PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Frankrijk is bevreesd voor een teveel aan Duits militairisme Tekort aan arbeiders en slechte weer doen zich gelden BILT GROTE MEERDERHEID IN DE ITALIAANSE SENAAT NOG TWEE VISSERSSCHEPEN WORDEN VERMIST 197e Jaargang-No. 238 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Balllntijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 9 Oct. 1954 ADVERTENTIEPRIJS cent per mm Minimum p advertentie t 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f L— Iedere regel meer 20 cent ..Brieven ol adres Bureau v d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.ZG~ Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 58—60, telet 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304): Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorstatr. 63. telef. 2475 (b.g.g 22281: Oostburg, Finlandstr 2. telef. 16: Ierneuzen. Brouw n --.i N Bogerdstr C 160. telef MENDES-FRANCE IN NATIONALE VERGADERING Premier stelt vertrouwenskwestie De Franse premier, Mendès-Franee heeft Vrijdagavond de crïtiek van de Nationale Vergadering op de Londense overeenkomsten beantwoord. Mendès-Franee bestreed de parlementsleden, die de Britse bijdrage krach tens de overeenkomsten niet voldoende vonden. Hy wendde zich in het bij zonder tegen de uitlating van oud-premier Reynaud, dat de toezegging van Groot-Brittannic om zijn troepen vijftig jaar op het Europese vaste land te houden, niet nieuw is. Mendès-Franee zeide: „Laten wij openhartig spre ken. Het is een teveel aan Duits militairisme, waarvoor wij vrezen. Wij wil len toezicht houden op de aanmaak van wapens in Duitsland. Het is nooit ons doel geweest om de aanmaak van wapens in Groot-Brittannië te con troleren om de eenvoudige reilen, dat er nooit een Fransman is geweest, die zich er bezorgd over heeft gemaakt wat Groot-Brittannië op dit gebied aan het doen was". land souvereiniteit toe te kennen. Het is in het belang van iedereen in het Westen, dat Duitsland zijn onafhan kelijkheid terugkrijgt. Indien het wordt nagelaten, zou een explosieve toestand kunnen ontstaan, aldus de premier. Gematigde rede van Schuman Opvallend in de middagvergadering was de gematigde rede van de R.K. oud-minister van buitenlandse zaken Robert Schuman (M.R.P.), wiens streven altijd vooral op verzoening tussen Frankrijk en West-Duitsland gericht is geweest. Hy was van .oor deel, dat de te Londen gesloten ac- coorden niet voldoende een positieve Europese samenwerking waarborgen. Zo voorzagen de overeenkomsten niet in het opnemen van West-Duitsland in een blijvende Europese organisatie. Volgens Schuman bestaat er onder de huidige omstandigheden het risi co, dat West-Duitsland zich eens uit De premier achtte de aanwezigheid van Engeland op het vasteland een element van evenwicht en politieke gezondheid. Hij zeide niet van oordeel te zijn, dat de deelneming van Engeland een rem op de ontwikkeling van de Eu ropese eenheid is. Het is wel moge lijk, dat Engelands traditionele voor zichtigheid de zaken soms vertraagt, maar het belangrijkste is ontwikke ling in de samenwerking tussen zo veel mogelijk Westerse landen. De premier verdedigde het te Lon den genomen besluit om West-Duits- Mendès-France vertrouwenskwestie Prijsopèijvings- en hamsterwet. Verlenging met een jaar. By de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet „hernieuwde inwerkingtreding van de prijsopdrij- vings en hamsterwet 1939". De binding door maximum-pryzen beperkt zich byna uitsluitend tot de sociale sector en tot eierbriketten, gas en electriciteit. In verband namelijk met de inter nationale toestand dient nog steeds rekening te worden gehouden met de mogelijkheid van het optreden van omstandigheden, welke enerzijds in bepaalde sectoren van het goederen verkeer een zekere schaarste oproe pen, anderzijds op de wereldmarkt abnormale prijsstijgingen ten gevol ge hebben. Naar de mening van de ministers is het dan voorlopig nood zakelijk, dat de overheid in staat is te allen tijde onverwijld maatregelen te nemen, waarbij maximumprijzen worden vastgesteld. De regering heeft het advies ge vraagd van de sociaal-economische raad. In verband daarmede hebben de mi nisters gemeend thans verlenging van de werking van de prijsopdrij- vings- en hamsterwet 1939 voor slechts één jaar te moeten voorstei len. Japanse plezierboot sloeg om. Twintig scholieren verdronken Op het Sagami-meer, 50 kilometer ten Westen van Tokio, is Vrijdag een plezierboot, die overbelast was, om- geslagqi. De boot was toen slechts 300 meter van de oever verwijderd. Twin tig scholieren worden vermist- Men vreest, dat zij verdronken zijn. Dit jaar geen Nobelprijs voor de vrede Het Nobelcomité van het Storting (het Noorse parlement) heeft besloten dit jaar de Nobelprijs voor de vrede niet toe te kennen. Het bedrag van deze prijs voor 1954 zal bewaard blij ven voor het volgende jaar. In 1955 zouden dus twee prijzen voor de vre de toegekend kunnen worden. Atoomcongres te New York De volgende week zal in New York een groot congres worden gehouden met betrekking tot de toepassing van atoomenergie voor vredelievende doel einden Naar wij vernemen zal na mens Nederland officieel aan dit con gres deelnemen prof. dr H B. G. Ca- simir, hoogleraar in de theoretische natuurkunde te Leiden. deze zwakke defensie-organisatie zal terugtrekken, omdat de doelstellin gen er van te beperkt zijn om blij vend aantrekkingskracht op de Duit sers uit te oefenen. Spreker hoopte, dat de overeenkomsten zullen leiden tot tenminste enige eerste stappen in de richting van een Europese struc tuur. De gematigde toon van de rede van Schuman wordt beschouwd als een aanwijzing, dat Mendès-Franee het met zijn critici eens zal kunnen wor den over een motie, die voor de pre mier aanvaardbaar is. VERTROUWENSKWESTIE. Premier Mendès-Franee heeft in de Nationale Vergadering meegedeeld dat hij de vertrouwenskwestie zal verbinden aan een motie van vertrou wen in de buitenlandse politiek van de regering. Franse Siamese tweeling gescheiden Een Siamese tweeling die Dinsdag By de Vlissingse vissershaven wordt in de omgeving van Parijs was gebo- thans druk gewerkt aan de verbete ren, is Vrijdag in 't ziekenhuis St. Vin- ring van de zeewering. De sluis naar cent de Paul te Parijs gescheiden. j de haven wordt verhoogd Op de foto De beide meisjes, Michele en Nade-ji.s duidelijk te zien hoe deze verho- ge Aubrun, waren ter hoogte van de ging tot stand komt door middel navel aan elkaar verbonden. De vlees- brug die haar verbond, bevatte ge meenschappelijke organen, o.a. van de lever. De scheiding schijnt geslaagd te zijn, al heeft een van de kinderen de chirurgische ingreep blijkbaar slecht verdragen. Deze scheiding van een Siamese tweeling is eerste in Frankrijk sedert 1902. OVEREENKOMST INZAKE TRIEST Handgemeen met de communisten De Italiaanse senaat heeft Vrij dagavond met 122 tegen 89 stemmen bij een onthouding de overeenkomst over Triëst goedgekeurd. De regering, die de vertrouwenskwestie had ge steld, verkreeg het grootste aantal stemmen sedert haar formatie acht maanden geleden. De communististen, linkse socialis ten en neo-fascisten stemden tegen. De 14 monarchistische senatoren verlieten voor de stemming de zaal, zeggende, dat zij noch tegen de terug keer van Triëst naar Italië, noch voor het verlies van zóne B van het vrije gebied van Triëst, die aan Joego-Sla- vië is gekomen, konden stemmen. Na de spanning van de debatten, die drie dagen hebben geduurd, kwam het tot een handgemeen tussen com munisten en christen-democraten. De voorzitter verklaarde de zitting snel voor gesloten en zaalwachters slaag den er daarna in de vyandige groepen verschillende gangen in te loodsen. Na de uitvoerende bondsraad van Joegoslavië heeft thans ook de com missie voor buitenlandse zaken van de nationale vergadering 't accoord met Italië over Triëst goedgekeurd. De eerste geallieerde troepen een detachement Amerikaanse gemotori seerde infanterie, 266 man hebben Vrijdagmorgen Triëst verlaten. Gustaaf Kooiman 11 jaar te Vlissingen heeft een levensgrote pom poen BB kg waar zijn naam in gegroeid is. Toen de pompoen als het ware nog in de kinderschoenen stond, grifte de moeder van Guus er diens naam in bij wijze van experiment. Welnu, het experiment lukte en hier is Guus met zijn pompoen. {Fotoi P.Z.O.L een betonnen muur. (Foto: P.Z.C.) Nog geen stabiel weer (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag trekt langzaam- een I zwak front naar het Oosten met veel bewolking en plaatse- tijk wat lichte regen Een hoge irukgebied boven de Golf van Biscaye houdt nog voet bij stuk ;n dat is maar gelukkig ook, sje want hierdoor worden de V iepressies gedwongen in de rich- :ing van IJsland te trekken Stabiel is het weer nog niet Tijdens het weekeinde zal het met de regen nog wel loslopen. maar wel is toename van wind Cc e verwachten Als het genoem- ie hogedrukgebied zich wee: erug gaat trekken, zullen de Iepressies er geen gras over la- :jc en groeien en in korte tijd weer met regen en wind tot over onze >mgeving doortrekken. *****-******************* Hst Colombo-plan Philiopijnen toegelaten De Philippijnen zijn Vrijdag toege laten als deelnemer aan het Colombo- plan voor de coöperatieve economische niet verdeeld, dat de terugkeer van ontwikkeling van Zuid-Oost Azië. Alle Triëst naar Italië voor haar een te- j niet-communistische landen in het ge- leurstelling is en vice-kanselier hied zijn thans in het plan opgenomen. Schaerf heeft evenals de minister van Harold Stassen, de directeur van het buitenlandse zaken, L. Figl, openlijk Amerikaanse Bureau voor steun aan uiting gegeven aan zyn ongerustheid het buitenland, heeft medegedeeld, dat over de toekomstige ontwikkeling van de Verenigde Staten een gedeelte van deze haven aan de Adriatische Zee. de gelden, die door het einde van de Wenen verwijt Italië Triëst na 1918 te oorlog in Indo-China beschikbaar zijn hebben verwaarloosd ten gunste Van I gekomen, voor het Colombo-plan wil Genua. bestemmen. Het detachement zal te Livorno de aankomst voorbereiden van de andere Amerikaanse contigenten, die de vol gende dagen uit Triëst zullen weg trekken. -AANBOD UIT HAMBURG Senator E. Plate, voorzitter van het havenbestuur van Hamburg, voert te Wenen onderhandelingen, die ten doel hebben de Oostenrijkers te bewegen Hamburg in plaats van Triëst te ge bruiken als doorvoerhaven voor hun in- en uitvoer. De regering van Oostenrijk heeft VLIEGTUIG ZOEKT ZEE AF Schipper van Urker kotter over boord geslagen en verdronken Nog twee schepen worden vermist sinds de storm in de nacht van Woens dag op Donderdag. Men vreest dat de kotter .Jonge Jochem" HD 8 uit Den Helder is vergaan. Het schip had vijf opvarenden. Verder heeft men nog geen zekerheid omtrent het lot van de vissersboot „Hendrika" de UK 174 uit Urk. Ook dit schip had een bemanning van vijf koppen. Een Harpoon van de Mannevlieg- |kwam dienst zoekt de zee af naar bode sersschepen. Het zoeken naar de „Rik- ke Skou" is overgenomen door Cata- lina's van de Deense opsporings- en reddingsdienst. De Urker kotter UK 60. de „Keeltje' is Vrijdagochtend de haven van IJ mui den binnengelopen, evenwel zonder schipper aan boord- De „Neeltje" kreeg tijdens de tot orkaankracht aanwakkerende storm op een kwaad moment een klap van een zware golf, waardoor de mast af brak. Daarna schijnt het scheepje een slag rond te hebben gemaakt waarbij het stuurhuis van zijn fundamenten is ge rukt. De schipper J. van den Berg uit Urk is daarbij te water geraakt en moet als verdronken worden be schouwd. Schipper Van den Berg was 37 jaar oud. Hij laat een vrouw en vijf jonge kinderen achter. De „Rijnstroom" is de Amsterdamse haven binnengevaren met aan boord het stoffelijk overschot van de 53-ja- rige bootsman J. O. uit Amsterdam De bootsman was Donderdagmorgen vroeg, toen het schip in open zee voer, behulpzaam bij 't sjorren van de dek lading. Doordat het schip hevig slin gerde tengevolge van de zware storm vijf tons container i be weging en terecht tegen een laadboom, waar de bootsman zich juist met zijn hoofd bevond Het hoofd raakte be kneld tussen de boom en de laadbak en de man was op slag dood HERVERKAVELING OP THOLEN Amerikaans vernuft én eenvoudige mankracht spelen het klaar Als langs een liniaal getrokken zijn de wegen in het gebied van Tholen, waar de herverkaveling daadwerkelijk is ingezet. De oude, kronkelige weggetjes daarnaast spreken van het verleden, toen dit gebied nog een wirwar was van door de jaren gehandhaafd bezit. Zij getuigen van een moeizame worsteling in weer en wind om de aarde te bewerken, opdat de oogst overvloedig en ryk zou zijn. Wat er ook veranderen mag: de elementen laten zich niet bedwingen. De regen slaat de boer èn de arbeider, die stug doorworstelen aan de opgegeven taak; de modder zuigt zich vast aan de laarzen van de inge nieur, die met koele blik van dag tot dag het arbeidsproces volgt. Vijf jaar voor het ganse proces: 200 km aan te leggen wegen, is zijn berekening. Op een dergelijke termijn tellen de tegenslagen minder. Oók de moei lijkheden van dit trieste najaar: tekort aan arbeiders en een teveel aan regen en modder. Een eiland verandert van uiterlijk. Nog liggen de buizen voor de draina ge netjes in stapels en zijn de balen turfmolm een tastbaar teken voor deze onderneming, die na de langdu rige voorbereiding verwerkelijkt wordt. Maar straks als de laatste draineerboor zyn werk heeft verricht en uit de betonnen eindbuizen het wa. ter zijn weg vindt naar de nieuwe sloten, dan is Tholen herboren. Dan is het werk van de Cultuur technische dienst onder leiding van ir. Krijger verricht. De kavels liggen dan alle aan een behoorlijke weg. Geen versnippering meer in te kleine percelen, die zich moeilijk laten be werken en nauwclyks te bereiken zyn. Een rationeel wegenstelsel, zegt de ingenieur en men ziet uit het wor dingsproces, dat het iets goeds zal worden. Achter- en vooruit. Zó recht zijn de inmiddels aange legde wegen al, dat men in de auto, die ons kris en kras over het eiland bracht, op de achteruitspiegel zon der meer óók achteruit kan rijden. Er blijft uiteraard een onderscheid in deze wegen. Die van de klasse b hebben een zandbed van vijf meter met een fundering van 3% meter en een deklaag van 3 meter. De klasse c heeft een zandbed van 4 meter, een fundering van 3 meter en een dek laag van 2.75. Bij beiden biedt een berm van 2 meter voldoende stabili teit. Geen wegen dus om een zware vrachtauto te laten rondtollen zonder schade te veroorzaken, maar voldoen de voor dit project en de doeleinden op dit eiland. De landbouwweg a heeft tevens het karakter van een verbin dingsweg tussen de verschillende plaatsen en kan beschouwd worden als een normale tertiaire weg. De ondergrond van hoogoven slak ken wordt zorgvuldig ingewalst en daarna komt er een laag zand over. Dit is in de eerste instantie hetgeen thanc- geschiedt op Tholen. De afwer king komt later. De slakken komen uit Duitsland; zij zijn droog, hard en van een goede kwaliteit. De aanvoer geschiedt per schip via St. Maartens dijk. Uit de zee werd een zanddepöt gevormd van 100.000 m3 en voor de rest betrekt ™en dit zand uit Bra bant via de gemeente Halsteren. Ook aan het zand worden bijzondere eisen gesteld; het moet zuiver, vast en doorlatend zyn. Met een trilapparaat wordt dit zand aangezet op de plaat sen, waar de aanvoerwage'ns niet het werk hebben gedaan. Drainage. Niet alleen zijn er arbeiders te wei- nig in deze periode, waarin de oogst- werkzaamheden alle mankracht vor deren. Tholen heeft verder te weinig mensen, die de moeiiyke drainerings- arbeid naar behoren verstaan. Wat niet is, kan komen en de opleiding in dit opzicht zal straks zeker niet zonder resultaten blyven. Om dit te kort aan mankracht op te vangen wordt gewerkt met een Amerikaanse draineer-machine, die na vele jaren van experimenteren een byzondere structuur kreeg, die In alle opzichten voldoet. Het Buckeye model 302 uit Find- lay in Ohio (V.S.) van de Gar Wood industrieën werd hier voor enkele weken geïmporteerd door de aanne- .(Vervolg op pag. 10) KORTE PREDICATIE De ogen des Heren zijn aan alle plaatsen, opmerkzuaftx acht gevend op kwaden Vn góeden- Spreuken 15 3. Wanneer de Spreuken-dichter het heeft over Gods ogen, dan bedoelt hg, dat God ziet. Hij zegt, dat God overal de dingen ziet, niet alleen wat gaan de is overal t» de wereld, maar ook wat er gaande is m ons hart. De Spreuken-dichter gebruikt ver der een typische uitdrukking. Hij zegt van God* dat Hij opmerkzaam acht geeft. Deze uitdrukking wordt in het Oude Testament onder meer gebruikt van een wachter op de to ren, die rondkijkt of er ook onraad is; en van de trouw, die nauwkeurig let op haar huishouding. God, de Heilige, merkt het dade lijk, wanneer iels niet in de haak is, of wanneer van een goede daad de beweegreden niet deugtof wanneer een mooi woord niet echt gemeend is. Als christenen weten we echter, dat Hij tevens de God der liefde is, onze Vader, die verdriet heeft wanneer het met ons niet goed gaat, die toeziet of Hg ons moet helpen, die er op let dat wij niet ten onder gaan. Wanneer in de tekst sprake is van kwaden en goeden, dan wil dit niet zeggen, dat sommige mensen alleen maar slecht zijn en andere alleen maar goed. Integendeel, in ieder men senhart liggen kwaad en goed nadst elkaar. Wanneer God het kwade ziet, dan is er toorn in zijn blik. De kerk mag verkondigen, dat e ook voor de erg ste zonden verger ng is terwille van Christus' offer. Zij die weten van de vergeiXng, zijn blije, gelukkige men sen. Gods blik blijft echter een aan sporing voor ons, om te streven naar ae volmaaktheid. Wanneer de Here God opmerk zaam acht geeft op de goeden, dan kunnen we denken aan personen, die het goede trachten te doen, maar wier leven moeilijk is, die zorgen heb ben en verdriet. Als de mensen ons verkeerd begrijpen, dan mogen we getroost zyn in het besef, 'dat Gód alles weet. Als door de omstandighe den ons leven moeilijk is of droef, dan mogen we vasthouden, dat God vol ontferming op ons neerziet. Hij gaf ons Zijn Zoon. zal Hij ons dan mét Hem niet alle dingen schenken f Nieuwer kerk i.D. M. G. Westerhof. DE VERWACHT... VEEL BEWOLKING Nevelig en overwegend zwaar be wolkt weer met in de ochtend plaat selijk nog wat lichte regen of mot regen. Zwakke tot matige, later mo gelijk vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Dezelfde of iets hogere tem peraturen als gisteren. ZON EN MAAN. 10 October: Zon Maan 11 October: Zon Maan op 6.54 op 16.48 op 6.56 op 17.07 onder 17.59 onder 4.30 onder 17.57 onder 5.56

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1