PROVINCIALE ZEEUWSE COURAKT Negenmogendhedenconferentie te Londen begonnen In de schipperswereld komt de „peeën-koorts" weer opzetten ENGELSE LAB0URPARTIJ VOOR DUITSE HERBEWAPENING AMERIKAANSE GEVANGENEN IN POLEN EN HONGARIJE DE VERWACHT... 197e Jaargang-No. 229 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p'. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 29 Sept. '54 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie i 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f l.Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P Z.C.. Middelburg. èur. Vlisslngen. Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2223); Oostburg, Flnlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zierikzee. N. Bogerdstr C 160, telef. 26. MINISTER EDEN IS VOORZITTER West-Duitsland zal instemmen met toezicht op de herbewapening De negen-mogendhedenconferentie waarop een nieuw plan voor herbe wapening van West-Duitsland zal worden uitgewerkt, is Dinsdagochtend in Lancaster House in het Londense West End begonnen. Eden, de Britse minister van buitenlandse zaken, trad op als voorzitter van de vergadering, die werd bijgewoond door de ministers van buiten landse zaken van Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België, Nederland, Luxemburg, Groot Brittannië, Canada en de Verenigde Staten. De conferentie, een van de belangrijkste in de geschiedenis van het Westelijk bondgenootschap sedert de oorlog, zal waarschijnlijk ongeveer vijf dagen duren. dat zijn land bereid is onder bepaalde voorwaarden zijn bewapening te be perken. Het grootste deel van de spreektijd werd door Mendès-France in beslag genomen. Hij zei, dat volgens zijn plan de Brusselse groep de Ameri kaanse militaire hulp tussen de leden zou moeten verdelen. Hij stelde voor dat die groep de maximale omva/ig zou vaststellen van de strijdkrachten, die elk land zou moeten bijdragen. Agenda vastgesteld Minister Eden, die het initiatief heeft genomen tot het houden der besprekingen, is tot voorzitter der conferentie gekozen. Op Eden's voorstel is de volgende agenda voor de besprekingen vastge steld: 1. Herstel der Duitse souverei- niteit; 2. Uitbreiding van het verdrag van Brussel, zodat West-Duitsland en Italië kunnen toetreden; 3. Het slui ten van militaire overeenkomsten bin nen het kader der Navo en van een Brusselse overeenkomst van wijder strekking. Verklaring van Adenauer Bondskanselier Adenauer heeft op de bijeenkomst een korte verklaring afgelegd, waarin hij zeide dat West- Duitsland bij herbewapening bereid is zyn gehele weermacht onder het Buiten de conferentie om bespra ken de Britse, Franse en Amerikaan se ministers van buitenlandse zaken, Eden, Mendès-France (die tevens pre mier is) en Foster Dulles, benevens de Westduitse bondskanselier en mi nister van buitenlandse zaken Aden auer, de kwestie van de Duitse sou- vereïniteit. Er werd een commissie ingesteld, die binnenkort bij hen rap port zal uitbrengen over de wijze, waarop het best een einde aan de be zetting van West-Duitsland kan wor den gemaakt. In een na de eerste besprekingen te Londen uitgegeven officiële bekend making wordt medegedeeld dat de ministers hebben gesproken over re gelingen, waaronder West-Duitsland zou kunnen toetreden tot de overeen komst van Brussel, en de Navo. Er werd een verslag ingediend over de wijze, waarop West-Duitsland en Italië deelgenoten van het Brusselse verdrag zouden kunnen worden. Er zijn verklaringen afgelegd door Mendès-France, Adenauer en de Ita liaanse minister van buitenlandse za ken Martino. Pierre Mendès-France deelde in de openingsvergadering bijzonderheden mee over zijn plan voor de Europese Defensie. Afgevaardigden zeiden na deze eerste vergadering, die anderhalf uur geduurd heeft, dat niemand com mentaar op de verklaring van Men dès-France heeft geleverd. Spaak, de Belgische minister van buitenlandse zaken, en anderen, meenden dat de zo belangrijke con ferentie goed begonnen was. Spaak voegde hier evenwel aan toe, dat nog geen van de geschilpunten behandeld Adenauer heeft nog eens verklaard, Loonsverhoging in de metaalindustrie. De vakraad voor de metaalindu strie deelt mede in zijn vergadering van 27 September jl. te zijn overeen gekomen dat de federatie van werk geversvakverenigingen in de metaal industrie de aangesloten ondernemin gen zal adviseren de 6% loonsverho ging op elke werknemer individueel toe te passen, ingaande de loonweek, waarin 1 October valt. Hierbij is in aanmerking genomen dat ook na toepassing van deze ver hoging de werkgevers- en werkne mersorganisaties een verantwoorde loonopbouw binnen het kader van de in de metaalindustrie rechtens gelden de loonnormen zullen blijven bevorde ren. Adenauer in October naar Verenigde Staten Westduitse ambtenaren te Washing ton hebben Dinsdag verklaard te ver wachten, dat bondskanselier Adenau er ongeveer op 28 October in de Ver enigde Staten zal aankomen voor een bezoek van vier dagen. Adenauer krijgt een ere-doctoraat van 'n Ame rikaanse Universiteit. Met zijn hoofd in zijn handen luistert de leider van de Britse Labour Party, Clement Attlee, naar de sprekers tij dens een vergadering, die voorafgaat aan de grote conferentie van de La bour partij. Naast Attlee zit.dr Edith Summerskill, die wordt genoemd als de mogelijke voorzitster van de party voor het komende jaar. Mc Carthy is onverschillig De Amerikaanse senator McCarthy heeft volgens de „Chicago Tribune" verklaard: „Het kan me niet schelen of ik berispt wordt". De conventie van de grote Amerikaanse vakbond A.F.L. heeft Maandagavond in Los Angeles 'n resolutie aanvaard, waar in McCarthy wordt veroordeeld als „onwaardig aan de Amerikaanse tra ditie". De senator wordt in de reso lutie beschuldigd van „roekeloze ver onachtzaming der democratische pro cedures". commando van de opperbevelhebber in Europa der Navo-strydkrachten te stellen. Hij voegde hieraan toe dat de Bondsrepubliek bereid is in dat geval dezelfde waarborgen te verstrekken, als de in het E.V.G.-verdrag genoem de. Zij zal ook instemmen met toe zicht op de herbewapening, mits dit zodanig geschiedt, dat West-Duits land niet op ongelijke voet met de andere staten wordt behandeld. Van Franse zijde wordt vernomen, dat leden der Franse afvaardiging 'n gunstige indruk van Adenauers toe spraak hebben gekregen. Saarvraagstuk Vernomen wordt, dat Mendès-France volgende maand een vastberaden po ging wil wagen, om met dr. Aden auer overeenstemming te bereiken over een oplossing van het Saar vraagstuk. Chinese infiltratie in Thailand Thailand heeft de algemene verga dering van de Verenigde Naties Dins dag medegedeeld, dat er voorbereidin gen worden getroffen voor een groot scheepse Chinese infiltratie in Thai land. Deze infiltratie beoogt de om verwerping van de Thailandse rege ring. Grijsaard tot 12 jaar veroordeeld. Hoewel de procureur-generaal mr J. F. Hoeffelman veertien dagen gele den ter zitting wegens gebrek aan be wijs van de opzet moord noch dood slag bewezen achtte en aldus slechts wegens diefstal met geweldpleging 9 jaar met aftrek eiste, heeft het Am sterdams gerechtshof, juist als in eer ste instantie de Utrechtse rechtbank, de 81-jarige J. L. uit Nijmegen schul dig verklaard aan de moord op de Leusderheide. Het hof, dat gisteren uitspraak deed, grondde het bewijs op een andere constructie dan de recht bank, doch legde de grijsaard dezelf de straf op: 12 jaar met aftrek en met bevel, dat de veroordeelde ter be schikking van de regering zal worden gesteld om van harentwege te worden verpleegd. Treinongeluk in India eiste 73 doden Bij een treinongeluk nabij Aler in India zijn Maandagnacht 73 personen om het leven gekomen. Van de 700 inzittenden liepen 29 personen ver wondingen op. De zeven wagens van de trein, die van Hyderabad op weg was naar Ka- zipet, stortten in de rivier ten gevolge van het doorbreken van een dwars balk in de brug. Geringe meerderheid Clement Attlee heeft Dinsdag te Scarborough het standpunt van het bestuur der Labourpartij ten aanzien van herbewapening van West-Duits land verdedigd. Attlee noemde de verwerping van het E.V.G.-verdrag door Frankrijk een „stap naar herschepping van een Duits militair gevaar". Hij riep de congres-afgevaardigden op te stem men voor de noodresolutie van het be stuur, waarin wordt aangedrongen op besprekingen met Europese socialis tische partijen over de beste manier, waarop een Westduitse bijdrage aan de Westelijke verdediging verkregen kan worden zonder herleving van een Duits militair gevaar. Het congres van de Britse Labour partij te Scarborough sprak zich daarna met een verschil van minder dan een kwart millioen stemmen vóór de politiek van de officiële leiders uit door een resolutie aan te nemen, waarin herbewapening van West- Duitsland wordt goedgekeurd. De stemverhouding was: 3.270.000 voor en 3.022.000 tegen de resolutie. Aneurin Bevan, leider van de lin kervleugel der Britse Labourpartij, werd bij de verkiezing voor de post van penningmeester van de partij met groot verschil verslagen door Hugh Gaitskell, voormalig minister van fi nanciën, en aanhanger van de herbe wapening van West-Duitsland. Een overzicht van de conferentiezaal in Lancaster House te Londen, waar Dinsdag de negen-landenconferentie over dè Duitse herbewapening is be gonnen. (Télefoto A.N.P.) Overeenkomst opgezegd door tandartsen. De Nederlandse maatschappij tot bevordering der tandheelkunde heeft de thans geldende overeenkomst in zake de honorering van tandheelkun dige hulp aan ziekenfondsverzeker den met ingang van 1 Januari 1955 opgezegd. In de brief aan de ziekenfondsor ganisaties wordt tevens bericht, dat het hoofdkwartier hoopt, en ver trouwt vóór 1 Januari 1955 met de ziekenfondsorganisaties tot een voor de medewerkers aanvaardbare nieuwe overeenkomst te zijn gekomen. Het eerste Nationale Chinese Congres, verzameld te Peking, heeft unaniem tijdens een geheime stemming de nieuwe constitutie gekozen. De foto rechts toont president Mao Tse Toeng, die zijn stembiljet In de bus stopt. De fotolinks toont de Dalai Lama, gevolgd door de Pantsjen La ma, beiden optredend als afgevaar digden van Thibet, stoppen hun stem biljetten in de bus. EEN POOL LIEP OVER Asyl in Ver. Staten De Amerikaanse minister van jus titie, Brownell, heeft Dinsdag te Washington medegedeeld, dat aan een hoge functionaris van de Poolse vei ligheidsdienst, Josef Swiatlo, politiek asyl in de Verenigde Staten is ver leend. Swiatlo, die plaatsvervangend hoofd is geweest van afdeling tien van het Poolse ministerie van open bare veiligheid, is tien maanden ge leden naar de Amerikaanse sector van Berlijn gevlucht. Volgens de be kendmaking Van Brownell is afdeling tien belast met de bescherming tegen ondermijnende activiteit. beweging van verzet onder alle sen in Polen. Er waren relletjes ge weest tegen regeringsbesluiten en er was in vel steden, onder welke Lodz Bedzin, gestaakt. DE BIETENCAMPAGNE BEGONNEN Kilo-opbrengsten en suikergehalte blijven laag De bietencampagne is weer begonnen. Vandaag komen op de aanvoer- plaatsen de eerste partijen bieten voor de Ver. Coöp. Suikerfabrieken en de Centrale Suiker Mij. Het „feest" is begonnen. In de schipperswereld krijgt men weer de „peeën-koorts", die zal blyven aanhouden tot in December de laatste bieten aan de fabrieken zullen zijn afgeleverd. Bij dag en bij nacht zullen de bietenschepen weer over de Zeeuwse wate ren tuffen en in de conversatie met collega's zullen de schippers in de ko mende weken slechts één onderwerp hebben: hoeveel reisjes reeds werden gemaakt. Het is telkenjare weer de sportieve „race" om zo vlug en zo vaak mogelijk met een lading aan de fabriek te verschijnen, want ieder reisje brengt geld in het laad je! Ook de spoorwegen zullen weer hun aandeel in dit „festijn" hebben, zodat de bewoners langs de Zeeuwse lijn weer dagelijks de zwaar hijgende locomotieven met de lange slierten wagons zullen zien voorbijtrekken. teit van 30.000 ton gecharterd, waar bij de „losse" schepen, die hun bieten- reizen via de beurs aannemen, nog niet eens zijn meegerekend. Roosen daal krijgt J90 millioen kg te verwer ken, waarvan 24 schepen 45 millioen kg. voor hun rekening zullen nemen, terwijl het spoor bovendien dagelijks 90 wagons van elk 20 ton zal aanvoe- De leek zou er bijna van gaan dui zelen, wanneer hij de enorme cijfers hoort, waarmee de suikerfabrieken te maken krijgen. Alleen de Coöp. Sui kerfabriek Dinteloord verwacht niet minder dan 540 millioen kilo bieten, waarvan er 450 millioen kg. per schip aangevoerd zullen worden. Hiervoor zyn 107 schepen met een laadcapaci- ren. De derde fabriek van het V.C.S.- „trio", Zevenbergen, zal 190 millioen kg. moeten verwerken, waarvan 80 millioen kg. door 43 schepen zullen worden vervoerd, terwijl het spoor da gelijks 45 wagons met bieten naar de ze fabriek zal dirigeren. De fabrieken ie Roosendaal en Dinteloord zullen Zaterdag gaan draaien, terwyl Zeven bergen begin volgende week in bedrijf komt. Vooral de grote „slok-op" Din teloord, welke een grote dagcapaciteit heeft, zal niet alleen uit Zeeland en Branbant, doch zelfs ook uit de Haar lemmermeer, Wieringermeer, N.O.- polder en Groningen haar bieten ont vangen. De Centrale Suiker My. krijgt eveneens druk werk, want deze krijgt uit Zeeland 110 millioen kg. bieten, terwijl spoor en scheepvaart tevens 10 millioen kg. pulp als retourvracht zullen moeten meenemen. Geen hoopvolle oogstverwachtingen. Over de oogst zelf zijn de verwach tingen niet hoog gespannen. Het slechte weer heeft een belangrijk min- Vervolg op pag, Z) Het departement van buitenlandse zaken heeft Dinsdag te Washington medegedeeld, dat Swiatlo belangrijke onthullingen heeft gedaan over de Amerikaanse schrijver Noel Field en dienst echtgenote, Herta, in Honga rije en van Noels broer, Hermann, een architect, in Polen. Het echtpaar Noel en Herta Field zijn het laatst in Praag gezien en be vinden zich, naar men aanneemt, in een Hongaarse gevangenis. Hermann zit, aldus het departement van bui tenlandse zaken, gevangen bij War schau. Naar aanleiding van de mededelin gen van Swiatlo heeft het departe ment van buitenlandse zaken Dinsdag een nota aan de Poolse en de Hon gaarse regering gezonden, waarin wordt geëist, dat Amerikaanse amb tenaren de drie Amerikanen mogen bezoeken en regelingen treffen voor hun onmiddellijke repatriëring. Prins Bernhard goot een staaf goud Gouden manchetknopen als geschenk Prins Bernhard heeft Dinsdag in een door hemzelf bestuurd vliegtuig laag over de nieuwste goudvelden van Westelijk Transvaal en Oranje Vrij staat gevlogen. De lucht was over 't grootste deel van de route bewolkt, maar de prins hield zijn Dakota be neden de wolken, kriskras laag over verschillende belangwekkende plaat sen vliegend, die hem werden ge- mijnkamer, de heer B. L. Bernstein. De tocht heeft anderhalf uur geduurd. In de mijn „St. Helena" te Welkom - gen staaf hij hij hem met één hand kon optillen. Dat kon echter niemand van het gezelschap. De heer Bernstein schonk de prins een paar gouden manchetknopen met zyn wapen er in gegraveerd. Plannen voor een efficiëncy-commissie. De ministers van financiën en di recteuren der centrale banken van de landen, die zijn aangesloten bij het in ternationale monetaire fonds en de wereldbank hebben, volgens officiële kringen te Washington, plannen be sproken voor de oprichting van een „efficiency commissie", welke de weg moet effenen voor vergroting van de wereldhandel. Deze commissie zou, wanneer zij mocht worden opgericht, middelen moeten trachten te vinden, om het in gewikkelde net van handelsbelemme ringen en beperkende valuta-maatre gelen te doorbreken, dat het handels verkeer blokkeert en verhindert, dat de valuta inwisselbaar gemaakt wor den. BLTIG. Wisselend bewolkt met enkele bui en. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust mogelijk harde Noord westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN. 30 September: Zon op 6.38 onder 18.22 Maan op 10.38 onder 19.03

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1