Deltaplan brengt voor Zeeland betere kansen tot ontplooiing Zeeuwse Almanak W1NTERKLEDING VOOR DAMES EN VOOR „TEEN-AGERS" :mn GROTE STIJGING VAN LEDENTAL SCHOOLMUSEUM MIDDELBURG" Agenda 3 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 1 OCTOBER 1954 IR. DE VINK SPRAK OP JAARVERGADERING „SCHOOLMUSEUM" Structurele tekorten dienen te worden opgeheven Tijden» de Jaarvergadering van de Vereniging „Schoolmuseum" Middel burg, die Donderdag in het Middelburgse Schuttershof werd gehouden, heeft ir. M. de Vink, directeur van de Provinciale Planologisc he Dienst, een rede gehouden over hot onderwerp „Het Deltaplan In zijn sociaal-economische betekenis". Spr. betoogde, dat Zeeland met do uitvoering van hot Deltaplan aan een geheel nieuwe fase in zijn geschiedenis begint. De komende gene ratie zal dan ook in een provincie leven, die geheel van structuur is gewij zigd. Zeeland krijgt na de ingrüpendo veranderingen betere kansen tot ont plooiing. Ir. do Vink verwachtte niet, dat onze provincie, wat de Industriali satie betreft, na do totstandkoming van hot Deltaplan overstroomd zal wor den met nieuwe bedrijven. Maar centra als Middelburg, Vllsslngen, Goes en misschien Rrulnlngon zullen van do nieuwo mogelijkheden kunnen profite ren. Ook de handel kan in nieuwe banen worden geleid, mede doordat Zee land dichter bevolkt zal worden. De verbrokkeling en de geïsoleerde ligging van Zeeland duidde ir. De Vink aan als de structurele tekorten van dit gewest. Als oorzaak van de „economische stilte" wees ir. De Vink aan de lang zame ontwikkeling van het landver- keer, tengevolge van de ongunstige geografische ligging. De economische opbloei ging Zeeland voorbij. Spr. behandelde dit verschijnsel aan de hand van een vergelijking tussen de bevolkingsgroei van Zeeland en die van het gehele land. Sedert 1880 steeg de landsbevolking van 4 tot 10 mtllfoen, met 250 dus. die van Zee land van 189.000 tot 275.000, hetgeen neerkomt op een percentage van slechts 44 Ook per decennia ge zien, bleef onze provincie, wat bevol kingsgroei betreft, sterk achter bij het ï-yksgcmiddelde. Zeeland kent ook «een hoge geboortecijfers. Van 1946 ot 1950 bleef het gemiddelde geboor te overschot beduidend achter bij dat van het gehele land. Drang tot emigratie Het saldo van vestigings- en ver- trekoverschotten is dan ook negatief. De vertrekkende Zeeuwen behoren in hoofdzaak tot de beroepsbevolking ZELFS IN DE OUDSTE GESCHIEDENISBRONNEN treft men voortdurend aanwijzingen, dat wgn ter versterking aan zieken en herstellenden werd aangeboden. De faam van de wijn is zo oud als de wereld. Meer dan veertig jaren brengen wy de bekende PLEEGZUSTER BLOEDYVIJN in de han del, waaruit tienduizen den kracht en energie putten. Waardevolle opbouwstof fen zijn aan een heerlijke wijn toege voegd. Voor zieken en herstellenden een be langrijke factor in het genezingspro ces. Voor oudfen van dagen net dat opkik kert je dat ze nodig hebben. PLEEGZUSTER BLOEDWIJN werkt sterk bloedvormend en zenuwsterkend. In het jachtige tempo van van daag ook voor TJ een bron van extra energie. Vraagt vandaag nog aan uw apotheek of drogist zo'n fles vol levenskracht. van 20 tot 35 jaar. de z,g. productieve leeftjjd. Veelal wordt in gezinsverband vetrokken. Spr. wees er op, dat wan neer niet zovelen uit de provincie wa ren weggegaan, Zeeland thans een be volking van 466.000 zielen zou tellen. Hy concludeerde, dat de drang tot emigratie bij de Zeeuwse bevolking in de laatste 60 jaar een zeer grote in vloed heeft gehad. Bovendien is dc bevolking van onze firovincie sterk verouderd. Do leef- ijdsopbouw vertoont een aanzienlijk ongunstiger beeld, dan de gemiddelde opbouw van het gehele land. „Emi gratie Uit Zeeland", aldus ir. De Vink, „betekent emigratie van durf en van Intellect. En dit leidt tot qualitatieve achteruitgang". HIJ maakt» hierbij een uitzondering voor de agrarische bevolking. Zo behoeft voor de opvol- Een onderzoek naar de intelligen tie van de Zeeuwse dienstplichtigen bewees, dat het gemiddeld intelligen tie-peil in Zeeland iets beneden dat van het gemiddelde van het gehele land ligt. Men moet zich nu bij deze gang van zaken en by deze gehavende bevolkingsstructuur neerleggen Ir. De Vink meende, dat de publie ke opinie in Zeeland zelf op deze vraag een krachtig neen laat ho ren. Impasse Deze structurele tekorten dienen te worden opgeheven. Er moet dan ook gestreefd worden naar uitbreiding van de werkgelegenheid. Deze is in de landbouw, die een uitermate statisch bedryf is, niet te vinden. Alleen in dustrialisatie kan de bestaansbronnen vermeerderen. Wyzende op het terza ke opgestelde ontwikkelingsplan voor Zeeland van het ETI, verklaarde spr., dat er in Zeeland voor alle soorten van industrie goede vestigingsplaat sen aanwezig zijn. Maar onze provin cie bevindt zich thans in een indus triële impasse. Er vestigen zich te weinig nieuwe bedrijven en de ontwik keling van dit ogenblik is dan ook een moeizaam proces. (Vervolg op pag. 10) VIJF MANNEQUINS BRACHTEN y>M Modeshow in Vlissings Concertgebouw (Van onze verslaggeefster) De reeks modeshows, waarmede in Vlissingen het najaarsmodescizoen is ingeluid, wordt afgesloten door een drietal mode-exposities in het Vlissing- se Concertgebouw, georganiseerd door dc N.V. Gebrs Bischoff. Gisteravond ging de première van deze shows; he denmiddag cn hedenavond wordt een herhaling gegeven. Niet alleen de kleding, ook de hoe den, handschoenen, shawls, alsmede een enkel geestig parapluutje kwamen uit de magazijnen van de N.V. Gebrs Bischoff, en het viel dus niet te ver wonderen, dat al deze accessoires in zeer goede overeenstemming waren met dc getoonde japonnen, mantels cn costuums. Vijf mannequins paradeer den in de voor deze show uitgezochte kleding; vier van haar vertegenwoor digden de maten 38 tot en met 44, zo dat ook de grotere maten aan bod kwamen, en de vijfde was een zwart harige bakvis, die frisse, fleurige kle ding voor de „teen-ager" toonde en de moeilijke kunst van het „showen" reeds uitstekend beheerste! Zachte tinten overheersten in de door dit vijftal gebrachte winterkle- ding; een mooie matte kleur blauw bijvoorbeeld keerde dikwijls terug, zo wel in de japonnen als in de hoedjes. De lijnen waren de gangbare Neder landse modelijnen van het ogenblik (geaccentueerde 'taille, glooiende schouderlijnen), maar ook was een kleine plaats ingeruimd aan Dior's H- lijn en Faht's S-lijn. In de S-lijn was er een interessante mantel in „gesluierd blauw", van vo- VAN TOT Tussen de gemeentebesturen van Hulst en Sint Jansteen is enige tyd geleden wat onenigheid gerezen, om dat het bestuur van de laatste ge meente het circus Van Bever had toe gestaan tydens de Hulsterse kermis z|jn tenten op te slaan in Sint Jan steen. Dit zou voor Hulst natuurlijk minder aangenaam zijn. Daarom IN DE HERFST Het was Donderdag geen opgewek te dag om in het huwelijk te treden en het bruidspaar, dat in Yerseke na de huwelijksvoltrekking de kerk sou verlaten, zag zich onmiddellijk, nog voor de wittebroodsweken goed en wel begonnen waren, voor problemen gesteld De bruiloftsgastenach. die durf den de regen, die bi?' stromen viel, wel trotseren, maar het bruidje Gehuld i» het tere wit, de bruidsmeis jes i» hemelsblauwe kleedjesde bruidegom, deftig aangedaanNee, dat ging niet! Aarzelend stond het schilderachtige groepje in de deuropeningeen vleug je lente in de herfst, een pril begin, geconfronteerd met een aloud cn triest begin; dat van de herfst. De herfst, die do plechtigheid een weinig in het water deed vallen. Bruid en bruidegom konden niet sta tig, arm in arm, de kerk verlaten. Een auto moest er aan te pas komen, een modern vervoermiddel, dat bru taalweg het trottoir opreed, tot aan de kerkdeuren. Haastig, met een sneltreinvaartje, verdween heel de bruidsstoet i>t de auto Maar plechtig of niet, een der kij kende dames bij elke huwelijksvol trekking, waar ook ter wereld, vindt ge kijkende dames een van die da mes dan sprak vertederd tot haar buurvrouw: ,&eeft ze geen lief bak kes je I" heeft men zich rond de conferentie tafel geschaard de beide gemeen tebesturen en de directie van het cir. cus en naar een oplossing ge zocht. Deze is er gekomen en in Hulst is men daarvoor zeer erkentelijk. Op Zaterdag en Zondag tydens de Huls terse kermis zal het circus nu voor stellingen geven te Hulst. DRUK WERK. Dokter De Putter te Oosterland had dezer dagen druk werk met voe ten; voetenwerk dus. Des morgens meldde zich een bouwvakarbeider, die zich een spyker in de voet had ge trapt. Op dezelfde dag, des middags, stak zich het zoontje van de land bouwer M. Goudzwaard met een greep door de voet. PROPAGANDA. Met woord en film werden de Clin- genaren opgewekt tot het lidmaat schap van het Nederlandse Roode Kruis. Het resultaat van de actie was wel opwekkend: niet minder dan 60 nieuwe leden meldden zich 1 BIGGEXMARKT. Traditiegetrouw zal Zaterdag a.s. te Sint Annaland weer biggenmarkt worden gehouden. Dat feest is altrjd te doen op de eerste Zaterdag in Oc tober, ditmaal dus wel vroeg. MERKWAARDIG. Merkwaardig is dikwijls de gang, welke de bliksem gaat. Zo Woensdag te Wolphaartsdijlc; daar sloeg tijdens een kort hevig onweer de bliksem in een klaverveld. Dit veld ligt nota bene in de kom van do gemeente, midden tussen de huizen. Enfin, be ter zo dan anders. IN HET KORT. In het kort melden we nog, dat het echtpaar L. van VessemHuissoon te Bruinisse Woensdag zijn 60-jarige echtvereniging vierde en dat de heer Joh. van de Velde te Brouwershaven Zaterdag 40 jaar als kantonniev in dienst is by het waterschap „Schou wen". ren scherp getailleerd, aan de achter zijde diep blousend, met. enorme vleermuismouwen. Voor de vrouw, wier figuur het dragen van een der gelijk model toelaat, zeer zeker een elegante dracht! De H-lijn werd door de explica- trice, mevrouw C. J. Bischoff uit Zaandam, geïntroduceerd met de voordracht van een geestige „dich terlijke ontboezeming van een Ne derlandse man over de H-lijn", en kwam vervolgens voor het voet licht in de vorm van een winter- mantelpak in ruige blauwe stof. Eveneens een flatteuze creatie, zij het dan, dat menigeen even zal moeten wennen aan het ongewoon lange jasje. Bij de overige modellen (waarin bo vengenoemde revolutionnaire lijnen ver te zoeken waren!) vielen nog op: een donkergrijs mantelpak met lang- vallend wijd jasje en donkerrode ac cessoires: een sportief en toch mo dieus kort camelkleurig jasje, waar van de capuchon met wit teddybont gevoerd was: een olifantsgrijs gespik keld deux-piéces met loshangend jas je, gecompleteerd met witte blouse en grijs veren kapje, en een donker ca- melkleurige swagger met grote kraag. Een echt-winterse combinatie was ook een zachtbruin jerseypakje waarover een kort bruin alpafur jasje gedragen werd. Op een getailleerde tweedman tel bleek een persianer kraagje het heel goed te doen. Verfijnd-eenvoudig was een zacht-beige jerseyjapon met een minimum aan garnering, evenals een zachtgeel, nauwsluitend jersey deux-pièces. Voor de bakvis was er eveneens aardige, vlotte kledij, onder meer een blauwe ribfluwelen overgoo|- cr met rose jersey blouse, en een donkerblauw deux-picces zonder mouwen, waaronder een rode jumper. Van de cocktailtoiletten moeten een zwart complet met naturel-en-zwart gespikkeld bovenstuk, en een ragfijn tule toiletje in rookgrijs en zwart ge noemd worden. Grote bewondering viel ook de lange avondtoiletten, wel ke het sluitstuk van de show vorm den, ten deel. De grote zaal van het Concertge bouw was door de organiserende fir ma in samenwerking met bloemen magazijn Dagelinckx in een fleurige showruimte herschapen. De musicus Leen Zietse zat aan de piano, en toon de zich weer een onvermoeibaar (en veelzijdig!) begeleider. Belgische critiek op de Nederlandse plannen. „Rechtmatige eisen van Gent" De Belgische minister De Schrijver verklaarde tydens een tc Gent gehou den byeenkomst van leden van het gemeentebestuur en afgevaardigden uit economische, sociale en politieke kringen, dat naar zijn oordeel de problemen, die verband houden met de BelgischNederlandse watenve. gen gesplitst moeten worden en de regeringen der beide landen over ieder dezer problemen afzonderlijk dienen to onderhandelen. De heer Van de Putte gaf op deze bijeenkomst namens het actie-comité voor de verdediging der Gentse ha- venbelangen, een commentaar op het verslag, dat door dit comité werd in gediend bij de autoriteiten naar aan leiding van liet rapport der Bel gisch-Nederlandse commissie voor de waterwegen. Volgens het actie-comi té zou by de onderhandelingen té wei nig de nadruk gelegd zyn op het ver drag in 1895. Het comité acht het noodzakelijk aan de hand van deze conventie va.n 1895 nauwkeurig te bepalen wat de rechtspositie van België is tegenover de machtspositie van Nederland. De burgemeester van Gent, Mer- chiers, verklaarde dat de Nederlandse eisen wat de aanpassing van het zee kanaal en de bouw van een nieuwe sluis te Terneuzen betreft, beslist te hoog gesteld to zijn. Ook hy drong aan op een scheiding der problemen, waarbij prioriteit aan Gent gegeven dient te worden. Aan de rechtmatige eisen van Gent, zo zeide hy, zal geen afbreuk gedaan mogen wórden door de Nederlandse deltaplannen. JAARVERGADERING IN ZEEUWSE HOOFDSTAD Poppenspel bracht „Reinaert de Vos" In de grote zaal van het Middel burgse Schuttershof verzamelde zich Donderdag een groot aantal leer krachten, schoolbesturen en kweke lingen van hot uitgebreid en het la ger onderwijs uit alle delen van Zee land ter bijwoning van de jaarverga dering der Vereniging „Schoolmu seum Middelburg". De voorzitter van deze vereniging, de heer A. A. Leen- liouts, herinnerde in zijn openings woord aan de sombere klank, die de secretaris, de lieer C. Roelands, in zijn jaarverslag ten aanzien van de daling van het ledental deed horen. De heer Lecnhouts kon echter thans een opgewekter toon aanheffen in de vorm van de mededeling, dat liet „Schoolmuseum" er in enkele weken tyds 52 nieuwe leden by heeft gelcre- gen. Het ledencijfer is nu gestegen tot 862. Tydens deze vergadering werden de gebruikeiyke jaarverslagen goedge- keurd. De aftredende bestuursleden, de heren C. Kuiper, J. Ph. Koene en J. de Nooijer werden bij acclamatie herkozen. Het algemeen bestuur werd tevens met één zetel uitgebreid, wel ke wordt ingenomen door mr. G. Wolf, inspecteur van het l.o. in de inspectie Goes. Daarna luisterde men naar de le zing van ir. M. de Vink, waarvan de lezer elders in deze editie een verslag vindt. Het hoogtepunt van de middagver gadering werd de opvoering van het poppenspel „Reinaert de Vos" door mej. M. van den Berge en de heer H. Zoutendyk uit Don Haag. Daarby bleek, dat dit oude en overbekende verhaal van de aartsschurk Reinaert, die telkenmale alle andere onderda nen van Koning Nobel weet te bedrie- f,e zeer geschikt voor het poppen- he<iter is. Deze aloude geschiedenis, die nog „Zeeuws boertje" veroordeeld De rechtbank te Middelburg heeft het vonnis van de kantonrechter te Terneuzen bevestigd en de 51-jarige kruidenhandelaar J. N. uit Goes ver oordeeld wegens het onbevoegd uit oefenen van de geneeskunde. Het „Zeeuwse boertje" Kreeg, conform de eis van de officier van justitie, een voorwaardelijke veroordeling van 30 dagen hechtenis met een proeftijd van 2 jaar, alsmede een geldboete van 400.subs, een maand hechtenis. Jhr. Schuurbeque Boeije 20 jaar burgemeester van Zierikzee De burgemeester van Zierikzee, jhr. mr. J. Schuurbeque Boeye, herdenkt Zaterdag a.s. het feit, dat hij 20 jaar geleden het ambt van burgemeester aanvaardde. Op 1 October 1934 werd hij geïnstalleerd. Deze moderne wintermantel voor bakvissen heeft grote zakken en een met teddybont gevoerde capuchon. (Foto: P.Z.C.J 25 jaar bij de expeditie van ons blad Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer Chr Slnke bij de firma F. van de Velde Jr. te Vhssingen in dienst trad, aanvankelijk als expedi teur van de Vlissingse Courant. Na de fusie van vier Zeeuwse bladen in 1940 werd de heer Sinke tot expedi tiechef by de Provinciale Zeeuwse Courant aangesteld. Gisterenmorgen werd hij te zijnen huize door de oudste directeur, de heer F. v. d. Velde Sr., gecomplimen teerd. onder aanbieding van een ge schenk onder couvert. De heer L. J. Florusse sprak voor het personeel der drukkerij en over handigde een stoffelijk blyk van vriendschap en waardering. Namens de Chr. Grafische Bond afdeling Middelburg-Vlissingen werd een bouquet prachtige chrysanten aan de woning van de heer Sinke bezorgd. Geen medewerking bouw graansilo in Zierikzee. Afdeling Bruinisse der Z.L.M. verwierp voorstel. Tydens do in hotel „Storm" te Brui nisse gehouden vergadering van de landbouwvereniging, afdeling Brui. nisse van do ZX.M., besloot de afde ling met 15 tegen 13 stemmen geen medewerking te verlenen aan de bouw van een graansilo te Zierikzee. Men vond de kosten van de bouw te hoog. Tevoren had de voorzitter, de heer P. L. Krepel, er aan herinnerd, dat de bouw van een graansilo te Zierik zee urgent was. De nog te verwach ten grote aanvoer van graan in de komende jaren, is een belangrijke factor, aldus spreker. Ook het bestuur van de Coöperatieve Aankoopvereni ging was tot de conclusie gekomen, dat de bouw van een silo op Schou- wen-Duiveland zeker verantwoord is. Dc heer Hanse, zaakvoerder van de Coöperatieve Aankoopvereniging, wees er op, dat indien men in 1954 over meer opslagruimte had beschikt, men gerst en brouwgerst had kun nen verkopen. Indien er geen silo wordt gebouwd, aldus de heer Hanse, zal men toch naar een andere opslag ruimte moeten uitkyken, want door de inpoldering van het Dijkwater wordt de installatie en opslagplaats te Stevenssluis waardeloos. Hierna werd het voorstel om mede. werking te verlenen aan de bouw van een silo, welke een inhoud zou hebben van 2500 ton en 47 meter hoog zou moeten worden, in stemming ge bracht en verworpen. Een voorstel tot aankoop van een woonhuis van de heer Schot te Zie rikzee werd aangenomen. Besloten werd de heer J. J. v, d. Velde af te vaardigen naar de algemene vergade ring. Oude man te Ritthem gewond bij botsing Donderdag heeft zich op de Zand weg te Ritthem een verkeersongeval voorgedaan, waarbij de 73-jarige J. J. S. uit Ritthem ernstig, werd gewond. Op het moment, dat de man op de fiets van zijn erf kwam gereden, pas seerde een personenauto, bestuurd door M. M. uit Biggekerke. Doordat S. aarzelde, maakte hij een verkeerde manoeuvre en kwam onder de auto terecht. Met een gebroken dijbeen en een hersenschudding werd hij naar het ziekenhuis „Bethesda" te Vlissingen overgebracht. De auto werd aan de voorzijde beschadigd. f Morgén 9 uur beginnen wij met de v'erkoop van een spe ciale partij ENKELE VELOURS voor overgordijnen met zeer geringe, vrijwel on zichtbare weeffoutjes. Deze velours ven bijzondere kwaliteit, met hoge staande pool, verkochten wij het gehele seizoen voor 13.90 en 14.75 per meter. Breedte 120 en 130 cm. Va BELLAMY PARK VLISSINGEN Dierenfilm In ons verslag zie PZC van Don derdag jl. betreffende de vergade ring van de afdeling Zeeland-Noord van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren was een sto rende fout geslopen. Bericht werd na- melyk, dat op 23 November in Zie rikzee een stierenfilm vertoond zal worden. Hiermede wordt uiteraard een dierenfilm bedoeld. niets van zijn waarde heeft verloren, kreeg een uitmuntende vertolking. De heer Zoutendijk en zijn medewerkster werden dan ook met een dankbaar applaus voor hun prestaties beloond. Tevoren had de heer K. Leijenaar, secretaris van de Nederlandse Jeugd herberg Centrale, in een korte toe spraak de belangstelling van de ver gadering voor het werk van de N.J. H.C. gevraagd. Aan deze vergadering was voorts een interessante tentoonstelling van leermiddelen op allerlei gebied ver bonden, welke zeer veel belangstelling trok. KUNST De „Flipses" op Noord-Beveland NUTSAVOND TE KORTGENE. Het departement Noord-Beveland van de Maatschappy tot Nut van 't Algemeen zorgde in het recente ver leden enige malen voor uitmuntende concerten en verwierf zich daardoor een goede reputatie. Donderdagavond gaf het Nutsbestuur er blyk van, dat net deze reputatie wil handhaven, want opnieuw was een goed-verzorg- de muziekavond georganiseerd, waar- M ditmaal optraden mevrouw M. ipseBroeders, harp en Marinus Flipse, piano, terwijl Eduard Flipse de toelichting verzorgde. De „Flipses op Noord-Beveland": dat wil zeggen géén concert in de gangbare beteke nis van het woord, maar een allerge- noeglykste muziekavond, gegeven door prominente figuren in een kring, waar zy zich volkomen thuisvoelen! Voor de drie kunstenaars evenwel be tekende dit eerder een verzwaring dan een verlichting van hun werk, want zoals Eduard Flipse het uitdrukte „voor eigen mensen optreden is het moeiiykste wat er is". En dat het hier inderdaad voor „eigen mensen" was, bleek uit het gehele verloop van de avond: er was over en weer dat noodzakelijke contact, waardoor een concert uitmuntend slaagt. In hoge mate was dat ongetwijfeld te danken aan de vlotte en terzake kundige toe lichtingen van Eduard Flipse, maar toch willen wy zijn werk niet het hoogtepunt van de aVond noemen. Neen, in dit verband dient alle eer te worden gegeven aan zijn echtgenote, mevrouw FlipseBroeders en dat ze ker niet alleen uit hoffelykheid. Haar spel was namelyk voortreffelijk en ge tuigde van grote technische beheer sing en gerijpte muzikaliteit. Men kan daarvan vele voorbeelden noemen, doch wy willen het slechts bij één la ten en wel de transcriptie van een or- -~|ta van Hftndel. Mevrouw 'lipse vertolkte dit monumentale werk op waarlijk grootse wyze, die zelfs deed vergeten, dat men hier te maken had met een transcriptie. Me vrouw Flipse is een kunstenaresse van groot formaat! Marinus Flipse werd gehandicapt door het feit, dat hij niet de beschik king had over een concertvleugel. En nu kan een piano nog zo goed zy'n, toch blijft dit instrument verre ten achter bij de moderne vleugel. Dit nu gevoegd bij een zekere nervositeit van de pianist, had tot gevolg, dat hij 'n minder gelukkig begin had, waarvan een Sonate van Scarlatti het „slacht offer" werd. Maar de dispositie duurde ge- lukkig: niet lang, zodat men al spoe dig kon genieten van voornaam spel. Om ook hiervan een voorbeeld te noe men: Liszt's „Funerailles", uitmun tend gespeeld en tevens het bewijs daarvoor, dat Marinus Flipse nog steeds tot de meester-pianisten be hoort. Tenslote Eduard Flipse. Zy'n werk was ditmaal niet actief-muzikaal, maar niettemin voortreffelijk, want Flipse heeft er slag van zijn publiek m te leiden in het wonderland van de muziek. Daarby komt nog, dat zijn betoog; gekruid was met anecdoten en jeugdherinneringen, waardoor zijn causerietjes het uitstekend deden bii het publiek. Burgemeester A. A. Schuit sprak als voorzitter van het Nutsdeparte- ment een openingswoord en dankte de drie kunstenaars aan het einde van de avond. Daarby werd nog even ge zinspeeld op de mogelijkheid om «eens het volledig Rotterdams Philharmo- nisch Orkest op Noord-Beveland te la ten optreden. Als Zeeuws „geschenk" werd de Flipses een aantal Zeeuw se bolussen overhandigd. De belangstelling was groot. de K. Bakkerstentoonstelling in Goes trok vele bezoekers De Provinciale Bakkerstentoonstel ling in zaal „Krijger" te Goes, welke Donderdagavond werd gesloten, trok in anderhalve dag niet minder dan 2350 bezoekers. Reeds op de eerste middag en avond passeerden 1100 da mes en heren de controle. De 1000e, 1500e en 2000e bezoeker(ster), onder wie zelfs een dame uit Renesse, moch ten een smakelijke verrassing ontvan gen. Zowel de organisatoren als de standhouders, die goede zaken heb ben gemaakt, zijn ten zeerste voldaan over deze tentoonstelling, welke alles zins geslaagd genoemd mag worden. VANDAAG. Middelburg Kunslzaal Van Bentham en Jutting: Expositie werken Claire Bonebakker, 9—18 en 19—21.30 uur; Electro: „Stalag 17", (14 jaar). 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „De woeke raar", (18 jaar), 20 uur. Vlissingen Stedelijk Museum: Tentoon stelling over Betje Wolff en Aagje De ken, 10—12.30 en 13.30—17 uur; Ten toonstelling over St. Jacobskerk en -toren. 10—12.30 cn 13.30—17 uur; Al- hambra: „Meisjes van de grote stad", (18 jr.). 19 en 21 uur; Luxor: „Schots en scheef", (a.l.), 20 uur. Goes Grand: „De banneling van Bal- lantrae", (14 jr.), 20 uur. Oostburg Beeldententoonstelling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2