Verenigde Staten willen geen verbod van atoombom JIMMY BROWJN bij de Recherche ALGEMENE VERGADERING VAN DE POLDER WALCHEREN JAARVERGADERING ARJ0S STUDIECLUBS IN ZEELAND Ochtendhoest Rokershoest DOMPROOST Kwitanties Rekeningen Van de Velde Haarkleurkam „RENO" /ttciïe-shcw van BREI-M0DELLEN MAANDAG 27 SEPTEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 EISENHOWER'S ATOOMBANK Krachtigste defensiemiddel tegen aanvallen Dc Verenigde Staten en de Sowjet-Unïe hebben Zaterdag, in onderling overleg, voor de eerste maal bijzonderheden gepubliceerd over de Ameri kaanse voorstellen voor een internationale atoombank en de mislukte po gingen van de twee landen om tot overeenstemming over het plan te komen. Het „state department' verstrekte Zaterdag aan de pers twaalf nota's memoranda en aide-memoires, die in Washington en gedurende de vier- mogcndhedenconferentie die in Februari in Berlijn is gehouden, zijn uit gewisseld. Uit deze stukken blijkt, dat geen overeenstemming werd be reikt, doch dat beide landen bereid zijn de onderhandelingen voort te zetten. Op 19 Maart j.l overhandigde mi nister Dulles aan de Russische am bassadeur in Washington, Zaroebin, aanvullende bijzonderheden ter ver duidelijking van de voorstellen, zoals deze door president Eisenhower op 8 December van het vorige jaar in de algemene vergadering van de Ver enigde Naties waren geschetst. Deze voorstellen omvatten: 10verdracht aan een internationaal orgaan van voorraden normaal en verrijkt uranium, thoriummetaal, u 233, u 235, u 238, plutonium en ver wante stoffen door de Verenigde Sta ten, de Sowjet-Unië en. andere landen die dergelijk materiaal bezitten. O Toewijzing van deze materialen door het internationale orgaan ten behoeve van landbouw, geneeskunde en op de duur voor het opwekken van energie aan andere landen. O Benoemen van een gouverneurs- raad voor het internationaal or- .gaan, met beperkt lidmaatschap, waarin zowel bijdragende als ontvan gende landen zouden zijn vertegen woordigd. A Sluiten van een verdrag tussen alle landen, die zouden willen deelne men aan het plan, ter bepaling van normen en beginselen waaronder het orgaan zou werken. C Uitwisseling via het internationaal orgaan van inlichtingen over ont wikkeling van atoomenergie voor vre- desgebruik. A Levferen van „gelijkwaardige" bij- dragen door de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie van atoommate- riaal om het plan in werking te doen treden en afstaan van het materiaal aan het internationaal orgaan. Men is nooit tot feitelijke bespre king van deze punten gekomen. Bij het overleg tussen Dulles en Molotow tijdens de Berlijnse conferentie stel de Dulles voor de inleidende onder handelingen te beperken tot de Sow jet-Unie en de Verenigde Staten, ten einde geheimhouding le verzekeren en te voorkomen, dat een der partijeri er propagandistische munt uit zou slaan. Van het begin af eiste Molotow een onvoorwaardelijk verbod van atoom- en waterstof- of andere wapens voor massavernietiging, aangezien, naar hij zei, productie van atoomenergie voor vredesgebruik als bijproducten mate riaal zou opleveren, dat gemakkelijk gebruikt kon worden voor atoom- en waterstofbommen. Volgens hem maakte het Amerikaanse voorstel geen einde aan de bewapeningswed loop en hij wilde de Amerikaanse voorstellen dan ook beschouwd zien „als een aanvulling, nadat overeen stemming zou zijn bereikt" over de fundamentele kwestie van verbod van atoomwapens. Dulles' antwoord was, dat de door Eisenhower gedachte atoombank slechts een begin betekende, waar door het echter gemakkelijker zou worden om het moeilijke vraagstuk van „doelmatige controle op atoom energie voor militaire doelen" op te lossen. Ook bij latere wisseling van nota's kon geen overeenstemming bereikt worden over dit punt. Donderdag j.l. verklaarde Dulles in de vergadering van de Verenigde Naties, dat bij aan vaarding van het Russische voorstel, de vrije landen zouden moeten afzien van hun krachtigste verdedigingsmid del tegen aanvallen (Slot van pag. 1). bij de Polder geen enkele compensatie bestaat tegenover de salarisverhogin- ten, hetgeen bij overheidsinstanties ank zij de belastingen nog wel het feval zou zijn. De heer v. d. Feltz zag e noodzaak van salarisverhoging niet in „meer werk" achtte spr. geen motief daar hij zulks min of meer het risico van het vak achtte. De heer J. Bosselaar wees er op, dat het Rijk een deel van de verantwoor ding draagt en tenslotte kwam de ko mende loonronde van 6 nog in het geding. De voorzitter betoogde o.m., dat een goede salariëring van het perso neel slechts in het belang van de Polder Walcheren kon zijn en dat in zyn de toekomst wellicht eiugf satie kan worden verwacht uit "het ge compen- „Waterschapsfonds". Het in te voe ren rangenstelsel lichtte spr. uitvoe rig toe en voorts wees hij nog op de toegenomen verantwoording, met na me voor het technisch personeel. Ten aanzien van de komende loonronde, die het voorstel min of meer door kruist, kon de voorzitter geen mede delingen doen. De heer Van Lynden wees er naar aanleiding van een vraag van de heer Versluis over mogelijke kos tendekking door het Rijk nog op, dat een kostenvergoeding van 8 voor werken aan herstel oorlogsscha de in de pen is, maar dat er nog altqd een tekort bestaat van f 460.000. Tot nu toe is over 1954 f 70.000. aan oorlogsschade ontvangen, doch zulks heett geen invloed op het drjk- feschot en vermindert slechts het estaande tekort. Het voorstel tot herziening der wedden van de ambtenarenkosten rond f 16.000.'s jaars) werd ten slotte z.h.s. stemming aanvaard, evenals de voorstellen tot wijziging van het Ambtenaren-reglement Wal cheren en hot Arbeidsovereenkom- stenbesluit Walcheren, in verband met de toekenning van een vacan- tïe-gratificatie. Een aanvullend sala ris werd toegekend aan de machinist over de jaren 1953 en 1954 en voorts besloot men tot het verpachten van het jachtrecht op de zee- en binnen dijken aan de Zuidwatering. Dispuut over dijk Over het verzoek van het dagelijks bestuur tot het verlenen van een crediet groot f 550.000.voor verho ging van de zeedijk aan de Zuidwate ring, tussen de forten Rammekens en Zoutman, ontstond een kort dispuut tussen mr. P. Loeff (als minderheid in het bestuur) en de voorzitter. De heer Loeff trok de noodzaak van dijksverhoging op dit gedeelte en op dit ogenblik in twijfel, daar naar zijn mening het Rijk in het ka der van algehele herziening der zee weringen ook dit gedeelte onder de loupe zou nemen. „Het doorstond de stormvloed van Februari 1953 glans rijk", aldus spr., die van mening was, dat herstel van dit dijkgedeelte geen zin zou hebben, zolang alle dijken niet eenzelfde verbetering hebben onder gaan. De mening van de voorzitter stond hier, zoals hij zeide, „loodrecht tegen over". De heer Van Lynden achtte het absoluut onverantwoordelijk om de dijk in deze toestand te laten en zei- de, dat deze dijk de stormvloed niet bepaald glansrijk had doorstaan. Na enige discussie werd het voor stel om de dijk te doen verhogen tot 7.50 m plus N.A.P. en de verdere no dige voorzieningen te treffen, in stemming gebracht. Het werd met 18 tegen 9 stemmen aanvaard. De begroting Bjj de behandeling van de begro ting 1955, welke dank zij de verho- Vereniging voor kadaster en landmeetkunde De vereniging voor kadaster en landmeetkunde heeft Zaterdag onder voorzitterschap van ir. W. A. van der Werff uit 31iddelburg te Arnhem haar algemene vergadering gehouden. Men ging accoord met het be stuursvoorstel tot storting van f 175 in het werkfonds, bestemd voor het congres van het F.I.G. (féderation in ternationale geometre), dat in 1957 in ons land en wel in Amsterdam of Den Haag zal worden gehouden. De financiële consequenties zijn belang rijk voor de Nederlandse landmeet kundige federatie, waaronder de vere niging voor kadaster en landmeet kunde ressorteert als een der groot ste „aandeelhouders". Van deze zijde zal daarom getracht worden over een periode van vier jaar een zeven tien mille bijeen te krijgen voor het werkfonds, op een totaal voor het fonds benodigd be drag van tien vijftien mille. Materieel van tram te Amsterdam verouderd In het eindrapport over de Amster damse gemeente-tram wordt de eer- Timmermans in voorlopig Nederlands elftal Voor wedstrijd tegen Rot Weiss De Keuze Commissie van de K.N. V.B. heeft het voorlopig Nederlands elftal, dat Woensdag 29 September te Nijmegen een oefenwedstrijd speelt tegen Rot Weiss (Essen) als volgt samengesteld: doel: Steiger (PSV); achter: Wiers- ma (Donar) en Tebak (Eindhoven) midden: Klaassens (VW), Van der Hoek (Feyenoord) en Jansen (ADO); voor: Brooymans (RAC), Van Beur den (BW), Cor van der Gyp, (Em ma). Timmermans (ADO) en Lui ten (DOS). Reserves zijn Van der Wint (VSV) Kuys (Haarlem), Terlouw (Sparta). Bennaars (Dosko) en Roosenburg (Sneek). Rot Weiss zal in de volgende op stelling verschijnen: doel: Herkenrath; achter: Schaffner en Goebel; midden: Jahnel, Wewers en Wientjes; voor: Rahn, Vordenba- umen, Gottschalk, Islacker en Ter- math. Tot de reserves behoort de oud- HBS-er Fred Röhrig. De 26-jarige Frits Herlcenbach is een der meest bekende doelverdedi- gers van Duitsland. Hij verdedigde gisteren het doel van Duitsland in de wedstrijd tegen België te Brussel. De meest beroemde speler is evenwel de 25-jarige Helmut Rahn, die aan alle wedstrijden van het tournooi om het wereldkampioenschap heeft deel genomen. In Californië woeden grote bosbran den. Drie mensen, die bezig waren met blussen, zijn in de vlammen omgeko- Driehonderd mensen zijn naar el- st« conclusie van het interim-rapport overs.br.cht en vele anderen staan volledig gehandhaafd: °m hu" Een groot deel van het electrisch gen 6 ver a en trammaterieel is als verouderd te be- schouwen. De inrichting en de onder- In de bijgebouwen der Gereformeer de Kerk te Goes kwamen Zaterdag middag de Provinciale ARJOS studie clubs uit Zeeland in jaarvergadering bijeen onder voorzitterschap van de heer Rouw te Goes. Nadat de voorzitter de bijeenkomst met een kort welkomstwoord had ge opend, bracht de penningmeesteresse haar jaarverslag uit Een klein batig saldo was het resultaat van een jaar vol bezuinigingen. De rekening en be groting voor het nieuwe jaar werden goedgekeurd. Het jaarverslag van de secretares se, mej. J. de Buck uit St. Laurens getuigde van activiteit en dankbaar heid voor de resultaten. Momenteel zijn er in Zeeland 26 studieclubs met 316 leden. Het bestuur had in het af gelopen jaar enkele wijzigingen on dergaan. De heer P. Lenssen uit Wa terlandkerkje verving de heer A. I. Catsman Jr. uit Aardenburg, terwijl B. Koole Jr. uit Souburg voorlopig de plaats in moest nemen van de heer L. de Bruyn, die wegens langdurige ziekte moest bedanken. Voor het nieu we seizoen staat een indrukwekken de lijst van activiteiten op het pro gramma. Zo zullen enkele leden aan de Studieconferentie deelnemen, wel ke op 15 en 16 October te Driebergen zal worden gehouden en zullen dan het onderwerp „Sociaal-economische problemen" op alle clubs behandelen. Voorts zal getracht worden de clubs te Borssele, Kruiningen en Zierlkzee enigszins nieuw leven in te blazen, terwijl de A.R.-jeugd te Wolphaarts- dijk, Heinkenszand, Anna Jacobapol- der, St. Annaland en Zaamslag in één club bijeen gebracht zal worden. Eveneens zal getracht worden dit najaar een gecombineerde vergade ring met de Christ. Hist. Jongeren groep te houden. In overweging werd genomen dit seizoen weer een voor- jaarstoogdag te organiseren. Er zul len pogingen in het werk gesteld wor den een groep leden speciaal in de internationale vraagstukken te in strueren. Bij de bestuursverkiezing werd mej. J. de Buck met algemene stemmen herkozen, terwijl in de plaats van de heer J. Wondergem uit Oostkapelle werd gekozen de heer Adr. Mal jaars uit Oostkapelle. Als bestuurslid van de Nationale Organisatie werd herkozen de heer C. Balkenende te Biezelinge, terwijl mej. J. de Buck als plaatsvervangster werd benoemd. Een rapport van de voorzittersvergadering werd na een kleine discussie goedgekeurd. Vervolgens hield dc secretaris van de Nationale Organisatie, de heer Sj. Jonker uit Den Haag een interessante causerie over „De situatie van de po litieke jeugdbeweging in Nederland". Na eerst de toestand bij de andere organisaties te hebben geschetst, ging spreker dieper in op de vraag, of de verhouding ARJOS—part|j wel juist is. De partij moet beseffen dat ARJOS- werk partijwerk is. Het partijappa raat is verouderd. De mens van van daag vraagt niet naar „De strijd der Geesten", maar naar concrete feiten. Daarop zullen wjj onze organisatie moeten instellen, mits het beginsel voorop blijft staan. Nadat nog gezongen was Fs. 89 8 werd deze interessante vergadering door de heer Jonker met dankzegging gesloten. houdstoestand van dit materieel ver tonen mede daardoor verschillende gebreken, welke veroorzaken, dat een deel van het trammaterieel niet in al le opzichten aan de te stellen eisen voldoet. Hoewel de genomen remproe ven geen onbevredigend resultaat hebben opgeleverd, is verbetering van de inrichting en onderhoudstoestand van een deel van het trammaterieel op korte termijn gewenst. Geen goedkeuring voor ziekenhuisbouw Voor gebouwen in de sector gezond heidszorg en hygiëne in 1955 is een bouwvolume geraamd van in geld uitgedrukt 31.000.000. Daar reeds in 1954 en voorgaande jaren rijksgoed keuring is verleend aan een aantal plannen voor inrichting op dit gebied die in 1955 een bouwvolume vereisen, dat de 31.000,000 benadert of over schrijdt, betekent dit, dat in de ko mende twaalf maanden geen enkele rijksgoedkeuring in deze sector kan worden verleend. ging van het dijkgeschot sluit, wees ae voorzitter ei- in een toelichting o.m. op, dat de Deltawet binnenkort licht zal werpen op het vraagstuk van versterking der zeeweringen en dat op de Rijksbegroting 1955 een millioen voor de Polder Walcheren is aangevraagd. Spr. memoreerde nog. dat f 5.442.254.35 is uitgegeven voor herstel van de schade, aangericht door de stormvloed in 1953 en dat tot dusverre van het rijk f 3.287.688,34 aan voorschoten is ontvangen. Ten slotte zette hij nog eens de noodzaak van dijksverhoging uiteen, waarna 'n uitvoerige discussie over de verho ging van het dijkgeschot ontstond. Op diverse vragen antwoordde de voorzitter o.m., dat het dijkgeschot gezien de huidige omstandigheden in de nabije toekomst wellicht „knel lend" hoog zou kunnen worden. Uit de vergadering' gingen enige stem men op tegen het „onrecht", dat ont stond na de herverkaveling en men drong er bii de voorzitter met klem op aan in deze nogmaals stappen te doen. De heer v. d. Feltz overwoog een ogenblik een motie in to dienen, doch zag hier weer van af en ten slotte verzocht de voorzitter de argu menten nog eens duidelijk aan het dagelijks bestuur uiteen te willen zet ten, opdat men kan overwegen een en ander onder de aandacht van de minister van landbouw te brengen. Vooralsnog dient de heffing van het dijkgeschot echter te geschieden naar de kadastrale oppervlakten, daar er geen andere maatstaven zijn. Bij de artikelsgewijze behandeling van de begroting werd tenslotte op voorstel van mr. Portheine nog be sloten de post „jaarwedde raden" van f 3120.te brengen op f 3600.Na benoeming van leden der financiële commissie 1955 en 1956, leden en plaatsvervangende leden van het stembureau voor 1955 en vaststel ling vervaldata dijkgeschot, volgden rondvraag en sluiting. 68. Meneer Petit Four, die dagenlang had opgesloten gezeten en die zich zelf bijna had opgegeten van erger nis. had toen hij het politiebureau had verlaten slechts één wens: Hij wilde Jimmy Brown spreken. Hij wilde Jimmy Brown onmiddellijk spreken, want dat was naar zijn mening de enige, die hem zou kunnen helpen. Hij informeerde links en rechts naar Jimmy's adres en toen hij dat eenmaal had, nam hij een taxi en ïeed regelrecht naar zijn huis. Miebet deed hem open en vertelde hem dat Jimmy niet thuis was en dat hij naqr zij vreesde voorlopig wel niet thuis zou komen. „Ja maar, beste vrouw", zei meneer Petit Four „Ik moet hem dadelijk en onverwijld spreken. Kunt u me dan niet vertellen waar hij heen is gegaan. Het is wer kelijk van het allerhoogste belangt" Neen, Miebet wist dat niet. Het speet haar bijzonder, maar zij wist het nietMeneer Petit Four droop diep teleurgesteld af, maar hij had nog geen tien stappen gedaan of er liep hem iemand achterna-Het was Jackie, die meneer Petit Four toefluisterde: „Meneer, ik hoorde u met Miebet praten. Ik ben 't zoontje van meneer Brown en ik kan u misschien wel helpen. Ik weet niet waar mijn vader naar toe is gegaan, maar ik weet wél, hoe hij eruit ziet. Hij heeft zich namelijk vermond, ziet u". Meneer Petit Four was verrast stil blijven staan. „Beste jongen", zei hij. ..Het is van het allerhoogste gewicht dat ik met je vader in contact treed. Misschien kun j(j mij inderdaad helpen Met grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van ons Zoontje en Broertje JOOS COENRAAD. C. M. VISSER. A. VISSER-N E YS SEL. ANNEMARIE. Vlissingen, 26 Sept. 1954- Eedestraat 18. Tijdelijk: St. Joseph Zieken huis, kamer 55. Zaterdag, 25 September hebben zich verloofd: RIE HUBREGSEN JAN DE KLERK De Heer en Mevrouw 3IULLER—MINNEMA hopen te ontvangen op de Zondagen 3 en 10 October 1954 van 3 tot 5 uur n.m. Middelburg, Berkenlaan 3. Te koop te Vlissingen EENVERDIEPINGSHUIS in Centrum, oude stad. Na 1 Oct. a.s. leeg te aanvaarden. Br. lett. V 18, Bur. P.C.Z., Vlissingen. Vlissingen Hogeweg 169 Margrietenlaan 17. VERLOOFD: JEANNIE VAN BEDAF en WIM DINGE3IANSE Amsterdam, 25 September 1954. ONDERTROUWD F. R. L. 31. VAN WAES 31 r. H. J. 31. STIEGER De huwelijksinzegening zal plaats hebben op Donderdag 14 October a.s. te 10.30 uur in de parochiekerk van O.L. Vrouw-Visitatie te West- dorpe. Westdorpe A 43 UT Sept. '54. HoedekenskerI Gelegenheid tot gelukwen sen van 12.3013.30 uur: A 43 te Westdorpe. mat U af - Irriteert Uw keel - houdt U uit de slaap. Laat hoest U niet langer plagen. Dit is de genezing I rnËüwT Neem bü het slapen gaan en s morgens na het ontbijt 'n Domproost tablet. Zonodig in de loop van de dag nog eens. tot maximaal tablet ten per dag. Verrassend resultaat! Drukkerij Walstraat 5860, Tel. K 1184—2355, MODEHUIS „DE MEERMIN" St. Jacobsstraat 11 Telefoon 467 VLISSINGEN. Wij brengen: Een BLOUSE met ever-stiff- kraagje met korte aangeknipte mouw in zes modekleuren g yg Een blouse in prachtige krimpvrije popeline, geschikt om onder een vest of deux-pièces te dragen. Ook lever baar met drie-kwart mouw. AUTOMATISCH BEVEILIGDE OVERWEG Op Donderdag 30 September 1554 des morgens 11.00 uur zullen de afsluitbomen van ae overweg in de Weg naar de Mairedijk bij km 29.487 van de spoorweg Roosendaal- Vlissingen in de Gemeente Rilland-Bath worden weggenomen. Dc waarschuwing van het wegverkeer zal ge schieden door seinen, die de komst van een trèin automatisch aankondigen. Deze seinen worden getoond onder de bij de overweg rechts van de weg geplaatste waar schuwingsborden en wel: hetzij een GROEN knipperlicht met 45 knip peringen per minuut, hetgeen betekent: er is geen trein in aantocht; hetzij een ROOD knipperlicht met 90 knip peringen per minuut, gelijktijdig met het lui den van een bel, hetgeen betekent: STOP, er is een trein in aantocht; hetzij een ORANJE NIET knipperend licht, hetgeen betekent: de seininrichting is buiten werking. SI3ION DE WIT N.V. heeft in haar filiaal te Mid- I delburg plaats voor een Flinke Bediende (16-23 jr.) Goede loonregeling. Degelijke opleiding tot win- k keiverkoper en bij gebleken geschiktheid tot i§ filiaalchef. Schriftelijke sollicitaties te richten aan Simon de H H Wit N.V., Personeelsafdeling, Postbus 2 te g t Zaandam. 2 De enige haarkleurkam ter wereld met echte kleurkrachtI Verft grijzend haar natuur getrouw Bestel Uw kleur: Goudblond, middelblond, donkerblond, bruin, donker bruin. kastanje, zwart. 4 WUWBI Geeft niet «f I MET GARANTIE F 9.SO Remboni. Imp, W. Tbouet, Postbus 431, Den Haag OP DE CHRISTELIJKE PSYCHIATRISCHE INRICHTING „VREDERUST" TE BERGEN OP ZOOM, gelegen in een mooie bosrijke omgeving, kunnen voor de opleiding voor het Rijksdiploma Zieken verpleging B. geplaatst worden LEERLING VERPLEEGSTERS EN -VERPLEGERS. Nieuwe aantrekkelijke salarissen. Gunstige arbeidsvoorwaarden. Tevens kunnen in de opleiding enkele VERPLEEGHULPEN beneden 18 jaar, worden aangenomen. Sollicitanten van Christelijke huize gelieven zich te wenden tot de Geneesheer-Directeur, die gaarne verdere inlichtingen verstrekt. SCHEEPJES WOL presenteert U: WOENSDAG 29 SEPTEMBER in het Schuttershof te Middelburg Eerste show: 's middags 2.15 uur. Tweede show: 's avonds 8 uur. Wéér hebben de meest vooraanstaande ontwer pers htm krachten ingespannen om U ook voor dit Najaar een verrukkelijke serie originele Brei- modellen ter beschikking te stellen. Wat de man nequins U tonen aan gebreide kledingstukken voor dames, heren en kinderen, kan direct zelf door U worden na-gebreid. Het SCHEEPJES-SHOWBOEK 1954, waarin alle getoonde modellen met volledige brei-aanw(jzin gen zijn opgenomen, is op de Show verkrijgbaar. Toegangskaarten vanaf heden verkrijgbaar in diverse wolzaken, en op 28 en 29 September van 5 tot 7 uur aan de zaal. Voorzover nog voorradig ook een uur voor de aan vang van elke Show. Toegangsprijs 0.75 inclusief consumptie. SCHEEPJESWOL U vaart er wèl bij. Het oude, vertrouwde merk, dat U zoveel service geeft!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 7