MEER DAN MILLIOEN ONTHEEMDEN Regeringen onttrekken zich aan haar internationale plicht VLUCHTELINGEN VINDT MEN IN ALLE WERELDDELEN VLUCHTELINGENORGANISATIES KWAMEN EN GINGEN ZATERDAG 9 OCTOBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MR. G. J. VAN HEUVEN GOEDHART „Laat de vluchtelingen niet aan hun lot over!" (Van een speciale verslaggever) Onze landgenoot, mr. G. J. van Heaven Goedhart, is een man, wie de last van het vluchtelingenpro bleem zwaar op de schouders drukt. Niet in let terlijke zin natuurlijk, want dan zouden hij en zijn honderd medewerkers reeds lang bezweken zijn. Onder zyn mandaat van Hoge Commissaris voor Vluchtelingen dit werd hem in 1950 door de Verenigde Naties verleend en in 1953 voor de duur van vijf jaar verlengd vallen namelijk b\jna an derhalf millioen ontheemden met al hun zorgen en noden. 350.000 onder hen hebben „het eigen plekje" nog niet kunnen vinden, m.a.w.: ze zijn er nog niet in geslaagd een nieuw vaderland of een nieuw milieu te vinden. En 88.000 van deze 350.000 vluchtelingen leven nog onder erbarme lijke omstandigheden in 200 over de gehele wereld verspreide barakken- en tentenkampen, zonder geld, zonder voldoende voedsel, zonder medische verzorging, zonder hoop en uitzicht vaak. „Ze z\jn naar de vrijheid gevlucht", zo vertelde de heer Van Heuven Goedhart ons, „niet omdat ze van avonturen hielden, maar omdat ze de onvrijheid in eigen land niet langer konden verdragen. De vrijheid was hun vaak zó lief, dat ze niet aarzel den have en goed in de steek te la ten. Met slechts een paar kilo baga ge op de rug scheurden ze zich uit hun vertrouwde omgeving los om grenzen van onbekende landen met levensgevaar te overschrijden. Wij vrije mensen van deze aarde, hebben verplichtingen tegenover hen. Ver plichtingen, van welke vele regerin gen zich momenteel te spoedig ont slagen voelen T eleurstelling De laatste zin werd op enigszins bittere toon uitgesproken. De Hoge Commissaris heeft ook alle reden om teleurgesteld te zijn. Jarenlang bedelt hij nu al bij de regeringen der vrije landen, teneinde voldoende fondsen bij elkaar te krijgen om het vluchtelin genprobleem uit de wereld te helpen. Maar in diverse landen trachten de officiële instanties zich aan hun ver antwoordelijkheid te onttrekken. Ont heemden het is een door Engeland gepropageerde stelling zijn de ver antwoordelijkheid voor het ontvan gende land, of het land, dat zich uit eindelijk over deze ongelukkige schepselen ontfermt. „Waar de Engelsen dit vandaan halen", vervolgde de heer Van Heu ven Goedhart, „is me een groot raad sel. Officieel is er nergens enige ver antwoordelijkheid overgedragen en kleine, weinig kapitaalkrachtige lan den als Oostenrijk en Griekenland zitten er mee. Vele regeringen ach ten het vluchtelingenprobleem afge daan en of ik al aanvoer, dat er geen causaal verband tussen verantwoor delijkheid en hulp bestaat, ik krijg er geen cent meer door". Zonder budget Het klinkt misschien vreemd, maar de heer Van Heuven Goedhart, die een activerende en geen operationele taak is toebedeeld, werkt zonder vastgesteld budget ter leniging van de vluchtelingennood. Hy moet het van giften en desnoods leningen heb ben, van regeringen, liefdadigheids instellingen, inzamelingen acties, enz. De Ford Foundation b.v. heeft de vluchtelingen eens met een gift van S 2,7 millioen geholpen. Bij de over dracht werd echter de nadrukkelijke bepaling gemaakt, dat het geld alleen voor „permanente oplossingen" mocht worden gebruikt. De gift, waarvan 280.000 ontheemden profi teerden, is besteed aan het uitwerken van grootscheepse vluchtelingen-pro jecten. Voor 't overige zijn het parti culiere verenigingen, welke voor de benodigde fondsen zorgen. Maar de middelen van de laatste raken uitge put en niemand weet, wat er thans moet gebeuren. In de vluchtelingen-barakken van Triest leven enkele honderden van deze jonge kinderen. Voor hen geen speelgoedgeen nieuwe jurk, en geen snoepje „Met al mijn gebedel van de laat ste jaren heb ik in totaal nog geen S 1 millioen van de regeringen by elk aar kunnen krijgen. De ene regering kan wegens de slechte, economische toestand in eigen land geen schenking doen, de andere ontkent haar verant woordelijkheid jegens de vluchtelin gen en de derde meent, dat ze de laatste jaren al genoeg gegeven heeft. Voor de komende vijf jaar heb ik ech ter 17 millioen nodig: S 5 millioen voor de zgn. moeilijke gevallen zie ken, invaliden, mensen, die niet meer tot werken in staat zijn enz. en 12 millioen om de gestrande gezon den op gang te krijgen. Zonder dit geld kan het vluchtelingenvraagstuk niet worden opgelost. Er moet iets gedaan worden". Weggegooid geld De Hoge Commissaris krjjgt vaak onmenselijke harde reacties op zijn smeekbeden om geld. Er is een land, dat hem officieus heeft doen weten, dat het geld, hetwelk aan zieken, ouden van dagen, kortom: aan onpro ductieve vluchtelingen werd besteed, „weggegooid" zou zijn. En vele landen weigeren ontheemden als emigranten op te nemen, omdat ze een vlekje op de longen hebben, geen gewenst be roep bezitten, offamilieleden te verzorgen hebben, die niet meer tot werken in staat zijn. Typerend voor dit laatste is het geval van een man, die met vrouw en twee kinderen werd goedgekeurd om te emigreren, doch die van de autoriteiten van het opne mende land te horen kreeg, dat hij zijn oude moeder achter moest laten. En even typerend voor de strengheid der emigratie-bepalingen is dat ge val van een ontheemde vrouw, die naar een land emigreerde, daar ziek werd en omdat ze nog geen vijf jaar in haar nieuwe vaderland was op transport werd gesteld naar Euro pa om weer in een kamp te worden ondergebracht. De oplossing „De nood van de onder mijn man daat ressorterende vluchtelingen kan op verschillende manieren uit de we reld worden geholpen", ging de heer Van Heuven Goedhart verder. „De mensen kunnen terug, doch daar de meeste politieke vluchtelingen zijn, is dit slechts voor weinigen aanvaard baar. Ze kunnen emigreren, maar door de strengheid der emigratie-be palingen gelukt dit op het ogenblik nog maar een betrekkelijk klein ge deelte. De integratie van de vluchteling in het land, waar hij zich bevindt, is de derde oplossing, maar ook dit gaat soms met grote moeilijkheden ge paard. De vluchteling spreekt vaak een andere taal. hij bezit niet dezelf de rechten en plichten als de bewo ners van het betrokken land en hg wordt als buitenlander dikwijls ach teruit gezet"! Op het ogenblik hebben tien landen de Vluchtelingen Conventie onderte kend, het in 3951 opgestelde docu ment, dat de internationaal erkende status van de ontheemden omschrijft. Dit betekent, dat de in deze landen verblijvende vluchtelingen in juridi sche zin vrijwel de zelfde rechten heb ben als de'inheemsen. In de practijk klopt dit echter niet altijd. In Duits land. waar de heer Van Heuven Goed hart tezamen met een jonge Rus werk VAN WAAR DE VLUCHTELINGEN Nog anderhalf millioen ontheemden (Van een speciale verslaggever). Als men het oog Iaat dwalen over de vele categorieën van ontheemden, welke er zoal op de wereld zijn, dan krijgt men een goede Indruk van de rampen, welke de mensheid zich in de vorige en deze eeuw op de hals heeft gehaald. Daar zyn de Armeense vluchtelingen van het oude Otto maanse keizerrijk, de zgn. Wit-Russen, die na de revolutie van 1917 hun land ontvluchtten, de Spaanse republikeinen, die in 1939 over de Pyrene- en Frankrijk bereikten en de Duitse en Oostenrijkse Joden, die aan Hit ler's wrede progroms ontkwamen. Daarnaast vindt men nog de uit de Tweede Wereldoorlog overgebleven Verplaatste Personen (D.P.'s), de Duitse minderheden, die onmiddellijk na de oorlog uit Joegoslavië, Polen, de Baltische Staten, Tsjecho-Slowa- kije enz. werden verbannen en de dui zenden personen, die sinds de vesti ging van de zgn. Volksdemocratieën om der wille van de vrijheid hun va derland zijn ontvlucht. In het Midden en Verre Oosten treffen we dan ten slotte nog de gevluchte Palestijnse Arabieren aan, en de millioenen ban nelingen uit India, Pakistan, China en Korea. Gelukkig zijn niet alle ontheemden rechteloos of zonder bescherming. In India en Pakistan b.v. hebben de nieu we burgers gelijke rechten gekregen als de oude. Turkije heeft 't zelfde gedaan voor wat betreft de 150.000 vluchtelingen van Turkse origine, die in 1945 uit Bulgarije werden gezet. Ook de regering van Westduitsland beschouwt de tien millioen uit de IIÜIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Niet alle vluchtelingen op de 1= wereld zijn, in de strikte zin van het woord, politieke vluch- j§ telingen: mensen dus, die him M land om des gewetens wil zijn H ontvlucht. Velen zijn 't slacht- ee offer geworden van door de H oorlog veroorzaakte volksver- M schuivingen, of kunnen vanwe- H ge een nieuwe politieke con- stellatie niet meer naar him H oude vaderland terug keren. §1 Alle ontheemden hebben ech- ter met elkaar gemeen, dat ze n zich in een vreemd land bevin- n M den, waarin ze vaak moeilijk kunnen assimileren. En voor de H meesten geldt ook nog, dat ze arm en berooid de grenzen n passeerden met dikwijls niet s meer bezittingen dan de kleren, m welke ze droegen. randgebiéden afkomstige vluchtelin gen de zgn. Volksauitsers als „eigen bewoners", eveneens de bijna anderhalf millioen Oost-Duitsers, die zich thans reeds in West-Duitsland hebben gevestigd. Andere vluchtelingen vallen weer onder de bescherming van de Verenig de Naties. De honderdduizenden ont heemden in Korea worden gesteund door de „United. Nations Korean Re construction Agency". En ten behoe ve van de Palestijnse Arabieren is de „United Nations Relief and Works Agency for Palestine Refugees in the Near Èast" ingesteld. Onder het mandaat van de Hoge Commissaris voor Vluchtelingen ook een door de V.N. ingestelde func tie dus vallen thans nog bijna an derhalf millioen ontheemden. Volgens de statuten zyn dit mensen, die be schermd werden door inmiddels op geheven internationale vluchtelingen organisaties, doch alsook degenen die buiten hun vaderland of hun land van geboorte verblijven wegens vrees voor vervolging, hetzij uit politieke, gods dienstige of rassenoverwegingen. Velen van deze laatsten hebben zich reeds een nieuwe plaats onder de zon kunnen veroveren. Maar ongeveer 350.000 vluchtelingen, die onder het mandaat van de Hoge Commissaris vallen, hebben zichzelf nog geen nieuw bestaan kunnen opbouwen. heeft gezocht, teneinde te onderzoe ken hoe de vluchtelingen in de samen leving daar behandeld worden, is hij verschillende malen voor „vuile bui tenlander" uitgescholden Werkverschaffing Door de vaak onoverkomelijke emi gratie-moeilijkheden zoekt de Hoge Commissaris voor Vluchtelingen het tegenwoordig vooral in integratie in het land van aankomst. Onder zijn auspiciën zijn projecten ontworpen, welke ten doel hebben jonge mensen in een beroep te scholen, leegstaande boerderijen door vluchtelingen-gezin nen te laten bevolken (Oostenrijk), de woningbouw te bevorderen (Grie kenland) enz. „Voor al deze projecten is echter geld nodig", verzucht de heer Van Heuven Goedhart. „Geld, dat niet wordt weggegooid, maar dat gebruikt wordt voor de ontheemden. Nu de re geringen zich aan hun verantwoorde lijkheden jegens de ontheemden willen onttrekken, moet ik me wel tot de volkeren wenden. Hopelijk laten zij de vluch telingen niet in de steek, opdat de laatsten de vrijheid, welke ze zochten, ook werkelijk kunnen bezitten". MEN ZIT MET RESTANTEN Volksverschuivingen (Van een speciale verslaggever) Toen de eerste Wereldoorlog ten einde was en er zich vele duizenden ontheemden in verschillende landen ophielden, realiseerde de internatio nale gemeenschap zich, dat er iets voor de slachtoffers van politieke godsdienstige of rassen vervolgingen moest worden gedaan. Zo werd in 3921 een internationaal bureau voor de bescherming van vluchtelingen gecreëerd het zgn. Nansen Bureau met als directeur dr. Fridjof Nan- sen. In 1930 werd het Nansen Bureau opgeheven, waarby de plichten van legale en politieke bescherm in g van ontheemden aan het secretariaat van de Volkenbond werden overgedragen. Nadat Hitier aan de macht kwam en er zich een stroom van vluchtelin gen over Europa ging bewegen, werd er weer een spéciaal Bureau voor vluchtelingen aan de Volkenbond toegevoegd. Deze organisatie werd later nog aangevuld met een Inter- gouvernementale Commissie voor Vluchtelingen, welke onder leiding van Sir Herbert Emerson werd ge steld. De Tweede Wereldoorlog veroor zaakte zulke massale volksverschui vingen, dat de geallieerden het nood zakelijk achtten een nood-organisatie voor hulp aan vluchtelingen in te stellen de zgn. UNRRA tenein de de repatriëring van al die men sen ter hand te nemen. Eind 1946 waren ongeveer zeven millioen gede porteerden (gevangenen zowel als dwangarbeiders) naar hun land van herkomst teruggevoerd, doch onge veer 1,6 millioen mensen weigerden naar hun vaderland terug te keren wegens de veranderde politieke om standigheden. Dit schiep een geheel nieuw probleem. Emigratie alsook integratie diende overwogen te wor den en voor dit doel werd dan ook de IRO, de Internationale Vluchtelingen Organisatie, opgericht. De IRO zette dus in feite het werk van de UNRRA voort (repatriëring, medische verzorging, onderhoud etc.)', doch kreeg daarnaast nog de emigratie en integratie der overge bleven D.O.'s te verzorgen. In haar vier jaren van bestaan 1948 tot 1952 wist de IRO 1 millioen men sen te emigreren en nog 75.000 te re patriëren. Te duur De IRO werd opgeheven omdat verschillende regeringen het niet meer verantwoord achtten een tien tallen millioenen kostende organisa tie in stand te houden ten dienste van een betrekkelijk gering aantal nog overgebleven ontheemden. De meeste woordvoerders waren dan ook de mening toegedaan, dat de verdere oplossing van het vluchtelingen vraagstuk aan de regeringen van die landen moest worden overgedragen, waar de ontheemden zich bevonden. In 1951 een jaar dus voordat de IRO definitief ter ziele ging werd daarom een nieuw lichaam ingesteld en wel het thans werkende Bureau van de Hoge Commissaris voor Vluchtelingen, de zgn. UNHCR. Het werkt met een budget van 750.000 dollar en een staf van ongeveer hon derd medewerkers. Zyn enige taak is de „internationale bescherming" van vluchtelingen een taak dus, die voornamelijk op het juridische vlak ligt. De UNHCR werkt nauw samen met een eveneens in 1951 opgerichte organisatie, de zgn. ICEM. Dit Inter- Wonen, slapen en koken in één ver trek. De opname werd gemaakt in een vluchtelingenkamp in Grieken land. Vluchtelingenhulp 1954. Geeft met milde hand (Van een speciale verslaggever Dezer dagen is het „Comité Vluch telingenhulp 1954" tot stand gekomen, dat door een grootscheepse actie een belangrijk bedrag bijeen roil brengen ten bate van de vluchtelingen in Oos tenrijk en Griekenland. In dit comité, dat onder voorzit terschap van de oud-Commissaris van de Koningin in de Provincie Utrecht, de heer 51. A. Reinalda, staat, is o.m. de Nederlandse Federa tie voor Vluchtelingenhulp, de Ne derlandse Jeugdgemeenschap en de Stichting van de Arbeid vertegen woordigd. Al het organisatorische, propagandistische en administratie ve wérk geschiedt belangeloos, zodat er geen kosten kunnen worden ge maakt. De Nederlandse vakcentralen heb ben zich bereid verklaard de gehele arbeiderswereld op te wekken de vluchtelingen in financiële zin te steunen. Ook de ondernemers nemen een positieve houding tegenover deze actie in. Ze hebben in principe reeds toegezegd de aan het comité af Door middel van persradio en film zullen winkeliers, artsen, kortom elk een, die in een vrij beroep werkt, tevens voor dit schone doel worden warm gemaakt. De organisatoren hopen de maand October tot een maand van de vluchteling te maken en enkele millioenen guldens bijeen te brengen om de ergste nood in de vluchtelingenkampen te kunnen leni gen. De door het Comité voorgestane actie is uniek, omdat, voor 't eerst in de geschiedenis, een volk eigener be weging het initiatief neemt tot da den, welke regeringen tot >ut toe achterwege hebben gelaten. Het valt te verwachten, dat ook andere vol keren voor de vluchteling in bewe ging zullen komen, als in ons land eenmaal de spits is afgebeten. Noor wegen althans kijkt zeer geïnteres seerd naar Nederland, omdat daar ook plannen bestaan iets dergelijks op touw te zetten. Wie een steentje ter leniging van de vluchtelingennood wil bijdragen, kan dit doen door middel L_.. schrijving op gironummer 5100 t.n.v. Comité Vluchtelingenhulp i95Jf, 's- Gravenhage. Dagelijks haalt deze oude Bulgaar zijn door de staat verstrekte bord soep in de keuken. Wat voor vooruit zichten heeft' h{j nog in dit Oosten- rijkso kamp gouvernementaal Comité voor Euro pese Migratie is belast met het vee voer van ontheemden, die voor ver huizing in aanmerking komen. De taak, waarvoor deze twee or ganisaties zich gesteld zien, Is uiterst moeilijk. Mogelijkheden tot emigra tie zijn er voor ae overgebleven ont heemden vrijwel niet, omdat ze tot een overschot behoren, dat om eco nomische of politieke redenen niet gewenst is. Velen zijn boven de 45 jaar of zijn physiek niet meer in staat zwaar werk te verrichten. An deren weigeren naar een nieuw va derland te verhuizen, omdat dit de conditie stelt een oude moeder of va der, of zelfs een ziek kind achter te laten. Integratie in het land van verblijf een van de projecten, welke de Hoge Commissaris thans zoveel mo gelijk tracht te entameren is dik wijls ook onmogeiyk. De betrokken regeringen voelen er weinig voor grote groepen, niet meer tot werken in staat zijnde vluchtelingen blijvend te verzorgen. Bovendien is de ar beidsmarkt in verschillende landen zó krap, dat ontelbare vluchtelingen werkeloos zijn of slechts als hulpar beider werk kunnen vinden. Tienduizenden vluchtelingen ver keren dan ook nog in grote nood, welke zoveel mogelijk door particu liere instellingen gelenigd wordt. Maar voor velen van hen zijn de vooruitzichten somber, niet 't minst omdat de middelen ontbreken om deze mensen op menswaardige wjjze te kunnen verzorgen. De aantallen vluchtelingen Hier volgt een overzicht van de aantallen vluchtelingen in diverse landen T China. Van ai de vluchtelingen, 1 die onder het mandaat van de Hoge Commissaris vallen, leven die in China onder de meest behoeftige omstandigheden. In totaal telt dit land ongeveer 7500 ontheemden van Europese origine, die financiële of materiële steun van node hebben. Vi sa's om te emigreren worden pas na een wachttijd van jaren verstrekt waarby nog komt, dat een uiterst strenge selectie wordt toegepast. TT Triest. In de barakken-kampen iX van Triëst bevinden zich nog een kleine vijfduizend ontheemden. Men worstelt er met een ernstig te kort aan ruimte en het is vaak on mogelijk de zieken van de gezonden te scheiden. De tuberculose'heeft tientallen slachtoffers gemaakt en aan de schoolopvoeding der kinderen wordt vrijwel niets gedaan# Aan voedsel, bedden en medicamenten be staat grote behoefte. [T Italië. In Italië wonen nog 35.000 vluchtelingen. Als ge volg van de overvoerde arbeidsmarkt kan zo goed als niemand van hen werk vinden. De meesten leven dan ook bij de gratie van particuliere in stellingen. Meer dan dertig gulden per maand krjjgen ze echter niet in handen en in vele kampen wordt ar moe en zelfs honger geleden. Oostenrijk. In de 76 officiële regeringskampen van Oosten rijk huizen ongeveer veertigduizend vluchtelingen. 2e krijgen een staats- toelage van 0.90 per dag, welke nauwelijks voldoende kan worden ge noemd om hen in leven te houden. Bijna 5 procent van de kampbevol king is door tuberculose aangetast. 15.000 niet in kampen verblijvende ontheemden ontvangen in een of an dere vorm steun van particuliere in stellingen. Duitsland. Buiten de bijna twee millioen uit Oostduitsland af komstige vluchtelingen en de acht millioen uit ;indere landen verdreven Duitsers, telt Westduitsland momen teel nog een kleine 200.000 niet-Duit- se vluchtelingen. De tuberculose heeft 8000 van de 50.000 in kampen verblijvende ontheemden aangetast. Ook onder de vluchtelingen, die niet meer in kampen verblijven, bevinden zich vele t.b.c.-gevallen. \/T Griekenland. In Griekenland, A dat eerst vier jaar door een bezetting werd geteisterd en daarna nog eens vier jaar door een burger oorlog, verblijven in totaal 600.000 vluchtelingen. 15.000 van hen zijn buitenlanders, die vaak onder de meest erbarmelijke omstandigheden leven. De toestanden in de kampen zijn uitermate primitief, terwijl de staat slechts éen kop soep per dag verstrekt. IV V

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 9