PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Verenigde Naties zijn op de verkeerde weg Nieuwe fase in stroomvoorziening van geheel Zeeland BILT VRACHTAUTO REED OP GROEP WIELRIJDERS BIJ KRUISPUNT PRINS BERNHARD BEZOCHT MIJN IN ZUID-AFRIKA 197e Jaargang-No. 228 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 28 Sept. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 13.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (bg.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwcrljstr. 2; Zierikzee, N Bogerdstr. C 160. telef. 26. MINISTER LUNS IN ALGEMENE VERGADERING Geen enkel internationaal belang door dispuut over Nieuw-Guinea geschaad „Wanneer de V.N. doorgaan met bittere debatten naar aanleiding van iedere willekeurige klacht, die bij haar wordt ingediend, werkt zy aan haar eigen ondergang. Wanneer belangrijke leden ertoe moeten overgaan bepaalde zittingen niet meer bij te wonen, omdat zij zich door het debat in hun elementaire rechtsgevoelens gekwetst achten, wanneer dit boven dien gebeurt in gevallen, waarin geen enkel gevaar voor de vrede dreigt en geen enkele regel van internationaal recht is geschonden, dan begeven wij ons op de verkeerde weg". Aldus minister Luns in zyn rede, welke hy Maandag hield in de Algemene Vergadering der V.N. Minister Luns betoogde, dat het door Indonesië ingediende agenda punt inzake Nederlands Nieuw-Gui nea onder dergelijke verschijnselen gerekend moet worden. De Neder landse regering zo vervolgde hij is van mening, dat geen enkel inter nationaal belang door het dispuut over Nieuw-Guinea wordt geschaad en zij ziet niet in, op welke wijze de toekomst van Nieuw-Guinea door een debat in de V.N. wordt gediend. „In het kader van dit algemene de bat kan ik slechts waarschuwen voor zulke agendapunten, die meer tot verbittering dan tot verbetering van onze betrekkingen kunnen leiden. De Nederlandse regering zal doen uit eenzetten waarom zij behandeling van het Indonesische agendapunt onge- rijmd acht en zij heeft voor het ove rige het vaste voornemen haar be trekkingen met Indonesië door een en ander niet te laten aantasten". Minister Luns opende zijn rede met er op te wijzen, dat het historisch oor deel over het welslagen of mislukken van de 9e Alg. Vergadering groten deels zal afhangen van het lot van één agendapunt. Van de vraag n.l. of men in staat zal zijn het probleem van de financiering van de economi sche ontwikkeling van ten achterge bleven landen tot een oplossing te brengen. Het zou, aldus de minister, onvergeeflijk zijn, indien wij zouden Minister Luns ..geen stap nader.. Militaire geheimen in Frankrijk uitgelekt Communisten in actie Majoor de Resseguier van het Pa- rijse militaire hof heeft besloten de Franse ministers en generaals, die geheime vergaderingen van de natio nale defensieraad hebben bijgewoond, te ondervragen in verband met het feit, dat de notulen van deze verga dering in communistische handen zyn gekomen. Hg heeft de inspecteur van politie Jean Dides ondervraagd, die werd ge schorst, nadat geheime militaire do cumenten in zyn bezit waren gevon den. Het betreft de notulen van drie ge heime vergaderingen ,van de nationale defensieraad. Het centrale comité van de commu nistische party had vier dagen later een gedetailleerd verslag van de ver gadering gehad, volgens welingelich te bronnen. Nederland en China Het persbureau Nieuw China meldt, dat volgens de premier van commu nistisch China, Tsjoe En Lai, voort gang gemaakt wordt met de onder handelingen tot verbetering van de betrekkingen tussen China en Noor wegen en China en Nederland. (Gelijk bekend heeft Nederland ruim twee jaar een zaakgelastigde te Peking, die tot taak heeft bespre kingen te voeren over de regeling der Nederlandse vertegenwoordiging al daar. Red.). falen onze historische taak te zien en te aanvaarden. Het vraagstuk van de economisch ten achter gebleven landen is thans in belang gelijk aan het vraagstuk van oorlog en vrede en het is er bovendien nauw mee verbonden. Minister Luns hoopte dat nog tij dens deze Alg. Vergadering tot instel ling van S..U.N.F.E.D. (Special Uni ted Nations Fund for Economie De velopment) zal worden overgegaan en verklaarde, dat Nederland bereid is een grotere bijdrage te leveren dan die, welke het tot dusver op het oog had. Voorts wees de minister nog op een andere taak voor de V.N.; de oplos sing van het vluchtelingen-probleem, waarna hij zijn rede besloot met een analyse van de huidige politieke toe stand. Geen stap nader „Men mag met voldoening con stateren, dat er op het ogenblik geen oorlog wordt gevoerd. Maar onze vol doening, dat de kanonnen zwijgen zou groter zijn, indien wij in alle oprecht heid zouden mogen verklaren, dat er vrede heerst in de wereld. Zelfbedrog is een kwade zaak, daarom is het rea listischer te erkennen, dat wij geen stap nader zijn gekomen tot een be ëindiging van de koude oorlog. De grote tegenstelling, die de wereld reeds jaren lang in kampen verdeeld houdt, duurt onverminderd voort. Slechts in het gebruik der middelen wordt, op het ogenblik althans, een heilzame matiging betracht", aldus minister Luns. Mao Tse Toeng president van Rood China Ingevolge de grondwet Mao Tse Toeng is Maandag door het Chinese volkscongres (parlement) eenstemmig tot eerste president van de Chinese volksrepubliek gekozen, aldus meldt radio-Peking. Tevoren was Mao's officiële titel voorzitter van de centrale raad der volksregering. De nieuwe post is ge schapen door de grondwet, die vorige week werd aanvaard. Tsjoe Teh, opperbevelhebber van het Chinese „volksbevrijdingsleger", werd tot vice-president gekozen. Mao Tse Toeng benoemde, in over eenstemming met de grondwet, de huidige premier, Tsjoe En Lai, op nieuw :n deze functie. Mao's verkiezing werd met een don derend applaus en uitroepen als „Wan soie^' (10.000 jaar) begroet. De wervelstorm in Japan Faalden de meteorologen Uit Tokyo wordt gemeldt, dat door de jongste wervelstorm in en om Ja pan een veerboot, vier koopvaarders van flinke afmetingen en 754 vissers vaartuigen in de golven verdwenen. Toen de veerboot „Doja Maroe" van zijn ankerkettingen werd losgeslagen, bedroeg de snelheid van de loeiende orkaan ruim 220 kilometer per uur. Onder de omgekomenen bevinden zich twee socialistische afgevaardig den van de Japanse Rijksdag en 48 Amerikaanse militairen. Amerikaanse watervliegtuigen en hefschroeftoestellen nemen thans aan de reddingswerkzaamheden deel. De directie der Japanse spoorwe gen heeft de leiding van het weer kundige instituut des lands verweten in zijn weersvoorspelling onvoldoende te hebben gewaarschuwd voor deze wervelstorm. Het was in de laatste tijd juist voorgekomen, dat het insti tuut waarschuwde voor in aantocht zijnde verschrikkelijke cyclonen, die zich evenwel niet hebben voorgedaan. Volgens in Yaounde ontvangen berich ten, is een veertigtal mensen in de ri vier de Sanaga in Frans Kameroen Ver dronken. na het omslaan van een veer pont bij een verkeerde manoeuvre. TWEE DODEN EN DRIE GEWONDEN Bij viaduct in Den Haag Twee personen zijn gedood, twee zeer ernstig gewond en één licht ge wond bij een verkeersongeval, dat Maandag omstreeks halfvyf gebeur de bij het kruispunt Parallel wég-Vail- lantlaan in Den Haag. Vijf wielrij ders, die op de Parallelweg voor de stopstreep wachtten, tot de op het kruispunt geposteerde verkeersagent de weg zou vrijgeven, werden van achter aangereden door een met vier ton zand geladen vrachtauto, waar van de remmen weigerden. De vijftigjarige mevrouw W. J. V.- P., wonende Tak van Poortvlietstraat te Den Haag en een nog onbekende man werden op slag gedood. De 45- jarige J. V., echtgenoot van de om gekomen vrouw, kreeg een bekken- fractuur en werd in ernstige toestand in het ziekenhuis Zuidwal opgenomen. Het dertienjarige meisje P. B. uit de Bresterstraat had een ernstige shock en vermoedelijk ook ander letsel. Zij is De nieuwe „Centrale Zeeland' te Vlissingen. Verkeersveiligheid was groter in 1954 Volgens berekeningen van de K.N.A. C., gebaseerd op voorlopige gegevens van het C.B.S., heeft de verkeerson veiligheid in ons land gedurende het eerste semester 1954, in verhouding tot hetzelfde tijdvak 1953, minder ongun stige resultaten opgeleverd dan de overeenkomstige verhouding 1953-1952. Hierbij merkt de K.N.A.C. op, dat de toeneming van de intensiteit van het verkeer in 1954 procentueel 25 pet. groter was dan in 1953. Over genoem de tijdvakken daalde het aantal ver keersongelukken relatief met onge veer 1/9, de procentuele verhoging van het aantal dodelijke slachtoffers daalde tot 1/7, van het aantal ernstig gewonden tot 2/3 en van het aantal licht gewonden tot de helft. Attlee wil Formosa aan Rood China geven Congres Labourpartij Te Scarborough in Yorkshire is Maandag het 53ste congres van de Britse Labourparty geopend. De voorzitter Burke drong aan op ont wikkeling en verdeling van de hulp bronnen der wereld voor het gemeen schappelijk welzijn. Een kwart van de bevolking leeft in politiestaten, hetgeen erg is, maar erger is, dat de helft van alle mensen leeft aan de rand van de hongerdood. Clement Attlee verklaarde tijdens het debat over de buitenlandse poli tiek, dat hij er voor was Rood China toe te laten tot de Verenigde Naties binnen niet al te lange tijd, ontrui ming van Formosa door de stryd- krachten van Tsjang Kai Sjek en uit eindelijke teruggave van dat eiland aan China. Attlee bepleitte een conferentie van de Grote Vier over de waterstofbom, die een groot gevaar vormt. Het partijcongres sprak zich met een geringe meerderheid uit voor het Zuidoostaziatisch verdrag. Het zal niet minder dan 58 resoluties tegen de Duitse herbewapening moeten be handelen. eveneens in het ziekenhuis Zuidwal opgenomen. Ook haar toestand is ernstig. Het veertienjarige meisje R. van S., wo nende Laakkade, kreeg slechts zeer licht letsel. De fietsen werden alle vernield. De verkeerspolitie heeft de vracht auto voor onderzoek in beslag geno men. De chauffeur verklaarde, slecnts met matige snelheid te hebben gere den. Het kruispunt Parallelweg-Vail- lantlaan ligt in de „put" voor het viaduct in de spoorlijn Den Haag Delft, zodat de wg ter plaatse helt. Zes procent ook voor Rijkspersoneel. Vorige week is de centrale commis sie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken bijeen geweest on der voorzitterschap van mr. P. A. G. Ubink, voorzitter dier commissie voor bespreking van een aan de mi nister van binnenlandse zaken uit te brengen advies omtrent een algemene salarisverhoging voor het rijksperso neel. De commissie besloot aan de mi nister te adviseren tot toekenning van een salarisverhoging van 6 pet. aan het gehele rijkspersoneel en aan de gepensionneerden uit overheidsdienst. Laatste Septemberdagen koud en buiig (Van onze weerkundige medewerker) Na de regen- en onweersbui en van Zondag, waarbij in Vlissingen 8 mm en in Bra bant plaatselijk 26 mm re gen viel, onderging het weer gistermiddag een langzame verbetering. Een rug van hoge luchtdruk trok in de afge lopen nacht met helder en windstil weer over ons land. Op vele plaatsen, vooral in het Oosten van ons land kwam in deze herfst de eerste zware m nachtvorst voor. De depressie, H die gisteravond Ierland bereik- te zal vandaag met regen en wind tot ons land doordringen. Ook na deze depressie zullen morgen weer opklaringen en p ook enkele buien kunnen voor in komen. De temperatuur blijft voor eind September te laag. Langs een omweg stroomt zeer p koude lucht uit het poolgebied H de Oceaan op, Tot boven Schot- li land kwamen hierin al sneeuw- p buien voor. lllllllIllllllIIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll GELUKBRENGER VAN REGEN Banket in Pretoria Prins Bernhard heeft als gast van de kamer der mynen van Transvaal en Oranje Vrijstaat een mijn van „Westrand Consolidated" bezocht. Beneden haalde de prins zich sok en been open aan een stuk draad. Snel liet men een paar nieuwe sok ken komen, terwijl de onbeteke nende wond met jodium werd be handeld. De prins schonk niet veel aandacht aan het voorval. Sir George Albu, president van de mijn, heeft de prins een stuk erts in een eiken kistje geschonken. Later, bij een bezoek aan 'n uraniumbedryf, kreeg de bezoeker 'n buisje uranium- poeder. Het gezelschap van de prins reed Maandagochtend door Krugers- dorp. Er stonden honderden mensen, sommigen met Nederlandse vlagge tjes, langs de hoofdstraat. Te Pretoria is Maandagavond een banket ter ere van de prins gegeven. Hij zei, dat de drang naar onafhan kelijkheid, waaraan Nederland heeft bijgedragen, een deel van het onver- Prinses Wilhelmina onthulde beeldje te Leiden Maandagmiddag heeft prinses Wil helmina een kort bezoek gebracht aan Leiden. Zij heeft daar een beeldje onthuld op de binnenplaats van het stadhuis. Dit beeldje is geschonken door koningin Juliana. Het beeldje stelt voor een jongen met een duif in de handen, het hoofd gericht naar de zich tot de vlucht ge reedmakende vogel. De duif heeft een belangrijke rol gespeeld tijdens het beleg van Leiden en ook bij het on derhouden van de contacten met En geland toen ons land door de Duit sers van de vrijheid was afgesneden. PROJECT VAN 47 MILLIOEN Vrijdag opent minister Zijlstra de Centrale Zeeland VRIJDAG zal minister Zijlstra de Centrale Zeeland van de Provinciale Zeeuwse Electriciteits Maatschappij openen en daarmede begint dan een nieuwe fase van de electriciteitsvoorziening in Zeeland. In dit geval mag men zeker de misschien wat versleten uitdrukking „een mijlpaal bereikt" gebruiken, want inderdaad betekent deze opening een zeer markant punt in de nog vrij jonge geschiedenis van dit Zeeuwse bedrijf. Het tijdvak, waarin men te maken had met allerlei nadelen van de vroegere met name in Zeeland sterk in zwang zijnde decentralisatie, is definitief afgesloten: de kleinere stroomcentrales in diverse plaatsen van het gewest zijn ver dwenen om plaats te maken voor de kloeke en moderne Centrale Zeeland te Vlissingen! Bovendien werd een transport- en koppelnet met bijbeho rende hoofd-verdeelstations opgebouwd. Aanvankelijk werd door het pro vinciaal bestuur voor deze werkzaamheden een totaal bedrag van 25 mil- lioen gevoteerd, maar door allerlei omstandigheden de Koreahausse, loonsverhogingen en uitbreiding van het aantal projecten zijn de totale kosten opgelopen tot ruim 47 millioen gulden! De directeur van de N.V. Provin ciale Zeeuwse Electriciteits Maat schappij, ir T. Michielsen, heeft tij dens een persconferentie een summier overzicht gegeven van de ontwikke ling, die zijn bedrijf sinds de oprich ting heeft doorgemaakt, een ontwik keling, die ir Michielsen aan de hand van diverse cijfers kon kenschetsen als een „gezonde groei". In diverse ge meenten van Zeeland werden destijds in het begin van de electriciteitsvoor ziening kleine centrales opgericht, ter wijl de P.Z.E.M. slechts in het Zuiden en Noorden van de provincie werk zaam was. De zogenaamde midden groep Walcheren en de Bevelanden viel buiten haar gebied. Zo werd Walcheren van stroom voorzien door een Belgische Maatschappij, die de tram tussen Vlissingen en Middelburg exploiteerde en in Vlissingen een cen trale had. Dit bedrijf werd pas in 1929 overgenomen en eerst toen kreeg de P.Z.E.M. te maken met Zeeland als geheel. Dat bracht in die dagen aller lei moeilijkheden met zich mee, vooral omdat de techniek nog niet zover was gevorderd, dat hindernissen als de brede zeearmen (Oosterschelde, Westerschelde, enz.) konden worden overwonnen. Het gevolg was een ster ke decentralisatie: Zeeuwsch-Vlaan- deren kreeg stroom uit een centrale bij Westdorpe, Walcheren en de Beve landen van Vlissingen én tenslotte de Noordelijke eilanden door middel van inkoop van stroom bij de Noord-Bra bantse zustermaatschappij. Het stroomverbruik nam echter in de loop der jaren steeds toe, zodat de cenrales te klein werden en uitge breid dienden te worden- In de oor logsjaren kwam men evenwel tot de conclusie dat men op deze onecono mische manier niet meer verder kon gaan en dat nagegaan diende te wor den hoe verbeteringen aangebracht konden worden. Daarbij kwam nog, dat in Zeeland het voedingsnet tevens dienst deed als transportnet, een si tuatie, die met het toenemen van het verbruik niet kon worden gehand haafd. Er werd toen een systeem ont worpen, waarbij er één centrale werd geprojecteerd, namelijk in Vlissingen, met transportkabels naar hoofdver deelstations in Goes en Westdorpe, een verdeelstation op Schouwen-Duive- land en met 'n koppelnet naar Noord- Brabant. Deze plannen werden in de jaren na de oorlog gerealiseerd en worden thans afgesloten met de ingebruikstel ling van de nieuwe Centrale Zeeland te Vlissingen. Waarom Vlissingen Waarom werd dit nieuwe bedrijf juist in Vlissingen gebouwd? Ir Mi chielsen behandelde deze vraag uit voerig, omdat in de loop der jaren ook andere plaatsen, zoals Goes, Mid delburg en ook wel Terneuzen, als ge meenten van vestiging werden ge- vreemdbaar erfgoed is geworden van ae Zuidafrikaanse natie, die haar eigen karakter heeft opgebouwd. Toen Jan van Riebeeck Nederland verliet, verliet hij een jonge natie, die juist de strijd om de vrijheid gewon nen had onder de bezielende leiding van het Huis van Oranje. In alle een voud had Van Riebeeck de geest der vrijheid naar het Zuiden van Afrika overgebracht. Deze geest was levend gehouden door hen, die later uit Ne derland en andere Europese landen naar Zuid-Afrika kwamen om een nieuw tehuis te stichten. De prins sprak zijn waardering uit voor de edelmoedige bijdragen uit al le delen van de unie ten behoeve van de overstromin-rsslachtoffers in Ne derland. In het bijzonder dankte prins Bomhard premier Malan voor diens initiatief bij het organiseren van de hulpactie, De nrins sprak in het Ne derland, Engels en Afrikaans. Loonsverhoging in het bouwbedrijf. De werkgevers- en werknemersor ganisaties in het bouwbedrijf hebben overeenstemming bereikt betreffende de loonsverhoging met 6 procent, wel ke uiteraard uitsluitend van kracht is voor de lonen, vastgelegd in de offi ciële loonregelingen. Aan het colle ge var rijksbemiddelaars is verzocht de nieuwe lonen bindend op te nemen, in de loonregelingen en deze van kracht te doen worden met ingang var dc betalingsweek, waarin 1 Octo ber valt. Voorts is aan het collége van rijks- hem iüdelaars verzocht in de loonre gelingen voor de burgerlijke- en utili teitsbouw, de wegen-, spoor en water bouw, de N.O.-polder en het straat- ma kersbedrijf de zg. franchisebepa- ling te verruimen van 6 tot 10 pro cent. De gezamenlijke organisaties heb ben besloten een ernstig beroep te doen op hun leden om mede te werken aan het herstel en de handhaving van orde en regel op het gebied der loon vorming, d.w.z. het eisen en betalen van hogere lonen dan wettelijk is toe gestaan, na te laten. De Japanse premier Joshida heeft Zon dag het eerste traject van zijn wereldreis dat hem naar Canada voerde, afgelegd. Hij is te Vancouver aangekomen. noemd. Aanvankelijk was het de be doeling om de bestaande centrale in Vlissingen uit te breiden, maar dat bleek op teveel bezwaren te stuiten. In Vlissingen was toen de beschikking te krijgen over een gunstig terrein, gunstig ook ten opzichte van het koel water. Dit water wordt namelijk aan het kanaal door Walcheren onttrok ken en via een afvoerkanaal bij de tweede binnenhaven gespuid op grote afstand van het aanvoerkanaal, zodat het verhitte water geen invloed op het nieuwe koelwater uitoefent. Bo vendien bevindt zich in Vlissingen de voornaamste industriële afneemster, de Koninklijke Maatschappij „De Schelde", zodat alles hijeen genomen de Scheldestad als plaats van vesti ging voor de nieuwe centrale het beste bleek. (Vervolg op pag. 4) DE VERWACHT... PLAATSELIJK REGEN. Toenemende bewolking met plaat selijk enige regen. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Dezeifde tempe raturen als gisteren of iets lagere. ZON EN MAAN. 29 September: Zon op 6.36 onder 18.24 Maan op 9.29 onder 18.39

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1