DDnVINriAIF 7FFIIWRF COUDAMT o, BILT Katastrophale brand woedde in Zaandamse vemen Rijkspolitie en drie financiële diensten in Middelburgse Abdij VERWACHT... PRINS WILLEM V" GEZONKEN OP AMERIKAANS MEER MENDES-FRANCE KRIJGT DE STEUN VAN ZIJN PARTIJ Vandaag... Directie: F. van de Velde en F. B. WÊÊ M H YSS B l^ill IN MM I 1 II I IB 85. 3 IJ B I JT* 9 M I Ing- mededelingen driemaal tarief, den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Wff II ILIg Mmm Bng Hm VmS V V U fiWP Vlr BÉP BMP I mM 1 Kleine advertenties (max. 8 regels) Hoofdredt: G. Ballintijn; Pl.-verv.: mm j_5 regeis f i._. Iedere regel W. Leertouwer. meer 20 cent. „Brieven of adrea AB0iMHjEimpHijs cent per WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Bureau v d. Blad" 25 cent meer. per kw. Losse TuiJLs fi 'dnt. G"° N° 35.30. P.Z.C. Mmde.Pur,. Bur. Vllssingen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304): Middelburg, Markt 51, telef. 3841: Goes, Lange Vorstetr. 63, telef. Z475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16: Terneuzen. Brouwerijstr 2: Zlenkzee. N Bogerdstr C i60. telef 26 TWEE GROTE PAKHUIZEN UITGEBRAND Het brandende complex pakhuizen in Zaandam. Voor vluchtelingenhulp On de postrekening van het Comité Vluchtelingenhulp 11)54 (5100) is Donderdag binnengekomen oen be drag van 40.000 gulden. !>e financiële stand van de actie is nu: 121.000 gul den. KORTE PREDICATIE AFSTAND DOEN. Daarom sta ik hem aan den Here af. 1 Samuel 1 28. De nood in vele gezinnen is, dat men langs elkaar heen leeft zonder elkaar werkelijk te ontmoeten. Het huis ts eet- en slaapgelegenheid en maar at te weinig de ombouw van een levende gemeenschap. Wij kunnen dit feit toeschrijven aan de vertechnisering van het teven, de industrialisatie, de :crbreking van de organische dagindeling door net ploe- genstetselde uithuizigheid door sportamusement en verenigingsle ven. Maar daarmee is de verbreking van de gezinsband nog i.iet verklaard. Dit alles zijn nog uitwendige oorza ken, ook al snijden zij diep in het ge zinsleven in. Wat leeft, laat zich niet onderdrukken. Een kleine plant kan een grafzerk splijten. De eigenlijke oorzaak moet liggen in de aantasting van binnenuit. Alleen omdat de vesting van het gezin reeds van binnen ondermijnd en vermolmd is, daarom kunnen de druk en de sto ten van buitenaf haar doen vallen. Voor de hand ligt het om de uiteen rafeling van het gezinsleven te ver klaren uit het feit, dat men elkaar losgelaten heeft. Man en vrouw zijn de echte diepe belangstelling voor elkaar en voor de kinderen gaan ver- lieze Geen wonder, dat zij van de kinderen een soortgeipke bejegening ontvangen en dat de kinderen lucht voor elkaar zijn. Maar men zou «iet van loslaten kunnen spreken, ais men elkaar niet eerst vastgegrepen had. En wat men driftig grijpt, moet men loslaten. De mensen tvillen nu eenmaal met geno men tcorden. Zjj willen ontvangen worden. Het leven en het menszijn en de echte gemeenschap zijn ten diepste een gave. Als ouders zeggen: het is MIJN kind, met een zekere bezitstrots, dan ts de kiem voor de gezinsnood gelegd. Misschien dat door een zeker gezins- egoisme de gezinsband het lang uit houdt. Maar vro g of laat komt de breukwant wij leven in een wereld, die op doorbraak is aangelegd. Dav blijkt men teveel aan elkaar gebonden te zijn. vxint immers aan zichzelf gebonden. Men heeft in de ander slechts zichzelf liefgehad. De broeikas-atmosfeer verborg dit, maar de koude lucht van het volle le ven bracht het aan de dag. De vrouw, waarover in de Bijbel tekst hierboven gesproken wordt, heeft lang op een kind moeten wach ten. Daardoor werd het haar duide lijk, dat wij geen kinderen „nemen", maar dat kinderen een gave zjjn. Een gave, die nooit ot'is bezit wordt maar aan God blijft toebehoren. De eerste wet van het gezin is daarom: loslaten, afstaan. Naarmate wij kunnen afstaan, naar die mate zullen wp terug ontvangen. Want wij ontvangen elkaar dan op hoger plan terug. Wij kunnen het ook zo zeggen: God de Here moet wederom het levende en bewegende midden van ons gezinsle ven vsorden. Naarmate wij elkaar afstaan aan God, ontvangen wij elkaar terug. Dat wil de dóóp ook zeggenWij zijn afgestaan aan God en juist zó pas vrij voor Hem en voor de men sen, ook in het gezin Leer ons volk zijn doop verstaan en ons volk is gered! Middelburg. P. F. Th. AALDERS. ZACHT. Overwegend droog weer met over drijvende wolkenvelden. Matige tot krachtige Zuidwestelijke wind. Zacht voor. de tijd van het jaar. ZON EN MAAN. 17 October: Zon Maan 18 October: Zon Maan op 7.07 op 21.39 op 7.08 onder 17.41 op 22.56 onder 14.19 zeggen, wanneer de Rijkswaterstaat bezit van het gebouw kan nemen. Het tijdstip daarvan zal misschien eerst in 1955 zijn aangebroken. Het is echter dringend gewenst, dat het object gereed komt. Want de di rectie van de Rijkswaterstaat, de af deling Goes en de Dienst Dijkherstel zijn thans in een „nauw jasje" ge kleed, dat gevormd wordt door de twee gebouwen aan Koorkerkhof, Eerste Abdijplein en Abdijpoort. De ruimte, die hier wordt geboden is be slist te gering. Het toekomstige gebouw voor de af deling Goes van de Rijkswaterstaat staat thans niet in verbinding met de rest van het complex. Men is dan ook bezig met de bouw van een luchtbrug tussen het gebouw aan het Koorkerk hof en de voormalige Abtswoning- Dit bouwwerkje is reeds zeer ver gereed en zal eerstdaags zijn functie kunnen vervullen. De luchtbrug zorgt er dan voor, dat de Rijkswaterstaatsmensen van de eerste verdieping van het ene kantoor binnendoor de eerste verdie ping van het andere kunnen bereiken. Nieuwe Britse kruisers. Drie nieuwe kruisers van het laatste type, de „Tiger", de „Blake" en de „Defence", voorzien van de modernste bewapening, zullen binnenkort in dienst van de Britse marine gesteld worden. De kruisers meten meer dan 8000 ton. Het luchtdoelgeschut kan vijf ton granaten in één minuut afvuren en draagt 20 km. Het kan automatisch of met behulp van radar gericht worden. Schade tien millioen Vrijdagmorgen heeft in Zaandam een katastrophale brand gewoed, waar door een schade van ongeveer tien millioen gulden is aangericht. Om streeks kwart voor vijf ontdekte de portier van de Verkadefabrieken dat op de eerste verdieping van het pakhuis „Czaar Peter" brand was uitge broken, waarop hij onmiddellijk de brandweer waarschuwde. Deze kon aan vankelijk nog met rookmaskers gewapend het palthuis binnendringen. Toen echter het vuur oversprong naar het pakhuis „Nederland" staakten zy hun pogingen en beperkten zich tot het nathouden van de belendende percelen. Zij werden hierbij geassisteerd door de brandweercorpsen van de omliggende gemeenten. Het vuur greep zo snel om zich heen dat een tiental huizen in de naaste omgeving moest worden ont ruimd. De huizen zijn er echter zon der schade van af gekomen. Spoedig zag men zich genoodzaakt de Am sterdamse brandweer te hulp te roe pen. Omstreeks kwart voor negen stortte het dak en een gedeelte van de muren van „Czaar Peter" naar beneden en de uitermate brandba re inhoud van de pakhuizen stroom de de Zaan in. Brandende cacaoboter dreef op het water en leverde een fantastisch schouwspel op. Drie kwartier later stortte de zuidelijke muur van het pakhuis „Nederland" in. Enkele brandweerlieden wis ten zich zonder ernstige verwondin gen uit de voeten te maken. Aanvan kelijk vreesde men, dat ook het pak huis „Zaandam" in vlammen op zou gaan, doch dank zij snel ingrijpen wist men dit te voorkomen. Voor het overige heeft men machteloos moeten toezien, hoe twee van de voornaamste opslagplaatsen tot de grond toe af brandden. Dit is een van de grootste branden die ooit in de Zaanstreek hebben ge woed. Omtrent de oorzaak staat nog niets vast. De brandweercommandant vermoedt, dat er 's-avonds tevoren bij het laden van goederen gerookt is. Op het nippertje. Over de omstandigheden, waaron der de brand geblust moest worden, wordt nog het volgende vernomen: 150 brandweerlieden, die 34 straal- pypen hanteerden, hebben de stryd tegen de vuurzee aangebonden. De bedrijfsleider, de heer Klingier, ging op onderzoek uit en zag tot zijn" schrik, dat vlak tegen de recht uit de Zaan oprijzende gevel van de „Czaar Peter" een schip gemeerd lag. Hij waarschuwde het gezin, dat rustig lag te slapen, maar slaagde daarin aanvankelijk niet. Toen dook hy in het ijskoude Zaanwater en redde het gezin. Het schip werd tij dig verhaald. De bestrijding van de vuurzee in Vrouwelijke politieagenten in Rotterdam. Te Rotterdam wordt de mogelijk heid bestudeerd om vrouwelijke poli- tie-agenten aan te stellen, die echter geen surveillancediensten zullen be hoeven te verrichten, maar o.a. bij de regeling van het verkeer van dienst kunnen zijn. Het feit, dat Rotterdam een tekort heeft van meer dan 100 po- litie-agenten heeft tot dit denkbeeld geleid. Op de Lange Vijverberg te Den Haag heeft H.M. de Koningin een stand beeld onthuld ter nagedachtenis aan Johan van Oldenbarnevelt. Na de onthulling wandelt H.M., vergezeld door burgemeester Schokking, om het standbeeld heen. de moeilijk te bereiken pakhuizen stelde hoge eisen aan de brandweer: vette zwarte rookwolken, doorschoten van vurige vlamtongen, bolderden aan alle kanten uit de „Czaar Pe ter" en het aangrenzende pakhuis „Nederland"; het dak van de „Czaar Peter" kwam met donderend ge weld naar beneden. Om half acht in de ochtend brandde ook de „Neder land" aan alle kanten en binnen een uur stortte ook dit zes verdiepingen tellende pakhuis met donderend ge weld in. De hitte was op dat mo ment zo groot, dat op verscheidene punten de brandweerlieden zich moesten terugtrekken om minder ge vaarlijke posten in te nemen. Een nieuw gevaar ontstond door dat brandende spijsvetten en cacao bonen in een dikke laag uit de ver woeste pakhuizen in de Zaan stroom den. Een tijdlang moest al het drij vende brandweermateriaal zich op de strijd tegen dit brandende „ei land" concentreren. Het pakhuis „Zaandam" met zijn grote voorraad kostbare tarwe kon behouden blijven. Met de nablussing was nog gerui me tijd gemoeid. Om twaalf uur sloegen de vlammen nog uit de me tershoge puinhopen achter de hoge nog staande achtermuur van het pakhuis „Nederland" aan de zijde van de Zaan. Meer dan 50 brand weerlieden waren bezig deze voor de Zaanvaart gevaarlijke wankele muur om te trekken. Jean Mons van zijn functie ontheven. Jean Mons, de Franse secretaris generaal van de landsverdediging, is van zijn functie ontheven. Mons was al geschorst, nadat twee van zijn medewerkers van ver raad waren beschuldigd. Hij wordt beschuldigd van een overtreding tegen de veiligheid van de staat „door onvoorzichtigheid, onachtzaamheid of het niet naleven van voorschriften". Hij mag voorlo pig op vrije voeten blyven. AWWVWWWVWWW Zacht Octokrweer (Van onze weerkundige medewerker) De temperatuur is de laatste dagen van October flink aan de hoge kant. Maxima van ruim 15 graden Celsius worden ook in Zeeland gemeten Het kan in October ook al flink vriezen. Op 27 October 1950 daalde in Vlis- singen de temperatuur tot 3 graden Celsius, op 28 October 1931 werd in De Bilt al 8 graden vorst gemeten. Gelukkig is er voorlopig geen gevaar voor vorst, zolang met Zuidweste lijke winden vrij warme lucht wordt aangevoerd van de Oce aan. Kwamen gisteren hier en daar zonnige perioden voor, in een groot deel van het land bleef het weer somber. Ook tij dens het weekeinde zullen vrij veel wolkenvelden overdrijven. Zelfs enige lichte motregen is niet geheel uitgesloten. Wel blijven we voorlopig nog in de zachte luchtstroom liggen, zodat de temperaturen voor midden October boven normaal zullen olijven. Midscheeps geramd door een sleepboot. De „Prins Willem V" is in de nacht van Donderdag op Vrij dag op het meer van Michigan gezon ken na een aanvaring met een Ameri kaanse sleepboot. Het werd midscheeps geramd. De 30 leden van de bemanning, onder wie de kapitein, de heer P. G. A. Hui- land en de eerste machinist, de heer F. G. van der Mey, die beiden uit Rotterdam komen, konden zonder moeilijkheden, doch juist op tijd, zich in vier reddingsboten in veiligheid brengen. De heer Van der Mey heeft verklaard, dat het schip plotseling een schok kreeg, direct daarna overhelde en snel zonk, nadat de kapitein de order had gegeven het schip te verlaten. Het schip had peulvruchten en lichte machinerieën aan boord. Het had reeds in Chicago en Milwaukee geladen en zou nog lading opnemen in Sarnia, Detroit, Cleveland en Hamilton of Toronto. De aanvaring geschiedde op een afstand van twee mijl van Milwau kee. Na in Hamilton of Toronto gela den te hebben zou het schip via Ham burg naar Rotterdam vertrekken, waar het tussen 8 en 10 November werd verwacht. De sleepboot werd slechts licht be schadigd en kon op eigen kracht naar de haven terugkeren. De bemanning van de „Prins Willem V" moest op ruw water, dat ter plaat se 25 meter diep is, in de reddings sloepen overstappen. De kapitein ging als laatste van boord. De bemanning van het Nederlandse schip werd uit de boten opgepikt door een schip van de kustwacht. Kapitein Huiland, die reeds 35 jaar vaart, heeft nog nimmer tevoren 'een ongeluk gehad. De maatschappij Zeetransport N.V. „Oranje Lijn", Veder Co te Rotter dam is de eigenaresse van de „Prins Willem V". WAPENINDUSTRIE IN NOORD-AFRIKA? Ook socialisten in de regering De Franse radicaal-socialistische partij, die te Marseille haar jaarlijkse congres houdt, heeft zich volledig geschaard achter premier Mendès- France, die lid is van de partij. De premier zal, aldus een correspondent van Reuter, in een sterkere positie verkeren bij de besprekingen van de volgen de week in Parijs, waarop de laatste hand zal worden gelegd aan de Lon den se overeenkomsten over de herbewapening van West-Duitsland, dan bij de besprekingen aldaar het geval was. Mendès-France zal voorts de steun van de socialisten hebben. Gaston De- ferre. de socialistische burgemeester van Marseille, heeft Vrijdag de ver richtingen van Mendès-France op in ternationaal gebied openlijk geprezen en te kennen gegeven, dat zijn partij eerlang tot de regering zal toetreden. Deferre is een van de voornaamste socialistische candidaten voor een mi nisteriële functie. Veelbetekend is het feit, dat het radicale congres de nadruk heeft ge legd op de instelling van een bewa- peningspool binnen de organisatie van het uitgebreide pact van Brussel. Wervelstorm bereikt Verenigde Staten. De wervelstorm „Hazel", die Haiti heeft geteisterd, bewoog zich gister avond met een snelheid van 50 km in noordelijke richting. Verwacht werd. dat de storm in de afgelopen nacht het gebied van Washington zou pas seren, op weg naar Noord-oost Penn sylvania en New York. In Washington werden de regerings ambtenaren vroeger naar huis ge stuurd, de scholen gesloten en er wer den mensen gereed gehouden om de oevers van de Potomac met zandzak ken op te hogen. Reusachtige hoge golven beukten op dc stranden in Noord- en Zuid-Carolina De wervelstorm bereikte hier een snelheid van 210 km per uur. Duizen den buitenhuisjes en consumptieten ten langs de kust zijn reeds wegge spoeld. Oud-minister Felex Gaillard heeft verklaard, dat een modern leger even machtig is als de industriële macht die er achter staat. Deze macht kon niet verkregen worden als elk van de kleine Europese landen alle bestaan de wapens zelf zou trachten te pro duceren. Daarom, aldus Gaillard, zou er een productiepool moeten komen, een eind achter de waarschijnlijke frontlijn. Een nieuwe wapenindustrie in Noord-Afrika scheen hem noodza kelijk toe. De van Franse zjjde te Londen ge opperde bevvapeiiingspool heeft niet veel steun gekregen, vooral nic* van de kant van Engeland, Nederland en België. Doch, aldus Reuters corres pondent, er bestaat een krachtige stroming, waarmee Mendès-France meegaat, om een dergelijke pool te vormen binnen de Brusselse organi satie, waarvan enkele der zeven le den deel uitmaken indien zy niet alle er aan zouden willen meedoen. is het 25 jaar geleden dat het telefoonverkeer tussen Ne derland en Joego-Slavië werd geopend. MORGEN worden in Oost-Duitsland verkiezingen gehouden voor een volkskamer: bestaat het Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag 40 jaar. VVV\\*\(V\\<VV*VVV*VVVV\VV BEGIN OF MEDIO 1956 Afdeling Goes Rijkswaterstaat binnenkort in Abtswoning Naar wij van de zijde van het ministerie van Wederopbouw en Volks huisvesting vernemen, staat thans vast welke overheidsdiensten hun intrek zullen nemen in de thans in restauratie zijnde delen van de van. Maria-Ab- dij te Middelburg. Zo zal het districtsbureau van de Rijkspolitie in Zeeland gevestigd worden in één der beide met elkaar verbonden vleugels, waarvan de ene de vroegere Statenzaal aan de Groenmarkt is gelegen en de andere aan het Abdijplein. Delen van deze beide gebouwen zullen verder in gebruik genomen worden door het Hypotheekkantoor, de Inspectie van Successie en Registratie en de Landmeetkundige Dienst. Het is de bedoe ling, dat deze vleugels begin of medio 1956 gereedkomen. De voormalige Abtswoning, gelegen aan de Zuidzyde van het plein, zal geheel ter beschik king komen van de Rijkswaterstaat. De restauratie van dit gebouw is ver gevorderd. De voltooiing zal niet lang meer op zich laten wachten, waarna de bureau's van de afdeling Goes van de Rijkswaterstaat er ondergebracht worden. Behalve de Rijkspolitie komen in de twee grote vleugels dus voornamelijk diensten, die ressorteren onder het mi nisterie van financiën. Niet alleen het districtsbureau van de Rijkspolitie, dat zich thans aan de Dam bevindt, zal hierheen worden verplaatst, maar ook onderdelen van de technische verbin dingsdienst van de R.P. Het kantoor van de Inspectie Registratie cn Sus- cessie is thans op het Hofplein, ter wijl het Hypotheekkantoor gevestigd is in één der gebouwen aan het Ab dijplein. De bureaux van de Landme ter van het Kadaster bevinden zich aan het Hofplein. Van deze beide vleugcis verkeert die aan de Groenmarkt reeds in gevor derd stadium yan restauratie. Er wordt thans hard gewerkt aan het ge heel opnieuw optrekken der voorge vel. Het dragende betonskelet is reeds vrijwel geheel voltooid. De vleugel aan het plein is nog lang niet zover. Het zal dan ook wel midden 1956 wor den voordat het geheel in gebruik ge nomen zal kunnen worden. Luchtbrug. De voormalige Abtswoning, opval lend door de „witte gevel" is aan de buitenkant vrijwel geheel gerestau reerd. Met de afwerking van het inte rieur worden goede vorderingen ge maakt. Echter dienen hier nog ver- schillende voorzieningen te worden getroffen. Zodoende is het moeilijk te

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1