PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT India's premier wil bedoelingen van rood China weten Bailey-brug bij Vlissingen is thans gedemonteerd BILT TELEVISIE-ZENDTIJD ZAL NAAR BILLIJKHEID WORDEN VERDEELD EINDE LONDENSE HAVENSTAKING NOG NIET IN ZICHT DE VERWACHT... 197e Jaargang-No. 243 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 15 October '54. ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. Advertentie f 3^. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841: Goes, Lange Voretatr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstr. 2. telef- 16; Ierneuzen. Brouwerljslr 2; Zterlkzee. N Bogcrdstr C 160. telef. 26. NEHROE NAAR PEKING In het bijzonder ten aanzien van de buurlanden Premier Nehroe van India vertrekt vandaag per vliegtuig uit Nieuw Delhi naar Calcutta en Rangoon op weg naar Peking. In de Chinese hoofdstad zal Nehroe o.a. spreken over de status van de grote Chinese bevolkings groepen in Zuid-Oost-Aziatische landen, in het bijzonder in Indonesië, voorts over de bezorgdheid van landen, die aan rood-China grenzen, zoals Birma en ook over de vooruitzichten óp verminderde spanning in Korea. Nehroe zal trachten de Chinezen er toe te bewegen hun houding tegen over de buurlanden te preciseren. Hij wil een of andere belofte of toezegging verkrijgen omtrent hun vre delievende bedoelingen, op grond waarvan India en de andere landen van Zuid-Oost-Azië Clüna's goede voornemens aan zijn toekomstige daden zul len kunnen toetsen. Dit zou kunnen geschieden door het sluiten van een reeks van bilaterale verdragen van non-agressie en vreed zaam naast elkaar bestaan tussen China en Zuid-Oost-Aziatische lan den, die geen lid kunnen zijn van het pact met de V. S., naar het voorbeeld van het reeds tussen India en China getekende pact. Hierdoor zou een wat Nehroe noemt „vredesgebied" kunnen ontstaan. Men acht het onwaarschijn lijk, volgens Reuter, dat Nehroe zal spreken over de vorming van een of ander blok als een alternatief van. de Zuid-Oost-Aziatische verdragsorgani satie, daar het niet vormen van blok ken juist de hoeksteen vormt van zijn buitenlands beleid. Verwacht wordt, dat Nehroe in Calcutta koning Tribhoevan van Ne pal en de Nepalese premier, Koirala, zal ontmoeten om met hen te spreken over het aanbod van communistisch China om diplomatieke betrekkingen met Nepal aan te knopen. Over Rangoon gaat Nehroe naar Vietiane in Laos en vandaar naar Hanoi, waar hg de nacht zal door- Na hei spoorwegongeluk te Eist. Treinverkeer weer normaal. De directie van de Nederlandse Spoorwegen deelt mede: Het spoorwegongeval te Eist werd veroorzaakt door breuk in een trek- draad, als gevolg waarvan de koppe ling tussen wissel en sein verbroken werd. Deze breuk kon door het personeel bij de bediening van de veiligheidsin richting niet worden opgemerkt. De breuk is geheel onverwacht op getreden in de inrichting, welke een jaar geleden werd gerevideerd, bij een revisietermijn van ten hoogste vijf jaar. De kans, dat een ongeval als dit kan voorkomen, is vrijwel nihil, omdat in dit geval alle denkbare ongunstige omstandigheden gelijktijdig optraden. De directie heeft desondanks onver wijld alle mogelijke maatregelen ge nomen om ook deze uiterst geringe mogelijkheid uit te sluiten. Het treinverkeer tussen Arnhem en Nijmegen is gisteren normaal hervat. James Mason trekt zich terug als acteur. James Mason, de Britse acteur die in 46 films is opgetreden, heeft Don derdag bekend gemaakt, dat hij zich terugtrekt als acteur. Hij zal in de toekomst films produceren en schrij ven. In zijn laatste film „A star is born" trad Mason samen met Judy Garland op. Te Vlissingen is de noodbrug over het kanaal gesloopt. De drijvende bok „Sperwer 8" had weinig moeite met het gevaarte. Het beweegbare deel van de Bailey-brug in de takels (Foto P.Z.G brengen om zich met de Vietminh- leider dr. Ho Tsji Minh te verstaan. Waarschuwing. De premier van Birma, U Nu, heeft met krachtige maatregelen gedreigd tegen tegenstanders van zijn rege ring, die hij beschuldigt van samen zwering om het bewind omver te wer pen. Hij noemt de gewezen minister U Bape als leider van een groep, die het op de regering voorzien heeft. U Bape heeft later ontkend, dat hij van plan was een staatsgreep te ple gen, „Niet ik veroorzaak moeilijkhe den op religieus gebied, doch de pre mier zelf, door zijn gebrek aan eer bied voor de monniken en doordat hij geen verontschuldigingen heeft aan geboden na zyn pogingen om religi eus onderricht op scholen te verbie den", aldus U Bape. Proces tegen Duitse oorlogsmisdadigers Voor militair gerechtshof in Frankrijk. Achttien dezer zal te Rennes, in het paleis van justitie, voor het mili taire gerechtshof van het derde mi litaire gebied in Frankrijk, het pro ces beginnen tegen 38 Duitse oorlogs misdadigers, die verantwoordelijk worden gesteld van moorden, folterin gen, plunderingen, onwettige arresta ties en het doen weg voeren van zes duizend Franse verzetsstrijders naar concentratiekampen. Van deze laatste categorie hebben 3.109 hun deporta ties niet overleefd. Vier der 38 beklaagden bevinden zich in hechtenis, veertien zijn voor lopig op vrije voeten gesteld en twin tig zijn voortvluchtig. De op vrije voeten gestelden zullen hetzij per soonlek verschijnen, hetzij vertegen woordigd worden. Het dossier van de openbare aan klager omvat verscheidene honderden pagina's. De beklaagden zullen door een twaalftal advocaten worden verde digd. Het proces zal vermoedelijk drie weken tot een maand duren. Finse premier afgetreden. De Finse premier, Ralf Toerngren, is Donderdag afgetreden als gevolg van onenigheid in zijn regering over zijn plan om de kosten van levens onderhoud te verlagen. ANTWOORD VAN MINISTER Geen verhoging van het kijkgeld Het ligt niet in de bedoeling van de regering ons land op televisiegebied „op te grote voet en boven zijn stand" te doen leven. De thans voorgestelde opzet is dan ook zodanig gekozen, dat zij geleidelijk voert tot de opbouw van een redelijke televisiedienst, die Nederland in staat zal stellen een verantwoordde plaats ook op dit gebied in te nemen. Er zal ernstig naar gestreefd worden het kijkgeld op het huidige peil te houden. De zendtijd zal naar billijkheid worden verdeeld onder de omroepverenigingen, na af trek van de tijd voor de kerkgenootschappen en voor het algemeen pro gramma. Aldus de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in zijn antwoord op het voorlopig verslag der Kamer betreffende de tweede televisienota. Intussen geeft de minister gaarne de verzekering, dat niet tot toelating van reclame in de uitzendingen zal worden overgegaan, dan nadat de Kamer haar mening daarover ken baar heeft kunnen maken. Voordien hij deze kwestie nog om advies voorleggen aan de Radioraad. De minister deelt mede, dat vol gens de door de N.V. Nozema ont wikkelde plannen de bouw van een zendersysteem, dat televisie-ont vangst in geheel Nederland mogelijk maakt, voltooid kan zijn in om streeks drie jaren nadat hiertoe op dracht is gegeven. Hieraan wordt toe gevoegd, dat de regering genoemde plannen heeft aanvaard en in Juni 1953 reeds opdracht heeft gegeven al le noodzakelijke voorbereidingen voor de uitvoering daarvan te treffen. De regering is voornemens deze uitvoe ring onmiddellijk ter hand te doen ne men nadat het ontwerp van wet op het kijkgeld door de Staten-Generaal zal zijn aanvaard. Ofschoon de minister de snelheid van de technische vooruitgang niet wil onderschatten, gelooft hg" niet, dat de kleuren-televisie in de naaste toekomst reeds haar intrede in ons land zal doen. Het zou onjuist zijn op sociaal- economische gronden op het ter rein der televisie een terughou dendheid in acht te nemen, die op andere ook op aanverwante gebieden niet wordt betracht. OOK HUMANISME. Wat betreft de vraag hoe gehan deld zal worden ten aanzien van eventuele nieuwe omroeporganisaties, indien de voorgestelde omroepwet wordt aanvaard, deelt de minister mede, dat een stroming als het hu manisme, in het kader van een om roeporganisatie dezelfde kansen heeft om voor zendtijd in aanmerking te komen als iedere andere geestelijke of maatschappelijke stroming. Britse troepen verlaten Triest Donderdag is een eerste groep Britse militairen, elf officieren en 59 manschappen, uit Triëst naar Villach in Oostenrijk vertrokken, op weg naar Groot-Brittannië. Later in de maand zal de rest van de 3000 man tellende Britse bezettingstroe pen Triëst verlaten. Staking in Londen: een groot aantal chauffeurs van de bekende dubbel dekkers zijn in staking gegaan. In de bekende Fleetstreet, de „kranten straat" van de Engelse hoofdstad werd 's middags deze foto gemaakt. Auto's genoeg maar géén bus sen Borstbeeld van Karei Doorman onthuld. Plechtighed in Den Helder. In Den Helder is Donderdag een borstbeeld van Karei Doorman ont huld. De plechtigheid werd o.m. bij gewoond door de staatssecretaris van marine, vice-admiraal H. C. W. Moorman, vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, chef van het mili taire huis van H. M. de Koningin, de vice-admiraals C. W. Slot en K. W. Heringa, vice-admiraal C. E L. Helfrich en talrijke reünisten van het Koninklijk instituut voor de ma rine. Na de onthulling droeg de bur gemeester van Den Helder het borst beeld over aan de commandant van het Koninkliik instituut. Het beeld, dat ontworpen is door de beeldhou wer D. Bus uit Den Haag. bevat in de voet de inscriptie „Ik val aan, volg mg. Karei Doorman, scrout b|j nacht, gesneuveld aan boord van Hr. Ms. „De Ruvter" in de tweede we reldoorlog als bevelhebber van de geallieerde Nederlandse. Amerikaan se. Britse en Australische eskaders in de slag op de Javazee op 27 Fe bruari 1942 Aangehoden door de h'.—"»rij van Den Helder 15 October Namens het Karei Doormanfonds werd een krans gelegd. Kappers krijgen hoger loon. Kappersbedienden krijgen met in gang van volgende week een zeer aanzienlijke loonsverhoging. Zjj be draagt voor volwaardige werkne mers twintig tot vijf en veertig pro cent. Voor jeugdige werknemers geldt in het algemeen een nog hoger percentage. De nienwe loonregeling heeft haar beslag gekregen tijdens een laatste bespreking tussen de werknemers- en werkgeversorgani saties. In een te Rotterdam gehouden vergadering van de Algemene Be drijfsgroepen Centrale (N.V.V.) heeft het hoofdbestuurslid, de heer H. Pen- ninkhof een uiteenzetting gegeven over de gevoerde onderhandelingen en de daarbg bereikte resultaten. Hij wees er op, aldus „Het Parool", dat de thans vastgestelde lonen zullen gelden tot 1 Januari 1956. Zeer bin nenkort zullen opnieuw besprekin gen beginnen over een verdere loons verhoging na die datum. Voortaan zuilen kappersbedienden in het damesvak itieer kunnen ver dienen dan hun collega's in het he renvak. De eersten maken namelijk aanspraak op een toeslag, wanneer zij in het bezit zijn van een of meer brevetten van speciale bekwaamheid. Kappersbedienden kwamen tot nu toe aan een maximum-prestatie van 44,10. Dit wordt bij de nieuwe re geling 52 in het herenvak en 63 in het damesvak. Bij de looncon- structie is men er van uitgegaan dat het „verval", de fooien dus, onge veer twintig procent zal blijven be dragen. De werknemersorganisaties zien dit als een prestatieloon bo ven het basisloon. BRITSE KABINET BIJEENGEROEPEN Busdiensten zijn ontwricht. Het einde van de Londense ha venstaking, waaraan nu meer dan dertig duizend arbeiders deelnemen, is nog niet in zicht. Eerste minister Churchill riep Donderdag het Britse Kabinet bijeen ter bespreking van de staking. In politieke kringen werd vernomen, dat er nog geen sprake van is, dat de regering mili tairen zal opdragen schepen te los sen. Op 132 schepen in de Londense havens wordt niet gewerkt. De ruim 2000 havenarbeiders, die Woensdag te Southampton staakten, hebben Donderdagochtend het werk hervat. Het Britse ministerie van arbeid heeft bekend gemaakt, dat Sir Wal ter Monckton, de minister van ar beid, vertegenwoordigers van de werkgevers in het Londens havenge bied, het verbond van transportar beiders en de bond van havenarbei ders en bootwerkers heeft uitgeno digd voor een afzonderlijk onderhoud. Gunstige economische vooruitzichten in Bels:ë. De economische vooruitzichten in België dragen een gunstig karakter. De werkloosheid daalde de laatste maanden aanmerkelijk en het aantal werklozen bedraagt thans ongeveer 163.000 tegen 204.000 verleden jaar Sep tember De fiscale inkomsten over de maand Augustus waren fr 600 millioen hoger dan verleden jaar. teneinde uit de eerste hand volledig ingelicht te kunnen worden over de huidige toestand in de havens. De staking van Londense autobus chauffeurs heeft zich uitgebreid. On geveer 12.000 chauffeurs en conduc teurs hebben het werk neergelegd. Een derde van de Londense auto bussen, namelijk 2400. bleef Donder dag in de garages staan. Loonpolitiek in de toekomst. Verschenen is het rapport van de Stichting van dei» Arbeid in zake dc toekomstige vorm van de loonpolitiek. Behalve ee»» theoretische beschouwing over de achtergronden en noodzake lijkheden van deze nieuwe vormgeving, komt men tot de practische conclusie, dat het aanbeveling verdient een loon- raad in te stellen als vaste com missie van de S.E.R. Het college van rijksbemidde laars zal dan ophouden te fun geren. De loonraad dient te worden samengesteld uit verte genwoordigers van werknemers en werkgevers, benevens kroon- leden. Ook in de toekomst acht men het gewenst, dat partijen in gezamenlijk overleg tot een voorstel inzake de regeling van tonen en andere arbeidsvoor waarden komen. De loonraad zal dit overleg moeten bevorderen. Voor bijzonderheden zie men pagina 4. NA JAREN TROUWE DIENST.. Noodvoorziening was in de loop der jaren vaak verkeersobstakel Afscheid nemen is een beetje stervenMogen wij dit weemoedige en veel-geciteerde Franse spreekwoord eens gebruiken, al was het alleen maar om te bewijzen, dat het niet altijd opgaat Er is gisteren namelijk in Zee land afscheid genomen van een befaamd object zonder dat er één traan is gelaten. Met vreugde heeft men een vaarwel toegeroepen aan de Bailey brug, die enkele jaren dienst heeft gedaan over het kanaal door Walcheren bij Vlissingen. Het gevaarte is gedemonteerd en gisteren bengelde het laat ste segment in de takels van de drijvende bok „Sperwer 8". De brug blijft niet in Zeeland, maar gaat naar Geertruidenberg om over de Donge te wor den gelegd. En daarmede wordt dan het Zeeuwse hoofdstuk van deze brug officieel afgesloten Het gevaarte was hier in de loop der jaren beroemd geworden. Kort na de bevrijding werd deze noodbrug gelegd in Middelburg ter vervanging van de Stationsbrug, die bij de oor logshandelingen was verwoest. En sindsdien dook zij op gezette tijden in allerlei officiële stukken en kranten berichten op. omdat het verkeer er grote moeilijkheden door had. Zo richtten in 1948 B. en W". van Mid delburg zich met een vertoog tot de minister van Verkeer en Waterstaat, waarbij zij er op wezen, dat de brug veel te smal was, dat de plaats onge lukkig was, dat talrijke malen op de hellingen paarden ten val kwamen, dat de scheepvaart er hinder van on dervond, kortom dat deze noodvoor ziening allerlei ongemakken met zich meebracht. Het duurde echter tot Maart 1951, voordat de nieuwe Stationsbrug in Middelburg in gebruik kon worden ~enomen. En al spoedig kwam het .euglrjke nieuws: de Baileybrug gaat aar Vlissingen. Hier moest immers en nieuwe Keersluisbrug worden ge bouwd. zodat tijdens deze werkzaam heden een noodbrug noodzakelijk was. En inderdaad, October 1951 verrees uit een warwinkel van bal ken, beton en ijzer de onderbouw, waarop de brug moest komen. Er werden noodwegen aangelegd voor de omlegging van het verkeer van en naar het station, de kanaaldijk werd iets uitgegraven, het jaag pad werd omgelegd, zodat alles gereed was om de brug ook in vlissingen een kans te geven. Het duurde tot Mei 1953 voordat de oude Keersluisbrug voorgoed van haar taak werd ontheven. Vrijdag de eerste Mei 1953 werd het Bailey-ge- vaarte te Vlissingen stilzwijgend in- ebruikgenomen, juist op eeTfdrukke ag. Vele Belgen bezocht Men verwachtte veel oponthoud, maar dat bleek mee te vallen, want spoedig was het verkeer gewoon aan de gang van zaken en dank zij de be diening van de verkeerslichten wer den de moeilijkheden tot het uiterste beperkt. Er werd wel eens gemop perd. vooral als de brug „openge draaid" was Dat gebeurde met de hand en daarbg kwam het wel eens voor. dat het ding niet meer naar be neden wilde. De brugwachters be klommen dan via de hefpijlers het on willige element en voerden er een soort volksdans uit. die inderdaad tot gevolg had, dat de brug langzaam zakte Enfin, alle leed is nu geleden. Zo wel Middelburg als Vlissingen heb ben uitmuntende bruggen gekregen en de lelijke noodvoorziening gaat naar Brabant. Overigens dienen ook bij dit afscheid de verdiensten van de scheidende te worden gememoreerd: als zij er niet was geweest, waren de narigheden ongetwijfeld nog groter geweest. Het jaagpad langs het kanaal krggt zijn oorspronkelijke loop terug en wel binnen afzienbare tijd. Het werk is weliswaar nog niet aanbesteed, maar het bestek is gereed. Ook de Edisonweg wordt doorge trokken en binnen niet al te lange tijd zal welhaast niets meer te zien zijn van de nu nog door de tijdelijke brug nagelaten sporen VRIJ ZACHT. In het Noorden zwaar bewolkt met langs de Waddenkust enige lichte re gen of motregen. In het Zuiden op klaringen. Matige tot zwakke wind tussen Zuidoost en Zuid. Weinig ver andering in temperatuur ZON EN MAAN. 16 October: Zon op 7.05 onder 17.46 Maan op 20.27 onder 12.52

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1