PROVIKCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Bezwaren van Mendès-France na schijnbare overeenstemming Minister Zijlstra opende nieuwe P.Z.E.M.-centrale Vandaag... HOGE FRANSE AMBTENAREN IN ARREST GESTELD HALF JAAR GEEIST TEGEN LEIDERS N.E.S.B. DE VERWACHT... 197e Jaargang-No. 232 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; PL-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 2 Oct. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 21 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie* (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 ib g.g. 2223); Oostburg. Finlandstr. 2. telef. 16. Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zierlkzee. N. Bogcrcr"r C l&'J. le.ef. ONVERWACHTE MOEILIJKHEDEN IN LONDEN In verband met het vraagstuk van toezicht op bewapening De Londense conferentie verkeert in moeilijkheden over het gehele vraagstuk van het toezicht op de bewapening, dit in verband met het toe treden van West-Duitsland tot de Brusselse verdragsorganisatie en de Navo. In beginsel is er wel overeenstemming bereikt over alle andere aan gelegenheden, zo heeft een Brits woordvoerder gisteravond de situatie ge typeerd. De bezwaren betreffen de aanwyzing van bepaalde strategisch gelegen gebieden, waarin zekere wapensoorten niet zullen worden vervaardigd en het samenstellen van de lijst dezer wapens. Mendès-France heeft deze moeilijkheden opgeworpen. Volgens de Fran se premier is niet voldoende aandacht besteed aan zijn voorstellen voor een gemeenschappelijk vervaardigen en verdelen der wapens, bestemd voor de leden-staten der nieuw in te stellen Europese verdedigingsorga nisatie. Donderdagavond was men er vast van overtuigd, dat Mendès-France had ingestemd met het plan-Spaak voor het toezicht op de bewapening. Zowel Eden als Dulles, Pearson en Spaak hebben compromis-voorstellen gedaan. Eden zeide, dat het gezien de grote mate van overeenstemming in ander opzicht grote teleurstelling zou wek ken, indien technische vraagstukken een hinderpaal zouden vormen voor het succesvol beè'indigen der bespre kingen. Wordt er geen overeenstemming bereikt dan is ook Eden's voorstel van de baan inzake de vier Britse di visies en een tactische luchtmacht op het Europese vasteland. Aanvankelijk was voorgenomen dat Engeland, Frankrijk en Amerika van daag aan West-Duitsland eenstemmig een spoedige souvereiniteit zouden beloven en onmiddellijk zo goed als afstand zouden doen van hun rechten als bezettende mogendheden. West- Duitsland zou toetreden tot de Navo en een Brusselse verdragsorganisatie van zeven landen met bevoegdheden om een half millioen soldaten op de been te brengen, namelijk 12 divisies, een tactische luchtmacht en marine eenheden. Integratie van de Duitse troepen met de andere formaties van het At lantische pact zou de taak zijn van feneraal Alfred Gruenther, de opper- evelhebber in Europa. Opgewonden debat Er ontspon zich op de bijeenkomst van Vrijdag, nadat Mendès-France, te- .viert Neerlands oudste in woonster, de weduwe Chr. Kar- nebeekBacks, ook wel ge noemd Clirissemeuje, in de Hol- terhoek te Eibergen haar 105e verjaardag .eet men in Leiden haring en wittebrood. EN MORGEN is het 10 jaar geleden, dat in Eindhoven „Herrijzend Neder land" voor de eerste maal in de aether kwam; gaat de winterdienstrege- ling van de Nederlandse Spoorwegen in. De voorzitter van de Raad van Be stuur van de P.Z.E.M., jhr mr A. F. G. de Casembrootonthult in de ma chinehal van de Centrale Zeeland een mozaiektableau van de kunstschilder C. Reisma. Dit tableau werd aan geboden door het personeel. (Foto P.Z.CJ gen elke verwachting in, met zijn be zwaren was gekomen, een langdurig en opgewonden debat. Op een gegeven ogenblik vroeg de Britse minister van buitenlandse za ken, Eden, die rood zag van ergernis: „Vergaderen wij hier nu om overeen stemming te bereiken of niet?" En met een heftigheid, die de an dere afgevaardigden verbaasde, zeide hij later: „De ministers moeten uit maken, of de toekomst van Europa op wederzijds vertrouwen, of onderling wantrouwen zal worden gebouwd". Eden (die voorzitter is) besloot de bijeenkomst van Vrijdag met de woor den „Laat ons hopen, dat de avond wijsheid zal brengen". (Hij dineerde Vrijdagavond met Mendès-France, wiens gast hij dan is). Nog twee slachtoffers van busdrama in Valkenburg Droeve stoet naar Grace Berleur De vijftien Belgische slachtoffers van het autobusongeluk te Valken burg zyn Vrijdag in een lange stoet van lijkwagens van het Maastrichtse ziekenhuis St. Annadal overgebracht naar hun vroegere woonplaats Grace Berleur. Het gehele transport werd geregeld door autoriteiten van Grace Berleur zelf. De Maastrichtse officier van justi tie, mr. C. H. Nuis, deelde mede dat een voorlopig onderzoek is ingesteld naar het al of niet voldoende function- neren van de remmen, de versnellings bak en de handrem van de veronge lukte bus. De resultaten, waartoe dit eerste onderzoek hebben geleid, zijn van dien aard, dat een nader tech- nisch-specialistisch onderzoek zal moeten worden ingesteld. De chauf feur van de bewuste bus is, zoals be kend, hangende het onderzoek in ver zekerde bewaring gesteld. Hij ver blijft thans op het groepsbureau van de rijkspolitie te Valkenburg. De gids van de gemeentegrot te Valkenburg, de heer Arm. Vijghen, die bij het ongeluk met de Belgische autobus zwaar werd gewond, is in het ziekenhuis te Heerlen aan de beko^ men verwondingen overleden. De heer Vijghen was 60 jaar. In het ziekenhuis te Heerlen is Vrij dagavond overleden de 60-jarige on gehuwde Belgische vrouw Maria De- villers, die Woensdag bij het autobus ongeluk ernstig werd gewond. Het totale aantal doden van dit on geluk is daarmede tot 17 gestegen. DEFENSIEGEHE1MEN VERRADEN Na nachtelijk verhoor Twee hooggeplaatste ambtenaren hebben bekend inlichtingen over de Franse nationale defensieraad te heb ben laten „uitlekken", aldus is Vrij dagochtend officieel in Parijs bekend gemaakt. Het zijn René Turpin, verbonden aan het secretariaal-generaal van de de fensieraad, en Roger Labrusse, een afdelingschef van dit secretariaat. Turpin en Labrusse zijn verhoord op het bureau van de minister van binnenlandse zaken, Mitterand, tij dens een bespreking van de minister met de prefect van de Parijse politie en de hoofden van de veiligheidsdienst en de contra-spionnage. De bespre king duurde de gehele nacht. Vrijdag middag zijn zij overgebracht naar het militaire gerechtshof in Reuilly. Labrusse is 40 jaar, jurist en doc tor in de letteren. Hij heeft verschei- Noodtoestand door overstromingen in Honduras In het Noorden van Honduras heerst een noodtoestand als gevolg van over stromingen. De mensen, die op de da ken van hun huizen een toevlucht hebben gezocht, hebben met voedsel gebrek te kampen. Er worden soms gevechten geleverd om de voedings middelen, die uit vliegtuigen worden neergeworp en. Verscheidene huizen zijn ingestort. Het aantal slachtoffers is niet bekend. Helicopters van de Amerikaanse lucht macht verrichten goed werk. dene belangrijke functies bekleed, zo als administrateur van de civiele dienst in Algerië, secretaris-generaal van Corsica en secretaris-generaal van het departenment Oise. Hij was van 1947 tot 1950 kabinetschef van Jean Biondi, staatssecretaris van het kabinet van de premier. Zware sneeuwval in Zweden Verscheidene dorpen in het Noorden van Zweden zijn door sneeuwval van de buitenwereld afgesneden. Het sneeuwt daar al vier dagen in onge kende mate. Hier en daar ligt de sneeuw meer dan een halve meter hoog. Iloge gasten hij de rondgang door de Centrale Zeeland In het midden v.l.n.r.: ir T. Michiélsen de directeur der N.V. P.Z.E.M., de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot en minister Zijlstra. (Foto P.Z.CJ Misdaad en dronkenschap in Russiche steden In Moskou en andere Russische ste den is na Stalins dood een golf van misdaad en dronkenschap ontstaan, die te wijten is aan verlaging van de wodkaprijzen en een amnestie waar gewone misdadigers van profiteerden aldus een bericht van de onlangs uit de Sowjet-Unie teruggekeerde Mos- kouse correspondent van de „New York Times", Harrisson Salisbury. De nieuwe Sowjet-regering zag zich twee maanden na Stalins dood ge noodzaakt een campagne te beginnen tegen de misdaad, aldus dit bericht. logere temperaturen (Van onze weerkundige medewerker) Een natte, koude en sombere maand is September geweest In De Bilt lag de gemiddelde dag temperatuur een graad Celsius beneden normaal. De le Sep tember was bijna in het gehele land een zomerse dag. Daarna ging het met de temperatuur in dalende lijn. Na al die kou, leek het er gisteren veel op, dat het voorjaar zou worden Dit zachte weer met tempera turen die in de middag tot bo- %en 16 graden Celsius kunnen stijgen, zal ook morgen nog kunnen aanhouden. De depressies bewegen zich in le richting van IJsland, terwijl zich boven Frankrijk een hoge- drukgebied ontwikkelt, zodat voorlopig geen koude lucht naar Dnze omgeving kan stromen. Er is een kans dat na morgen twee regenfronten dichtbij ons land komen, maar voorlopig ge- .oven wij daar nog niet veel van. Vrees voor herhaling De leiders der nationaal Europese sociale beweging (N.E.S.B.) Paul van Tienen uit Amsterdam en mr. J. A. Wolthuis uit Groningen hebben *isteren terecht gestaan voor het Haagse HoL De procureur-generaal, mr. F. J. G. baron van Voorst tot goorst eiste «vestiging van het vonnis te Amsterdam, behalve wat betreft de straf- naat Hij zeide, dat er vrees bestaat voor herhaling en vrees voor het ont rekken aan (le straf. Hy eiste tegen beide verdachten een gevangenis straf van zes maanden met bevel tot onmiddellijke gevangenneming bij (le uitspraak. Het gerechtshof te Amsterdam concludeerde, naar bekend, tot vrij spraak. De Hoge Raad verwees de zaak terug naar het Haagse Hof om dat hij van oordeel was, aat het Am sterdamse Hof in zijn onderzoek de feitelijke werkzaamheden van de N. E.S.B. had moeten onderzoeken en niet alleen het streven en de ideale vorm ervan had moeten nagaan. Van Tienen ontkende, dat de N.E. S.B. een voortzetting zou zyn van de N.S.B. Beide beklaagden handhaaf den hun reeds eerder afgelegde ver klaringen. De president ging uitvoe rig de reeds bekende geschiedenis van deze beweging na. Verschillende buitenlandse getui gen a décharge werden gehoord. Hun verklaringen leverden geen nieuwe gezichtspunten op. „Wij moeten ons niet door de naam N.E.S.B. om de tuin laten leiden. Van enige Christelijke grondslag blijkt niets. Eerder het tegendeel", aldus de procureur-generaal. ..By 't lezen van bepaalde artikelen van de beweging ruik is het nazisme, zoals het was op zyn hoogtepunt". Zestien Britse parlementsleden zijn Donderdag te Moskou aangekomen. Zij zullen zéstien dagen in de Sow- j ets-Unie de gasten van het parle ment zijn. ORIGINELE OPENINGSSYMBOLIEK Belangrijke gebeurtenis voor geheel Zeeland MINISTER ZLJLSTRA heeft Vrijdagmiddag onder grote belangstelling te Vlissingen de nieuwe Centrale Zeeland van de Provinciale Zeeuwse Elec- triciteitsmaatsehappij in gebruik gesteld, en daarmede de uitvoering van de na-oorlogse PZEM-plannen kosten ruim 47 millioen gulden! officieel afgesloten. Deze opening geschiedde in het „haspel-gebouw" van de nieuwe Centrale, dat op knappe*wijze was omgetoverd van fabriekshal tot een fraaie receptiezaal, feestelijk versierd met bloemen en met de wapens van Nederland en Zeeland. De directie van (1e maatschappij had voor een origi nele openingssymboliek gezorgdonmiddellijk na de rede van minister Zijl stra gingen de lichten in de zaal uit en werd een groot projectiedoek zicht baar, waarop een korte geluidsfilm werd vertoond over de bouw van de nieuwe Centrale. En even voor het einde van deze film klonken opnieuw de slotwoorden van minister Zijlstra, waarmede hij de Centrale voor geopend had verklaard. Zij waren opgenomen op de geluidsband en werden uitgezon den via de versterker van de filmprojector. Een spontaan applaus van de honderden genodigden vertolkte de waardering voor deze wel zeer oorspron kelijke openingsplechtigheid. schiedenis na en herinnerde er daarbij aan, dat op 6 Maart 1947 de Provin ciale Staten besloten 25,2 millioen De genodigden waren welkom gehe ten door de voorzitter van de Raad van Bestuur, jhr. mr. A. F. C. de Ca sembroot, waarbij deze zich in het bij zonder richtte tot prof. dr. ir. J. C. van Staveren, wiens adviezen inzake de plannen destijds verhelderend en stimulerend hebben gewerkt, en tot mevrouw Slooves, de echtgenote van de vroegere directeur, wijlen de heer J. Slooves. „Ik ben er van overtuigd namens allen te spreken, wanneer wij onze hulde en dank betuigen voor de enorme arbeid, die hij voor de tot standkoming van deze Centrale heeft verricht", aldus jhr. De Casembroot. Spreker noemde de ingebruikstelling van de Centrale Zeeland een belang rijke dag, omdat hiermede een nieuwe bydrage tot de welvaai't van deze provincie wordt geleverd. Uitvoerig ging jhr. de Casembroot de voorge- bearag was echter lang niet voldoen de, want door allerlei factoren zoals prijsstijgingen, de Korea-hausse en loonsverhogingen, kwamen de totale kosten op f 47.273.000, waarvan 26.100.000 bestemd was voor de bouw van de Centrale. „Het besef evenwel dat de PZEM een dienende functie vervult noopte tot de bouw van deze inrichtingen en tot het aangaan van hoge kapitaals- lasten. Zij drukken zwaar op de schouders van ons kleine bedryf, zo zelfs, dat het een aantal jaren een exploitatieverlies zal vertonen. Onren dabele uitgaven zullen dus voorhands moeteu wordeu getemporiseerd, ter wijl het probleem van aansluiting der onrendabele percelen binnen redelijke tyd, niet zo snel kan worden opge lost als \vy wel zouden wensen", aldus spreker. „Dit klemt vooral voor Schouwen. Hierbij zal aanmerkelijke toeneming van het verbruik gunstig kunnen werken". Met nadruk wees jhr. De Casem broot er op, dat redelijke prijzen voor de electriciteit slechts te bereiken zijn bij een behoorlijke belasting van de centrale. Het huishoudelijk gebruik is daartoe wel onmisbaar, maar geenszins voldoende. In dit verband wees spreker op de mogelijkheden van industrialisatie. In treffende bewoordingen herdacht jhr. De Casembroot vervolgens ar beider P. Boone uit Dordrecht, die bij de bouw van de Centrale om het le ven kwam en sprak voorts woorden van medeleven aan het adres van twee arbeiders, die tijdens werkzaam heden by de bouw blijvend invalide werden. Aan het personeel van de maat schappij deelde jhr. De Casembroot tensfotte mede, dat een kleine sur- frise en een bescheiden gratifica- ie zal worden aangeboden, terwijl de Raad van Bestuur als blijvend aandenken een zomerhuisje zal schenken aan de Stichting Vacan- tiebesteding van de PZEM. Dit huisje zal aan de Zeeuwsch-Vlaam se kust worden gebouvM. Spreker bood een klein model van dit fraaie geschenk aan: „Moge het spoedig groeien tot op de juiste schaal zo zeide ny. De directeur van de PZEM, ir. T. Michielsen, schetste vervolgens het ontstaan en de opzet van de centrale, waarbij hij er met nadruk op wees, dat de historische achtergrond sterk verschilt van die van andere nieuwe centrales in Nederland. Spreker be handelde de inrichting van het nieu we bedrijf en dankte allen, die aan de totstandkoming medewerkten. In dit verband noemde hy in het bijzonder .(Vervolg op pag. 2) De uitlatingen in de bladen van de N.E.S.B. wjjzen speciaal in de rich ting van het nazisme. De „joelrede" die Van Tienen eens. buiten de bewe ging. heeft gehouden droop van na zistische uitlatingen. Mr. Wolthuis had bij "n verhoor gezegd dat hij nog N.S.B.-er was. dit natuurlijk met eni ge beperkingen. Volgens mr. Wolt huis' opvattingen zou het Nederland se volk gedreven worden in de rich ting van het neo-fascisme. Dit zou onvermijdelijk zijn. Het Hof zal op 15 October a.s. ar rest wijzen. KORTE PREDICATIE Zo gij u bekeren zult, Israël, bekeert u tot my, spreekt de Heer. Daar is geen land o] volk, tcaar geen bijbel is. En gij vindt hem in de huis kamer, de kerk, de hotels en de bibli otheken. Een zeldzaam handschrift ervan laat geen volk of kerk zich ont futselen. Toch wordt de bijbel weinig grondig gelezen en de inhoud is maar matig bekend. De een steekt het hier- een ander daarop, de reden ligt in ons hart, maar niet één weet daar het réchte van. Gij leest in dit boek, en de kerk predikt het, dat God u lief heeft. Waarom Hij u lief heeft, niet los laat, en veriverpt echter, is Zijn geheim. Nieinand ook weet, waarom God Abraham koos tot syn vriend, met Israël een verbond sloot en zyn Zoon overgaf voor een verloren wereld. Omtrent deze zaken en uitdrukkingen heerst veel onwetendheid, doch de Heer scheldt niemand zijn onwetend heid kwijt maar rekent hem die toe, 't zij het een koning of bedelaar be treft. Een mens bekommert zich daarover weinig, doet ook geen moei te die onwetendheid te overwinnen, eer volhardt hij erin fel en halsstarrig. Het voor velen ongehoorde, niet ge dachte en niet verwachte is, dat de Heer die felle halsstarrige en weder- spannige mensen roept, tot verande ring en tot Hem fe komen. Hij zegt zo gij u bekeren zult Israël, bekeert U tot mij. Israël doolde over de aar de, zwierf immer van God af, die het echter telkens weer tot zich riep. Hjj sprak tot dit volk ((if de hemel en uit het vuur, zijn machtige hand deed grote daden aan hen maar zij bleven lichtzinnig en vergaten de Heer hun God. Gedachteloos vergeet een mens God, trouiceloos verlaat hij Hem gelijk een trouweloze vrouw haar man verlaat. Maar de Heer roept de trouweloze tot bekering, hij roept hem tot omkeer, inkeer en terugkeer tot Hem. En H\j mag en vermag dit te doen. Hij roept de mens, Hij roept ons allen door Christus zijn Zoon, het kind t» de kribbe, de mens aan het kruis. Zo groot, goed en ondoorgrondelijk is Hy. Vati ons antwoord, hangt voor ons alles af. Zaamslag. Q. Jansma. OVERWEGEND DROOG. Overwegend droog weer met later op de dag enkele verspreide opklarin gen en hogere temperaturen dan gis teren. Matige wind tussen Zuid-West en Zuid. 3 October; Zon Maan 4 October: Zon Maan ZON EN MAAN. op 6.43 op 13.39 op 6.44 op 14.24 onder 18.15 onder 21.04 onder 18.13 onder 22.04

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1