Minister Algera wekt grote onrust onder autobusondernemers klankbord') Prins Bernhard in Durban en Bloemfontein hartelijk begroet COMMUNISTISCH JOURNALIST UIT PARIJS VERDWENEN VRIJDAG 1 OCTOBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 REQUEST AAN STAT EN-GENER A AL Onverwachte wijziging van Koninklijk Besluit (Van onze speciale verslaggever) By Koninklijk Besluit van 11 Maart j.I. zijn enige wijzigingen aangebracht In de richtlijnen voor de Commissie Vergunningen Personenvervoer, zoals die bij K.B. van 23 Augustus 1950 waren vastgesteld. Deze wijzigingen heb ben grote onrust gewekt in de kring van de Nederlandse Vereniging van Transportondernemingen, welke organisatie bijna alle grote autobus-onder nemingen met streekvervoer, inclusief een aantal dochter-ondernemingen van de Spoorwegen, omvat. Zo groot is de onrust, dat een uitvoerig request gericht is tot de leden van de Staten-Generaal. Daarin wordt niet minder gezegd, dan dat Minister Algera met de ge wijzigde richtlijnen het algemeen ver- voerbelang ten achter gest.eld heeft bij het particuliere belang van een be paalde groep van ondernemers, gehan. deld heeft in strijd met de Wet Auto vervoer Personen en er tevens de con tinuïteit van beleid algemeen een eerste vereiste van deugdelijk bestuur mee heeft verstoord. De minister heeft thans buiten de Volksvertegenwoordiging om iets doorgevoerd wat hij destijds als Ka merlid niet kon bereiken. Het is duidelijk, dat deze aanval op het ministeriële beleid uitvoerig ge motiveerd wordt, en deze motivering ïykt zo steekhoudend, dat redclijker- wys verwacht mag worden, dat er straks by de behandeling van de be groting van Verkeer en Waterstaat nog wel harde noten over gekraakt zuilen worden. De K.B.-wijziging, die hier in het gedin gis, behelst het volgende: In het K.B. van 23 Augustus 1950 stond als richtlijn IIA: „Indien bij een vergunning-aanvraag strijdige belan gen betrokken zijn van verschillende aanvragers, die ieder voor de vergun ning in aanmerking zouden komen, of van een of meer zodanige aanvragers en andere vervoerondernemers, wordt gestreefd naar een speciale oplossing van deze belangenstrijd door overleg, gericht op vrijwillige onderlinge sa menwerking. Bij de te nemen beslis sing zal nochtans het algemeen ver- voerbelang en niet het belang der be trokken aanvragers of vervoeronder nemers op de voorgrond moeten staan." Het K.B. van 11 Maart j.I. heeft het eerste deel van deze richtlijn on veranderd gelaten, maar de laatste alinea als volgt gemaakt: „Indien de vrijwillige samenwerking niet tot stand komt, geniet voorrang de aan vrager, die in de bezettingstijd geen schadevergoeding heeft aanvaard we gens het definitief verlies van de ver gunning, tenzij deze aanvrager in strijd met het in artikel 12, lid 7 der Wet Autovervoer Personen genoemde Meer bezwaren tegen Soekarno's huwelijk. Het te Djokja verschijnend blad ..Kedaulatan Rakjat" meldt, dat de tweede mevrouw Söekarno eerst 12 April van dit jaar van haar eerste echtgenoot Suwondo is gescheiden. Ten bewijze van de juistheid van dit bericht verwijst het blad naar het scheidingsformulier, dat zich bevindt in het kantoor voor godsdienstzaken te Salatiga en geregistreerd is als scheidingsbrief nummer 170. De Isla- mietische wet verbiedt een vrouw binnen 100 dagen na echtscheiding te hertrouwen. Het huwelijk tussen de president en mevrouw Hartini werd in Juni in het buitenverblijf Tjipanas gesloten. Volgens de eerste berichten over dit huwelijk zou mevrouw Har tini in 1952 van Suwondo zijn geschei den. Het bericht dat de scheiding 12 April van dit jaar is uitgesproken, vormt nieuwe stof voor de dagblad schrijvers in Indonesië, die er in sla gen nu reeds gedurende 14 dagen da gelijks enige kolommen aan het huwe lijk van de president te wijden. Telefoon. De Franse ministre van handel en industrie is woedend op een journaliste. De dame publiceerde in het blad „France Soir" een grapje: „Bel Solferino 90-44 op en zeg: „Spreek ik met het nationale centrum van de onafhankelijken?". Dan hoort U een woedende stem antwoorden: „Neendit is de communistische party" Nadien belden tientallen mensen Solferino 90-41het was het privé- telefoonnummer van de minister van handel en industrie, die inderdaad dat ironische mopje van de communisti sche partij had getapt toen iemand hem abusievelijk opbelde De minister heeft nu een ander te lefoonnummer. Het weer. Professor Lumen, die voor Radio-Straatsburg altijd zo ge lukkig is met zijn (weer) voorzeg gingen, heeft aangekondigd: „Het blyft nog een maand lung regenach tig. Daarna krijgen we een erg droge winter". Kamelen. Een Fransman, die zich ergerde aan de postdienst en de heren van de post „kamelen" had willen noemen, stelde aan het ministerie van posterijen in een geprikkelde brief de vraag of het toegestaan was kamelen per post te verzenden. Het ministerie antwoordde uiterst zakelijk, dat dit vervoer toegestaan was, indien het pakket, waarin de ka meel zich bevond niet zwaarder woog dan 20 kg. Brutaal. In Amsterdam beklaagde een monteur zich brj de politie, dat een heer aan wie hij een bromfiets had verkocht de laatste afbetaling van 100, niet wilde doenDe politie stelde een onderzoek in. Het bleek dat de schuldeisende monteur de brom fiets gestolen had belang op onredelijke gronden de sa menwerking heeft geweigerd dan wel verwacht moet worden, dat hij zijn diensten niet op behoorlijke wijze zal uitoefenen." Verstoorde rust. Met deze wyziging, zo heeft dr. ir. J. G. J. C. Nieuwenhuis, voorzitter van de adresserende organisatie, toege licht .wordt het sinds 1937 met zoveel moeite en pijn gesaneerde streekver voer, volkomen in de waagschaal ge steld. Het bedrijfsleven, dat grote ka pitalen geïnvesteerd heeft in ver- voersondernemingen, is in deze wyzi ging geheel niet gekend. Nadrukkelijk stelde de juridisch ad viseur van de N.V.T.O., mr. Van Vugt in een toelichtend woord vast, dat men in de N.V.T.O.-kring bepaald niet verrukt is over de wijze, waarop de autonome Commissie Vergunnin gen Personen Vervoer in het verleden concessies voor autobusdiensten heeft verleend. Wel is men met de bereikte resultaten op dit ogenblik ingenomen. Sinds 1949 is er een zekere consolida tie. De enorme chaos, die er voor de oorlog was, en die de sociale positie van alle werknemers in deze bedrijfs tak hoogst; onzeker maakte, is ver dwenen. Thans wordt het echter zo, dat exploiterende ondernemers in een bepaalde streek straks gedwongen kunnen worden 'n mede-exploitant in hun onderneming toe te laten, aan wie op grond van de nieuwe richtlijnen een voorkeur-concessie vererekt wordt. Zal de exploiterende onderne ming dit weigeren, dan brengt hij zijn eigen vergunning in gevaar. Verschil lende thans nauwkeurig afgepaalde vervoersgebieden dreigen hierdoor uiteen te vallen. Niet alleen omdat het exploiterende vervoersonderne mingen wellicht onmogelijk is samen te werken met nieuwe concessiehou ders, maar ook omdat deze laatsten de gewijzigde richtlijnen aangrijpen als een sterk houvast voor een enorm verhoogde schadeloosstellings-eis. In het verleden zijn ruime schade vergoedingen gegeven. Naar keuze de bruto-ontvangsten van één jaar, of de netto-ontvangsten uit een vijf jarige exploitatie. Er zijn thans gewe. zen streek-exploitanten, die aan de hand van de gewijzigde richtlijn, het dubbele of een drievoudig bedrag vra gen. Voor verscheidene exploiterende vervoersondernemingen betekent een dergelijke eis niet minder dan de on dergang. Vooral in 1957, wanneer de verlenging der concessies voor alle ondernemingen aan de orde is, zal dit aan het licht komen. Welke perso neelsbelangen hiermee gemoeid zyn, is gemakkelijk te begrijpen. T1P-GEVER VOOR POLITIE Arrestatiebevel werd uitgevaardigd Te Parijs is een arrestatiebevel uit gevaardigd tegen André Baranes, een belangrijke getuige bij het onderzoek naar het uitlekken van bijzonderhe den over geheime bijeenkomsten van de Franse defensieraad, omdat hij geen gehoor heeft gegeven aan een oproep van de rechter van instructie, de Resseguier, om Donderdagochtend getuigenis te komen afleggen. Hoofdinspecteur Jean Dides, voor malig hoofd van de anti-communis tische afdeling der Parijse politie, had de veiligheidsdienst meegedeeld, dat Baranes zijn voornaamste tipgever in de communistische partij was. Bara nes, die verleden week door het pro- communistisch blad „Liberation" werd ontslagen wegens „politie-acti- viteit", verdween tien dagen geleden. In kringen van het Parijse militaire gerechtshof is men van mening dat ae gezochte André Baranes de enige is, die kan aanduiden wie degene is geweest, doorwien bijzonderheden be kend zijn geworden over de jongste Commissie inzake Grondwetsherziening. Installatie door minister Beel. Vandaag zal minister Beel in het ministerie van buitenlandse zaken de commissie van advies inzake de grondwetsherziening installeren. De ze commissie heeft tot taak de rege ring van advies te dienen op het stuk van een eventuele herziening der nieuwegrondwettelijke bepalingen (art. 58 en volgende) inzake de bui tenlandse betrekkingen. Toen deze, thans geldende bepalin gen door de Eerste Kamer in tweede lezing werden behandeld heeft de re- gring doen blijken dat, naar haar oor deel, de red. dier artikelen door nade re precisering en scherpere formu lering, wellicht ook door enige aan vulling nog zou kunnen worden ver volmaakt. By monde van minister Beel zegde zij toe, hieromtrent een deskundige instantii te zullen raad plegen, omdat viel te constateren dat de nieuwe grondwetsbepalingen niet in alle opzienten bevredigden. De commissie staat, onder voorzit terschap van prof. mr. R. Kranen burg, lid van de Raad van State. vergadering van de Franse verdedi- gingsraad. ondanks de verscherpte beveiligingsmaatregelen. Roger Wybot, hoofd van de Franse spionnage-afweerdienst, heeft Woens dag j.I. verklaard van mening te zijn dat Baranes de voornaamste bericht gever van Dides was in de Franse communistische partij. Hijzelf dacht dat Baranes een oud-journalist) „een geheime agent is van de com munistische partij, die er in is ge slaagd Dides om de tuin te leiden". Wim Kan ontvangt de Davidsring De ring van de kleinkunst, de Da- vids-ring, ingesteld door de stad Rot terdam als pendant van de Mann- Bouwmeester-ring voor de grote ,,K", zal door de tegenwoordige draagster, mevrouw Henriëtte Davids, worden overgedragen aan de cabaretkunste naar Wim Kan. Paus Pius XII sprak medici toe Paus Pius de twaalfde lieeft Don derdag in een toespraak tot 450 dok ters, die deelnemen aan de achtste vergadering van het medische wereld genootschap te Castel Gandolfo, de dokters gewaarschuwd niet mee te werken aan de ontwikkeling van oor logvoering met atoomwapens of bac teriologische en chemische wapens. Het genootschap vertegenwoordigt 700 000 medici in de gehele wereld. Hij wees op de plicht van de dokter ten opzichte van zijn patiënt en die van de patiënt tegenover zichzelf. Er was geen morele rechtvaardiging voor zelfgekozen „euthanasia" (barm hartige dood) of het beschikbaar stel len van organen van het lichaam tij dens het leven. Grote belangstelling voor Het leven begint bij 40" Uit alle delen van Nederland heeft de pas opgerichte stichting: „Het le ven begint bij 40" van werkgevers zijde betrekkingen aangeboden gekre gen voor oudere werklozen. Ander zijds heeft zich tot deze stichting een zeer groot aantal werkzoekenden van boven de 40 jaar gewend, met het ver zoek zo snel mogelijk te worden in geschakeld in een of ander bedrijf Prijsverhoging van brood verwacht Binnenkort zal naar verluidt de nrys van het volksbrood in het hele land met één cent per 800 gram ver hoogd worden. De Nederlandse Bak kerijstichting heeft de regering na melijk laten weten, dat de'kostenstij gingen van de laatste tijd gecom penseerd. zouden moeten worden. Drie weken geleden is in de hele bakkerij een „prestatieloonsverho ging" van 5 procent toegepast. Per 27 Sept. werd in de bakkerij de 6% loonsverhoging gegeven. Verder heb ben er het laatste half jaar alle mo gelijke andere kostenstijgingen plaats gevonden. De burgemeester van Kerhwervede heer S. Francke. mocht van de Dis trictscommandant Middelburg der Rijkspolitie in Zeeland, majoor W. H. van Ballegoijen de Jong, een envelop pe in ontvangst nemen, waarvan de inhoud bestemd is voor het blijvend aandenkendat de. Rijkspolitie Scliou- i wen-Duiveland schenkt ter herinne- ring aan de samenwerking met de bevolking na de Februari-ramp in 1953. (Foto: P.Z.C-i Overval op onderneming Tanara Malabar. Voor de eerste maal heeft een ben de een overval gepleegd op de onder neming 'Janara Malabar", één der grootste thee-ondernemingen in het Pengalcnganse, ten Zuiden van Ban doeng. Malabar behoort tot dc mo dernste ondernemingen in Indonesië en werd in de afgelopen jaren o.a. be zocht door premier Xehroe van India en de voormalige president van de Philippijnen. Quirino, telkens in ge zelschap van president Soekarno. De bende drong Woensdagnacht door tot het fabrieksemplacement, plunderde de rond de fabriek gelegen woningen van Nederlandse en Indone sische employé's en deed vervolgens vergeefse pogingen om de brandkast te openen. Van de zijde van het alge meen landbouw syndicaat vernam P. I. Aneta. dat men in de hoogviakte van Pengalengan, waar de onderne mingen zich aaneen rijgen, steeds meer overlast begint te ondervinden van-activiteiten van benden. Tomaten worden duurder De tomatenprijs gaat de laatste da gen zeer snel omhoog. Aan de veiling te Pijnacker werd tot 13,50 betaald voor een bak van 12% kilo. Het is in de' geschiedenis van de veiling nog nooit voorgekomen, dat de prijs van de tomaten in het laatst van Septem ber al boven de gulden per kilo uit kwam. BEZOEK AAN ZOELOE-DORP Prins Bemhard heeft tot gouver neur Shepstone gezegd, dat hij „diep bewogen" was door de hartelijke be groeting, die hem Woensdag in Dur ban ten deel is gevallen. Hij zeide er „zeer ontdaan" door te zijn, dat zo vele mensen er over hadden geklaagd, Geschenken voor Koningin en de Prinsessen In het dal van de duizend heuvels (Zuid-Afrika) heeft prins Bernhard voor het eerst een kijkje genomen in oen Zoeloe-dorp. Het gezelschap toefde er ongeveer een uur. De prins nam foto's van dansende Zoeloes in hun traditionele gewaden met versieringen van kralen. Bij het verlaten van het dorp kreeg de prins kraahverk, wandelstokken en andere giften voor koningin Juliana en de vier prinsessen. dat zij hem Woensdag tijdens zyn rit door de stad niet hadden kunnen zien, doordat hij in een gesloten wagen had gereden. Ook toonde de prins zich er door te leurgesteld, dat hij niet meer van het landschap had gezien, daar hij min der dan dertig uur in Natal is ge weest. De prins zou graag nog eens naar Zuid-Afrika willen terugkeren voor een langer bezoek en meer rei zen naar door negers bewoonde stre ken en jachtvelden maken. De „Natal Mercury" publiceerde 't verslag van het bezoek van de prins aan Durban onder de kop „Prins Bernhards eenvoudigheid bekoort Durban", een officieel bezoek werd een bezoek van een dierbare vriend. De „Daily News" plaatste een te kening, waarop de prins staat afge beeld, gezeten in een gevleugelde klomp, die naar Durban vliegt. Hier boven als kop „De vliegende Hollan der". Leden van het gevolg van de prins hebben de begroeting te Durban „ver bazingwekkend" genoemd. Velen van de duizenden die Woens- In Den Haag heeft dr L. Neher af scheid genomen van het P.T.T.-per- soneel. Namens H.M. de Koningin werd dr Neher door de minister van verkeer en waterstaat onderscheiden met het commandeurschap in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Fofo: de minister mr J. Algera (rechts) speldt dr Neher de hoge onderscheiding op de borst. In het midden mevr. Neher. dag en Donderdag langs de route van de prins stonden, waren er teleurge steld over, dat zij niet de kans heb ben gehad de prins goed te zien, om dat hij te snel voorbijgereden was. IN BLOEMFONTEIN. Prins Bernhard is Donderdag vier minuten te laat aangekomen te Bloemfontein, daar hij zyn Dakota stuurde naar de burgerluchthaven tn- plaats van naar het vliegveld te Bloemspruit en zijn vergissing moest herstellen. Ook in Bloemfontein werd de prins door een grote menigte allerharte lijkst begroet. De Saarkwestie Hebben Mendès-France en Adenauer elkaar gevonden Het gesprek dat Mendès-France en Adenauer te Londen voerden over de Saar-kwestie heeft naar het schijnt een bevredigend verloop gehad. Im mers aan Franse zowel als aan Duitse kant liet men er zich in gunstige zin over uit. Blijkbaar hebben de twee regerings hoofden zich minder bezig gehouden met de substantie van het probleem dan wel met de vraag, hoe de verdere onderhandelingen daarover het best kunnen worden gevoerd. Voorts zou den Mendès-France en Adenauer het erover eens zijn geworden, dat er een oplossing moet worden gevonden bin nen zo korte tijd, dat deze zowel in Parijs als in Bonn tezelfdertijd als de verdragen inzake Duitse deelneming aan de Europese verdediging ter goed keuring aan de parlementen kan wor den aangeboden. Het schijnt, zo merkte men te Lon den op, dat Adenauer en Mendès- France elkaar gevonden hebben. Was de verhouding eerst enigszins koel, thans gaan zij op zeer hartelijke wij ze met elkaar om. Donderdag begroet ten zij elkaar lachend en klopten elkaar op de schouder. Het Wereldgebeuren Historisch besluit Het Engelse dagblad de Times kwam Maandag met een onge woon hoofdartikel, dat het op schrift „Europa" droeg. Het was on gewoon door de lengte, want het be sloeg niet minder dan twee volle ko lommen van de Times. En het was ongewoon door de inhoud: het deed een beroep op de Britse regering om het lot van Engeland nu eindelijk he lemaal te binden aan het lot van West-Europa, opdat Engeland daar door z'n eigen veiligheid zou verzeke ren. Het blad wees er op hoe Engeland zich in het verleden eerst zocht te verdedigen door aan geen Europese mogendheid toe te staan de Nederlan den te bezetten. Later stelde men de Rijn als defen- siegrens en thans is het de Elbe, maar met de uitvinding van de atoombom en de geleide projectielen moet de de- fensiegrens verplaatst worden naar de Weichsel. Aan het slot van het ar tikel doet de Times een beroep op Sir Winston Churchill en Eden om wat de defensie van Europa betreft, een beslissing te nemen, die stimule rend werkt op de pogingen tot stich ting van een verenigd Europa. Tot zo ver de Times. Het ziet er naar uit, dat inder daad de Engelse regering onder leiding van Sir Winston Church ill in de nacht van Dinsdag op Woens dag^1- deze grote beslissing .genomen Er zal nameljjk iets gebeuren, waar toe in het verleden geen Engelse re gering ooit bereid is geweest. Enge land zal voor de duur van het Brus selse verdrag dat is tot 1998 vier divisies en een eenheid van de tactische luchtmacht op het Europese vasteland stationneren. Engeland bindt daardoor zijn lot geheel aan het lot van de West- Europese mogendheden en het geeft in zekere zin een deel van zijn souve- reiniteit prijs, althans over de vier divisies en de eenheid van de tacti sche luchtmacht. De vraag rijst waarom Eden en Churchill niet eerder met dit aanbod zijn gekomen. Indien het enkele maanden terug was gedaan, dan zou vermoedelijk het E.D.G.-verdrag in de Franse Nationale Vergadering niet verworpen zyn. Men kan hier alleen maar de ver onderstelling opperen, dat Engeland fetracht heeft zich zo lang mogelijk uiten de continentale Europese kwesties te houden, maar dat het thans niet langer ging. Door de ver traging in de opbouw van de West- Europese defensie dreigde een nood toestand te ontstaan, die grote geva ren voor Engeland zelf zou opleveren. De historische daad van Engeland heeft echter niet alleen betrek king op militair terrein. Er zal via de ministerraad, die toe zicht houdt op de naleving van het Brusselse Pact, ook politieke samen werking ontstaanmoeten ont staan, omdat de gemeenschappelijke defensiebelangen daartoe dwingen. Waar militaire en politieke samen werking aanwezig is. daar is ook de juiste voedingsbodem voor het groeien van economische samenwerking en hel is daarom waai lijk niet teveel ge zegd, wanneei men constateert, aat dooi deze Engelse daad de Europese integratie sterker is bevorderd dan door honderd bijeenkomsten van het Europaparlement in Straatsburg. De volkeren van West-Europa heb ben alle reden om met enthousiasme de historische daad van Engeland te begroeten. Wijde perspectieven worden er door feopend, die niet slechts tot heil van uropa, maar tot heil van de gehele mensheid kunnen strekken. CHURCHILL.. zijn brede politieke visie voerde tot een grootse daad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3