Effect op praktische arbeid moet nog afgewacht worden f mmm) De Kerk en de „Verloren Zonen" in eigen land VLOT WERD 22 UREN GEBEUKT DOOR WOESTE ZEE Een BOEK van ZATERDAG 9 OCTOBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 POLITIEKE SFEER VERANDERD Schouten zoekt zijn kracht in Christelijk isolement (Van onze parlementaire redacteur). Er is na het grote politieke debat in de Tweede Kamer over het bisschop pelijk mandement enige verandering gekomen in de sfeer van de politieke verhoudingen hier te lande. In hoever re dat effect zal hebben op de prac- tische arbeid, zal verder van de gedragingen der partijen afhangen. Er verandert in de politieke samenwerking tussen de K.V.P. en de P.v. ë.A. weinig of niets. Aangezien hierover in de vergadering van Donderdag J.I. al geen twyfel meer bestond was de belangstelling, voor wat Vrijdag middag nog over het mandement en de partyverhoudingen gezegd zou worden, sterk verminderd. deze toegetreden is tot een politieke partij, die het licht van het Evangelie niet laat schijnen, maar onder de ko renmaat houdt. Indische pensioenen Wat de zakelijke kanten van het regeringsbeleid betreft, herhaalden enkele afgevaardigden wensen en verlangens, waaraan naar hun oor- dteel door de minister-president dr. De heer Schouten (A.R.) oefende scherpe crïtiek uit op de kwaliteit van het Protestantisme van de heer Oud, dat volgens de heer Oud zelf teruggevoerd moet worden tot Eras mus en de Libertijnen. De A.R. frac tievergadering legde er nog eens de nadruk- op, dat de politieke partij als zodanig van de- Christelijke levens overtuiging moet uitgaan. Het isole ment achte hjj nodig om te voorko men, dat men een mengsel van over tuigingen krijgt, waaraan alle kracht ontbreekt. Woordenwisseling Er ontstond een felle woordenwis seling tussen hem en het R.K.-lid van de fractie der P.v.d.A., de heer Wil- lems, toen dr. Schouten betoogde, dat de socialisten eenheid willen, maar zeggen niet te kunnen toetreden tot een politieke partij, terwijl zij aan de andere kant verlangen, dat de leden der Christelijke partijen hun diepste levensbeginselen terzijde stellen om tot een confessioneel neutrale party te komen. Wie heeft dat ooit beweerd, riep de heer Willems verontwaardigd uit. Daar komt het toch op neer, ant woordde de heer Schouten. De heer Willems bleef roepen, dat de heer Schouten dingen beweerde, die niet waar zijn, waarna laatstgenoemde 'n eind aan zijn redevoering maakte met het verwijt aan de heer Willems, dat „Vadsig conservatisme" (Van onze parlementaire redacteur) Met enige trots had de heer Weiter, voorzitter van de fractie van de Ka tholieke Nationale Partij in de Twee de Kamer, de aandacht gevestigd op het conservatieve karakter van zijn politieke organisatie. Tot verwonde ring van de socialistische fractie-voor zitter mr. Burger, die zoveel openhar tigheid niet verwacht had. „Welk beeld maakt de heer Burger zich ei genlijk van het conservatisme?" vroeg de heer Weiter Vrijdagmiddag. „Stelt hij het zich zo voor: Een dikke, vad sige meneer, met een zware gouden horloge-ketting, een grote gouden ring, een sigaar in de mond, een paar bleke, smekende kinderen naast zich, een fles champagne op tafel en een vrouw aan zijn voeten, die zijn schoenen poetst?" Het antwoord van de heer Burger ging verloren in de hilariteit der Ka mer. Wolhandkrabben gevangen Uit de Schie te Delft, ter hoogte van de N.V. Ned. kabelfabriek, zijn twee wolhandkrabben gevangen. Ge durende de laatste weken werden er in die omgeving vijftien gevist. Drees niet of niet voldoende tege moet gekomen was. Dr. Drees zeide in zijn antwoord o.m., dat een voor stel zal worden ingediend om ook de pensioenen van de Indische gepensi- onneerden te verhogen. Dr. Drees hield vast aan de aange kondigde maatregel betreffende de Vennootschapsbelasting en hy deelde mede, dat de regering voor de loons verhoging het middel van de vergun ning en niet dat van de verplichting haa gekozen. Daarmede gaf hij de heer Gortzak (C.P.N.) antwoord, die een motie in diende, waarin een verplichte loons verhoging van 6 benevens de vrij heid van het bedrijfsleven om hierbo ven te gaan, gevraagd werd. Mr. Burger van de P.v.d.A. ver klaarde, dat zijn fractie tegen de mo tie zou stemmen. Niet alleen op grond van het door de minister-pre sident gebruikte argument, maar ook, omdat in de laatste clausule de ge leide loonpolitiek wordt losgelaten. De heer Gortzak schrapte toen de toevoeging. Daarmede was uiteraard niet het eerste bezwaar van de socia- ten en zoals uit de stemming bleek ook van de overige niet-communisti- sche leden der Kamer, weggenomen. De motie werd verworpen met 68 te gen 5 stemmen, Alleen de C.P.N. stemde voor. Dit was het negatieve slot van de algemene beschouwingen, die in hun geheel meer negatief dan positief hebben opgeleverd. HET DRAMA MET DE „RIKKE SKOU" Zes mensen verdwenen in de kolkende golven Een overlevende van het Deense stoomschip „Rikke Skou" dat in de nacht van Woensdag op Donderdag nabij de Doggersbank is vergaan, heeft Vrijdag in een gesprek via de radiotelefonie aan Reuter het een en ander verteld over de wanhopige po gingen van het schip om drijvende te blijven in een woedende zee. De overlevende, de derde machinist Erik Petersen, die het gesprek voerde, van het Zweedse schip „Hedda" af. BRANDWEER. In Killdeer (Noord- Amerika) werd de voorzitter van de Noord Dakota Brandweervereniging geverbaliseerdomdat hy zijn auto vlak voor een hydrant van de brand weer had geparkeerd. PRETTIG. Men vertelt in Hollywood, dat de filmsterren Shelley Winters (een leuk vrouwtje) en Vittorio Gasz. mann tegenwoordig veel beter met elkaar kunnen opschieten. Ze zyn na- melijk gescheiden. GRASPERK. De politie in Los Ange los zuivert tegenwoordig des och tends het grasperk voor het stadhuis van lieden, die daar liggen te slapen. De slapers maakten het de grasmaai ers moeilijkalleen maar door hun aanwezigheid en niet door de won derlijke geur, die uit hun keel op steeg. DANSEN. In de Verenigde Staten kunnen danseressen uiterst moeilijk afscheid nemen van het toneel. On langs voerde in Massachusets mevr. Margaret Morris een ballet aan Ze is 64. En in Hollywood schitterde Ruth St. Denis in een lichtballet. Ze is 74!! MAURICE. Zeven jaar lang heeft men Maurice Chevalier uit de Ver enigde Staten weggehouden, omdat hij eens onder een vredesmanifest had getekend. Dit jaar heeft men in de Verenigde Staten de hand over het hart gestreken en nu mag hij dan §aan zingen in New York enz. Maan- agavond viel er in het theater te Pa rijs, waar Maurice thans optreed": een bijzonder gebeuren voor! De toneel knecht kon het ijzeren brandscherm niet omhoog krygen en Maurice was gedwongen vóór dat scherm z'n num mertje ten beste te geven. Hij leidde dat nummer in met de volgende woor den: „Ik hoop. dat degenen, die mij zo dikwijls becritiseerd hebben, er wel aan willen denken, dat ik niet achter, maar vóór het IJzeren Gordijn heb gezongen". OORLOGSSCHADE. Soms wordt de vergoeding oorlogsschade traag uit betaald. Zo bijvoorbeeld op Sicilië. Daar werd op 6 October j.l. in de stad Enna bekend gemaakt, dat eindelijk zou worden overgegaan tot het uit betalen van oorlogsschade aan de rechthebbenden. Het wasde oor logsschade uit het jaar 1860 toen de stad door de Bourbons bezet was!!! Grootste staalfabriek in Saargebied Verkoop aan de Fransen Kort voor het begin van de nieuwe besprekingen tussen Parys en lionn over de toekomst van het Saargebied worden in de Duitse pers berichten gelanceerd over de mogelijkheid van een verkoop van het grootste staal bedrijf van het Saargebied aan een groep Franse industriëlen onder lei ding van Schneider-Creuzot. Het gaat om het „Röchlings-ijzer- en staalbedrijf' in Völklingen, dat een ruwstaal-capaciteit van 870.000 ton per jaar heeft. De verkoop zou via een Zwitserse bank geschieden en spoedig zijn beslag krygen. Röchling zou bereid zyn de fabrieken voor tweehonderd millioen Zwitserse francs te verkopen, wat volgens een bericht van de „Deutsche Zeitung" ver beneden de werkelijke waarde van het bedrijf" zou zijn. Schneider-Creu zot zou de aankoop van het bedrijf met staatscredieten willen financie ren. De staalfabrieken van Völklingen zijn in 1945 onder Frans beheer ge plaatst. De nu tachtigjarige eigenaar van het bedrijf Hermann Röchling, heeft na de oorlog jarenlang in Fran se gevangenschap vertoefd. Hij is daarna naar Duitsland teruggekeerd. Hy heeft volgens de Duitse berichten uit Saarbrüken nu zijn vruchteloos lijkende strijd, om het Franse beheer van het bedrijf op te heffen, opgege ven. Röntgenauto voor medische afdeling N.S. Door de directie van de Nederland se Spoorwegen is gisteren aan de me dische afdeling overgedragen een röntgenauto ten behoeve van het pe riodiek tuberculose-onderzoek van het personeel der spoorwegen en aan verwante bedrijven. (Foto: P.Z.C.). ertelde dat de „Rikke Skou" 30 gra den slagzij maakte, toen de lading ging schuiven tijdens de storm die Woens dagavond boven de Noordzee woedde. Urenlang werkten de 21 opvarenden koortsachtig om het schip weer recht te krijgen, maar wind en zee waren te sterk en van de brug kwam de or der „verlaat het schip". Petersen zei: „Ik zag dat de redding boot aan stuurboordzijde werd gestre ken, maar ik weet niet wat er mee is gebeurd. Ik wist met dertien ande ren op een vlot te komen, waarop wij heen en weer werden gesmeten door de golven". Petersen wilde niet graag spreken over de 22 uren, gedurende welke het vlot werd gebeukt door golven met witte koppen. Toen de „Hedda" het vlot vond, waren er nog slechts acht man. Zes verdwenen in de kokende golven. Petersen zei: „Wij waren dolblij de „Hedda" te zien. We waren doornat, uitgeput en zeer hongerig". Zijn stem klonk zwak en vermoeid do,or de ra dio-telefoon. Keuring van de aanhangwagens K.N.A.C. vraag! maatregelen De K.N.A.C. heeft zich opnieuw tot de minister van verkeer en water staat gericht om maatregelen te be pleiten waardoor naar haar mening de ongevallen met losrakende aan hangwagens, welke met vrij grote fre quentie blyven voorkomen, beperkt zoal niet voorkomen kunnen worden. De K.N.A.C. ziet als eerste stap naar dit doel een versnelde uitgifte van kentekenbewijzen voor vrachtwa gens. Bij het verstrekken van het kenteken wordt immers de eventuele aanhangwagen en de koppeling ge keurd. Het kan onder het huidige systeem nog tot December 1956 duren voor en aleer de laatste vrachtwagen met daarachter gekoppelde aanwagen door de rijksdienst voor het wegver keer is gekeurd. I Ter gelegenheid van de driedaagse I pers-excursie, georganiseerd door de '.Stichting Bevordering Bescherming Bevolking is op de binnenplaats van het klooster der paters Franciscanen te Weert een demonstratie-oefening gehouden. Foto boven: terwijl de belangstellen den onder wie een aantal broeders toezien, wordt een „gewonde." op een brancard via een kabelbaan door de i7t B.B.-uniform gestoken paters, die deel uitmaken van de bedrijfszelf- beschermingsploegin veüigheidheld gebracht. Foto onder: Een van de broeders, eveneens lid van de bedrijfszelfbe- schermingsploeg van het klooster, ge kleed in B.B-uniform tijdens een de monstratie met een schuimblusappa- raat. Aan de statuten van de Nederland se Bond voor Ouden van dagen, ge vestigd te Rotterdam, is op 27 Sep tember 1954 de koninklijke goedkeu ring verleend. STEMMEN UIT DE KERKEN. Evangelieverkondiging in deze tijd vraagt eigen methoden In Handelingen 13 lezen wy hoe de eerste zendelingen vanuit de ge meente van Antiochië de wereld zyn ingezonden. Paulus en Barnabas zijn hun eerste zendingsreis naar Cyprus en Klein Azië begonnen, nadat de gemeente had gevast en gebeden. Die gemeente in haar geheel heeft verstaan dat het haar roeping was te staan achter die twee mannen, die werden uitgezonden. Zy heeft niet alleen die reis mogelijk gemaakt, maar zij heeft eveneens met haar gebed Paulus en Barnabas begeleid, ook al wisten deze te voren niet waar ze zouden belanden. Zending behoort nu eenmaal tot het wezen van de Kerk en de Gemeen te. Dat heeft Hy, die het Hoofd van Zijn Kerk is, haar opgedragen. Daar toe spoort de Heilige Geest altijd weer aan. Waar men zelf leeft uit het Evangelie, daar zal men er anderen over willen spreken. Nu gaan bij het woord zending, de gedachten meestal naar verre lan den, waar mensen wonen die van het Evangelie nog nooit hebben gehoord. In de vorige eeuw heeft men ontdekt dat er een steeds groter wordende groep van mensen was, die van het Evangelie volkomen vervreemd wa ren; die er nog wel van gehoord hadden, maar, zoals men een ver gerucht hoort. Toen is de vraag opgekomen: moeten we nu ons best doen dat men sen in verre heidenlanden met de verkondiging van de Kerk in aanraking komen en mogen we uit het oog verliezen degenen die dichtbij wonen, de „verloren zonen" van eigen land? De groep van hen, die buiten alle kerk kwam te staan, is in deze eeuw steeds groter geworden. Het percen tage van de bevolking van ons land dat bij een volkstelling invult tot geen enkele kerk te behoren, wordt onrustbarend groter. En wie zal zeg gen hoe groot het percentage van hen is die nog wel het een of andere kerkgenootschap heeft ingevuld, maar er practisch geheel en.al bui ten leeft? We moeten tegenwoordig al gaan spreken van de zonen van de verloren zoon. Van de grotere kerkgenootschappen is er geen een die hiermee niet in de practijk te maken heeft. Vandaar dat de vraag algemeen geworden is wat er voor hen gedaan moet worden. Er kunnen allerlei oorzaken zyn waarom mensen van een bepaalde kerk vervreemd zijn, Dat is. vanuit die kerk gezien, benauwend. Maar erger is dat èr een steeds groter wordende kring van mensen komt, die volkomen vreemd staat tegen over 't Evangelie, waarjn de grond slagen liggen van onze samenleving. Uit het zien van deze dingen is voortgekomen het werk onder bui tenkerkelijken, dat telkens nieuwe vormen tracht te vinden om het Evangelie uit t« dragen op een wijze die niet onvruchtbaar is. Wanneer er gesproken wordt van de buitenkerkelijke mens, zyn we op een terrein dat uiterst moeilijk en zeer gevarieerd is. Er z(jn hier men sen die wel het een en ander van het Christendom af weten, die de Bijbel kennen en daarin ook nog wel lezen. Ook kan het hun leven beïnvloeden. Maar van een kerk wil len ze niets weten. Daar staan ze soms zelfs vijandig tegenover. Van een ieder die niet met de gemeente mee leeft, kunnen we niet zeggen dat hij een ongelovige is, evenmin als we allen die wel met een ge meente meeleven kunnen rekenen tot de gelovigen. Wanneer alle ge meenteleden meer in gehoorzaam heid aan het Evangelie leefden, zou onze samenleving een ander aan gezicht heWben. Er zijn ook buitenkerkelijken, die van het Evangelie wel het een en ander af weten, maar er vierkant tegenover staan. Tussen deze beide soorten in zijn er een heleboel mo gelijkheden. Behalve de evangelisatiebladen en de artikelen in verschillende tijd schriften, begint er langzamerhand een bepaalde litteratuur te komen over de kerkelijke benadering van hen, die van Kerk en Evangelie ver vreemd zijn. Vóór mij liggen twee, niet zo lang geleden verschenen ge schriften, één van dr. Roscam Ab- bing, „Het gesprek met buitenker kelijken" en één van dr, Spanjaard. „De Christusverkondiging aan de buitenkerkelijke mens". Het eerste is een boekje van 90 bladzijden. Het is er een uit de reeks van practisch theologische handboekjes. Het ande re is een proefschrift, waarmee de graad van doctor in de theologie is behaald. Beide schrijvers zyn in aanrhking gekomen met de moeilijkheid dat de Evangelieverkondiging en het ge sprek met de enkele mens onver staanbaar is, wanneer gebruik wordt gemankt van de geijkte bijbelse en dogmatische formuleringen. Beide schrijvers zijn er van overtuigd dat, wil men vanuit de Kerk de buiten- (Vervolg op pag. 10) Het Wereldgebeuren Saarland Door gasverstikkin^ omgekomen. De 74-jarige weduwe Van Does burg, wonend aan de T/euwe Langen- dijk te Delft, is in de nacht van Don derdag op Vrijdag door gasverstik- king om het leven gekomen. Zij had 's avonds der gewoonte getrouw, een pannetje eten op het gastel gezet voor haar zoon, die later thuis zou komen. Ze zette de gaskraan open, maar vergat vermoedelijk het gas aan te steken. Daarna ging zij naar bed. In haar slaap is zij door het gas bedwelmd geraakt Toen haar zoon "s nachts om ongeveer half een thuis kwam, rook hij de gaslucht al in de gang. De G.G.D. werd gewaarschuwd, maar het mocht niet meer lukken de levensgeesten bij de vrouw op te wek ken. De Times heeft er de uandacht op gevestigd, dat het Saarlandpro- bleem thans heel anders ligt dan enkele maanden geleden. Enkele maanden geleden had men nog hoop, dat dit probleem tegen de achter grond van een verenigd Europa opge lost kon worden, maar nu heeft men die hoop niet meer. De Nederlander van der Goes van Naters, die vorig Jaar in opdracht van de Raad van Europa zocht naar een oplossing van het Saarprobleem, zag het Saargebied als een deel van een Verenigd Europa en misschien wel als de toekomstige hoofdstad daarvan. Het zou een gebied worden, dat ais eerste gebied in Europa onder toe zicht van een soort Europees parle ment zou staan. De Saarlanders zou den zich onder het nieuwe bewind noch Duitsers, noch Fransen behoe ven te gevoelen, ze zouden Europea nen zyn. Men droomde toen nog van een E.V. G. en van supranationt*e organen. Nadat Frankrijk de E.V.G. ver worpen had, voornamelijk omdat de Fransen geen supranationale organen wensten was het duidelijk, dat er ook voor het Saargebied iets nieuws be dacht zou moeten worden, dat niet gebonden was aan supra-nationale za ken. In Londen heeft men by de be sprekingen over de Duitse medewer king aan de Europese defensie het echter te druk gehad om naast een nieuw ontwerp voor de opname van Duitsland in de Westeuropese defen sie, ook een nieuw schema te maken voor een regeling van de Saarkwestie. De zaak is slechts terloops aan de orde gekomen in een onderhoud tus sen Mendès-France en Adenauer. Hoogstens kunnen er algemene lij nen uitgestippeld, welke nog nader door Franse en Duitse deskundigen uitgewerkt moeten worden. r n verband daarmee is het wel van betekenis, dat de premier van Saarland. Joh. Hoffmann, nog al tijd voorstander :s van een „Europe se" oplossing Hy meent ook, dat de meerderheid van de Saarlanders voor zo'n oplossing is. Deze zou dan niet meer via de su pra-nationale organen E.V.G. gevon den moeten worden, maar via de Raad van het Brussels verdrag (de Westerse Unie) als die raad straks is gevormd. Het Saarland zou zeer wel onder die raad gebracht kunnen worden. Hoewel noch van Franse noch van Duitse regeringszijde op deze sugges tie van Hoffman is gereageerd, mag men wel aannemen dat zij thans ern stig bestudeerd wordt in Parijs en in Bonn. Zij biedt namelijk welhaast de enige mogelijkheid om toch nog tot een zo wel voor Frankrijk als voor Duitsland bevredigende oplossing van het Saar probleem te komen. Uit bepaalde bron is in Bonn mede gedeeld. dat Adenauer de oplossing van de Saarkwestie vooraf wil laten gaan aan de uiteindelijke aanvaar ding van de Londense overeenkom sten. Indien dat gerucht juist is. dan zou Mendès-France op vrij korte termijn tot overeenstemming moeten komen met Adenauer en dan zou dat wellicht een nieuw succes betekenen voor de Franse premier. Een succes in die zin dat hij alweer een „slepende" kwaal gesaneerd heeft!! Plan voor aanle? Bondewijnhnaal Verbinding van Antwerpen met de Noordzee Het nationale actiecomité voor de Belgische binnenscheepvaart heeft een project ontworpen voor een di recte verbinding van Antwerpen met de Noordzee. Dit zeekanaal, dat de naam zou dragen van Boudewijnka- naal. zou een lengte krijgen van 82 km, terwijl de breedte 200 meter en de diepte 20 meter zou bedragen. Het kanaal zou aan het begin en aan het einde een sluis hebben en verder nog drie sluizen op het traject zelf. Het trace van het ontworpen kanaal loopt van Kalo ten Noorden van Antwerpen over Steker.e. Zelza- te. Kaprijke. Maldegem. Moerkerke en D&mme om daarna uit te monden in de zee op een plaats tussen Zee- brugge en Heist. Daar het kanaal op verscheidene punten belangrijke wegen passeert, zouden vijf tunnels aangelegd moe ten wor%n. De aanleg van ait Bou de wijn kanaal zou een uitgave van 5 milliard francs vergen. Het Antwerpse blad „La Metropole" tekent by dit plan aan dat de ontwer pers ervan zich blijkbaar niet scha ren achter het Moerdijkkanaal en re kening houden met de Nederlandse Deltaplannen. Het blad twijfelt er aan of de uit monding in de Noordzee wel bevredi gend zal zijn en wijst in dit verband op de verzandingen in de nabijheid van Zeebrugge. ELI ASSER. Eli Asser, wiens naam in de win termaanden via de radio in vele huis kamers weerklinkt, heeft een ro man het licht doen zien: „Het huis is te klein". En het kan niet anders of het moest een humoristische ro man zijn, een vreemd verhaal van vier broers en twee zusters, die een hardnekkige strijd voeren om... niet te trouwen. Aan het slot van het boek evenwel vallen twaalf bruiden en bruidegoms elkaar in de armen... Met alle waardering voor het werk van Asser, met name als tekstschrij ver de radio heeft sinds jaren geen betere gehad in dit boek echter is hy een beetje gewild gees tig. Het heeft er van weg, alsof As ser met alle geweld een humoris tische roman wilde schrijven en daar bij vrijwel alleen aangewezen was op zijn (overigens grote) routine. De Arbeiderspers gaf het boek keu rig uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3