PR0VIHC1ALE ZEEUWSE COURANT Autobusramp in Valkenburg eist 15 doden en 12 zwaargewonden Prov. bakkerstentoonstelling te Goes biedt veel interessants BILT RODE TROEPEN POOGDEN LANDING UIT TE VOEREN BRITSE GEWAPENDE MACHT OP VASTELAND TOT 1998 VERWACHT... 197e Jaargang-No. 230 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. Donderdag 30 Sept. '54 Kleine advertentie» (max. 8 regel») van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel cent. „Brieven of adre» P Tt US WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Bjr„„ v tWi'«m per kw. Losse „niinrérs' 10 cent. G"° "O. 3»300 P.Z.C. Mldd. Bur. Vlissingen, Walstr. 5860, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. Brouwerijatr. 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. C 160. telef. CHAUFFEUR VERLOOR MACHT OVER HET STUUR Slachtoffers afkomstig uit voorstad van Luik In Valkenburg is Woensdagmiddag een buitengewoon ernstig ver keersongeval gebeurd met een autobus uit Grace-Berleur, een voorstad van Luik, waarbij tot nu toe vijftien doden zijn te betreuren. Twaalf, merendeels zwaargewonden, inzittenden van de bus zijn in ziekenhuizen te Maastricht en Heerlen opgenomen. Het ongeluk gebeurde om ongeveer kwart over drie op de gevaar lijke, steile Cauberghelling. Op dat tijdstip maakte de touringcar zich uit een rij van zeven autobusesn los en begon de helling af te rijden. Blijkbaar heeft de chauffeur bij het afdalen de macht over het stuur verloren. Met grote snelheid botste de bus tegen het vrijheidsmonument op het Grendelplein, om vervolgens tegen een huis aan dit plein tot stilstand te komen. De gevolgen waren ontzettend. Doden, stervenden en zwaargewonden lagen verspreid over het plein. Uit de totaal ver wrongen bus steeg gekerm en geschreeuw op Onder de doden zijn twee kinderen, broertje en zusje, die met hun moe der aan het uitstapje deelnamen. Hun 25-jarige moeder werd zwaar gewond. Onmiddellijk na de ramp werd het plein afgezet, opdat de medici en de geestelijken hun taak konden ver richten. Al direct bleek dat twaalf der in zittenden, zeven vrouwen, drie man nen en twee kinderen, onmiddellijk of vrijwel direct ter plaatse waren over leden. In het Heerlense ziekenhuis zijn spoedig daarna twee mannen en nog een kind overleden. Andere gewonden verkeren nog in levensgevaar, o.a. twee van de vier vrouwen, die naar het Sint Annadalziekenhuis te Maas tricht zijn vervoerd. Monument afgebroken De burgemeester van Valkenburg heeft, nadat de zorg aan doden en gewonden was bewezen, direct order gegeven het monument op het Gren delplein geheel te slopen, omdat door 'de botsing dit gedenkteken zo wankel was geworden dat het elk ogenblik kon instorten. Het bijna 70-jarige mo nument dat, hoewel niet fraai, toch een bekende bezienswaardigheid op het Valkenburgse Grendelplein vorm de, is nu geheel afgebroken. Het ongeval heeft zich als volgt toe gedragen. Zeven bussen uit Grace- Berleur, die met een gezelschap van ruim 200 personen, gepensionneerde Belgische mijnwerkers met familie leden een dagreis maakten, vertrok ken van Klants dierentuin aan de Cau- berg, waar het gezelschap enige tijd had vertoefd. Vier van de bussen wa ren bij de dierentuin reeds vertrok ken, waarna de laatste drie bussen in een tweede groep volgden. De laatste bus van deze tweede groep Binnenkort accoord over Triest Te Washington verwacht men, dat zeer spoedig een definitieve regeling voor de toekomst van Triest zal wor den getekend, vermoedelijk te Lon- den. Gedurende negen maanden zijn te Londen onderhandelingen gevoerd tussen Zuid-Slavische, Italiaanse, Brit se en Amerikaanse diplomaten. Er zou nog slechts over enkele kwesties van ondergeschikt belang overeen stemming moeten worden bereikt. De regeling "zou inhouden, dat zóne „a" onder Italiaans en zóne „b" onder Zuid-Slavisch bestuur komt. De Britse en Amerikaanse troepen zullen, na de totstandkoming van het accoord, spoedig uit zóne „a" kunnen worden teruggetrokken. Be bakkersmuts zwierig op het jeug dige hoofdzó toonde Sjef Zagers uit Goes de burgemeester van deze ge meente en diens echtgenote trots zijn kunnen op de provinciale tentoonstelling. (Foto: P.Z.C i heeft blijkbaar een plaats aan de kop willen innemen en passeerde daarvoor de beide voor hem uit rijdende auto bussen. Op de steile helling verkreeg deze bus direct een zeer grote snel heid. De weg was niet bijzonder glad, want pas kort na het ongeluk begon het te regenen. De ongeluksbus heeft na het passeren van de andere bus sen van de zogenaamde Lourdesgrot af geremd en heeft een daar staande personenauto in volle vaart ontweken Toen is de aldoor remmende, snel voortglijdende wagen in aanraking ge komen met de 53-jarige Valkenburgse gemeentcgids Armand Vijgen, die langs de wegkant naar de naderende bus stond te kijken. De man werd door de bus meegesleept en werd zwaar gewond. De bus is verder, volgens personen die op het Grendelplein het ongeluk zagen gebeuren, met grote snelheid verder de helling afgegleden, zó slin gerende, dat de chauffeur volkomen de macht over het stuur moet hebben verloren. Bij later onderzoek is ten minste gebleken, dat de remsporen vlak voor het bereiken van het Gren delplein ophielden, zodat het vermoe den voor de hand ligt dat de bestuur der getracht heeft, met een andere manipulatie de situatie meester te word.en en daartoe de remmen heeft losgegooid. Met grote kracht is de autobus toen met de rechtervoorkant tegen het monument op het Grendel plein opgevlogen en er daarna afge gleden, waarna de bus met de rechter- achterwand een groot deel van het mergelstenen monument vernielde. (Vervolg op pag. 3) Grote staking in Londen Op alle scheepswerven Herstelwerkzaamheden op byna honderd schepen in de haven van Lon den zijn Woensdag tot stilstand geko men cloor een staking van 8000 werf- arbeiders, aangesloten bij 39 vakver enigingen. De stakingsbeweging begon verle den week naar aanleiding van het ontslag van vijf electriciens en om vatte tot Dinsdag 5000 man. Dins dagavond werd op een grote verga dering besloten, dat ook de nog res terende 3000 man van Londense scheepswerven in staking zouden gaan. Woensdagochtend stonden pos ters by alle 22 scheepswerven langs de Theems van Tilbury In Essex tot Teddington in Westlonaen en volgens vakverenigingsleiders is het stakings parool voor ae volle honderd procent opgevolgd. De leiders van de achtduizend sta kende werfarbeiders te Londen heb ben Woensdag verklaard, dat zy alles in het werk stellen om het arbeids geschil tot een internationale zaak te maken. Aantal bromfietsen weer toegenomen. Volgens de voorlopige telling van het CJB.S. bedroeg het aantal brom fietsen in ons land op 1 Augustus j.l. 376.000. Ten opzichte van ae stand op 1 Augustus van het vorige jaar betékent dit een toeneming met ruim 93.000 (32,9 In de periode 1 Au gustus 19521953 bedroeg de sty - fing van het aantal bromfietsen 5.400 (30,0 Het aantal bromfietsen per 1000 in woners bedraagt thans 35 (vorig jaar Op nationalistisch Chinees eiland Troepen van communistisch China hebben gepoogd een landing uit te voeren op een der eilanden van de Matsoe-archipel, bij de monding van de rivier de Min, die in handen van de Chinese nationalisten zijn, aldus heeft het nationalistische ministerie van defensie Woensdag te Taipeh (Formosa) bekend gemaakt. Een vloot van 40 tot 50 jonken trachtte troepen aan land te brengen op Pei Kan Tang, doch de nationalis ten verdreven de schepen. De Matsoe-eilanden liggen aan het Noordelijke uiteinde van de Straat Prins Bernhard te Durban aangekomen Prins Bernhard is Woensdag na een vlucht van twee uur uit Pretoria te Durban aangekomen. De Prins werd op het militaire vliegveld Reunion o.a. begroet door de gouverneur van Na- tal. De vorstelijke bezoeker werd door ongeveer dertigduizend mensen van alle rassen, die zich langs de achttien kilometer lange weg van het vlieg veld naar de stad hadden opgesteld, luide toegejuicht. van Formosa, even buiten de kust van het vasteland. De nationalisten gebruiken de eilan den als uitgangspunt voor guerilla- acties op het vasteland en ter onder schepping van schepen op weg naar de communistische haven Foetsjou. Voorts heeft het nationalistische mi nisterie van defensie bekend gemaakt, dat nationalistische vliegtuigen com munistische schepen langs de kust van Foekien-Tsjekiang met raketten en bommen hebben aangevallen. Vijf ge motoriseerde jonken werden tot zin ken gebracht en zes beschadigd. - ;;;.c :1 xiï'.m M Weer Nederlanders gearresteerd. Geen inlichtingen over de motieven. Dinsdag zijn, naar P. I. Aneta ver neemt, in Djakarta wederom enige Nederlanders gearresteerd. Ditmaal zün aangehouden de heren I. Bcssem, administrateur van de onderneming Tandjong Oost by Djakarta, J. G. Vo gel. voormalig boekhouder b(j de Ne derlandse militaire missie. Ch. A. van -Ommen, gepensionneerd K.N.I.L.- sergeant. laatstelijk werkzaam als schrijver bij de Nederlandse militaire missie, L. J. M. Smi voormalig K.N. I.L.-adjudant-onderofficier, werk zaam als administrateur van het Tji- kini-ziekenhuis, W. ten Cate, wacht gelder. burgerambtenaar bij het K.N. I.L, en L. Kempees, voormalig serge ant-majoor bij het K.N.I.L., werk zaam als administratieve kracht bij het Tjikini-ziekenhuis, Over de rede nen van deze aanhoudingen zijn nog geen inlichtingen te verkrijgen. De treinramp in India Het aantal dodelijke slachtoffers bij het treinongeluk bij Hyderabad is Woensdagmiddag tot 126 gestegen. Er worden, volgens de laatste be richten. nog 37 passagiers vermist. De trein met 325 passagiers stortte Dinsdag in de gezwollen rivier de Va- santi. Tijdens het bezoek, dat Z.K.H. Prins Bernhard aan Zuid-Afrika brengt, heeft de Prins een krans gelegd bij het Voortrekkers-monument te Preto ria. Onze foto toont de Prins, verge zeld door dr W. Nicol, administrateur van Transvaal en voorzitter van het Voortrekkers-monument-comité, bij 't verlaten van het gedenkteken. Afri kaanse padvinders Voortrekkers vormden hier de erewacht Om het goud van de „Renate Leonhardt". Berging waarschijnlijk niet meer dit jaar. Ongeveer 300 leden van de coöpe ratieve bergingsvereniging „Renate Leonhardt" u.a., die zich ten doel stelt het goud van dit 60 km van Den Helder in 1917 gezonken schip te bergen, hebben gehoor gegeven aan de oproep van net bestuur van de coöperatie voor een algemene leden vergadering, die gisterenmorgen in Krasnapolsky te Amsterdam is ge houden. Het voornaamste punt van de agen da was een bestuursvoorstel om in verband met belastingkwesties de coöperatieve bergingsvereniging te ontbinden en een naamloze vennoot schap, de „bergingsmaatschappij Re nate Leonhardt N.V." op te richten. Na een langdurige discussie werd besloten uit de aandeelhouders '-er) commissie te benoemen, die samen met het bestuur een advies in deze kwestie zal uitbrengen. Tijdens de vergadering zyn nog diverse mededelingen gedaan over de werkzaamheden. De werkput nadert thans haar voltooiing en zal binnen kort zjjn afgebouwd. De adviseur van de coöperatie, mr. dr. P. Lucas, d> -I- de echter mede, dat het in verhand met de weersomstandigheden vrH on zeker geacht moet worden, of de berging nog dit jaar zal plaats vin den. Als het weer meewerkt zal de berging in tien dagen kunnen ge schieden. 9 Te Kaapstad is de 110-jange Mieta Haai overleden, grootmoeder en over grootmoeder van 122 kleinkinderen en achter-kleinkinderen. VERRASSEND VOORSTEL VAN EDEN Dulles: Thans met garanties als plan voor E.V.G. Op de negenmogendhedenconferentle te Londen heeft Eden gisteren aangeboden 4 Britse divisies en een tactische luchtmacht onder bevel van de Navo tot 1998 op het vasteland van Europa te houden. In 1998 loopt het Brusselse verdrag af. Engeland zal deze divisies op volle sterkte houden. Er Is echter één voorbehoud: het moet mogelijk blijven in het geval van „uiterste nood zaak" in andere delen van de wereld enige troepen terug te trekken. Alle ministers betuigden hun grote instemming met dit voorstel van Eden. Onder het E.V.G.-verdrag beloofde Engeland slechts 1 Britse divi sie en een tactische luchtmacht bij het Europese leger in te delen. Het voorstel is afhankelijk van het slagen van de huidige conferentie. De troepen zouden niet worden te ruggetrokken tegen de wens van de meerderheid van de Brusselse ver- dragslanden, die him beslissing zou den moeten pemen met inachtneming van het gezichtspunt van de Gealli eerde bevelhebber. Dulles verklaarde, dat de V.S. on der de huidige omstandigheden de verplichtingen niet aanvaarden, die zij op zich namen indien het E.V.G.- plan verwezenlijkt was Hij hoopte echter, dat het resultaat van de con ferentie de omstandigheden zou ver anderen en de V.S. in staat zouden zijn nieuwe toezeggingen te doen. Frans voorstel Frankrijk heeft voorgesteld te ver bieden, dat er krachtens een nieuw acht men ter conferentie niot waar schijnlijk, wegens het openljjk discri minerend karakter t.a.v. West-Duits- land. De meerderheid voelt veel meer voor controle door de bestaande Na- vo-apparatuur, dan door een uitge breide organisatie van het verdrag van Brussel, zoals Frankryk heeft voorgesteld. Ter conferentie is overeenstemming bereikt, dat de sterkte van de West- Duitse strijdkrachten even groot moet zyn als voor de E.V.G. was vastge steld, n.l. 1 millioen man in 12 divi sies, een tactische luchtmacht en zee strijdkrachten. Saarprobleem Het Saarprobleem zou op de confe rentie geen belangrijk punt vormen. Duitsland was het er met Frankryk ^r^nhr^"over 66118 ^worden, dat deze kwestie pens of vliegtuigen in het Ruhrge- door bilaterale besprekingen geregeld bied worden gemaakt. Ten Oosten diendp tp «J* sJLL. van de Rijn mogen geen kanonnen, tanks of vliegtuigen worden gemaakt, evenmin als atoom-, bacteriologische- en chemische wapens en munitie voor zware wapens. In het gebied ten Westen van de Rijn dient de wapenproductie beperkt te blijven tot „middelzware" wapens. Aanvaarding van dit Franse voorstel ARTISTEN MET DEEG EN SUIKER Woensdag officieel geopend Tussen een erehaag van bakkers in spé, leerlingen van de bakkerscur sus van de Goesse Ambachtsschool, betraden Woensdagmiddag de burge meester van Goes. mr. W. C. ten Kate, met zijn echtgenote en verdere genodigden, de hal van zaal-Krijger om de officiële opening te verrichten van de Provinciale bakkerstentoonstelling en -vakvvedstryd, welke ook vandaag nog gehouden wordt. Aan de ingang stond een keurig uitgevoer de taart met sierkussen en sleutel, werkstuk van de leraar van de Goesse Ambachtsschool, opgesteld. Na de symbolische opening werd daarop de expositie bezichtigd, welke terecht grote bewondering wekt. Niet alleen valt er voor de vakge noten veel te genieten en te leren, doch ook voor het gewone publiek zijn vooral de ingezonden sierstukken een lust voor het oog. Vele bakkers heb ben zich ontpopt als ware artisten. Zo zijn er o.a. „Delfts blauwe" wandborden en pullen vansui ker, bijna niet van echt te onderschei den. Fruitmanden met druiventros sen, bouquetten met anjers, schilde rijen, enz., alles stuk voor stuk kunst werken. En verder niet te vergeten de fraai opgemaakte taarten, terwijl de lange rijen met ter keuring inge zonden broodsoorten ook de leek wel doen zien, dat er verschil kan zijn tussen een brood en een brood. Onge twijfeld zal deze expositie er dan ook toe bijdragen om bij het publiek nog meer waardering te wekken voor het bakkersvak. Naast de expositie van werkstuk ken, biedt deze tentoonstelling nog veel meer. Een levendig en aantrek kelijk onderdeel vormt de stand van de bakkerijafdeling van de Goesse Ambachtsschool. Niet alleen geven de jeugdige leerlingen met hun demon straties de bezoekers een interessant kijkje in de bakkerij, doch bovendien laat de stand zien, dat ook het bak kersvak voor jongelui vele perspec tieven biedt en dat er naast practjjjk bij de opleiding ook heel wat theorie komt kijken. Belangwekkend zijn voorts de ver schillende fraai verzorgde stands van de firma's van bakkerijgrondstoffen en gereedschappen. De verschillende in werking zijnde apparaten geven een aardig beeld, hoe ook de mecha nisatie in de bakkerij zijn intrede heeft gedaan. De opening Voor de officiële opening verenig den de genodigden zich in de café zaal, waar de voorzitter van de Pro vinciale Zeeuwse Bakkersbond, de heer H. Groenouwe, o.m. een welkom toeriep aan het gemeentebestuur van Goes. Met grote dankbaarheid memo reerde hij de medewerking van het gemeentebestuur bij het totstandko men van deze tentoonstelling. Toen de bakkersbond het plan op perde om te komen tot een vakwed strijd met tentoonstelling, hetgeen van tijd tot tijd eens nodig is om de energie van de vakgenoten te stimu leren, stuitte men op moeilykheden. Het Goesse gemeentebestuur heeft door zijn steun het organiseren mo gelijk gemaakt, waarmee de Zeeuwse bakkery een grote dienst is bewezen. Dank bracht spreker ook aan de heer J. M. Meijler, gemeente-ambtenaar, alsmede het bestuurslid, de heer J. de Jonge, de directeur en de bakkerij leraar van de Ambachtsschool, de he ren C. J. J. Buurman en D. Meijer. Voorts de heer en mevrouw Krijger, de gemeentedienst en de P.Z.E.M.. Burgemeester Ten Kate sprak er zijn voldoening over uit, dat deze ten toonstelling in Goes wordt gehpuden. In een snelgroeiende gemeente als Goes, dat haar centrumpositie bewust is, wordt elk initiatief op dit gebied toegejuicht. Dank bracht spreker ook voor de financiële steun welke werd ont vangen, terwijl hij verder de hoop uit sprak, dat deze show een stimulans zal zyn voor een sportieve rivaliteit tussen de bakkers op het gebied van vakbekwaamheid en dat het publiek hier een goede indruk zal krijgen van het bakkersvak. Reeds op de eerste dag was er een goede belangstelling. (Vervolg op pag. 7) diende te worden en dat een Frans- Duitse overeenstemming tegelijk met een mogelijk plan voor Duitse herbe wapening in de Franse en Duitse par lementen ingediend zou worden. Loonsverhoging in de zuivelindustrie. In de zuivelindustrie is overeen stemming bereikt over de toepassing van de algemene vergunning tot ver hoging der rechtens geldende garan tielonen. Besloten is het college van rijksbemiddelaars te verzoeken goed keuring te verlenen tot het verhogen der lonen met ingang van 3 October Weer in buitenland Volgens de weerrapporten van gister avond 19 uur: Stockholm: onbewolkt 13 gr. Oslo: zwaar bewolkt n Kopenhagen: regen n Amsterdam: regenbui n Londen- zwaar bewolkt 13 Luxemburg: licht bewolkt 9 Parijs: licht bewoikt 13 Bordeaux: zwaar bewolkt 16 Grenoble: zwaar bewolkt 15 Nice: onbewolkt 24 Genève: onbewolkt 24 Ziirich: regenbui 12 Locarno: onbewolkt 22 Berlijn: half bewolkt 12 Frankfort: half bewolkt 13 München: half bewolkt 10 Wenen: half bewolkt 14 Innsbruck: regenbui 16 Rome: regen 23 Ajaccio: half bewolkt 20 DE LATER REGEN. Van het Westen uit geleidelijk toe nemende bewolking met later regen. Matige tot krachtige Zuidwestelijke wind. Zelfde temperaturen of iets ho gere. ZON EN MAAN. 1 October: Zon op 6.39 onder 18.20 Maan op 11.44 onder 19.34

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1