PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zes personen omgekomen door treinbotsing bij Eist Zierikzee krijgt binnenkort industrieterrein BILT WERVELSTORM OVER HAITI EN GUATEMALA RUIMER UITVOER NAAR DE LANDEN VAN S0WJET-BL0K 197e Jaargang-No. 242 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. BallintUn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. i 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 14 Oct. '54. ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. Advertentie f 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regel») van 1—5 regels t 1.Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adre» Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P ZMiddelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304): Middelburg. Markt 51. telef. 3841: Goes. Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstr. 2, telef. 16; Ierneuzen. Brouwerljstr 2; Zierlkzee. N Bogerditr C 160. telef. 26 SPOORWEGRAMP TUSSEN ARNHEM EN NIJMEGEN Elf gewonden in ziekenhuizen opgenomen Een hevige botsing tussen een diesel-electrische en een electrische trein, Woensdagochtend omstreeks 8.40 uur, even buiten het station Eist in de Overbetuwe, heeft het leven gekost aan zes personen, onder wie een Belg en een Engelsman. Elf gewonden zijn in ziekenhuizen te Nijmegen en Arnhem opgenomen. Naar de president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollander, mededeelde, is de oorzaak van de botsing geweest, het breken van een draad bij de be diening van een wissel. Hierdoor kon de wissel niet worden bediend met het gevolg, dat een der treinen op een verkeerd spoor kwam te rijden. De electrische trein No. 516, die om 8.29 uur van Nijmegen uit in de rich ting Amsterdam was vertrokken, reed door het weigeren van deze wis sel over het verkeerde spoor het sta tion Eist binnen om daar te stoppen. Van uit de andere richting naderde op hetzelfde moment met een snelheid van honderd km de diesel-electrische trein No. 3212 EnschedeRoermond. Beide bestuurders za,gen het onaf wendbare ongeluk aankomen en wis ten zich te redden: die van de Ny- meegse trein door uit zijn cabine te springen, zijn Enschedese collega, de heer Spekman uit Hengelo, door zijn plaats te verlaten en hard naar ach teren te rennen. Daaraan heeft deze bestuurder, die overigens met betrek kelijk lichte verwondingen in het zie kenhuis te Arnhem opgenomen moest worden, zijn leven te danken. Met een geweldige klap sloegen de beide treinstellen tegen elkaar. Zot he vig was de botsing, dat de voorste treinstellen van beide treinen schuin tegen elkaar opstonden. Tientallen personen raakten bekneld tussen de wrakstukken van de trein. De ravage was enorm. Hulp van alle kanten. Onmiddellijk kwam hulp uit verscheidene richtingen opdagen. Binnen korte tijd waren tien Rode Kruiscolonnes en vele ziekenwa gens op de plaats van de ramp aanwezig. Met behulp van snijbranders moest men de hevig gehavende wagens open branden, om by de slachtoffers te ko men. De lichtgewonden werden door me dici uit de directe omgeving ter plaatse geholpen. Voor vluchtelingenhulp Het bedrag, dat tot gisteren gestort was op de postrekening van het Co mité Vluchtelingenhulp 1954 (5100) beloopt rond 32.000 gulden. Dinsdag morgen was het totaal 22.000 gulden. In één dag is er dus 10.000 gulden bij gekomen. Na de spoorwegramp by Eist werd begonnen met de opruimingswerk zaamheden. Een begin van brand in één der treinstellen kon worden geblust. Na de ramp werden autobusdien sten ingelegd om het reizïgersvervoer tussen Nijmegen en Arnhem gaande te houden. Verwacht wordt dat het spoor wegverkeer tussen deze plaatsen hedenochtend bij het begin van de reizigersdienst weer normaal zal zijn. Manschappen van de luchtstrijd krachten uit Nijmegen hebben bij het reddingswerk meegeholpen. De minister van Verkeer en Water staat en de directeur-generaal van het Verkeer hebben in een telegram aan de president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen hun deelne ming betuigd met het ernstige spoor wegongeval te Eist. Namen van doden en gewonden De namen van de bij het treinon geval om het leven gekomen perso nen zijn: Jacq. H. Sloots te Utrecht, 57 jaar; P. J. A. Hopstaken te Amers foort, 30 jaar; J. C. Sutherland te Liverpool, 35 jaar; majoor-waarne mer A. J. Dalhuysen te Arnhem, 43 jaar; F. J. Snels te Aalst (België), 71 jaar; mevr. Naafs-Peppelman uit Maastricht (leeftijd onbekend). De namen der gewonden zijn: J. W. van Woerkom, 53 jaar, ver tegenwoordiger uit Arnhem; Th. A. Welling, 24 jaar, machinist uit 's Hee- renberg; mevr. C. Kruitwagen, 41 jaar, uit Zevenaar; mevr. A. W, DerksenGerrits, 62 jaar, Zevenaar; J. P. Slotemaker, 40 jaar, beroep on bekend, Den Haag; J. G. Spekman, 42 jaar uit Hengelo (Ov.) wagenbe stuurder Yan de uit Enschede komen de trein; C. G. Jansen, 46 jaar, che micus bij de A.K.U. te Arnhem; J. F Feijtes, 51 jaar, gep. kapitein der ar tillerie uit Arnhem; reserve-majoor T. E. van Schouwenburg. 50 jaar, van de staf der 7 December Devlsie, Arnhem; de eerste luitenant der ge- niedienst speciale werken B. Coen- raad uit Arnhem en ir. G. C. van Streefkerk van de rijkswaterstaat uit Nijmegen Russische strijdkrachten. De Amerikaanse minister van ma rine, Charles Thomas, heeft Woens dag in Philadelphia verklaard, dat de Sowjet-Unie beschikt over vlieg tuigen voor het vervoer van atoom bommen, die sneller vliegen dan het geluid. De Russische vloot was volgens hem op één na de grootste ter we reld en de Sowjet-Unie streeft naar het betwisten van de Amerikaanse vlootheerschapprj. Het aantal Russi sche duikboten is groter dan ooit, zo zei hij. HONDERD DODEN Daarna vloedgolf. Een wervelstorm, die verscheidene steden op Haiti heeft getroffen, werd Woensdag gevolgd door een vloed golf, die o.a. in Jeremie talryke slachtoffers heeft geëist. De stad Cayes, aan de Zuidkust, werd bijzonder zwaar door de storm getroffen. Daar zijn 700 personen dakloos. De schade wordt geraamd op 500.000 dollar De regering heeft levensmiddelen en geneesmiddelen naar de stad gezonden. Op het platteland in Zuid-West Haiti is veel schade toegebracht aan de plantages. Plaatselyk hebben zich ook overstromingen voorgedaan. Het aantal doden op Haiti be droeg Woensdagavond honderd. Er zijn talrijke gewonden. De orkaan woedde des avonds nog voort over de hoofdstad Port au Prince (120.000 inwoners), waarvan de hoofdstraten waren overstroomd. De stad Jeremie, die 11.000 zielen telt, zou voor een groot deel onder water staan. Een kazerne, een bankgebouw en een klooster zouden de enige ge bouwen zijn, die nog overeind 3taan. Ook de stad Port-de-Pai werd door de orkaan geteisterd Het lage deel van de stad werd overstroomd. Verde re bijzonderheden zijn niet bekend door het uitvallen van verbindingen. Ook Guatemala is Woensdag getroffen door een wervelstorm, waardoor aan zienlijke schade werd aangericht. Volgens de eerste schaarse berich ten is in de havenstad Champerico aan de Stille Oceaan, ongeveer 40 km ten Zuiden van de Mexicaanse grens, het merendeel van de huizen verwoest. De telefoon- en telegraagverbindinge met deze stad zijn verbroken. De havenstad San Jose, ongeveer honderd km van Guatemala stad ge legen, zou door de hoog opgejaagde zee zijn overstroomd. Een beeld van de ravage, wélke werd aangericht b\j de botsing tussen twee personentreinen op het emplacement bij Eist. Jongedames trekken zich weinig van de politie aan De Amsterdamse politie komt tot de conclusie, dat de laatste tyd vele jongedames in toenemende mate de mening z(jn toegedaan, dat beperken de verkeersmaatregelen niet voor haar gelden. Steeds meer geven zy blijk van de overtuiging verzet te mo_ gen plegen tegen politiemannen, die haar voor verkeersovertredingen ter verantwoording roepen. By haar schynt niet het !>esef te leve», dat door verkeersovertredingen eigen en andermans veiligheid in gevaar wordt gebracht. Een 25-jarige secretaresse trok zich Dinsdagmorgen niets aan van een stopteken, dat een agent gaf voor de voetgangers bij de Westelijke uit gang van het Centraal Station. Toen een tweede agent van politie haar hiervoor een proces-verbaal aanzeg de. reageerde zij hierop met door te lopen. De agent pakte haar bij de arm, doch zy trachtte zich los te ruk ken. Niet clan na enige moeite lukte het de politie de weerspannige secre taresse naar het posthuis over te brengen. Het publiek trekt in het algemeen partij voor de dames, zo zegt de po litie, omdat men zich niet afvraagt at de aanleiding is, doch omdat men het niet kan waarderen, dat een ster ke politieman zo hardhandig met een 'eerloos meisje omspringt. OOK SPOORWEGMATERIAAL ENZ. Langlopende contracten. Afgevaardigde van verscheidene lan den van het Westen hebben Woensdag te Genève contact opgenomen met ver tegenwoordigers der Sowjet-Unie ten einde te spreken over het sluiten van langlopende handelsovereenkomsten. De delegatie der Sowjet-Unie naar de „handelscommissie" die weer een subcommissie is van de economische commissie voor Europa (Verenigde Naties) maakte Dinsdag bekend, dat zij bereid was onmiddellijk bespre kingen over deze aangelegenheid te beginnen. Door het Russische aanbod om te onderhandelen over het sluiten van iglopende handelsovereenkomsten heeft de bijeenkomst van de handels commissie nlotseling een veel wijdere strekking gekregen dan in de bedoe ling lag. De Engelse regering heeft inmiddels te Londen bekend gemaakt, welke goederen krachtens sen overeenkomst tussen 15 landen niet naar het Sowjet- blok mogen worden uitgevoerd Tol deze 15 landen behoort ook de Bene- lux-groep- Uit de nieuwe lijst blijkt, dat op nieuw ongeveer 80 goederensoorten zijn vrijgegeven voor export naar het Sowjetblok, terwijl voor ongeveer 70 andere goederensoorten de kwantita tieve exportbeperkingen zijn verval len. De verzachting van het export- BESLISSING AANSTAANDE Koninklijke „Zeelandia" gaat er groot complex bouwen Naar wij vernemen wordt binnenkort de beslissing verwacht over de aankoop door de gemeente Zierikzee van gronden in de zogenaamde Zuid hoek, bestemd voor de aanleg van een industrieterrein. Van dit terrein zal een stuk van vijf hectare worden toegewezen aan de Koninklijke „Zeelan dia" te Zierikzee, die hier zo spoedig mogelijk met de bouw van een nieuw bedrijf wil beginnen. Voorlopig zullen hier alleen de nieuwe afdelingen van de fabriek worden gebouwd, doch het ligt in de bedoeling om in de loop van de komende jaren het gehele Zeelandia-complex, voor zover dat in Zierik zee is gevestigd, naar dit industrieterrein over te brengen. Voor het betrok ken bedrijf betekent dit een grote uitbreiding van de productiemogelijkhe den, terwijl het aantal personeelsleden in de toekomst kan worden verdub beld. terwyl uiteraard ook meer personeel kan worden aangetrokken. In het Zie- rikzeese bedrijf zijn thans ca. 90 men sen werkzaam, welk aantal kan wor den verdubbeld, terwijl de productie verdrievoudigd kan worden. Vanzelf sprekend is met deze uitbreiding re kening gehouden bij het projecteren van de personeelsgebouwen. Zo i3 o.m. gedacht aan een zaal, waar le zingen enz. kunnen worden gehouden. Zoals bekend is het huidige Zeelan- dia-bedrijf in Zierikzee midden in de oude stad opgetrokken en steeds uit gebreid door aankoop en verbouwing van aangrenzende panden. Dit kon echter niet onbeperkt doorgaan, zodat de directie zich afvroeg hoe dat in de toekomst verder diende te gaan. Dat men uiteindelijk besloot het bedrijf in Zierikzee te laten, vond zijn oorzaak in diverse factoren. Overwogen werd o.m., dat de situatie hier met name ten aanzien van het arbeidersaanbod niet ongunstig kan worden genoemd. Immers reeds jaren achtereen is het bevolkingsaantal in Zierikzee vrij constant gebleven, het geen er op neer komt, dat het bevol kingsoverschot hier regelmatig is Er worden thans onderhandelingen gevoerd tussen de huidige eigenaren van de gronden en de gemeente Zie rikzee, waarbij wordt venvacht dat op korte termijn overeenstemming wordt bereikt. Reeds geruime tijd is de directie van „Zeelandia" bezig naar mogelijkheden te zoeken om het bedrijf uit te breiden, waarbij zelfs vestiging elders werd ovenvogen. Het ziet er echter naar uit, dat „Zeelan dia" voor Zierikzee behouden blijft en ook in de toekomst een waardevol element zal vormen ter bevordering van de welvaart in deze stad. Er zijn thans plannen ontworpen voor een ketelhuis, kantoren, garages, fabriek, personeelsgebouwen, waar van in eerste instantie reeds een aan zienlijk deel zal worden gerealiseerd. Er zijn reeds onderzoekingen ver richt door het laboratorium voor grondmechanica, die uitwezen dat op sommige plaatsen heien nodig zal zijn. Het fabrieksgebouw zal bestaan uit drie elementen, waarvan direct reeds één zal worden gebouwd. De inrichting van dit nieuwe com plex betekent, dat de productie zo ef ficient mogelijk kan worden opgezet, weggetrokken en elders een werk kring heeft gezocht. Het moet mogelijk zijn om door vergroting van de vraag naar ar beiders in de toekomst een deel van deze mensen in Zierikzee te doen blijven. Dit heeft twee voor delen, namelijk vergroting van de welvaart in eigen gemeente en voorts geen verzwaring van de toch al zo grote bevolkingsdruk in het Westen. Weliswaar blijft dan nog het vraagstuk van het moei lijke transport, maar hier wordt voornamelijk gebruik gemaakt van het wegtransport. Wanneer het eiland dus over een goede veerverbinding beschikt, dan betekent dit, dat het klimaat voor de industrie zeker niet ongunstiger is dan elders. En bovendien is er de mo gelijkheid, dat in de toekomst de ver bindingen uitermate goed worden, wanneer het Deltaplan tot stand is gekomen. Van officiële zijde bestaat grote be langstelling voor deze plannen. Men acht het niet uitgesloten, dat met medewerking van net E.T.l. aan het gemeentebestuur van rijkswege een bijdrage zal worden verstrekt in het bouwrijp maken van het industrieter rein. Noorwegen en Denemarken in Westerse Unie? De Noorse en Deense ministers van buitenlandse zaken hebben in formeel op een bijeenkomst te Ko penhagen gesproken over de moge lijkheid zich aan te sluiten bij de Brusselse verdragsorganisatie van 1948, die nu wordt herzien voor de opname van Duitsland en Italië. Noorwegen en Denemarken hadden zich niet bij de E.V.G. aangesloten om de bovennationale kenmerken der E.V.G. Het Brusselse verdrag heeft deze kenmerken niet. verbod geldt o.m. voor machinewerk tuigen voor algemene doeleinden, in stallaties voor het opwekken van elec- triciteit, locomotieven en ander spoor- wegmaterieel, verschillende chemica liën en installaties voor de vervaar diging van chemicaliën. De wijziging van het uitvoerverbod geldt niet voor de handel met communistisch China. Het toezicht op de uitvoer van schepen blijft bestaan. Herhalingsoefeningen derde divisie In de periode van ongeveer 4 No vember tot ongeveer 4 December zul len de militairen van de derde divi sie "rietand-) voor herhalingsoefe ningen worden opgeroepen. De divisie zal in twee gedeelten on der de wapenen komen, 't eerste deel op of omstreeks 4 November, het 2de deel op of omstreeks 19 November. De herhalingsoefeningen beogen in het bijzonder het oefenen van de in dividuele man en de kleine eenheden. Na aankomst in de diverse opkomst plaatsen in Nederland zullen, enkele dagen later, de meeste onderdelen der divisie, hetzy per trein, hetzij over de weg. naar Duitsland worden ver voerd. waar zy gelegerd zullen wor den in kampen in de Britse bezet- tingszóne, zoals Sennelager. Vogel sang. Hohne. Munsterlagêr, enz. Gedurende een tiental dagen zullen in deze omgeving in kleinere en gro tere verbanden oefeningen worden gehouden, waarna de onderdelen te rugkeren naar hun opkomstcentra voor de mobilisatie. Enkele onderde len van de derde divisie zullen in Nederland blijven en daar hun oefe ningen houden. Complot op Cuba. Spreekkamer van arts bevatte handgranaten. Het hoofd van de Cubaanse poli tie heeft Dinsdagavond medegedeeld, dat er een complot is ontdekt, dat de Cubaanse algemene verkiezingen op 1 November beoogde te verhin deren. Het complot stond onder leiding van prof. dr. Barcenas. die Maan dag of Dinsdag het land had verla ten. Er werden talryke personen in hechtenis genomen, onder wie drie artsen en het werd waarschynlijk geacht, dat er overal in het land nog meer personen zouden worden gearresteerd. In een spreekkamer van een arts werden ruim 200 handgranaten, bommen en springstof gevonden. Prof. Barcen-ts, die wist te ontko men, is reeds eerder bij dergelyke complotten betrokken geweest en herhaalde malen in hechtenis geno men. Vorig jaar leidde hy een bewe ging, die zich meester wilde maken van het militaire hoofdkwartier te Havanna. Hij profiteerde van een amnestie en werd vrijgelaten. VERWACHT. ZWAAR BEWOLKT. Zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen of motregen. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust tijdelijk harde Zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZON EN MAAN. 15 October: Zon op 7.03 onder 17.48 Maan op 19.25 onder 11.45

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1