Centrale moed en Zeeland: teken van volharding KMPPIE IN WILDWEST WACHTTIJDEN BIJ VEERBOTEN FUNEST VOOR VERVOERDERS SPORT EN WEDSTRIJDEN 10 PROVIN Cl ALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 2 OCTOBER 1954 MINISTER ZIJLSTRA TE VLISSINGEN: Dank aan P.Z.E.M.-personeel voor werk tijdens en na de ramp By dc opening van de Centrale Zeeland te Vlissingen werd de openings rede uitgesproken door de minister van economische zaken, prof. dr. J. Zylstra. Hy noemde de ingebruikstelling van deze centrale van groot belang voor de gehele prov. Zeeland. De centrale, die hier tot stand is gekomen, bete kent niet alleen 'n nieuwe bron van electrische energie ter voorziening in de licht-, warmte- en krachtbehoefte van 't Zeeuwse gewest. Zij is tevens 'n teken van de moed en volharding, waarmede men in deze provincie on danks de zware tegenslagen in het jongste verleden, de toekomst tegemoet treedt, aldus de bewindsman. De P.Z.E.M. ondervond de gevolgen van de watersnood in volle omvang. Zelfs in deze centrale werd ernstige schade aan een der reeds aanwezige machines aangericht. Minister Zijlstra achtte het op dit ogenblik passend de directie van de P.Z.E.M. en het personeel van hoog tot laag dank te zeg gen voor de inspanningen, welke zij zich hebben getroost om de beschadig de en soms geheel verdwenen gedeelten van het electriciteitsnet in een zeer kort tijdsbestek te herstellen of te vernieuwen. Hierdoor was het moge'yk, dat de bevolking bij haar terugkeer uit de evacuatie-oorden aanstonds kon beschikken over de waardevolle hulp, die de electrische energie in zovele vormen biedt. Minister Zrjlstra zeide, dat het hem byzonder had getroffen, dat de krachtsinspanning tot het herstel geen noemenswaardige afbreuk heeft gedaan aan het tempo, waarin de bouw van de centrale tot stand is ge komen. De minister herinnerde voorts aan het nieuwe provinciale 50-kv en 10- kv-transportnet, waarvan het tijdig gereedkomen noodzakelijk was om de door de nieuwe centrale te produceren energie te kunnen overbrengen naar de verschillende verbruikscentra. CENTRALISATIE De wyde wateren, die het Zeeuwse land doorsnijden en lneraan een eigen karakter en een opvallende schoon heid geven, zo vervolgde minister Zijl stra, hebben, zij het op een minder loffelijke wijze, ook hun stempel ge drukt op de ontwikkeling van de elec- triciteits-voorziening van dit gewest. Terwijl in andere provincies reeds vroegtijdig een centralisatie van de electriciteitsproductie kon plaats vin den, bleef het Zeeuwse verzorgingsge bied in drie afzonderlijke groepen ge scheiden. Naast de middengroep, be staande uit Walcheren en de beide Bevelanden, die gevoed werden dooi de oude centrale te Vlissingen, stond een Zuidelijke groep het gebied van Zeeuwsch Vlaanderen die gevoed werd door een eigen centrale te West- dorpe en een derde groep bestaande uit'de Noordelijke eilanden, die op het Noordbrabantse electriciteitsnet wa ren aangesloten. Aan deze gedecen traliseerde bedrijfsvoering is door het in gebruik nemen van het nieuwe hoogspanningsnet een einde gekomen, aldus spreker. Dank zij de moderne kabeltechniek bieden de brede zee-armen geen on overkomelijke bezwaren meer voor de net-bouw, zodat ook voor Zeeland de mogelijkheid werd geschapen de electriciteitsproductie in een moderne centrale te concentreren. De bedrijfs veiligheid van dit stelsel is in ruime mate verzekerd door de aanwezigheid van de reeds eerder tot stand ge brachte 50kv-koppellijn, die het Zeeuwse net met dat van Noord Bra bant verbindt. De inbedrtjfneming van de nieuwe centrale betekent, volgens spreker, dientengevolge naast ae belangrijke vergroting van het productievermo gen, tevens een rationele bedryfscon- centratie, waardoor de bedrijfszeker heid van de electriciteitsvoorziening Geref. Kerken temidden van de anderen (Slot van pag. 3) gebrek aan kerkelijk besef komt ook uit in de wijze waarop men oordeelt .over het bestaan van de verschillende kerkformaties, met name de Gere formeerde naast de Hervormde." Aan de Ger. predikanten die in de diens ten, belegd door de I. J. E., voorgin gen, is verzocht dit niet meer te doen. De Geref. leden van de I. J. E. heb ben daarop geantwoord dat zij dc be tekenis van de Kerkeraadsbesluiten erkennen en deze niet naast zich neer willen leggen, „doch wanneer de Ker- keraad het lidmaatschap van en de medewerking aan de I. J. E. ontraadt en hen aan dit werk wil onttrekken, legt hij daarmee een last op. die Jezus Christus, de Koning der Kerk, niet van ons eist." „Hoezeer wij bedroefd zijn door het besluit van de Kerke- raad, wij hopen en bidden, dat de Ger, Kerk van Christus als een Moe der ons antwoord zal begrijpen." Wanneer men tot hel besef komt dat er een gezamenlijke roeping is van Christus'wegc in deze wereld en wanneer men interkerkelijk iets aan pakt. brengt dit altijd mee een door breking van de grenzen der kerkelij ke eedeeldheid. Maar in de Ger. Kerken zit men toch wel enigszins met het geval Charlois. De gedachten gaan over dit punt. nogal uiteen. De Kerkeraads besluiten w keurd. l worden verdedigd en afge- De vraag komt bjj vernieuwing naar voren: Hoe moet onze houding zyn tegenover andere kerken en hoe moet onze samenwerking zijn, of moet deze er in het geheel niet wezen. Als een Kerkeraad, of zelfs een Synode iets besluit, is dit dan zo maar gelyk te stellen met de orde, die Christus in Zijn Kerk heeft gesteld Gezien van uit het verleden is een Kerkeraadsbesluit als dat-te Charlois volkomen te begrypen; maar is het te verdedigen met het oog op het heden en de toekomst? Hoe het wordt bezien, in ieder geval is er menigeen in de Ger. Ker ken. die ook hier tot de conclusie komt, dat er iets niet klopt. in Zeeland gebracht wordt op een peil. dat in geen enkel opzicht achter staat bij die in andere delen van ons land. Het belang hiervan werd duidelyk, in dien men bedenkt, dat ook in deze provincie, die een overwegend agra risch karakter heeft, vooral na de Jweede wereldoorlog een stijging van net electriciteitsverbruik wordt ge constateerd. die met recht impone rend kan worden genoemd. Stelt men de index van het electri citeitsverbruik in Zeeland voor het jaar 1939 op 100, dan komt men voor het jaar 1953 op een waarde van 335. Ter vergelijking diene, dat voor ge heel Nederland dit cijfer 265 be draagt. Dit verschil Is wel zeer teke nend voor de snelle toeneming van het verbruik van electrische energie in deze provincie en het is duidelijk, dat hierdoor aan de Zeeuwse electri citeitsvoorziening hoge eisen worden gesteld, aldus spreker. Het electriciteitsbedryf van de pro vincie Zeeland is geenszins een der grootste in den lande; de P.Z.E.M. kan zich er derhalve niet op beroe men in deze centrale ketels en machi nes te bezitten met de hoogst toege paste vermogens of uitgevoerd met super-stoomdruk en -stoomtempera- tuur, doch het verheugt mij, dat zij wel kan laten zien hoe met Neder landse arbeid en vrijwel geheel Ne derlands fabrikaat een voortreffelijk productie-apparaat werd opgebouwd, waarvan betrouwbaarheid en hoog rendement de voornaamste kenmer ken zijn. Hoe gunstig het rendement is, wordt duidelijk, indien men zich realiseert, dat het kolenverbruik per opgewekte kwh 45% lager is dan dat van de uit bedrijf genomen verouder de centrale te Westdorpe. Minister Zijlstra dankte de bestuur- deren en directie van de P.Z.E.M. ten slotte namens de regering voor het geen zij in deze provincie tot stand heeft gebracht ten dienste van een bedrijfsveilige en economische electri citeitsvoorziening. Van de pylers. waarop de welvaart van Zeeland rus ten moet, is die ener efficiente elec triciteitsvoorziening thans stevig ge fundeerd. „In de erkentelijkheid voor het ge wrochte werk betrek ik tevens allen, die door hun talent, kennis en arbeid tot het welslagen daarvan hebben bij gedragen". aldus spreker. „Met de wens, dat de Centrale „Zeeland" in alle opzichten aan de gestelde ver wachtingen moge beantwoorden, ver klaar ik haar officieel in bedrijf geno men". VERHOGING FREQUENTIE BEPLEIT Adres aan Ged. Staten var» zes organisaties Zes wegverkeers- en vervoersorga nisaties, die saiT-nwerken in het Cen traal Overleg, hebben een adres aan het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland gezonden. In d't schrijven wordt naar voren gebracht, dat de verliezen voor het bedrijfsleven ten gevolge van de wachttijden voor de veren over de Westerschelde mede gezien de toenemende verkeersinten siteit een steeds zwaardere last gaan vormen- Bovendien wordt ge pleit voor frequentieverhoging op de liin"n VlissingenBreskens en Krui- ningenPerkpolder. in afwachting van de voltooiing der twee veersche pen van 100 meter lengte. Voorts wordt onder de aandacht van het col lege gebracht, dat de smalle toegan gen tot de veerboten aanleiding zijn tot tal van klachten uit de vervoers wereld. In het adres wordt opgemerkt, dat in 1952 bij het veer KrumingenPerk polder 39.913 personenauto's en 25.461 vrachtauto's achterbleven en bij het veer VlissingenBreskens 13,302 per sonenauto's en 5543 vrachtauto's. De totale wachttijden worden resp. op 32.687 en 18.836 uren gesteld. In wer kelijkheid waren zij groter. De gemiddelde kosten, die hieruit voortvloeien, kunnen voor alle cate gorieën auto's zeer aan de lage kant op f 1,10 per uur worden be cijferd. Dit blijkt uit het rapport van het IJ-tunnel-comité Amsterdam-N. over de rentabiliteit van de IJ-oever- verbindmgen. Dit rapport vermeldt ook, dat men gemiddeld per vracht auto op 1,2 man personeel moet re kenen. Het gemiddelde uurloon, inclu sief sociale lasten, bedraagt even eens aan de krappe kant f 1,50. Verder wordt berekend, dat de aan toonbare wachttijdkosten voor het be drijfsleven in 1952 hebben bedragen voor het veer KruiningenPerkpolder f 81.785,50 en voor VlissingenBres kens f 30.680,80. Het wachttijdverlies voor inzittenden van personenauto's wordt hierbij buiten beschouwing ge laten. De toekomstige verkeersverbetering door het in dienst stellen van de gro tere veerboten wordt door het Cen traal Overleg toegejuicht Tot zo lang zal echter de capaciteit van de beide veren op het huidige onvoldoende peil worden gehandhaafd, hetgeen als een onbevredigende toestand wordt be schouwd. Bij Ged. Staten wordt er dan ook op aangedrongen te onderzoeken of verbetering in dit opzicht mogelijk Ten aanzien van de nauwe toegan gen tot de boten wordt speciaal gewe zen op de toestand in Kruiningen. Bredere of hogere transporten onder vinden daar grote hinder bij het op rijden, zodat herhaaldelijk klachten over gescheurde dekkleden e.d. wor den ontvangen De adressanten zijn de A.N.W.B., de K.N.A.C., de K.N.M.V., de E.V.O., de N.O.B. Wegtransport en de F.N.O.P. Levenslang voor Batchelor Korporaal Claude Batchelor is Donderdagavond door een krygsraad te San Antonio in Texas tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld wegens samenwerking met de vyand en het aanbrengen van medegevan genen in een Koreaans krijgsgevange nenkamp. De 22-jarige Batchelor weigerde aanvankelijk met 23 andere Ameri kaanse krijgsgevangenen, naar zyn land terug te keren. Tezamen met een andere korporaal, Dickenson ge naamd, besloot hij later toch naar de V.S. terug te gaan. Dickenson, die eerder op soortgelijke gronden tot tien jaar werd veroordeeld, was ge tuige a charge in het proces tegen Batchelor. KERKNIEUWS. Ds. A. W. M. Odé naar Zwitserland Ds. A. W. M. Odé, Ncd. Herv. predikant te Goes en voorzitter van de Provinciale Kerkvergadering ont ving van een comité, uitgaande van de Wereldraad van Kerken, de uitno diging om met zjjn echtgenote, bin nenkort voor vier weken in een te huis voor kerkeiyke werkers te Lo carno te komen vertoeven. Ds. Odé heeft deze invitatie geaccepteerd. DE RONDE VAN ITALIË Auto sloeg over de kop; twee deelnemers gedood Twee deelnemers aan de Ronde van Italië voor automobielen bebben tij dens de derde 955 kilometer lange etappe van Napels naar Bari de dood gevonden. De Italianen Franco Simonlacchi en Luiza Rezzonicor die in een Landa Au relia reden, vlogen met hun wagen uit de bocht en sloegen over de kop. Beiden waren op slag dood. HOCKEY Middelburg heeft kans op winst tegen Warande In de tweede klasse A heren dis trict Zuid van de K.N.H.B. zal Breda II wel niet veel moeite hebben met stadgenoot Zwart Wit III. Zwart Wit n moet in staat worden geacht Ca detten n een nederlaag toe te die nen. De wedstryd Push IIWere Di kan in een gelijk spel eindigen. Mid delburg krijgt Warande uit .Ooster hout op bezoek. De thuisclub heeft een goede kans op winst. Het tweede elftal van Middelburg ontvangt Warande IT, terwijl Raplde II (Hulst) Tempo II uit Bergen op Zoom op bezoek krygt. Breda III bindt de strijd aan met Push V. Dames derde klasse: Middelburg staat voor een zware opgave, nu D.E.S. uit Kaatsheuvel de tegenstan der is. HANDBAL Handbalprogramma Het handbalprogramma voor Zondag vermeldt slechts twee wedstrijden, n.l. in de eerste klasse B dames Luctor I maakt ons inziens een goe de kans op winst tegen O.D.I. Hellas II mag indien de ploeg op volle sterkte in het veld komt geen moeite hebben met de reserves van Luctor. Grootmeesters klappen uit de keuken in het voornaamste weekblad voor de Nederlandse vrouw. Iedere week vindt D ln Libelle een speciaal recept van een onzer bekwaamste chefs-kok. HUN CULINAIR COLLEGE geeft U niet alleen de mogelijkheid om eens iets zeer bijzonders op tafel te brengen, het biedt U - door middel van een reeks vraagge sprekken met de keukenmeesters - tegelijk een Interessant kijkje achter de schermen van het Neder landse hotel- en restaurantbedrijf. In Libelle van 9 October is het chef-kok Baggelaar van KRAS- NAPOLSKY, die U een blik ln zijn domein gunt en smakelijke ont- aulllngen doet over zijn „Ommelet van de Chef" en Kras' beroemde pannekoek smakelijke onthullingen Administratie Libelle, Nassau- plein 7, Haarlem. VOETBAL Eerste klassers protesteren tegen maatregel van KNVB Betaalde spelers mogen niet in lager elftal uitkomen Dezer dagen heeft de K.N.V.B. aan de besturen van alle le klasse ver enigingen een schrijven gezonden, waarin ter kennis wordt gebracht, dat spelers die vergoeding ontvangen, al leen mogen uitkomen in de competitie der le klasse van de K.N.VJB. Naar aanleiding van dit rondschrij ven heeft het bestuur van de Vereni ging van le klassers (V.E.K.) aan het bestuur van de K.N.V.B. een telegram gezonden, nadat de besturen van alle le klassers waren geraadpleegd. Una niem waren de le klassers van oor deel, dat tegen de inhoud van de bondscirculaire protest diende te wor den aangetekend. Er wordt met klem geprotesteerd tegen deze maatregel. DEMOCRATIE IN ACTIE Uit ivensen van luisteraars iverd nieuw programmablad geboren Opmerkingen en wensen, naar voren gebracht in de afdelingsvergaderingen van de VARA, waren aanleiding tot het houden van een wetenschappelijk onderzoek naar het gebruik van de Radiogids. Door het Nederlands Insti tuut voor de Publieke Opinie werd bij een reprensentatieve groep van dui zenden luisteraars onderzocht wat men las, waar men naar zocht, wat men miste en hoe men het zou willen hebben. De resultaten van dit onderzoek, dat geruime tijd in beslag nam, vormde de aanleiding tot het maken van een Radiogids, die geheel nieuw, anders en beter is. Veel overzichtelyker, veel duidelijker ingedeeld, met veel meer nieuws en met veel meer nieuwtjes. De VARA bracht reeds vele graag- gehoorde radioprogramma's als „In Holland Staat Een Huis" met de ge liefde Familie Doorsnee, het Aether- forum, de Showboat met Willem Pa rel en vele andere bekende artisten, interessante hoorspelen, goede concer ten. De VARA brengt nu ook het pro grammablad, dat volkomen is aange past by de lees- en luistergewoonten van de Nederlandse luisteraar. Koop er eens een by kiosk of boekhandel of vraag een gx-atis nummer recht streeks bij de VARA (postbus 175, Hilversum). U zult dan zelf zien, dat de nieuwe Radiogids ook U ,,op het lijf geschreven" is endat U kunt meedoen aan een wedstrijd met f 2500.aan prijzen. Omiringd door Arabieren ligt op de kust voor Casablanca hoog en droog de Nederlandse vrachtvaarder „Tri- anoa" van de rederij Schothorst, die Donderdag in zware mist omhoog voer. Spoedig gesnapt Dezer dagen was de 30-jarige be tonwerker J. H. N. te 's-Gravenhage bezig de carburateur van zyn brom fiets te repareren, waarby zijn 16-ja- rig neefje toekeek. De reparatie ge- luKte niet erg en oom zou toen tot neef gezegd hebben, „zie maar da,t je een andere op de kop tikt". Hoe het ook z\j, neef ging er op uit en „sloop te" in Spoorwyk te Den Haag een car burateur van een daar staande brom fiets. Oom monteerde deze op zyn rij wiel en ging de volgende dag op stap. Toen hij in Voorburg wilde tanken, viel het de garagehouder op dat zijn klant een carburateur op zijn fiets had die sprekend geleek op die van z(jn collega, wien men dit onderdeel van de fiets had gestolen. Hy haalde zijn collega er by. die de carburateur als zijn eigendom herkende. De politie heeft N. aangehouden. 34. Nauwelijks was Snuiver tot stilstand gekomen, of de Maat het zich kreunend uit het zadel glijden en wan kelde het café'tje binnen, om na al die opwinding een stevig glas te drinken. Bij zijn binnenkomst groetten de aanwezigen hem met onverwachte eer bied. „Dat is de man, die Billy de Beer een sigaret uit de mond schoot en hem zijn paard afnam", fluister den zij onder elkaar. Maar de Maat was nog teveel geschrokken om in de gaten te hebben, dat hij een beroemdheid was ge worden. „Een glas kwast I" zei hij tegen de waard, „flink straf 1 En een kussen!" De waard verwonderde zich nogal over deze bestel ling, vooral over dat kussen. Maar omdat ook hij in de Maat een geweldenaar zag, haastte hijzich de zonder linge bestelling uit te voe ren. De Maat legde het kussen op een stoel en ging voorzichtig zitten, zich in stilte voornemend, om nooit meer op een paard te klimmen. Toen dronk hij het glas. dat de waard hem had voorge- H. zet, ln één teug leeg. Het bleek bijzonder straffe De heer W. F. F. G. van Asselt, me de-ondertekenaar van het telegram, verklaarde, dat een le klasser voor een bepaalde wedstrijd spelers uit la gere elftallen moet opstellen. Indien deze spelers eenmaal in de le klasse hebben gespeeld en vergoeding heb ben ontvangen, mogen zij niet meer in een lager elftal uitkomen. De V.E.K. heeft nog niets gehoord op het ver zoek om een onderhoud met het be stuur van de K.N.V.B. Kubala zwaar beboet wegens contractbreuk Het dagelijks bestuur van de F.I.- F.A. heeft een beslissing genomen in het geval van de Hongaarse voet baller Kubala. Kubala moet een bedrag van 5000 Zwitserse francs betalen aan zijn oude club Vasas (Hongarije). Hij kan deze som overmaken via de Spaanse voetbalbond. Kubala is destijds als politieke vluchteling uit Hongarije gegaan en heeft dus abrupt aan het contract met zyn club Vasas een einde ge maakt. ZWEMMEN Begrafenis Ted May Vier uur nadat Vrijdagochtend het stoffelijk overschot van de verdronken Kanaalzwemmer Ted May in Castri- cum op de algemene begraafplaats ter aarde was besteld, is diens broer, de 44-jarige Albert May, in Castricum gearriveerd. Hij begaf zich onmiddellijk naar de commandant der rijkspolitie aldaar om met hem een onderhoud té heb ben. Voor zijn vertrek uit Engeland deel de hij de Engelse pers mede,' dat hy hoopte de Nederlandse autoriteiten ervan te weerhouden het lijk van zijn broer te begraven, omdat Ted Mav zelf lang voor zyn fatale poging om het Kanaal alleen over te zwemmen, de wens te kennen had gegeven te worden gecremeerd, indien hy mocht overlijden. WIELRENNEN Ronde van Europa zonder Belgen Alle Belgische deelnemers aan de Ronde van Europa hebben zich aan gesloten bij hun landgenoot Cou- vreur, leider in het algemeen klasse ment van de Ronde van Europa, die uit protest tegen een beslissing van de jury weigerde aan deze ronde deel te nemen. Zoals bekend kreeg Cou- vreur na de tijdrit Luxemburg Saarbruecken in de 4e etappe een vergoeding van 35 seconden, omdat hij' door een gesloten overweg een minder goede tijd genoteerd had dan nodig was geweest. De ploegleider van de Italiaan Vol- pi diende tegen deze beslissing een pi'otest in. De sportcommissie van de Franse wielrennersbond accep teerde dit protest en annuleerde de tydvergoeding die Couvreur oor- spronkelyk had gekregen. Nagekomen advertenties. kwast te zijn, die de waard had klaargemaakt. De Maat kreeg eerst een gevoel, alsof er een fakkel in zijn keel werd gestoken, maar toen dit binnen brandje voorbij was, voelde hij zich opeens merk waardig opgewekt. „Joho, bottelier!" zong hij uit, „breng me nog zo'n glaasje kwast en geef alle aanwezigen er ook een! Ik tracteer!" En met een royaal gebaar gooide hij een handvol kleingeld op tafel. Heden overleed ln het rusthuis „De Griffioen" te Middelburg onze Zuster en Tante NEELTJE LOUWERSE, geb. VAN PEENE, in de ouderdom van ruim 81 jaar. Namens de Familie, Wed. J. DE RUIJTER —VAN PEENE. Van de Swalmestr. 12, Vlissingen. 1 October 1954. De begrafenis zal plaats hebben op Maan dag 4 Oct. a.s. op de begraafplaats te Oost- kapelle. Vertrek sterf huis half drie. Heden overleed in „Huize Vrede Best", zacht en kalm, onze ge liefde Schoonzuster en Tante LEVINA WILLEBOORDSE, Wed. van JAN BOMMELJB in de gezegende ouder dom van ruim 82 j'aar. Matth. 5 vers 9. Uit aller naam, P. VAN SIGHEM. Vrede Best, Wemeldinge, 1. October 1954.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 6