f KLANKBORD*) Senator Mc. Carthy heeft een berisping verdiend ov Nederlands legerkorps was in zeer bevredigende vorm DE MARECHAUSSEE-RESERVE WORDT GEREORGANISEERD D DRINKWATERVOORZIENING OP HET PLATTELAND i SS:1 ÜgÏÏS DINSDAG 28 SEPTEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Het Wereldgebeuren Helicopters voor de landmacht worden aangeschaft De oefening „Battle Royal" in West-Duitsland is Maandagmiddag te viei uur vrij plotseling geëindigd. De frontlijn tussen de beide strijdmachten werd op dat moment gevormd door het riviertje de Lippe. Wel was er door de Nederlandse troepen onder leiding van generaal Opsomer reeds een klein bruggehoofd over deze rivier gevormd, maar dit bruggehoofd zou. bij voortzetting van de strijd, waarschijnlijk niet stevig genoeg geweest zijn om het te behouden. Bij het beëindigen van de oefening werd echter dit bruggehoofd toch door de scheidsrechters aan de Nederlandse troepen toe gekend. Vandaag Dinsdag worden de toebereidselen voor de terugkeer ge maakt en Woensdag gaat het voor de Nederlandse militairen dan weer in de richting Nederland. Allen hebben daarbij de overtuiging, dat dc Nederlandse militairen het lang niet slecht hebben gedaan. De beslissing om de oefening te beëindigen werd door de Engelse com mandant genomen, omdat bij het betrekken van een nieuwe verdedigings gordel de manoeuvres al te lang zouden duren en ook omdat de troepen reeds uiterst zware dagen achter de rug hadden. Men was doornat van de regen en leefde de laatste dagen alleen nog op enthousiasme en strijdlust. Minister Staf verklaarde Maandag middag zeer tevreden te zijn over het optreden van de Nederlandse troepen. Maarschalk Juin had hem de avond tevoren verzekerd over hel Neder landse legercorps eveneens zeer vol daan te zijn. De Amerikaanse assis tent-staatssecretaris voor de defensie was nog iets verder gegaan en had de Nederlanders de beste van alle deelnemers aan deze oefening ge noemd. De verbindingen, aldus minister Staf, hebben beter gewerkt dan ooit, de technische dienst werkte snel en regelmatig, de ravitaillering stopte maar zelden. Negenmogendheden- conferentie begint vandaag Laatste dreigementen van Pierre Mendès-France Te Londen zyn Maandag door de daar aanwezige ministers van bui tenlandse zaken voorbesprekingen gevoerd voor de negenmogendheden- conferentie, die vandaag Dinsdag officieel begint. Minister Dulles had een gesprek met Pierre Mendès-France en met generaal Gruenther, de opperbevel hebber van de Navo in Europa. Latei- had hij nog een bespreking met de ministers van de Benelux-landen. Hij zou ook nog met Churchill spreken. Minister Eden confereerde met ver scheidene van zijn buitenlandse col lega's. De Nederlandse minister Beyen verklaarde redelijke hoop te hebben, dat men tot overeenstemming zou komen. Hij was optimistisch ge stemd. Maandag heeft Mendès-France in een vraaggesprek met een redacteur van een Amerikaans weekblad ver klaard, dat hij zich niet zal kunnen verzetten tegen een Duits lidmaat schap van de Navo, hoewel dat lid maatschap niet in het oorspronkelijke Franse plan was opgenomen. Maar dan moeten de mogendheden te Lon den de Franse voorstellen inzake de herbewapening van Duitsland aan vaarden, aldus France. Indien de Franse voorstellen te Londen van de hand worden gewezen, zodat de Franse Nationale Vergade ring zich alleen over opneming van Duitsland in de Navo moet uitspre ken, zal het volgens Mendès-France geheel onmogelyk zijn het parlement er toe te brengen daarmee in te stemmen. ZWARTKIJKERS. In West Duits land zijn tot nog toe 100.000 tele visietoestellen, maar bij de admini stratie van het kijkgeld kent men er maar 50.000. De anderen zijn zwart kijkers. EINDELIJK. De pianist Alfred Cor- tot 'Fransman) is 78 jaar. Hij speelt regelmatig drie uur piano per dag. maar nam deze zomer enkele weken vacantie. Daarna hervatte hij de studie. Vorige week verklaarde hij: „Ik ben tevreden... mijn spel gaat vooruit". SNELLE CARRIèRE. De Franse mi nister van overzeese gebiedsdelen, Robert Buron. is verknocht aan zijn fiets. Men vroeg hem, waarom hij geen ander voertuig kocht. Buron: „Toen ik minister werd, kwam ik in betere financiële om standigheden... daarom heb ik op mijn fiets een nieuwe versnellings naaf gekocht". TE VER. Mevrouw Winifred Maud Simmons te New Haw Engelandis te ver gegaan. Haar echtgenoot pleegde wel eens laat thuis te komen van toneelvoorstellingen enz. Ze be gon met s'n vals gebit in beslag te nemen en dat te verbergen Dat gaf herrie. Toen hy enkele we ken later weer om twee uur 's nachts thuis kwam wierp ze hem achttien eieren naar het hoofd. De rechter be sliste. dat dit alles tesamen voldoende redenen waren om aan de heer Sim mons een echtscheidingspapier uit te reiken. HOTEL. Judy Lewthwaite. de 35- jarige eigenares van het eerste hotel in Engeland, waar de gasten zelf kunnen uitmaken hoeveel zij willen betalen, heeft medegedeeld, dat haar experiment tien procent extra winst heeft opgeleverd. De fooien waren eveneens hoger dan normaal geweest Judy Lewthwaite gelooft, dat toe risten eeiT'ke mensen zijn, Zij zal haar experiment het volgend jaar voortzetten... De ministei ontkende, dat het lagere reserve-kader op sommige punten te kort was geschoten, wel gaf hij toe, dat er gebrek is aan beroepsofficieren, maar tekortkomingen bij deze oefe ningen waren daar niet uit voortge vloeid. In verband met de atomische oor logvoering zal de beweeglijkheid van de commandanten groter moeten wor den. De koninklijke landmacht zal de be schikking krijgen over een aantal he licopters. Hoeveel er dit precies zou den worden, kon de minister niet zeg gen, „maar", zo verklaarde hij, „wij hebben er zo al 35 nodig voor de com mandanten". Deze helicopters zullen organiek bij de koninklijke landmacht ingedeeld worden, dorh zij zullen in onderhoud kom»n bij de koninklijke luchtmacht, die ook de Diloten zal ke veren. Wat de uniformen beirelt /.nekt men naar een nieuwe gevechtskleding, die beter aan de weersomstandigheden moet zijn aangepast, dan de huidige Ook zal men het geklede tenue een voudiger maken. Voorts is het kogel vrije vesi nog steeds een onderwerp van studie. De samenwerking met de Engelsen in deze manoeuvre noemde de minis ter „zeer goed" Voor het eerst betaalt ons land mee aan de schade, die door de oefeningen aan wegen, bouwgrond en eventueel gebouwen is toegebracht Wij betalen die schade aan de Engelsen' aldus de minister „Wij kunnen dal doen in de vorm van een afkoopsom of door hel betalen van de werkelijke schade Wu zullen nog wel eens bekijken, wat het voordeligst is" Een tenslotte wees hij nog even op het voortreffelijke werk dat de mo biele bakkerij heeft verricht. „Dat is onze trots en wij zijn er zeer tevre den over". Ingedeeld bij de Nationale Reserve De minister van oorlog heeft zich met een brief tot alle leden van de marechaussée-reserve gericht. Hij zegt daarin, dat reeds geruime tyd de organisatie van de marechaussée- reserve de aandacht heeft van de be trokken autoriteiten. Dit onderdeel van de Nederlandse krijgsmacht, dat oorspronkelijk slechts tot taak had grensbewakingsdiensten te verrich ten, is sedert begin 1954 ook bestemd voor andere marechaussée-diensten, zoals het bewaken van stafkwartie ren, krijgsgevangenkampen, het ver richten Aan escortediensten enz. Teneinde de eenheid en samenwer— king tussen alle Nederlandse militaire vrijwilligersdiensten, alsmede de doel treffendheid bij de opleidingen en het beheer te bevorderen, is thans voor gesteld deze diensten onder een een hoofdige leiding te plaatsen. Als gevolg hiervan zullen de vrij willigers van de huidige marechaus sée-reserve (voorheen reserve-grens bewaking) als hulp-marechaussée in eigen opleidingseenheden worden in gedeeld bij de Nationale Reserve. De opleiding van de marechaussée-reser ve in vredestijd zal dan ook voortaan geschieden onder verantwoordelyk- neid van de inspecteur der Nationale Reserve. De oorlogstaak van de marechaus sée-reserve ondergaat hierdoor geen wijziging. De opgeleide hulp-mare- chaussée der Nationale Reserve vindt in pelotonsverband georganiseerd een oorlogsbestemming in de te formeren eskadrons der koninklijke marechaussée. De commandant en de afdelings commandanten der marechaussée-re serve gaan met hun onderhebbend personeel mee in de Nationale Re serve. Zij blijven belast met de directe vor- Geen wetsvoorstel voor zuivelproductschap In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer C. van den Heuvel, heeft de minister van land bouw medegedeeld, dat de regering niet voornemens is een wetsvoorstel in te dienen voor de instelling van een productschap voor zuivel. ming van de hulp-marechaussée vol gens richtlijnen van de commandant der koninklijke marechaussée. Maat regelen zijn in voorbereiding om te zijner tijd uit eigen personeel instruc teurs op te leiden. De voorgenomen reorganisatie maakt het onvermijdelijk, dat een nieuwe verbandacte aansluitend op de huidige wordt gesloten. In de overgangsbepalingen wordt echter zorg gedragen, dat degenen die een nieuwe verbandacte sluiten, voor wat betreft de reeds verkregen rechten zoals het recht om de verbintenis op te zeggen en het recht op een premie, niet in een slechtere positie komen te verkeren. De technische hogeschool te Eindhoven. Bij beschikking van de minister, van onderwijs, is benoemd tot lid van de commissie ter voorbereiding van een tweede instituut voor technisch hoger onderwjjs ir. S. J. van Embden, architect te Delft, teneinde deel te nemen aan de werkzaamheden van de sub-commissie voor de bouwvoor- zieningen. Hem is opdracht verleend voor het vervaardigen van schema plannen voor de sledebouwkundige en architectonische opzet van het technische hogeschool-complex te Eindhoven en het verrichten van de daarvoor voorbereidende werkzaam heden. Loonsverhosin? ;n agrarisch bedrjif. Naar aanleiding van de bekendma king van de regering inzake het toe slaan van een bedrijfstaksgewyze ioonsverhoging van maximaal 6% heeft de hoofdafdeling sociale zaken van de stichting van de landbouw de zer dagen een vergadering gehouden teneinde toepassing daarvan in het agrarisch bedrijfsleven onder ogen te zien. •De hoofdafdeling heeft besloten de organisaties in de gelegenheid te stel len, zich op korte termijn daarover te beraden. De hoofdafdeling zal weer bijeenkomen op 29 September a.s. ten- oui'.e een1 advies op tc stellen voor de by de loonvorming in de land- en tuin bouw in de provincies en rayons be trokken organisaties en de provincia le sociale secties, waarin de bespre kingen plegen te worden gehouden. Deze laatste zullen rond 1 October bijeenkomen. Op het spoorwegemplacement van Froyen-Nes. bij Tournai, jp een Fran se trein in botsing gekomen met een Belgische goederentrein. Beide machinisten werden gedood, terwijl de twee stokers verwondingen opliepen. Het eerste kind van prinses Ragnhild van Noorwegen en haar echtgenoot, de reder Erling Lorentzen, is ge doopt in de kerk van Aslcer, een klei ne gemeente buiten Oslo waar de residentie van de kroonprinselijke fa milie is gevestigd. Foto: een beeld uit de residentie „Skangum"het ver blijf van de kroonprinselijke familie, enige mijlen ten Westen van Oslo ge legen. Prinses Rdgnhild houdt de baby Haakon in de armen. Achter haar staan kroonprins Olav de groot vader van het kind (rechts), en ko ning Haakon VII, de overgrootvader naar wie het kind werd genoemd (links). Geen vergoeding voor oogstschade Op vragen van het Tweede Kamer lid, de heer Haken, heeft de minister van landbouw medegedeeld, dat het niet op de weg van de regering ligt vergoeding te geven aan de landbou wers in Twente en de Achtérhoek voor de schade welke door het jongste noodweer aldaar aan de oogst is aan gericht. Wel is een regeling op komst voor verlening van crediet op gun stige voorwaarden. OORDEEL VAN SENAATSCOMMISSIE Rapport van 40.000 woorden Een speciale commissie van onderz oek van de Amerikaanse senaat heeft Maandag de senaat aanbevolen senator McCarthy te berispen. De senaat zal dan beslissen of McCarthy's gedrag al of niet moet worden af gekeurd. Aanneming van een resolutie van afkeuring houdt in dat McCarthy in het openbaar wordt berispt en leidt op zichzelf niet tot ver lies van zijn rechten als senator. Het verslag van de commissie telt ongeveer 40.000 woorden. Een groot deel van de tekst is gewijd aan een samenvatting van het bewijsmate riaal. Gezegd wordt, dat McCarthy de se naat en een van de senaatscommis sies minachtend heeft behandeld. Ook dient McCarthy berispt te worden op grond van zijn gedrag in de kwestie met brigade-generaal Ralph Zwicker. De senaat zal op 8 November bij eenkomen ter bestudering van de aanbevelingen van de commissie Het eerste punt van beschuldiging aan het adres van McCarthy heeft betrekking oj> een subcommissie voor verkiezingen McCarthy had de com missie aan de kaak gesteld en geen gehoor gegeven aan haar uitnodigin gen of verzoeken om getuigenis af te legger, en om inlichtingen te verstrek ken over zijn activiteit. Het tweede punt vloeide voort uit McCarthy's onderzoek naar commu nistische infiltratie in legerinStellin- gen. Volgens McCarthy was een tand arts, dr. Peress, die als majoor in het Amerikaanse leger diende, commu nist. Bij dit onderzoek beschuldigde McCarthy de commandant van ma joor Peress, brigade-generaal Zwicker er van, ongeschikt te zijn om het uni form van een officier van het Ame rikaanse leger te dragen. Drie punten waarop een resolutie van afkeuring niet gerechtvaardigd werd genoemd, waren die betreffende het aansporen van ambtenaren tot schending van wetten, eden of in structies. het aannemen of gebruik van geheime staatsstukken en een aantal beschimpingen aan het adres Van medesenatoren. Illusies Di universiteitsprofessor Halvard Lange, die minister van buiten landse zaken in Noorwegen is, sprak onlangs over zijn verloren il lusies. In de twintiger en dertiger ja ren was hy een radicale pacifist zo van „het gebroken geweertje" en „geen man en geen cent" Toen kwam de Nazi-invasie in zijn vaderland en pacifist Lange, begreep, dal hierop alleen maar een antwoord met de wa penen mogelijk was. Hij trok mee naai het Noorden van zijn land met de laatste troepen die nog tegen Duit sers vocalen. Hij was veroindingsman voor de Noorse strijders die naar Zweden ontkomen waren enhij werd tensiote door dc overweldigers van zijn iana gegrepen Ze sloten hem jarenlang op in Sachsenhauscn. Daarmee verloor de socialist Lange zijn pacifistische illusies „Men moet'zo zei Lange, „zijn il lusies weten te begraven". Na de oorlog had hij een tweede il- usie: de Verenigde Naties zou den eun platform worden waarop men alle politieke conflicten zou op lossen. Hel ging allemaal anders met die politieke conflicten.ze werden niet opgelost, ze groeiden uit tot koude oorlogen en tot beperkte „hele" oor logen. waarbij tienduizenden doden vielen. Ook die illusie moest dus ten grave worden gedragen. Professor Lange had nog een derde illusie Hij was een warm voorstan der van de Nuordatlaiitische verdedi- gingsorgamsaiie.hij zorgde er voor, dat zijr land aan dal verdedigingsver drag deelnam en het deed hem veel genoegen, da' ook Denemarken en IJsland tot deze orginisalie toetraden. Enige jaren geleden moest men ech ter tot de conclusie komen, dat die Navo niet goed functionneren kan als Wesl Duitsland geen bijdrage tot de Europese defensie zou leveren. Er werd lang onderhandeldmen schiep het E.V.G-verdrag. dat een verlengstuk van de Navo zou zijn en dat West Duitsland binnen de West- europese defensie zou brengen. Pierre Mendès France gaf aan dat E.V.G.-verdrag kort geleden de dood steek Heeft daardoor ook de Navo al thans ten dele de doodsteek gekre gen en zal minister Lange opnieuw naar het kerkhof van zyn illusies moeten gaan om daar een van zijn geliefde denkbeelden by te zetten ver enkele dagen zullen wij het weten ais de Negenmogendheden -conferentie te Londen „draait", want in wezen wil die conferentie al leen maar het Navo-verdrag redden door alsnog de Duitse troepen in te schakelen bij de Westelijke defensie. Aan de vooravond van deze conferen tie heerst thans in Londen en Washington een soort plichtmatig op timisme. Men beweert dat alle ingedicn'de voorstellen evenzovele bases voor be sprekingen kunnen zijn en dat tal van bezwaren zullen „wegzakken". Voor dat optimisme is weinig reden. In de voorstellen van Pierre Mendès- France wordt het woord „Duitse sou- vereiniteit" niet genoemd In het memorandum, dat Adenauer indiende, staat het verlenen van sou- vereimteit voorop. In dat zelfde memorandum verlangt Adenauer gelijktijdige toetreding van Duitsland tot het verdrag van Brussel en tot de Navo. In de voorstellen van Pierre Men dès-France is geen sprake van gelijk tijdigheid. Hij wil toetreding van Duitsland tot de Navo verdedigen in de Franse Nationale Vergadering, maar dan moet men rekening houden met de grote kans. dat de Nationale Vergadering neen zegt. Men is het nog helemaal niet eens over de controle op de bewapening van Duitsland. Van Franse zijde meent men, dat die controle kan ge schieden door het Geallieerde Opper commando in Parijs- Duitsland en an dere landen menen, dat via het ver drag van Brussel een contróle-orgaan in het leven geroepen moet worden! it zijn slechts enkele punten. Het gemakkelijk zijn daaraan nog verscheidene andere punten toe te voegen. Dat is overbodig want het is klaar, dat de conferentie te Lon den bijeenkomt in een sfeer van grote onzekerheid Een sfeer, die met opzet is geschapen door Pierre Mendès- France. omdat hij meent daardoor een maximum-resultaat te kunnen berei ken en de Franse voorstellen aan vaard te krijgen, die enkele weken ge leden te Brussel reeds door de E.V.G.- landen werden afgewezen Het zou daarom verkeerd zijn indien men van de Londense conferentie op timistische verwachtingen had Pessi misme is eerder gerechtvaardigd! Audrey Hepburn, de filmster van Nederlandse afkomst, die door de film .Homan Holiday" bekend is ge worden, houdt van verrassingen. Be zorgde z'y eerst het bioscooppubliek een verrassing door haar spel, thans is zij tot grote verrassing van de bui tenwereld in het huwelijk getreden met dc acteur Mel Ferrer met wie zij in het stuk ..Ondine" op Broad way is opgetreden. Het huwelijk werd. gesloten in het kleine kapelle tje van Biirgenstock, waar zij reeds een maand verbleef om rust te ne men. Het bruidspaar verlaat de kapel na de huwelijksvoltrekking. Spoed gevraagd met aansluiting. Het secretariaat van de commissie grondgebruik van de stichting voor de landbouw heeft een rapport opge steld over de drinkwatervoorziening op het Nederlandse platteland. In dit rapport wordt geconstateerd, dat in 1950 18% van alle percelen in Neder land nog niet van leidingwater waren voorzien. Voorts bleek het platteland in deze een grote achterstand ten op zichte van de steden te hebben. In 1950 waren namelijk 63% der land bouwbedrijven in Nederland nog niet op het waterleidingnet aangesloten. In het rapport wordt de nadruk ge legd op de grote economische belan gen, die met de aansluiting van deze landbouwbedryven gemoeid zijn. Op Om de opbrengstvermeerdering te berekenen beveelt het rapport een aantal wetenschappelijke onderzoe kingen op dit gebied aan. Zonder overheidssubsidie is een uitbreiding van het waterleidingnet niet meer mogelijk. Na de oorlog is een interde partementale commissie ingesteld en op advies van deze commissie heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid een subsidieregeling getroffen, waardoor het mogelyk zal zijn om tussen 1954 en 1964 156.000 percelen aan te sluiten. In 1964 zullen dun nog 6,8%. van alle percelen niet zyn aangesloten. Ook na 1964 zal het probleem van de drinkwatervoorzie ning echter nog zeer urgent zyn. om- dut volgens het rapport in 1964 nog steeds 43,4% van alle landbouwbe drijven niet aangesloten zullen zyn. tere drinkwatervoorziening waar- schynlijk een aanmerkelijk hogere melkproductie zou kunnen bereiken 1 dan nu het geval is. I aan te dringen op een versnelde uitvoering van het ge noemde subsidieprogramma en voor de aansluiting van de resterende per celen aan de minister van landbouw. OEFENING BATTLE ROYAL GEËINDIGD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3