pat Tr Je S Bekroond toneelstuk aangeboden aan Prov. Hervormde Jeugdraad Zeeschip door nieuwe sluizen GESLAAGDE PREMIERE VAN IK WIL NIET MEER LOPEN" Imn 'Lmum Atiiiaiiiik KALODERMA GELEE fy Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 4 OCTOBER 1954 RESULTAAT P.Z.C.-PRIJSVRAAG. In de eerste plaats bedoeld voor de Zeeuwse jeugd „Zeeland staat voor een grote toekomst! Als straks het Deltaplan en het Drie-ellandenplan zullen worden verwezenlijkt, zal het er voor de Zeeuwse jeugd van thans op aan komen. Er zal veel van ons gevraagd worden. Het is daarom van de Provinciale Zeeuwse Courant, als klankbodem van het Hervormd Protestantisme in dit gewe st en van geheel Zeeland, goed ge zien, dat zjj zich reeds met deze vraagstukken bezig houdt en ons er op voorbereidt. Wy wensen de P.Z.C. veel sterkte en wijsheid toe by het ver vullen van deze taak. Jeugd van Zeela nd, pak aan en sta pal! Blijf op de hoogte en bekyk daarom ook het toneelstuk goed. Het gaat daarook om een jongen, die voor een taak staat". Met deze woorden aanvaardde de voorzit ter van de Prov. Herv. Jeugdraad, ds H. M. Stratlng te Goes, Zaterdag avond in de geheel uitverkochte vergr ote schouwburgzaal van „De Prins van Oranje" te Goes vele moesten nog worden teleurgesteld het in de toneelprysvraag van de P.Z.C. bekroonde toneelstuk „Ik wil niet meer lo pen". De première van dit stuk. opgevoerd door een toneelgroep \an de Goesse Hervormde Jeugdraad, onder regie van de heer G. Schout, werd een groot succes. Niet alleen door de over het algemeen uitstekende vertolking, doch ook door de inhoud van het stuk, waarmee de jeugd waarvoor dit spel in de eerste plaats is bedoeld geconfronteerd wordt met haar eigen problemen in deze zich veranderende wereld. Bij de opening van deze avond, waarmee het winterwerk van de Goesse Herv. Jeugdraad wordt begon nen, riep ds Stratlng In het bijzonder een hartelijk welkom toe aan de he ren F. B. den Boer en W. de Pachter resp. directeur en adj. directeur van de Prov. Zeeuwse Courant, alsmede tot him echtgenotes. Hierna verkreeg de heer W. de Pagter het woord om namens de di rectie van de P.Z.C., het bekroonde toneelstuk aan te bieden. Hij herinnerde daarbij aan de voor geschiedenis. Op een mededeling, dat de P.Z.C. gaarne iets voor de Her vormde jeugd in Zeeland wilde doen, opperde ds Strating het denkbeeld om een toneelprijsvraag uit te schrij ven. De jeugdverenigingen spelen gaarne toneel, doch het is moeliyk ge schikte stukken te vinden, die aan to neel, décor en spelers geen al te ho ge eisen stellen. De prijsvraag werd uitgeschreven, doch spr. moest beken nen, dat er wel eens momenten zijn geweest, waarin de verzuchting werd geslaakt: „Waren we er maar niet aan begonnen". Teleurstellingen en moeiten werden ons niet bespaard. Thans is men echter blij te hebben doorgezet, want het resultaat van de ze prysvraag is, dat er een stuk uit de bus is gekomen, dat aan de gestel de eisen voldoet en nu voor de eerste maal kan worden opgevoerd. Dank bracht spreker aan alle, die bij deze prijsvraag hebben geholpen. In het bijzonder ds H. M. Strating, ds W. M. Maas, ir J. Bos en Hans War ren, die met spreker de jury hadden willen vormen. Het verheugde spre ker ook dat de auteur van het be kroonde stuk, de heer D. van Es uit Terneuzen op deze avond tegen woordig was en vooral ook, dat aeze een Zeeuw is. Een man, wiens beroep met het schrijven van toneelstukken niets te maken heeft. De heer Van Es is accountant en heeft zich aan het schrijven van dit stuk gezet, toen hij wegens lichte griep enige dagen huisarrest had. Onder vrolijke instemming van de zaal, sprak de heer De Pagter de hoop uit, dat wanneer de auteur geen andere mogelijkheid heeft om zijn gnve tot het schrijven van to neelstukken verder te ontwikke len en te beoefenen, deze van tijd tot tijd nog eens zo'n griepje zal krijgen. Waarom? Tenslotte gaf de heer De Pagter nog het antwoord op de vraag, waar om de P.Z.C. tot deze actie was geko men. „De P.Z.C. wil zich niet beter of vromer voordoen dan zij is, maar ook niet slechter. De P.Z.C. is niet neu traal, liberaal of al dat fraais, dat sommige haar wel willen toedichten. De P.Z.C. is onafhankeiyk, maar klankbodem van het Herv. Protestan tisme in Zeeland. In dit laatste vindt men het antwoord op de vraag. Hier mede bieden wy, aldus spreker, het bekroonde toneelspel „Ik wil niet meer lopendoor D. van Es, de Prov. Herv. Jeugdraad aan. Alle Herv. jeugdverenigingen in Zeeland kunnen dit stuk eenmaal opvoeren zonder betaling van auteursrechten". Tenslotte sprak de heer De Pagter namens de directie van de P.Z.CT de hoop uit, dat het stuk zowel in als buiten Zeeland dikwyis zal worden opgevoerd, maar bovenal, dat de Zeeuwse Hervormde Jeugd er veel genoegen aan zal beleven. Ds Stratlng aanvaardde het stuk met grote dankbaarheid en wees daarop de Zeeuwse jeugd op de grote taak welke haar waqfet. Als bewijs van erkenteiykheid zegde hy de P.Z. C. voor haar directiekamer namens de Prov. Herv. Jeugdraad een oorkon de toe en bood een asbak aan. Me vrouw Den Boer en mevrouw De Pag ter mochten een doos bonbons ont vangen. terwijl de heer G. Schout, een der personeelsleden van de P.Z.C., die zich met de regie had willen belasten een rokertje werd geoffreerd Ook de heer De Pagter, die bij het instude ren van het stuk van zijn intense be langstelling had blijk gegeven, mocht hiervoor de dank in ontvangst ne men. Tenslotte werd de eigenaar van „De Prins van Oranje", de heer D. Breen met zyn echtgenote, die nog vóór de officiële opening van de nieu we Schouwburgzaal, deze voor de uit voering beschikbaar stelde, de geluk wensen en een bloemenhulde namens de Goesse Hervormde Jeugdraad aan geboden. >r „Ik wil niet meer lopen!" Een op het eerste gezicht wat raadselachtige titel voor het toneelstuk, waarvan een toneelgroep van de Goesse Hervormde Jeugdraad de eerste opvoering gaf. In feite omvatten deze vijf simpele woor den, welke als een bijna wanhopige,, oproerige kreet klinken, een wereld van problemen, waarmee de heden daagse jeugd worstelt. Ontelbaar zijn de vraagstukken, welke op de jonge ren afstormen en waarop zij een ant woord trachten te vinden. Het is de grote verdienste van de auteur, de heer Van Es, dat hij in zijn aannemelijk verhaal vele van deze problemen naar voren brengt en daar bij als een rode draad de grote waarde van het evangelie hierin heeft verwe ven. Dit laatste echter, zonder er een „zoet" verhaaltje van te maken. Óp 't welvarende boerenbedrijf ..Wel gelegen" in Willemskerke leeft het ge zin Groothart. Een strenge conserva tieve vader en een zoon die als slacht offer van de gevechten in Indonesië zijn dagen in een stoel moet slijten met een paar verlamde benen. De wereld schijnt voor de jongen doelloos, het- VAN TOT Steeds langer wordt de iy«t van ongure elementen, die door de nyvere dienaren van de H. Hermandad on- schadelyk worden gemaakt. Ditmaal was het een zekere D. van T., die zyn werkzaamheden beëindigd zag in Terneuzen. Hij had diverse ingezete nen onder valse voorwendsels kleine geldsbedragen lichter gemaakt. Hij gaf daarby voor, zijn portefeuille te hebben vergeten en geen geld te be zitten voor de autobus. Op deze ma nier heeft hij een groot aantal Ter- neuzenaren bij de neus gehad. De of ficier van justitie te Middelburg zal zich nu verder over hem ontfermen. ZWALUW. Na de afgelopen gure maanden kennen wy maar al te goed het spreekwoord van die éne zwaluw, die nog geen zomer maakt. Ja. eigenlijk hebben Alle zwaluwen by elkaar dit ZOMERZONDAG Met kleine gouden lettertjes kunt ge Zondag 3 October 195$ in uw ge heugen griffen! Deze Zondag immers bracht u en ons een herfstverrassing, waar we niet meer op hadden dtir- ven rekenen en die we aanvankelijk zelfs met enig wantrouwen hebben bezien. De zon stond des morgens reeds aan de hemel en als om het wan- trouwen te beschamen dit veel ge miste hemellichaam is er de ganse dag gebleven'. Een zomerse Zondag tn October «s het geworden, met opgewekte men sen, in lichte en luchte kledij langs de Zeeuwse wegen en op de fietspaden, langs duin en veld. Achttien graden teas het in en rond Vlissingen, zo meldde de radio, en reken maar, dat tallozen van die temperatuur geno ten hebben.' Op terrasjes, ja, want plotseling waren er weer terrasjes!, aan zee. op de stranden en in de dui nen hebben tallozen deze uitzonder lijke dag, bewerkstelligd zo ver telt het ,J)e Bilt" dooreen of an dere rug van hoge druk, beleefd. Wel, de druk kan ons niet te hoog Zijn! En velen met ons niet, gezien de drukte lungs de Zeeuwse wegen op deze zomerzondag in October. Welke qe „de verrassing van het jaar" zoudt kunnen noemen °P jaar geen zomer kunnen maken, onze Zondagse wandeling, die wy gistermiddag uitvoerden in Groedes zonovergoten hertenkamp, dachten wy echter onwillekeurig aan die éne witte zwaluw, die daar onlangs gesig naleerd werd Misschien dat, ondanks alles, dit unicum in de vogelwereld nog enige invloed op het weer heeft BOTSING. Door duistere oorzaken kwam dezer dagen te Stavenisse de mo torrijder De E. uit Stavenisse in botsing mei de auto van de heer L. A. V., welk voertuig juist door zyn eigenaar de garage werd in gereden. Hoewel er wat materiële schade werd aangericht, vielen geen doden of gewonden te be treuren: ieder Kwam met de schrik vrij. FILM. Was in vroeger jaren de enige on derbreking in het vry grauwe lagere- school-bestaan de jaarlijkse komst van de schoolfotograaf en de zuster voor de „hoof deninspectie", thans lijkt deze periode van zes tot twaalf jaar meer op één permanente vacan- tie, met radio-uitzendingen, uitstap jes en wat dies meer zij. Zo werden ook dezer dagen weer de leerlingen van de lagere scholen te Bruinisse van de cijfersommen en de blinde kaarten naar het Verenigingsgebouw gebracht, waar zij een film te zien kregen over net werk van het Inter nationale Jeugd Rode Kruis. Wij zijn wel jaren te vroeg geboren geen hem belet zijn geestelijke weer stand te overwinnen, die zijn genezing zou bevorderen. En als derde in het gezin de jonge dochter, die haar liefde heeft gegeven aan een jongeman, min der met aardse goederen bedeeld dan haar vader. De halsstarrige houding Van de vader, zowel op materieel als geestelijk gebied leidt tot verschillen de conflicten. Dit maakt het spel in drie bedrijven, tot een levensecht stuk met vele/sterke'momenten, De toneelgroep van de Goesse Her vormde Jeugdraad komt zeker een compliment toe voor de wijze waarop zij dit stuk, ondanks de korte tijd van voorbereiding, heeft weten te brengen. Na een wat aarzelend begin, nam het spel steeds in sterkte toe, totdat in het leerde en laatste bedrijf de climax be reikt werd. Ongetwijfeld waren er wel momenten en figuren, die men zich overtuigender had gewenst, doch over het algemeen mag dit door dilettanten gebodene enkelen stonden zelfs voor de eerste maal op de planken bij zonder worden gewaardeerd. De heer L. Pieterse als boer Groothart gaf goed spel te zien, terwijl de heer P. H. Luit- wieler een uitstekende creatie gaf van de met problemen worstelende zoon. Overtuigend was de uitbeelding van de dochter des huizes (mej. N. Dingeman- se), toen zij het jware besluit moest nemen om haar hulpbehoevende broer te verlaten, terwille van haar geliefde, die door boer Groothart niet werd ge accepteerd. De heer C. de Munck deed het daarbij goed als de verlegen ver loofde. Kostelijk was het spel van de arbeider Wannes (M. W. v. d. Slikke), die de humoristische noot in het stuk bracht, terwijl de heer J. Straaijer op verdienstelijke wijze de rustige jonge predikant Lichtdrager ten tonele voer de. Verder zij nog met waardering ver meld het spel van de verpleegster (mevr J. Gunst—Van Sprang) en de vertolking door de heer L. Anderson VOOR UW HANDEN maakt handen zacht als fluweel Advertentie. Voor zijn medewerking bij de voor bereidingen voor de opvoering van het in dc P.Z.C.-toneelprijsvraag bekroon de ,Jk wil niet meer lopen", mocht, de heer W. de Pagter, adjunct-directeur van ons blad, uit handen van de heer L. Pieterse een stoffelijk blijk, van waardering ontvangen. (Foto: P.Z.O.J Stuurman uit Zierikzee thans gezagvoerder. De eerste stuurman van het emi grantenschip „Sibajak" van de Ko ninklijke Rotterdamse Lloyd, de heer J. H. Grauenkamp te Zierikzee, is de zer dagen bevorderd tot gezagvoerder. Kapitein Grauenkamp zal zijn eerste reis als zodanig in de loop van de vol gende week aanvangen aan boord van het s.s. „Tomini", dat dan met een zeer gevarieerde lading, waaronder een autobus, twee motorboten en kraanhuis, vier betonmolens, twee ge demonteerde vliegtuigen, dertien hel- lingwagens, een dorsmachine en een aantal prefab huizen, de Rotterdamse haven zal verlaten naar verschillende havens in het Verre Oosten. van de niet gemakkelijke rol van dok ter Streber. Het hartelijk applaus, dat de uit voerenden mochten incasseren, ver tolkte overduidelijk de dank van de vele honderden toeschouwers voor het geleverde spel en niet minder om het werk van dc auteur. Na afloop wenste de heer F. B. den Boer, directeur van de P.Z C., uitvoe renden en auteur geluk met deze zo zeer geslaagde uitvoering. Hij deed zijn woorden vergezeld gaan met bloe men voor de dames en een rokertje voor de heren. Namens de toneelgroep sprak de heer L. Pieterse een dankwoord tot de di rectie van de P.Z.C., waarbij hij de heer W. de Pagter onder aanbieding van een geschenk, dank zegde voor de vele raadgevingen. Met een kort woord van ds. II. M. Strating werd deze geslaagde uitvoe ring besloten. Vrijdag 8 October zal dezelfde groep een opvoering geven in Terneuzen, Zaterdag 16 October a.s. te Middelburg en Zaterdag 23 October a.s. te Zierikzee. Installatie Zeeuwse Productiviteitsraad. Tijdens de installatie van de Zeeuw se productiviteitsraad, welke vanmid dag geschiedt door de Commissaris der Koningin in Zeeland, zal het woord worden gevoerd door de voorzitter van de Contactgroep Opvoering Productivi teit, tevens voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars, mr. J. A. Ber ger. Oud-Middelburger werd lector aan V.U. in Amsterdam. Dr. A. L. Janse de Jonge, zenuwarts te Amsterdam, tevoren in Middelburg woonachtig, heeft Vrijdagmiddag met het geven van een openbaar college in het Minerva-paviljoen te Amsterdam, het lectoraat aan de faculteit der ge neeskunde van de Vrije Universiteit (V.U.) aanvaard. De lectoraatopdracht van dr. Janse de Jonge omvat zowel de medische psychologie als de psy chopathologie. I De loonsverhoging en de normen van Sociale Zaken. Het bestuur van de afdeling Vlis singen van de Algemene Bona van Ouden van Dagen heeft zich tot de raad van Vlissingen gericht met een verzoek om de steunnormen van de Gemeentelijke Dienst voor Soci ale Zaken te willen verhogen. Het be stuur wijst daarbij op het advies van de Stichting van de Arbeid over de loonsverhoging van 6 Gespreksforum. In het kader van de actie „De Grote Trek" zal Woensdagavond 6 October in „De Gouden Poorte" te Middelburg een gespreksforum wor den belegd onder het motto „De kerk luistert ook naar Uw vragen". Vra gen, die in ruimere zin samenhangen met kerk en geloof, kunnen tot uiter- ïyk Woensdag 6 October, 5 uur, schrifteiyk gericht worden aan Koor kerkhof 18 te Middelburg. Deze vra gen zullen een half uur voor de aan vang van het forum aan de forumlei ders. worden voorgelegd. KUNST Leon Dubois. Vlissingen, expositieruimte Frans Maas. In het sinds kort verbouwde en alleszins aantrekkelijk ingerichte ex- positiezaaltje van de Vlissingse kunst schilder en beeldhouwer Frans Maas in de Vrouwestraat te Vlissingen, zijn deze maand werken te zien van de Franse schilder Leon Dubois. Het is een qua opzet bescheiden tentoonstel ling, welke een kleine twintigtal nogal uiteenlopende werken omvat, maar dientengevolge het voordeel heeft, dat de bezoeker niet „ten onder gaat" aan de omvang van het geëxposeerde. Leon Dubois zou men bij oppervlak kige beschouwing van zijn schilderijen en „monotypes" (een weinig voorko mende soort tussenvorm van ets- en graveervorm) een veelzijdig kunste naar kunnen noemen, ware het niet, dat zich juist in die veelzijdigheid een zoeken manifesteerde, dat vooralsnog in vele van zijn werken heeft geleid tot een zekere onvolkomenheid. Ge lukkig zijn er enkele gunstige uitzon deringen, welke men dan voornamelijk vindt in de monotypes; „etsen" in vele nuancen bruin, vaak goed van compo sitie en soms zelfs verrassend zuiver, zoals bijvoorbeeld in „Dood van Abel" en in het ragfijne „De biddende". Een verdienstelijk naturalist toont Dubois zich in zijn „Arabisch Poortje" een kleurig doekje, goed van toon en getuigend van gevoel voor details. Minder geslaagd zijn de pogingen van Dubois in de richting van het surrealis me. Monotypes, naturalisme en een en kele poging tot surrealisme; het is dui delijk, dat men hier geconfronteerd wordt met een „zoeker", die evenjyel in sommige gevallen gevonden blijkt te hebben en van wiens werk zeer be paald een zekere bekorin guitgaat. Zondag is het eerste grote zeeschip de nieuwe sluizen van Vlissingen ge passeerd. Het was de 838 brt. meten de Pampa" van de Bureis Marlces Ltd. uit Londen (Agente N.V. Scaldis Shipbrokers, Vlissingen)op weg van Gent naar Antwerpen Bij de N.V. KonMij. „De Schelde" is het schip enige dagen in dok gegaan. (Foto: P.Z.C.) Universitaire examens. Aan de Rijksuniversiteit van Utrecht slaagde voor het candidaatsexamen rechten de luitenant ter zee van admi nistratie 2de klasse K.M., A. Berkhout, vroeger in Middelburg woonachtig. Geslaagd voor het ïe Utrecht gehou den artsexamen J. D. Fregeres te Vlis^ singen. Beroepschauffeurs! Beschermt Uw organen tegen de nadelige gevol gen van Uw ar beid. De medi sche praktijk stelt vast, dat buik- en nierstoringen in Uw beroep veel vuldig voorkomen De CEINTUUR COMFORT voor komt schade en ongemak en be vrijdt U van pijn lijke rug en ver moeidheid. ICEINTUURI^y ICOMFORTI Prijzen van I. 10.90 lol 14.50 Verkrijgbaar bij: Bevahuis W. Bos, Lange Vorststraaf 64-66, Goes. Maison v. Westen, Lange Vorst straaf TOO, Goes. F. v. Zee Zo nen, St. Adriaanstr. 5a, Goes. Old England, Lange Delft 38, Middel burg. „Peca", Lange Delft 59, Mid delburg. Herenmode „Ventevogel", St. Jacobsstraat 25, alleenverkoop voor Vlissingen. VANDAAG Middelburg Kunstzaal Van Benthem en Jutting: Expositie werken Claire Bo- nebakker, 918 uur; Schuttershof: Nat. Gezelsch lezing prof. dr. S. E. de Jongh, „Het werkingsmechanisme van de groeihormoon". 20 uur; Elec tro: „Stalag 17" (14 Jr 19 en 21.15 uur; Schouwburg: ..De Woekeraar", (18 jr.). 20 uur. Vlissingen Aïhambra: „Meisjes van do grote stad" (18 jr.), 19 en 21 uur; Luxor: „Schots en scheef" (a.l.), 20 u. Goes „De Banneling van Ballantrae" (14 jr), 20 uur. Oostburg Beeldententoonstelllng.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2