Restauratie Militair Hospitaal kan worden voorbereid Zeeuwse Almanak HOOFDBESTUUR L.J.G. WERKTE WINTERPROGRAMMA UIT lh BOUW VAN DERDE HERVORMDE SCHOOL TE GOES Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 16 OCTOBER 1954. NIEUWE HUISVESTING MIDDELBURGS GYMNASIUM Nieuwe vleugel wordt ontworpen B. en VV. van Middelburg hebben ir. H. de Lussanct de la Sablonière, ar chitect van de Rijksgebouwendienst, belast met de Abdyrestauratie, bereid gevonden plannen te ontwerpen voor de restauratie van het z.g. „Militair Hospitaal". Zoals bekend, zal in dit historische gebouw het Stedelijk Gym nasium worden gevestigd. De Middelburgse architect ir. F. H. Klokke heeft op zich genomen de bouw van een nieuwe vleugel aan het „Militair Hospi taal" voor te bereiden. Voor de aan deze werkzaamheden verbonden kosten vraagt het college de raad om een crcdiet van 25.000. Verder stellen B. en W. voor de terzake met het Ryk verkregen overeenstemming te willen bekrachtigen. De overeenkomst die met het Ryk aangegaan zal worden, houdt o.a. in dat dit grond en opstallen van de Berghuysltazerne thans gemeen- tebezit zal verkrijgen, alsmede de voor uitbreiding van dit complex benodigde en reeds onteigende pan den aan de Zuidsingel. Daarvoor in de plaats wordt de Zeeuwse hoofd stad bezitster van grond en opstallen van het „Militair Hospitaal". Hier omtrent is door partijen volledige overeenstemming verkregen. Sinds de COAK het barakkenkamp „Modderoord" in gebruik heeft ge nomen, wordt het „Militair Hospi taal" niet meer voor legering van militairen gebruikt. Slechts de Mi litair Geneeskundige Dienst huist nog in het gebouw. De MGD krijgt echter binnen afzienbare tijd een nieuwe-semi-permanen te-huisves ting op het Molenwater. De eigendomsoverdracht kan ech ter pas geschieden als de voor de uitbreiding van de kazerne bestemde grond aan het Rijk in eigendom wordt overgegeven. Evenwel vinden B. en W. een en ander geen bezwaar om reeds met de voorbereidende werk zaamheden van het project te doen beginnen. Het „Militair Hospitaal" oor spronkelijk „Kolveniersdoelen", daar de voetboogschutters er hun socië teit hadden zal onder toezicht Dodelijk ongeluk nabij Bergen op Zoom. Motorrijder reed op stilstaande vrachtauto. Vrijdagavond omstreeks half acht is op ae weg van Bergen op Zoom naar Zeeland ter hoogte van de Beu- kendreef een dodelijk ongeluk ge beurd. De 23-jarige A. Hopman uit Woensdrecht was hiervan het slacht offer. De bestuurder van een vrachtauto, G. K. uit Oud-Alblas, stopte om een lichtdefect te herstellen en terwijl hij daarmee bezig was, reed de motorrij- Topman, m volle vaart tegen d( auto. Hij bekwam dermate zware verwondingen, dat hh kort daarna ter plaatse overleed. Het verkeer onder vond meer dan een half uur vertra ging. van Monumentenzorg worden geres taureerd. Aangenomep wordt, dat de by het gebouw behorende toren, die in 1735 voor het grootste deel werd afgebro ken,wederom tot zyn oorspronkelijke hoogte zal worden opgetrokken. Res tauratie en opbouw van de toren zullen uiteraard een belangrijke ver fraaiing van het Middelburgse stads beeld betekenen. Het „Militair Hospitaal" op zich zelf is te klein om het gehele gym nasium te huisvesten. Daarom zal aansluitende op de voorgevel van het gebouw op de hoek van de Baan- straat en Achter de Houttuinen een vleugel worden gebouwd, waarin een aantal leslokalen wordt onderge bracht. Kolendampvergiftiging in St. Annaland. In St. Annaland heeft zich een geval van kolendampvergiftiging voorge daan, dat bijna het leven heeft gekost aan de alleen wonende weduwe Slager. Nadat de weduwe S. haar woning had gesloten en naar bed was gegaan, werd zij spoedig onwel. Zij trachtte uit haar bed te komen doch dit lukte niet. Zij bezat evenwel nog genoeg te genwoordigheid van geest om tegen de wand van haar slaapkamer te kloppen. De buren kwamen hierop te hulp,, doch daar zij de deur niet open konden krijgen moest deze worden geforceerd. Een en ander liep gelukkig goed af. Ook in Zeeuwse landbouw 6 loonsverhoging. Het landbouw- en dorsbedrijf, het landbouwambacht, de bosbouw, de grasdrogerijen cn de aardappelsor- teerinrichtingen in Zeeland hebben overeenstemming bereikt over de toe passing van de zes procent loonsver hoging. Ook in vele andere gemeen ten is besloten, tot toepassing van de nieuwe regeling over te gaan. VERGADERING TE GOES In Januari studiedagen over het vluchtelingenvraagstuk en het Deltaplan. In dc jongste te Goes gehouden hoofdbestuursvergadering van de Land bouw Jongeren Gemeenschap kwam de verdere uitwerking van het win- terprogramma ter sprake. Tevens kwamen enkele algemene kwesties be treffende de financiën en de hopelijk binnenkort aan te stellen jeugdlei der aan de orde. Reeds geruime tijd worden in Zeeland regiecursussen gehouden, welke goed bezocht wordenHelaas is het aantal opgaven voor dc cursussen op Zuid-Beveland en Noord-Beveland, die respectievelijk op 2 en 25 November beginnen, nog maar zeer matig. Ook op Walcheren wil men een dergelijke cursus houden, mits er zich minstens tien personen opgeven. De filmvoorlichtingsavonden, die oorspronkelijk in het begin van het nieuwe seizoen geprojecteerd waren, kunnen door bijzondere omstandighe den eerst in het begin van het nieuwe jaar doorgang vinden. De avonden zullen georganiseerd worden in 1 sa menwerking met andere jeugd-Ver-, enigingen. Het Landbouw Coöperatie Centrum opent de mogelijkheid om met een groep van tien tot twintig personen een discussiegroep over landbouwco öperaties te organiseren. Daarnaast wil de V.C.S. graag praatavonden VAN i TOT De bietencampagne, welke thans weer in volle gang is, brengt vele ge varen met zich mede. Reeds werden de weggebruikers gewezen op het gladde wegdek, dat tengevolge van het transport kan ontstaan. Maar ook voor de jeugd bestaan niet denkbeel dige gevaren. Vaak komt het voor dat schoolkinderen er een spelletje van maken om bieten van de wagens of auto's af te trekken. De middelen welke zij hiertoe aanwenden ontsprui ten dikwijls aan een bewonderens waardige vindingrijkheid, maar niet tegenstaande dat blijft het spel uiter mate gevaarlijk. Mede van de zijde der RyKspolitie wordt de ouders dan ook aangeraden de kinderen er drin gend op te wijzen dat zij hun leven in ae waagschaal stellen. SCHOONMAAK-ACTIE Zes-en-dertig jaar lang voerde me juffrouw M. Lous een schoonmaak actie in het gemeentehuis te Oude- lande, maar nu heeft zij er dan toch genoeg van. Juffrouw Lous kreeg op BABY Aanvankelijk slaagde mama er in de baby zoet te houden, maar de trein was, na uit Vlissingen te zijn ver trokken, Middelburg nog niet gepas seerd, of er begon een uitermate enthousiast huilconcert. De medereizigers in de omgeving bezagen het toneeltje welwillend, maar in Kapelle-Blezelingewas een groot deel van de welwillendheid ver dwenen. Moeder en kind verlieten de trein evenwel, zodat demonstraties uitble ven De kans op betogingen werd weer groter, toen in Rüland-Batli opnieuw een mama mét baby dezelfde zit plaats koos. Tot Bergen op Zoom ging het voortreffelijk en ae stemming werd bepaald, rooskleurig, toen deze combinatie de trein verliet, zonder dat baby ook maar een kik had ge geven In Roosendaal echter kwam er de finitief een einde aan de vreugde, want tot grote hilariteit van een be jaard, kaalhoofdig man, die het ganse gebeuren met nauw verholen vrolijkheid had gevolgd, verscheen in de trein een moeder met een bijzonder luid schreeuwende baby De vrouw bezette dezelfde zetel, waarna één der passagiers zich ver hief en sprak: ,A-ls dit deel van de trein dan voor babies gereserveerd is, zal ik wel verdwijnen De vrouw hoorde het niet. De baby schreeuwde tè luid... haar verzoek eervol ontslag en in haar plaats werd benoemd mejuf frouw A. Potter-Korstanje. MADELIEFJE Spraken we dezer dagen huiverend over de naderende winter, een zekere mate van optimisme is nimmer mis plaatst. Ook in de natuur kan men nu en dan nog een hoopgevend ver schijnsel waarnemen. Zo ontwaarden de beide bietenrooiers J. A. Geluk en J. Voshol in de omgeving van Sint- Annaland een bloeiend madeliefje, dat zich dus blijkbaar niets aantrok van alle kilheid. LICHTPUNT Van het ene lichtpunt naar het an dere. De vier wijzerplaten van de klok in de toren van de R.K. kerk te Sas van Gent zullen binnen niet al te lange tijd worden voorzien van ver lichting. B. en W. hebben reeds op dracht gegeven tot het uitvoeren van de werkzaamheden, welke licht in de duisternis zullen brengen. Een en an der moet „buiten de deur" geschie den, dus er zal nog wel enige tyd mee heengaan. SYMPHONETTA Luchtige tonen zullen vandaag op klinken uit de straten van Heinkens- zand. De bron van deze luchtigheid is de 's-Heerenhoekse mondharmonica club „Symphonetta", welke een rondwandeling door het dorp maakt. De mond-organisten zullen worden afgewisseld door het muziekensemble „Guymanca" uit Helnkenszand. met jonge boeren houden over de co- operatieve verwerking van suikerbie ten. De najaarsvergadering van de Pro vinciale Raad zal gehouden worden op Zaterdagmorgen 27 November. Des- middags volgt daarop de Alge mene'Vergadering in de „Prins van Oranje" te Goes. De voorzitters vam de streekbesturen zullen hier verslag uitbrengen en het bestuur zal mede delingen doen over (je beslissingen* die de Provinciale Ra,ad in de mor- genvergadering heeft genomen. Als spreker is voor deze middag uitgenodigd de heer Knoop uit De venter. Des avonds zal waarschijnlijk de toneelclub van de Hervormde Jeugdraad een heropvoering geven van het toneelstuk „Ik wil niet meer lopen". De opbrengst van deze avond komt ten goede aan de opleiding van ontheemden in West Zeeuwsch- Vlaanderen. Studiedagen Op 27, 28 en 29 Januari van het volgend jaar zullen enkele studieda gen gehouden worden. De eerste dag zal het vluchtelingenvraagstuk aan de orde worden gesteld, terwijl de tweede dag de gevolgen van het Del taplan voor de Zeeuwse samenleving het onderwerp van bespreking zullen vormen. Voor de avond van deze dag is de heer W. Barnard met zyn ma rionetten theater gevraagd, terwijl deze waarschijnlijk ook de morgen van de laatste dag za! vullen. Vorig jaar is de bestuursleden dag, waarop het werk van de ver schillende bestuursfunctionarissen wordt besproken, goed in de smaak f«vallen. Daarom zal deze op een na- er te bepalen dag in Januari her haald worden. De vergadering besloot de techni sche commissie opdracht te geven, na te gaan in hoeverre er in L.J.G.- verband de mogelijkheid bestaat om de leden op het eigen bedrijf veevoe derbalansen te doen opmaken. Aan de hand van een dergelijke balans kan het Veevoederbureau voor Zeeland dan uiterst nuttige adviezen verstrek ken. Tengevolge van het slechte weer is dit jaar van de beoordeling van de aardappelrooiers niet veel terecht ge komen. De vergadering besloot dit jaar zoveel mogelijk gegevens te ver zamelen en deze beoordeling volgend Zó boeiend inu PAIVORAMA NOVUM OP SCHOLENGEBIED Ontwerp dat de aandacht trekt. Op het terrein aan de Willem Barendszstraat en de verlengde Naere- boutstraat te Goes zal een dezer dagen de eerste van de twee en zestig pa len worden geheid voor de .derde Hervormde school, welke door haar vormgeving een novum genoemd mag worden en ongetwijfeld grote be langstelling zal trekken. De architect, de heer J. A. de Bruy- ne, te Goes, die de opdracht kreeg een halsehool te bouwen, waarbij tevens alle acht leslokalen wat ligging be treft, gelijkwaardig zouden zijn, heeft hiervoor een zeer aantrekkelijke op lossing gevonden. Alle lokalen zijn op het Zuiden geprojecteerd, namelijk vijf op de begane grond en drie op de eerste verdieping. Door de lokalen dwars op de achtergelegen hal te plaatsen, krygt iedere klas twee vrij wel geheel uit glas bestaande wanden aan de straatzijde, zodat aan de eer ste vereisten voor een school, licht en lucht, royaal wordt .voldaan. De lokalen, welke zullen uitzien op de Willem Barendszstraat tegenover de melkfabriek, krijgen een opper vlakte van 7.50x7.50 m. Door deze bouwvorm is tevens ver kregen dat de hal niet tussen de les- Examen Voor het doctoraal examen genees kunde slaagde aan de Rijksuniversi teit te Utrecht de heer F. G. C. Buyse uit Goes. Ad^wtpntïe. Peanut Butter In Amerika zegt men voor pinda kaas „pindaboter" maar in Neder land zegt men voor pindakaas J/lcffUttcmJ jaar in ieder geval voort te zetten. Op de avond van Zaterdag 26 Fe bruari zal het Provinciale winterpro- gramma besloten worden met een groots op te zetten contactavond, waarvan het gevarieerde programma in elkaar gezet zal worden door de verschillende streken, die hiervoor de beste gedeelten uit hun winterpro- gramma kunnen halen. Deze avond wordt gehouden in de „Prins van Oranje" te Goes. Regina garandeert U 4 extra voordelen! natuurzuivere schuimrubbermatrat blijft Uw leven lang nieuw gewelfd bovenvlak 130 Jaar vakmanschap Uitsluitend verkrijgbaar in de goede bedden- en meubelzaak. N.Z. VOORB URG^VI ,L 2. AMSTE8DAM.C lokalen behoeft te worden ingebouwd, doch eveneens met een glazen wand het licht rechtstreeks van buiten be trekt. Deze hal, waarin tevens de twee ingangen komen, krijgt een op pervlakte van 19x7.50 m., en zal plaats kunnen bieden afin ca. 200 per sonen. Het is namelijk de bedoeling dat de hal tevens als vergaderruimte bijv. voor ouderavonden, kan worden benut. Hiertoe zal er ook een podium worden gebouwd, met daaronder een opbergruimte voor stoelen. Naast de garderobes en toiletten, bevat het gebouw voorts een spreek kamer voor het hoofd, een keukentje en een kamer voor leermiddelen, waaronder de verwarmingskelder zal komen. Het gebouw zal centraal ver warmd worden met een oliestookin- stallatie. Aan de achterzijde van de school komt een in twee kleuren betegeld speelterrein van 800 m2, alsmede een rijwielbergplaats, terwijl aan de voor zijde een groot plantsoen zal worden aangelegd. Het gebouw dat in geelkleurige baksteen zal worden opgetrokken met een groen gekleurde bitumen- dakbedekking, wil men op 1 Septem ber 1955 voor het gebruik gereed hebben. Na onderhandse aanbesteding is het werk opgedragen aan de fa. de Bruyne, van Riet en Nonnekes te Goes. Het ontwerp dat geheel afwijkt van het tot dusver gebruikelijke scholentype, werd ook door de Haag se instanties met instemming ont vangen. Zonder dat bezuinigingen werden voorgeschreven, werd alle medewerking verleend. VANDAAG. Middelburg Kunstzaal Van Benthem en Jutting: Expositie werken Claire Bo nebakker, 918 uur; Electro: „The Glenn Miller Story", (a.l)., 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „Strijd om het heelal", (18 jr.). 20 uur; Graanbeurs Dam: Postzegelruilbeurs ..Philatelica", 14—17 uur. Vlissingen Expositiezaal Frans Maas: Werken van de Franse schilder Leon Dubois; Alhambra: „Verboden Ver haal", (18 jr.), 19 en 21 uur; Luxor: „Strijd om de Khyber Pas", (14 jr.), 19 en 21 uur; Scheldekwartier: To neelavond personeelsver. „De Schel de", 20 uur; Concertgebouw: Uitvoe ring Mannenkoren, 20.15 uur. Goes Grand: „The Robe", (a.l.), (cine mascope), 14, 16.30, 19 en 21,15 uur; Prins van Oranje: Goesse Operette Vereniging „La Mascotte", 20 uur. Oostburg Beeldententoonstelllng. MORGEN. Middelburg Elèctro: als vandaag, 15.30 19 en 21.15 uur; Schouwburg: als van daag, 14.30 en 20 uur. Vlissingen Expositiezaal Frans Maas: als vandaag; Alhambra: als vandaag, 15, 19 en 21 uur; Luxor: als vandaag, 15, 19 en 21 uur; Concertgebouw: Kin deroperette „Roodkapje en de wolf", 14 uur. Goes Grand: als vandaag, 14, 16.30, 19 en 21.15 uur. Oostburg Beeldententoonstelling. KUNST Poulenc en Bernac in Middelburg. CONCERT- EN GEHOORZAAL Z. V. U. ER ZIJN SOMS concerten hoogstens één in de twee jaar die een recensent er naar doen ver langen om voor één keer eens van zijn schrijvende taak ontheven te zijn. Want critisch luisteren is bij dergelijke evenementen welhaast uit gesloten, slechts vervoering over het gehoorde blyft. Zo was het Vrijdag in de Concert- en Gehoorzaal te Mid delburg, waar Pierre Bernac en Fran cis Poulenc optraden met een groot se liederenavond, die elke critiekhet zwijgen oplegde. Het programma, dat deze beide kunstenaars ten gehore brachten, was van een grote verscheidenheid. Begonnen werd met vier aria's van Lully en reeds onmiddellijk by de in zet van Bernac, zijn prachtige bari ton volmaakt resonerend in de hoge Concertzaal, was er die merkwaar dige sfeer van het volmaakte con cert. En dit sublieme begin werd gevolgd door vele andere voortreffe lijke momenten: Schumann's „Ge dichte von Lenau" met het aangrij pende Requiem, Ravel's „Don Qui- chotte Dulcinée", waarvan het drinklied moest worden herhaald omdat het publiek zo enthousiast was, Fauré's „Les Berceaux", en het prachtige „Mandoline" op tekst van Verlaine, Debussy's „Beau Soir" en „L'échelonnement des haies", en ten slotte liederen van Poulenc zelf. Welk een groot liederen-componist is deze Franse kunstenaar en welk een voor treffelijk vertolker heeft hij voor deze werken gevonden in Bernac. Poulenc schijnt met zijn liedkunst muzikale aquarellen te scheppen, kleine kunstwerken, met tere tinten, vol humor en goedmoedige ironie, hier en daar met enkele rake lijnen en soms met quasi-romantische ef fecten. Zijn melodiek heeft een gro te souplesse en is vol onverwachte en toch volkomen aanvaardbare wendingen. Opvallend ook is Poulenc's piano spel. Hij speelt niet als pianist, maar als componist. Men moest daar even aan wennen, vooral bij de aria's van Lully. Wellicht kan zijn begeleiden het beste worden gekarakteriseerd als „eerbiedig", omdat Poulenc de componist benadert met groot res pect voor diens scheppend werk. Komt dat, omdat hy zelf zo goed weet hoe moeilijk zich de Inspiratie laat dwingen Het publiek was opgetogen en pas tevreden na twee toegiften. De voor zitter van de Z. V. U., mr. F. Adri- aanse, bood de beide musici een wel verdiende bloemenhulde aan. de K. „La Mascotte". GOESSE OPERETTE VERENIGING. In het zeventiende-eeuwse vorsten dom Piombino speelden zich wonder lijke dingen af. Een arme boer, die door het noodlot werd achtervolgd, een vorst die in dezelfde omstandig heden verkeerde, en dan als reddende engel een kalkoenhoedster die als mascotte was geboren en geluk bracht in dit gezelschap. Dit is het gegeven van de operette „La Mascotte" van Edmund Audran, waarmee de Goesse Operettevereni ging Vrijdagavond in de „Prins van Oranje" haar nieuwe seizoen opende. Zoals vaak met operettes het geval is, een pretentieloos verhaaltje. Daar bij waren de dialogen dikwijls wat al te veel gerekt en niet altijd even boeiend. De pittige frisse muziek deed echter deze bezwaren gaarne verge ten. Bovendien gaf het stuk, dat zich afspeelde op het platteland en in het paleis van de vorst vele mogelijkhe den voor een kleurrijk schouwspel met costuums en décors. Deze moge lijkheden dit zij met waardering geconstateerd heeft de Goesse Ope rettevereniging ten volle uitgebuit. En dan de vertolking zelf. Over het algemeen mag gezegd worden, dat men hierin iveer goed is geslaagd. Men kan wellicht van mening ver schillen of de typering van bepaalde figuren wel de juiste was, doch daar bij dient bedacht te worden dat een vereniging van dilettanten niet altijd een onbeperkte keus van solisten biedt. De hoofdrollen van Bettina, de kalkoenhoedster (mevrouw M. Huis manPalse) en de herder Pippo (D. Meijer) genoten een redelijke vertol king. De heer V. Hopmans had een voor hem uitstekend geschikte rol als vorst Laurant XVII en wist hiervan dan ook een kostelijke uitbeelding te geven. Mej. A. Wijnands beschikt ook over een aardige stem en wist haar rol als Fiametta, dochter, van de vorst, op acceptabele wjjze te bren gen. Verder zij o.m. nog vermeld het verdienstelijke spel van de heer S. Berrevoets als pachter en groot-ka merheer, alsmede dat van de heer D. van Belois (Prins Frltellini)De koor leden als pages, boerinnen, boeren en soldaten speelden en zongen met vaart. Het tweede bedrijf bracht bo vendien nog een zeer geslaagd ballet, ingestudeerd door dansschool Janvier, terwijl het orkest door zijn vlotte be geleiding zeker niet minder aan het succes bydroeg. En last but not least kwam het hartelijk applaus na ieder bedrijf ook zeker ruimschoots toe aan de dirigent Jan Kousemaker die koor en orkest weer stevig in handen had. Bij de aanvang sprak de voorzitter, de heer J. Rijkse, een openingswoord, waarin hy o.m. de viering van het tienjarig bestaan in het voorjaar van 1955 met de operette „Gr&fin Marit- za" aankondigde en aan het adres van het gemeentebestuur de wens voor een geschikt repetitielokaal overbracht. Hedenavond wordt de operette nogmaals ten tonele gebracht. De V,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2