Belangrijk project voor scholing van minder validen komt op gang WYBERT imn REALISTISCHE OEFENING VAN GOESSE E.H.B.0. ft» o tl will Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 7 OCTOBER 1954 NIEUWE BESCHUTTENDE WERKPLAATS TE MIDDELBURG Stichting wordt gevormd op Walcheren en eerlang voor geheel Zeeland Sinds korte tijd wordt in Middelburg belangrijk sociaal werk verricht. Het pand „De Swarte Leeuw" aan het Hofplein herbergt thans een zg. be schuttende werkplaats, waar een aantal minder valide arbeidskrachten uit geheel Walcheren zich bezig houdt met het revideren van electriciteitsme- ters. De liier tewerkgestelden verkrijgen door deze arbeid een zekere scho ling, waardoor de meeste van hen na verloop van tijd gemakkelijker in het vrye bedrijf geplaatst kunnen worden. Dit project, dat van niet te onderschatten waarde mag worden geacht, Is door de gemeente Middelburg in samenwerking met Vlissingen en Sou burg opgezet. Het is nog slechts een bescheiden stap op de weg, die men *il afleggen. De bedoeling is namelijk, dat binnen enige tijd een stichting «vordt opgericht, die deze werkplaats en die op de Kinderdijk in Middel burg zal besturen. Men denkt hierbij aan de naam „Stichting Werkplaat ten Walcheren", die dan streeksgewijze dit werk zal leiden. Eerlang wil men zelfs nog verder gaan door deze sociale arbeid in pro vinciaal verband te brengen. In elke streek komt dan een werkplaats, waar van een bedrijfsleider aan het hoofd zal staan. Het wordt dan tevens nodig een topfunctionaris te benoemen, die als coördinator van het over de gehele provincie uit te voeren werk optreedt. „De mensen, die hierbij zijn betrok ken, hebben allen of sociale, of geeste lijke of lichamelijke remmen, waar door zy niet gemakkelijk plaatsbaar zyn", zo vertelt ons de heer J. C. F. van Kamer, directeur van de gemeen telijke instelling voor Maatschappelij ke Zorg in Middelburg en een van de genen, die zich voor dit project ver dienstelijk maken. „Door hen gere geld werk te verschaffen verkrijgen zy een bepaalde bekwaamheid, die voor hen de weg naar de maatschap pij kan effeüen". Hij wijst er op, dat de betrokkenen dus niet „in de steun" moeten, maar opgevangen en gereva lideerd kunnen worden. „Wij zoeken voor hen die arbeid, welke hen aan trekt en waarvoor zy aanleg tonen te bezitten. Van groot belang ls de arbeids vreugde, die deze mensen daardoor opnieuw wordt verschaft. En boven dien blijken sommigen van hen op een bepaald gebied zulke capaciteiten te ontwikkelen, dat zij al heel spoedig zeer behoorlijke betrekkingen in de burgermaatschappij kunnen vervul len. Dat is de mooie kant van de zaak. De nuttige kant is ook nog, dat wy door dit project en door verschillende andere, in totaal 80 mensen van de straat houden". Uiteraard bestaat het gevaar, dat een beschuttende werkplaats, die een product aflevert een concurre rende factor op de vrije markt gaat vormen. Men heeft dit hier voorkomen door het afleveren van een volwaardig product, dat wordt verkocht voor een prijs, die niet la- §er is dan die welke een vrij be rt) f voor hetzelfde artikel zou berekenen. De werkplaats is in Middelburg be gonnen, omdat men daar reeds sinds 1947 met dit werk aan de gang was. Bovendien kan de hand gelegd wor den op een geschikt gebouw. Naast deze werkplaats kent de Zeeuwse hoofdstad sinds enige jaren de be schuttende werkplaats aan de Kin derdijk, waar arbeid voor de Vitrite Worksvwordt verricht. Er zijn daar ongeveer 40 mensen tewerkgesteld. Een en ander wordt thans geleid door een commissie» Deze zal dus in een stichting worden gewijzigd. Zit ting zullen hebben vertegenwoordi gers van Middelburg, Vlissingen en Souburg, terwijl ook op de andere Walclicrse gemeenten een beroep zal worden gedaan mede te werken. Voorts zullen de AVO (Arbekl Yf>or Onvolwaardigen) waarmee thans reeds een nauw contact wordt onder houden het Gewestelijk Arbeids Bureau en het Walehcrse b.l.o. onder wijs aan de stichting deelnemen. De bezetting van de nieuwe werk plaats bestaat thans uit 9 man plus een leider. De laatste is een deskun dige, die door de Middelburgse ge meentebedrijven-werd afgestaan voor dit doel. Hieruit blijkt reeds de goede samenwerking tussen verschillende instanties op het stuk van dit werk. Grote behoefte. Vroeger werden oude electricitelts- meters weggegooid, maar in dit „be drijf" worden zjj opnieuw geschikt behoefte aan dit werk, dit blijkt vol doende uit de opdrachten, die men van allerlei zijden krijgt. Van electrici- teitsbedrijven en gemeenten uit ge heel Nederjand. Maar ook aan het buitenlandis geleverd. Er ging* reeds duizenden meters naar Duits land. Ten teken dat de werkplaats eerst thans goed op gang is geko men, kwamen Dinsdag de eerste 50 geheel en al volwaardige meters ge reed. Zij zijn direct verzonden, naar de gemeente Veendam. Rest tenslotte te vermelden, dat dit project In Nederland nog uniek is. Wel worden elders meters gefabri ceerd en in kleine partijen gere videerd en er is in Borculo een soort gelijk bedrijf op coöperatieve basis, opgericht door enkele industrieën ge zamenlijk. Maar een beschuttende werkplaats, 'waar minder validen oude electriciteitsmeters tot nieuwe maken en zodoende een behoorlijke dosis vak kennis aankweken, is verder in het gehele land niet te vinden. Dit opent voor Middelburg grote perspectieven! Wandelaars vergaderen De afdeling Zeeland van de Neder landse Wandel Bond komt Zaterdag middag in jaarvergadering bijeen. De vergadering wordt gehouden in „De Landbouw" te Goes en begint om vier uur. In Middelburg is kortgeleden een nieuwe beschuttende werkplaats voor minder valide arbeidskrachten geves tigd. In deze werkplaats worden elec triciteitsmeters gerevideerd. De, foto geeft een indruk van de afdeling in de werkplaats, waar de meters uit geselecteerde onderdelen wor den gemonteerd. (Foto: P.Z.CJ VAN TOT Handige lieden, leden van de Ned. Herv. gemeente te Souburg, hebben de handen uit de mouwen gestoken, hamer, zaag en al wat dies meer zy ter hand genomen en zijn thans be zig om het verenigingsgebouw „Con cordia" een flinke „opknapper" te ge ven. Kasten zijn uitgebroken, een nieuw plafond is gelegd en boven het lokaal wordt voor de verschillende verenigingen ruimte gereserveerd .voor het opbergen van materialen. Met dat aJ lossen deze mannen tege lijk het probleem der vrijetijdsbeste ding op. Wanneer het werk gereed is, beschikt de Herv. gemeente over twee keurige vergaderlokalen, want ook de zaal „Rehoboth'' is enige tijd geleden gerestaureerd. INGESTORT. Met een hevig geraas is dezer da gen te Ouwerkerk tijdens stormach tig weer een woning ingestort. Het GESTRAND In Bruinisse zijn vier jongelieden gestrand, die het voornemen hebben zich per eigen schip naar Nieuw- Guinea te begeven om aldaar de kro- kodillenjacht te kunnen uitoefenen. Indien Ooit, dan is op deze knapen de spreuk over het begin, dat zo moei lijk is, wel van toepassing.' Nauice- l\jks waren zy vertrokken, of zand banken staken een spaak in het wiel, om deze verrukkelijk kromme beeld spraak maar eens even te gebruiken. En daar zaten ze. Als baken i» zee, met hun schip op het strand en...... nog ver van alle krokodillende exemplaren in Nederlandse dieren tuinen buiten beschouwing gelaten. Toch willen ze doorzetten, waar voor ons respect! Als je op krokodil len uit bent en je expeditie loopt reeds vast in het zicht van een vader landse mosselhaven, en dan toch door zetten, wel, dat is niet mis. Overi gens dit slechts terzijde zou het wellicht aanbeveling verdienen voor de jongelieden om deze onvrijwillige onderbreking van hun reis alsnog te benutten. Bij voorbeeld door te pogen bij de mosselvissers iets op te steken over voor de Zeeuwse wateren vereiste navigatie was het huis van de heer W. de Vue- ze. dat tijdens de ramp onherstelbaar werd beschadigd. Eens te meer een waarschuwing voor hen, die nog in dergelijke woningen verblijven! GEEN INTERESSE. Schijnbaar is de woningnood in Axel nog niet zo groot! Dinsdagmiddag zouden daar twee woningen worden verkocht, beide in goede staat en voorzien van een tuin. De verkoop ging evenwel niet door, want het Hoogste bod was 1000! VONK. Eén vonk was voldoende om de auto van de heer K. uit Axel in lichter laaie te zetten. K. keerde met zyn echtgenote terug van de Hulsterse kermis en zat ter hoogte van Kykuit zonder benzine. Ondanks het nachte lijk uur vond men een landbouwer bereid assistentie te verlenen en de tank werd bijgevuld. Toen kwam de fatale vonkDe familie kwam er weliswaar zonder kleurscheuren af, maar zij kwam wel van een „koude kermis" thuis. TWEEMAAL GOUD. Dinsdag a.s. worden in Sint-Lau- rens twee gouden bruiloften gevierd. Het zijn de echtparen P. Boonde Vos en J. Botting—Franse, welke die dag in het middelpunt van de belang stelling zullen staan. BESTRATING. De Eikenstraat te Sas van Gent is niet alleen een straat zonder ei ken maar ook zonder keien. Tot dus ver leverde de straat voor de bewo ners een voortdurende ergernis op, omdat tydens regenachtige dagen en die hebben we nogal wat gehad de laatste „zomer" een en ander in een modderpoel veranderde. Deze lijdensweg is bijna ten einde, want de gemeente laat de weg bestraten. „De Grote Trek" in Goes gestart Met een goed bezochte bijeenkomst in de Grote Kerk is de Ned. Herv. gemeente van Goes Woensdagavond gestart met de actie van „De Grote Trek". De bekende predikant van de „Open Deur" en de radiotoespraken „op do bank", ds G. P. Klijn heeft hier op de van hem bekende wijze zijn toehoorders de bedoeling van deze ac tie uiteengezet. Na een gedeelte van Mattheus 18 te hebben gelezen, besprak hij het doel van „De Grote Trek", namelijk om aan de mensen van deze tijd, op nieu we wijze duidelijk te maken waar het om gaat in de Bijbel en bij God. Vaak stelt men zich God voor als de onbe weeglijke op verre afstand, waar men moet zien terecht te komen. God is echter op de wereld gekomen en is op weg naar Zijn Koninkrijk, waar alle mensen verlost en verzoend zullen worden. Hij roept allen op aan deze grote trek deel te nemen. De Bijbel is daarbij het reisboek. Men ga echter niet alleen op weg. doch met het ge hele gezin. Samen moet men deelne men aan de grote optocht der eeuwen van Zijn volk naar Zijn koninkrijk. Daarom moet de Bijbel spreken in het gezin. Niet de kinderen zelf hun reis laten „uitknobbelen", doch hen aan de hand meenemen op de grote trek. Met nadruk wees ds Klyn de ouders op deze grote verantwoordelijkheid. Na deze met grote aandacht be luisterde rede. deelde ds Klijn mede. dat in het kader van de actie in Goes, op Woensdag 13 en 20 October a.s. een groot aantal gesprekskrlngen zul len worden gevormd, waar In kleine groepen een gesprek over deze vra gen zal worden gehouden. Met grote nadruk wekte de predikant zyn ge hoor op hieraan deel te nemen. Een groot aantal'gaf zich schriftelijk op voor deze huis-bijeenkomsten. Op Woensdag 27 October a.s. zal daarop deze actie besloten worden met een gespreksforum in „de Prins van Oranje". Advertentie. Waar alleen het beste goed genoeg is, daar wordt King's Cross gerookt. King's Cross 20 siuks 80 cent Ook in luxe dozen van 50 en TOQ.stuki DAAROM IS KING'S CROSS AL JARENLANG DE SIGARET MET HET GROOTSTE AANTAL VASTE ROKERS! Drie schepen met averij in Vlissingen In de nacht van Dinsdag op Woens dag omstreeks één uur is het Neder landse motorschip „Diana V" op de rede van Vlissingen in aanvaring ge- kpmen met het Noorse motorschip „Ask". Beide schepen hebben schade opgelopen. Het Noorse schip was van Gent via Vlissingen op weg naar Sauda. Het was geladen me kolen en wilde Vlis singen binnenlopen om te bunkeren. De „Ask" meet 1558 brt. Het schip heeft midscheeps aan bakboordzijde boven de waterlijn schade opgelopen. Het zal vermoedelijk Ln Vlissingen worden gerepareerd. Het motorschip „Diana V" is eveneens Vlissingen binnengelopen. Het schip heeft aan zienlijke schade, opgelopen aan de voorsteven en het bakboordanker tot vermoedelijk onder de waterlyn. De „Diana", die 297 brt. meet, is eigen dom van Messer's International Ship- broker te Londen. Het was geladen met 3200 zakken meel op weg van Antwerpen naar Londen. Nadat door de Kon. Mij. „De Schelde" noodrepa- raties waren verricht, is de „Ask" vannacht weer vertrokken. Verwacht wordt, dat de „Diana V" vanmiddag naar Londen zal kunnen vertrekken. In dezelfde nacht is het Zweedse motorschip „Frideborg" met aanzien lijke motorschade op de rede van Vlis singen gearriveerd. Het schip zal op de werven van de Koninklijke Maat schappij „De Schelde" worden gerepa reerd. Het is in de loop van gisteren naar binnen gesleept. De „Frideborg" was op weg van Hamina in Finland naar Alexandrië. „Ik wil niet meer lopen" Vrijdag 8 October a.s. wordt in het Concertgebouw te Terneuzen opge voerd het toneelspel: „Ik wil met meer lopen". Hetzelfde gezelschap, dat de opvoering te Goes voor zijn rekening nam, brengt dit stuk nu ook in Terneuzen. De voorstelling vangt des avonds te acht uur aan. Zoals bekend is de schrijver, de heer D. van Es, in Terneuzen woon achtig. Met bromfiets geslipt Dinsdagavond hoorde de wielrijder A. Zonnevylle, op weg van Goes naar Nisse, nabij de Hogeheul in de Poel onder 's Heer Abtskerke hulpgeroep. Toen hij op onderzoek uitging, vond hy langs de slootkant mej. Foppema, maatschappelijk werkster in West- Zuid-Beveland. Zij bleek met een bromfiets te zyn geslipt. Z. begaf zich oin hulp naar de heer Minnaard te Sinoutskerke, die dokter Zonne vylle te 's Heer Arcndskerke waar schuwde, Nadat deze de eerste hulp had verleend, werd mej. F., per auto naar 's Heer Arendskerke vervoerd, waarna zij met een schedelbreuk in een der Goesse ziekenhuizen ter ver pleging is opgenomen. Abri's op Plein 1940. Op het Plein 1940 te Middelburg zijn thans een viertal z.g. abri's aan gebracht. Deze „huisjes" bieden de wachtenden op de bussen beschutting tegen wind en regen. Zij betekenen dan ook zeer welkome verbetering van de situatie ter plaatse. Politie reageerde snel Woensdagavond om kwart over acht reed de automobilist, de heer W. uit Goes een wielrijder klem tegen het hek van het Medisch Centrum te Goes. Met een zeer luide knal werd dit „ongeval" ingeluid en de Goesse E.H.B.O.-ploeg, die deze avond geheel onverwacht oefening kreeg, was on middellijk ter plaatse met dekens en brancards. Voorzichtig werden de wielrijder en de bestuurder van de bestelwagen uit hun netelige positie „verlost en onder toezicht van dok ter Wouda werd hun eerste hulp ver leend. Bij nadere beschouwing ble ken twee meisjes ook nog letsel op gelopen te hebben. In de hal van het Medisch centrum bleek dat de be stuurder van de auto een „hersen schudding" had opgelopen terwijl bij de wielrijder „inwendige kneuzingen werden geconstateerd. Kordaat togen de E.H.B.O.-ers aan het werk en spoedig bleek het leed geleden te zijn, zodat alle medewerkenden weer ge zond naar huis konden terugkeren. Mede door de realistische voorstel ling verkeerde de politie echter in de mening met een eent ongeluk te doen BINNENVERING BED Advertentie. De beste bedden ooit gemaakt! SCHUIMRUBBER BED H.I [1 BEDDEN- EN MAIRASSEN-EAERIEKEN I E_ i Vi I i ICE «IEIEIOO» I te hebben. Onmiddellijk werd een ambulancewagen besteld en verster king aangevraagd om de remsporen op te meten. Daar de E.H.B.O. de in specteur van politie in kennis had ge steld van de oefenavond, dacht men dat de betrokken agenten hun mede werking wilden verlenen om de avond „realistisch" te doen lijken. Doch zij moesten uit de droom worden gehol- ...reallstisch Woning-perikelen in Bruinisse Te Bruinisse werd Woensdagmid dag de inboedel van de heer J. de S. op last van de politie uit de door hem bewoonde woning gehaald in de Schoolstraat. De heer De S. had na melijk dit pand betrokken zonder toe stemming van de woonruimtecommis sie. Deze instelling had hem het me degebruik van een ander pand toege wezen, maar de heer De S. had daar mede geen genoegen genomen. Het gemeentebestuur besloot tot vorde ring, zodat de inboedel diende te ver dwijnen. De meubelen werden eerst naar het Verenigingsgebouw gebracht teneinde ze te beschermen voor de re gen. Later werden ze opgeslagen in een pakhuis. Advertentie. Geel Uw keel het beste! Gebruik regelmatig Wybert, het be proefde middel te gen hoest, heesheid en rokerscatarrh Twee botsingen Dinsdagavond ontstonden te Goes twee verkeersongevallen, welke ge lukkig goed zijn afgelopen. Op de hoek van de Spiegelstraat-Jac. Val- ckestraat sloeg de wielrijder R. plot- ig de hoofdverkeersweg over in de richting Jac. Valckestraat. De hem achterop rijdende automobilist De J., uit Goes, remde krachtig en hoewel hij een aanrijding niet meer kon voor komen. beperkten de gevolgen zich tot enkele verwondingen. Enige tijd later botsten op de hoek Kreukel- markt-Singelstraat twee personenau to's. respectievelijk bestuurd door ir. S. uit Utrecht en mej. de J. uit Goes, op elkaar. Hier liep het met lichte materiële schade af. VANDAAG. Middelburg Kunstzaal Van Benthem en Jutting: Expositie werken Claire Bo nebakker, D—18 uur; Conc.- en Geh. zaal: ZVU-V. Benthem en Jutting, le zing prof. P. J. Bouman: „Levend Verleden". 20 uur; Electro: „Come back, little Sheba", 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „De avonturen van Prins Valiant" (clnemasc 20 uur. Vlissingen Expositiezaal Frans Maas: Werken van de Franse schilder Léon Dubois: Alhambra: „De man zonder ziel". (18 Jr.), 19 en 21 uur; Luxor: „Het meisje van de voorpagina" (a.l.), 20 uur. Goes Grand: „Vrouwengevangenis", (18 Jr.), 20 uur. Oostburg Beeldententoonstelling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2