PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Overeenkomsten getekend voor herwapening West-Duitsland Zeeland weinig geïnteresseerd bij advies „Van Cauwelaert" BILT SPIONNAGE IN FRANKRIJK AARDAPPELOOGST IN ONS LAND IN ERNSTIG GEVAAR 197e Jaargang-No. 233 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintjjn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 8.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 4 Oct. 1954 ADVERTENTIEPRIJS tU cent per mm. Minimum p. advertentie 13/—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels t l.—- Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adrea Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Flnlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwcrystr 2: Zierikzee. N Bogerdstr C 100, tclcf. 26. WESTEUROPESE UNIE GEVORMD. Toezicht op de wapenproductie en verbod van de a.b.c.-wapens De negen mogendheden, Amerika, Engeland, Frankrijk, Nederland, België, Luxemburg, West-Duitsland, Canada en Italië hebben Zondag te Londen het verdrag voor de herbewapening van West-Duitsland onder tekend. Te zelfder tyd ondertekenden de ministers van buitenlandse zaken van Amerika, Engeland en Frankryk een overeenkomst, volgens welke zy zich in feite verbinden om onmiddellyk af te zien van hun bezettingsrechten en aan West-Duitsland souvereiniteit te verlenen. De ondertekening was om 15,55 (Ned. tyd) in Lancaster House vol tooid. Kanselier Adenauer heeft plechtig verklaard, dat West-Duitsland het halve millioen man, dat het op de been zal mogen brengen, niet zal ge bruiken om Duitsland met geweld te herenigen. Minister Eden dankte in zijn eind verklaring alle deelnemers, vooral kanselier Adenauer, voor him mede werking. Hij zeide te hopen, dat het werk zou resolteren in „een groter vertrouwen in de vrede in Europa en. de wereld." Een der thans gesloten overeen komsten is die van de „Westeuropese Unie", waarin naast België, Luxem burg, Nederland, Frankrijk en Enge land ook West-Duitsland en Italië zijn opgenomen. Het verdrag is voor vijftig jaar gesloten. Alle overeenkomsten zullen door de parlementen der betrokken landen geratificeerd moeten worden. De strijdkrachten, waarover West- Duitsland onder het verdrag zal mo gen beschikken, zullen bestaan uit twaalf divisies van gezamenlijk drie honderdzestig duizend man, 'n lucht macht van dertienhonderdvijftig vliegtuigen met in totaal ongeveer tachtigduizend man, en een vloot van kleine schepen met totaal achttien duizend manschappen. Duitse onder zeeërs zullen niet groter mogen zijn dan driehonderdvijftig ton. Opper vlakteschepen niet groter dan 3000 ton. In West-Duitsland zullen geen a-, b- en c-vvapens worden vervaardigd, d.w.z. geen wapentuig voor atomi- sche, bacteriologische en chemische oorlogvoering. Ditzelfde geldt voor Nederland en België. Het verbod voor de vervaardiging van a-, b- en c-wapens kan, wat Duits land betreft, nimmer worden opge heven. Dit kan wel geschieden wat be treft andere, in hetzelfde artikel der overeenkomst opgesomde „zware wa pens", zoals raketten, grotere oor logsschepen en militaire vliegtuigen, doch alleen wanneer dit wordt voor gesteld door de geallieerde opperbe velhebber in Europa, en wordt goed gekeurd door de vergrote Brusselse verdragsorganisatie, waarbij tenmin ste vijf van de zeven lid-staten hun goedkeuring moeten hebben gegeven. T oezicht. Er zal toezicht worden uitgeoefend op de voorraden wapens en op het in aanmaak zijnde oorlogstuig, hetgeen zal geschieden via een orgaan der Brusselse verdragsorganisatie. Be- Oudste inwoonster werd 105 jaar. Feest in Eibergen. Het heeft de oudste inwoonster van Nederland, de weduwe Christina Kar- nebeekBaks, wonende te Eibergen, Zaterdag bij haar 105de verjaardag niet aan belangstelling ontbroken. „Chrissemeuje Baks", zoals ze ge noemd wordt, was niets op de drukte van deze dag gesteld. Op haar ver jaardag is ze geen ogenblik alleen ge weest. Onder de schriftelijke felicitaties was een met tekeningen versierde brief van de zesde klas der Nieuwe Baarnse school met de handtekening van alle leerlingen, waaronder die van Prinses Margriet. Des morgens om half negen werd door pastoor B. A. Kaeter van Eiber gen een mis opgedragen ten huize van de jarige, welke plechtigheid werd bijgewoond door familie en bu ren. Na de middag- kwamen de mu ziekverenigingen uit Eibergen en de boerendansers uit Rekken een eerbe toon brengen. Geen meningsverschillen in de V.V.D. Op een vergadering van de V.V.D. in Utrecht heeft de voorzitter, prof. mr. P. J. Oud, geconstateerd dat er nauwelijks van nuances en van prin cipiële geschilpunten in de partij in het geheel geen sprake was. De vergadering was unaniem van oordeel, dat de V.V.D.zonder naar links of rechts te zien, haar eigen weg heeft te gaan. Het hoofdkenmerk van deze vergadering van de partijraad was een grote bereidheid en een groot enthousiasme, zo wordt mede gedeeld, in het uitdragen van de overtuiging dat het liberalisme in deze tijd meer dan ooit zijn positieve waarden heeft uiteen te zetten. slissingen hierover zullen bij gewone meerderheid van stemmen worden ge nomen. Een speciaal parlement voor het geven van politieke adviezen aan de organisatie, zoals de conferentie dat heeft overwogen, zal niet tot stand komen. In plaats daarvan zal een rechtstreekse band worden gescha pen met de consultatieve vergadering van de Raad van Europa, aan welft lichaam de verdrags-organisatie op gezette tijden rapport zal uitbrengen. Premier Mendès-France, die enke le conferentiebijeenkomsten niet kon bywonen, omdat hij zwaar verkouden was, heeft Zaterdag wel een toe spraak gehouden, die via de Franse radio werd uitgezonden. I-Iij noemde de blijvende legering van vier Britse divisies op het Europese vaste land een reusachtig succes. Zondag was Mendès-Franse weer in zever hersteld, dat hij aan de besprekingen kon deelnemen. Dat te Londen uiteindelijk over eenstemming werd bereikt is voorna- melij kte danken aan de laatste grote concessie, die bondskanselier Ade nauer deed, toen hij verklaarde de be perking op de vervaardiging van oor logstuig vrijwillig te aanvaarden. Voortgezet overleg. Op 21 October zullen de negen mo gendheden weder een vergadering houden te Parijs om de toelating van West-Duitsland tot het Noordatlan- tisch verdrag te regelen. Eden, Dulles, Mendès-France en Adenauer zullen dan ook de verle ning- van de souvereiniteit aan West- Duitsland verder uitwerken. Te Londen werd medegedeeld, dat de nieuwe overeenkomsten pas door de andere parlementen in behande ling genomen zullen worden als het Franse parlement die overeenkomsten heeft aanvaard. Mendès-France zeide hoop te heb ben, dat het Franse parlement inder daad de nieuwe overeenkomsten zal aanvaarden. Adenauer verklaarde voor zijn ver trek, dat hij zeer tevreden was. Het zou circa twee jaar vergen om de voorgestelde twaalf divisies en de luchtmacht op de been te brengen. Over het Saargebied werd tijdens de besprekingen tussen Adenauer en Mendès-France ereen overeenstem ming bereikt, maar de laatste zeide, dat hy de besprekingen daarover wil de bespoedigen. Volgens een verklaring van de Bel gische premier Spaak te Londen zal Mendès-France aan de behandeling van de nieuwe overeenkomsten in het Franse parlement de vertrouwens kwestie verbinden. Minister-president, dr. W. Drees verklaarde te 's-Gravenhage „Het zou noodlottig geweest zijn, in dien te Londen geen overeenstemming ware bereikt." Een enthousiaste minister mr. J. W. Beyen kwam Zondagavond tegen ne gen uur van de conferenties uit Lon den op Schiphol aan. „Ik ben erg tevreden", zei hy. „Er was een raaf vacuum door het weg vallen van de E.V.G. ontstaan, maar voor zover het mogelijk was om uit dat verlies winst te slaan is dat door de aansluiting van de Engelsen ge beurd en wel speciaal door de mate, waarin zij zich hebben willen binden." Gearresteerd wegens majesteitsschennis. Een onderzoek is ingesteld ten hui ze van J. F. te Den Haag, hoofdre dacteur van „De Nieuwsbrief", die in een artikel in een September-num- mer van dit blad. naar wij van de zijde der justitie vernemen, majes teitsschennis heeft gepleegd. De politie heeft enige geschriften in beslag genomen, Tijdens het eerste verhoor heeft F. erkend het betref fende artikel te hebben geschreven. By artikel 111 van het Wetboek van Strafrecht wordt opzettelijke be lediging de Koning of de Koningin aangedaan, gestraft met gevangenis straf van ten hoogste vijf jaar of geldboete van ten hoogste 300. F. is in voorlopige hechtenis ge steld. De vrees voor herhaling acht de justitie niet ongegrond. BARANES GEARRESTEERD. Secretaris defensie commissie geschorst. De communistische journalist Andrc Baranes is Zaterdag door de Franse po litie gearresteerd. Baranes, die een rol gespeeld heeft bij het doorgeven van Franse militaire geheimen aan de com munisten, legde een volledige bekente nis af. Hij verklaarde, dat hij de be wuste stukken (notulen van de Franse defensieraad) had doorgegeven aan „linkse elementen" en aan de politie commissaris Dides. Baranes is in staat van beschuldi ging gesteld op grond van verraad. De permanente secretaris-generaal van de Commissie voor de nationale defensie, Jean Mons, is ook Zaterdag in staat van beschuldiging gesteld. De beschul diging luidt: „vergrijp tegen de bui tenlandse veiligheid van de staat", Mons bevindt zich op vrije voeten. Hij is in zijn functie geschorst. De beide hoge ambtenaren Turpin en La- brusse, die zich reeds enige dagen in arrest bevinden, omdat zij geheime stukken „lieten uitlekken" via Bara nes, maakten tijdens hun verhoor de indruk „crypto-communisten" te zijn. Zij zouden zich hebben laten leiden door het feit, dat ze tegen de oorlog heidens ontzet met haring en witte brood gevierd. Een overzicht tydens de uitreiking. in Indo China waren en ook omdat ze een atoom-oorlog wilden voorkomen. Het prijsgeven van de geheimen zou teruggaan tot 26 Mei j.l. toen Indo Chi na in het brandpunt van de belang stelling stond. Men vraagt zich intussen in Britse en Amerikaanse kringen af welke Westerse militaire geheimen ter ken nis van onbevoegden zijn gekomen. Zondag hebben de afgevaardigden van de negen mogendheden, die in Lon den hebben vergaderd over de West Duitse souvereiniteithun besluiten neergelegd in een verklaring en deze ondertekend. We zien hier het mo ment, waarop Minister A. Eden (En geland) de verklaring ondertekent v. l.n.r.: Minister J. Bech (Luxemburg de Italiaanse minister prof. G. Mar- tino, Minister Eden, dr. Konrad Ade nauer en Pierre Mendès-France Frankryk Tien mijnwerkers omgekomen. Door een instorting in een mijn schacht bij Dortmund zijn Zondag tien mijnwerkers omgekomen. De mijn werkers vielen veertig meter naar be neden. Het ongeluk geschiedde 820 meter onder de grond. Prinsessen werkten voor „displaced persons". De prinsessen. Eeatrix en Irene heb ben met medê-leerlingen van het Baarns lyceum maandenlang gear beid aan de vervaardiging van huis houdelijke-, gebruiks- en siervoorwer pen, die Zaterdag in de dependance van het lyceum op een z.g. „kinder- marktmiddag" door, de leerlingen werden verkocht. De opbrengst daar van is bestemd voor een kamp van „displaced persons". Koningin Juliana en de prinsesjes Margriet en Marijke hebben de gehele middag de verkoop bijgewoond en toonden veel belangstelling voor de poppenkastvoorstelling, waaraan de oudste twee prinsessen meewerkten. „Maasdam" breekt reis naar Europa af. Het 15.000 ton metende passagiers schip „Maasdam" van de Holland- Amerilca-Lijn, dat Zaterdag naar Eu ropa was vertrokken, heeft de sleveri gewend en is weer op weg naar Hobo ken bij New York, aldus is Zondag avond uit New York vernomen. „Maasdam" zou een scheur in de romp hebben als gevolg van een aan varing. ONGEKENDE MOEILIJKHEDEN. Gevolg van zivare regenval Le achterstand in de aardappeloogst begint onrustbarende vormen aan te nemen. In landbouvvkringen is men uitermate bezorgd over de situatie, die voornamelijk aan de slechte weersomstandigheden van de laatste maan den te wijten is. In belangrijke productiegebieden is vijftig tot zeventig procent van de aardappelopbrengsten nog niet gerooid, volgens deze in lichtingen. Als gevolg van de zware regenval arbeidskrachten voor de aardappel kan over het algemeen zeer bezwaar- oogst in steden in het Westen des lijk machinaal gerooid worden. Dit lands hebben nog maar matig succes, betekent, dat de boeren voor de oogst De aangeboden hulp is niet voldoende, veel meer mankracht dan anders no- Mochten de weersomstandigheden dig hebben. Hierbij komt nog. dat de verbeteren, dan zal men in vele pro- suikerbietencampagne aan de gang ductiegebieden van aardappelen met is, hetgeen nog tot aanzienlijk groter man en macht aan de slag moeten spanningen op de agrarische arbeids- gaan om van de oogst nog te redden, markt leidt. Oproepen van de bureaux oogst- voorziening en de arbeidsbureaux om Thans negentien doden. Nog twee slachtoffers van ongeluk in Valkenburg. Zaterdag zijn in het ziekenhuis St. Annadal te Maastricht overleden de 70-jarige gehuwde vrouw Angele M. J. J. DelbrouckJacquet en de 68-ja- rige gehuwde vrouw Rosalie E. Lhoest Limbor. Het aantal doden van het busongeluk in Valkenburg is hiermede tot negentien gestegen. De chauffeur Roger Mills is Zater dag op vrije voeten gesteld, omdat hij voor het moment niet verder nodig was bij het onderzoek naar de oorzaak van dit tragische ongeval. Het Luikse mijndorpje Grace Ber- leur, dat 18 doden te betreuren heeft, was Zaterdag getuige van de begrafe nis van 13 slachtoffers. Van heinde en verre waren duizenden naar het dorp je gekomen om de slachtoffers de laat ste eer te bewijzen. NOTA „COMMISSIE WATERWEGEN" Tunnel echter ivenselijk geacht onder kanaal GentTerneuzen De destijds in Zeeland naar aanleiding van het rapport Van Cauwelaert Steenberghe ingestelde „commissie, Waterwegen", onder voorzitterschap van het lid van Gedep. Staten, de heer A. L. S. Lockefeer, heeft thans een nota opgesteld. De commissie komt o.m. tot de conclusie, dat de provincie Zeeland niet in sterkè mate geïnteresseerd is bij het door de heren Van Cauwelaert en Steenberghe aan him regeringen uitgebrachte advies over vraagstukken inzake waterwegen en havenproblemen. Zij is evenwel van mening, dat realisering van dit advies voorzover het betreft het kanaal AntwerpenMoerdijk niet in het belang van de provincie Zeeland zou zyn en in haar nota deelt zij het College van Gedep. Staten nog mede, dat uit voering van het planKonijnenburg voor Zeeland de voorkeur zou verdie- dvies geprojecteerde kanaal :nHollandsch Diep raakt, an er" de zijt; ïr-Sch' Voorts wordt in de nota aan G. opgemerkt. Het in advies Antwerpen behoudens het verlies van cultuur grond voor de getracceerde zijtak van het kanaal naar de Wester-Schelde bij Bath, geen directe Zeeuwse belan gen. Wel betekent de aanleg van dit kanaal mede een Brabants belang. De Commissie is van mening, dat het in het advies geprojecteerde ka naal en zijkanaal naar Bath, een na deel zullen betekenen voor het be staande kanaal door Zuid-Beveland, doordat een deel van het vervoer zal worden afgetapt. De Commissie is er van overtuigd, dat een scheepvaartkanaal alleen feen welvaart van enige betekenis rengt. De huidige betekenis van genoemd kanaal voor deze provincie schuilt in het belang voor de middenstand, en daarnaast zijn er de industrialisatie- mogelykheden, welke tot op heden echter nog weinig tot hun recht zijn gekomen. Het huidige vervoer via Terneu zen zal bij realisering van het voor liggende advies ook afnemen, al zal het vervoer vanuit Gent, naar 't zich laat aanzien, wel de voorkeur geven aan het Kanaal door Zuid-Beveland. De in het advies begrepen doorgra ving van de Kreekrakpolder behoeft, waar ter plaatse een vaste brug zal worden gelegd, naar de mening der Commissie geen bezwaren voor het verkeer op te leveren. Ook in verband met dc belangen van de visserij de oestercultuur behoeft het niet op bezwaren te stui ten. Wél acht de Commissie het mo gelijk, dat door de wijze van de uit voering van het plan, b.v. door de zandzuigers, de belangen van de vis serij zullen worden geschaad. Zy acht het dan ook van belang, dat bij uitvoering van het plan hier tegen wordt gewaakt. Over de vraag, of het advies Steen bergheVan Cauwelaert als één on verbrekelijk geheel stop van Ter- naaienkanaal Terneuzen Gent, kanaal AntwerpenMoerdijk moet worden gezien dan wel. dat de on derdelen zelfstandig kunnen worden beschouwd en dus ook afgescheiden van elkander eventueel tot uitvoering zullen kunnen komen, bestond m de Commissie geen eenstemmigheid. (Vervolg op pag. 7) Francisca Kant werd weer kampioen. Het Nederlandse kampioenschap in machineschryven is behaald door mej. Francisca Kant uit Den Haag. die gemiddeld 470 aanslagen per minuut heeft kunnen maken tijdens de natio nale wedstrijd in het machineschrij- ven, welke op 24 September jl. werd gehouden. Mr. D. G. W. Spitzen, secretaris-ge neraal van het ministerie van verkeer en waterstaat reikte Zaterdag de prijzen uit. Het aantal deelnemers aan de wed strijd bedroeg 126. Als werkstuk was gekozen een populair technisch artikel uit een tijdschrift. Mej. Kant heeft voor de derde maal het kampioenschap behaald, thans met bruto 14833 aanslagen, 72 fouten, netto 14113 aanslagen of gemiddeld 470 aanslagen per minuut. Zy was de enige die het werkstuk heeft afgekre gen. wat er nog van te redden is. Uit Drenthe wordt bericht, dat de moeilijkheden bij de oogstwerkzaam- heden nog nimmer zo groot waren. Het gewest Drenthe van de stichting voor de landbouw besloot een beroep te doen op de Drenthse gemeenten om gemeentelijke arbeiders in tydelijke dienst gedurende de oogstperiode in de gelegenheid te stellen mede te werken. Ook wordt een beroep gedaan op de loondorsers. terwij] militaire hulp noodzakelijk wordt geacht. Comotat m Indonesië. Om Nederlanders te vermoorden. Het Bureau Irian is verwittigd van het bestaan van illegale organisaties in verschillende steden in Indonesië, welke ten doel hebben vooraanstaan de Nederlanders te vermoorden, In dien zij er niet by hun regering in Nederland op aandringen West-Irian aan de republiek Indonesië terug te geven. Dit verklaarde de waarnemend voor zitter, Sutomo. Hij waarschuwde tegen eigen machtig optreden, waardoor de ar beid van de Indonesische regering, die tracht de kwestie van Nieuw- Guinea in de Verenigde Naties te re gelen, bemoeilijkt wordt. Generaal-majoor Simatupang is ontheven van zijn functie als chef staf van de Indonesische strijdkrach ten. Hij is ter beschikking gesteld van het ministerie van defensie. De 17 October-affaire zal over enkele da gen aan het gerechtshof ter afhan deling worden overgedragen. Rassenconflict op Amerikaanse school. Te Milford (Verenigde Staten) ont stonden gevechten tussen politie en demonstranten, nadat een blanke, die een neger-scholier bij het verlaten van een middelbare school sloeg door de politie in een politie-auto weggevoerd was. Drie blanken en een neger werden gearresteerd. De school werd Vrijdag weer nor maal bezocht Maar de voorstanders van gescheiden onderwijs waren er in geslaagd een poging te verhinderen om elf negers naar de blanke school te zenden. De politie vond Donderdag te Mil ford op een onbebouwd stuk land bij een lagere school voor negers het te ken van de Klu Klux Klan DE VERWACHT... KOUD WEEK. Veel bewolking met tijdelijk enige regen. Matige tot krachtige wind, aan vankelijk Zuidelijk later Westelijk. Lagere middagtemperaturen dan giste ren. ZON EN MAAN. 5 October: Zon op 6.46 onder 18.10 Maan op 14.59 onder 23.12

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1