PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zoals de toestand nu is blijft het Kabinet zijn taak vervullen Er werd reeds veel gedaan voor werkgelegenheid in Zeeland BILT TWEE VROUWEN GEDUPEERD DOOR HUWELIJKSZWENDELAAR VELE SCHEPEN KWAMEN IN ERNSTIGE MOEILIJKHEDEN Vand aag. 197e Jaargang-No. 237 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn: Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrydag 8 Oct. 1954 ADVERTENTIEPRIJS cent per mm Minimum p advertentie f 3.-—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max 8 regels) van 1—5 regels t I.— Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau v d Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P Z.C- Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b^.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorstatr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg. Ftnlandstr 2. telef 16: Terneuzen. Brouw «j»ti 2. enxzee N B..gerq»tr C 160 teief 26 NA HET DEBAT IN DE KAMER Belangrijk deel der discussie ging buiten regering om De zaak wordt op de oude voet voortgezet. Het debat in de Tweede Ka mer over het mandement heeft de samenwerking niet verder geraakt. De minister-president dr. W. Drees wees er gisteren op, dat nog meer dan vroeger een belangrijk deel der discussie buiten het kabinet is omgegaan nu het mandement is besproken. De woordvoerder van het kabinet kan echter slechts spreken over het praktische beleid. De premier meende, dat het naar omstandigheden nog niet zo slecht gaat. Wanneer de volksvertegenwoordiging anders was samengesteld, zou het kabinet moeten wyken. Daarvoor is naar zijn oordeel geen reden. Dr. Drees besprak daarna de verschillende mogelijkheden. De samenwer king in het kabinet is goed, ondanks meningsverschillen, die veel minder langs de partijlijnen verlopen dan men daarbuiten denkt. Zoals de toestand nu is, blijft het kabinet geroepen zijn taak te vervullen. Er is gesproken over het beminne lijk optimisme van het kabinet. Maar, aldus dr. Drees, van optisme met het oog op de internationale toestand kan echter geen sprake zijn, gelijk ook gezegd is in de Troonrede. Namens de minister van economi sche zaken zeide de premier, dat d€ heer Oud zijn beschouwing niet juist karakteriseerde. De minister zal daar de minister-president o.m. op, dat het aantal ingeschreven werklozen einde September jl. 36.800 bedroeg, terwijl het aantal aanvragen om arbeids krachten 52.600 was. Dit is een bij zonder gunstige ontwikkeling, al brengt deze haar speciale moeilijkhe den mee. De regering meent, dat een weloverwogen beleid tot deze gunsti ge toestand heeft bijgedragen. Dr. Drees was het allerminst eens met de opmerking van prof. Oud, dat het kabinet bestuurt doch niet re geert. Fiscaal beleid. Spreker acht het beter het belas- tingvraagstuk later te behandelen. Er zijn goede principiële redenen, waardoor het juist is nog wat te wachten met de verlagingen. Huurverhoging en belastingver laging zullen moeten samenvallen en de voorbereiding daartoe kost tijd. Daarom heeft het kabinet ge dacht aan 1 Juli 1955. De Kamer kan er op rekenen, dat de datum slechts zal afhangen van de lijd van voorbereiding en behandeling der ontwerpen. Verlaging zal ook in de loop van het jaar mogelijk zyn. De grieven met betrekking tot de vennootschapsbelasting acht dr Drees niet juist. De regering zal zeer be langrijke belastingverlagingen voor stellen maar zij stelt voor om de ven nootschapsbelasting te verlengen. Daardoor zou 60 millioen gulden op doelmatige en billijke wijze kunnen worden gebruikt tot verdere verla ging van de inkomstenbelasting. De Kamer dient hierover te beslissen. Loonsvc/hoging zal inderdaad de belastingopbrengst doen stijgen maar men moet ook bédenken, dat de rijks- uitgaven er door vermeerderen. Ten aanzien van de wijze van loon vorming merkt dr Drees op, dat de vraag of en hoe men meer vrijheid zal geven een zaak der regering is. Maar het ligt voor de hand, dat eerst ad vies van het bedrijfsleven wordt ge vraagd. De laatste loonsverhoging is aan de organisat js overgelaten. Het Rijks personeel zal de 6% ontvangen en dat zal worden gevolgd door het hele overheidspersoneel. Ook de kinderbij slag wordt met 6verhoogd. Ter gelegenheid van het S5-jarig be staan van de K.L.M. werd Donderdag in het K.L.M.-■passagekantoor te Den Haag een bronzen plaquette onthuld van dr. Albert Plesman. Foto: De kleinzoon van dr. Plesman Albert Ro bert Plesman onthult de plaquette. Naast hem de president-dwecteur van de K.L.M.de heer I. A. Aler Andere verhogingen Onder de huidige omstandigheden meent de regering, dat de verhoging ook moet worden toegepast op de pensioenen, de uitkeringen ingevolge de noodwet ouderdomsvoorziening, de invaliditeits- en ongevallenwet en de complementaire sociale voorzienin gen. De verhoging zal niet altijd pre cies 6 procent zijn. De uitkeringen in gevolge de ouderdomsvoorziening zul len met meer dan 6 procent verhoogd worden, omdat men het verschil in de klassen gelijk wil laten. Half Novem ber wordt de onlangs goedgekeurde aanpassingstoeslag verstrekt. De nieuwe verhoging zal om administra tieve redc/m pas geleidelijk kunnen worden verwerkt. Alles zal echter te rugwerken tot 1 October, als het par lement zich er mee verenigt, Het zal niet mogelijk zijn door tt gaan met subsidies op levensmidde len. Dr. Drees meent, dat aan enige prijsstijging niet te ontkomen valt. Het weduwenvraagstuk, dat moei lijk ligt, zal ook nader worden bezien. Getracht zal worden zover mogelijk te gaan met verlaging van kostprijs- hogende belastingen. Spreker gaat vervolgens in op d€ kwestie van het onaanvaardbaar ver klaren van sommige amendementen. Hij meent, dat de regering die moge lijkheid moet hebben, in het bijzonder met het oog op financiële consequen ties. Bevrijding Watde bevrijding betreft is de re gering van mening, dat bij de 10e herdenking een bijzonder feest ge vierd moet worden. Zij denkt :\n een plechtigheid op 5 Mei te \Va- geningen. Er is een comité ge vormd, o.a. uit de stichting 1940- 1945, het Prins Bernhardfonds, het Nederlands Cultureel Contact, met andere organisaties wordt nog overlegd, zomede met de kerken. Naar aanleiding van de vraag naar een witboek over Indonesië zegt spreker te zullen overwegen of bepaalde bescheiden gepubli ceerd kunnen worden. (Vervolg op pag. 12) MEISJE KLAAGDE EX-VERLOOFDE AAN Reisje naar Parijs ging niet door Na een verhouding, die begin 1952 begonnen was en een jaar later in een verloving resulteerde, kwam de thans 31-jarige machinestikster Tini H. uit Amsterdam het vorig jaar tot de ontdekking, dat haar verloofde haar bedroog met een meisje, dat tot zijn kleine staf van personeel behoorde. Begin van dit jaar diende zij een aanklacht tegen hem in wegens oplichting en verduistering, omdat zij hem in de afgelopen twee jaren geld en goe deren had afgestaan in het vaste vertrouwen, dat hij met haar zop gaan trouwen. Dat is niet geschied. De man was intussen met het andere meisje, zekere mej. F„ in het huwelijk getreden. Donderdag stonden de ex-verloofden tegenover elkaar in de rechtszaal van de Amsterdamse rechtbank: de 33-ja- rige ex-politiek delinquent A. E- van G. in het verdachtenbankje, beschul digd van oplichting en verduistering, niet alleen ten nadele van de machine stikster, doch bovendien van de 33- jarige verpleegster Teddie B. uit Am sterdam, en de beide dames als getui gen achter het getuigenhekje. De machinestikster vertelde hoe zij alles geprobeerd had om haar ex- verloofde, die een kleine zaakje was begonnen, te helpen in de overtui ging, dat de zaak later ook de hare zou zijn. Haar verloofde had voort durende geldzorgen. Zij had hem in de loop van de tijd honderden gul dens „geleend", wel eens f 25 terug gekregen, doch daar was het bij ge bleven. Op een dag had iemand haar verteld, dat de verdachte een ver houding had met mej. F. Enkele maan den later trouwde hij met dit meisje. Verdachte ontmoette in de zomer van 1953 nog de verpleegster Teddie B. „Hij zei het mij niet in ronde woor den", verklaarde deze, „doch zijn ge dragingen gaven mij de indruk, dat hij met mij wilde trouwen". Ook zij had hem geld gegeven voor zijn zaak De oplichting was echter moeilijk te bewijzen in dit geval, want het meisje voegde er desgevraagd aan toe: „Ook als ik geweten had, dat hij mij dat geld niet terug zou kunnen betalen, zou ik het hem waarschijn lijk toch gegeven hebben". Het was anders met een bedrag van f 270, dat zij hem ook nog ter hand had gesteld. „Hij zei, dat hij met mij voor vacantie naar Parijs wilde gaan, maar niet voldoende contanten had Toen heb ik hem dat geld gegeven, maar van de reis kwam niets". De verpleegster kwam daardoor die maand zelf in grote moeilijkheden, want ze bezat geen cent meer voor haar eigen levensonderhoud. De ver dachte had haar toen een bed gege ven in zijn zaak, waar zij alleen de nachten had doorgebracht Zij was n.l. intern in een ziekenhuis en wilde daar tijdens baar vacantie niet blijven. De officier van justitie, mr A. W. Holsteyn, noemde de verdachte in zijn requisitoir „een niets ontziende hu welijkszwendelaar" en vroeg wegens oplichting en verduistering een jaar met aftrek. Nederlandse plattelandsvrouwen ver zorgen St. Nicolaascostuums voor de emigranten in Canada. 1/2000 platte landsvrouwen hebben als dank voor de hulp geboden door de Nederlandse emigranten in Canada tijdens de Wa tersnoodramp, een actie georgani seerd om door iedere provinciale af deling een St. Nicolaascostuum te vervaardigen en te bestemmen voor de Nederlandse kolonies in Canada. St. Nicolaas bekijkt de collectie mij ters die hem op zijn reis door Canada zullen vergezellen. De storm van Woensdagnacht Het K.N.M.I. deelt ons mede: Woensdagmorgen bewoog zich over het Zuidelijk deel van de Noordzee een storing in de rich ting van Denemarken. De sto ring zag er niet gevaarlijk uit, maar toch zou ze in de daarop volgende nacht op een betrek kelijk klein deel van de Noord zee een zware storm veroorza ken, een storm, die uiteindelijk ook voor het K.N.M.I. een vol slagen verrassing is geworden. Nadat de depressie in de na- middag van Woensdag de Duitse .Bocht had bereikt, begon overal in ons land en zelfs op de licht schepen voor de Nederlandse en Duitse kust de luchtdruk lang zaam te stijgen Alles wees er op, dat de depressie voor ons had afgedaan en bezig was in Oostelijke richting te verdwij nen. Maar m de eerste avond uren speelde zich daar in de Duitse Bocht iets af, dat mede als gevolg van het ontbreken van uurlijkse waarnemingen van de lichtschepen voorlopig voor het oog van de meteorolo gen verborgen bleef. Eerst om 10 uur in de avond, toen de ba rometers in Groningen en Fries land plotseling flink begonnen te dalen, werd het duidelijk, dat er iets zou gaan gebeuren. De depressie was, door tof nu toe onbekende oorzaak binnen drie uur tijd van een Oostelijke op een Zuidelijke koers omgescha keld en ging langs de Duitse grens naar het Zuiden bewegen Zeer snel stak toen een Noord- westerstorm op. STORM OP WADDENKUST Deense stoomschip -,Rikke Skou is vergaan. Verscheidene schepen zyn Woensdagavond en in de nacht van Woensdag op Donderdag in moeilijkheden geraakt tengevolge van de storm, die langs de Waddenkust en de Noord-en Zuidhollandse kust raasde. Het zwaarte punt van de storm lag bij de Waddenkust. Daar bedroeg de snelheid onge veer 120 km per uur. In dit gebied verkeerden verscheidene schepen in nood. De meesten hebben het ruwe weer, 7,y het met averij, overleefd, doch gevreesd wordt, dat het Deense stoomschip „Rikke Skou" uit Kopenhagen vergaan is. Het 1489 ton metende schip was geladen met kolen op 2 October uit IJmuiden vertrokken. Op ongeveer 50 a 60 mijl ten Zuidoosten van Doggers- bank (ongeveer 120 mijl ten Noor den van Den Helder) kwam het schip Woensdagavond in moeilijkheden. Het zond noodseinen uit en deelde mede. dat de stuurinrichting defect was ge raakt. Onmiddellijk voeren enkele sleepboten naar het in nood verke rende schip uit en ook enkele in de nabijheid varende schepen begaven zich naar de in het noodsein opgege ven positie, n.l. 54.30 N.B 04.05 O L. Donderdag heeft het Franse vis sersvaartuig ..Ailly" ten Zuidoosten van Doggersbank vier stoffelijke overschotten aan boord genomen. Het vermoeden bestaat, dat de omgeko men en afkomstig zijn van de „Rikke Skou". Het Deense schip zou 20 op varenden tellen. Ook heeft de ..Ail ly" een reddingsboot van de „Rikke Skou" gevonden. Kustvaarder in de branding Het onder Engelse vlag varende s, „Cargill" (7216 b.r.t.) van de El- der Dempster Lines (Canada) Ltd, zond Woensdagavond omstreeks kwart over elf een noodsein uit. Het schip voer circa 20 kilometer ten W.N.W. van IJmuiden. By wind kracht tien voeren de reddingboot „Neeltje JacoDa". het bergingsvaar tuig „Cycloop" en de sleepboot „Ebro" tér assistentie uit, doch later deelde de kapitein van de „Cargill" GEEN TIENTALLEN SCHOORSTENEN, MAAR TOCH. E.T.I. voor Zeeland hield zich bezig met industrialisatie INDUSTRIALISATIEDat werd het na-oorlogse wachtwoord in Neder land, dat ook doordrong tot de Zeeuwse eilanden. Herhaalde malen werd er de laatste jaren gewezen op de noodzakelijkheid van industrie in deze zo by uitstek agrarische provincie. En al zyn hier de hoge fabrieksschoor stenen niet uit de grond gerezen als een welig landbouwgewas in de zomer, toch is er ook in dit gewest allerlei tot stand gekomen, dat de moeite waard is en dat er toe bijdraagt, dat de werkgelegenheid hier is toegeno men. Het is met name het Economisch Technologisch Instituut voor Zee land geweest, dat zich intensief heeft beziggehouden met diverse zaken rond de industrialisatie en daarbij menig resultaat heeft bereikt. Tydens een onderhoud, dat wy hadden met de directeur van dit instituut, drs. M. C. Verburg, bleek opnieuw, dat het E.TJ. zich een niet meer weg te denken plaats in Zeeland heeft verworven. „Vaak zyn wij ambassadeurs van ons gewest", zo formuleerde drs. Verburg tijdens dit gesprek globaal, maar daarom niet minder juist de taak van zyn instituut. Een ambassa deur immers verdedigt buitenslands de belangen van zijn land. Welnu, het komt vele malen voor, dat het E.T.I. buiten Zeeland de belangen van dit gewest mag en moet verdedigen voor zover zij te maken hebben met indu strie en industrialisatie. Dat „buiten Zeeland" is vanzelfsprekend in negen tig van de honderd gevallen in Den Haag gelegen, waar de bewindslieden en de ambtenaren zetelen, die de be schikking hebben over fondsen, waar mede in een provincie veel en nuttig werk kaa worden gedaan. En daarom dat het E.T.I. meer- Staten rapporten kan overleggen, waarmede dit college in Den Haag aan de juiste deuren kan aankloppen. Het is daarbij vooral no dig, dat deze rapporten een objectief beeld geven van een bepaalde Zeeuw se situatie, zodat de betrokken in stanties er van op aan kunnen, dat géén scheefgetrokken beeld wordt voorgeschilderd. Maar in de loop der jaren is wel gebleken, dat het E.TJ. zich niet laat leiden door een over dreven Zeeuws chauvinisme, maar door de werkelijkheid. Resultaten bleven dan ook niet uit: men denke maar eens aan het rapport over de Vlissingse sluizenbouw, dat door bur gemeester Kolff by de opening van de sluizen met zoveel dankbaarheid werd gememoreerd. Hoewel er in Zeeland geen streken tot „ontwikkelingsgebied" zijn ver klaard, is het toch mogelyk geweest om incidenteel en partieel fondsen ter beschikking te krijgen voor de ont wikkeling van de werkgelegenheid in bepaalde Zeeuwse gebieden. Zo zyn in een recent verleden uit de post streekontwikkeling van de rijksbe groting diverse bedragen in Zeelanc terecht gekomen, 'terwijl ook nu nog over enkele posten onderhandelingen worden gevoerd. Ook in ander opzicht heeft het E. T.I. belangrijk werk verricht en in dit verband mag wel de taak van de ze instelling worden genoemd bij de verlening van de z,g. industriële cre- dieten. Deze credieten, die door de Middenstandsbank worden verleend en door het Rijk worden gegaran deerd, zyn voornamelijk voor kleine en middelgrote industrieën bestemd, waarby het E.TJ. met de Nyver- heids-eonsulent een adviserende taak heeft. Tot dusver werd sinds April van het vorig jaar een bedrag van 1,1 millioen gulden verleend voor Zeeuw se objecten! Deze credieten zijn belangrijk om dat de ondernemers hun machine park kunnen vernieuwen, uitbreiden enz., waardoor de werkgelegenheid wordt uitgebreid dan wel op een ste viger basis wordt geplaatst. Ook hier is echter objectiviteit van de zijde van het E.T.I. een eerste vereiste, een objectiviteit, die door de aanvragers .(Vervolg op pag, 2) mede, dat hjj geen hulp meer nodig had. De bemanning van de „Cargill was erin geslaagd de machineschade te herstellen. Het Duitse schip „Helene Russ". 993 brt., kwam des nachts omstreeks half twee in nood te verkeren onge veer zes mijl ten Noorden van Ame land. Het schip verloor de deklading en de mast brak af. Omstreeks half drie seinde het schip dat het geen hulp meer nodig had. Baggermolen op drift Ook in de omgeving van de Nieuwe- Waterweg is het verre van rustig ge weest. Omstreeks vijf uur gisteroch tend geraakte tussen Maassluis en de Poortershaven de baggermolen „La bor L" op drift. Een sleepbodt van L. Smit en Co. slaagde erin het gevaarte behouden in Maassluis binnen te brengen. Omstreeks elf uur gisterochtend liep nabij de monding van de Nieu we Waterweg het Noorse tankschip „s.s. Tankbaron" (8312 b.r.t.) aan de grond. Sinds Woensdagnacht heeft men geen bericht meer ontvangen van de kotter „De jonge Jochem", die Maandag van Den Helder is uit gevaren naar de visgronden ten noor den van Den Helder. Aan boord be vonden zich 6 man. Ook het Westduitse motorschip „Reim" dat Woensdagavond uit Delf zijl naar Brunsbiittel is vertrokken, wordt vermist. Overlevenden opgepikt Het Zweedse stoomschip „Hedda" heeft gisterenavond acht overlevenden aan boord genomen van het Deense schip „Rikke Skou". De zeelieden wer den aangetroffen op een vlot, dat stuurloos op de Noordzee dreef. Oorspronkelijk waren er veertien opvarenden van de „Rikke Skou" op bet vlot geweest. Door de hoge zee, die het vlot de gehele Donderdag had te verduren, waren de kapitein, de tweede stuurman rn vlei andere zee lieden over boord geslagen en ver dronken. is het 350 jaar geleden dat de beroemde Nederlandse staatsman, geschiedschrijver en dichter Jan van der Does (Janus Douzai. verdediger van Leiden, te Noordwijk overleed. VVW//waavv\\\VWV\\W DE VERWACHT... FLINKE OPKLARINGEN Droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden. Matige tot zwakke overwegend Noordoostelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. 9 October: *Zon Maan ZON EN MAAN. op 6.53 onder 18.02 op 16.30 onder 3.07

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1