Gerestaureerde Hervormde kerk van Rilland overgedragen C.J.M.V.-WERK IN ZEELAND IN GOES GESTART uitvin Zeeuwse Almanak Zeurende maag? STREEKCONFERENTIE VAN SPEELTUINVERENIGINGEN SCHOOLTANDVERZORGING OP BEVELAND WORDT BEPERKT Agenda 2 PROVIN CI ALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 11 OCTOBER 1954 PLECHTIGHEID IN KLEINE KRING. Dankbaarheid over hulp van Synode en zustergemeente Middelburg Hoewel de Herv. gemeente van Rilland tijdens de restauratie regelma tig in haar kerkgebouw bijeenkwam en ook reeds twee Zondagen in het vernieuwde gebouw dienst hield, was het Zaterdag toch een bijzondere dag, toen des middags het werk officieel werd opgeleverd en overgedra gen. In kleine kring kwamen kerkvoogden, notabelen en kerkeraad met een aantal genodigden in de consistoriekamer bjjeen voor deze plechtig heid. Niet alleen voor deze officiële handeling, doch ook om te getuigen van de grote dankbaarheid voor de vele financiële hulp, welke mocht wor den ontvangen. De president-kerkvoogd, de heer J. A. Boot, kon o.m. welkom heten de vertegenwoordiger van de Gene rale Synode en secretaris van de bouw- en restauratiecommissie, mr. G. A. Terlinde, alsmede afgevaardig den van de zustergemeente Mid delburg en enkele leden van de plaat selijke Vrouwenvereniging, welke als enige vereniging op kerkeiyk gebied ook financiële steun gaf. Onder leiding van de architect, ir. P. J. 't Hooft, werd daarop het ver nieuwde kerkgebouw bezichtigd, dat door de smaakvolle inrichting onge twijfeld veel aan schoonheid heeft ge wonnen, doch bovendien beter aan zijn bestemming als huis van samen komst voor de gemeente zal voldoen. Ir. 't Hoft kon dank brengen aan de aannemers en leveranciers voor de wijze, waarop zij zich van hun op- 'n Nieuw Record: Due George Record extra mild 18 ct. dracht hebben gekweten en de kerkvoogdij adviseerde het gebouw over te nemen. De president-kerkvoogd, de heer Boot, aanvaardde het gerestaureerde kerkgebouw, onder dankzegging aan de architect alsmede zijn opzichter, de heer Kopmels en de aannemers, doch bovenal jegens God, die dit al les zo heeft geleid. Na de kerk in ge bruik overgedragen te hebben aan de kerkeraad, releveerde de heer Boot nog het verloop van de restauratie. Toen in 1944 kerk en pastorie door oorlogsgeweld tamely zwaar werden beschadigd en de schadevergoeding uiterst gering was, moest een beroep op de gemeente worden gedaan. De restauratie vergde ca. 40.000. Eén dag voor de watersnood legde de schilder nog de laatste hand aan het schilderwerk, doch toen de stormvloed lcwam, ontstond opnieuw een grote chaos. Met grote dankbaarheid me moreerde de heer Boot de financiële hulp van de Synode en 'de zusterge meente Middelburg, welke thans werd ontvangen. De restauratie welke bijna 30.000 heeft gevergd, werd nu ge heel bekostigd, zonder hulp van de eigen gemeente. Mr. Terlinde getuigde van de blijd schap van de Synode en de bouw- en restauratiecommissie, dat thans weer een kerkgebouw is gerestaureerd, waarna ds. E. Sneller de vreugde van de Herv. gemeente van Middel burg vertolkte, dat men iets voor deze zustergemeente heeft mogen doen. „Wij zijn blij, dat Rilland Bath weer een „pleisterplaats" heeft op de grote trek Burgemeester J. C. W. Jobse bracht namens het gemeentebestuur dank aan de kerkvoogdij, voor de belang rijke bydrage welke werd geleverd ter verfraaiing van het dorpsbeeld, door restauratie van de kerk. Voorts sprak hy de hoop uit, dat vele geslachten naar dit kerkgebouw zullen opgaan om het Evangelie te beluisteren. Als laatste spreker voerde de pre dikant, ds. C. den Engelse het woord, die herinnerde aan de rampdagen om daarna met grote dankbaarheid te wijzen op de vloedgolf van medeleven, welke werd ontvangen. Dank bracht hij aan Synode en de Herv. gemeente van Middelburg. Hy hoopte dat het tot stand gebrachte ook een deel mag zijn van de restauratie van de kerke lijke gemeente. Bij alles moet het toch in de eerste plaats gaan om de ontmoeting Gods. Tot slot las ds. den Engelse een gedeelte uit Psalm 89. De president^kerkvoogd sloot daarop deze bijeenkomst met een woord van dank tot de kerkvoogden en notabe len voor hun medewerking, waarna ds. den Engelse eindigde met dankge bed. NATIONALE BONDSDAG IN MIDDELBURG. Provinciale Bondsdag in Kapelle wordt de vijftigste. Zaterdagmiddag werd in de Prins van Oranje te Goes de startbijeen komst gehouden van het C.J.M.V.-werk in Zeelandi De voorzitter der Pro vinciale Commissie, de heer O. Leunis, liet in zyn openingswoord een waar schuwing horen tegen de vervlakking. Men zal hiertegen ook in het C.J.M. V. hebben te waken. Er werden enkele bijzonderheden medegedeeld over de bondsdagen, die volgend jaar worden gehouden. De Prov. Bondsdag te Kapelle zal de vijf tigste zyn. De morgenbyeenkomst zal beginnen met een bidstond, daarna een kort openingswoord, muziek, zang en het Bondsonderwerp. De ere voorzitter van het C.J.M.V., ds. P. V een te Utrecht, heeft zich bereid ver klaard daarvoor naar Zeeland te komen. In de middag wordt een program ma afgewerkt met muziek, zang en een toneelstuk. Wat de Nationale Bondsdag op He melvaartsdag in Middelburg betreft, kon reeds worden meegedeeld, dat VAN TOT DOKTERSVOETBAL. Een voetbalelftal samengesteld uit doktoren uit Dordrecht heeft Za- dagmiddag op het sportterrein van de inrichting „Vrederust" een vriend schappelijke wedstrijd gespeeld tegen een elftal, waarin o.m. 6 veteranen, 4 spelers uit het eerste elftal en dokter Pleyters meespeelden. In de eerste helft waren de elftal len wel tegen elkander opgewassen. „Vrederust" opende de score door Vergouwen, terwijl dokter Kwee kort daarna gelijk maakte. Invaller A. Goffau uit Dordrecht gaf de gasten een voorsprong, doch voor de rust had Hogesteger weer ge- ONTWAPEND..., Uit de tyd, dat ze nog bij de moe der van mevrouw gediend had stamde het recht van de visvrouw om „me vr ouv;" bij haar voornaam te noe men. terwijl mevrouw de visvrouw nooit anders betitelde dan met „Me- rie". Er was in de loop der jaren in de verhouding werknemer-werkgever een zekere vertrouwelijkheid ge groeid, welke sinds de werknemer „kleine zelfstandige" was geworden, zelfs was overgegaan in een zekere vrijmoedigheid van haar kant. Die vrijmoedigheid droeg een prettig ka rakter, doch daar dreigde een einde aan te komen, toen Merie met het ge wicht ging smokkelen Mevrouw nam op zekere dag name lijk de moeite om een partijtje schar op haar keukenweegschaal te leggen, ter controle. Merie, zo bleek, had de vrijmoedigheid genomen om een onsje te weinig te verstrekken. Ze werd ter verantwoording geroepen en sprak, allerminst uit het veld geslagen: „Wel wél, dan deugt m'n schaeltje niet, hé".... Hetgeen de beste kan overkomen. Merie nam evenwel geen halve maat regelen en besloot alle mogelijk op komend wantrouwen in de kiem te smoren door onmiddellijk een enorme sfeer van vertrouwelijkheid te kwe ken. Komend uit de keuken, op weg naar haar viskar, sprak ze huiselijk: „k Zal meteen maa reven van je wee- ceetje gebruik maken", en verdwenen was ze, achter de deur, toegang ge vend tot dit intieme vertrekje. Mevrouw waren de wapenen uit de handen geslagen. Want spreid maar eens wantrouwen ten toon ten aan zien van personen, die zo „eigen" by je zyn lyk gemaakt. Het eerste kwartier na rust ging de wedstryd gelyk op. Toen maakte Rozemulder weer een doel punt voor „Vrederust" en wist kort na de aftrap dokter De Boer weer ge lijk te maken (33). Maar toen was het afgelopen en nam „Vrederust" het spel geheel in handen. Hogeste ger maakte kort achter elkander twee goals en even voor het einde bracht v. d. Hoek de stand op 63. Na afloop der wedstrijd verzamel den de spelers zich in het hoofdge bouw waar de geneesheer-directeur van „Vrederust" de aanvoerder van de Dordtse doktoren als herinnering een bekertje uitreikte. B.B. De ilfwoners van Oosterland zullen Donderdag a.s. worden opgewekt tot belangstelling voor de Bescherming Bevolking. Het kringhoofd van de Bescherming Bevolking op Schou- wen-Duiveland, de heer Haverhoek, spreekt des avonds in de koffiekamer van het Verenigingsgebouw over het doel en de opzet van deze organisatie in het algemeen en over de oprich ting van een plaatselijke blokploeg in het bijzonder. DUISTERNIS. Deze week zorgde een dragline voor diepe duisternis. Het was een dragline, welke in de ge meente Renesse gebruikt wordt bij het uitvoeren van herverkave lingswerkzaamheden. De machi nist had het ongeluk een kabel van de P.Z.E.M. te „verschal ken". Het gevolg was, dat de Westhoek van Schouwen zonder stroom kwam te zitten. TACHTIG-JARIGEN. Mevrouw GeuzenVan Vossen en de heer Van der Klooster, belden te Sint-Annaland, maakten vorige week de acht kruisjes vol. Het spreekt van zelf, dat de belangstelling voor de jarigen groot was. „Op naar de ne gentig", is nu hun devies. TENSLOTTE Tenslotte vermelden we nog, dat het echtpaar C. VisserBoscher te Sas van Gent op 6 October zyn gou den bruiloft vierde. Word geen maaglijder. Neem het programma daarvoor in grote lij nen gereed is. De dag daarvoor vindt een ontvangst plaats van -het Bonds- bestuur, waarna de gebruikelijke sec tievergaderingen gehouden worden. In de middag zullen de dan aanwezi ge afgevaardigden kunnen genieten van een bustocht over Walcheren. De avond wordt gebruikt voor de huis houdelijke vergadering, die naar ge lang van het aantal aanwezigen, in een zaal of een kerk wordt gehouden. Maximaal zullen aan deze Bondsdag 3000 bezoekers kunnen deelnemen. De Nationale Bondsdag zelf wordt in een tent gehouden, waarin 's mor gens ook de bidstond wordt gehou den. Daarna zijn er de toespraken, de Bondsrede e.d. 's Middags wordt een wisselend programma aangeboden, dat vrij vroeg zal zijn geëindigd. Men wil n.I. alle deelnemers met bussen naar Vlissingen vervoeren, waarna hen een boottocht op Noordzee en Wester-Schelde wordt aangeboden. Men stelt pogingen in liet werk om daarvoor een schip te krygen. Noch de Provinciale Stoombootdiensten, noch de Stoomvaart Mij. „Zeeland" kunnen hiervoor een schip afstaan, in verband met seizoendrukte om die tijd van het jaar. Op 22 en 23 Januari 1955 zal er te Domburg een zendingsweekend wor den gehouden. In Goes komen de C.J. M.V.-ers op 12 Maart in voorjaars werkvergadering byeen terwijl in de zelfde maand een weekend voor C.J. M.V. bestuurders op Noord-Beveland zal worden gehouden. Tijdens de vergadering werd een commissie voor gemengd werk be noemd, die tot taak heeft de moge lijkheid na te gaan om samen te wer ken met de C.J.V.F. In November Bouwplannen Geref. kerk Goes. Een actie, gevoerd onder de leden van de Geref. Kerk te Goes, in ver band met de plannen tot bouw van egn nieuwe kerk met vergaderzalen in plan-Oost, heeft tot resultaat gehad, dat voor f 63.650 werd ingeschreven op de renteloze geldlening. Voorts werd f 8100 aan giften ineens ontvangen en ruim f 6000 aan giften, over enkele ja ren verdeeld. Op een Dinsdag a.s. te houden gemeenteavond zullen nadere mededelingen worden gedaan. Loonsverhoging in land- en tuinbouw. Naar wij vernemen is in de Stich ting v. d. Landbouw in Zeeland over. eenstemming bereikt over de 6 pet. loonsverhoging. Met Ingang van 4 Oc tober j.l. zyn alle uur-, week- en ta riefionen met dit percentage ver hoogd. „La Pampa" wordt te Vlissingen hersteld. Het Engelse motorschip „La Pam pa", dat deze week in de Wester- schelde aan de grond liep en Vrijdag werd vlotgetrokken, zal in het dok van de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen worden gerepareerd. Zaterdag werd in Middelburg de jaar lijkse bekerwedstrijd van de Zeeuw se Rode Kruisteams gehouden. Na deze sportieve kamp was er een défi lé voor dé scheidende gewestelijke R. E.K.-commandant, dokter P. C. J. van der Slikke uit Middelburgdie hier het voorbytrekken van de colon nes aanschouwt. Foto P.Z.C. krijgen de jongensleiders een week end op Schouwen en Duiveland. FINANCIËN. Ook werden enkele mededelingen gedaan over de financiële actie, die zal worden gevoerd met het doel de penningmeester van de Prov. Com missie op de Prov. Bondsdag te ver blijden met een groot bedrag, be stemd voor versterking van de kas. Dit is nodig, omdat de Prov. Com missie sinds 1914 nog altijd dezelfde contributie van de afdelingen vraagt, en ondanks de stijgende uitgaven ieder jaar nog rond is gekomen. Me de door het extra werk veroorzaakt door de ramp e.d. staat men deze ja ren nu voor extra hoge kosten, waarvoor men dan een extra beroep op de leden in Zeeland wil doen. De heer M. Allewijn heeft vervol gens een causerie gehouden over een reis, die hij onlangs heeft gemaakt naar Berlijn. Hij vertelde van de ver schrikkingen in Oost-Duitsland, in de zwaar geteisterde voormalige Duitse hoofdstad, maar ook van het geloofs vertrouwen, dat hij er bij velen aan trof. Een forum beantwoordde daarop vragen van de aanwezigen op het terrein van het practische werk. Ds. J. Kwast, voorzitter van de ring Walcheren sprak over het thema „Vuurhoutjes een pakkend en op wekkend slotwoord. Hij memoreerde de grote taak die de C.J.M.V. heeft en de daaruit voort vloeiende grote verantwoordelijkheid die de C.JM.V.-ers zodoende op de schouders rust. H|j sloot de vergade ring met het advies het verleden te laten rusten en de aandacht te rich ten op de toekomst. NOODZAKELIJKE ARBEID. Tweetal lezingen in Vlissingen. In samenwerking met de speeltuin verenigingen „De Oude Stad" en „Vlissingen" belegde de Nederlandse Unie van Speeltuinorganisaties (de N.U.S.O.) in het Concertgebouw te Vlissingen een streekconferentie waarvoor slechts matige belangstelling bestond. Na een welkomstwoord door mevr. Koops, sprak de heer A. Schel- lings een openingswoord. Deze spre ker wees er op, dat het speeltuinwerk de laatste jaren een grote vlucht heeft genomen. Na de oorlog waren er 158 aangesloten verenigingen, nu bedraagt dit aantal 455. De heer Schellings noemde het verheugend, dat dit jaar ook Zierikzee en Axel tot de N.U.S.O. waren toegetreden. Vervolgens hield de heer C. J. W. Brunings uit Hilversum een inleiding over het onderwerp „Samenwerking in de speeltuinwereld". Spreker zette op uitvoerige wijze uiteen, dat samen werking van het grootste belang is, ook in districts- en landelijk verband en met de overheid. Voorts kunnen contacten met de ouders leiden tot verbetering van het werk. D'e grote groei van de speeltuinbeweging heeft de aandacht getrokken van plaatselij ke en landelijke autoriteiten, aldus spreker. Hierdoor komt het, dat de speeltuinverenigingen een grote ver antwoordelijkheid is opgelegd. Nadat de heer Brunings op de sociale nood zaak van het speeltuinwerk gewezen had, gaf mej. Goudriaan een korte uit eenzetting over de handenarbeid, waarmede men in het speeltuinwerk veel te maken heeft. Na de pauze sprak de heer D. Vijl- brief uit Leiden over het onderwerp'. „De taak van de tuinopzichter". Deze spr. legde er speciaal de nadruk op, dat de tuinopzichter goed met kinde ren moet kunnen omgaan en in om gangsvormen en -taal de kinderen tot voorbeeld moet strekken. Deze geanimeerde bijeenkomst, wel ke o.a. werd bijgewoond door wethou der J. Post van Vlissingen, werd be sloten door de heer Schellings. GEBREK AAN TANDARTSEN. Voortaan zullen alleen laagste drie klassen worden behandeld. Tydens de vergadering van de Stichting Schooltandverzorging op Zuid en Noord-Beveland, welke Dinsdag 12 October te Goes zal worden ge houden, zal een voorstel ter sprake komen om de behandeling op de scho len te beperken tot de laagste drie klassen en om in de hogere klassen de gebitten slechts te controleren en de kinderen zonodig te verwijzen naar de eigen tandarts. Daar het aantal kinderen tengevol ge van de jaarlijkse aanwas met een nieuwe klasse te groot wordt voor de medewerkende tandartsen om 'n regelmatige contróle 'en behandeling mogelijk te maken, ziet het bestuur slechts twee mogelijkheden om deze moeilijkheden te overwinnen, nl. uit breiding van het aantal medewer kende tandartsen of beperking van de aanvankelijke opzet van de dienst. Het blijkt, dat men in het gehele land te kampen heeft met een ge brek aan tandartsen voor school tandverzorging en zelfs indien het mogelijk zou zyn om meer tandart sen bij het werk der Stichting in te schakelen, zou de vraag gesteld moe ten worden of dit financieel wel te dragen is. De bijdragen van de ge meenten zouden in elk geval nog aanzienlijk verhoogd moeten worden. Deze reden noodzaakt tot een beperkte behandeling en het ligt in de bedoeling voortaan de kin deren na het derde leerjaar een tandartsenkaart uit te reiken, waarop vermeld is in welke maand het kind zich bij de tand arts moet vervoegen. Bij de la tere contrdle zal dan blijken of dit inderdaad is geschied. Indien dit niet het geval is, ontvangen de ouders nog een herinnering. Op deze wyze wordt er, nadat het kind niet meer op school behan deld wordt, nog enige controle en aandrang uitgeoefend. Dit kan een zelfstandige tandheelkundige verzorging sterk bevorderen. UITZONDERINGEN. Het ligt niettemin in de bedoeling om in bepaalde afgele^n streken, bijvoorbeeld Rilland-Bath en de zak van Zuid-Beveland, waar men er niet zo gauw toe komt om een reis naar de tandarts te maken, ook na het derde leerjaar behandeling op school te doen plaats vinden. Dit betreft veelal kleine scholen, zodat dit geen onoverkomelijke moeilijkheden met zich mee zal brengen. Een sterke teruggang van de tandheelkundige verzorging bij de betrokken kinderen kan daardoor worden voorkomen. Met betrekking tot de werkzaam heden in het afgelopen jaar blijkt, dat de 'tandartsen mevr. Klaassen Oord, mevr. RoskamDe Priester en de heer Hendriksen alle scholen in hun gebied twee maal konden behan delen, z|j het dan ook, dat zij hier aan meer t|jd moesten besteden dan redelijkerwijze gevraagd kon worden. De heer Krommenhoek heeft in Ja nuari 1954 enige weken niet kunnen werken tengevolge van de strenge koude en het ontbreken van voldoen de verwarmde behandelruimten op de scholen in Noord-Beveland. Daardoor ontstond enige achterstand, waar door de leerlingen der scholen op Noord-Beveland niet voor de tweede maal behandeld konden worden. Aan gezien deze scholen in het nieuwe schooljaar eerst aan de beurt komen is dit verlet niet van ernstige aard. In dit verband wordt er op gewe zen, dat het met betrekking tot de behandelruimten In vele scholen nog treurig gesteld is. Soms moet er ge werkt worden In een koude tochtige gang, in andere gevallen in een gym nastieklokaal, dat veelal niet vol doende verwarmd kan worden. In het district van de heer Van Laer te Kruiningen deden zich de gevolgen van de Fcbruari-ramp nog gevoelen. De heer Van Laer kon eerst in de herfst van 1953 naar Krui ningen terugkeren een kreeg zodoen de te kampen met een enorme ach terstand in eigen praktyk en in het werk van de schooltandverzorging. Dit had tot gevolg dat de scholen in zijn district in het schooljaar slechts eenmaal bezocht konden wor den, waarbij de heer Hage uit Goes de scholen in Schore en Hansweert voor zijn rekening nam. By deze be handeling vertoonden de gebitten der kinderen uiteraard grotere gebreken dan anders het geval is, wanneer de contróle ieder half jaar wordt uitgevoerd. Voorts werd er in overleg met de Inspecteur van de Volksgezondheid in de provincie Zeeland toe overge gaan om de verzekerde kinderen, die in het bezit van een saneringskaart zijn, niet meer op school te behande len. Deze kinderen bezoeken immers twee maal per jaar reeds hun eigen tandarts, zodat bij behandeling op school dubbel werk geschiedt, het geen onnodig en zelfs ongewenst ge acht moet worden. In het jaar 1953-1954 werden to taal behandeld by het eerste onder zoek 4842 kinderen en by het twee de onderzoek 4894. Het totaal aan tal vullingen beliep resp. 2327 en 1799 en het aantal extracties resp. 405 en 250. Woningkwestie in Bruinisse opgelost. De woonruimtecommissie van Brui nisse. in een speciale daartoe belegde spoedeisende vergadering, heeft de woning Dijkstraat 5 toegewezen aan de belastingambtenaar J. de Schipper, die Donderdag wegens het zonder voorkennis van deze Commissie be trekken van een woning in de School straat uit zijn woning was gezet. De woning Dijkstraat 5 was eerst diezelfde week ter beschikking van de woningcommissie gekomen. In afwachting van de nieuwe wo ning, die eerst over enige tijd zal kun nen worden betrokken, heeft het gezin De Schipper inwoning gevonden. Het kon kiezen uit enkele spontaan bin nengekomen aanbiedingen. VANDAAG. Middelburg Kunstzaal Van Benthem efi Jutting: Expositie werken Claire Bo nebakker, 9—18 uur; Electro: „Shane", (14 Jr.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „De avonturen van Prins Valiant", (cinemasc.), (14 Jr.). 20 uur. Vlissingen Expositiezaal Frans Maas: Werken van de Franse schilder Leon Dubois; Alhambra: „The Robe" (Ci nemascope), 1519 en 21.15 uur: Lu xor:: „De schatgravers van doodskop- eiland", (a.l.), 20 uur. Goes Grand: .Roman Holiday", (a.l.). Oostburg Beeldententoonstelling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2