PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Terugtrekking uit Oost- en bezettingstroepen West-Duitsland Opleiding voor ontheemden in West Z.-Vlaanderen de BILT TWEE REDERIJEN IN GEVECHT OM DE BUIT GEEN NATIONALISTISCHE ACTIE MEER OP CHINESE KUST 197e Jaargang-No. 236 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 7 Oct. 1954 ADVERTENTIEPRIJS tu cent per mm Minimum p. advertentie 13,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regel») van 1—8 regel» f 1.—. Iedera regel meer 20 cent. „Brieven of adrea Bureau v d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C- Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 5860, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwr-rijsti 2; Zierüczee. N Bogerdatr C 160. telef. 26. MO LOT OW IN OOST-BERLIJN: „Enige werkelijke oplossing is een vredesverdrag De Russische minister van buitenlandse zaken, Molotow, heeft Woens dagavond in Oost-Berlij'n verklaard, dat de Russische regering opnieuw be sprekingen met de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk voor stelt om onverwijld te komen tot terugtrekking van de bezettingstroepen uit Oost- en West-Duitsland. „Door een dergelijke overeenkomst zal niet alleen liet lot van alle Duit sers worden verbeterd, maar zullen ook betere omstandigheden worden ge schapen voor een toenadering tussen Oost- en West-Duitsland. De onlangs te Londen en Bonn gehouden besprek ingen hadden niets te maken met wer kelijke Duitse souvereiniteit of het waarborgen van de veiligheid in Euro- De enige werkelijke oplossing van het Duitse vraagstuk is een vredes verdrag en de Russische regering streeft naar een vredesverdrag, dat in overeenstemming is met de grondbe ginselen van de overeenkomst van Potsdam. Een oplossing van het pro bleem hangt in sterke mate af van de ontwikkeling in de internationale be trekkingen. Molotow meende, dat er in de laatste tijd een zekere verbete ring in de internationale toestand is opgetreden. Indien de plannen van Londen verwe zenlijkt worden en West-Duitsland in „agressieve militaire blokken" wordt opgenomen, is hereniging van Duitsland onmogelijk. De ge volgen voor de vrede van Europa zullen gevaarlijk zijn. Een herbewa pend Duitsland zal een gevaar voor de vrede in Europa worden, aldus de Russische minister. Vrije verkiezingen. Rusland, zo zeide hij, verwerpt niet alleen de E.V.G., maar ook de andere plannen van dat soort, ongeacht hoe deze zijn gecamoufleerd. De misluk king van het Europese legerplan heeft toenadering tussen de standpunten van de vier grote mogendheden ten aanzien van vrije verkiezingen in ge heel Duitsland mogelijk gemaakt. De Sowjet-Unie is bereid de voorstellen van deelnemers van de West-Berlijnse conferentie voor vrije verkiezingen in geheel Duitsland opnieuw te bespre ken. Gesprek over de Saar. De Franse premier zal op 20 Octo ber te Parijs de Saarkwestie met de Westduitse bondskanselier Adenauer bespreken. Dit heeft Mendès-France gister avond aan de commissie voor buiten- Stichting Leidende ogen" geliquideerd Tegen de te Arnhem wonende secre taris-penningmeester G- van E., van de inmiddels geliquideerde stichting blindengeleidefonds „Leidende Oogcn" gevestigd te Rotterdam, heeft de Arn hemse recherche proces-verbaal op gemaakt ter zake van verduistering van circa 4.000 ten nadele van deze stichting. Bij het onderzoek is verder gebleken dat de propagandaleider van de stich ting, W. V. uit Rotterdam, in de loop van de jaren 1953 en 1954 een bedrag van 10.000 te weinig heeft afgedra gen. Een en ander is voor het bona fide bestuur van de stichting welke een viertal jaren bestaat en in die tijd een 15-tal afgerichte honden ter be schikking van blinden heeft gesteld, aanleiding geweest tot liquidatie te be sluiten. Mlllioenen anti-communistische pam fletten, die voor Hongarije waren bestemd, zijn in de Oostenrijkse provincie Stier marken neergekomen, aldus is uit Wenen gemeld. De stratosfeerbaionnen die de pamfletten naar Hongarije moesten ver voeren. waren Zaterdag in West-Duits land opgelaten. Een opgewonden meningte lachende en schreeuwende studenten trekken in optocht door de straten van Triest, 07H de voltooiing te vieren van de overeenkomst tussen Joegoslavië en Italië betreffende Triëst. landse zaken van do Nationale Ver gadering meegedeeld. Hij deelde voorts roede, dat hij voornemens is het parlement voor het einde van November te vragen de Londense overeenkomsten te bekrach tigen. Het kabinet heeft hem gemach tigd de vertrouwenskwestie te stellen. Een lid van de commissie vroeg wat er zou gebeuren als de nationale ver gadering de aocoorden van Londen niet zou bekrachtigen. De premier antwoordde dat dan het grote gevaar bestaat, dat Duitsland door Amerika wordt bewapend en de Amerikanen overgaan tot de zg. pe- riferale strategie. Aan het einde van de commissiever gadering waarop de premier vele vra gen werden gesteld, was de indruk in de wandelgangen, dat Mendès-France het moeilijk zal hebben bij het recht vaardigen van zijn optreden te Lon den, maar dat hg tenslotte de steun van het parlement zal krggen. Hulp voor Indo-China Van Australië en Canada Richard Casey, de Australische mi nister van buitenlandse zaken, heeft op een persconferentie te Ottawa ver klaard, dat zijn land en Canada in het verband van het Colombo-plan een technisch hnlpprogram voor Viëtnam, Laos en Cambodja moesten opstellen. Australië, zei hij, is bereid materiaal te leveren, terwijl Canada, gezien zijn groot Frans-sprekend volksdeel, tech nici zou kunnen zenden. Cascy zei dat hij dit voorstel aan de Canadese minister van buitenlandse zaken Lester Pearson heeft gedaan, die er „zeer gunstig" op gereageerd heeft. Vis in Stille Oceaan radio-actief Professor Takajiro Mori van de universiteit te Tokio heeft Woensdag op een vergadering van de Japanse voedingsvereniging meegedeeld, dat er steeds meer radio-actieve vis in de Stille Oceaan wordt gevangen. In Maart was de vis alleen radio actief in het proefgebied rondom Bi kini en bepaalde delen van het Zuid- Oosten van de Oceaan. In April bleek een groot deel van de vis, gevangen ter hoogte van For mosa, besmet en in Juni werd derge lijke vis ter hoogte van Japan gevan gen. Deense schoener gered De vorige week kreeg het met hout geladen Deense schip „Hans Egetie" nabij Terschelling door de vliegende storm veel water binnen. Het zond noodseinen uit die door het kustvaartuig „Leemans" uit Rot terdam werden opgevangen. De red dingboot „De Brandaris" was spoe dig ter plaatse en nam de bemanning over. Het schip dreef toen al op zijn deklast hout. Tijdens de storm hebben het ber gingsvaartuig „Zuidzee" van de fa. Doeksen uit Terschelling en het kust vaartuig „Leemans" getracht de „Hans Egede" op sleeptouw te ne men. Drie opvarenden van de „Lee mans" zagen kans om onder levens gevaarlijke omstandigheden aan boord van de „Hans Egede" te ko men en daarna nog een tros van de „Leemans" vast te maken. Deze tros brak echter en vervolgens werd er van dc „Zuidzee" af een tros over geschoten. Deze tros hield. De „Zuid zee" sleepte daarop de „Hans Egede" met de drie opvarenden en hulp van de Duitse sleper „Seefalke" naar Delfzijl. De drie bemanningsleden van Zware ontploffingen in het Gardameer Een eiland in het Gardameer (Italië) is bijna geheel door ontploffingen ver nietigd. Gedurende ongeveer 24 uur schoten zuilen van vuur en rook van het eiland op. De bewoners van het dorpje Assen- za, ongeveer een halve kilometer van het eiland Trimelloni, gelegen, vlucht ten weg en tot nu toe hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorge daan. Trimelloni was in de eerste wereld oorlog een fort, dat tegen Oostenrijk werd gebruikt, de laatste jaren werd het als munitie-opslagplaats gebruikt. de „Leemans" bleven evenwel op het wrak en verklaarden zicli eigenap; van het wrak. De redery van de „Leemans" heeft nu beslag doen leggen op het Deense schip. De president van de arrondis sementsrechtbank te Groningen heeft vergunning verleend om dit beslag te laten leggen op grond van vermeend recht op bergingsloon en de waarde van de vracht van de Deense schoe ner. Waarschijnlijk zal binnenkort een proces beginnen tussen de redery Doeksen en de rederij van de „Lee mans", welke gevestigd is in Rotter dam. z Bij landing doorgegleden Gisteravond is een tweemoto rige bommenwerper van de marine-vlieg- dienst te Valkenburg by een landing op het vliegveld Woensdrecht doorge gleden en tegen een gebouw by de hangar opgevlogen. Het toestel werd beschadigd maar van de zes inzitten den werd niemand gewond. Het ongeval is te wijten aan de drassigheid van de bodem, waardoor het toestel is doorgeschoten. Tijdens zijn bezoek aan Zuid-Afrika heeft Prins Bernhard in de ublielcc Tuin" bij de Kunstgalerij te Kaapstad een standbeeld onthuld van Maria de la Quellerie. Na de onthulling plaatste de Prins een krans hy het standbeeld waarbij hij werd geassisteerd door Luit. ter Zee I. A. F. Eibers. OP AANDRANG VAN V.S. Artillerieduel duurt echter voort De zee- en luchtstrijdkrachten van dc Chinese nationalisten hebben op aandrang van de Verenigde Staten haar aanvallen op het Chinese vaste land gestaakt, zo is Woensdag van ge woonlijk betrouwbare zijde te Taipeh verklaard. Op advies van het hoofd van de Amerikaanse militaire missie op For mosa. generaal-majoor Chase, zouden de nationalistische autoriteiten haai oorlogsschepen en bommenwerpers opdracht hebben gegeven hun activi- VERMOEDELIJK VOORJAAR 1955 Na twee jaar geschikt voor emigratie naar Nieuive Wereld In West Zeeuwsch-Vlaanderen zal, zoals reeds in het kort gemeld, een 24-tal jongens, zoons van vluchtelingen en ontheemden, worden opgeleid in het boerenvak om hen een kans te geven na deze opleiding naar de Nieuwe Wereld te emigreren. Naar wij vernemen zal met deze opleiding vermoedelijk in het voorjaar van 1955 worden begonnen, waarmede dan de in 1953 bij de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland te Utrecht geopperde plannen om voor deze jongelieden iets te doen, vastere vorm gekregen zullen hebben. De sectie „Oecumenische Hulp aan Vluchtelingen" van de Raad heeft van het beno digde kapitaal ad f 60.0C0 het grootste deel bijeen; 't nog ontbrekende be drag, groot circa f 12.000.zal men trachten te verkrijgen door middel van een loterij, waartoe reeds 20.000 loten zijn uitgegeven. Men heeft tot deze vorm van hulp besloten, aangezien er in Nederland, dat immers geen immigranten kan gebruiken, weinig andere mogelijkhe den zijn, behoudens dan acties, zoals byvoorbeeld „Ton voor Triëst" er een was. Met het verstrekken van een landbomvopleiding wordt bereikt, dat de ontheemden een kans krijgen voor emigratie naar byvoorbeeld Noord en Zuid-Amerika, waar uitsluitend „geschoolden" in de landbouw worden toegelaten. In nauw contact met de Oecume nische Raad van Kerken te Utrecht en mede in overleg met de V.P.R.o. werd in Zeeland een comité gevormd, onder voorzitterschap vah ds. P. Pen- nings uit Axel. Daar de opleiding niet slechts theorie mocht bevatten, maar ook op de practyk gericht diende te zijn, was het zaak een gebied te vin den waar de agrarische arbeidsmarkt door de komst van een twintigtal „vo lontairs" niet beïnvloed zou worden. In Zeeland vond men deze gebieden in West Zeeuwsch-Vlaanderen en in het Oosten van Zuid-Beveland; stre ken, waar over het algemeen een te kort aan landarbeiders bestaat, zo dat de komst van een groepje jónge ren geen storende invloed op beidsmarkt zou uitoefenen. Om prac- de ar- tisch-technische redenen is nadien West Zeeuwsch-Vlaanderen gekozen, met als huisvestingscentrum een in Schoondyke in te richten woonoord. Gedurende de tweejarige opleiding, waarvan ir. P. Bouman, Rijksland- bouwconsulent te Axel, het theoreti sche gedeelte (algemeen vormend on derwijs. landbouwonderwijs en Engel se taal) onder zijn leiding zal nemen, hoopt men tevens de medewerking van de bevolking te verkrijgen om de knapen gedurende de week-einden enige verstrooiing te bezorgen. Het practische gedeelte van de opleiding zullen de a.s. emigranten ontvangen op landbouwbedrijven in W. Zeeuwsch Vlaanderen. Waarom 24 Op de vraag „Waarom juist 24 jongens" antwoordde een der comité leden ons, dat dit aantal een effe- ciënte kamp-exploitatie mogelijk maakt. Men is er zich terdege van bewust, dat met hulp aan vier en twintig van de tienduizenden ont heemden slechts zeer weinig wordt bereikt, maar zo redeneert men ten rechte beter vier en twintig jonge mannen geholpen, dan niemand i Het Zeeuwse comité ontving het grootste deel van het benodigde ka pitaal van een in de Zaanstreek ge vestigd comité, dat met hetzelfde doel startte. De plannen konden in de Zaanstreek om technisch-agrarische (Vervolg op pag. 13). Meer dan 1400 doden na storm in Japan Nieuwe typhoon In aantocht De directie der Japanse nationale spoorwegmaatschappij heeft medege deeld dat het aantal om het leven ge- komenen bij het vergaan van de ,,Do- a Maroe" en nog vier andere veer- joten, hetgeen geschiedde bij de jong ste typhoonramp, waardoor Japan werd getroffen, tot 1.008 is gestegen. Aangenomen wordt, dat de 406 nog vermiste passagiers en bemanningsle den het leven hebben verloren. 241 personen hebben de ondergang van de „Doja Maroe", met ruim duizend opvarenden, overleefd. Er is een nieuwe wervelstorm in aantocht, waarbij windsnelheden van bijna 150 kilometer per uur zijn ge meten. Waarschijnlijk zullen Japan en Okinawa of Formosa worden ge troffen. teit te beperken tot het bestoken van communistische jonken en kanonneer boten voor de kust van Foekien en Tsjekiang en geen aanvallen op het vasteland te doen. Op zijn beurt had generaal-majoor Chase beloofd, dal de Amerikaanse zevende vloot de nationalisten „steun op lipt gebied van de logistiek" zal verlenen, ingeval de communisten po gen te landen op de nationalistische eilanden Tatsjen. Matsoe of Ouemoy. Vele nationalistische oevelhebbers zouden bezwaar gemaakt hebben te gen deze maatregel, welke zij verge lijken met het besluit van de Ameri kanen tijdens de Koreaanse oorlog om geen doelen aan de overkant van de rivier de Jab-e. de grens tussen Noord- Korea en communistisch China, te bombarderen. Ondanks de bovengenoemde opdracht duurt, naar verluidt, het artillerievuur tussen de nationalisten op Quemoy en de communistische kustbatterijen voort. „De slager van Parijs" Doodstraf tegen Oberg geëist In het proces tegen ex-generaa! Karl Oberg, die tijdens de tweede we reldoorlog aan het hoofd van de Duit se politie in Frankrijk stond, heeft de openbare aanklager tegen Oberg en diens voornaamste medewerker, HeJ- muth Knochen, gisteren de doodstraf geëist wegens het begaan van oor logsmisdaden. Oberg. die in Frankrijk bekend staat als „de slager van Parys", werd door de openbare aanklager voorna- rnelyk verantwoordelijk gesteld voor de deportatie van 220.000 Fransen, van wie er na de oorlog slechts 22 000 uit Duitsland zijn teruggekeerd. Van dit aantal zijn er sindsdien 10.000 overleden aan de gevolgen van hun verblijft in Duitse gevangenissen en concentratiekampen. De ex-generaal, die oorspronkelijk handelsreiziger in sigaren te Ham burg was, klom in de oorlog op tot hoogste politiechef van de Duitsers in r rankrijk. Hij is thans 58 jaar. Zijn verdedigers hebben alle juridi sche middelen gebruikt om uitstel van het proces te verkrijgen. Toen de openbare behandeling tenslotte in Fe bruari van dit jaar begon, moest vrij wel direct na de aanvang order wor den gegeven om de zaak opnieuw te behandelen, omdat de president van het militaire hof Oberg in een ogen blik van onachtzaamheid „oorlogs misdadiger" had eenoemd. Het nieu we proces begon 13 September. Knoc- ken. de medebeklaagde van Oberg, was kolonel bij de S.S. Verrassende ontdekking in Australisch Nieuw-Guinea. Hei dal „Shangri-la" wordt verder in kaart gebracht Het zogenaamde verborgen dal „Shangri-la" in het Australische deel van Nieuw-Guinea zal binnenkort door een team van het Australische burgerbestuursbureau in Nieuw-Gui nea verder in kaart worden gebracht. Het ligt in de verwachting, dat dit team ongeveer tegen Kerstmis het dal zal bereiken. Het zal daar dan een nederzetting stichten en zo mo gelijk uitzien naar een bescheiden landingsstrip voor vliegtuigen. In Juni meldden luchtverkenners dat zy een tot dusver onbekende stam inboorlingen hadden waargenomen in afgelegen dalen achter de Muller- en Karïus-groeperingen ten Noord-Wes. ten van Tari Hun beschrijvingen van vredelievende stammen, die in door tuinen omgeven dorpen woonden en hun goed-geïrrigeerde gronden be werkten. kwamen ongeveer met de beschrijving van het vol ui de wereld afgesloten j ledig van c drjs. dat wordt beschreven in Hilton's „Lost Horizon." Inmiddels is een aantal Australi sche geologen in een van deze ge huchten doorgedrongen. Zij waren de eerste blanken die met de bevolking kennis maakten. De inboorlingen wa ren bewapend met lange bogen en pijlen, maar ontvingen de bezoekers vriendelijk en voorkomend. Het zijn goede landbouwers, die zoete aardap pelen en suikerriet verbouwen in een vruchtbaar en c"oed-bevloeid dal, waar middenin een groot meer ligt. Het bleek, dat de vanuit de lucht waar genomen omheiningen hagen van sui kerriet waren, die de vele tuintjes in het dorp omgeven. VERWACHT... MINDER WIND, MEER ZON Voornamelijk in het Noorden van het land nog enkele buien met krach tige tot vrij krachtige Noordwestelijke wind. Elders flinke opklaringen en overwegend droog weer met later ma tig afnemende wind tassen Noordwest en West. Weinig verandering in tem peratuur. 8 October; Zon Maan ZON EN MAAN op 6.51 op 16.11 onder 18.04 onder 1.46

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1