PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Churchill acht atoomwapens nodig voor afweer van Russische agressie Acht en zestig stralen spoten over Oostkolk te Terneuzen BILT COMMUNISTISCHE INTOCHT IN DE STAD HANOI Vandaag... ERTSBOOT GEKAPSEISD IN EEN ZEE VOL HAAIEN 197e Jaargang-No. 239 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p, 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 11 Oct. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regel») van 1—5 regel» f LIedere regel meer 20 cent. „Brieven of adre» Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—00, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef, 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zlerikzee. N. Bogerdstr C 160. telef. 20. BRITS PREMIER SPRAK TE BLACKPOOL. Eden noemde de bijna 80-jarige premier: De grootste man op aarde Sir Winston Churchill heeft Zaterdag tijdens het congres van de Conser vatieve Partij te Blackpool verklaard, dat geheel Europa onder het „Rus sische communistische juk" zou komen, indien de Verenigde Staten zich in isolement zouden terugtrekken. Er wprdt in de Verenigde Staten al „niet weinig" over een terugkeer naar het isolationisme gesproken. „Wij kunnen er echter vrijwel zeker van zyn, dat alle sterke en verstandige krachten daar, ongeacht tot welke partij zy behoren, niet znllen toestaan, dat de grote republiek de weg van recht en plicht verlaat". De premier zeide, dat hij steeds sedert de dood van Stalin de hoop had gehad, dat er in de Sovvjet-Unie een nieuwe wind zou waaien en dat een nieuwe mogelijkheid zou bestaan voor vreedzaam samenleven met het Rus sische volk. „Het is onze plicht geduldig en moedig na te gaan, of er een dergelijke kans is of niet. Zolang ik leef en de kracht daartoe heb, zal ik hiernaar blijven streven". Maar, zo voegde hy er aan toe, ik ben van mening, dat de Sowjet-hou- ding ten aanzien van Duitsland en Oostenrijk niet bemoedigend is. Over de Londense negen-mogend- heden-overeenkomst om Duitsland in de Westeliijke verdediging op te ne men zei hij: „Ik geloof vast, dat deze overeenkomst een monument en een mijlpaal kan worden op onze weg naar vreedzaam samenleven". „De militaire kracht aan conven tionele wapens, waarover de landen van de Navo beschikken, is natuurlijk veel geringer dan die van de Sowjet- Unie en de Sowjets behoeven niet voor een aanval te vrezen", merkte Churchill op. „In feite lijdt het geen twijfel, dat de Sowjet-Unie het gehele vaste land van Europa onder de voet zou kunnen lopen en op deze wijze de Britse eilanden het leven onmogelijk maken, ware het niet dat de Verenigde Sta ten heden de meerderheid bezitten op het gebied van atoomwapens, die, als zij (de meerderheid) wordt gehand haafd, een afweer tegen een commu nistische agressie zal zijn". De beste kansen om deze „afschu welijke tijd" zonder een wereldcata strofe door te komen waren gelegen in de vorming van een Europees leger met sterke Duitse contingenten. Tot deze politiek werd indertijd door de Labour-regering besloten en de con servatieven steunden haar hierbij. Thans volgt de conservatieve rege ring de zelfde lijn. Hy zeide, dat er geen sprake van kon zijn, dat er nieuwe onderhande lingen over verdere grote concessies aan Frankrijk worden geopend, zoals in de Franse Nationale Vergadering was geopperd. Indien de negen-mogendheden- cvereenkomst niet zou worden gerati ficeerd „weet ik geen andere manier cm een stelsel tot stand te brengen, waarin Duitsland in het algemeen be lang van alle betrokkenen kan wor den opgenomen". Dit zeide Churchill als waarschuwing aan Frankrijk. In een korte toespraak na zijn hoofdrede, dankte sir Winston Chur chill verscheidene functionarissen en ministers. Sprekend over minister Eden zeide hij: „Er is nog genoeg voor ons beiden te doen". Te Black- De „slager van Parijs" ter dood veroordeeld. De voormalige S.S. generaal Karei Oberg, de hoogste Duitse politiechef in Frankrijk tijdens de oorlog, met de bijnaam „de slager van Parijs" is Zaterdag te Parijs wegens oorlogs misdaden ter dood veroordeeld. Kolonel Helmuth Knochen, Obergs voormalig assistent, werd eveneens ter dood veroordeeld. De vonnissen werden bekend ge maakt door het militaire gerechtshof, dat hen heeft berecht. Zij waren beschuldigd van verant woordelijkheid voor massamoorden, folteringen en deportaties. De BB-brandweer te actie. Terneuzen in pool vatte men deze uitlating op als een duidelijke aanwijzing voor zijn besluit om zich nog niet terug te trekken, aldus Reuter. Sir Winston was vormelijk in jacket gekleed. Hij sprak met krach tige stem en zag er beter uit dan op het congres van het vorig jaar, toen hij juist van een ziekte hersteld was. De volgende maand wordt de premier tachtig jaar. Minister Eden stelde hem aan de 5000 gedelegeerden voor als „de grootste man op aarde". Deze woor den werden met een donderende ova tie begroet. Haarden en kachels duurder. De fabrikanten van haarden en kachels, die zijn aangesloten by de Nederlandse Unie van Metaalgiele- ryen en aanverwante bedrijven heb ben besloten, tengevolge van de zes procent loonsverhoging en andere prijsverhogende factoren, de prijzen van haarden, haardkachels en kachels met ingang van 11 October (van daag) met minimaal 5 procent te ver hogen. De directie van de Etna te Breda deelt mede, dat zij geen prijsverho ging zal toepassen. Verhoging loongrens. En gevolgen voor de verplichte verzekering. De federatie van bedrijfsverenigin gen heeft aan de bedrijfsverenigingen geadviseerd, de personen, wier loon als gevolg van de loonsverhoging de in de ziektewet genoemde loon grens van 5300 zou overschrijden, als verplicht-verzekerde in de zin der ziektewet te blijven beschouwen, totdat een beslissing is genomen over een eventuele wijziging van deze loongrens. De ziekenfondsraad heeft bepaald, dat deze gedragslijn ook zal worden gevolgd ten aanzien van de ver plichte ziekenfondsverzekering. DE RODE VLAG GEHESEN. Zorgen in Saigon. Zaterdag is de lioofstad van Noord Indo China, Hanoi, door de Franse troepen overgedragen aan de commu nisten. Toen de laatste Franse militaire auto de brug over de Rode Rivier was gepasseerd, begon men in Hanoi ijlings rode vlaggen, Chinese vlaggen en Vietmin-vlaggen uit te steken. Dui zenden mensen stonden in de straten om de intocht gade te slaan van de 308ste Vietminh-divisie, die bij Dien Bien Phoe gevochten heeft. Er waren dagorders van de Viet- minh-leider Ho Tsji Min, die de bui tenlanders aanraadde rustig met hun arbeid voort te gaan en van generaal Giap, die aan de troepen opdroeg elke provocerende samenzwering van sa boteurs te breken en de orde te hand haven. Zondag was er een grote militaire parade. Generaal Giap gaf een or der uit, waarin hij constateerde, dat na acht jaar van gewapend verzet en 80 jaren strijd voor de bevrijding der natie de hoofstad thans vrij was. Er is nog een handjevol Franse bur gers in Hanoi achtergebleven. Zij kun nen. zich vrij in de stad bewegen en ontmoeten geen vijandigheid. Uit Saigon wordt gemeld, dat de re gering van het niet-communistische Vietnam nog steeds in moeilijkheden verkeert. Premier Diem heeft gewei- 9 De gouverneur van de Amerikaanse staat Delaware heeft de arrestatie ge last van Bryan Bowles, leider van een campagne tegen het gemengde schoolbe zoek door blanke en gekleurde leerlingen. Bowles is voorzitter van een groep, die zich „natiojjale vereniging ter bevorde ring van de blanken" noemt. gerd generaal Nguyen Van Xuan in zijn regering op te nemen Daarmee is hij openlijk in verzet gekomen tegen de wens van het staatshoofd Bao Dai, welke laatste zich in Zuid-Frankrijk bevindt. In officiële Franse kringen noemt men de toestand ernstig. wordt Anne Eleanor Roose- velt-Roosevelt, echtgenote van y r de in 1945 overleden president S y der V. St., zeventig jaar. S Tijdens een receptie in de Haaf/se Dierentuin ter gelegenheid van de 70ste verjaardag van de heer H. W. Tïlanus, voorzitter van de C.H. en van de C.H. Tweede Kamer - fractie, deelde dr. W. Drees, mede, dat het H. M. Koningin Juliana had behaagd, de jarige bij bevordering te benoemen tot Groot Officier in de Or de van Oranje Nassau. Foto: De heer P. Wagenaar, secreta ris van het „Comité 5 October 1951" (rechts) hangt de heer Tilanus de versierselen behorende bij de onder scheiding om. Vrouw in Eindhoven vermoord. Moeder van drie kinderen. In de late avond van Zaterdag is op een binnenpad te Eindhoven een vrouw dodelijk verwond door een steek met een scherp voorwerp. Een voorbijganger trof haar aan, liggende op straat. Een ijlings ontboden am bulance auto bracht het slachtoffer naar het Binnenziekenhuis, waar de dood werd geconstateerd. De recherche stelde een onderzoek in naar de identiteit van het slacht offer. Zjj bleek te zijn de 32-jarige gehuwde vrouw van de V.L. uit Gestel. Zij is moeder van drie kinde ren. Naar de toedracht van het ge beurde wordt een onderzoek inge steld. Minimum-loon in Frankrijk verhoogd. Premier Mendès-France heeft Za terdag laten meedelen, dat de wet telijke minimum-lonen in het gebied van Parijs worden verhoogd van 115 tot 121.5 franc per uur. Dé ambtena ren kregen de toezegging, dat bij de volgende begroting iets voor hen zal worden gedaan. Er is geen algemene loonsverho ging aangekondigd, aangezien eerst de productiviteit moet stijgen. TWEE SCHEEPSRAMPEN. Noors schip op zee uitgebrand Twee scheepsrampen hebben tijdens het voorbije weekeind slachtoffers geëist. De Amerikaanse ertsboot Mormackite (6214 ton) kapseisde by ruw weer in de Atlantische Oceaan door het schuiven van de lading. Het schip was op weg van Buenos Aires naar Baltimore. Het ging ten onder voor de bust van Virginia. Elf overlevenden werden Zondag te Norfolk (Virginia) aan land ge bracht evenals de stoffelijke resten van 12 opvarenden. Er worden nog 25 man vermist. Sommige overlevenden hebben 48 uur op vlotten of op wrak hout rondgedreven. Hel water wemelde van haaien. Toen van een overle vende een been was afgebeten bloedde de man dood. Door het bloed in het water werden nog meer haaien aangetrokken, welke de slachtoffers zich slechts met grote moeite van het lijf konden houden. Vliegtuigen namen waar, dat de wrakstukken en de overlevenden over een groot gebied uiterst ver verspreid ronddreven, waardoor het reddings werk werd bemoeilijkt. De tweede ramp overkwam het Noorse schip Emma Bakke (4721 ton), dat voor de Marokkaanse kust in de Atlantische Oceaan na een ke telexplosie uitbrandde. Bemanning en passagiers begaven zich in de boten. Een lid van de be manning werd direct na de explosie vermist. Van vijf ernstig gewonden zijn er twee overleden. Zeven en veer tig overlevenden, onder wie 9 passa giers, werden door het Argentijnse schip Corrientes te Lissabon aan wal gezet. Tenslotte seinde Zaterdagavond het Noorse schip Jane Stove (7176 ton), dat het zich 100 myl ten Zuid westen van de Faroer-eilanden in nood bevond. Door de zware zeeën was het hoofddek gebroken. Het schip maakte water. Een Britse treiler be- B.B. WAS PARAAT. Unieke demonstratie trok duizenden belangstellenden De Terneuzense B.B. brandweer heeft Zaterdag, in samenwerking met de plaatselijke brandweer en de bedryfsbeschermingsploegen der N.S. en van de Cokesfabriek te Sluiskil, aan de Oostkolkeen demonstratie gegeven, die waarlijk uniek genoemd mag worden en die zowel op de vele autoriteiten als op de duizenden belangstellenden, die haar bijwoonden, een diepe indruk heeft gemaakt. Organisatie, bevelvoering en „team work" bleken voortreffelijk en de spontane wijze waarop men zich in dividueel inzette toonde aan, dat de A-gemeente Terneuzen thans een B. B.-afdeling bezit, waarin zij het volle vertrouwen kan stellen en waarop zij met recht trots mag zijn. Daarvan getuigden ook de toespra ken die tijdens een koffiemaaltijd tot het deelnemende personeel, door de vertegenwoordigers van de minister van Binnenlandse Zaken en van de Commissaris der Koningin in Zeeland, de burgemeester van Terneuzen en de plaatselijke commandant der B.R, werden gericht! Op het terrein van de demonstratie waar eveneens een kleine tentoonstel ling van o.m. blokploeg. en pioniers uitrustingen, een groot vermogen spuit, enz, was ingericht, waren vele autoriteiten aanwezig. Zo gaven o.m. acte de présence de Rijksinspecteur B.B. en vertegenwoordiger van de minister van Binnenlandse Zaken, drs van der Made, de provinciaal adviseur B.B. en de vertegenwoordiger van de Commissaris der Koningin, mr. L. A. Kakeb'eeke, de plv. commandant B.B. in Zeeland, de heer A. Anneveld, de distriets-inspecteur van het brand- weerwezen, de heer H. W. van Schen- del, de provinciaal adviseur voor de verbindingsdienst in N.-Brabant en Zeeland, dhr. W. M. Scheideman, de Belgisch consul ir. C. F. M. J. Wats, het lid der Prov. Staten en inspecteur der N.S., de heer L. F. du Bois, de burgemeester van Terneuzen, mr. P. H. W. F. Tellegen en vele burgemees ters uit Oost. en West Zeeuwsch- Vlaanderen. De demonstratie werd geleid van uit een commandowagen en successie velijk werden de 14 bluseenheden in gezet, tot men tenslotte aan een stra- lenaantal van 68 kwam, waarbij per minuut ruim 31 ton water werd ge spoten. Daarvoor waren ongeveer 5 km slangen uitgelegd. Bood des middags de demonstratie reeds een machtige aanblik, 's avonds vormde zij bij het licht van gekleur de schijnwèrpers en door het spuiten op verschillende wijze een feëriek schouwspel, dat door duizenden ge boeid werd gadegeslagen. Zij beteken de een apotheose van de geslaagde dag, waarvoor commandant B.B., brandweercommandanten en overig personeel, alsmede politie en padvin ders, die eveneens hun medewerking verleenden, alle lof toekomt. Tijdens de pauze tussen de middag en avond-demonstratie werd door de genodigden een bezoek gebracht aan de commandopost op het terrein van de Waterleiding Mij. „Zeeuwsch- Vlaanderen" en het in het gebouw van deze maatschappij elegen verbin dingscentrum. waar de heren F. Clem- minck en E. Ghuijs de scepter zwaai en. Deze toonden de inrichting van hun post, die onder meer drie zenders ontvangers, respectievelijk voor de A- geraeente, de kring en het district, 'n telefooncentrale en vier spreekcellen telt. Wat de opleiding der telefonistes betreft, men is thans reeds zover, dat met de practische oefening kan wor den begonnen en zodra het materiaal daarvoor is gearriveerd, kunnen ook de portofonisten voor de buitendienst practisch gaan werken. Ook ten op zichte van de verbindingsdienst blijkt de Terneuzense B.B. dus paraat te zyn. Vermeld zij tenslotte nog, dat tij dens een bijeenkomst in de comman dopost burgemeester Tellegen en de commandant B.B., de heer K. Rein- ders, een kort woord spraken, waar- bü laatstgenoemde dank bracht aan bestuur, directie en personeel der Wa terleidingmaatschappij. vond zich Zondagochtend nabij het schip. Later werd gemeld, dat het gevaar geweken was. De pompen werkten en het schip voer op eigen kracht naar Thorshaven (Faroer). Prins Bernhard terug naar Nederland De Zuhlafrlkaanse eerste minister, dr. Malan, heeft Prins Bernhard Za terdag op de afscheidspleehtigheld op het vliegveld Swartkop bij Pre toria de vlicgvink van de Zuidafri- kaanse luchtmacht en een speciale oorkonde, waarbij de Prins het em bleem wordt toegekend, overhan digd. De Prins hoopt Woensdagochtend in Nederland aan te komen. Vandaag zal hij in de omgeving van Aroesja in Tanganjika landen om met zijn gevolg enkele dagen in het oerwoud door te brengen. Op 16 October zal de thuisreis worden hervat via Napels en Parijs. In laatstgenoemde stad zal de prins besprekingen voeren in aansluiting op een eerder dit ja»r te Oosterbeek gehouden conferentie. Bij gevecht in Tunis vielen 21 doden. Franse soldaten hebben Vrijdag in een gevecht met opstandelingen in het gebied van Sidi Boe Zid (Zuid- Tunis) 21 rebellen gedood, aldus werd Zaterdagochtend uit Tunis ge meld. Twee Franse soldaten werden gewond. De Fransen maakten dertien geweren, één machinepistool en één revolver buit. Scherpe koerswijzi gingen in K.N.V.B. en N.B.V.B. Drie belangrijke feiten uit het sportnieuws vragen na het af gelopen weekend om de bijzon dere aandacht Allereerst het besluit van het KNVB-bestuur om Wilkes te vragen mede te spelen in de wedstrijd tegen België. Voorts de mededelingen, dat de NBVB gaat uitbreiden. Er komen meer beroepsclubs en daarnaast een afdeling voor amateurclubs. Tenslotte het voorstel van het KNVB-bestuur om het NOC grotere steun te verlenen. DE VERWACHT... OPKLARINGEN. Van het Westen uit opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit Weste lijke richtingen. Dezelfde middag- temperaturen als gisteren of iets ho gere. ZON EN MAAN. 12 October: Zon op 6.58 onder 17.54 Maan op 17.30 onder 7.25

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1