Bij koud weer kregen passagiers een voetenkruik mee LEZERS SCHRIJVEN JIMMY BROWN bij de Recherche NIEUW BRITS HOOFDKWARTIER TEN WESTEN VAN DE RIJN NIEUWS UIT DE KERKEN DONDERDAG 7 OCTOBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 16 EERSTE LUCHTVERBINDING OP LONDEN. Herinneringen bij het 35-jarig bestaan van de K.L.M. (Van onze speciale verslaggever). Op Donderdag 7 October Is het vflf-en-dertig jaar geleden, dat In een def tig Haags notariskantoor de stichtingsacte gepasseerd werd van de „N.V. Koninklijke Luchtvaartmaatschappij voor Nederland en Koloniën", de te- genvvoordige K. L. M. dus. Dit feit roept weer levendig In de herinnering het pionierswerk, dat in die beginjaren vooral verricht Is. Onwillekeurig komt de gedachte weer boven aan de eerste Lucht vaart Tentoonstelling te Amsterdam, kortweg E.L.T.A. genoemd, die een half millioen bezoekers trok, en reeds vier duizend Nederlanders kon ver leiden een rondvlucht te maken in de primitieve oorlogstoestellen, die voor deze gelegenheid gecharterd wa ren. 1 Augustus 1919 werd die ten toonstelling geopend. Nauwelijks 2 maanden later vond uit particulier initiatief van handel, scheepvaart en bankwezen, en met steun van de Ne derlandse regering, de oprichting van de K.L.M. plaats. Die oprichting betekende intussen nog niet, dat er al gevlogen kon worden. Het begin van de wezenlijke luchtvaartgeschiedenis van de K.L.M. dateert van 7 Mei 1920. Op die dag namelijk werd een anderdaagse lucht- verbinding AmsterdamLonden v.v. geopend met omgebouwde De Ha- villand D.H. 9A oorlogstoestellen, die twee goed in het leer verpakte pas sagiers kon vervoeren. Bij koud weer kregen die passagiers een warmwa- terstoof aan hun voeten. Het waren immers nog zulke hoogst primitieve apparaten, die vliegtuigen, dat de passagiers in de openlucht zaten. Men kan zich thans nauwelijks meer voorstellen, welk een enorme verbete ring de Fokker F II eind 1920 ge weest is, die een gesloten cabine had. Ondanks de primitieve vliegtuigen, was de eerste luchtverblnding op Londen echter zo'n succes, dat reeds op 28 Juni een dagelijkse dienst werd ingesteld en op 12 Juli zelfs al twee maal per dag naar Londen werd ge vlogen. In September 1920 beleven we dan vervolgens de opening van diensten tussen Amsterdam, Ham burg en Kopenhagen. Toch droegen al deze diensten nog slechts het karakter van proefdien- sten, niet alleen omdat men nog niet over voldoende materiaal beschikte, maar ook omdat de vliegtuigen nog alles te wensen overlieten en er nog niet voldoende mogelijkheden waren, om bij slechte weersgesteldheid nood landingen te maken. Het is achteraf beschouwd zeer opmerkelijk, dat de K.L.M. in zijn jaarverslag van 1920 kon schrij ven: „Behalve enige noodlandingen met materiële schade, als gevolg van ongunstige weersomstandigheden (mist en lage wolken) heeft de K.L.- M. geen ongelukken of ongevallen aan te wijzen in een reeks van 584 Op Donderdag 7 October, de 35ste verjaardag van de K.L.M. zal in 86 K.L.M. kantoren over de gehele wereld, een plaquette ontnuld worden met de beelte nis van dr. A. Plesman, de pio nier van de Nederlandse Bur gerluchtvaart; Tevens zullen die dag, even als op 7 October 1952 en 1953 aan een aantal leden van het vliegend personeel z.g. vlicg- urenpenningen worden uitge reikt in goud (tenminste 20.000 vlieguren) in zilver (tenminste 15.000 vlieguren) en in brons (tenminste 10.000 vlieguren). ^VWWWWVV tochten over een totale afstand van 233.600 kilometer". DE MODERNE TIJD Dank zij het enthousiasme en door zettingsvermogen van allen uit die beginjaren van Nederlands burger luchtvaart, zijn de moeilijkheden en teleurstellingen overwonnen. Iedere 4% minuut van dag en van nacht landt of start er nu ergens ter wereld op het 236.000 km lange K.L.M.-luchtnet één van de tacutig uiterst comfortabele K.L.M.-vogels, die 104 steden in 68 landen met elk aar verbinden. Zestig vluchten wor den er wekelijks gemaakt alleen al over de Noord- en Zuid-Atlantische Oceaan, Wij, kinderen van deze t'jd, aanvaarden dit alles thans als de ge woonste zaak van de wereld. Het is goed op de 35ste verjaardag van de K.L.M. nog maar 35 jaar er aan te herinneren, hoe kort het nog maar geleden is, dat we er anders over dachten. Wielersport in 't algemeen IV Naar aanleiding van ingezonden vragen en antwoorden aan mijn adres door de heer Kas voel ik mij genood- 77 Toen meneer Petit Four weer een beetje tot zijn positieven kwam. bemerkte hij, dat hij op een stoel midden in een vrij grote, maar spaarzaam gemeubelde kamer zat. Men had hem in de auto ook een lap chloro- formUegen de neus geduwd en daarvan was hij enige urenlang buiten westen geraakt. Hij had hoofdpijn en al zijn ledematen deden hem pijn. Hij wilde met zijn hand langs zijn hoofd strijken, maar dat ging niet. Men had hem met zijn armen op z'n rug op de stoel vastge bonden. Zijn enkels zaten aan de stoelpoten vastge snoerd. De schrik sloeg hem in de benenPlot seling herinnerde hij zich alles weer. Die auto die was gestopt. Die grote ongure kerel, die op hem was afgeko men en die hem zo hardhandig bij zijn arm had ge grepen en die hem ln de auto had gesleurd. Ook rook hij weer de weeë geur van die lap choroform. die de vent tegen zijn gezicht had gedrukt.... Meneer I etlt Four keek argwanend om zich heen. Hij verstijfde van schrik. In de hoek van de kamer..., daar stond die vent, Hij grijnsde naar hem. Met twee stappen stond hij voor hemMeneer Petit Four begon met zjjn ogen te knipperen. Wat wilden zij toch van hem? De kerel scheen zijn gedachten geraden te hebben ..Je be grijpt er zeker niet veel van hè, Petit Four, dat je hier gevangen zit. Nou Je hoeft hier ook niet lang te blijven. Op voorwaarde dat Je eerlijk op al ntfjn vragen ant woord geeft." zaakt van antwoord te dienen. U geeft toe, dat iedere prestatie moet worden beloond. Als een renner zon der behoorlijke reden afstapt, dan is dat geen prestatie, dat ben ik, en dat zal ieder, volkomen met U eens zijn. Doch ik moet er aan toevoegen, dat geen enkele coureur zonder reden af- stapt. Dat U en het publiek niet altijd met deze reden op de hoogte is, kan men de renner niet aanleunen. Dit is grotendeels de schuld van de orga nisatoren en daarom graat 't niet op een renner daarvoor te veroordelen. De Ronde van Wilhelminadorp heb ik niet bezocht en dus mag ik ook geen oordeel geven. Ik kan echter wel zeggen, dat het tijdens de cours hon- J denweer was. Voor mij logisch, dat niet iedere renner de cours uitreed. Ook het publiek verliet vroegtijdig de wedstrijd. Is dit zonder reden? Uw reporter schreef wegens een lekke band en U, die naar mijn oor deel de cours niet bijwoonde, vat dit op met een vraagteken en een kor reltje zout. Kijk mijnheer Kas, dat is een persoonlijke mening die men niet als algemeen mag beschouwen. Dat de renners het heft in handen hebben volgens uw mening, is geheel onjuist en dat zij in de (het is KN WU mijnheer Kas, waarvan onderget. Op 1 October werd in Bad Oeynhau- sen, de bekende Westfaalse badplaats de vriendschappelijkste Brits-Duitse samenkomst gehouden sedert de Brit ten er in 1945 hun hoofdkwartier op sloegen. De burgemeester bood de Britse generaals in het herstelde Kur- haus een afscheidsthee aan. De Brit ten gingen daarna hun koffers pak ken en op Maandag "4 October begin nen zy hun grote verhuizing naar net nieuwe hoofdkwartier in de bossen van Rheindalen, dicht bij MUnchen- Gladbach. Het hoofdkwartier van het Britse Rijnleger wordt achter de R(jn teruggetrokken in een nieuw gebouwd hoofdkwartier, dat in omvang kan wedijveren met de grote militaire, die de Amerikanen in de Rijnplatz heb ben doen ontstaan. De aanleg der Britse stad heeft een slordige tweehondérd millioen mark In Tokio is men nog steeds druk be zig de schade te herstellen die de typhoon, welke daar enige dagen ge leden heeft aangericht. Bruikbaar materiaal wordt gesorteerd en de be. schadigingen zo goed als mogelijk is, gerepareerd. Soms is het echter on doenlijk te repareren, getuige het huis rechts op de foto Een Engelse gemeenschap gekost. Er zijn zevenhonderd gebou wen opgericht, flatgebouwen zowel ais scholen, clubs, kerken en winkels. Zij zijn verspreid over een uitgestrekt gebied. De Britse gemeenschap heeft er ook haar cricketvelden, tennisba nen, zwembad en zo meer. Ongeveer duizend Engelse gezinnen zullen hier gaan wonen. Ze komen van midden October af in groepen van vijftien per dag om hun nieuwe woningen te betrekken en zich alvast vertrouwd te maken met het geluid der straalja gers van de vliegbasis op de grens. Voordat de Britse officieren en on derofficieren evenwel hun gezinnen kunnen transporteren, zullen de in en rond Oeynhausen gestationneerde eenheden in een grote operatie naar Milnchen-Gladbach worden overge- gebracht. Generaal sir Richard Gale, de bevelhebber van het Rijnleger, wil deze operatie in vijf dagen voltooien. De troepen zullen deels per trein, deels over de weg gaan. Oeynhausen en omgeving werd in 1945 "tot hoofdkwartier gekozen om dat het in het centrum van de Britse zóne lag en de onbeschadigde bad hotels er een goed onderdak boden voor de verschillende staven. De te rugtocht naar de linkeroever van de Ryn is gemotiveerd door de gewijzig de taak der Britse troepen. Zolang deze bezettingstroepen in de strikte zin van het woord waren, was het wenselijk het hoofdkwartier centraal te houden. Nu de taak van het Rijn leger Inmiddels is veranderd in een bescherming: der Westeuropese veilig heid was er geen reden meer om cte centrale ligging te handhaven. Wel licht heeft daarbij ook de overwe- fing een rol gespeeld, dat het oude oofdkwartier op nauwelijks honderd kilometer afstand van het ijzeren gor dijn gelegen was. Deze gewijzigde taak van het Rijnleger komt overi gens ook tot uiting in het feit, dat een der in het hart van Westfalen gevestigde bureaux de grote trek naar München-Gladbach niet zal meema ken. Het is het verbindingsbureau, dat de Sowjetbevelhebber in Duits land nog altijd in Bad Salzuflen on derhoudt. De Russen houden deze uit kijkpost bezet sedert de prille dagen der bezetting, doch uiteraard hebben de Britse militaire autoriteiten gener lei aanleiding gevonden om de Rus- deel uitmaakt) KNWU een macht vormen, welke men niet aan kan, is nog veel minder juist. Wist U, dat iedere coureur voor de wedstrijd gecontracteerd wordt en dat in dit contract alles is opgenomen? Wist U, dat één van onze beste ren ners een zware boete werd opgelegd enkel en alleen, omdat hy niet vol doende res. materiaal bij zich had? Wist U, dat een renner die gecontrac teerd is, en niet aan de start ver schijnt of zonder opgaaf van geldige rètien afstapt, hiervoor een béhoorly- ke boete of schorsing kan worden op gelegd? U schrijft de Wielersport in het algemeen, verstaat U daaronder geen criteriums, klassiekers of koppelcour- sen Kende U dit als jongen al Dan moet U het verschil hiervan ook zien en niet zonder meer aan de kant zet ten. U wilt de vinger leggen op de won den in de wielersport. Zou het dan niet wenselijk zijn Indien zulks juist is daarvan allereerst de oor zaak op te sporen alvorens men zijn mening aan de openbaarheid prijs geeft. Zo bezien geachte heer Kas. kunnen Wij de wielersport niet dienen. Vlissingen, C. v. d. Linde. Noot Redactie: De discussie wordt hierbij gesloten. sen uit te nodigen mee naar de streek langs de Nederlandse grens te komen. Integendeel, het gebied links van de Rijn. waar de Westelijke geal lieerden hun militaire reserves hebben geconcentreerd, is sedert lange tyd voor de Russische verbindingsofficie ren gesloten verklaard. Op alle brug gen over de Rijn staan rode borden met cyrillische letters, die de Russen moeten beduiden, dat de hen ver strekte gastvrijheid tot daar en met verder gaat. De Sowjetbevelhebber is evenwel niet van plan om het ver bindingsbureau op te heffen. De Russische officieren zullen in alle eenzaamheid in bad Salzuflen achter blijven en zii zullen daar binnenkort weer het luxueuze badplaatsleven kunnen gadeslaan want in bad Oeyn hausen en omstreken zal het tien ja ren onderbroken normale leven nu weer hervat kunnen worden. Vijftig millioen mark liggen er klaar om de huizen en hotels opnieuw in te richten en zeventien millioen om de badinrichtingen te herstellen. Sinds een paar jaar heeft Oeyn hausen trouwens alweer een meer Duits accent gekregen. De stad was in 1945 voor driekwart ontruimd om de Britse soldaten te huisvesten, maar sindsdien is een aanzienlijk deel der stad weer vrij gemaakt. Vijf jaar lang hebben de Duitsers een lange omweg om de stad moeten maken, omdat de doorgang voor hen verboden was. Pas in 1950 kregen zij een „cor ridor" door de stad. die zorgvuldig met prikkeldraad was afgezet. In 1951 kwam de nieuwe verhouding tussen Britten en Duitsers ook in Oeynhau sen tot uiting. Toen werden de prik keldraadversperringen weggenomen en vervangen door borden „verboden voor Duitsers." In Oeynhausen laat men bij het Britse afscheid met dat al geen traan. Wel heeft de burge meester gezegd, dat hij op een ,;gen- tlemenlyke" wijze afscheid wil nemen. 750 Oevnhriusenaars hebben echter bij de Britten zo goede baantjes ver worven. dat zij meereizen naar Mün chen-Gladbach. Nodeloze sterfte in kraaminrichtingen De vergunning van acht der 49 kraaminrichtingen te Chicago is sinds het begin van het jaar ingetrokken, omdat er „een nodeloze sterfte" onder de zuigelingen voorkwam, aldus een mededeling van de eerste ambtenaar van de gezondheidsdienst, dr. Herman Bundesen. De sterfte was te wijten aan onjuiste behandeling der zuigelingen door en kele leden van de staf dezer kraam-in- richtingen. „ZURICH WAARHEEN De ongeveer 100 predikanten van Groot- ZUrich hebben voor de herfst van 1955 een plan in voorbereiding genomen, om door een grootscheeps opgezette evangelisatie actie „ook de laatste inwoner der stad te bereiken". In tal van grotere zalen der stad, van Congreshuis tot Hallenstadion toe, zal in de week van 1016 October 1955 door gemeenteleden uit alle beroepen en maat schappelijke kringen een aantal vragen, de huidige mens betreffende, ter sprake wor den gebracht. Het is de bedoeling, dat de gemeenteleden zelf en vooraf door huisbe zoek en persoonlijk gesprek, tot bijwoning der bijeenkomsten zullen aansporen. HET VRIJZINNIG PROTESTANTISME Over het karakter van het Vrijz. Protes tantisme refereerde te Arnhem tydens de najaarsvergadering van de Ver. van Vrijz. Hervormden in Gelderland ds W. F. H. ter Braak (Epe). Ds Ter Braak wees er aller eerst op, dat zijn voordracht gevolg is van hetgeen in een vorige vergadering werd be sproken, n.l. het beginsel van het Vrijz. Pro testantisme. Aan de hand van het stand aardwerk van prof. dr J. Lindeboom over de geschiedenis van het Vrij'z. Protestantis me, herinnerde spreker aan de wortels daar van: Renaissance, Humanisme en Spiritua lisme. Deze drie wortels bepalen in hun aantrekkelijke en minder aantrekkelijke kanten liet karakter van het Vrijz. Protes tantisme. Aan de hand hiervan ontwikkelde spreker vijf punten. In de eerste plaats de mening van het Vrijz. Prot. over de aard van het gods dienstig leven; dat is aldus spreker het innerlijk leven van de mens, in zijn zeer persoonlijk geloof, waarover hij menig maal weinig tot anderen kan zeggen. Juist het persoonlijke van het karakter van dit geloof duidt de plaats aan, waar God de mens grypt. Hier ligt ook een van de onprettige kanten van het ka rakter van het Vrijz. Prot.: Is het niet dikwijls meer gezindheid dan geloof? De orthodoxie weet altijd iets te zeg gen, de vrijzinnigheid vaak weinig, zij voelt het wel maar kan het niet meè- delen. Ten tweede: de houding van het Vrijz. Prot. tegenover de Bijbel. Het Vrijz. Protestan tisme is groot geworden in zijn critiek op de Bijbel, critiek namelijk op de onaantast baarheid van de Bijbel, waarbij helaas soms de waardevolle kernen terzijde werden ge schoven. De uitzuivering van kaf en koren heeft de Bijbel we! eens te veel ontdaan van het levensbrood en de vrijzinnige geleerd heid is wel eens meer een filosofie geweest dan een geloofsdenken. Niet wat de vrij zinnige gelooft, maar de wijze waarop hij gelooft bepaalt het karakter van zijn vrij zinnig-zijn. Spreker wees er op, dat de Bybelcritiek ge leid heeft tot vervreemding van de Bijbel, tot meer spreken van de mens dan van God en tot een weinig erfelijk geloof, dat zich te gering bewust is van de verlossende waarheid Gods. Ten derde: de houding van het Vrijz. Pro testantisme ten opzichte van i Kerk. Niet tegenstaande alles heeft de gemeenschap der Herv. Kerk toch grote betekenis gehou den. De vrijzinnigheid is niet opgesplitst in een verzameling van enkelingen en de sterk, ste binding ligt dus niet in het vrijzinnig- zijn, maar in het Christen-zijn. En wat de verdraagzaamheid betreft, voor de waar- heidsvraag als zodanig is de belangstelling niet zo groot en het vrijzinnige moet niet boven het christelijke gaan. In de vierde plaats: de houding van het Vrijz. Protestantisme ten aanzien van de- cultuur. Het heeft tijdig de roep Gods ver nomen om te bouwen aan een verantwoor de samenleving. De liefde voor de cultuur heeft ongetwijfeld velen voor verdere ver vlakking behoed. Anderzijds: er zijn ook terreinen in dit vlak, waar de vrijzinnige zich al te gemakkelijk afmaakt met jaarlijkse contributies en ove rigens daadwerkelijk niet helpt, bet com fort van het moderne leven gaarne accep teert, de soberheid van de 17e eeuwse Doopsgezinden Is vergeten en het te waar deren puritanisme van de huidige Gerefor meerde van de hand wijst. Tenslotte de verhouding tot de medemens. Vrjjz. Protestanten zijn dikwijls mensen ge worden van de daad, "waar het ging om de lijdende medemens. Maar de keerzijde van deze „schone Christelijke practijk" is toch dat het te veel bi) theorie is gebleven. De vrijzinnigen zyn er nog steeds niet in ge slaagd de standsverschillen te overbruggen, zij zyn ook weinig bereid sociale wantoe standen te bestrijden met de inzet van hun persoonlijke krachten en gaven, aldus ds Ter Braak. TIEN JAAR JEUGD EN EVANGELIE De Werkgemeenschap „Jeugd en Evange lie" herdenkt dit jaar haar tienjarig be staan. In een bijeenkomst op 9 October a.s. in de Lutherkapel te Amsterdam treedt ei) voor een enkele maal in de openbaarheid. Jeugd en Evangelieis een beweging van christen-jongerendie in hun eigen omge ving op kantoor, school, werkplaats, ate lier, enz. Christus bekend xoillen maken. Bij de jongeren thuis worden kringen ge houden, waar het er om gaat tot een ge sprek te komen tussen Christen-jongeren en de niet-kerkelijke vriend. In ongeveer 70 plaatsen komen dergelijke kringen bij een; één tot tweemaal per jaar komen ver schillende kringen voor een week-end te zamen. Des zomers worden een aantal werk kampen gehouden. Dit jaar waren er 13 kampen, waaraan door ongeveer ^00 jonge- ren werd deelgenomen. Jeugd en Evangelie" is een interkerkelijke organisatie, die wordt bijgestaan door de vólgende adviseurs: prof. dr J. H. Bavinck, prof. dr O. C. Berkouwer, ds J. Fokkema, ds Joh. Prins, ds N. O. Steenbeek en prof. dr J. Waterink. KERK EN TELEVISIE De minister van onderwijs, kunsten en we tenschappen heeft aan het LK.OJX. (het Radio en Televisieorgaan van de in de Oec. Raad samenwerkende kerken) vergunning verleend voor de televisieuitzending van een kerkdienst in het kader van De Grote Trek, de actie, waarmee beoogd wordt de Bijbel meer bewust en regelmatig te doen lezen. In deze televUlekerkdienst, die op 14 No vember tussen 14 en 15 uur za' worden uit gezonden uit de Janskerlc in Utrecht, zal de door ds W. Bai-nard te houden preek afgewisseld worden met een in het bijzon der voor deze gelegenheid geschreven spel. BOEKENTOELAGE VOOR PREDIKANTEN Het moderamen der Generale Synode van de Ned. Herv. Kerk heeft dezer dagen een schrijven gericht tot de ker keraden en de colleges van kerkvoog den en op verzoek van de raad voor de zaken van kerk en theologie, in verband met de ontoereikendheid van de meeste predikant8tractementen, waardoor vele predikanten niet in staat zijn hun bi bliotheek zelfs maar op bescheiden wij ze aan te vullen. Met de voornoemde raad acht het moderamen dit een drin gende zaak, gelet ook op de vele nood kreten hieromtrent uit het predikan tencorps. Daarom beveelt het moderamen de col leges aan om voor het volgend jaar een bedrag van 100 op de begroting te plaatsen, welk bedrag dan in de vorm van een boekenbon of na overlegging van een aankoopnota zou kunnen wor den uitgekeerd, zodat tooh enigermate hierin kan worden tegemoet gekomen. „NIEUW RUIMZICHT" Op Zaterdag 25 September werd te Doorn het jongensinternaat „Nieuw Ruimzicht" geopend. Daarmede werd het alombekende werk der Chr. Phil. Inrichtingen te Doetin- chem in gewijzigde vorm en met ere voort gezet. Sedert 1866 heeft de Afgescheiden predikant ds J. van Dijk Mzn te Doetinchem predikanten opgeleid voor de Ned. Her- Kerk. In 1868 werd daarvoor het internaat „Ruimzicht" te Doetinchem in gebruik ge nomen. Honderden en honderden jongens zijn gedurende 85 jaar door dit internaat heengegaan en hebben aan de Ned. Her vormde Kerk meer dan 600 predikanten ge schonken, naast professoren, artsen en le raren. De gewijzigde verhoudingen maak ten het oude „Ruimzicht" voor dit doel steeds minder geschikt; na de tweede we reldoorlog kwam bovendien nauwer contact met de Generale Synode van de Ned. Her vormde Kerk. Zo werd besloten om het ge bouwencomplex te Doetinchem van de hand te doen. Het landgoed Heidenark, grenzend aan „De Horst" te Driebergen werd samen met de Generale Synode aangekocht en de oude Chr. Phil. Inrichtingen te Doetinchem herrezen onder de naam .Hervormd Oplei dingscentrum" te Doorn. TOEGENOMEN SPANNINGEN „Het mandement heeft de spanningen tus sen de verschillende groepen van ons volk wel zéér doen toenemen. En dat niet alleen tussen de rooms-katholieken (voorzover geen lid van de partij) en de doorbraakmen sen, maar ook tussen de prot.-christe!ijke P.v.d.A.-leden en het C.N.V. De rede van Ruppert, en misschien nog meer het uit blijven van een protest van gezaghebbende C.N.V-mannen tegen deze rede, is een uiterst pijnlijke ervaring". Dit schrijft mr J. P. Hogerzell in „Tyd en Taak" van 25 September. „Zo dreigt het mandement een nieuwe scheur te trekken tussen reformatorische christenen. Dat is een ramp, welke wij naar mijn vaste overtuiging met inspanning van alle krachten moeten proberen af te wen den. Dat is niet alleen een politieke nood zakelijkheid, doch allereerst en allermeest een dwingende eis van christelijke gehoor zaamheid". „En dan zi) opnieuw aan de Chr. Soc. Con ferentie herinnerd. Niet omdat die tot vre de leidde in het conflict rond de doorbraak, maar wel, omdat «ij ervoeren, ondanks dat conflict tot dezelfde Heer te behoren, en daarom nisten, elkaar niet los te mogen laten. Wjj gingen uiteen, «etende het ge sprek te moeten voortzetten. Daarvan 19 tot nog toe bitter weinig terechtgekomen. Plicht is, bjj elkaar te gaan zitten en het overleg te hervatten. Roeping is, met elk aar te worstelen om het rechte verstaan van de weg der gehoorzaamheid ln deze tyd. Hopen wy, dat zij die de leiding zouden ge ven aan het na de Chr. Soc Conferentie te voeren „gesprek", spoedig met daden ko men. De situatie dwingt, aan een dergelijk initiatief de hoogste prioriteit te verlenen. Caveant consules! Laten de leidslieden waakzaam zijn!", aldus mr Hogerzell.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 11