Krokodillen jagers metNoorderzon' naar Nieuw-Guinea P. z. c. HERVORMDE KERK IN RILLAND GEHEEL GERESTAUREERD PROVINCIALE COMMISSIE VAN C.J.V.F. BESPRAK WINTERWERK HERVERKAVELINGSWERKEN IN COUDORPE-COMPLEX Smelt nu uw potje vol DIKKE BLADREUZEL 1.60 per kilo ALLE WORSTSOORTEN 49 cent per half pond SLAGERIJ DE JONGE DONDERDAG 7 OCTOBER 1954 PROVINCIALE ZEEUW BE COURANT WAAGHALZERIJ NAAR TRINIDAD Goede vooruitzichtenmits gevaarvolle tocht slaagt Vier adspirant krotodlllenjagers doorbruisen momenteel de Zeeuwse wa teren met hun scheepje, de zeebotter „Noorderzon". Het zijn de 27-jarige Klaas, de 26-jarige Wlm en de 23-jarige Ben Goezinnen uit Amsterdam en de 31-jarige Jaap Woppenbamp uit Assen, die op weg zijn van IJmuidcn naar Nieuw-Guinea om daar de jacht op de schubbige dibhuiden te beginnen. Hoe zij op het idee kwamen, deze ge vaarvolle tocht te gaan maken? „Ben en ik hadden eerst een var- kensmesterij", vertelt Wim, „en op een gegeven ogenblik vroegen we ons af, hoe het kwam dat het vleesmeel zo duur was. Enfin van het een kwam het ander en het eind van het liedje was, dat wij in Tanganjika aan de Oostkust van Afrika een drogerij op zouden zet ten. Door allerlei moeilijkheden kon de zaak niet doorgaan, maar inmiddels hadden enkele huidenfirma's interesse gekregen en tenslotte besloten wij vie ren Klaas en Jaap waren inmiddels ook voor de plannen gewonnen er gens een scheepje op te doen en kro kodillen te gaan vangen." Uit een van de Amsterdamse havens werd een bootje van zo'n zeventig jaar oud opgevist, dat al enige tijd onder water had gelegen, maar toen het cas co nog in goede staat bleek, werd het opgeknapt, er werd een motortje in gebouwd en na een grondige voorbe reiding vertrok men vorige week uit IJmuiden. „Het schip hield zich prima", vertelt Wim, „zelfs met de storm, die er vorige Donderdag woei." Via Ouddorp en Bruinisse, waar 't anker uitgeworpen werd, bereikte men Hansweert, en vanmorgen om half tien gaat de „Noorderzon" op Vlissingen aan, waar men zal proberen, de defecte keer- koppeling van het motortje te laten herstellen. De oceanen over Als de bekende zeevaarder Alain Gerbault wil men dan verder via Ma deira, Trinidad, het Panamakanaal, Honolulu en de Marshalleilanden naar Nieuw Guinea, waar men verwacht over een maand of zes aan te komen. Eten is er genoeg aan boord: in het vooronder bevinden zich stapels blik jes en andere victualiën, genoeg voor maanden. Motorbrandstof wordt niet meegenomen, want op de Oceaan wordt gezeild. In de passaten zal er 125 meter zeil gehesen kunnen worden, die de „Noorderzon" in een flink vaartje de Oceaan over kunnen brengen. Er wordt gekookt op primussen, waarvan er drie aan boord zijn Ook is er een radio, maar, zo vertelt Wim, wij had den geen geld meer voor een twaalf- volts accu, maar die zullen we qnder- weg wel ergens kunnen verdienen. De krokodillenjagers zijn namelijk van plan, wanneer het weer niet mee zit, in de havenplaatsen te gaan wer ken en zodoende in hun levensonder houd te voorzien. Met geweer en lichtbak Totdat.. Nieuw Guinea bereikt is. Dan begint het eigenlijke werk pas goed. Er zal 's nachts met de lichtbak Waterschöpsbenoemingen Benoemd tot: gezworene: van het waterschap De Vrije Polders onder Tholen, Chr. A. C. Aertsen, Tholen; van het waterschap Oud-Vossemeer, B. G. Friderrlchs, Tholen; van 't wa terschap Baarland, A. J. van Nieu- wenhuyzen, Oudelande; polder De Vier Bannen van Duiveland, J. J. Stols, Zierikzee; Anna-Mariapolder, E. A. L. van Meir, Ossendrecht; wa terschap Oud- en Nieuw-Noord-Beve- land, G. M. F. Bom, Wisselterke, lid van de djjkraad: voor de waterke ring van het cal. waterschap Scher- penisse, P. W. Kaat, Scherpenisse voor het calamiteuze waterschap Scherpenisse; van de cal. polders Oost-Beveland en Wilhélmina, J. M. Kakebeeke, Goes; lid van het dage lijks bestuur van de Hogerwaardpol- der, Chr. A. C. Daverveldt, Woens- drecht. Schip voer omhoog Tengevolge van de harde wind raak te het schip „De Onderneming:" uit Oude Tonge vast in de haveningang van Kamperland. Dank zij het werk van enkele schippers uit Kamperland wist men het vaartuig weer vlot te krijgen. Het werd gemeerd aan de steiger van de provinciale boot. en het geweer op krokodillen worden gejaagd en als alles meeloopt, zal er met de Lee-Enfields, die de wanden van de kajuit sieren, nog heel was ver diend worden. De huiden brengen na melijk 80100 gulden per stuk op en per nacht (alleen dan kan men de kro kodillen tot op een paar meter bena deren) hoopt men er een stuk of tien te verschalken. De huiden worden in gezouten en worden zolang in 't voor onder opgeslagen, totdat zij in Merau- ke verkocht worden. Het gaat alleen om de huiden De rest wordt weer in zee gegooid er wordt gevist op brakwaterkrokodillen, die in de rivier monden voorkomen en dient als voedsel voor., de krokodillen! Men is van plan, minstens vijf jaar in Nieuw-Guinea te blijven, en hof meester Jaap Woppenkamp zegt zelfs: „Als het mij goed bevalt, kom ik nooit meer terug". En Klaas, de enige getrouwde man van het viertal, laat zijn vrouw die niet erg veel voor de plannen voelt naar de Oost overkomen, zodra hij „vaste grond" onder de voeten heeft gekregen. En mocht het met de krokodillen- vangst niet naar wens gaan, dan heb ben de vier jongemannen altijd nog een toezegging van de Amsterdamse Ballast Maatschappij om daar te ko men werken. Men ziet dus: perspectieven genoeg voor deze „Noorderzonderlingcn" Mits alles naar wens verloopt en de lang niet gemakkelijke reis tot een goed einde gebracht kan worden! Maar het optimisme van de wereld reizigers lijkt nogal lichtvaardig. En het is volkomen begrijpelijk, dat me nig ervaren zeeman zijn hoofd schudt over deze wat hij dan noemt waaghalzerij. V.P.R.O.-„bindingsavon- den" in Zeeland In de komende winter zal de V.P. R.O. ook in Zeeland „bindingsavon den" houc>,n. Op 26 October a.s. zal te Middelburg begonnen worden met een programma, waar o.a. aan zullen medewerken de actrice Vera Bondam, de danser Indra Kamadjojo en de pia nist Wolfgang Wijdeveld. In de loop van het seizoen zullen bindingsavon den gehouden worden in Goes, Vlis singen, Zierikzee, Oostburg en Ter- neuzen, met cabaretprogramma's door Bennie Vreden en Dick Gabel. In een tiental andere plaatsen zullen enigszins bescheidener programma's worden gebracht. Mej. dr. N. A. Bruining, voorzitster van de V.P.R.O. zal bovendien in Zie rikzee een spreekbeurt houden en ge durende enkele dagen bezoeken af leggen in plaatsen m het rampgebied. Gewestelijke vergadering P.v.d.A. Donderdag 11 November a.s. zal door het Gewest Zeeland van de Party van de Arbeid in „De Gouden Poorte" te Middelburg een vergade ring v/orden gehouden, welke be stemd is voor leden van de raad, van de Prov. Staten, burgemeesters enz., woonachtig in deze provincie. In deze vergadering zal mr. N. Bolkestein te Middelburg S]L-_ ken over: „Het ontwerp van de nieu we Provinciale Wet", drs. M. C. Ver te Middelburg over: „Industrialisa tie-mogelijkheden in Zeeland" en de heer J. S. Visscher, lid der Prov- Staten en adj. consulent voor soci ale bijstand te Goes over: „De taak van de gemeentebesturen t.a.v. de minder validen". Bezichtiging ziekenhuis in Terneuzen Zaterdag 9 October a.s. zullen ge meenteraadsleden van Terneuzen, Axel, Zaamslag en Hoek de vier gemeenten, die zich mede gerant heb ben gesteld voor de bouw van het Ju- lianazieken huis in Terneuzen dit ziekenhuis bezichtigen. Zaterdag 16 October a.s. zullen de artsen uit Zeeuwsch Vlaanderen het nieuwe ziekenhuis bezoeken. Naar wij vernemen wordt er naar gestreefd het gebouw in de tweede helft van No vember officieel te openen. Zaterdag a.s. officiële overdracht De in de laatste wereldoorlog zo zwaar gehavende Hervormde Kerk van Rilland is thans voor de tweede maal geheel gerestaureerd. Eind Ja nuari 1953 was de schade door het oorlogsgeweld aangericht geheel her steld, toen de Februari-ramp kwam. Het water steeg tot een hoogte van twee meter en vernielde het gehele interieur. Stoelen en banken werden uit elkaar geslagen en de muren met Programma werd vastgesteld Onder leiding van mevrouw Jeb- bink-Paap vergaderde de provinciale commissie van de C.J.V.F. Tijdens deze bijeenkomst werden enige be langrijke voorstellen behandeld met 't oog op het komende winterseizoen. Voorts werden enkele besluiten geno men. die van groot belang zijn voor het verenigingswerk. Zo werd o.m. gesproken over de komende werkver gaderingen, over de indeling van de provinciale commissie in werkgroe pen en over de provinciale dagen 1955. Besloten werd werkvergaderingen te houden op 30 October te Goes en 6 November te Zierikzee. Tijdens deze bijeenkomsten zal' met name gespro ken-worden over de kerstfeestvierin gen. waarbjj aandacht zal worden ge schonken aan z.g. praatkringen, ad vent- en kerstspelen, kerstversierin gen enz. Op 9 November wordt een „handenarbeiddag" in Goes belegd en op 15 en 16 Januari een lekespel- weekend in Axel. Hiervoor zal iemand worden gevraagd van d? landelijke le- kespelcommissie. In Kloetinge zal op 12 en 13 Januari een bijbelstudie weekend worden gehouden. De provinciale commissie werd on derverdeeld in twee werkgroepen, een zogenaamde meisjes- en 'n jeugd- staf. De werkgroep-meisjes behan delt alle aangelegenheden van de le den van 12 tot 16 jaar en de werk- groep-jeugd die van leden van 16 jaar en ouder. Deze beide groepen zullen in Januari afzonderlijk bijeenkomen en dan o.m. de voorbereiding van de „provinciale dagen" ter hand nemen. De meisjesdag zal vermoedelijk op 18 Juni 1955 in Goes worden gehouden en de ieugddag op 4 Juni in Souburg. Deze data werden echter nog niet de finitief vastgesteld. Tenslotte werd gesproken over het gemengd werk. waarover spoedig nadere bjjzonderhe den bekendgemaakt zullen worden. de stenen prachtstoel werden door 't zoute water aangetast. Men kon weer opnieuw beginnen met de res tauratie van dc nog maar 26 jaar ou de kerk. Direct na de ramp nam het kerk bestuur contact op met de Waters noodcommissie van de Hervormde kerk en dank zy de vele gelden door buitenlandse kerken beschikbaar ge steld, kon men na verloop van enige tijd nogmaals met de inrichting en restauratie beginnen. De overblijfse len van de banken werden gesloopt en daar nieuwe banken te duur kwa men, besloot men inplaats hiervan eiken stoelen aan te schaffen. De oorspronkelijke stenen katheder moest wjjken voor een moderne bruin- eiken preekstoel. Er kwam een nieu we vloerbedekking, een nieuwe avond- maaltafel en een nieuw doopvont. De muren werden opnieuw gepleis terd en op waterhoogte van een lam- brizering voorzien, aaar anders de gehele muur afgebikt had moeten worden. Thans is men met het her stel zover gevorderd, dat de officiële overdracht aanstaande Zaterdag zal geschieden. Mr. G. A. Terlinde, secre taris van de bouw- en restauratie commissie der Nederlandse Hervorm de Kerk zal het nieuwe gebouw tij dens een korte plechtigheid aan de Kerkeraad van Rilland overdragen. Oesterverzending in September De oesterverzending bedroeg in de maand September 1954 als volgt: Ne derland 104.187 st. (99.381); België 1.411.285 st. (1.489.120); Duitsland 44.400 st. (73.340); Engeland 15.550 st. (300); Diverse andere landen 11.150 st. (9.750). Totaal September 1954 1.586 672 stuks tegen 1.671.891 stuks in September 1953. De tussen haakjes geplaatste cij fers geven de totalen aan in Septem ber 1953. Regie-cursus van de N.A.T.U. Van de zjjde van het bestuur der afdeling Zeeuwse eilanden van de N. A.T.U. vernemen wy, dat onder aus piciën van deze organisatie met in gang van 6 Januari 1955 te Middel burg een scholings- en regiecursus zal worden gegeven door Arend Hauer, landelijk toneeladviseur van de N.A. T.U. Tot deze cursus zullen behalve leden van het Middelburgs Dilettan- tentoneel, „Onderling Kunstgenot", Goes en het „Vlissings Schouwspel" mede kunnen toetreden de amateur regisseurs van andere toneelvereni gingen op de Zeeuwse eilanden. Het provinciaal bestuur verleent de cur sus een subsidie. Gesneuvelde militairen opgegraven. Door een afdeling van de graven dienst van het Nederlandse leger wer den deze week onder leiding van ka pitein A. Westenburger op de algeme ne begraafplaats te Terneuzen de stoffelijke overschotten opgegraven van 23 Britse militairen, die tydens de oorlogsjaren in Terneuzen en omstre ken waren gesneuveld. De stoffeiyke overschotten werden Woensdag naar Bergen op Zoom overgebracht, waar zy werden herbegraven op het Engel se oorlogskerkhof. Afsluiting wegen op Schouwen-Duiveland Deze week zijn de herverkavellngs- werken in de Zak van Zuid-Beveland begonnen, nl. in het Coudorpse-com- plex ten Zuiden van de Mooldijk. Het eerste complex wat verbeterd wordt, ligt in het Westelijk deel onder de Staartsedijk. Het terrein heeft een zeer ongelijke ligging en is doorsne den met talrijke perceelsloten, be groeid met riet en omzoomd door houtwallen. Uit het grondonderzoek Is gebleken dat een zorgvuldige behan deling van de verschillende grondla gen mogelijk zal maken, dat nieuwe goede landbouwgrond ontstaat. Ondanks de vele sloten was de ont wateringstoestand zeer slecht. Door het dempen van overbodige sloten en het stichten van een onderbemaling zal de waterbeheersing in het gebied verbeterd worden. De ervaringen die men hiermee zal opdoen, zullen toegepast kunnen wor den in de overige gebieden van het Coudorpse. By de uitvoering van complexwer- ken zijn er soms bezwaren tegen het opruimen van bijna oogstrijpe gewas sen. In het algemeen moet dit zoveel mogelyk voorkomen worden. By der- gelyke grote werken moet echter voor een belangrgk deel der werkzaamhe den gekozen worden tussen de uit voering in de nattere wintermaanden of de veel gunstiger zomermaanden. De ervaring over de laatste tiental len jaren met de mechanische uitvoe ring heeft geleerd, dat de winteruit- voering duurder is, doch dat er van zelfsprekend niet zoveel gewassen verloren gaan. De tweede mogelijk heid is, zelfs indien men rekening houdt met de vry hoge schadevergoe dingen welke moeten worden uitge keerd voor het ^pruimen der gewas sen, veelal aanzienlijk goedkoper. Hierby komt dan nog de belang rijke factor, dat de totale werkzaam heden in een korter tydsbestek kun nen worden uitgevoerd. Ook dit geeft een kostenbesparing terwyl daarnaast de last,, welke een verkaveling in uitvoering nu eenmaal altijd met zich meebrengt, voor de boeren tot het uiterste wordt beperkt. AFSLUITING WEGEN By het voortschryden van de wer ken aan de hoofdafwateringskanalen op Schouwen, zullen verscheidene oude wegen worden doorsneden. Er worden hekken en borden geplaatst by deze wegen, welke echter door onbevoegden worden verwyderd. Met het naderen van donkere en langere avonden kan dit een groot gevaar voor weggebruikers opleveren. Over dag zal het voor onbekenden groot ongerief kunnen veroorzaken, als men een afgesneden weg is ingereden. Het Bureau van Uitvoering doet daarom een dringend beroep op de inwoners, hekken en horden te laten staan. Herhaaldelyk bereiken de Herver kavelingscommissie nog verzoeken om nadere mededelingen omtrent het vertrek van boeren uit de Herverka- velingsgebieden naar de N.O.P. of de Braakmanpolder. Men stelt daarbij begrijpelykerwys vooral belang in de vraag, wie er nu zullen vertrekken. Het is helaas niet mogelyk daarop reeds nu een definitief antwoord te geven. Een boer kan eerst naar zyn nieu we woonplaats vertrekken, nadat hij de pachtcontracten voor het nieuwe bedrijf heeft getekend ten genoege j De vier „krokodillenjagers", die van daag op hun reis naar Nieuw-Guinea met de Noorderzon" in Vlissingen zullen arriveren. Het zijn van linke vaar rechts Wim Goezinnen, zijn neef Klaas Goezinnen, zijn broer Ben, allen kamp uit Assen. (Foto: P.Z.O.) Opleiding ontheemden in West-Zeeuwsch-Vlaanderen (Slot van pag. 1). redenen evenwel niet verwezenlykt worden. De nog benodigde som van ongeveer f 12.000.hoopt men thans via de o.m. by de LJ.G. geplaatste lo ten bijeen te krjigen en ook is men voornemens een beroep te doen op de Zeeuwse diaconieën voor het plaatsen van loten. En voor het overige: het fironummer van het comité is 608031 en name van de heer D. G. Kempe, administrateur, te Aardenburg HET CO.AHTE. In het comité, waarvan ds. Pen- nings te Axel voorzitter is, hebben voorts o.a. zitting ds. J. v. d. Gragff als contactpersoon voor de Prov. Dia conale instanties der Ned. Hervorm de Kerk in Zeeland, ds. L. S. Blom te Aardenburg, Ir P. R. Bouman te Axel, mr J. F C. Schllngemann, secertarls der Z.L.M., de heer F. A. van Rose- velt, burgemeester van Schoondijke, vertegenwoordigers van ZJL/.M.-krin- gen en leden, aangewezen door de classis IJzendykc van de Ned. Her vormde Kerk. van de Herverkavelingscommissie Zeeland. Men verkeert nu nog volop in het stadium van voorbereiding van deze twee gewichtige handelin gen. Zowel het nieuwe pachtcontract als de acte van afstand vereisen een grondige voorbereiding. Het is daarom nog niet te zeggen wanneer de ondertekening zal plaats vinden. ALS EXTRA WEEKRECLAME zolang de voorraad strekt Wij starten weer met onze speciale WINTER-ARTIKELEN Hoofdkaas 25 ct. per ons; 49 cent per pond. Balkenbrij 50 cent per pond U ziet Wy ziften niet stil en doen ons best. Koop bjj ons, dan doet U de rest Runderlappen vanaf f 1.38 per pond Rosbief en lende f 2.- per pond Gehakt, half om f 0.94 per pond Varkenslappen f 2.- per pond Karbonade f 1.70 per pond Vet Spek f 1.20 per pond Maaer Rookspek f 1.25 per pond enz. enz. enz. Zie onze étalage Zie de kwaliteit Beter dan best ook gesorteerd DOE UW VOORDEEL KOOPT BIJ WALSTRAAT 16, VLISSINGEN. Nieuws voor verloofden: Elk verloofd paar kan f 100- verdienen! Als U verloofd bent, dan hebt U nu een prachtkans om geld te sparen voor Uw uitzet. Honderd gulden of meer cunt U verdienen, wan neer U Ja, dat vertellen we U wanneer U onderstaande bon ingevuld in een en velop met 10 ets postze gel opstuurt aan Bureau P.Z.C., Markt, Middelburg Uw risico is maar 10 cent daarom DOE HET NUI Voor ieder verloofd paar minstens f 100. IH ketenden tran 8ur„J AZ.C Middelburg; - NAAM ||- ADRES - -VooHPÖSfs Vertel oni boe wij I 100.- of meer kunnen verdienen Deze 3 letters vormen een bekende klank in Zeeland. Zij betekenen snelle berichtgeving, betrouwbaarheid, actualiteit, grote lezerskring, ruim spreidingsgebied en TEER GROTE PUBLICITEITSWAARDE.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 9