D C Herfstwandeling brengt soms kleine, fijne verassingen OOK FRANKRIJK TOBT MET ONTSTELLEND WONINGTEKORT FANTASTISCHE 5000 METER VAN CHRIS CHATAWAY NIEUWS IN EEN NOTEDOP 12 PROVINCIALE ZEEÜWSE COURANT DONDERDAG 14 OCTOBER 1954. ONDER ZEELANDS HOGE HEMEL Rozenbottels bleken vurig-rood Kr kwamen toch zonnige najaarsdagen, Boulevarddagen, tuinbank-dagen en warempel boorde men de inentten tegen elkaar op»ni,jdcn: „BU on* zaten ze Zondag op de bankje» In liet park"; „bjj ons Als de zon bad kunnen luisteren, wat zou ze zich belangrijk hebben ge voeld; ja, misschien zou ze zich wat hebben geschaamd voor haar vele apartjes achter de wolkgordijnen. Als het kén, moet men de gelegenheid benutten. Nog eens langs dijken en wegen wandelen om de laatste verrassingen van het jaar niet ml» te lopen. Ook in het najaar nog kans op verrassingen Waarom niet. Het na tuurleven sluit niet af In de herfst en zéker sluit het niet af voor bepaal de dieren of planten Als men denkt, dat dc bloei van het jaar nu wel achter de rug zal zijn komen opeens de zeeasters in massa vertellen dat U het mis heeft. Men raapt een paar Bnoeltakjes van klim op op enziedaar er zijn takjes, waaraan het éérste bloempje nog moet opengaan. In een gewoon, min der koud najaar met een voorafgega ne normale zomer trekken die klimop bloemen juist het laatste leven uit de wespennesten aan, zo'n wespennest is dan vol van de nieuwe mannetjes en door BAREND ZWERFMANS. koninginnen en deze zoeken elkaar op tussen de bloemtrossen van de klim op, waar overigens ook heel veel by- en komen snoepen Op de hei zal men een dikke, be haarde rups aantreffen, die zich zelfs niet gaat verpoppen tegen de winter, ook voor deze rups is de herat niet het eind van het leven. Do verrassingen in dc herfst be treffen nog al eens planten, die na een koude nazomer door een plotse linge warm te-overval „gaan denken", dut het reeds lente is. Ze maken zich Sllngs gereed tot bloeien. Een voor e boeren vervelend voorbeeld van dergelijke vergissingen zien we in de doorgeschoten voederbieten. Eigen lijk hadden ze met dit doorschieten (nloemvorming) moeten wachten tot- dut de winter zou zjjn gepasseerd, nu doen ze het na het op elkaar volgen van een koude-sehok en een warme- prikkeling. Men zegt wel dat madeliefjes het gehele jaar doorblooien, naar mijn idee gaat het met deze plantjes on geveer als met de suikerbieten: op een bepaald moment moéten ze weer bloeien. Zoals de lange reeks plantjes Stakingen in Engeland duren voort. Duizend havenarbeiders te Glas gow hebben het werk neergelegd. Zij willen verhoging van het tarief voor vuile lading. Het geschil is nog be perkt tot een deel van de haven, maar verwacht wordt dat het zich tot de gehele haven zal uitbreiden. Aanlei ding tot de staking was het lossen van een gchip met beenderen uit Ar gentinië, Pogingen van leiders van de unie van transportarbeiders om de Londen- se stakers te bewegen weer aan het werk te gaan, zijn Woensdagavond mislukt op een rumoerige bijeenkomst in de „Royal Albert Hall" Men had verwacht, dat de grote zaal geheel ge vuld zou zijn, doch slechts de helft van de ruim 5000 plaatsen was bezet. Honderden havenarbeiders verlieten de zaal voordat de vergadering was afgelopen, verklarend dat zij in sta king zouden blijven, wat er ook zou gebeuren, Nu deze poging om een einde aan de stakingen te maken, mislukt is, terwijl deze dreigen zich over het ge hele land uit te breiden, zal waar schijnlijk het ministerie van arbeid trachten in het geschil te bemiddelen. ATHLETIEK Wereldrecord 440 yard» horden verbeterd. Tijdens de wedstrijd tussen de ver tegenwoordigende athletiekploegen van Londen en Moskou, welke Woens dagavond in het White City Stadion werd gehouden, heeft Yuri Lituyev het wereldrecord op de 440 yards horden verbeterd. De Rus noteerde 51,3 sec., waarmee hij 0,3 soc onder het bestuan- de record bleef. De Amerikaan Charlie Moore was hier sinds 9 Augustus 1052 de houder van. lang» een djjk, die allemaal op dezelf de tijd weer opnieuw in de bloei scho ten. Daar komen ze dan opnieuw: de boterbloemen, de paardebloemen en zoveel andere. Onder die vele andere vinden .we ook de wilde peen, de witte «chermbloem, die thans nog lang» de wegen staat en die zijn vruchtjes zo bij elkaar trekt, dat ze samen een „vogelnestje" vormen. De wilde peen, zo gewoon als ze daar staat, is in het minst niet gewoon te noemen. De stammoeder van onze oranje ..peetjes" is zo rijk aan variërende nakomelingen, dat de plantenkenner begint met veel interesse de sterk verschillende scher men te bekijken, maar slaat hij er de boeken btf op, dan schrikt hij gewel dig, Enkele honderden van deze af wijkingen zyn benoemd en wcrkciyk ze zyn niet uit elkaar te houden. ONBEKENDE AFWIJKING Zoveel te prettiger Is het, wan neer een toevallig passeren de oorzaak wordt, dat men in Zee land een afwijking vindt, die nog nergens elders in ons land werd ontdekt. Zeker, de herfst kan ver rassingen brengen. Vooral voor hen, die het niet te doen is om een nieuwe soort of een vreemde vorm, voor hen, die wandelen en kjjken, die geen streep van hun plaats gaan, enkel even stilstaan en genieten en dan weer verder. Zij zullen zich te goed gaan doen aan de kleuren, die de nerfstzon vooral te gen de avond over het landschap werpt. Ze zullen bemerken, dat het gras veel meer blauw in ziin groen heeft, dan in de zomer, zodat de wei den zich verdiepen tussen de reeds gelende slootkanten. Dan zullen ze ook plotseling de ro de bessen zien glanzen, dc Meidoorns, de kamperfoelie en het bitterzoet. En plotseling zullen ze staan te genover zo'n wild roosje, naast het hek van een wei of tegen de helling van een dijk naast ecu oude knotwilg. Ja, daar zullen ze plotseling even stil staan. Want de bottels van de rozen hebben zich verzekerd van het meest glanzend, het meest vurig rood, dat er te vinden is, een gloed, die dubbel aanlaait, wanneer het avondlicht er zich in gaat spiegelen. Ook op deze wflze weet de herfst ons te verrassen, door ons zo maar, plotseling, te plaatsen voor een klein schilderijtje, dat men zou willen uit knippen en meenemen om het heel, heel lang voor zich te zien Dusvergeet niet van een zon nige najaarsdag althans gedeeltelijk een wandeldag te maken, wie weet welke verrassingen klein en fjjn, de herfst U gaat voorzetten. GROOTSTE PROBLEEM Jaarproductie sinds '45 slechts 90.000 woningen, inpaats van 320.000 (Van een bijzondere medewerker) „Frankrijk, het zonnige Frankrijk, biedt de toeristen de verrukkingen van Parijs en de rijke wijken van andere steden; zyn schilderachtige land schappen, zyn parken en zfjn kastelen. Maar onder een vreemde ban toont het de toeristen niet de verziekte sloppen of de stinkende achterbuurten. Honderdduizenden gezinnen leven in de hel van de „gemeubileerde ka mers" of in tijdelijke optrekjes. En er blijven maar mensen in goed vertrou wen zeggen, dat dit alles in twee of drie jaar allemaal zal veranderen". Dit citaat is van de Franse autoriteit op het gebied van woningproblc- men, Chombart de Lauwe en liet werd onlangs in „The Now Statesman and Nation" aangehaald door de bekende Britse journalist Alexander Werth. Wat de Fransman „een vreemde ban" noemt, Is dc weigering \an de Franse autoriteiten en van een belangrijk deel van de Fransen om het Franse woningprobleem onder ogen te zien. In Februari van dit jaar, hartje winter, zonden duizenden pakken mot oude kleren en wat geld naar Abbé Pierre, die de laatste jaren met zijn voddenmannen enkele dozijnen onbehuisde gezinnen in tijdelijke ge bouwen kon onderbrengen. In die lange vorstperiode trof het de men sen te horen, dat in de buitenwijken van Parijs een aanzienlijk aantal oude mensen en verscheidene babies van kou waren gestorven. Maar toen ik, zo schreef Werth, een paar maanden later naar een vergadering' in de Salie Wagram ging, waar Abbé Pierre sprak, was de zaal half leeg. En Abbé Pierre zelf merkte bitter op, dat op de lan ge duur alle steun aan zyn werk meer kwaad dan goed had gedaan. Er was alleen maar valse hoop ge wekt. Het gouvernement hielp hem niet en evenmin de banken, of de grote zakenlieden. De lening, die hy uitschreef, werd een mislukking. Enorm vraagstuk Het zijn uiteindelijk niet mensen als Abbé Pierre, die het woningvraag stuk in Frankrijk kunnen oplossen. In de steden en in het byzonder in Parijs is het het grootste probleem van Frankrijk geworden. Vandaag de dag heeft een kwart van de jon ge mensen, die sinds 1947 zijn ge trouwd, geen huis voor zich zelf. De helft van hen leeft met do ouders en de rest leeft in hotelkamers of in een enkele kamer zonder keuken. Het inferno van de „gemeubileerde kamers" omvat een vierhonderddui zend mensen in het gebied van Pa- rys, of wel tien procent van de be volking. Onderzoekingen hebben aan getoond, dat de sloppen en de .„ge meubileerde kamers" de broedplaat sen zyn voor ongeveer tachtig pro- cent van de jeugdige misdadigers en prostitué's en van de helft van de dronkaards, Voor de oorlog leefden, als regel, alleen jonge vrUgezelIen op gemeubi leerde kamers. Nu zyn ze bezet door gezinnen. Vier, vyf, zes mensen le ven in één zo'n kamer, zonder be hoorlijke gelegenheid om te koken en temidden van stank en vuil, en on derhevig nan grote geesteiyke span ningen. De bazen en bazinnen van deze gelegenheden behoren gewoon, ïyic tot oen speciale verdorven men sensoort, die him „gasten" uitzuigen. Ik heb, zegt Werth, gesproken met arbeiders, die een derde of meer van hun loon uitgaven aan deze soort accomodate". En als deze gezinnen terecht komen in hotels, die als „toeristenhotels" zyn geklasslflceerd, f;aat wel eens twee derde van het oon aan huur weg, of, als de arbei der kinderbU8lag krijgt voor laat ons zeggen twee kinderen, nog zeker de helft. Volgens officiële rapporten loefden vorig jaar 35.000 gezinnen van vijf personen, 317 van zes, 107 van zeven, 34 van acht en 32 gezin nen van negen personen in één ka mer. Alle Franse woningbouw-experts en sociologen zyn het erover eens, dat dc Franse woningbouw niet al leen sinds de laatste oorlog, maar sinds 1919 totaal onvoldoende is ge weest. Een gemiddelde van slechts T5.000 huizen per Jaar werd er tus sen de beide oorlogen bygebouwd, juist voldoende om het woningbe stand van 1914 te handhaven. Sinds 104Ö zyn er per jaar slechts 90.000 gebouwd. De kosten zHn zo hoog, dat het par ticuliere kapitaal weinig voelt voor de bouw van eenvoudige woningen, welke bouw alleen rendabel is, als er hulzen worden verkocht. De mensen die ervoor in aanmerking komen, missen echter het De enige bouw, die op grote schaal In Parijs plaats vindt, is die van lu xe-flats, waar men ongeveer een ton voor betaalt, omgerekend in Neder lands geld. De staatsorganisatie, die voor goedkope woningen zou zorgen, heeft in geheel Frankrijk sinds de laatste oorlog, gemiddeld4500 huizen per jaar gebouwd. Frankrijk zou 320.000 hulzen per jaar moeten bouwen gedurende ver scheidene jaren om enigszins z'n achterstand in te lopen. Onder de re geringen van Plnay en Laniel is evenwel nog eens ernstig gesnoeid in de fondsen, die voor de woning bouw waren gereserveerd. Werth eindigt met te schrijven: sinds Men- dès-France premier Is geworden, heerst er In FrankrUk een nieuwe en optimistische verwachting, dat voor de eerste keer In vele jaren Frank rUk wordt geregeerd door een man, die gereed staat met een construc tief en samenhangend programme voor de Franse economie een pro gramma, waaronder ook het bouwen van huizen In begrepen. THANS OOK VERKRIJGBAAR IN 10 ST. VERPAKKING 38 CT. Jury voor reisbeurzen De minister van O. K. en W. heeft voor 1954 drie juiw'e ingesteld voor toekenning van reisbeurzen aan let terkundigen, te weten: Een Jury voor de beoordeling van poëzie, hierin zyn benoemd tot: lid en voorzitter mr. J. C. Bloem en tot leden: de heren G. van der Graft en Gabr. Smit. Een iury voor de beoordeling van proza: hierin zijn benoemd tot lid en voorzitter de heer C. Rijnsdorp en tot leden: mevr. Hella S. Héasse en B. Stroman. Een jury voor de beoordeling van essay's: hierin zijn benoemd tot: lid en voorzitter prof. dr. W. A. P. Smit en tot leden: dr. J. C. Brandt Cor- btius en dr. K. Meeuwesse. Secretaris van de drie jury's is de heer H. J. Michael, Nieuwe Uitleg 1 Den Haag. Conferentie over de plantenbescherming Dinsdag is in Bad Neuenahr (Duits land) een grote conferentie voor plantenbescherming geopend, waar- Eian ook wordt deelgenomen door ver tegenwoordigers van Zwitserland, Nederland, België en Luxemburg. Staatssecretaris dr. Sonnemann van het Westduitse ministerie voor voedselvoorziening wees op de grote betekenis van de plantenbescherming voor de voedselvoorziening en de landbouw. Hy deelde mede, dat de Westduitse agrarische productie thans ongeveer een zesde groter is dan voor de oorlog. Te Zlerikzee wordt thans de laatste hand gelend aan de verbouivlng van het R.TM. station. Dit gebouw had ernstig te lijden van de watersnood en diende te worden omgebouwd in verband met de omschakeling van tram op bus. Het station is geheel gemoderniseerd, kreeg centrale ver warming, terwijl voorts toiletten en een buffet zijn aangebracht. Over enige weken zal het officieel in ge- bniik worden gesteld. (Foto P.Z.C.) KERKNIEUWS. NED. HEBT. KERK Beroepen te Gorinchem (vac. Ph. J. Vreugdenhll), J. de Lange te Nunspeet; te Den Andel, (G.d.) H. C. Boer, vic. te Thamen a. d. Amstel. Aangenomen naar Oosterlittens (Pr.) R. K. de Jong, cand. te Sneek. Bedankt voor Gouda (wijkgem.) 4) (toe zeg.) Ph. Loggers te Nigtevecht; voor Wierden C. v. d. Boogert te Harderwijk; voor Harderwijk (Evang.) G. Wassenaar te IJmuiden-O. Beroepbaarstelling De heer N. F. Faas, cand. te Amster dam Is beroepbaar gesteld. Anti-communistische actie in Frankrijk. Met handgranaat enz. De Franse politie heeft Woensdag, op zoek naar de verantwoordeiyke personen voor de recente aanslagen op kantoren van de Franse commu nistische party in Parys, invallen gedaan in woningen van actieve anti communisten. Er zyn meer dan hon derd verdachte personen onder vraagd, doch aanwyzingen werden niet gevonden. De huiszoekingen, die Woensdag ochtend om 7 uur tegeljjkertyd be gonnen, duurden in sommige geval len zes uur. Maandagavond kwam een hand granaat tot ontploffing tydens een communistische vergadering in Noord-Oost-Parijs, waardoor vier personen werden gewond, van wie twee ernstig. Zaterdag j.l. werd een vrachtauto van het communistische orgaan, „Humanité" gestolen en in brand gestoken. Commissie van Beroep autovervoer goederen. De minister van Verkeer en Wa terstaat, mr. J. Algera, heeft Dins dagmiddag de Commissie van Be roep voor het uitvoeringsbeleid wet autovervoer goederen geïnstalleerd. In zyn installatierede wierp de mi nister een terugblik op de langzame, gestadige groei van de verkeerswet- geving, en de vele problemen, die deze groei met zich bracht. Het zal de taak van de nieuwe commissie zijn, beroepen op beslis singen van de ryksinspecteurs voor het verkeer ten aanzien van ver gunningsaanvragen, in behandeling te nemen. Hiertoe zal ook een lid van Gedeputeerde Staten van het betrokken gewest zitting nemen in de commissie. Wanneer aanvragen van landeiyk belang worden ingediend bij de Com missie Vergunningen Goederenver voer, blgft de oude procedure van beroep op de Kroon bestaan. STEDENONTMOET1NG LONDEN—MOSKOU Rus Vladimir Kutz met een halve meter verschil geklopt Drie nieuwe wereldrecords heeft de steden-ontmoeting tussen de damp en heren athletiekploegen van Londen en Moskou opgeleverd. Het meeste applaus van de ruim 40.000 toeschouwers in het White City Stadion te Londen was daarbij voor Chris Chataway, die na een zeldzaam spannend en meeslepend 5000 meter duel niet alleen de wereldrecordhouder, de Rus Vladimir Kutz met een halve meter verschil wist te kloppen, doch daarby tevens met de fantastische tyd van 13 min. 51.6 sec. een nieuw wereld record op zijn naam schreef. Kutz, die 0.2 sec. later dan Chata way over de eindstreep ging kan ech ter eveneens met een nieuw wereld record naar de Russische hoofdstad terugkeren. Tydens de 5000 meter loop verbeterde hfl zyn wereldrecord op de 3 myi met 0.4 sec. en bracht het op 13 min. 27 sec. Yuri Lituev, de zwartharige Rus, gleed op de 400 me ter horden over de hindernissen, alsof die er niet stonden en nam met 51.3 sec. het uit 1952 daterende wereldre cord van Charlie Moore over. Mos kou won de ontmoeting op beide fronten: bh de heren met 103 tegen 75 punten, oy de dames met 56 tegen 32 punten. De race op de 5000 meter was onge- twnfeld het hoogtepunt van de wed strijd. Na zijn overwinning kreeg de 23-jarige Chataway minutenlange ovaties in ontvangst te nemen. Na de doorbreking van de 4 minuten myl- barriere door Bannister was de pres tatie van de roodharige Oxford-stu- dent een van de grootste evenementen uit de internationale athletiekgeschie- denis van de laatste jaren. Naast deze drie wereldrecordver beteringen bracht de ontmoeting nog enkele verrassingen. Zo kon bijvoor beeld de Russin Irina Turova, de Eu ropese kampioene, het op de 100 me ter dames niet tot de zege brengen, die zy in 12 sec. rond aan haar land genote Vera Krepkina moest laten. Irina Turova finishte 0.1 later als tweede. En by het speerwerpen moest werelrecordhoudster Nadeisdha Ko- niayeva eveneens met een tweede plaats genoegen nemen. Virve Roo- laid toonde zich met 51.15 meter stukken sterker dan haar landgeno te, die het dit keer tot „slechts" 45.72 meter bracht. De Siamese tweeling Claudette en Constance (rechts) Millerdie aan de schedels vergroeid waren, zijn de zer dagen in Memphis (Tennessee, V.S.) gescheiden. Enkele uren na de operatie bezweek de vüf maanden oude Constance. Claudette maakt het echter naar omstandigheden goed. De moeder van de kinderen mevrouw Elizabeth Miller, weigerde haar kin deren te zien, vóór z\) gescheiden iva. ren. 0 Ruim 5000 Londense autobuschauffeurs zijn Woensdag In staking gegaan uit pro test tegen nieuwe dienstregelingen. Op 27 autobus- en trolleybuslijnen werd Woens dagochtend niet gereden. In total werden zestig Rjnen door de staking getroffen. 0 In de Tilbury haven bij Londen hebben 2500 havenarbeiders besloten ook in sta king te gaan. De staking van havenarbei ders is nu voor het gebied van Londen totaal. Zij omvat 35.000 man. De achttienjarige Audrey Wilson Is in de ouderlijke woning te Londen door messteken om het I'even gebracht. Een Jeugdige soldaat ls, op verdenking van de moord, gearresteerd. Het motief voor de moord is nog niet bekend. 0 De 54-jarige weduwe E. de K.H. Is In haar woning aan de Westersingel te Rot terdam van de trap gevallen. Zij werd naar het ziekenhuis Coolslngel gebracht, maar bij aankomst bleek, dat zij was overleden. 0 Over de ingebruikneming van het sportterrein te Lopik ls Woensdag een schaduw gevallen, toen bekend werd, dat de maatschappelijk werkster mej. G. R. van O,, die zou medewerken aan de feestelijkheden, een schedelbasisfractuur had opgelopen nadat zij, op weg naar het sportterrein, met haar rijwiel was ge slipt. Zij ls ln ernstige toestand naar een ziekenhuis te Utrecht vervoerd. 0 De Russische minister van Buitenland se Zaken, Molotof, is Woensdag per vlieg tuig uit Oost-Berlijn naar Moskou vertrok ken na ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van de Duitse Democratische Re publiek een bezoek aan Oost-Duitsland te hebben gebracht. 9 De twee Zuldkoreaanse vllegerofficie- ren die op I en 2 October met hun vlieg tuigen naar Noord-Korea waren uitgewe ken, zijn onderscheiden en hebben elk een beloning van 60,000 hwan ontvangen, al dus meldde radlo-Pjongjang Ex-konlngln Narriman van Egypte is Woensdagochtend te Parijs aangekomen op doorreis van Caïro naar Genève, waar zij, naar verklaard wordt, een medische behandeling zal ondergaan. Zij was ver gezeld van haar moeder, mevrouw Asslla Sadek, en een dienstbode. 0 Het eiland Haiti is door een wervel storm geteisterd. Er zijn verscheidene do den te betreuren. Ruim zevenhonderd personen zijn dakloos geworden. De aan gerichte schade wordt op 550.000 dollar geschat. 0 De Sowjet-Unie zal communistisch Chi na al het materiaal geven, dat nodig ls om 20.000 hectare onontgonnen land voor de landbouw te gebruiken. Dit materiaal wordt gegeven als „teken van vriendschap ter gelegenheid van de vijfde verjaardag van do Chinese volksrepubliek".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 8