Nigeriaanse vrouwen zijn „te duur in aanschaf!" Onze ~Dzeuwenf>at]ina VAN VROUW TOT VROUW m 4 95' m* Geen gezin zonder Opvallende kaioenkleding uit Frankrijk a ZATERDAG 2 OCTOBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 PROBLEEM IN WEST-AFR1KA De gemiddelde vrijgezel kan de koopprijs niet meer opbrengen.... (Van een bijzondere medewerker) „Moet en kan de handel in vrouwen, die in bepaalde gebieden van Afrika nog gebruikelijk is, gesocialiseerd of genationaliseerd worden, en is de rege ring bevoegd een monopolie te vestigen, dat vraag en aanbod zou moeten regelen?" Met deze vraag houdt zich op het ogenblik een commissie van gekleurde afgevaardigden van het parlement van Brits-Nigeria bezig. Evenals elders in Afrika moet in deze grote West-Afrikaanse kolonie de jongeman, die op vrijersvoeten gaat, zijn toekomstige betere helft tegen contante betaling van de vader van de bruid kopen. Hoewel tengevolge van de algemeen verbeterde hygiënische toestanden, die het Britse koloniale bestuur heeft weten te bereiken, het bevolkingscijfer een voortdurende sterk stijgende lyn vertoont, leidt de veelwijvery er toch toe, dat vele man nen geen vrouw kunnen krijgen, eenvoudig omdat ër niet genoeg zyn. De wanverhouding tussen vraag en aanbod treedt steeds duidelijker naar vo ren. In Nigeria zijn de vrijgezellen dan ook noodgedwongen bijeengekomen en hebben een belangengemeenschap opgericht; deze heeft aan het parle ment van Nigeria een resolutie overhandigd, waarin gezegd wordt: „De koopprijs, die de vaders voor hun dochters eisen, ligt tegenwoordig ver bo ven het bedrag, dat de gemiddelde man kan opbrengen. Het onvermijdelij ke gevolg is, dat trouwen een uitsluitend voorrecht wordt van de rijke lie den". Een uitgebreid onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat in het overwegende aantal gevallen de ge zinshoofden hun huwbare dochters eenvoucng aan de meestbiedende geven. Deze praktijk is precies de zelfde als die van de oude slavenhan del. De moderne vaders van Nigeria zien er absoluut geen bezwaar in, hun dochters koelbloedig te verkopen en geen notitie te nemen van haar ei gen hartewensen. De jonge meisjes wordt niet gevraagd of ze het met de beslissing van haar vader eens zijn... Wat moet er tegen deze onhoud baar geworden toestanden geschie den? Men heeft de bovengenoemde parlementaire commissie ertoe willen brengen, maximumprijzen voor vrou wen vast te stellen. Daartegen werd bezwaar gemaakt door een vrouwelijk lid van de commissie, de afgevaardig de Margaret Ekpo, die verklaarde, dat een dergelijke oplossing een ver nedering voor de vrouw zou beteke nen. De enige maatregel, die succes beloofde, was volgens haar de wette lijke invoering van het enkelvoudig huwelijk. Dit voorstel heeft echter bij de overige leden van de commissie geen bijval gevonden, want enerzijds hebben de gekleurde parlementsleden zelf doorgaans meerdere echtgenoten, maar bovendien vrezen zij een bloedig verzet van hun onderdanen. Margaret Ekpo weet echter nog een veel eenvoudiger manier, om de polygamie onmogelijk te ma ken. Men behoeft alleen maar kle ren en mode-artikelen, zyden on dergoed, cosmetica en huishoude lijke artikelen, die veel geld kosten in Nigeria in te voeren, en verder kan men alles aan de reclame-ge nieën overlaten: zij zullen ervoor zorgen, dat iedere echtgenoot wordt uitgekreten voor gierigaard en slavenhouder, als hy niet alles doet om zijn vrouwen volgens de laatste mode te kleden, en haar van naaimachines, koelkasten, fietsen e.d. te voorzien! De goede man zal moeite genoeg heb ben om onder deze omstandigheden één vrouw tevreden te stellen, laat staan twee, drie of vierDan zul len, zo argumenteert deze wijze afge vaardigde verder, zelfs de rijke lieden er nog wel eens een nachtje over sla pen of ze een tweede echtgenote zul len nemen en bovendien zullen ook die jongelieden voorzichtiger worden, die tegenwoordig naar de geldschieter gaan, die hun onder woekervoorwaar- den de yoor de verwerving van een betere helft noodzakelijke som voor schiet; immers, ze moeten aan de toe komstige uitgaven denken. Dan zal de toestand volkomen veranderen: er zullen opeens veel meer meisjes aan geboden worden dan gevraagd, en de prijzen zullen met sprongen omlaag gaan. De afgevaardigde is ook van mening, dat de jongelieden meer zul len werken, om het nodige geld voor hun geliefde, veeleisende echtgenote te verdienen, wat de algemene voor spoed ten goede zal komen. Geen succes. Het voorstel, dat haar inzicht alle eer aandoet, is niet aangenomen. De mannelyke collega's van de afgevaar digde, die een harem te verdedigen hadden, bleven bij hun eis om maxi mumprijzen vast te stellen, en de koop en verkoop van vrouwen in de handen van de staat te leggen. Maar mevrouw Ekpo geeft de strijd niet op. Ze zet haar campagne alleen voort, onder het devies: „Voor een beter en prettiger leven". De tegenstand van de Mohammedaanse geestelijkheid heeft ze inmiddels tot zwijgen ge bracht, want ze kon er op wijzen, dat het niet onder alle omstandigheden de wil van Allah en zijn profeet is, verscheidene vrouwen te hebben. Er staat immers in het 3e vers van de vierde Koransoera geschreven: „Als gij denkt, dat gij niet op passende wij ze voor de behoeften van verscheide ne echtgenoten kunt zorgen, neemt er dan slechts één!". Frans najaarsmodefesiijn op „Oud-Wassenaar". Zeven mannequins van Jacques Fath zijn Donderdag in ons land gearri veerd, op weg naar het kasteel „Oud- Wassenaar", waar zij dit week-end een aantal shows zullen verzorgen. De opbrengst van dit modegebeuren, waarbij evenals dit voorjaar een zeer select publiek aanwezig zal zijn, is bestemd voor liefdadige doeleinden. Jacques Fath zelf is. evenals de vori- ?e maal, niet meegekomenOnge- w^ijfeld een teleurstelling voor de ad- spirant-bezoeksters Adverte.u xe. Hoofdpjjnpoeders „WEHAPHARM" stillen de hevigste hoofdpijn f 0.65 per 12 poeders. Ierse ontwerpers doen van zich spreken In Ierland is een ware „mode-hon ger" ontstaan, die de Ierse ontwer pers prikkelt tot ondernemende (mo de-) daden. Het Ierse volk neemt geen genoegen meer met het fabriceren van wollen stoffen alleen, maar wenst men een eigen Ierse mode. En terecht, er schuilen onder de Ierse ontwerpers grote talenten! Christian Dior, Hartnell en Balen- ciaga bestelden reeds enige seizoenen wollen tweeds, flanel en bainin in Ierland. Bainin, een stof. die door de vissersvrouwen tot visserskleding wordt verwerkt, inspireerde genoem de modekoningen, en natuurlijk ook de Ierse ontwerpers. Er komt uit Ierland zeer draagbare elegante kledij. Zelfs Amerikaanse in kopers bezochten Ierland uit nieuws gierigheid. Een nieuwsgierigheid, die echter bestellingen tot gevolg had! Ierland heeft een al even slecht kli maat als ons Nedei-land, en de eerste vraag is altijd: „Is die japon, mantel, of avondjapon wel wórm genoeg voor ons kille, regenachtige klimaat Daarom wordt veel wollen flanel ver werkt. De Nederlandse bontwerkers Van Daal en Meijer weten ieder seizoen Advertentie. de huidgenezende PUROL in Parijs (in het hol van de leeuw dus!) successen te boeken met steeds weer nieuwe vondsten. Zij zijn de spe cialisten, om niet te zeggen de mono polisten. op het gebied der niet-verge- lende sealskin. Dikwijls trachten bont werkers uit andere landen hen te imi teren, maar steeds zijn de Groningers een stap voor met iets nieuws, dat bij zonder de moeite waard is! Dat is ook dit najaar weer het ge val. Op de modeshow, welke het Pa- rijse modehuis Carven dezer dagen in samenwerking met Van Daal en Meijer te Amsterdam hield, was er als noviteit van deze knappe bontwerkers onder meer een blue-back sealskin jasje, waarin de brede zwarte rug- streep door uitlaten in een dwarse zig zag was verwerkt tot een bijzonder charmant geheel. Ook andere sealskin soorten waren tot dromen van jassen Haagse Damesheurs in de Houtrusthallen In de Haagse Houtrusthallen is de ze week de 72ste Damesbeurs officieel geopend door burgemeester Schok king. Deze 72ste Beurs van de Da meskroniek blijft tot 9 October ge opend en omvat weer een groot aan tal interessante stands. Diverse at tracties luisteren de beurs op; er is onder meer dagelijks een drietal mo deshows. De Gemeentelijke Werkplaatsen voor Blinden hebben op deze beurs weer een stand ingericht, waarin vele door blinden vervaardigde huishoude lijke producten geëxposeerd worden. Voorts is er een stand „Vrouw en emigratie", waar de Emigratie Com missie Nederlands Vrouwen Comité deskundige voorlichting geeft aan de vrouw, die met haar gezin gaat emi greren. Eenvoudig katoenen jurkje met ru- tengevormd door rode en zwaï tc strepen. Onze industrie levert echter even mooie stoffen! Het Franse Boussac concern, dat wereldbekendheid heeft verworven met zijn katoenen stoffen, is in Ne derland geweest met een grootscheep se show van katoenen kleding, ge toond door een aantal mannequins van Fath, Dior, De Givenchy en Bal- main. Het was een bijzonder charmant schouwspel, dat deze grote Franse katoenfabrieken in Amsterdam lieten opvoeren. Desondanks moet ons de opmerking van het hart, dat onze Ne derlandse industrie even mooie (vaak zelfs mooiere) stoffen produceert, en dat het grote succes van deze show voornamelijk dreef op de knappe mo dellen, die van deze katoentjes ge maakt waren. Wat originaliteit van dessin en kwaliteit van stof betreft, kunnen onze Hollandse producten echter de vergelijking glansrijk door staan! Bovendien is het voor de Ne derlandse belanghebbenden allerminst prettig, dat een Frans concern een zo groots opgezette actie op de Neder landse markt heeft ondernomen, ter wijl de Nederlandse katoenindustrie door de vér-gaande contingentering in Frankrijk eenvoudig niet aan hod komt in dat land Dit alles neemt niet weg, dat alle genodigden bijzonder hebben genoten van deze katoenshow. De stofwerking in de getoonde mo dellen was namelijk buitengewoon opvallend. Stoffen, in wezen niet verschillend van onze „boeren- Saskia heeft haar neus kun nen steken om de deur van niets meer of minder dan de flat van mevrouw Regina Strassburger. Een flat op wielen, wel te verstaan. Het klein maar lu.cu- eus rijdend tehuis van een zeer uitzonderlijke artiste en een buitengewone vrouw, van wie ik hoop dat u haar, na deze kleine impressie, voorgoed en met grote genegenheid in uw hart zult sluitèn, Zij is het meer dan waard. De eerste aanloop dan ont hulde mij meteen, hoezeer een leven als het hare een aaneen schakeling van zware plichten betekent. Voor het trapje van haar „woonwagen" maakte zy mij haar uitvoerige excusies; zij was bezig, met haar staf, de route uit te zetten voor de vol gende étappe van haar tournee. Maar wanneer ik haar gast wilde zijn bij de avondvoor stelling, dan konden wij rustig wat praten in de pauze Daar hebt u de eerste, on miskenbare karaktertrekken van de ware artiste: gulheid en gastvrijheid. En dllè ande re: bescheidenheid naast ge voel van eigenwaarde, beslist heid naast een gracieuze poli- tesse-de-coeur, openhartigheid zonder familiaar te worden, stipte nauwkeurigheid gepaard met brede ruimhartigheid, met vrouwelijke charme geparfu meerde zakelijkheid en een warme onverwoestbare liefde voor haar kunst: al die eigen schappen straalden mij tege moet in het halfuur dat ik in haar salon met haar aan één tafel zat. Dat „kunst" moet u nemen in de letterlijke en meest idealis tische zin van het woord. Als u haar de piste ziet binnenrij den, onberispelijk in haar nauwsluitend korenblauw ama- zonencostuum, met het coquet te hoedje op 't zwierend haar, zo wèlgekozen in contrast met haar leverkleurig paard dan beseft u niet half hoeveel ge duld, volharding, zelfdiscipline en sterke vitaliteit er nodig zijn geweest om dit hogeschool nummer zo feilloos te brengen. Terwijl daarachter, ongeweten, een berg van taken en plichten staat opgetast, waarvan menig man vroegtijdig grijze haren zou krijgen. Haar dagindeling ziet eruit als een zorgvuldig in elkaar ge past mozaiek. Vroeg opstaan, het toilet en ontbijt van haarzelf en de klei ne dochter van zeven verzor gen en meen ?iiet, dat zij in een slordige peignoir en met. krulspelden aan tafel komt' Zij is pijnlijk correct, en zindelijk heid is haar lijf deugd: het gan se interieur van deze salonwa gen getuigt het. Haar huis houding verzorgt zij, natuurlijk zelfdat is zo een van die klei ne bijtaken. Als zij alles voor het middagmaal heeft geschild en schoongemaakt (een dienst meisje vindt u nergens in deze driekamerwoning), gaat zij haar nummer repeteren in de piste. Zij loopt de stallen door en groet al haar dieren, groot en klein, en er is er geen die haar niet terug groet, al is het maar met haar na te zien. „Ach, die renWanneer men daartus sen is opgegroeid", zegt zij, dan kan men niet meer zonder leven. Mensen zijn dikwijls zo harteloos en gemeen dieren nóóit, nóóitZij hebben een ziel gelooft u mij. Ik heb 't er varen. Zoudt vullen geloven, dat een dier zelfs huilen kanT Ik heb het gezien, met mijn eigen ogen, toen mijn man gestorven was. Ach, wat was dat een slag voor mij. Ik ging naar de stal, naar het paard waarvan hij bij zonder veel gehouden had. Ik nam de kop van het dier tus sen mijn handen en zei: Dat is nu toch wat. Kolonel, nat moe ten wij nu beginnen f De Baas de Baas is dood En toen zag ik, hoe grote tranen langzaam uit zyn mooie verstandige ogen liepen Zo is het wezen en het ma gisch vermogen van deze vrouw, die van de piste naar de stallen gaat en van de stallen naar haar electrisch fornuis. Die kookt en afwast, zich maar een korte rust gunt, post door neemt en de pers te woord staat, zakenbesprekingen voert en huiswerk van haar kind con troleert, zich verkleedt voor de matinee en zich in groot gala steekt voor de apotheose. Op wier schouders de last van een heel bedrijf, gigantisch van af metingen, risico en kosten drukt. Die dagelijks de wonder lijkste narigheden heeft te ver- werken: een acrobate met veer tig graden koorts, een paard met een blessure aan de enkel, een stalknecht die moeilijkhe den veroorzaakt, een storm die haar peperduur dak beschadigt. Maar zij houdt vol, zij blijft dit hele lastige gespan mennen met twee sterke, trouwe han den. Want het is het levens werk van haar man, dat over eind moet blijven staan, het schoonste monument op zyn graf. Ik heb eens een weduwe ge kend, die drie maanden na de dood van haar man zijn gehele met zorg verzamelde biblio theek, zijn met liefde ingericht, huis en wél onderhouden tuin verkocht, om haar ruim pensi oen, waarvoor hij zyn leven lang gezwoegd had, in een klein huisje in haar geboorte dorp te gaan verteren. Als ik Regina Strassburger de hand druk ten afscheid, en boven haar waaiend haar de circus tent hoog en machtig zie op rijzen, denk ik voor de zoveel ste keer: Ach ja, er zijn vrou wen en Vrouwen bontjes", waren hier verwerkt tot creaties met allure, door de knap pe uitbuiting van de eigenaardig heden der dessins. Ruitjes waren dusdanig, dat zich banen van rechtopstaande streepjes vorm den; soortgelijke trucjes waren toegepast op streepdessins, waar door fraaie randen ontstonden. In dit opzicht konden de aanwezige Nederlandse confectionnairs nog iets leren van Frankrijk! Deze collectie, die ongetwijfeld duide lijke aanwijzingen bevat voor de mo de, welke voorjaar 1955 opgang zal maken, had onder meer de volgende kenmerken: Er waren veel streepdessins (don ker en licht, breed en smal), zeer veel plissé, verscheidene modellen in H- en S-ljjn. Daarnaast had een groot aan tal modellen echter nog een sterk ge accentueerde taille, en vaak gepro nonceerde heupen. Er waren grote dé- colleté's, afwisselend aan de voor- en rugzijde. Hopenlijk zullen de Nederlandse confectiefabrieken de goede ideeën uit deze Franse show weten te halen voor hun productie van het volgend voorjaar! Uit Parijs T Nee, uit Groningen komt dit zwierige ocelot-jas je.' en jasjes verwerkthet een bruin zwart, het ander zilvergrijs, gevlekt of vrijwel effen. Het sealskin is echter niet de enige pijl op de boog van Van Daal en Meijer; er waren nog vele andere fraaie bontsoorten, verwerkt tot prachtige mantels, vaak met gro te kragen. Bijzonder mooi was het ocelot-jasje met wijde vleermuismou wen, dat u op bovenstaande foto ziet. „LA LIGNE GANT'. Het Franse modehuis Carven bracht bij deze bontmantels een verwonder lijk mooie collectie japonnen, man tels en costuums, alle vervaardigd vol gens het principe van „La ligne gant", de „handschoenlijn". Alle getoonde kleding had strak-aansluitende lijfjes met sterk gemarkeerde tailles, en sloot dan ook inderdaad als een hand schoen Carven maakt prachtige ge klede japonnen, korte en lange avond kleding, maar denkt daarnaast ook aan de vrouw, wier leven geen aan eenschakeling is van teaen, cocktail- parties en avondfeesten, getuige een eenvoudig lila corduroy japonnetje, en een serie rustige zwarte japonnen en pakjes. Een Parijse collectie, waaruit elke Nederlandse vrouw van smaak graag een keuze zou doen! Advertentie. BESTWILi RUITEN krimpvrij wasecht kleurecht BELEG V5 - 'n Sportieve jopper met moderne schouderlijn. Maak voor uw wandel- en fietstoch ten eens zo'n sportieve jopper! Ons model heeft de moderne brede schou derlijn en sluit nauw om de heupen. De figuurnaden zijn tot een aardige schouderpas verwerkt, die mogelijk heden tot variatie biedt. Het hier af gebeelde jasje heeft bijv. rugpand, mouwen en schouderpas in de kleur van de rok, terwijl voorpand en kraag van een lichtere tint zijn. Vanzelf sprekend kunt U het model ook ge heel in één stof uitvoeren, zodat het by verscheidene rokjes en jurken ge dragen kan worden. U heeft dan ca 1.90 m van 1.40 breedte nodig. Gebruikt U een ruit of een streep, dan kunt U de schouder pas in een andere richting nemen. De stippellijn op pas en mouw geeft een 2 cm brede onderslag aan. U stikt het voorpand 1% cm vanaf de kant op de pas. Zakken inzetten en met een klep (naar verkiezing boven of op de zak) afwerken. De klep is van dubbele stof en wordt, evenals de kraag en de manchetten, op 1% cm van de rand doorgestikt. Schouder en zijnaden sluiten. Tussen de voor kanten en het beleg stikt U de rits mee. De halsrand wordt tussen de dubbele stof van de kraag genaaid. De mouwnaad sluiten en de ingerim- pelde onderkant tussen de manchet naaien, die van knoopsluiting voor zien is. U vouwt 't aan de armsgaten geknipte belegje naar binnen en stikt dan het armsgat op de even Ingehou den mouwkop. Heeft U liever knoopsluiting In- plaats van een rits, dan knipt aan de voorkant van voorpand en beleg 3 cm overslag aan. ELLA BEZEMER.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 7