SKETCH KAPPIE IN WILDWEST Rijkspolitiekapel bracht bezoek aan Schouwen-Duiveland Wees toch veeleisend INVOERING 40-UREN WEEK WOLFAARTSDIJKSE ORGANISTE NEEMT ZONDAG AFSCHEID BETERE KANSEN VOOR ZEELAND DOOR HET DELTAPLAN Een BOEK over 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 1 OCTOBER 1954 BEGIN VAN TWEEDAAGSE TOURNEE Een blijvend aandenken voor Kerkwerve Het muziekcorps der Rijkspolitie brengt dezer dagen een bezoek aan Zeeland, om uitdrukking te geven aan de goede verstandhouding, die er vooral tijdens de watersnoodramp van vorig jaar gegroeid is tussen de bevolking en de politiemannen. De 45 man sterke kapel heeft Donderdag, als begin van zyn tournee, een tocht gemaakt over Schouwen-Duiveland. In twee grote autobussen arriveerde het gezelschap omstreeks half twaalf in Kerkwerve: het hoofddoel van het. bezoek aan Schouwen. Ter verwelkoming waren hier o.a. aanwezig burgemeester S. Francke met zijn echtgenote en notaris P. Heering uit Zierikzee, voorzitter van de Stichting Nieuw Schouwen-Duiveland. Nadat de kapel enige nummers ten gehore had gegeven, werd het woord gevoerd door de commandant der Rijkspolitie in Zeeland, majoor W. H. van Ballegooyen de Jong, die uitdruk king gaf aan de uitmuntende samen werking tussen Rijkspolitie en bevol king in de dagen na de ramp. „Als 'n symbool van dank voor deze samen werking en niet in de eerste plaats als een persoonlijk geschenk hebben wij Kerkwerve, het meest centraal gelegen dorp in het rampgebied, een aandenken willen aanbieden: een rieuwe schouw voor het in restaura tie zijnde raadhuis." In deze schouw zal een tegel met een zinvol opschrift worden aangebracht. Hierna overhan digde spreker aan burgemeester Francke een enveloppe met inhoud. „Het is 'n voorrecht, U welkom te mo gen heten", aldus burgemeester Francke, „en het is een goede gedach te, de bevolking te doen kennismaken met wat leeft in de harten van de mannen der Rijkspolitie". Namens de bevolking sprak burge meester Francke zijn waardering uit voor de geboden hulp: „Wij staan'niet alleen, maar weten ons gesteund door hei medeleven van velen, en dit geeft ons kracht tot herstel. Juist in de da gen ra de ramp hebben wy de hulp vaardigheid en de opofferingsgezind heid van de mannen der Rijkspolitie, die hun werk dikwijls onder zeer moeilijke en gevaarvolle omstandig heden moesten uitvoeren, leren ken nen", aldus de burgemeester, die be sloot met de wens uit te spreken, dat deze goede verstandhouding ook in de toekomst zou mogen voortduren. „NIEUW-SCHOUWEN". De voorzitter der Rijkspolitiemu- ziekvereniging, adjudant H. Aalders, richtte vervolgens het woord tot nota ris Heering: „Na de ramp is Zeeland dat wy voordien niet anders kenden dan als een van de provincies, voor ons een begrip geworden, en het frote werk in deze moeilyke tnden ebben wij met genoegen gedaan Met,de wens voor een spoedig al geheel herstel van het eiland, over handigde hij notaris Heering een exemplaar van de mars „Nieuw- Schouwen", gecomponeerd door een der leden van het orkest, wachtmees ter I. A. Louwsma uit Dordrecht. Na dat de mars gespeeld was, maakte de kapel onder leiding van de dirigent, reserve-adjudant Tj. Timme, een mu zikale rondgang door het dorp. Na de lunch, die aangeboden werd door de Stichting Nieuw Schouwen- Duiveland. werd ae rondgang over hel eiland voortgezet met bezoeken aan Renesse, Haamstede, Burgh, Brou wershaven en Zierikzee. Tevoren was men reeds in Ouwerkerk en Bruimsse geweest. In de meeste van deze plaat sen werden muzikale rondgangen ge-1 maakt. Index-cijfers landbouw prijzen. Volgens het C.B.S. vertoont het in dexcijfer van de landbouwprijzen (ba sis l949-'50—1952-'53 100) een stijging van 107,1 in Juli tot 108,2 In Aug. 1054 (1,0 Het prijsindexcijfer voor akker bouwproducten liep terug van 132,7 in Juli tot 130,2 in Aug. (1,9 Bij de veehouderijproducten daalde het indexcijfer van de prijzen van rundvlees en paarden, daarentegen steeg het indexcijfer voor varkens vlees, eieren en melk, waardoor het froepsindexcijfer opliep van 100,4 in uli tot 101,9 in Augustus (1,5 Het indexcijfer van het totaal der uoductiekosten onderging onder in- toed van een stijging der voeder- en unstmeststoffen een geringe veran- lerlng nl. van 110,3 in Juli tot 111,2 .n Aug. (0,8 0 Twee afdelingsbureaux van de commu nistische partij te Rome zijn bij bomaan slagen vernield Er vielen geen persoon- I lijke slachtoffers. Men is te Manokwari (Nieuic Guinea bezig de grondslag te leggen voor de cacaocultuur op Nieuw Guinea. Des kundigen hebben n.l. bevonden, na uitgebreide onderzoekingen dat de voorwaarden gunstig zijn om deze cultuur te realiseren. Het is noodza kelijk de basis van deze cultuur te vinden in het kweken van hoogwaar dige bibitjong plaatmateriaal, dat behalve een rijke vruchtdrager bestand moet zijn tegen ziekten en plagen. Men heeft gemeend deze soort te hebben gevonden in een Cri- ollo-varicteitwaarvan enige „moe derbomen" in Manokwari aanwezig waren. Onze foto geeft een overzicht weer van een kwekerij van cacao- planten. 29 September 1954. Dreigend voedseltekort in Oost-Duitsland. Volgens het blad van de Ameri kaanse hoge commissie „Neue Zei- tung", heeft Oost-Duitsland aan zijn Oosteuropese bondgenoten verzocht hulp te verstrekken in verband met een dreigend voedseltekort. De Oostduitse regering zou in het weekeinde aardappelen en vlees heb ben gevraagd, die zij onmiddellijk nodig zou hebben, omdat er onvol doende voorraden voor de winter maanden zijn. Tezelfdertijd worden Oostduitse on derhandelingen met Zweden over de invoer van een grote hoeveelheid vlees, die reeds aan de gang waren, voortgezet. KERKNIEUWS. Jubileum ds. Telkamp Maandag 4 October a.s. zal het 40 jaar zyn geleden, dat ds. J. H. Tel kamp te Haarlem het predikambt in de Gereformeerde Kerken in Neder land aanvaardde. Hij werd op 22 Mei 1886 te Hillegom geboren en diende achtereenvolgens de kerken van Ter Aar 19141917; Berkel en Rodenrijs 1917—1920; Middelburg 1920—1927 en tenslotte nog ruim 14 jaar die van Utrecht, waar hem met ingang van 25 Juni 1942 om gezondheidsredenen vervroegd emeritaat werd verleend. Intrede ds. Schuddebeurs. Zondag a.s. zal ds. P. L. Schudde beurs zyn intrede doen als predikant van de Gereformeerde Kerk te Brou wershaven. Ds. Drost te Den Haag 25 jaar predikant Woensdag herdacht ds. H. J. Drost, Ned. Herv. predikant te Den Haag, het feit, dat nij 25 jaar geleden het predikambt aanvaardde. Ds. Drost, die in het kerkelijk leven te Den Haag een grote plaats inneemt,-werd 13 Juni 1902 in de Ned. Herv. pasto rie te Wemeldinge geboren. Uiter aard ontbrak het de jubilaris niet aan belangstelling. NED. HERV. KERK. Beroepen te Oosterlittens, R. K. de Jong. cand. te Sneek; te Veenwouden: W. den Toom, vic. te IJsselmonde. GEREF. KERKEN. Beroepen te Zevenbergen, J. Firet te Bergambacht. Aangenomen naar Nieuw Loosdrecht, J. van Dalen te Den Andel (Gr.) EXAMENS. Aan de Theol. Hoge School te Kam pen is geslaagd voor het cand. examen de heer B. Wesseling te Schiedam. EIS VAN DUITSE VAKBONDEN Loonsverhoging van 6 pet. Invoering van de veertig-uren-week is het voornaamste verlangen van de West-Duitse vakbonden, en daarover zal worden gesproken op het Maandag in Frankfort beginnende congres van de grote Duitse vakcentrale Deutsche Gewerkschaftsbund. Naar het oordeel van de vakbonden moet deze eis wor den uitgevoerd bij een volledig be houd van de bestaande lonen. Het instituut voor wetenschappelijk economisch onderzoek der vakbonden in Keulen heeft Donderdag de mening uitgesproken, dat in een groot deel der Duitse industrie de veertig-uren week kan worden ingevoerd zonder dat een achteruitgang van de produc tie gevreesd behoeft te worden. De huidige president van het vak verbond, Walter Freitag, heeft de ver korting van de werkweek als eis ge- ZWEMMEN Stoffelijk overschot van zwemmer Ted May Op strand te Bakkum Het Woensdag langs het strand van Bakkum aangespoelde lijk van 'n verdronken zwemmer, waarvan ver moed wordt, dat het dat van de Brit se kanaalzwemmer Ted May is, is nog niet definitief geïdentificeerd. Er moeten nog een of twee familieleden van May naar ons land komen om te zien of zij het stoffelijk overschot kunnen herkennen als dat van May. Het lijk werd Woensdagmiddag door een langs het eenzame strand patrouillerende jachtopziener van het provinciale waterleidingsbedrijf in Noord Holland aangetroffen. Hij lichtte onmiddellijk de rijkspolitie te Castrium in, die het naar het lyken- huisje bracht, dat aan de politiepost by het strand is gebouwd. Aan de hand van foto's en inlich tingen is reeds vrijwel met volledige zekerheid vastgesteld, dat het bij Bak kum aangespoeld^ stoffelijk overschot dat van de Britse kanaalzwemmer Ted May is. een reus van een man, wiens afmetingen overeenkomen met die van het aangetroffen lijk. Het Amerikaanse leger gaat „op be scheiden schaal" een nieuw draadloos ge leid Jange-afstandsprojectiel. genaamd „Redstone", produceren, dat ontworpen ls door dezelfde Duitse gelee den. die in de tweede wereldoorlog de V-2 hebben geconstrueerd. steld. Hij heeft ook de loonbeweging in het centrum van de discussies ge plaatst. In feite zijn wat het loonvraagstuk aangaat in de afgelopen weken in tal rijke branches reeds voldongen feiten gesteld. De eisen van verscheidene vakbonden hebben reeds tot verhogin gen van rond zes procent geleid en het is onder deze omstandigheden te voorzien, dat in die branches, waar nog onderhandeld wordt, eveneens aan de eisen der arbeiders tegemoet gekomen zal worden. Nieuw Sowjets ontwapeningsplan. De Russische afgevaardigde, Andrei Wysjinsky, heeft Donderdagavond aan de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties een „nieuw" ontwape ningsplan voorgelegd met als basis de Britse en Franse voorstellen van Juli j.l. In het Russische plan werd voor gesteld: onvoorwaardelijk verbod van atoom-, waterstof- of andere wa penen tot massavernietiging, „aanzien lijke vermindering" van conventionele wapens en het „vestigen van interna tionale controle op de toepassing van deze besluiten, met als basis de Fran se en Britse voorstellen van 11 Juni 1954". PRACHTIGE „STAAT VAN DIENST" Na 52 jaar Terwijl een miezerig motregentje met vlagen tegen de kerkramen striemde, begon gistermiddag in de Hervormde Kerk te Wolfaartsdijk zachtjes het orgel te spelen. Voor een van de laatste keren speelde mej. W. D. van de Linde, reeds 52 jaar in dienst van de kerk van Wolfaartsdijk, cén van haar lievelingsliederen, „Eén naam is onze hope Reeds 52 jaar lang is mej. Van de Linde als organiste ^an de Hervormde Kerk te Wolfaartsdijk verbonden. De ze dochter van het vroegere school- Mej. VAN DE LINDE een moeilijk afscheid (Foto: P.Z.C.J hoofd van Oud-Sabbinge speelde op haar achtste jaar reeds koraalwerken. Toen ze zestien was, kon ze haar va der, die destijds organist van de kerk was, reeds vervangen. Op 1 Januari 1903 werd ze als hulp-organiste in dienst genomen en in April van dit jaar beleefde ze haar 25-jarig jubi leum als kerkorganiste. Meer dan vierhonderd huwelijksinzegeningen heeft zij met haar spel luister bijge zet! Generaties heeft zij meegemaakt. Zij speelde bij het huwelijk van jonge mensen, voor wier ouders zij ook ge speeld had. Maar nu gaat het haar te zwaar worden. Met ingang v»n van daag heeft zij ontslag aangevraagd. Aanstaande Zondag is het waarschijn lijk de laatste keer, dat zij de dienst aan het orgel zal bijwonen. „Het doet me pijn om het orgel nu in de steek te moeten laten", vertelde zij, „maar ik kan niet anders. Het ver moeit me te veel". Nog altijd draagt deze bijna 68-ja- rige organiste de Zeeuwse kleder dracht. Want ze houdt evenveel van Zeeland als van haar muziek! Veertig jaar reeds geeft ze ook or gelles en daar gaat ze nu nog mee door. Acht leerlingen komen iedere week hun les voorspelen. Indertijd heeft ze nog weken gehad, dat er 27 leerlingen kwamen „Maar dat werd me toch te veel, want ik moet mijn huishouden ook nog doen". „Ik heb altijd mijn best gedaan om de mensen te leren zingen, te leren begrijpen wat ze zingen en ik geloof dat ik er in.geslaagd ben, want mee zingen doen ze goed in Wolfaarts dijk!" APART VAN SMAAK 10 stuki 40 c». 20 «tuk» 80 ct. 30 stuks2.- 20stuks corktlpped 80 (Slot van pag. 2) 'ff kan hier de helpende hand bieden. Het kan de verspreide delen van Zee land dichter bjjeen brengen en op de lange duur zal misschien één geheel ontstaan. Het Deltaplan heeft voor Zeeland dan ook een betekenis, die uitgaat boven die van de waterstaat kundige- en anti-verziltingsbelangen. Ir. De Vink vestigde er in dit ver band de aandacht op, dat in Zeeuwsch Vlaanderen zeer goede troeven voor een goede industrie-vestiging zijn legen. De moeilijkheid blijft hier ech ter de kwetsbaarheid van de veerver- bindingen over de Westerschelde. Hiervan zal in de toekomst een nog steeds intensiever gebruik worden ge maakt. De tekorten op de exploitatie, die toch al groot zijn, zullen dan nog meer stijgen. Volgens spr. wordt bestudering van een eventuele algehele structuurwij ziging van dit vaarwater dan ook steeds meer noodzakelijk. Terzake zullen de belangen van België en Ne derland parallel gaan lopen. De Zui derburen hechten immers veel waarde aan een goede scheepvaartverbinding met België en bij de huidige toestand eist de Westerschelde in dit opzicht zeer veel kosten, zodat eerlang op enigerlei wyze verbeteringen tot stand gebracht zullen moeten worden. Verliespost De verliespost, die de uitvoering van het Deltaplan met zich brengt, is volgens ir. De Vink de afsluiting van de Oosterschelde. Zeer waarschijnlijk Veroordelingen in Bulgarije. Het Bulgaarse opperste gerechts hof heeft generaal Iwan Wolkof en zes medebeklaagden veroordeeld tot de doodstraf, onmiddellijk te wijzigen in 20 jaar gevangenisstraf, omdat zij na de staatsgreep van 9 Juni 1923, waarbij het regiem van Stamboliisky omver werd geworpen, Bulgaarse agrarische leiders en honderden agra riërs en communisten zou hebben ge dood. Vier andere beklaagden kregen vijftien jaar. HOOG EN LAAG WATER 2 October. U.+N.A.P. U.+N.A.P. U.— N.A.P. U.—N.A.P. Vlissingen 4.36 1.93 16.55 1.89 10.50 1.78 23.14 1.89 Terneuzen 5.05 2.07 17.20 2.04 11.12 1.97 23.35 2.08 Hansweert 5.41 2.16 17.56 2.13 11.53 2.13 Zierikzee 6.06 1.42 18.21 1.40 11.34 1.40 Wemeldinge 6.23 1.65 18.37 1.63 11.52 1.62 33. In draf volgden Kappie en Haviksneus de paarden- sporen. Niets ontging aan de scherpe blik van de Indiaan; zelfs op rotsachtige bodem, waarop Kappie geen spoor van sporen kon ontdekken, merkte hij nog krasjes op, die de paardehoeven hadden gemaakt. Plotseling bleef hij staan en wees naar het struikgewas. „Hier baardige blanke broeder bijna van paard gevallen", stelde hij vast. „O Ja?!" riep Kappie ver baasd, „hoe weet je dat?" Haviksneus wees op een plukje haar. dat aan de struiken hing. „Haar uit baard van blan ke broeder", zei by, „dus blanke broeder moet met hoofd laag bij grond, langs zijkant van paard hebben gehangen. Hij echter niet gevallen; zie geen afdruk van lichaam, oef!" „Tjonge", zei Kappie be wonderend. „jy hebt ook al- 'es in de gaten! Ik ben mnai biij dat die arme klont :cen smak heeft gemaakt. Hij i t' het al hard ge- neg 'e v liiT-i oj. dat ho"»--'® paardl" De had v?t indr daad ,.rd te verduren! Nadat hy bijna van het paard was getuimeld en een voorbijschietende struik een forse bos uit zijn baard had geplukt, klemde hij zich met gesloten ogen aan de hals van Snuiver vast Hij zag niet, dat ver achter hem Billy de Beer vergeefs trachtte Snuiver in te halen. Pas toen het hotsebotsende paard eindelijk tot stilstand kwam. opende hij de ogen en zag tot zijn verbazing, dat Snulver hem naar Desperado had terug gevoerd en nu voor het zelfde cafétje stond, waar hij en Kappie het met Billy de Beer aan de stok hadden gekregen. zullen hierdoor de oester- en mossel cultuur voor Zeeland verloren gaan. Evenwel vond spr. de actie voor het openhouden van deze zeearm niet reëel, er op wijzende, dat er immers van velerlei zijden aandrang op de regering wordt uitgeoefend om ook de afsluiting van de Nieuwe Water weg en van de Westerschelde in stu die te doen nemen. „Wij moeten alle voor- en nadelen van het Deltaplan tegen elkaar afwe gen. Wat dan het zwaarste is, moet ook het zwaarste wegen", zo zei hy. In het kort stipte hy de problemen aan, die de visserij van de afsluiting zal ondervinden. Daarbij merkte hij op, dat de mosselcultuur in de Wad denzee thans met goed gevolg is, op gezet. Slechts de verwaterplaatsen vormen een probleem. Misschien zul len deze dan ook voor Zeeland behou den kunnen blijven. Landaanwinning Belangrijk vond ir. De Vink, dat na de afsluiting in het z.g. Zeeuwse Meer vele zandplaten droog zullen vallen. Deze kunnen worden bebost, hetgeen de nationale economie op de duur aan meer binnenlands hout kan helpen. Bovendien hebben de zandpla ten grote betekenis voor de recreatie. Spr. verklaarde zich voorstander van een zo groot mogelyke landaan winning in Zeeland. Hij zag meer voordelen dan in de be door middel van zout water van ge bieden in Oostelijk Noord-Brabant. Landaanwinning vergroot de werkge legenheid, zo betoogde ir. De Vink en de bestaansmogelijkheden voor de agrarische bevolking. Daarnaast ko men er grotere economische eenheden tot stand. Hy wees daarby op het Drie-eilandenplan. Maar bevloeiing van landbouwgebieden resulteert al leen in een zekere meeropbrengst van de betrokken gronden. Hij achtte dan ook inpolderingen in het OostelHk bekken van de Oosterschelde, in do Krabbebeek e.d. in de toekomst uiter mate gewenst. O.a. kan dit ook de structurele werkloosheid van Thoien opheffen. Ten aanzien van de mogelijkheden voor de handel en het verkeer wees ir. De Vink er nog op, dat het te be-, zien staat, of de Zeeuwse centra van deze ontplooiing in genoegzame mate zullen kunnen profiteren. De randge bieden van Zeeland krijgen na de af sluiting namelijk uitstekende verbin dingen vooral het Noorden van de Êrovincie met de randstad Holland, [et gevaar, dat deze delen zich naar die zijde zullen gaan richten, is dus niet denkbeeldig. Tenslotte betoogde spreker, dat men er op zal moeten toezien, dat de recreatie een geordende ontwikkeling doormaakt. Voorwaarde is daarby, dat men van de voor dit doel beschik baar komende gebieden een doelmatig gebruik maakt. hierin Ie bevloeiing BUITENISSIGE DIEREN. A. Portman». Uitg. Het Spectrum, Utrecht-Antwerpen. Onder de biologische boeken neemt dit boekje een bijzondere plaats in. Eigenlijk gaat het er hier niet om heel vreemde dieren te bespreken, de schrijver tracht juist andersom onze houding tot en onze zienswijze op de z.g. buitenissige dieren te veranderen. Hy stelt gevallen, die wy gewoon achten naast die waartegen wij met grote verbazing opzien en doet dan uitkomen, dat dit gewone eigenlyk groter aandacht vraagt. Voorts tracht hij te doen inzien dat onze hou ding ten aanzien van het dier, van het schepsel moet veranderen, opdat wij onze houding later niet zullen betreu ren. Een zeer aan te bevelen boek, dat tot nadenken stemt Z,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 6