PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Terugtrekking troepen op van Amerikaanse Formosa geëist Jhr. mr. de Casembroot opende gemeentehuis van Meliskerke BUT URKER-VISSERS OP ZOEK NAAR WRAKKEN IN NOORDZEE PERVITINE-TABLET OORZAAK VAN VERMEENDE DRONKENSCHAP? aag. 197e Jaargang-No. 240 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Balllntijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 12 Oct. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—- Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad' 25 cent meer. Giro No. 359300 P Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. JH75 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zlerlkzee. N. Bogerdstr C 160. te-cf. -S. CHINEES-RUSSISCHE ONDERHANDELINGEN Ook alle buitenlandse troepen uit Japan De Sowjet-Unie en communistisch China hebben Maandagavond in een gemeenschappelijk uitgegeven communiqué terugtrekking van de Ameri kaanse troepen op Formosa geëist. Beide landen eisen voorts dat alle bui tenlandse troepen uit Japan worden teruggetrokken en dringen er op aan, dat Japan de gelegenheid krijgt vreedzame handelsbetrekkingen met alle Aziatische landen aan te knopen. De inhoud van het te Peking uitgegeven communiqué werd door radio-Moskou bekend gemaakt. Bij onderhandelingen, welke van 29 September tot 11 October te Peking tussen Chinese leiders en een Russi sche delegatie onder leiding van de eerste partijsecretaris Chroesjtsjef zijn gevoerd, is men tot gelijke inzich ten ten aanzien van de internationa le toestand gekomen, aldus het com munique. Het overleg was, zo wordt hieraan toegevoegd, gericht op het verzekeren van de veiligheid van bei de landen en op het handhaven van de vrede in het -Verre Oosten en in de gehele wereld. Overeengekomen is o.m., dat de Sowjet-troepen Port Arthur zullen ontruimen, dat weer onder Chinees bestuur zal komen. Ook zal de Sow- jet-Unie al haar aandelen in de ge mengde Chinees-Russische onderne mingen, die zijn o- 'richt om de ont wikkeling der C ïese industrie te steunen, aan China overdragen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Jaloerse minnaar De Hilversumse politie heeft gisteren een 33-jarige inwoner =j van deze gemeente aangehou- s den, die zijn gevoelens van ja- li loezie en wraak op vreemde M wijze heeft geuit. De man had voor de woning van zijn vroe- gere geliefde, een 31-jarige weduwe, reeds enkele malen een luxueuse, nieuwe auto zien staan. Hij had enkele proppen poetskatoen meegenomen en die onlangs op een stille avond H onder de auto in brand gesto ei ken, waarna hij was wegge- vlucht. EE M Toevallig kwamen voorbij- gangers langs, die alarm jp H maakten, waardoor de brand kon worden geblust en de auto ee ee slechts lichte schade opliep. H De jaloerse minnaar is thans door de politie tot een beken- =e tenis gebracht. lillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll-lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Bijna iy2 millioen voor winnaar voetbalpool De Turijnse caféhouder Nicola Sac- cini kon Maandagmorgen het eerste millioen lire incasseren van de 243, die hij in de Italiaanse voetbalpool had gewonnen. Deze grootste prijs, welke ooit in Italië gewonnen is, het fabelachtige bedrag van 243.577.000 lire (onge veer f 1.400.000) was de beloning voor Saccini, die de uitslagen van alle 13 wedstrijden van Zondag j.l. goed geraden had. De heer Saccini is getrouwd en heeft twee kinderen. Zijn eerste com mentaar, toen hij het bericht van zijn plotselinge rijkdom ontving, was: „De zaken gingen de laatste tijd niet al te goed, het geld komt uitstekend van pas". Honderd twee en dertig deelnemers aan de pool, die de uitslagen van 12 wedstrijden goed hadden ingevuld, ontvingen een bedrag van 1.845.000 lire (ongeveer f 10500). Inwoners van een klein dorp by San Pedro Sul, de op een na grootste stad van Hondurasivaden en zwemmen door het ondergelopen land om voed sel en zuiver waterdat door Ameri kaanse helicopters werd afgeworpen, op te vissen. Duizenden Hondurezen zyn het slachtoffer van de overstro ming geworden. Er is tussen China en de Sowjet- Unie een overeenkomst gesloten voor de aanleg van een gemeenschappelq- ke Trans-Aziatische spoorweg naar Alma Ata, de hoofdstad van Kazakh stan en eindpunt van het zuidelijke Siberische spoorwegnet. Volgens een andere overeenkomst zal de Sow jet* Unie aan China een langlopend cre- diet van 520 millioen roebel verstrek ken. Koreaanse vraagstuk. Rusland en China dringen ook aan op een spoedige conferentie over het Koreaanse vraagstuk, „waarvan de oplossing van grote betekenis zal zijn voor het versterken van de vrede in het Verre Oosten", aldus het commu niqué. Reacties. In diplomatieke kringen te Londen is men van oordeel, dat communis tisch China volgens de nieuwe over eenkomst met de Sowjet-Unie vele voordelen krijgt, die duiden op een belangrijke prestige-winst van de re gering te Peking in de communisti sche wereld. Ook zijn nu de berich ten, waarin gesproken wordt over een verwijdering tussen Moskou en Peking, blijkbaar gelogenstraft. Vooral de Russische concessies ten aanzien van Port Arthur en de aan delen in de gemengd Russisch-Chi- nese ondernemingen worden als be langrijke winstpunten voor Peking gezien. In Amerikaanse vlootkringen ziet men de a.s. overdracht van Port Arthur als een aanwijzing, dat een nieuwe Chinese vloot in een gevor derd stadium van oefening is. Belastingverlaging met ingang van 1 Juli 1955? Prof. Romme sprak in Arnhem. Prof. Romme heeft Maandagavond medegedeeld, dat de aangekondigde belastingverlaging waarschijnlijk zal worden vervroegd tot 1 Juli 1955. De voorzitter van de K.V.P.-frac- tie in de Tweede Kamer hield in Arnhem een rede over de huidige politieke situatie in ons land. De algemene beschouwingen in de Tweede Kamer hebben twee resulta ten opgeleverd, zei hij. Ten eerste dat de politieke illusie die onder een deel van de leidende figuren der P. v. d. A. bestond, namelijk dat het bisschoppelijk mandement te hante ren zou zijn om in de politieke are na de K.V.P. te kunnen bedreigen met politiek isolement, bepaaldelijk is verstoord. Ten tweede is gebleken, dat de drie Christelijke partijen ge nerlei reden hebben gezien om de brede samenwerking, die we thans kennen te verlaten en een crisis te veroorzaken, aldus prof. Romme. Arrestatie in moordzaak te Eindhoven. Echtgenoot van slachtoffer. Te Eindhoven werd Zaterdag een jonge vrouw moeder van drie kin deren door een onbekende dood gestoken. De Eindhovense politie heeft thans de echtgenoot van de vermoorde vrouw aangehouden. Na een verhoor is hij in verzekerde bewaring gesteld. De politie heeft vele mededelingen ontvangen van personen, die menen gegevens over de moordaanslag te kunnen verstrekken. 0 Het aantal verkeersongelukken met dodelijke afloop neemt in België nog steeds toe. In de eerste negen maanden van .1953 werden 22.511 personen gedood tegenover 20.826 in 1952 en 17.946 in 1951. TWEE VERMISTE KOTTERS Met 20 schepen. Spontaan hebben alle Urker vis sers zich Maandag tydens een ver gadering opgegeven om mede te zoeken naar de wrakke van de UK 174 en de H D 8, welke schepen op de Noordzee ten onder gingen. Het gebouw van de Gereformeerde Zuiderkerk te Urk was geheel ge vuld, toen de heer R. Brands, voor zitter van de Nederlandse vissers bond en tevens voorzitter van de plaatselijke vissersvereniging, de ver gadering opende. De burgemeester en verschillende plaatselijke predikanten bevonden zich onder de aanwezigen. Besloten werd, dat twintig van de grootste schepen paarsgewijze de onheilsplek zullen afvissen met Iqnen. De ande re, ongeveer dertig schepen, zullen gewoon gaan vissen in de omgeving, met dien verstande, dat de gevangen vis zal worden verkocht ter dek king van de totale kosten. Deze laatste groep is na afloop van de vergadering naar de Noordzee ver trokken. Hoewel aan dit plan grote bezwa ren zijn verbonden, aldus voorzitter Brands, mogen we toch niet nalaten het uiterste te beproeven om de verdronken collega's op te sporen en de betrokken familie zodoende al thans enige troost te verschaffen. De 20 Urker-kotters voor het zoe ken zullen met een bergingsvaartuig Dinsdagmorgen uit Den Helder ver trekken. Zq zullen met lijnen de plek af vissen, waar in de stormnacht van Woensdag op Donderdag de kotter „Hendrika" uit Urk en de kotter „Jonge Jochem" uit Den Hel der, ieder met vijf man aan boord, vermoedelijk zijn ten onder gegaan. Wysjinsky over de ontwapeningsvoorstellen. Wysjinsky heeft Maandag in de politieke commissie van de v.N. ver klaard. dat de Sowjet-Unie haar ontwapeningsvoorstel, gebaseerd op het Frans-Britse plan. nad gedaan teneinde de oplossing van de grote problemen, welke op de mensheid drukken, te vergemakkelijken. .Jk ben er zeker van. dat dit de weg is. waarvan aan het einde het succes ligt en dat vele andere lan den zich btj ons zullen voegen bij het zoeken van een oplossing", al dus Wvsjinsky. De Britse afgevaardigde Selwyn Lloyd en de Franse afgevaardigde Jules Moch. hebben zich Sn de po litieke commissie gunstig uitgela ten over de Russische ontwapenings voorstellen. De Britse* afgevaardigde Selwyn Lloyd en de Franse afgevaardigde Jules Moch, hebben zich ln de po litieke commissie gunstig uitgelaten over Russische ontwapeningsvoor stellen. De Wesknroiese Unie. De organisatie van het verdrag van Brussel zal „Westeuropese Unie" wor den genoemd, aldus heeft het Britse departement van buitenlandse zaken Maandag bekend gemaakt De nieuwe naam is door alle zeven betrokken landen goedgekeurd Vertegenwoordigers van de betrok ken landen zijn Maandag in Londen bijeengekomen om voort te gaan met het opstellen van de ontwerpprotocol- len, waarbij Italië en West-Duitsland in het verdrag worden opgenomen. De Franse socialisten hebben Maan dagavond besloten, dat hun afgevaar digden premier Mendès-France zullen steunen in de Nationale Vergadering bij de stemming van Dinsdag over de vertrouwenskwestie. Dit besluit is één- parig genomen door de Nationale Raad van de socialistische partij. Dag in dag uit gaat het werk aan de inpoldering van het IJselmeer door. Over enkele dagen zal de dijk tussen Lelystad en Harderwijk geslo ten worden en zal de hoofdstad van het nieuwe land ook bij storm of strenge vorst niet langer meer ge ïsoleerd zijn. De foto geeft een beeld van de „laatste loodjes" gezien van af de landzijde: Harderwijk. (Luchtopname A.N.P.-foto) Beroep op Churchill. NIEUW VERWEER VAN AUTOMOBILIST Arts stond terecht. In een proces, dat mogelijk van ver strekkend principieel belang kan wor den, heeft Maandag voor het Amster damse hof een autobestuurder, die er van beschuldigd wordt onder invloed van sterke drank in zijn wagen te heb ben gereden, zich verweerd door te betogen, dat niet het gebruik van Dr. Edith Summerskill, de voorzit ter van de Britse Labourpartq. heeft in een artikel in de„ Daily Herald" een beroep op premier Sir Winston MV. Churchill gedaan om zijn Russische ^rank( doch het nuttigen van een la- ambtgenoot Malenkof voor een be- j,je{ pervitine (een opwekkend raid- zoek aan Londen uit te nodigen del tegen slaperigheid) de oorzaak „Als lid van de Labourdelegatie. die van zjjn vreemde gedrag is geweest, onlangs Rus and en China heeft be- Tereeht stond de 37-jarige longarts S. zocht, kan ik zeggen, dat ik er ge- heel van overtuigd ben, dat zijn uitnodiging zal worden aanvaard" al dus dr. Summerskill. Vand ij is het 300 jaar geleden, dat de beroemde Nederlandse schilder Carel Fabritius bij de H grote buskruitramp te Delft om het leven kwam. Deze ontplof- fing kostte 400 mensen het le- ven en verwoestte 300 huizen e en 2 kerken. illllitllllllllllillllllUIIIIIIIIIIIIIIIIII III H. uit Dordrecht, die in 1952 reeds voor hetzelfde delict veroordeeld is tot 250 boete plus 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Mocht deze arts dus ditmaal opnieuw worden veroordeeld, dan zal hij waarschijnlijk ook de vorige straf nog moeten on dergaan, aangezien de proeftijd nog niet is verstreken. Drie hoogleraren werd als getuigen in deze zaak om hun oordeel ge vraagd. Het resultaat was, dat het Hof op verzoek zowel van de procu reur-generaal als van de raadsman de zaak aanhield, opdat nagegaan zal worden of de verdachte inderdaad (zoals hij zegt) op de bewuste avond toen hij naar de mening van de ver- STIJLVOL FEEST De gehele bevolking was bij de opening betrokken Maandagmiddag opende de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, het nieuwe fraaie gemeentehuis van Meliskerke, een ge beurtenis, waarvoor het gehele dorp vlagde en een groot deel van de burgerij het werk die middag liet rusten. Een dergelijk feest wordt in Meliskerke met stijl gevierd, de rustige stijl namelijk van een Walcherse plattelandsgemeente, waar men elkaar bij naam en toenaam kent en men zich in de dorpsgemeenschap nog voelt als in een harmonieus gezin. Dergelijke gebeurtenissen zijn zeldzaam in deze jachtige tqd, zoals helaas ook dorpsgemeenschappen als Meliskerke zeldzaam z(jn geworden. Het ge hele dorp was metterdaad bij deze opening betrokken: voor het gemeente huis stond de klas Meliskerke van de Nationale Reserve onder commando van korporaal P. Davidse aangetreden, de schoolkinderen zongen uit volle borst, zowel vóór het nieuwe gebouw als tijdens de bijeenkomst met de ge nodigden in het verenigingsgebouw „Ons Huis". En hier speelden ook leer lingen van de Boas-school met blokfluiten en harmonica's, terwyl later de zangvereniging evenmin achterbleef! Vóór het gemeentehuis sprak bur gemeester A. J. Huqsman een woord van welkom tot de Commissaris. „Wij weten, dat de noden en de zorgen van de Zeeuwse gemeenten U na aan het hart gaan", aldus de burgemeester, „maar wq weten ook, dat er bq vreugde evenzeer op uw warme be langstelling mag worden gerekend. Welnu voor Meliskerke is het van daag een dag van grote vreugde". De burgemeester herinnerde er aan, dat het oude gemeentehuis dat sedert 1871 dienst had gedaan niet meer voldeed aan de eisen des tijds en zeg de de Commissaris dank voor zijn grote bereidwilligheid naar Melisker ke te komen. De burgemeester richt te zich voorts tot het lid van Ged. Staten, de heer A. Schout, die dit college vertegenwoordigde. Op Iralme en gemoedelijke wqze schetste de burgemeester vervolgens, hoe ook het nieuwe gemeentehuis >aste in sfeer en omgeving van Me- iskerke („onze goede, oude gemeen te, die reeds in 1240 wordt ge noemdDe moderne tijd heeft op het nieuwe gebouw haar stempel gezet, maar het oude werd niet ver geten. Er Is voor gezorgd, dat de raadsleden een makkelijke en ste vige zetel kregen, een „gediensti ge leunstoel", zoals de burgemees ter het formuleerde. En verder wees hij er op, dat gezelligheid Seen tijd kent, zodat een klok uit e raadszaal werd geweerd. Ook voor jongelui, die gaan trouwen, is gezorgd: „Vroeger was de in gang van het gemeentehuis zo klein, dat ze maar net-aan samen naar binnen konden, maar nu is er een brede ingang, die bij het bin nenkomen van het bruidspaar geen moeilijkheden meer zal ople veren.—.." zei de heer Huijsman. „En jongelui" zo voegde h(j er aan toe: „de loper wordt gTatis ver schaft!" Burgemeester Huijsman verklaar de, dat het gemeentebestuur blij is met dit fraaie gemeentehuis, maar „wij weten, dat het onze goede God is, die dit alles heeft gedaan". REDE COMMISSARIS. Na de toespraak van de burgemees ter zongen de schoolkinderen twee coupletten van het Zeeuwse Volkslied, waarna de Commissaris der Koningin het woord voerde. Jhr. De Casem broot zeide, dat het college van Ged. Staten en hijzelf graag in Meliskerke kwamen. Hij herinnerde aan een Oranjefeest op 31 Augustus en in het bijzonder aan de ontvangst van H. M. de Koningin in Juni j.l. „Na af loop heeft Hare Majesteit mq her haalde malen verzekerd, dat zij zeer van dit bezoek had genoten, vooral door de sfeer en de hartelijkheid, die (Vervolg op pag. 2) balisanten dronken achter het stuur zat, des middags bij de door hem ge noemde apotheek een tube pervitine heeft gekocht. Tijdens de zitting merkte de pro cureur-generaal op: „De justitie is huiverig dit argument aan te nemen, want dan zullen in de toekomst vele verdachten, aan wie het rijden onder invloed ten laste wordt gelegd, zich gaan verweren door te zeggen, dat hun wankelende gang en de andere verschijnselen te wijten zijn aan een soortgelijk tablet". Voorts werd van achter de groene tafel opgemerkt, dat tot dusverre nog nooit een verdachte dit verweer heeft gevoerd. H. was op 25 October van het vo rig jaar naar een feestje geweest in Amsterdam en had daar tot 9 uur des avonds volgens zijn eigen verklaring 6 glazen bier gedronken Daarna zou hij in de stad zijn gaan eten en ver volgens enkele kennissen in zijn auto naar huis gebracht hebben Aangezien hij moe en slaperig was en de tocht naar Dordrecht nog voor de boeg had, had hij een tablet ingeslikt. Het vreemde was, dat hij niet naar Dord recht reed, maar de verkeerde rich ting inreed naar de havens in Am sterdam-Oost. Onder het viaduct bij de Zeeburgerdijk, waar hij 's nachts om 1.10 uur passeerde, begon hij met zijn wagen angstig te slingeren. Een hoofdagent van politie zag dat nog net, maar vrijwel gelijktijdig stopte de arts zijn auto langs het trottoir. De agent verzocht hem uit te stappen, hetgeen hij deed. „Er klopt hier iets niet", zei als ge tuige een der hoogleraren, prof. U- G. Bijlsma, hoogleraar in de pharmacolo gic aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. „Iemand die slingerend in een auto rijdt en te voet loopt te zwaaien, die is stomdronken en verliest iedere voorzichtigheid uit het oog. Die stopt niet met zijn auto, omdat hij zich ver baasd afvraagt: wat mankeer ik nu plotseling? Bovendien kunnen 6 gla zen bier, waarvan het laatste om 9 uur is gedronken, niemand vier uur later plotseling dronken maken. Daar entegen is zeer goed mogelijk, dat be paalde personen dergelijke verschijn selen krijgen na het slikken van een tablet pervitine". De zaak zal worden voortgezet op 8 November a.s. De Mormackite-ramp. De hoop op het vinden van de 25 vermisten van het Amerikaanse vrachtschip „Mormackite" is Maandag opgegeven. Het schip is Donderdag jl. bij stormachtig weer op ongeveer 250 km van kaap Henry (Virginia) gezon ken. Elf man hebben het ongeluk over leefd. Er zijn twaalf lijken gevonden. DE VERWACHT... ZONNIGE PERIODEN, Geldig tot Dinsdagavond: Koude ochtend met plaatselijk mist. Overigens droog weer met overdrijvende wolkenvelden en zonni ge perioden. Zwakke tot matige Westelijke wind. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als gisteren. ZON EN MAAN. 13 October; Zon op 7.00 onder 17.52 Maan op 17.58 onder 8.56

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1