J Nederlands loonpeil in één jaar met vijftien procent omhoog Curie Proever WENNEKER Frankrijk zoekt naar lek in Nationale Vergadering COÖRDINATIE MAAR MET EEN BEPERKTE VRIJHEID BELGEN GROTE VLEESETERS EERSTE HALF JAAR VAN 1954 GUNSTIG VOOR TOERISME C VRIJDAG 1 OCTOBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 VOORGESCHIEDENIS VAN LOONSVERHOGING Gevaren voor export en het investeringsniveau In het Kurhaus te Scheveningen werd gisteren de jaarlijkse algemene le denvergadering gehouden van het ce ntraal sociaal werkgeversverbond. Na behandeling van enkele huishoudelijke aangelegenheden hield de voorzitter mr. F. H. A. de Graaft, zijn jaarrede, waaraan het volgende is ontleend: Bü de van 2 tot 17 September in de Stichting van de Arbeid gehouden be sprekingen verklaarden de werkgevers zich bereid mede te werken aan het totstandkomen van een vergunning tot het verhogen van de rechtens gelden de lonen met maximaal 5 Spreker is van mening, dat met dit voorstel een ruime interpretatie gege ven werd aan de inhoud van de S.E.R.-nota. Bovendien dient rekening te worden gehouden met de mogelijkheid van een aanvullende loonmaatregel, wanneer de volgende huurverhoging niet volledig door fiscale tegemoetko mingen wordt gecompenseerd. Vele werkgevers hadden aan een ander voorstel de voorkeur gegeven. Eén dat een overbrugging zou hebben gelegd via het toestaan van een of meer tijdelijke uitkeringen naar het tijdstip van de a.s. huurverhoging. Toen te verstaan werd gegeven, dat technisch een nieuwe huurverhoging op zijn vroegst omstreeks 1 April 1955 tot stand zou kunnen komen, werd het duidelijk, aldus spreker, dat, mede gelet op de S.EJR.-nota, in deze richting een ook voor de werknemers niet aanvaardbare oplossing zou kun nen worden gevonden. Tegenover het werkgeversvoorstel werden van werknemerszijde percentages van 7 en hoger als verlangen geformuleerd. Partijen stonden toen de kaarten zo lagen voor de vraag of zy ook ditmaal de beslissing in handen van de regering zouden leggen. Op dit moment vond het reeds eerder vast gesteld gesprek plaats tussen de mi nisters Suurhoff en Zylstra, staatsse cretaris Van Rhijn en een delegatie van de Stichting van de Arbeid. In dit gesprek kreeg men de vooraan kondiging van het besluit van de re gering inzake een nieuwe huurverho ging in 1955. Minister Suurhoff deed toen namens de regering een beroep op partijen om zo enigszins mogeljjk tot overeenstemming te geraken. Na dit gesprek heeft de heer De Graaff de vraag gesteld of een ver gunning tot maximaal 6 misschien ae basis voor een accoord zou kunnen vormen. Het effect. Sprekende over het effect van deze loonsverhoging zei de voorzitter, dat het Nederlandse loonpeil daarmee ge middeld 15% omhoog zal zijn gegaan binnen de tijd van één jaar. Een las tenverzwaring in deze orde van groot- te zal voor tal van bedrijven, met na me die welke veel exporteren of dien sten aan het buitenland bewyzen, moeilijkheden kunnen opleveren. In een aantal gevallen kunnen die zo groot zijn, dat de vergunning niet zal kunnen worden toegepast. Hy wees er voorts op, dat verlaag de prijzen en stijgende kosten, wan neer dan niet verhoogde productivi teit de moeilijkheden opvangt, licht de situatie kunnen doen ontstaan, *n Exél, bij Lochem wordt de groot ste betonnen boogbrug van ons land gebouwd. Deze brug komt over het Twente-kanaal en zal een lengte heb ben van 100 meter met een over spanning van 67 meter De breed te van het wegdek is zeven meter, waarbij dan aan weerszijden nog een trottoir van 2% meter elk komt. De brug ligt in de weg LochemLaren (Gla.). Binnen afzienbare tijd hoopt men de rijvloer te kunnen storten. Wanneer de bouw niet door het weer belemmerd wordt, kan de brug in het voorjaar van 1955 gereed zijn. dat niet meer lonend kan worden ge ëxporteerd. De andere zwakke plek in onze economie noemde hij het in vesteringsniveau. De cijfers van de beide laatste kalenderjaren blijven beneden de destijds gemaakte taak stellingen. Revaluatie. Er is op enkele plaatsen de vraag gesteld of niet een andere weg ge volgd dient te worden dan die van loon- en prijsstijgingen in deze jaren. Bedoeld is de revaluatie van de gul den. Het is inderdaad een opmerkelijk feit. dat, na de devaluatie van 30 in September 1949, het Nederlandse loonpeil sindsdien met inbegrip van een op ruime schaal toegestane 6 met ongeveer 33 zal zijn omhoog gegaan. In de periode van September 1949 tot Augustus 1954, steeg het in terim prijsindexcijfer met 27 Zonder de opgeworpen vraag hier uitvoerig te behandelen, zeide spre ker, dat de activiteit van de werk gevers in ieder geval niet gericht is geweest op enigerlei maatregel in deze richting. In de eerste plaats laat men te recht de waarde van onze valuta niet in aanmerking komen als een instru ment van economische politiek. Bo vendien zou elke maatregel van deze aard het karakter van willekeur heb ben en een beslissing hierover zou veel tjjd vergen. Het bouwbedrijf Een probleem, dat zyn organisatie blijft bezighouden is of met in bepaal de sectoren in het bedrijfsleven ab normale verhoudingen tussen vraag en aanbod een belangrijke rol mee spelen, die het overige bedrijfsleven beïnvloeden. Mr. De Graaff dacht hier aan de zeer grote activiteit in het bouwbedrijf, waardoor het even wicht tussen de vraag i^aar en het aanbod van arbeiders ernstig werd verstoord. Hij zei ervan overtuigd te zijn, dat de reeds door de overheid in gevoerde regularïsatie van de objec ten nog in belangrijke mate dient te worden geïntensiveerd. Belastingverlaging. Naar zijn mening dient de nieuwe huurverhoging niet later dan uiterlyk I Juli 1955 in te gaan en gelijktijdig moeten dan fiscale compensaties, zo als door de S.E.R. voorgestaan, mo- gelyk gemaakt zyn. Voorts vroeg hij de aandacht voor de onbillijkheid, dat na 'n loonsverho ging zonder een spoedige herziening van de tarieven der loon- en inkom stenbelasting de overheid door de pro gressiviteit in de schalen extra in komsten geniet, die niet gemotiveerd kunnen worden geacht. Hy betreurde het in hoge mate, dat de regering aldus de troonre de „aan de mogelijkheid van een bestemmingsheffing direct teneinde een deel van de huurverhoging, wel licht via een egalisatiefonds, ten bate te doen komen van de financiering van nieuwe woningen." TOEKOMSTIGE LOONPOLITIEK Binnenkort nota van de Stichting van de Arbeid De voorzitter van het centraal sociaal werkgeversverbond, mr. F. H. A. de Graaff, heeft in zyn jaarrede tydens de algemene ledenvergadering van het verbond, enkele opmerkingen gemaakt over de nota over de toekomsti ge loonpolitiek, waaraan het bestuur van de stichting van de arbeid waar- sehynlijk vandaag of anders zeer binnenkort, de laatste hand zal leggen. „De nota Is een voorlopig stuk in die zin, dat de voorstellen nader in het organisatieleven en in de openbaarheid zullen kunnen worden beoordeeld. Dit betekent echter niet, dat over de inhoud niet reeds het nodige overleg gepleegd is in de centrale werkgevers- en werknemersorganisaties. Het bedrijfsleven en straks de volks vertegenwoordiging staat bij een ver andering van loonpolitiek voor een keuze uit voornamelijk twee mogelijk heden. Of wel een terugkeer tot het systeem van vóór 1940, waarbij J~ vrijheid van partijen vooropstaat met een zeer beperkte mogelijkheid van overheidsinterventie, of wel een sy steem, waarbij met het oog op de be scherming van algemene sociale en economische belangen een zekere coördinatie wordt gehandhaafd en bepaalde daarvoor geëigende organen met deze taak worden belast. BRUIN BROOD VOOR DE ARMEN Gekookte ham is presti gek westi e. Uit een studie van de Belgische hoog leraar prof. Jacquemijns blijkt, dat de Belgen grote vleeseters zijn en meer dan 25 procent van hun uitgaven voor voeding besteden aan vlees en vlees waren. Vis maakt daarentegen slechts 2,1 procent op dit budget uit. Een Bel gisch gezin geeft tussen de 35 en 50 procent van zijn inkomen uit aan voe ding. Prof. Jacquemijns schrijft verder te hebben kunnen vaststellen dat de Bel gische arbeiders slechts wittebrood eten, omdat zij bruin brood het brood van de armen achten. Opmerkelijk is evenwel, dat de welgestelden juist de voorkeur geven aan dit bruine brood, omdat dit door de dokter bij het vol gen van een kuur vaak wordt voorge schreven. De Belgen nuttigen dure soorten buitenlandse kaas, vooral uit Frankrijk en Zwitserland. Prof. Jacquemijns merkt hierbij op, dat de binnenlandse kaas slechts weinig wordt gekocht, omdat de verpakking hiervan blijkbaar te eenvoudig en te democratisch is. De arbeidersgezinnen eten in Bel gië vooral bloedworst en preskop of hoofdkaas als broodbelegging, terwijl de gegoede burgers niet alleen vanwe ge de smaak, doch ook uit overwegin gen van prestige de voorkeur geven aan gekookte ham. De Belgen eten thans vijf keer zoveel krentenbrood en luxebroodjes als voor de oorlog, zo blijkt verder nog uit de studie van prof. Jacquemijns. Een sectorsgewijze liberalisatie van de loonpolitiek, zoals wel eens be pleit werd, ziet nu De Graaff als iets irreëels. Naar zyn mening moet thans een oplossing in de richting van het tweede alternatief, een systeem met een zekere coördinatie en met een be perkte vrijheid, worden gezocht. Een opname van Z.K.H. Prins Bern- hard (rechtsj, die hier in gezelschap van de heer E. M. Stewart op een diepte van ongeveer 1600 meier een tocht maakt door de goudmijn van de „West Rand Consolidated Goldmine" in Zuid-Afrika. Buma jubileerde Directeur onderscheiden Het hoogtepunt van de receptie, die de Buma gistermiddag in zijn nieuwe gebouw aan de Herengracht 458 te Amsterdam heeft gehouden ter ge legenheid van het 40-jarig jubileum en de officiële ingebruikneming van het gebouw, was ongetwijfeld de me dedeling van mr. J. C. Tenkink, se cretaris-generaal van het departe ment van justitie, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft de directeur van het bureau, mr. C. A. Wiessing, te benoemen tot officier in de orde van Oranje Nassau. Het woord werd voorts gevoerd door de schrijfster mevr. Emmy van Lokhorst, die namens de vier aange sloten verenigingen een door de beeld houwer Zondaar vervaardigd beeldje aanbod, voorstellende een staande mannenfiguur, die zichzelf bij het zin gen begeleidt op de harp. Het nieuwe gebouw, in de „bocht' van de Herengracht, is een van de statige koopmanshuizen, waarin o.m. oud-burgemeester Dedel heeft ge woond. Advertentie Russen hebben 8000 straaljagers meer. De R.A.F. heeft kortgeleden een schatting bekend gemaakt van de sterkte der Russische luchtmacht. Daarin houdt men er rekening mee, dat de Sowjet-Unic kan beschikken over ongeveer 28.000 jagers en r.om- menwerpers. dat is meer dan op gebracht kan worden door de Euro pese N.A.V.O.-landen. De Russen hebben voorts waar- schijnlijk een numerieke meerderheid van 8000 straaljagers. Het aantal M.I.G.s wordt geschat op minstens 12.000. Loonsverhoging in de schoenenindustrie. De organisaties die party zijn bij de collectieve arbeidsovereenkomst voor de Nederlandse schoenenindustrie hebben overeenstemming bereikt over de loonsverhoging. Overeengekomen is. dat in afwachting van een herzie ning der loontabellen. de rechtens gel dende lonen met ingang van de loon- wcek. waarin 1 October valt per week met zes procent zullen worden ver hoogd. 0 Volgens het communistische persbureau „Nieuw-China" heeft het eerste in Chi na vervaardigde vliegtuig met goed ge volg zijn eerste proefvluchten gemaakt. Het feit werd door ..Nieuw China" het be gin van een Chinese vliegtuigenindustrie genoemd. DUITSERS OP EERSTE PLAATS. Hoogtepunt nog niet bereikt Uit de gegevens betreffende het vreemdelingenverkeer In Nederland ge durende het le halfjaar 1954 biykt, dat het bezoek van buitenlandse toeris ten aan ons land in deze periode bijzonder gunstig geweest is- Het totaal aantal overnachtingen van buitenlandse en Nederlandse gas ten in die periode in Nederlandse hotels bedroeg 2.209.760. Het aantal gas ten bedroeg in totaal 1.087.890 (gedurende de le helft '53 reap. 1.957.625 en 948.121). ZEER DUDE GENEYER 0 Het Zweedse leger is in Dalekariie (Midden-Zweden) uitgebreide oefeningen begonnen, waarbij van „atoombommen" gebruik zal worden gemaakt. 45.000 mili tairen en 150 vliegtuigen nemen aan de manoeuvres deel. Het aantal overnachtingen van bui tenlanders bedroeg 922.650. Het aan tal gasten 435,930 (710.036 en 327.982). Het aantal overnachtingen van de buitenlandse bezoekers geeft dus een styging te zien van 30% ten opzichte van de overeenkomstige pe riode van '53 (aantal gasten 33%). De meest in het oog springende styging betreft die der Duitse over nachtingen; le halfjaar '54: 201.440 (109.698), een toename derhalve van 83%. In volgorde van kwantitatieve belangrijkheid vormt deze categorie de hoofdschotel. Hierna volgen de Amerikanen: le halfjaar '54: 123.890 overnachtingen (100.221); een stijging dus van 23%. Als derde komen ae Engelsen en Schotten met tezamen 119.090 over nachtingen (87.859), hetgeen een sty ging van 35% betekent. België en Luxemburg komen op de 4e plaats met een stijging van slechts 8% en Frankrijk volgt a's nr. 5. Voorkeur. Er is een in het oog lopend ver schil te constateren in de voorkeur, die bepaalde groepen aan de dag leg gen voor de grote steden in het wes ten des lands en anderen, die het ove rige gedeelte van Nederland prefere ren. Zo biykt, dat de Amerikanen, Fran sen, Engelsen en de geallieerde mili tairen in Duitsland voor het meren- DE ZAAK-DIDES Hoe komen de communisten aan hun informaties? (Van onze correspondent in Parijs) De zaak Dides is de geheimzinnigste en geruchtmakendste affaire die Frankrijk in vele jaren heeft beleefd. Geheimzinnig, omdat niemand precies schijnt te weten wat er eigenlijk aan de hand is; geruchtmakend omdat het mogelijk is dat de hoogste persoonlijkheden van de republiek er wel of niet mee gemoeid zijn. Aangezien het nog niet te zeggen valt hoe de zaak pre cies in elkaar zit moeten wij ons beperken tot het weergeven van de feiten. Het gaat hier om een spionnage-kwestie. Er is namelijk gebleken dat de strikt geheime besprekingen van het comité van de nationale verdediging enkele dagen later niet alleen bij de Franse Communistische Partij bekend waren, maar ook bij allerlei andere instellingen en organisaties, die als zeer anti-communist bekend staan. Het wonderlijke is dat dit comité van de nationale verdediging uitsluitend bestaat uit ministers en generaals. Dit comité is byeengekomen op 26 Mei (toen Laniel nog minister-presi dent was), op 28 Juni (toen Mendes- France hem had opgevolgd) en op 10 September Alle drie de keren is ge bleken dat de uitermate geheime me dedelingen, die hier werden gedaan, kort hierop bekend waren bij de com munistische party. Wat de zaak nog mysterieuzer maakt is het feit, dat men de tiende September wist dat er by de vorige vergadering van het co mité verraad was gepleegd. Men Jjeeft toen de persoonlijkheden, die toegang tot de besprekingen hadden met de grootste zorg uitgezocht. Men heeft de zaal in het Elysée waar de verga deringen plaats hadden geheel onder zocht om te kijken of er bv. geen ge heime microfonen waren opgesteld. Dit heeft niet kunnen voorkomen dat de militaire geheimen van deze bij eenkomst vier en twintig uur later bekend waren. Louche figuur. Nu wordt de zaak echter nog inge wikkelder. Op 14 September wordt commissaris Dides, werkend aan de Parijse prefectuur van politie na een kleine schermutseling gearresteerd. In zijn actetas vindt men een volledig verslag van wat het centrale comité van de Franse communistische party besproken heeft. Uit dit verslag blykt dat de communisten weer precies op de hoogte waren van de besluiten en mededelingen van het comité van de nationale vergadering. De politie was dus via de communistische party op de hoogte van wat het comité van de nationale verdediging besprak. Dat door JAN BRUSSE wil zeggen de communisten hebben een spion by de nationale verdediging en de politie heeft weer een spion bij de communisten. Tot nu toe heeft Dides alleen nog maar verteld wie zyn informateur was, te weten monsieur Baranès. Een opvallend louche figuur, zich uitge vend voor journalist, schrijvend in het communistische blad Libération en uitstekende relaties onderhoudend met de party van Jaques Duclos. Maar enkele jaren geleden is deze Tu nesiër van oorsprong by de politie ge komen om zijn diensten aan te bieden. Sindsdien is hy zeer veelzijdig ge bleken, schreef hij communistische stukken, informeerde hy de politie over de geheime zaken die er bij de communisten besproken werden (waarvoor hy 2000 guldens per maand kreeg) en voorts deed hy on der een schuilnaam onthullingen in een rechts blad over de plannen van de communisten. De spion heeft een commissaris het verslag verkocht van de laatste by- eenkomst van de communistische par ty. waaruit bleek dat de communisten weer op de hoogte waren van de mili taire geheimen. Hoe Baranès aan de ze documenten kwam Dat wenst hy niet te vertéllen. Hy heeft eerst ver klaard dat hy ze van een minister ontving, maar trok deze beschuldi ging onmiddellyk daarop weer in. Of hy een spion is die van twee walle tjes eet. is niet met zekerheid te zeg gen. Het is echter waarschijniyk dat hy bepaalde geheimen ook aan de communisten heeft verkocht. Men deed daarna de volgende ont dekking: Baranès heeft aan de poli tie het stenografische verslag ver kocht van de byeenkomst, die de lei ding van de communistische party op een bepaalde datum gehouden zou hebben. Op deze vergadering zou pre cies verteld zyn wat het comité van de nationale vergadering besproken had. Het verbysterende is echter dat op die bepaalde datum de leiders van de communistische party niet by elk aar geweest zyn. Concurrerende polities. Om enigszins een idee te hebben van wat zich hier aan het afspelen is dient men te weten dat er in Frankrijk twee polities zyn, die zich met de bin nenlandse veiligheid bezighouden, de nationale veiligheid en de S.D.T. Deze instellingen, die zich beide met de contra-spionnage occuperen en ook beide grqte aantallen spionnen in dienst hebben, beconcurreren elkaar. De regering Laniel werkte in hoofd zaak samen met de nationale veilig heid, de regering Mendès-France deel in de genoemde steden logeren. De bezoekers uit Duitsland, Oosten rijk, Denemarken en Zweden verbly- ven voor het merendeel in het overige gedeelte van ons land. Het binnenlandse vreemdelingen verkeer geeft geenszins een hoge vlucht te zien. Het aantal overnach tingen van Nederlanders in Neder landse hotels en pensions bedroeg fedurende de eerste helft '54 287.110 het aantal gasten 651.960 (1.247.589 en 620.139. De styging van het aantal overnachtingen bedroeg dus slechts 3% en die van het aan tal gasten slechts 5%. Resumerend kan gezegd worden, dat ons land en mei name de by onze toeristische industrie betrokken be drijven kunnen terugblikken op een gunstig toeristisch halfjaar. De voorspelling van enkele pessimisten, •lat het hoogtepunt reeds in 1958 bereikt was, biyLt dus onjuist. Rapporten over de vliegtuigongevallen. Het onderzoek naar ongevallen met burgerluchtvaartuigen is in Neder land. zoals men misschien weet. ge splitst in twee gedeelten nJ. het voor onderzoek en het nader onderzoek. De minister van verkeer en waterstaat heeft de directeur-generaal van de rijksluchtvaartdienst aangewezen als vooronderzoeker. Dit vooronderzoek is niet openbaar. De vooronderzoeker stelt van elk geval dat een Neder lands burgerluchtvaartuig (vliegtuig, ballon, zweefvliegtuig of helicopter) of een buitenlands burgerluchtvaartuig in Nederland overkomt een rapport op, waarin de documentatie over het ongeval is vervat en waarin de oor zaak wordt beschreven. Van 1948 tot en met 1953 heeft het aantal vooronderzoekingen waarover een rapport werd opgemaakt in totaal 119 bedragen. Acht gevallen daarvan zijn daarna door de raad voor de lucht vaart in een openbare zitting behan deld. Over de genoemde jaren zijn voorts nog 57 vooronderzoekingen verricht over ongevallen met buitenlandse luchtvaartuigen. Een geval daarvan is later door de raad voor de luchtvaart in een openbare zitting behandeld. De gemiddelde duur van een vooronder zoek bedroeg bijna drie en een halve maand. heeft meer vertrouwen in de S.D.T. Vandaar dat één van de belangrijkste mensen van de nationale veiligheid, prefect Beylot. op wachtgeld gesteld werd toen* Mendès-France aan de macht kwam. Commissaris Dides was de rechter arm van prefect Baylot Hy had spe ciaal tot taak de belangrykste Franse communisten in de gaten te houden. Nu neemt men op het ogenblik aan dat hy de inlichtingen, die hy via zyn spionnen over de Franse communis ten kreeg niet alleen aan de politie gaf, maar dat htj ook een privé inlich tingendienst had georganiseerd, waar bepaalde belanghebbenden zich op konden abonneren. Dit bleek uit het feit. dat hy reeds maanden een andere officiële opdracht had toezicht hou den op de haven van Parys) maar nog altyd in contact stond met zyn infor mateurs. Op de dag dat hij gearresteerd werd en de geheime documenten in zyn tas bleek te hebben, had hy juist met een attaché van de Amerikaanse ambassade gedineerd. De grote vraag biyft natuurlttk: Wie heeft en dit tot driemaal toe de Franse communisten ingelicht over de hesDrekingen in het comité van de nationale verdediging" De militaire rechter, overste de Ressé- guier. probeert daar op het ogenblik achter te komen en het ziet er naar uit dat de schuldige wel gevonden zal worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5