PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Franse Assemblée accoord met Londense overeenkomsten Herverkavelingswerken Waarde eisen nog circa een jaar de BILT AUTO OP ONBEWAAKTE OVERWEG DOOR TREIN GEGREPEN MALAN LEGT OP 30 NOVEMBER ZIJN AMBT NEER 197e Jaargang-No. 241 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballinttjn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 13 Oct. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3/—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f L—Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C- Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstr. 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zierikzee. N. Bogerdstr. C 160. teief. 26 MOTIE VAN VERTROUWEN AANGENOMEN Mendès-France gemachtigd onderhandelingen voort te zetten De Franse Nationale Vergadering heeft Dinsdag haar vertrouwen uitgesproken in de regering-Mendès-France. De officiële uitslag luidde: 350 stemmen voor, 113 tegen en 152 onthoudingen. Hiermede heeft de Franse Assemblée de Londense overeenkomsten over de Westduitse herbewapening onderschreven en de premier gemachtigd de onderhan delingen voort te zetten. De stemming gold een motie van vertrouwen, die Vrijdag door Mendès-France was ingediend, aan het eind van een debat van twee dagen over de Londense accoorden. Onder de 152 afgevaardigden, die zich van stemming onthielden, bevonden zich het merendeel van de 84 Volksrepublikeinen en een meerderheid onder de onafhankelijken, die het standpunt van oud-pre mier Reynaud deelde, dat de te Londen gesloten accoorden een herle ving van de „Wehrmacht" en de Duitse generale staf betekenden, het geen door het aanvaarden van het E.V.G.-verdrag niet nodig zou zijn geweest. Nadat de uitslag van de stemming bekend was gemaakt, ging de verga dering tot 3 November uiteen, als voortzetting van het herfstrecès, dat voor het debat over de Londense over eenkomsten enige dagen was onderbro ken. In het debat, waarbij voor elke frac tie slechts één spreker het woord mocht voeren, verklaarde de dissiden te Gaullist, generaal Billotte, een vooraanstaand tegenstander van de E. V.G., dat, hoewel zijn fractie Mendès- France indertijd bij diens investituur niet gesteund had en haar denkbeelden inzake de Westeuropese verdediging geheel verschillend waren van hetgeen te Londen werd besloten, de 34 leden van de groep toch éénstemmig van mening waren, dat het hun plicht was de Londense accoorden te steunen. De communistisch gezinde Pierre Cot beklaagde zich er over, dat de premier geen stappen deed or* tot een vergelijk met de Sowjet-Uniï. t« ko men. Oud-premier Reynaud, die aan het hoofd der Franse regering stond toen Frankrijk in 1940 werd verslagen, ver klaarde, dat hij en zijn vrienden (on geveer twaalf conservatieven) weiger den te stemmen voor de herleving van de „Wehrmacht" en de Dpitse gene rale staf. Engeland de leiding. „Als Mendès-France de helft van de energie, waarmee hij nu de Nationale Vergadering overreed had een nieuw Duits leger te aanvaarden, had ge bruikt om de E.V.G- te verdedigen, dan zou Europa zijn gered, aldus Rey naud. Nu zou, naar zijn mening, En geland de leiding in Europa op zich nemen. „Wij droomden van een Euro pa onder leiding van Frankrijk met Engeland als partner. Dit is nu alles voorbij". De radicaal gezinde René Pleven, die premier was toen het Europese leger- plan in 1951 voor het eerst werd ge opperd, zeide zich van stemming te zullen onthouden, omdat hij eerst wilde weten, welke garanties de Lon dense overeenkomsten in haar uitein delijke vorm zullen bevatten. Mendès-France heeft nu de handen vrij bij de slotphase der onderhandelin gen, wanneer de Negen mogendheden op 21 October te Parijs bijeenkomen. De negen landen zullen dan de gede tailleerde tekst van de Londense overeenkomsten aanvaarden, welke intussen door commissies van deskun- De Nederlandse ambassadeur in In dia, Baron F. C. A. van Pallandt, heeft aan de Indiase minister-presi dent Nehroe een chèque ter waarde van 31.000 roepia's aangeboden ten bate van het door de premier ge stichte Fonds voor Nationale Hulp verlening. Tijdens de overdracht in New Delhi rechts Baron van Pallandt, links Nehroe. digen te Parijs, Brussel en Bonn is opgesteld. Saarland. De volgende taak van Mendès-Fran ce betreft Saarland, over welk gebied met West-Duitsland een accoord moet worden gesloten, dat tegelijk met de Londense overeenkomsten ter be krachtiging aan de Nationale Vergade ring moet worden voorgelegd. Na de internationale conferenties van volgende week zal de Franse pre mier zich met binnenlandse aangele genheden gaan bezig houden. De eerste kwestie hierbij zal, naar men verwacht, een hervorming van het ka binet zijn. Het aannemen van de motie van ver trouwen in de Franse regering is in Londen, Washington, Rome en Brussel met voldoening begroet. Vrijwilligers voor Duitse leger. Het aantal meldingen van vrijwil ligers voor een toekomstig Duits le ger is na de Londense conferentie met sprongen gestegen, aldus werd uit Bonn vernomen. Hieronder is vooral het aantal jongeren, dat nog nooit in dienst was, toegenomen. Het aantal meldingen ruim 115.000, terwijl er 150.000 vrij willigers voor het toekomstige West duitse contingent van 500.000 man nodig zullen zijn. A^VVVWvVVV\AAiVVWvVVVVV> Weer regen en wind. (Van onze weerkundige medewerker). Het is een paar dagen aar dig goed weer geweest met vry veel zonneschijn. Dit kwam vooral de landbouwers goed van pas. Gisteravond wees er alles al weer op. dat de de pressies voor de zoveelste keer kans hebben gezien het hoge- drukgebied boven West-Euro pa naar het Oosten te verdrij ven. Een zwak regenfront trekt vandaag over ons land, waarbij de wind tot krachtig of hard aanwakkert. Het zal de eerste dagen wisselvallig en winderig weer blijven. De tem peratuur ondergaat nog geen grote veranderingen, maar als gevolg van luchtdrukstijgingen boven Groenland is het waar schijnlijk, dat opnieuw meer koude lucht de Oceaan wordt opgeblazen, die dan na enkele dagen met buien ook tot bo ven ons land zal doordringen. WN*VWWVWVWVWWWW ALS EEN LUCIFERSDOOSJE IN ELKAAR GEDRUKT Een dode en een zwaargewonde. Op de onbewaakte overweg in de spoorlijn MaastrichtEysden is Dinsdagavond omstreeks tien minu ten voor half acht, enkele minuten na het vertrek van het station Maastricht, een stoomtrein op de onbewaakte overweg nabij het woon- Voorzitter van C.J.M.V. afgetreden Dr. G. P. van Itterzon, Ned. Herv. predikant te Den Haag is afgetreden als voorzitter van het Chr. Jonge Mannen Verbond. Deze functie heeft h(j zestien jaar bekleed. Dr. van Itterzon heeft met zijn af treden niet willen wachten tot de komende Bondsdag op Hemelvaarts dag 1955, omdat ook de vice-voor- zitter, ds. H. J. van Heerden, Ned. Herv. predikant te Scheveningen, dan aan de beurt van aftreden is en het bondsbestuur dan gelijktijdig de functie van eerste en van tweede voorzitter vacant zou zien. Dr. Van Itterzon is sedert 38 jaar in de kring van het CJ.M.V. een lei dende figuur geweest, die in allerlei besturen zitting heeft gehad en die in 1938 ds. P. Veen, thans emeritus predikant te Utrecht, als voorzitter opvolgde. wagenkamp onder Heugen in botsing gekomen met een personenauto. De bestuurder van deze auto werd op slag gedood, de medeinzittende zwaar gewond. De auto werd in de linkerflank gegrepen door een buffer van de lo comotief en over een afstand van ongeveer 175 meter meegesleurd. De wagen werd in elkaar gedrukt als een lucifersdoosje. De bestuurder van de auto was de 30-jarige, ongehuwde A. S., lood gieter te Grondsveld. De zwaarge wonde is de 30-jarige hoefsmid Van L. S., eveneens uit Grondsveld en sinds een jaar gehuwd. Het treinverkeer ondervond enige vertraging, omdat enkele treinen richting Eysden over verkeerd spoor moesten worden geleid. Dinsdagmorgen is de Noorse tanker .folga" dè haven van Rotterdam binnengesleept. De foto toont het zwaarbeschadigde schip op de Nieu we Waterweg. Westduitse politie doet inval bij communisten. Proces voor onwettigverklaring. De Westduitse politie heeft Dinsdag invallen gedaan in vier kantoren van de communistische partij te Dftssel- dorf om bewijsmateriaal tc verzame len ten behoeve van de openbare aan klager van het Hof te Karlsruhe. De regering heeft namelijk een proces aanhangig gemaakt om deze partij on wettig te verklaren. Het proces zal volgende maand be ginnen. De politie, die de kantoren van het nationale bestuur van de par tij, de afdeling Noord-Rijn-Westfalen, de afdeling stad Düsseldorf en de kan toren van „Freies Volk" het voor naamste partijblad in West-Duitsland bezocht, verrichtte geen arrestaties. De communistische functionarissen boden geen tegenstand. „Vergeten groepen" Regering vraagt advies van de S.E.R. Aanknopende aan bij de S.E.R. be staande voornemens >m het vraagstuk der „vergeten groepen" in studie te nemen, heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid in een brief aan de Sociaal Economische Raad ver zocht hem advies uit te brengen over dit vraagstuk. Afgezien van een zeer globale cijfer matige benadering, opgesteld door het centrale planbureau, is niet bekend hoeveel personen tot de z.g. „vergeten groepen" moeten worden gerekend, noch in welke omstandigheden zij ver keren. Zelfs bestaat geen algemeen aanvaard criterium voor de beant woording van de vraag welke catego- riën van onze bevolking tot de „verge ten groepen" gerekend zouden moeten worden. Eerst wanneer over deze vraag een zekere mate van overeen stemming bestaat, kan worden over wogen of het nodig en mogelijk is be paalde maatregelen ten behoeve van de „vergeten groepen" te nemen. De minister heeft aan de S.E.R. verzocht deze vraagstukken in het door de raad in te stellen onderzoek te betrekken en hem terzake van advies te dienen. WORDT HAVENGA OPVOLGER Hij was voorstander van „apartheid". De Zuidafrikaanse eerste-minister. de 80-jarige dr. Malan, zal op 30 No vember aftreden. Dit werd Dinsdag te Pretoria bekend gemaakt. Men verwacht algemeen, dat de 72-jarige minister van financiën en plaats vervangende premier, Havenga, Ma lan zal opvolgen. Dr. Malan, een van de krachtig ste voorstanders van „apartheid zeide Dinsdag in een verklaring aan het blad „Die Transvaler", altijd geloofd te hebben, dat een leider dient te weten wanneer hg de teu gels uit handen moet geven en niet moet wachten, totdat vermindering van lichamelijke en geestelijke ver mogens of andere omstandigheden hem tot aftreden dwingen. In 1919 werd Malan tot parle mentslid gekozen en in 1924 hielp hg bij het tot stand brengen van een verbond tussen de Nationalisti sche en de Arbeiderspartij, dat Smuts versloeg. Dr. Malan werd minister van binnenlandse zaken, gezondheid en onderwijs. In 1933, na de fusie van de partijen van Smuts en Hertzog, nam Malan de leiding Radioberichtgeving getijafwijkingen. Op 15 October wordt de radiobe richtgeving omtrent de getij-afwij kingen gewijzigd. Met ingang van die datum worden de afwijkingen van de hoogwaterstanden opgenomen in de radio-uitzendingen van 06.40, 08.00 en 19.00 uur (Zondags 19.45 uur). Deze verwachtingen zullen niet al leen betrekking hebben op de afwij kingen langs de kust van Holland en Zeeland maar ook op de afwijkingen van de hoogwaterstanden langs de kust van Groningen en Friesland en langs de Afsluitdijk. De verwachting. r.„ - van de getij-afwijkingen in de radio. uitzending van 09.35 uur komt te ver vallen. ALS HET WEER MEEWERKT.. Werken in Zak van Zuid-Beveland komen in 1960 gereed Wanneer geen vertragingen zullen optreden door bijv. onwerkbaar weer, zullen de werkzaamheden in het herverkavelingsgebied Waarde in het win terhalfjaar 19551956 geheel gereed komen. Het gemaal hoopt men in October 1955 in bedrijf te kunnen stellen. De waterleidingen en kunstwer ken komen nog deze winter gereed, indien althans de voortdurende regen geen vertraging geeft. Dez.e mededelingen kon ir. L. Appelman van het Bureau van Uitvoering doen op de dezer dagen gehouden bijeenkomst van de agrarische subcommissie in Waarde. In de loop van het volgend jaar worden in dit gebied de voorberei dingen voor de toedeling getroffen. Hierbij behoren o.a. de wenszittingen. In het najaar van 1955 zullen de nieuwe kavels worden uitgezet. De ze toedeling zal echter nog een voor lopig karakter dragen. De admini stratieve afwikkeling van de Herver kaveling zal nog wel een jaar ver gen. Ten aanzien van de drainage kon medegedeeld worden, dat de per celen in het Noordelijk deel van het blok het eerst zullen worden aange pakt. Met de drainage werkt men dan naar het Zuiden. Het merendeel der drainagewerkzaamheden zal na de uitzetting der nieuwe kavels die nen te geschieden. WERKPLAN VOOR DE ZAK. In Oudelande kwam de agrarische subcommissie voor de herverkaveling van de Zak van Zuid-Beveland blieen. Ir. Appelman deed hier ook medede lingen over het geraamde verloop van de uitvoeringswerkzaamheden. De commissie keurde het werkplan na grondige bespreking goed, onder het aanbrengen van een kleine wijzi ging- Besloten werd te zoeken naar een mogelijkheid om meer algemene be kendheid aan de opgestelde complex- kaart te geven. De algemene lyn van het plan is om de zwaarst getroffen gebieden het eerst gereed te maken. >it is ook met het oog op de grote belangen van de fruitteelt van groot belang. Zoveel mogelijk zal getracht wor den de aanleg van wegen en water lopen in een Depaald gebied te doen samenvallen met de egalisatie- en drainagewerken. In het Noordelijk deel van het blok zal echter de aanleg van waterleidin gen kunnen vooruitlopen op de overi ge werkzaamheden. Dit is noodzake lijk omdat het ontwateringsplan als één geheel moet worden gezien. Na het gereedkomen van de thans aangevangen werken zullen de rest van de Coudorpepolder en de com plexen rond Ellewoutsdijk worden aangepakt. Ook het werk ten Z. van Baarland hoopt men in het voorjaar van 1956 gereed te hebben. Daarna uomen de hierop aansluitende complexen van Hoedekenskerke en Oudelande aan de beurt. De Noordelijke gedeelten van deze complexen hoopt men in 1958 te kunnen opleveren. Het resterende deel van het blok (Ovezande en Drie wegen) zal het sluitstuk zyn. In 1960 zal het werk geheel gereed zijn vol gens het opgestelde schema. Men zal evenwel goed doen te bedenken dat allerlei onvoorziene tegenslagen het werk kunnen vertragen. BRUGGEN. In verband met afsnijding van we gen op Schouwen tengevolge van het graven der nieuwe afwateringskana len zullen 4 Bailey-bruggen gelegd worden. Later zullen deze bruggen uiteraard worden vervangen door vaste bruggen. De eerste brug komt te liggen in de Provinciale weg tus sen Serooskerke en Noordwelle. Ver der komen er Bailey-bruggen in de Hogeweg, de Taayersweg en in de weg tussen Brijdorpe en Looperska- pelle. Plannen voor definitieve vaste bruggen zijn al in een vergevorderd stadium. De eerste zullen worden aangelegd in de Dirksweg bij den Os- se, in de Taayersweg ter vervanging van bovengenoemde noodbrug en in de Kievitsweg. op zich van een twaalftal nationa listen. dat het met de fusie niet eens was. Later, toen Hertzog en Smuts het oneens werden over het feit of Zuid- Afrika al of niet aan de tweede we reldoorlog zou deelnemen, gingen Hertzog en Malan weer samen. Spoedig bleef Malan alleen over als leider van de nationalisten. Hij streefde naar beëindiging van de oorlog, omdat hij in Hitiers overwin ning geloofde Malan won de verkie zingen in 1948 en begon onmiddel lijk met de invoering van zijn apart heidspolitiek, een politiek van ras senscheiding onder blanke leiding. In drift op buurtgenoot ingereden Het Amsterdams Gerechtshof heeft gisteren uitspraak gedaan m de zaak tesren de 70-jarige incasseerder N. M. uit Den Oever, die door de Alkmaarse politierechter wegens poging tot zware mishandeling tot een maand veroordeeld was. Het hof wijzigde de ze straf en legde de verdachte f 25 boete op. De procureur-generaal had twee maanden voorwaardelijk plus f 15 boete geëist. De incasseerder was op 10 Mei j.l. te Wieringen tot tweemaal toe met zijn auto ingereden op een rijwielher steller met wie hij onenigheid had. Hij was daartoe met zijn Wagen het trottoir opgereden, maar had zijn te genstander niet geraakt. Concertgebouworkest weiara zonder instrumenten? Het Amerikaanse impresariaat N.C.A.C. (ïvauonal Concert and Ar tist Corporation) heelt gedreigd be slag te zullen leggen op de instru menten en veruere eigendommen van het Concertgebouw-orkest, dat thans op tournee is door de Verenig de Staten. Dit naar aanleiding van in 1949 met een impresario van de N.C.A.C. gevoerde Desprekingen voor een tournee door ue V. s., die destijds geen doorgang heeft kunnen vincien, aangezien dit bureau niet kon vol doen aan een door het Concertge bouw gestelde voorwaarde. Het Destuur van de N.V. Het Con certgebouw voert onderhandelingen om oeslaglegging te voorkomen. Het staat in telegrafische verbinding met Amerika. Het merendeel van de instrumen ten is persoonlgk eigendom van de musici. Slechts een gering deel be hoort toe aan de N.V. Het Concert gebouw. Algemene vergadering S.G.P. De algemene vergadering van de Staatkundig Gereformeerde Party zal op 23 Februari 1955 in Tivoli te Utrecht worden gehouden. Dat de jaarvergadering zo vroeg in 't jaar is vastgesteld, is 't gevolg van de bij het hoofdbestuur binnengeko men wensen uit landbouwkringen. De arbeiders van Philips in Kopenha gen hebben Dinsdag met 352 tegen 33 stemmen bij twintig onthoudingen beslo ten hun staking voort te zetten. Zij we zen een aanbod van de hand. waarbij de werkgevers beloofden over de arbeids voorwaarden te onderhandelen, zodra het werk hervat is. VERWACHT... VEEL BEWOLKING. Geldig tot Woensdagavond: Veel bewolking met in het Noor den en Westen van het land plaat selijk wat regen of motregen, elders overwegend droog weer. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust later nu en dan narde Zuidwestelij ke wind. Dezelfde middagtempera- turen als gisteren of iets hogere. ZON EN MAAN. 14 October: Zon op 7.01 onder 17.50 Maan op 18.35 onder 10.29

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1