gerecht vaardigd. STEMMEN UIT DE KERKEN Over gebeurtenissen in België en Duitsland Jaren geleden, het was vóór de laatste oorlog, hoorden we eens een ver haal van een paar Hervormde ouderlingen die op huisbezoek waren in een dorp, ergens in Friesland, waar slechts enkele gezinnen woonden, die tot een andere kerk behoorden. Toen ze langs een huis kwamen, bewoond door een Gereformeerd gezin, stond plotseling een van de eerwaarde broeders stil. Waarom moeten we hier voorbij gaan, zo luidde zyn vraag. Moeten we hen niet gaan zeggen dat ze verkeerd doen door gescheiden te leven? En zo gingen ze ook dit huis binnen. Hoewel er vóór de gedaehtengang van deze ouderling wel het een en an der te zeggen is, werd dit bezoek toch niet erg best opgenomen. Een zekere geprikkeldheid was er het gevolg van, wat ook weer te begrijpen Is. Hieraan moesten we denken toen we de laatste weken berichten onder ogen kregen van hele volken, die officieel vanwege de R.K. Kerk werden gewijd aan het onbevlekte hart van Maria. In de eerste dagen van September is er te Brussel een groot Maria-con- gres gehouden. Alle bijzonder heilige Mariabeelden, die onze zuiderburen in hun land kennen, en die het doel zijn van grote bedevaarten, een 25 in ge tal, waren in de hoofdstad verzameld. Voor de basiliek van Koekelberg is, in open lucht, een pontificale hoog mis gecelebreerd, door niemand min der dan de aartsbisschop van Meche- len, kardinaal van Roey. In tegen woordigheid van de Koning, van hoge persoonlykheden van de regering, d« rechtelijke macht, militaire autoritei ten en verschillende buitenlandse ge zanten, is geheel België voor heder en toekomst gewyd aan het onbevlek te hart van Maria. We kunnen hierby gaan zeggen: wat deert dit Protestanten? Zy be hoeven er niet naar te luisteren. Ie der weet wel hoe zy er over denken. Maar al is het dan een klein percen tage Protestanten dat in België woont, ze voelden zich toch bij deze wijding betrokken en daarom meen den ze een woord van protest niet achterwege te kunnen laten. „Wij kunnen het noch begrijpen, noch toe staan dat de Koning, die regeert over al de Belgische burgers, zijn minis ters, de hoge vertegenwoordigers van de magistratuur, door hun tegen woordigheid by een ceremonie als de ze, schijnen te dekken een werkelijke schending van het geweten van een dee! van de bevolking". Iets dergelijks is er ook in Duits land gebeurd. Daar is te Fulda, even eens September, de 76e Duitse katho liekendag gehouden. By monde van kardinaal Frings is geheel Duitsland gewijd aan het heilig hart van Maria. Volgens de verklaring van deze kar dinaal betekent deze wyding: „Wij willen ons vaderland, dat van oude tijden af aan een waar Maria-land was, overdekt met kerken en kapel len ter ere van de allerzaligste Maagd onder speciale hoede van Maria stel len en haar bidden, dat zy door haar machtige voorbede de smartelijke wond der scheiding van ons volk, be waren moge voor besmetting" De Duitse Protestanten vragen: Wil men weer terug naar het heilige roomse ryk van vóór de Kerkhervor ming? Is dat het uiteindelijke doel van heel deze wijding En dat in een land waar niet het geringste percen tage van de bevolking anders denkt? In Fulda heeft een minister van de De afbraak van de Vlissingse gasfa briek vordert. Met donderend geweld wordt de cokesbreekinrichting omver getrokken. (Foto P.Z.C.) Het Wereldgebeuren De Negus I n d. VI Engeland is de negusi koning der koningen gef rd. Deze titel wordt gedragen nagast, ;earri- HwidjBS mmSSSmm door Ras Tafarl, die onder de naam Haile Selassie de keizerskroon van Abessynië draagt. Van koninklijke bloede is Ras Ta- fari niet. Hij werd in 1892 geboren als zoon van een generaal, die in dienst was van keizer Menelik. Deze Menclik vond het in het overwegend Christelijke Ethiopië nodig Moham medaan te worden en dat leidde tot troebelen, die een einde maakten aan de dynastie van Menelik. De vader van Ra- Tafarl speelde een hoofdrol in deze troebelen en kwam aan de regering. Het ging later met die macht een beetje ingewikkeld via een keizerin, maar het slot van het lied was. dat Ras Tafari zich in 1928 liet uitroe pen tot negus. Hy probeerde Abessynië om te vormen tot een moderne staat, maar werd daarin gehinderd door de Italianen, die hem verdre ven uit zijn paleis en die van Abes synië een Italiaanse kolonie maak ten. Daarmee droegen de Italianen de eerste „brandstolaan voor het oor logsvuur, dat door fascisme en na ziisme in 1939 ontstoken zou worden. Ras Tafari kan dus gelden als het eerste slachtoffer van de Duits-Ita liaanse oorlogsdrift en als zodanig geniet hij in Engeland een vrij gro te populariteit. Men mag daar de kleine vorst van Abessynië wel, ook al heeft htt zyn eigenaardigheden. In de Engelse pers wordt de ne gus hartelijk begroet. De Britse „Illustrated" publiceert in dit ver band enkele bijzonderheden, welke inzicht geven ;n de levensgewoonten enz. in Abessynië. Op dit ogenblik weet eigenlijk nie mand, ook de keizer niet, in hoeverre zijn regime gerespec teerd wordt onder de wilde stammen in de verre, achterlyke streken van het land. Sommigen hebben wellicht nooit de naam van hun keizer ge hoordMaar in Addis Abeba en in een zestal andere belangrijke ste den hooit men diep te buigen als de keizer voorbijrijdt. Als hij de provin cie bezoekt, knielen de boeren in het stof. Twee jaar na zijn terugkeer op de troon, vroegen een aantal Ame rikanen om een concessie; de keizer weigerde betaling in papieren dol lars. hij wenste zogenaamde Maria Theresia daalders, die van alver zyn. Om de muntstukken te testen, liet Haile Selassie ze stuk voor stuk val len op een stenen vloer en de mun ten, waarvan hij de klank twijfelach tig vond. moesten omgewisseld wor denHijzelf heeft een groot inko men dank zij koffie-export, die voor het overgrote deel van zijn eigen plantages afkomstig is. Hij maakt dan ook geen onderscheid tussen zijn privé-geld en dat van de Staat! De keizer heeft voor zyn paleis een Amerikaanse huishoudster, Mrs. Del- la Henson en een Zwitserse kok, Lin- si. Maar zijn eigen spijsvertering is bedorven door de oude Ethiopische gewoonte van rauw vlees eten. Het Ethiopische Parlement -is slechts een adviesraad. Het Lagerhuis wordt ge kozen door de grootgrondbezitters en de Senaat bestaat uit vrienden van de keizer, die hy zelf aanwyst. Bovendien heeft hy een Kroonraad gevormd, die uit enkel prinsen be staat. Zyn schoonzoon, de premier heeft weinig te zeggen. Als Westers „snufje" had de keizer ook de elec- trische stoel ingevoerd, doch de open bare ophangpartyen bleken meer ge zag in te boezemen en zyn weer in gevoerd. De politie is in aantal even sterk als het leger en de avondklok wordt in dit land nooit opgeheven!! En geen politieke partij mag opge richt worden! HAILE SELASSIE brengt een bezoek aan Europa. Bondsregering bij deze wijding ge sproken. Als doel van dit „piecntig uur" heeft hy genoemd: „ons en het gehele Duitse volk aan de Moeder oods te wijden". Voor protestants bewustzijn is de ze wijding van Duitsland aan Maria een benauwend teken. Daar is men nog niet vergeten dat alles, wat een maal tegen de Reformatie werd on dernomen, is geschied in de naam van Maria. Gedenktekenen voor Maria werden overal opgericht, waar de Kerkhervorming te vuur en te zwaard werd bestreden en waar de contra-reformatie de bovenhand kreeg. Reeds vóór de Katholiekendag plaats vond, kondigde een Katholiek persbureau aan, dat het grote feit van de dag te Fulda zou zyn, dat, naar de wens van de Heilige Vader, het Duitse volk zou worden gewijd aan het onbevlekte hart van Maria. Daarom heeft de Protestantse bis schop Meiser, de voorzitter van de Verenigde Evangelisch Lutherse Kerk van Duitsland, te voren reeds telegrafisch een protest gezonden aan kardinaal Frings, dat hiermee de godsdienstige gevoelens van het Pro testantse volksdeel zouden worden gekrenkt. Nadien heeft heel de Raad (Vervolg op pag. 12)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3