D ^Uutel Nooit laten de „oude mannetjes" een vraag onbeantwoord C SPORT--- UITSLAG DERBY AXEL-HULST VOOR TERNEUZEN BELANGRIJK IVOROL: De Tandpasta van standing 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 7 OCTOBER 1954 OOK DIT IS ENGELAND Vele Engelsen houden zich gaarne met kleinigheden bezig (Van onze Londense correspondent) Wie het woord „Engelsman" hoort, Is licht geneigd te denken aan een wat stijve man met een snor en een irriterend meerderwaardigheidscom- plev. Toegegeven, zulke Engelsen bestaan, maar de meerderheid is toch het tegendeel van de populaire voorstelling, die men zich op het continent van Albions zonen vormt. Dit volk is in zichzelf één bonk tegenstellingen:.het heeft het grootste wereldrijk gebouwd, dat ooit in de historie bestaan heeft, en het vult zyn dagelijkse bestaan met pietluttigheden, die juist vanwege hun pietluttigheid stof opleveren voor een diepgaande psychologische stu die. De Engelsman als „Empirc-builder" is wereldberoemd, maar laat ons voor ditmaal eens de Engelsman als pietlut onder de loupe nemen. We hoeven niet zo heel veel moeite te doen om gegevens bij elkaar te ga ren. Er ig in Engeland een „veelgele zen dagblad", de „Daily Mirror", dat een oplage heeft van 4(4 millioen exemplaren per dag. Als wij aanne men, dat elk exemplaar door drie per sonen gelezen wordt, dan zyn er dus 10 tot 13 millioen Engelsen een kwart van de totale bevolking die in dit krantachtig blaadje hun dage lijkse lectuur vinden. Men kan de „Daily Mirror" nauwelijks een krant noemen, omdat het blad uiterst wei nig nieuws geeft omtrent wat er in door B. Goedhart de wereld omgaat, maar des te meer aandacht besteedt aan moorden, echt scheidingen, spookverhalen en al wat verder sensationeel is. In de „Daily Mirror" dan (het woord betekent „Spiegel van de dag") komt dagelijks een rubriek voor, waarin ingezonden brieven van lezers worden gepubliceerd en beant woord. Zy worat geredigeerd door de „Old Codgers", de „Oude Mannetjes", die de gekste vragen te beantwoorden krijgen. Uit de soort vragen en op merkingen kunnen wij opmaken met welke dingen de gemiddelde Engels man zich bezighoudt. En dat zyn niet de Mau-Mau, de Grote Drie en de atoombom, maar heel genoeglijke huis-, tuin- en keukenprobleempjes. Vragen Men zou zo zeggen: het moet voor Ieder duidelijk zijn, waarom een he ren- en een damesfiets in constructie verschillen. Doch zes meisjes, die hun foto bjj de brief insloten, (blijkbaar in de hoop dat die gepubliceerd wordt) vroegen de Old Codgers: „Wilt U ons vertellen waarom herenfietsen niet hetzelfde als de onze zijn?" De Oude Mannetjes, ook niet van gisteren ant woordden: „Omdat een herenfiets een stang heeft, liefjes!" Een zorgzame huismoeder schreef: „Om half acht in de morgen was ik bezig het broekje van mijn zoontje te verstellen, toen de radio het wijs je speelde: „Zijn kleine pofbroek je moet nodig hersteld worden" Dat is het merkwaardige: vele En gelsen hebben blijkbaar sterk de be hoefte allerlei kleine wederwaardig heden wereldkundig te maken. Zii hebben er de moeite en een postzegel voor over om hun ervaringen aan een krant te schrijven, en vinden het heer lijk als zo'n brief in druk verschijnt. Vele Engelsen gaan blijkbaar diep onder onoplosbare problemen gebukt. Althans een lezer schreef: „Ik heb mij vaak afgevraagd, waarom wij mensen eigenlijk tenen hebben. Van de visser weet ik, dat ze hun tenen gebruiken om er hun hengelsnoer aan te bevestigen. Maar waartoe dienen ze bij de hiethengelaars". En de Oude Mannetjes antwoordden geduldig: „Waar zouden we onze eksterogen moeten opbergen als we geen tenen hadden?" Hamertenen .Over tenen gesproken: een zieken huispatiënt, die geopereerd was aan hamertenen, vona zyn geval zó be langrijk, dat hij zich gedrongen voel de dit feit wereldkundig te maken, en de krant drukte dit nieuws met liefde af. Een trotse moeder kon haar ver rukking over haar „voorlijk" kind niet meer voor zich houden en schreef juichend: „Mijn dochtertje Angela Mary is acht maanden oud, heeft ze ven tanden en heeft hij 's nachts nog nooit wakker gehouden!" De Oude Mannetjes, wijs geworden door le venservaring. waarschuwden: „Wacht maar, wacht maar!" Als U niet weet wat de meest Wes telijk gelegen stad van Nederland is, dan grijpt U naar de atlas en zoekt het op. Niet alzo een zestal mannen in Sunderland, die de Old Codgers vroegen: „Wh weten dat Land's End het meest Westelijke punt van Engeland is. Maar kunt U ons ook vertellen wat de meest Oostelijk gele gen stad is?" Eén blik op de kaart leert U dat dit Lowestoft is, maar een kaart te raadplegen, daar hadden de zes mannen blijkbaar niet aan ge dacht. Toen ze het er maar niet over eens konden worden, lieten ze de „Daily Mirror" het pleit beslechten... Gebeden En dan. typisch-Engels, wordt er aan de krant geschreven om „gebe den te vragen" voor allerhande doel einden. „Uw gebeden worden ge vraagd voor George, die ernstig ziek isKleine David, die kanker heeft Voor een lieve tante, wier geest verstoord isVoor Alan, die 18 jaar isVoor kleine Stephen, die 2 jaar oud isvoor „my, een oude Kampioensrit M.A.C. „Scheldegouwen". Aan de kampioensrit van de M.A.C. „Scheldegouwen" namen 14 rijders deel. Reeds in de eerste rit vielen er drie uit en tenslotte kon den er slechts acht worden geklas seerd. De titels gingen naar Lenstra in de auto-klasse, D. Roelse in de soloklasse en naar Van Hyfte, die al leen in de duoklasse over bleef en dus automatisch kampioen werd. De gedetailleerde uitslagen waren: Autoklasse. Kaartleesrit: 1 Len stra 110; 2 Van Oosten 182; 3 Tilroe 282; 4 De Ruysscher 353. Oriënteringsrit: 1 Van Oosten 69; 2 De Ruysscher 72; 3 Lenstra 159. Pylenrit: 1 Lenstra 18; 2 De Ruys scher 25; 3 Van Oosten 35. Eindstand: 1 Lenstra; 2 Van Oos ten; 3 De Ruysscher. Soloklasse. Kaartleesrit: 1 D. Roelse 311; 2 T. Uil 454; 3 J. Pa- rent 538. Oriënteringsrit: 1 A. Bouwens 90; 2 J. Parent 107; 3 T. Uil 109; 4 D. Roeise 181. Pylenrit: 1 D. Roelse 24; 2 A Bou wens 28; 3 T. Uil 30; 4 J. Parent 35. Eindstand: 1 D. Roelse; 2 A. Bou wens; 3 T. Uil; 4 J. Parent. Duoklasse. Van Hyfte kaartleesrit 234; oriënteringsrit 12; pylenrit 6. Oriënteringsrit „De Zeeuwen". De Middelburgse Motorclub „De Zeeu wen" hield een zeer geslaagde oriënte ringsrit door Walcheren over een af stand van 75 km. Er waren 20 deelne mers: 5 vielen uit. De uitslag luidde: 1 A. Kodde, 6 strp.; 2 J. Crucq, 8 strp.; 3 M. de Pagter, 14 strp.; 4 W. Janse, 14 strp.; 5 P. Kodde, 15 strp.; 6 J. Vogel, 15 strp.: 7 J. Wattel, 30 strp.; 8 P. Bostelaar. 36 strp.; 9 A. Joosse, 38 strp.; 10 J. Mar- kusse, 74 strp.; 11 J. de Smit. 101 strp.; 12 J. Cysouw. 193 strp.; 13 J. Celdcf, 212 strp.; 14 J. Lippens, 214 strp.; 15 S. Jon- gepier, 239 strp. lezer van 70 jaarEn voor alle mensen die ziek zyn naar lichaam en feest Dat zij genezen mogen worden. !n dat wy Vrede mogen hebben op deze wereld". Nu en dan zyn er Engelsen, die de wel eens wat al te gortig vinden. Een vele nonsens-vragen toch blijkbaar lezer uit Norwich nam de moeite in de pen te klimmen om de Oude Man netjes te vragen: „Beste Oude Man netjes. Een van de weinige vragen die jullie niet kunnen beantwoorden, is: waarom stellen zulke Idioten als ik zulke verrgekke vragen als de ze?" Maar de Oude Mannetjes, die al tijd alle antwoorden weten, waren ook ditmaal niet uit het veld geslagen, want zij antwoordden: „Omdat U wilt weten of wij uw vragen kunnen beantwoorden! Da's nogal logisch!" En zo gaat het door, dag in, dag uit. Soms spitsvondige vragen, maar meestal onbenullige vragen, die met enig nadenken of een beetje moeite beantwoord kunnen worden door de vragenstellers-zelf. Een dom volk, een lui volk, denkt men wel eens. En tochen toch... Is het mis schien, omdat zo vele Engelsen zich zo druk kunnen maken over zovele pietluttigheden, dat zjj nuchter kun nen blyven onder de zenuwslopende vraagstukken en gebeurtenissen, die onze wereld tot iets als een gekken huis maken? 't Is maar een vraag, weet U. En de Oude Mannetjes zullen het antwoord wel weten. HOCKEY Drie teams van Middelburg behaalden geen winst. Geen van het drietal hockeyteams van Middelburg heeft het thans tot een overwinning kunnen brengen. Het eerste herenelftal kreeg een les je van het bezoekende Warande (2 3). De hoofdstedelingen kwamen met enkele invallers uit, waardoor de opstelling ingrijpend gewyzigd was. De overmacht van de Oosterhouters was groot en met kunst en vlieg werk slaagden de gastheren er in de stand tenslotte op 23 te houden. De doelpunten werden voor Middel burg gescoord door H. Frima en R. van Doornik. De damesploeg moest zijn meerde re erkennen in het team van Des I (13). De gasten hadden de eerste tien minuten een overwicht, dat zij dankzij goed verdedigen van M. Jo hannes niet in doelpunten konden uitdrukken. Mieke Haag scoorde na 14 minuten voor Middelburg (10). Er volgde een gelijkopgaande strijd. Vlak voor rust zag Des kans gelijk te maken (11). Na rust waren de Brabantse dames duidelijk in de meerderheid. Zij produceerden nog twee goals (1—3). Bij Middelburg blonk M. Jo hannes uit. J. Christiaanse bleek een veelbelovend debutante. Het tweede herenteam tenslotte, kreeg van de Warande-reserves met 20 klop. Beide elftallen waren aan elkaar gewaagd, mar de gasten be nutten de geboden kansen, waardoor zij de zege in de wacht sleepten. Mid delburg Kwam niet verder dan een tiental strafcorners, die steeds een stick op hun weg vonden. De uitslagen luidden: Tweede klasse A: Middelburg Warande 23; Zwart Wit HlBre da n 20; CadettenZwart Wit II 1—2; Push n—Were Di 5—2. EERSTE NEDERLAAG VOOR MIDDELBURG II Middelburg, Vlissingen en Zierikzee wachten zware duels Burgh kan positie verbeteren Bij het beschouwen van het voetbalprogramma voor a.s. Zondag, gaat ongetwijfeld de meeste belangstelling uit naar het duel AxelHulst. Deze regionale derby is immers van groot gewicht voor de bezetting van de bovenste plaats. Terneuzen is b\j de uitslag zeer geïnteresseerd. Het kon wel eens lachende derde worden! Vlissingen krijgt een zware opgave te verrichten in Bergen op Zoom. Moeilijker nog is het voor Middelburg, dat Zondag het eerste puntje in de wacht sleepte. Tegen R.A.C. znllen de hoofdstedelingen bijzonder goed voor de dag moeten komen. Zierikzee komt eveneens voor een heet vuur te staan. Burgh heeft het op papier althans wat gemakkelijker. Het tot dusver in de reserve le klasse zo verdienstelijk spelende Middelburg H zal bij de Willem U-reserves een harde noot moeten kraken. 1 tegen RWB de handen vol krijgen Roosendaal heeft tot heden wat teleurgesteld en het is zeer de vraag of Rood-Wit de benjamin de eerste thuisoverwinning zal gunnen. TSC zal aan Alliance zeker de handen vol krijgen en een puntenverdeling zoü ons hier niet verwonderen. MOC Is op Rozenoord een geduchte tegen stander en voor Vlissingen geen ge makkelijke kluif. Desondanks achten we de rood-witten in staat minstens één punt in de wacht te slepen. In ternos en Dosko ontlopen elkaar niet veel. Mogelijk heeft hier het terrein-voordeel de doorslag. Een heel zware opgave wacht Middel burg, temeer omdat een RAC-neder- laag de Reyenaren uit de kopgroep zou verdringen. Veel winstkans zien we er voor de hoofdstedelingen dan ook niet in. DERDE KLASSE C. BSC moet baas kunnen blijven over Virtus. DHVVES is van veel belang voor de laatste plaats. VOAB DEUR BLIJFT OPEN. De „oorlog" tussen de K.N.V.B. en de N.B.V.B. woedt nog al tijd voort. Beide vartijen blaken momenteel zelfs verder dan ooit van enige toenadering af te staan. Dit blijkt althans uit de mededelingen van de heer Joosten, voorzitter van de N.B. V,R, Deze heeft gesproken over het contact, dat het bestuur van de Beroevsbond met. dat van de Koninklijke heeft ge had. Het was in Augustus en men sprak af, dat een tweede vergadering zou volgen. Daar is echter niets van gekomen. Wel heeft K.N.V.B.-secretaris Brunt toegegeven, dat de K.N. V.B. geen contact meer met zyn concurrent wenst. En daar mee was de kous dan af Voorzitter Joosten houdt eoh- ter de deur open. Uit niets blijkt, dat de N.B.V.B. niet ivil samenwerken met de K.N.V.B. Er worden uiteraard bepaalde voorwaarden gesteld, maar er moet over gepraat worden. Het komt ons gewenst voor hier in grote trekken aan te duiden welk voorstel de N.B. V.B. aan de K.N.V.B. heeft ge daan. Het luidt: De N.B.V.B. wil in zyn geheel in K.N.V.B.- verband opgenomen worden. In dat geval dient een afdeling voor beroepsvoetbalclubs en 'n afdeling voor amateurclubs te worden gevormd. Daarbij zou den de profijten van de eerste categorie voor een deel ten goe de kunnen komen aait de rest van voetballend Nederland. PRATEN GEWENST. Er moet en er kdn over ge praat worden. Het is duidelijk geworden, dat de N.B.V.B. dit voorstel niet als een ultimatum wenst te beschouwen of beter gezegd: niet als een conditio sine qua non. Integendeel, men is bereid water in deze wijn te doen. Maar men is niet gene gen de tien bestaande clubs te laten verdwijnen. Dat kan niet meer, omdat er geld in zit. En de leveranciers van dat geld willen waar voor hun bijdragen. Daarnaast kan de N.B.V.B. de in zyn dienst zijnde spelers niet zo maar ineens de laan uitstu ren. De heer Joosten zag geen rooskleurige perspectieven voor de Nederlandse voetbalwereld, tenzy de twee bonden overeen stemming bereiken: Hij liet wél uitkomen, dat het pas hard te gen hard zal gaan als de K.N. V.B. het been steeds maar stijf blijft honden, het wordt dan echt oorlog. Die strijd is eigen lijk reeds thans aan de gang, in de vorm van een gevecht om het publiek. Reeds eerder heb ben wij daaraan herinnerd. Hoe die stryd zal aflopen, is thans nog lang niet, duidelijk. Maar het komt wel uit, dat het pu bliek in verhouding thans met dikkere rijen rona de profvel- den dan rond de semi-profvel- den staat. Een sprekend voor beeld is de wedstrijd Fortuna kaleidoscoop Amsterdam van Zondag j.l., die niet minder dan 25.000 toe schouwers trok. TWEE VERLIEZERS? De vraag is uiteraard of die belangstelling gaande blijft. Dit ligt aan het spel van de profs. De N.B.V.B. ziet wel in, dat hij, wat dit betreft, alles op alles dient te zetten. Dat zal ook ze ker gebeuren. En als het pu bliek toch wordt teleurgesteld, als in de prof competitie geen aanzienlijk beter spel wordt ge toond dan bij de K.N.V.B Gaat de liefhebber daarna weer naar de wedstrijden van zijn oude K.N.V.B. club kij ken f Juist dit valt sterk te be twijfelen. Er is integendeel kans, dat hij niet meer naar voetbal zal gaan kijken. Dat be tekent, dat er twee verliezers zyn, de N.B.V.B. en de K.N.V. B. De vrees voor dit verschijn sel is lang niet denkbeeldig, vooral wanneer het hard tegen hard zal gaan. De belangstel ling voor voetbal is al gedaald, tengevolge van het slechte spel peil der laatste jaren. Nu er enige verbetering mogelijk lijkt, draait het op vechten uit, in plaats van op het zoeken naar eendracht, naar een vorm van samenwerking. Laat de,K.N.V. B. niet denken, dat de N.B.V.B. vanzelf en rustig zijn dood sterft. Daar lykt het niet op. Het nieuwe lichaam is levens krachtig, heeft geld en enthou siasme. Het bijt van zich af als dat nodig is begrijpelijk, dat de N.B.V.B. éénmaal in dienst genomen spelers niet weer even later wil afstaan! Het K.N.V.B.- bestuur zal onverstandig han delen, indien het de open deur van de heer Joosten en zijn me destanders negeert. Koppig zijn is uit den boze, waar zulke gro te sportbelangen op het spel staan.' „DIENEN". Men kan de sport op velerlei manierendienen. In het véld, op de sintelbaan, in het water, achter de bestuurstafel, enz., enz. Maar tegenwoordig kan dat kennelijk ook door middel van het oprichten vatn een „ver eniging van sportvrienden". Dat blijkt althans uit een cir culaire, die wij ontvingen. Ge tuige het opschrift „De sport dienen" \n grote letters. Bij verder lezen, ervaart men dat er een offer dient te worden gebracht. „Een klein offer voor de sport" het storten van minimum f 2,50 per jaar. Wie moeten er storten 1 Slechts 5 procent van de S millioen men sen, die in ons land zich met sport bemoeien, volgens de cir culaire. Er staat ook wat men met het geld gaat doen. Men helpt er het N.O.C. mee, er worden „sportvriendentehui zen" ingericht, een sportcen trum enz. En waarom dat al lesf Dat vermeldt de geschie denis nu juist niet. En ook niet wie dit amusante schrijven rondzendt. Geen enkele naam wordt er in genoemd. Rest dus niets anders dan het ding in de prullemand te werpen. En er nog even om te lachen Advertentie. en Zierikzee gaat tegen Dongen vrij zeker zijn volgende nederlaag tege moet. Baardwijk zal voor het bezoe kende WVO wel te sterk blijken. DERDE KLASSE D. Zoals gezegd staat HulstAxel ln het middelpunt van de belangstelling. Een puntenverdeling lijkt ons niet uitgesloten, in welk geval Terneuzen, dat geen moeite met Nieuw-Borg- vliet mag hebben, de leidersplaats zou gaan innemen. Zeelandia gaat o.i. niet geheel kansloos naar Meto. De Zeeu wen zal tegen Hontenisse op zijn tel len moeten passen. RCS is goed voor de volle winst tegen Corn Boys. VIERDE KLASSE F. De Schutters moet van NSV kun nen winnen en kan zijn leiderspositie versterken als SC Gastel in Halste ren een steek laat vallen, wat zeker niet onmogelijk is. Burgh zou zijn po sitie aanmerkelijk verbeteren door een mogelijke overwinning op Kaaise- Boys. Zundert zal weinig moeite heb ben met HSC. VIERDE KLASSE G. We vernachten, dat Luctor de vol le winst tegen Sluiskil thuis zal hou den. RIA zal wel niet in staat blijken Steen enige schade te berokkenen. Lastig wordt het voor Yerseke de Aardenburg-klip te omzeilen. Oost burg kan wellicht in Breskens een deel van de winst opeisen. Een zelfde resultaat is bij EMMKoewacht te verwachten. RES. EERSTE KLASSE. Het ziet er niet naar uit dat Mid delburg II zijn successenreeks tegen Willem Il-reserves zal kunnen voort zetten en we verwachten dan ook de eerste nederlaag yan de hoofdstede lingen. RES. TWEEDE KLASSE O. Goes n zal wel geen genade kennen voor Zeelandia n. Corn Boys II zal hard aan moeten pakken om zich RCS II van het lijf te houden. Hontenisse II is voor Terneuzen II een lastig tegenstander. De Zeeuwen II zal te gen Breskens II danig op zijn tellen moeten passen. Kon. Ned. Gymnastiek Verbond De jaarvergadering van het Ko ninklijk Nederlandsen Gynastiek Verbond zal op Zaterdag 9 en Zon dag 10 October in het jaarbeursres taurant te Utrecht worden gehou den. De bijeenkomst begint Zater dagavond om zes uur. Uit het con cept-jaarverslag van de bondssecre- taris, ir. J. L. Oudesluys, blijkt, dat het totaal aantal leden met bijna 4000 is gestegen. Het bedroeg bij het afsluiten van 1953 141.000 tegen 137.609 aan het einde van 1952. Het aantal heren bleef dalen, al was die daling minder dan de voor afgaande jaren. Ook het aantal jon gens boven de twaalf jaar ging iets achteruit, terwijl dat van de jongens beneden de twaalf jaar met ruim 1400 steeg. Het aantal meisjes boven twaalf jaar verminderde met onge veer 5Ö0, maar het aantal beneden- twaalf jarige meisjes steeg met niet minder dan 2600; het aantal dames steeg met ruim 500. Ook valt er stijging waar te nemen van hen, die vaardigheidsproeven afleggen, zowel bij de volwassenen als bij de jeugd. De proeven voor de volwassenen be reikten zelfs het recordaantal deel nemers van 10.516, van wie 8882 slaagden of 84,4 pet. In 1952 was het aantal geslaagden 75,1 De jeugd vaardigheidsproeven mo gen zich ook in stijgende belangstel ling verheugen. Sedert 1952 verdub belde bijna het aantal deelnemende jongens en meisjes van 2220 tot 4103. Het percentage geslaagden steeg van 78 tot 81 pet. FEUILLETON •k -k door PATRICIA WENTW0RTH 21 „Ik wèl", zei hy plagend, „Ik ben nog twee inches gegroeid". „Wel, dat vind ik buitenissig! Je was al zes voet lang nog twee inches erbij lijkt me opsnijderij. En niet iedereen wil zo'n reus zijn". Garth moest lachen. Het viel hem inderdaad moeilijk, haar los te zien van het kleine meisje, dat zo graag groot wilde zijn en dat juist als nu had gebloosd wanneer hy haar plaag de. Toch was na die tyd al het ver leden als weggevaagd. Met de oude, gemakkelijke wereld was het uit uit met haar gewoonten, haar wetten, haar levenswijze. Het geweld, dat de samenleving op haar grondvesten had geschokt, had ook Bourne niet onge moeid gelaten. Immers, of nu Michael Harsch zich zelf had doodgeschoten dan wel vermoord was, hij was zon der enige twijfel gestorven omdat een huisschilder uit Oostenrijk een rijk wilde stichten, waarvan zelfs de oude Caesars niet durfden dromen. Zonder enige overgang zei Garth: „Ik moet je spreken, Janice. Waar zullen we heengaanover de heu vels?" „Goed, als je wilt". „We kunnen ook hier blijven als je je niet wilt vermoeien". Hy be merkte hoe haar kleur was verdwe nen en hoe moe ze er plotseling uit zag. „Er zijn hier heel wat goede {ilekjes om te gaan zitten, als je dat iever doet". „Jadat vind ik best Weldra vond hij een plaatsje, waar hopen stenen hen van de laan af on zichtbaar maakten. Opnieuw werd Garth zich ervan bewust, hoezeer het verleden achter hen lag. De kleine Janice was hem de hele dag op de hielen gevolgd zonder zich meer te vermoeien dan een konyn. Het voor hoofd fronsend zeide hy: „Je ziet er pips uit, wat scheelt er aan? Is het die zaak-Harsch?" „Ja", antwoordde ze. „Ik bedoel niet zozeer, omdat hy dood is". Zich voorover buigend, met de handen om de knieën geslagen, ging ze voort: „Garthhij hééft geen zelfmoord gepleegdik wéét, dat hy het niet gedaan heeft!" Haar strak aankijkend, hernam hij: ..Als je iets weet, had je het bet onderzoek moeten zeggen". „Maar dat hèb ik gedaan „Je bedoelt, dat je niet aan zelf moord gelooft. Maar feitelijk weet je er niets van". Dat was de oude, zich superieur voelënde Garth, die uit de hoogte tot een jongere sprak. Haar antwoord liet zich niet wachten. „Wees niet malhet komt niet alleen op feitenkennis aan. Je kunt mensen, je kunt een bepaalde persoon zo goed kennen, dat je er zeker van bent, dat hij zoiets niet zou doen". „Bedoel je, dat het niet in Harsch' karakter lag om zelfmoord te ple gen?" Met veel nadruk antwoordde ze: „Ja". „Maar zie je dan niet in, Janice, dat als een man uit zijn evenwicht gestoten wordt, hH in strijd met zijn karakter kan handelen. Een normaal mens zal niet op zyn hoofd gaan staan of op handen en voeten lopen, maar wanneer hij zijn lichamelijk evenwicht kwijt is, kan dat gebeuren, En met het geestelijk evenwicht is het pre cies zo gesteld. Normale redenerin gen verliezen, dan hun kracht en de fiersoon in kwestie doet in zo'n geval ets, waarvan hij nooit zou dromen als hij zichzelf was". Met baar heldere ogen keek Janice hem aan. Toen herhaalde ze vol over tuiging: „Hij deed het niet, Garth". ,j7u, je bent wel hardnekkig. Je hebt geen enkele aanwijzing". „Die heb ik wèl. Je hebt nog niet naar me geluisterd. Ik wil, dat je luistert". „Goed danga je gang". Met de elleboog op haar knie en haar kin ln de hand bleef ze hem aankijken. „Welnu, het is vijf jaar geleden sinds meneer Harsch hierheen kwam. Dat wil zeggen; meer dan vijf jaar geleden stierven zijn vrouw en doch ter. Als hij zelfmoord had willen ple gen. was het toen de tijd ervoor ge weest. De nazi's hadden hem alles afgenomen en hij had niets behouden, behalve zijn geestkracht, die konden ze niet vernietigen. Als zij er toen niet ln slaagden ze te breken, waar om zou ze aan nu eensklaps bezwij ken? Hoe vreselijk een tragedie ook moet zijn geweest, na vijf laar kan ze niet meer dezelfde zijn als in het begin. Die laatste dag vertelde hij mij zelf, dat hij zich aanvankelijk overeind hield omdat hij op straf en wraak zon en hij geloofde, dat de stof. die hij gevonden had, hem zou geven, waarnaar hil had gestreefd". „Jawel, Harschïte". Verbaasd vroeg ze: „Weet jij daar van?" „Ja, daarom ben ik hier. Maar ver tel het niemand. Janice". Weer bloosde Janice hevig. Ze knikte toestemmend en ging daarna met haar relaas voort. „Maar nu, zei hy, was dat alles voorbij. Het verlangen naar wraak Easte niet in onze beschaving, vond ij. Zijn enige wens was, een einde te maken aan de vreselijke misdaden en de mensen te bevrijden. Ook sprak hij over samenwerken met de „pro fessor" en vroeg, of ik hem wilde helpen. Zie je, zo spreekt geen man, die uit zijn evenwicht is geraakt. Hij was ook zo nietik heb een jaar lang met hem in hetzelfde huis ge woond en ik weet het. Hij was vrien delijk. bedachtzaam en heel geduldig. Altijd dacht hij aan andere mensen. Ik weet, dat hij die afspraak met...." Plotseling brak ze haar zin af. „Met sir George Rendal"vul de Garth aan. „O, dus dat weet je ook?" „Ik handel in zyn opdracht maar dat gaat niemand aan. En verder... „Och, ik wilde zeggen, dat hij nooit die afspraak zou hebben gemaakt en dan niet nagekomen. Dat weet ik be slist". Achterover leunend keek Garth haar aan. Het leed geen twijfel, dat ze hartstochtelijk geloofde wat ze ge zegd had. Haag- ogen, haar lippen, de kleur op haar wangen vormden sa men een beeld van rotsvaste overtui ging. Zoal niet zelf overtuigd, was hij toch zeer onder de indruk. En die indruk was sterk genoeg, om hem wat meer waarde te doen hechten aan zulke schijnbaar onbetekenende din gen als twee stukjes glas en een sleu tel. Op zijn beurt zei hy: „Zo, dat is dus je verhaal. Nu zou Ik je wel enige vragen willen stellen, wil je die be antwoorden?" "je gelooft, dat meneer Harsch werd vermoord?" Ze sloeg haar handen samen op de hem van vroeger bekende manier, haar blos was verdwenen. „Dat heb ik niet gezegd". Als'van ouds haalde hy ongeduldig de schouders op. „Wat anders? Als hy geen zelf moord heeft gepleegd, is hy ver moord, nietwaar? Wat heb je eigen lijk anders gezegd?" Met gebogen hoofd stemde ze toe. „Ja, maar het klinkt zo vreselijk", sprak ze bijna onhoorbaar. Haar woorden deden hem wonder lijk aan. Het was, alsof een kind mid den in een orkaan of een bombarde ment zou zeggen: „Ik houd er niet van". Om zyn ontroering te verber gen zei hy ietwat bars: „Moord is nu eenmaal vreselijk", „Dat weet ik wel „En de moordenaar als het moord was is nog op vrye voeten. (wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 4