Belangrijke wijzigingen in het verzekeringsreglement GEL CADORICIN DELTA-PLAN EN DE KANSEN VOOR ZEELAND „BIJ „NIEUW-WALCHEREN" IS 00K NIET ALLES MOGELIJK" SPRINGBOK Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 15 OCTOBER 1954. „ZIEKENHUISVERPLEGING OP WALCHEREN Stijging ledental zet zich nog steeds voort Tijdens de algemene vergadering van de Vereniging „Ziekenhuisverpleging op Walcheren", die Donderdagmiddag in het Nederlands Koffiehuis te Mid delburg werd gehouden, werden een drietal bestuursvoorstellen, inhouden de belangrijke wijzigingen van het verzekeringsreglemcnt, goedgekeurd. De wijziging van artikel 1 van dit reglement komt er op neer, dat in het vervolg onder bijkomende kosten zul len worden verstaan het gebruik van operatiekamer tot een maximum be drag van 15, van chemische midde len bij narcose, bloedtransfusie en genees- en verbandmiddelen. Voorts werd gewijzigd het aantal verpleeg- dagen van de aanvullende verzeke ring AA. Boven het getal van 42 da gen, dat in de A-verzekering wordt genoemd, zal thans tot een maximum van 300 verpleegdagen vergoedingen worden gegeven. Dit geldt voor de 3e klasse en tot een maximum van 9. per dag. Voor beide verzekeringen geldt in het vervolg een maximum van 342 da gen. Rheuma vormt hierop een uitzon dering. Bij deze ziekte is het getal namelijk 84 dagen. Verwacht wordt, dat met ingang van 1 Januari 1955 de ziekenfondsverzekerden recht zullen krijgen op 66 verpleegdagen uit hun eigen verzekering, liet maximum voor hen zal dan een vol jaar gaan bedra gen. Bij rheuma wordt het 108 dagen- De aanvullende verzekering AA voor ziet in het vervolg in een bedrag aan bijkomende kosten van 150.Voor dien was dit 100,Hierbij werd toe gelicht, dat het in de bedoeling ligt de bijkomende kosten in het rheuma- paviljoen te Vlissingen mede te ver goeden. Zulks zal geschieden tot een maximum van 3.per dag. Na een uitvoerige toelichting van de secretaris-penningmeester, de heer L. Onderdijk, die er daarbij op wees, dat de vereniging er financieel gunstig „Bond van Bierhandelaren en Mineraalwaterfabrikanten". Landelijk congres op 20 en 21 April 1955 in Middelburg. Naar wij vernemen, zal het jaar lijkse landelijke congres van de Bond van Bierhandelaren en Mineraalwa terfabrikanten (BBM) in 1955 op Woensdag 20 en Donderdag 21 April te Middelburg worden gehouden. De plaats van samenkomst is het Schut tershof. 's Woensdags om elf uur vangt het congres aan. Die dag duurt de ver gadering tot 17 uur, waarna een di ner volgt, 's Avonds zullen de in Middelburg woonachtige bondsleden de congressisten eveneens in het Schuttershqf een Zeeuwse avond aanbieden. De volgende dag wordt het con gres om 9 uur voortgezet. Des avonds vertrekken de deelnemers weer naar hun woonplaatsen. De aanwezige echtgenoten van de deelnemers zullen tijdens de verga deringen enkele excursies maken, o.a. over Walcheren en op de Wester- schelde. voorstaat, ging de vergadering z.h.s. met deze voorstellen accoord. De voorzitter, de heer J. L. Dreg- mans, maakte er in zijn openings woord met verheuging melding van, dat het ledental in het vorig jaar een belangrijke stijging boekte. Spr. zei dat deze toename zich ook in 1954 steeds voortzet. Hij drukte er zijn spijt over uit, dat de bijeenkomst zeer schaars was bezocht. De gebruikelijke jaarverslagen wer den goedgekeurd. De periodiek aftre dende bestuursleden, de heren dokter J. S. Bloos, Souburg en L Onderdijk, Middelburg, werden bij acclamatie herkozen. Wegens periodieke aftreding van dokter H. P. Veening uit Vlissin gen, die niet direct herkiesbaar was, diende een nieuw lid van de financiële commissie te worden gekozen. Op voorstel van do voorzitter werd beslo ten de afdeling Vlissingen te verzoe ken zulk een lid aan te wijzen. Promotie te Amsterdam Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld: „De hypothese der psychosomatische specificiteit getoetst aan de Rorschach- reacties van patiënten lijdende aan asthma-bronchiale", de heer J. T. Ba- rendrecht, geb. te Nieuwerkerk. Kanaal TerneuzenGent. De scheepvaart-beweging op het kanaal Terneuzen-Qent was geduren de de maand September als volgt: Zeevaart. Geschut opvaart 175 sche pen, 233.696 brt., geschut afvaart 170 schepen 221.741 brt. Daarvan hebben gelost of geladen te Terneuzen 21 schepen 19.837 brt., te Sluiskil 5 schepen 16.528 brt. en te Sas van Gent 1 schip 3.552 brt. Binnenvaart. Geschut opvaart 2105 schepen 665.530 ton. Geacnut afvaart 2140 schepen 650.427 ton. Daarvan hebben gelost of geladen te Terneu zen 377 schepen 79.257 ton, te Sluis kil 200 schepen 124.295 ton en te Sas van Gent 147 schepen 41.027 ton. Commissaris der Koningin installeert N.I.V.E.-Zeeland Op 27 October in Burgerzaal van Middelburgs stadhuis Woensdag 27 October a.s. zal de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, in de Burger zaal van het Middelburgse stadhuis de afdeling Zeeland van het Neder lands Instituut voor Efficiency in stalleren. Zoals bekend, beweegt dit instituut van en voor het bedrijfsle ven zich op het gebied van de effi- ciency-voorlichting. Jhr. De Casembroot zal de bijeen komst, die daartoe in het stadhuis wordt gehouden, met een rede ope nen. Doel, organisatie en werkwijze van het NIVE zullen daarna door ir J. M. Matthijssen, landelijk voorzitter van het instituut, worden uiteengezet. Vervolgens zal' de afdeling Zeeland van het NIVE officieel worden opge richt en wordt een afdelingsbestuur gekozen. Na de pauze spreekt dr A. L. S. P. Stallaert, bedrijfseconomisch advi seur uit Bussum over „Wanneer de ondernemer bewust de efficiency in zijn bedrijf wil verhogen, hoe moet hij dit dan aanpakken?" Tenslotte zal over dit onderwerp worden gedis cussieerd. De lagere landbouwschool van de Z. L.M., die thans te Zierikzee wordt he- bouwd, komt deze week water- én winddicht. Het is de bedoelingdat de school omstreeks December gereed zal zijn. (Foto P.Z.C.)' „Ik wil niet meer lopen" De vereniging van de Hervormde Jongeren te Hardenburg heeft het door de P.Z.C. bekroonde toneelstuk „Ik wil niet meer lopen" in studie ge nomen onder leiding van de heer P. Karreman. Men hoopt de uitvoerin gen te geven op 5 en 6 November a.s. Herbenoeming Bij beschikking van de minister van Justitie is met ingang van 27 Sep tember herbenoemd tot lid van ae Kamer van Toezicht over de notaris sen en candidaat-notarissen te Mid delburg mr. J. Moolenburgh, kanton rechter te Middelburg. VAN Ituin TOT In het gemeentelijk verenigingsge bouw te Oosterland komen Maandag as. de vrijwillige brandweerlieden van Ooster- en Sirjansland bijeen. Niet alleen zal tijdens deze bijeenkomst uitvoerig worden gesproken over de organisatie van de plaatselijke brand weer, maar ook wordt de gelegenheid aangegrepen om afscheid te nemen van de commandanten Joh. Boogert en J. J. H. Bouterse. Daarna zal bur gemeester S. W. A. Laurense de nieuwe brandweercommandanten, de heren J. J. Capelle en D. Hanse instal leren. DIERENARTS. In de gemeente Oud-Vossemeer komt STROOMSTORING. Een paar Middelburgse knapen waren Woensdagavond baldadig. Zij klommen hier en daar op hekken, drukten belletje en hielden zich bezig met een stuk kabel, dat zij ergens za gen bengelen. Op een gegeven ogen blik gaf één der jongens een flinke ruk aan de kabel en op hetzelfde moment viel in Middelburg het licht uit. Oei! Daar schrokken ze toch wel even van. Er werd nog wat aan de kabel geprutst, maar het licht icas en bleef uit. Alle overmoed en baldadig heid waren in één slag verdwenen en er bleven slechts een paar bevende knaapjes overgeducht voor de ge volgen van hun wandaad. Maar dat dient te worden ge zegd zonder pit waren ze niet he lemaal, want na enig beraad besloot men naar het politiebureau te gaan om. melding te maken van de mis daad. Ze strompelden het bureau bin nen, bereid om alles te bekennen. De politie begreep eerst niet veel van hun verhaal, maar dat duurde maar even. En tot. grote opluchting van de jon gens kon worden medegedeeld, dat zij niet de oorzaak van de stroomstoring waren, maar dat de fout in de P.Z. E.M.-centrale te Vlissingen lag binnen enkele maanden een einde aan een oude traditie. Sinds jaren en ja ren woonde binnen de grenzen van het dorp een dierenarts en nu gaat binnenkort de huidige, de heer A. Rinses, naar Sint-Maartensdijk ver huizen. Hij blijft echter de praktijk in Oud-Vossemeer waarnemen. EERSTE GROEP. Het lot heeft bepaald dat de eerste groep van 9 Bruinisser mosselzaad vissers in de week van 18 tot en met 23 October op het Groninger Wad op de vangst zal uittrekken. Zij hopen op een beter resultaat dan in de afge lopen tijd werd bereikt. VOLKSDANSEN. We beginnen (Zaterdag) 's avonds om half acht en dansen door tot Zon dagmiddag vier uur", zo staat in de mededelingencirculaire van de volks dansgroep „Walcheren" te Vlissingen, welke na veel uitstel dus morgen weer start. Gelukkig eindigt de zin met de restrictie: met een kleine on derbreking om wat te slapen". TE MODDER. Bij het manoeuvreren op het ha- vcnplateau te Bruinisse raakte het paard en de ledige bietenwagen van de heer H. K. de Ronde uit Sirjans land te water, of beter: te modder, want het was laag water. De voerman eigenaar sprong tijdig van de bok en maakte daardoor de buiteling niet mee. Met vereende krachten werden trekdier en voertuig weer op de wal getrokken. Ook het paard was er goed afgekomen. SAMENWERKING. Te Oosterland bestaat een goede samenwerking tussen de Ned. Herv. kerk, de Geref. gemeente en de Geref. kerk. Dit blijkt vooral nu de restaura tiewerkzaamheden aan het Ned. Herv. kerkgebouw het onmogelijk maken er diensten te houden. Des morgens om 11 uur mag men gebruik maken van het kerkgebouw der Geref. gemeente en des avonds om 6 uur in dat der Geref. kerk. Bezoek uit Zweden aan Oosterland. Mevr. Höjer, vice-presidente van de Zweedse Vereniging Radda Barnen, mevr. Warberg, lid van het' dagelijks bestuur van dezelfde vereniging, als mede de heer Speijker, hoofd van het Ned. Jeugd Rode Kruis, hebben Woens dag en Donderdag een bezoek gebracht aan Oosterland. Dit bezoek hield verband met het geven van aanwijzingen voor de in richting van de geschonken kleuter school. Het meubilair, dat Zaterdag j.l. in kratten is ontvangen, heeft een totaal gewicht van plm. 2500 kg. Zowel het gebouw van de kleuterschool, alsmede de inventaris overtreffen de stoutste verwachtingen. Bij dit geschenk be horen eveneens een piano, de leermid delen, alsmede verschillende muziek instrumenten voor de kleuters, die nog worden nagezonden. Het geheel vormt een model-kleuter- school. De dames deelden burgemees ter S. W. A. Laurense mee, dat zij wa ren getroffen door de vlugge afwer king van de kleuterschool. Zij spraken de hoop uit, dat voor de inrichting van kleuterscholen in Nederland, deze school als voorbeeld zal worden ge nomen. Door de Zweedse vereniging zullen 70 kleuterscholen in Nederland wor den ingericht en enkele gemeenten zullen bovendien het gebouw in ge schenk ontvangen. De opening zal op een nog nader te bepalen datum plaats vinden. Volksdansweekend te Goes. Evenals vorige jaren zal op 23 en 24 October a.s. wederom een regionaal volksdans-weekend te Goes worden gehouden, uitgaande van de C.J.V.F., C.J.M.V. en V.C.J.C. „Goeree" weer naar zee De sleepboot „Waterweg" van L. Smit en Co's internationale sleepdienst zal het lichtschip „Goeree", dat voor de jaarlijkse reparatie binnen is ge weest, wind en weder dienende, van daag naar zijn oude positie voor de kust tussen Hoek van Holland en Vlis singen slepen. geëist. Incident tijdens voetbalwedstrijd van Oud-Vossemeer. De Officier van Justitie bij de Bre dase rechtbank, mr. G. Kemmink, heeft Donderdag tegen de 32-jarige voetbal speler N. C. J. 3 maanden gevangenis straf geëist Hem is ten laste gelegd in de op 25 April gespeelde beslissingswedstrijd SprundelOud-Vossemeer (afdeling Noord-Brabant van de K.N.V.B.) de spil van Oud-Vossemeer, W. A. C. P. Timmerman opzettelijk te hebben mis handeld door hem een trap tegen het Imker been te geven met het gevolg, dat T. een bloedende wond opliep. Zowel de scheidsrechter als de grens rechter getuigden tijdens de zitting tegen N. C. J. Verdachte ontkende de bedoeling te hebben gehad zijn tegenstander licha melijk letsel toe te brengen. De uitspraak is bepaald op 28 Oc tober. „Het Vlissingsch Schouwspel". De dilettanten-toneelvereniging „Het Vlissingsch Schouwspel" heeft ook gisteravond veel succes geboekt met de opvoering van het toneelspel van W. Somerset Maugham „De Heilige Vlam". Een volle zaal genoot in het Concertgebouw in de Scheldestad van een verzorgde uitvoering, waarin geen sprake meer was van de première foutjes. In onze recensie werd de ver tolkster van de moederrol vermeld als mevr. N. Theune, dit moet echter zijn mej. Theune. Vanavond wordt wederom een voor stelling gegeven. Parijs koos Een onlangs gehouden onderzoek wees uit, dat 88% von de Parijs© man nen en vrouwen, die de „grote" mode volgen, de befaamde GEI Ca- doricin gebruiken. Volg hef voorbeeld van Parijs. Geef ook Uw haar de GEl-behandeling. GEI geeft aan het hoar von dames en heren een schitterende glans GEL houdt het kapsel correct en luchtig GEL bevordert de na- tuurli/ke golving en ondulatie LEZERS SCHRIJVEN. Zoetwaterbassin kunstmatige haven? Bij een beschouwing: van oude kaarten van de provincie Zeeland blykt, dat Zeeland vroeger uit een veel groter aantal eilanden bestond dan heden ten dage. Het stoere Zeeuwse geslacht uit het verleden realiseerde reeds eilan denplannen, die gezien de toenmali ge stand van de techniek en de be schikbare technische hulpmiddelen groots mogen worden genoemd, zelfs indien men ze vergelijkt met het thans bestaande drie-eilanden-plan, zelfs met het zogenaamde Deltaplan. Bij een bestudering van de ont wikkelingsgeschiedenis der provincie Zeeland In vroegere eeuwen, treft steeds weer het grote aandeel, dat de relatief zeer kleine provincie Zee land heeft gehad in het toenmalige economische wereldverkeer. Te wei nig wordt nog gerealiseerd dat ste den als Middelburg, Vlissingen, Ar- nemuiden, Zierikzee, enz. in vroeger eeuwen centra geweest zyn van we reldverkeer, die terdege een vinger in de internationale pap hadden. In de loop der eeuwen is het in ternationale karakter van Zeeland door tal van factoren op de achter grond geraakt, al blijft ook in de frond van het Zeeuwse volkskarak- er de expansiedrang, zij het ook min of meer talent, leven. Speciaal de Zeeuwen die buiten Zeeland leven worden herhaaldelgk getroffen door het enorme prestatie vermogen van de Zeeuwse bevolking, dat schier nergens ter wereld ge ëvenaard wordt. Het treffende herstel yan de oor logsverwoestingen in 1040, 1944, de wederopbouw na de schokkende overstromingsramp, enz. zyn hiervan sprekende voorbeelden. In het kader van het Delta-plan liggen de mogelijkheden verscholen voor een internationale expansie van de provincie Zeeland van formaat. De Rotterdamse haven maakt een periode door van ongekende bloei, de steeds groeiende industrie om de haven hebben een nijpend tekort aan ruimte doen ontstaan, dien ten ge volge vallen kostbare landbouwgron den ten prooi aan de steeds uitgroei ende industrie. De Antwerpse haven zoekt even eens naar nieuwe mogelijkheden, het verlangen naar een Moerdijkkanaal en het nieuwe plan om Antwerpen door een kanaal met Zeebrugge te verbinden van 82 km lang, 200 m breed en 20 m diep, wijst hierop. Deze plannen leven terecht reeds lang in de harten van vele Belgen, begrijpelijk omdat de zeeverbinding via het nauw van Bath beslist in vele opzichten te wensen overlaat. Enige tijd geleden werden ln de dagbladen beschouwingen gewijd aan het feit, dat Vlissingen niet zou heb ben beantwoord als voorhaven van enige betekenis van de wereldhaven Antwerpen. Vlissingse sluizen schutten in vervolg dag en nacht. Van de zijde der Rijkswaterstaat, directie Zeeland, wordt bekend ge maakt, dat met ingang van Maandag 18 October a.s. met de nieuwe zee sluizen in Vlissingen zowel bij dag als bij nacht zal worden geschut. Tweede - echt Walcherse - avond voor medewerker» miniatuur. „By „Nieuw Walcheren" Is ook niet alles mogelijk" aldus de heer J. L. Verhagen, voorzitter van deze stichting bij de aanvang van de tweede Walcherse avond voor de mo- dewerkers aan het miniatuur, die in het Middelburgse Schuttershof werd gehouden. Hy betoogde, dat men de middelen en de capaciteiten van „Nieuw Walcheren" vooral niet moet overschatten. Daarby wees spr. er op, dat een groot deel van de maquettes, dat het ongunstige weer goed door stond slechts voor een tentoonstcl- lingsduur van drie maanden was ge bouwd. „Voor de maquettes is gron dige restauratie geboden en daarmee gaat veel geld weg." De heer Verhagen, die in zWn openingswoord, o.a. vertegenwoordi gers van het Middelburgse gemeen tebestuur en een aantal Walcherse burgemeesters kon verwelkomen, herinnerde nog eens aan het alles overtreffende succes van „Miniatuur Walcheren." Hij trok daarbij een vergelijking met het Haagse Madu- rodam. Deze miniatuur-stad heeft dit jaar 700.000 bezoekers getrokken. Zij was echter drie maanden langer geopend van begin April af. „Wan neer men het getal 700.000 met het bezoekcijfer van „Miniatuur Walche ren" 206.000 vergelijkt en men let op de ligging en ae bevolkings dichtheid van de streken, waarin beide objecten zHn gesitueerd, dan mag Walcheren bijzonder trots zijn op dit resultaat", aldus de heer Ver hagen. Tenslotte wekte hy alle me dewerkers op om opnieuw hun by- drage te verlenen, opdat ook in 1955 het miniatuur een succes wordt. Medewerkers en genodigden, die de grote Schuttershofzaal geheel vulden, hebben daarna genoten van een echt Walchers programma. De verzorging daarvan was in de han den van „De Zuidwesters", de Mid delburgse amateur-cabaretgroep, die daarmee ook hier weer uitstekend voor de dag kwam. Telkenmale be loonde het publiek de medewerken den met een even luid als dankbaar applaus, zodat van een geslaagde avond gesproken mag worden. Er werd besloten met een gezellig sa- menzijn. In het kader van het Delta-plw liggen echter nieuwe mogelijkheden van internationale betekenis en wel de volgende. In geval tot afdamming der Oos- terschelde wordt overgegaan, ont staat tussen Zuid-Beveland, West- Brabant en Tholen een omvangryk zoetwaterbassin. Het voorstel om een dergeiyk zoetwatermeer aan te wenden voor watersportdoeleinden en tourisme heeft weinig of geen levens vatbaarheid. Waarom echter dit zoetwaterbas sin beoosten Yerseke niet omge vormd in de grootste kunstmatige haven ter wereld, door verbinding van dit bassin met de Wester-Schel- de door een kanaal bv. van Hans- weert naar Yerseke. Een tunnel on der dit kanaal zou de moeiiykheden voor het wegverkeer van Zeeland naar Brabant, ontstaan door de aan leg van het kanaal opheffen. De aanleg van een dergelijke hy permoderne wereldhaven zou in dit geval met een minimum aan kosten kunnen geschieden, kademuren die cirkelvormig zouden kunnen worden aangelegd van Yerseke, naar Krab- bendijke. Rilland, Bergen op Zoom, Tholen, met bijbehorende laad- en los- emplacementen zouden zonder veel waterbouwkundige problemen opge bouwd en aangelegd kunnen worden. Het geheel zou voorzien kunnen worden van een aantal ringvormige spoorbanen voor de af- en aanvoer van goederen. Heel wat industrieën zouden op staande voet bereid zyn zich in een dergelyke omgeving te vestigen, indien een der grote olie maatschappijen zou besluiten hier een raffinadery met bgbehorende instal laties te vestigen, dan was al een aanzieniyk deel van dit havencom plex bezet. De daar te vestigen nieuwe Indu strieën zouden rechtstreeks aanslui ten by de reeds ln ontwikkeling zijn de zware Industrie in Bergen op Zoom, welke stad lijnrecht gelegen tegenover de grootste Rynhaven Duisburg ln het Ruhrgebied, centrum en knooppunt van het spoor- en weg verkeer van deze wereldhaven zou worden, 't Een en ander zou aange vuld kunnen worden met een verbe tering van de vaarweg naar de Moerdyk. Voor de ontwikkeling van Zeeland en Brabant zou een dergelyke we reldhaven ongekende perspectieven en zakenlieden om dit plan verder te ontwikkelen en by te schaven. Dra. J. J. de Koeyer. Adverte-ncie. 'n Genoegen om to mohonkan 'n Oonot om to drinken 'n mosoatet gtlmftrlttrJ dtttt OUD Haarlm VANDAAG Middelburg Kunstzaal Van Benthem en Jutting: Expositie werken Claire Bonebakker, 9—18 en 19—21.30 uur; Conc.- Geh. zaal: Z.V.U., Concert Pierre Barnac, bariton en Francis Poulenc, plano, 20 uur; Electro: „The Glenn Miller Story" (a.l.J, 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „Strijd om het heelal", (18 Jr.), 20 uur. Vlissingen Exp.zaal Frans Maas: Wer ken van de Franse schilder Leon Du bois; Alhambra: „Verboden Verhaal" (18 jr.), 19 en 21 uur; Luxor: „Strijd om de Khyber Pas" (14 jr.), 20 uur; Concertgebouw: Opvoering „De Heili ge Vlam" door „Het Vlissingsch Schouwspel", 20 uur. Goes Grand: „The Robe" (cinemascope) (a.l.), 19 en 21.15 uur. Goesse Operette Vereniging: „La Mascotte", Prins v. Oranje, 20 uur. Oostburg Beeldententoonstelllng.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2