ITANECT Oud kerkgebouw in Serooskerke wordt verbouwd tot dorpshuis Zeeuwse Almanak HERVORMDE JEUGDRAAD VAN GOES OPENT WINTERSEIZOEN JTheRoöe Cinemascope Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 27 SEPTEMBER 1954 GESPREK MET BURGEMEESTER Restauratie van de toren en aanleg van een sportveld Over enkele maanden zal het 1720 zielen tellende Walchersc dorp Seroos kerke de beschikking: krijgen over een ruim en prima ingericht dorpshuis. Vooral in de laatste jaren heeft zich de behoefte aan een dergelijk ge bouw sterk doen gevoelen. Het aantal verenigingen in Serooskerke is toe genomen en bij herhaling is nit deze kringen de wens naar voren gekomen om een eigen dorpshuis te bezitten. Het gemeentebestuur had een open oog voor de problemen van de verenigingen. Maar waar een geschikt gebouw te vinden? Toen vorig jaar door de ingebruikneming van de nieuwe Gere formeerde kerk het oude kerkgebouw, dat van 1868 dateert, leeg kwam te staan, greep liet gemeentebestuur zijn kans. Het kocht de oude kerk en gaf opdracht aan de aannemersfirma Geschiere te Middelburg om dit kerkge bouw te verbouwen tot dorpshuis. Burgemeester P. Dregmans, met wie wy dezer dagen een gesprek hadden, deelde ons mede, dat nog in de loop van deze winter het dorpshuis in ge bruik zal kunnen worden genomen. Dregmans. zal dit najaar tevens een aanvang worden gemaakt met de aanleg van een sportveld annex speelweide. De grond hiervoor is toegewezen door de Herverkaveling. De totale oppervlakte van het ter rein bedraagt 1,6 ha Wensen Burgemeester Dregmans. die ruim 24 jaar aan het hoofd staat van Serooskerke en in dit welvaren de dorp nog 8 jaar langer de functie van gem een te-secretaris vervult, heeft natuurlijk ook zijn wensen. Plannen, die hij zo graag verwezen lijkt zou zien, maar die momenteel Met de verbouwing en inrichting van het dorpshuis is een belangrijk bedrag gemoeid. Uit het cijfer dat de burgemeester ons noemde, blijkt, dat de gemeente Serooskerke voor het culturele leven een groot finan cieel offer heeft gebracht. Het dorpshuis omvat een ruime zaal, die tevens gebruikt zal wor den als gymnastieklokaal voor de leerlingen van het lager onderwijs, voorts een flink toneel, buffet, toi letten enz. De exploitatie van het gebouw berust bij de gemeente. Restauratie Een ander en niet minder be langrijk werk, dat thans wordt uitgevoerd, is de grondige restaura tie van Serooskerke's toren. De toren en de aangebouwde Ned. Herv. kerk dateren uit de 15e eeuw. Enkele jaren geleden kwamen bij herstellingswerkzaamheden aan de toren ernstige gebreken aan het licht. De buitenmuur aan de West kant week gevaarlijk uit. Een in grijpende restauratie bleek noodza kelijk. De kosten hiervan zijn be groot op 40.000. waarvan het Rijk de helft betaalt. De rest komt voor rekening van de gemeente en de provincie. Bij de restauratie wordt er naar gestreefd, de toren zoveel mogelijk in zijn oude toestand terug te bren gen. Zo zal o.m. boven de ingang van de toren een glas-in-lood-raam wor den aangebracht. Ook vroeger heeft een dergelijk raam de toren ge sierd, maar toen dat kapot was, heeft men, waarschijnlijk door geld gebrek. de open ruimte laten dicht- metselen. De restauratiewerkzaamheden zullen nog ongeveer een half jaar in beslag nemen. Sportveld Behalve deze werken, waarin Se rooskerke grote bedragen heeft ge ïnvesteerd, aldus burgemeester de financiële draagkracht van de gemeente te boven gaan. Een der wensen van de burge meester is het doortrekken van de riolering voor het gehele dorp en de aanleg van een zuiveringsinstallatie. „En voorts de bouw van een nieuw gemeentehuis", zo voegt hij er aan toe. „Het ziet er nog wel keurig uit, maar het gemeentehuis is te klein, het mist een goede raadzaal en het is bovendien totaal verouderd". Misschien, wie weet in een niet te verre toekomst Zeeuwse tentoonstelling in Folkestone werd succes De Zeeuwse tentoonstelling in Folkestone is een groot succes ge weest. Zij werd in veertien dagen door ongeveer 3500 mensen bezocht. V erkeersongeval te Domburg Te Domburg kwam op de hoek Stationsstraat—Weststraat de mo torrijder A. de L uit Kats In botsing met een auto, bestuurd door mej. Van V. uit Middelburg. De heer De L., die een bezoek aan zijn ouders had gebracht, werd hierbij vry ern stig gewond en moest naar het zie kenhuis te Middelburg worden over gebracht. Mej. Van V. liep geen let sel op, doch haar wagen werd licht beschadigd. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. VAN m TOT olijfje WATER. In het gehucht Kijkuit onder de ge meente Axel werd het dezer dagen een compleet waterballet. Daar sprong namelijk plotseling een hoofd leiding van het buizennet der water leidingmaatschappij „Zeeuwsch- Vlaanderen". Een grote hoeveelheid aarde werd door de kracht van het water weggespoeld en zodoende was al spoedig een vijvertje geboren. Een boom, die in het midden van deze jonge vijver stond, werd door de druk van het water ontworteld en viel om. De keerzijde van de medaille was, dat door dit miniatuurwatersnoodje de omwonenden geen druppel water meer uit de kraan konden krijgen. De nijvere technici van de maatschappij waren echter spoedig op de plaats des onheils aanwezig en wisten het wa ter alras in beter banen te leiden. BIER. En niet alleen het water raakte in Zeeuwsch-Vlaanderen van de rechte weg, ook het bier deed anders dan ACTIVITEIT Op het onlangs te IJzendijke ge houden tentoonstellingecongres kivam o.m. naar voren, dat er de laatste jaren in West Zeeuiosch-Vlaanderen een verblijdende activiteit heerst op cultureel gebied. Een volkomen juiste conclusie, gezien de regelmaat waar mede in vele gemeenten tentoonstel lingen worden georganiseerd en ge zien ook het IJzendijkse initiatief tot dit congres! Niet alleen in West Zeeuwsch- Vlaanderen echter heerst zulk een activiteit, doch ook in andere delen van Zeeland.' Met name werd dit Za terdagavond nog eens geaccentueerd in de uitzending van V.A.R.A.'s ,A-t- tistieke Staalkaart'', die voor de tweede maal in korte tijd vrijwel geheel was gewijd aan culturele ge beurtenissen in Zeeland, of wel op Zeeland betrekking had. Een uitvoe rige reportage over de Wolff- en De ken-herdenking in Vlissingen vulde vrijwel het gehele programma en ten slotte kwam de „Stadsprijs Middel burg" nog ter sprake in een aan de Arnhemse kunstschilder Theo van der Horst gewijd deel van de uitzen ding. Intussen werd ook bekend, dat een tweede Zeeuws Landjuweel in voor bereiding is, de Zeeuwse Muziek school zal binnen afzienbare tijd met het werk beginnen en al deze facto ren stemmen inderdaad tot tevreden heid. Moge het nog slechts een begin zijn! anders. Dit bier bevond zich in een zware vrachtwagen van een brouwe rij te Westdorpe, die van de dijk raak te en tot over de assen in de zachte berm zakte. De wagen kantelde, ge lukkig niet,, zodat er geen biermëer gevormd werd. Een -kraamyagen uit Axel wist het: transport Weer in het rechte spoor te krijgen. HARING. Van het natje naar het droogje: van water en bier naar haring en witte brood. Het betreft hier natuurlijk de herdenking van Leidens ontzet, die dit jaar niet op 3, maar op 2 Oc tober zal worden gevierd. De Zeeuwse drumband van de Nationale Reserve zal aan deze feestelijkheden de nodige luister bijzetten. „Zonder de Zeeuwse drumband kunnen wij geen haring en wittebrood eten." had het feestcomité in zijn uitnodiging geschreven. De Leidenaars kunnen gerust zijn: Vrij dagavond zal de band naar Leiden af reizen. FLESSENTREKKER. In lctterlyke en figuurlijke zin een flessentrekker was de Vh'ssin- ger, tegen wie dezer dagen door de politie proces-verbaal werd opgemaakt. Hy maakte er een beroep van, bij de melkboeren te Souburg lege flessen weg te ne men en hiervoor met een onschul. dig gezicht enige uren later sta tiegeld te gaan innen. Do diena ren van de H. Hermandad wisten hem op heterdaad te betrappen. MEESTER. Het onderwijzerscorps in Sirjansland heeft weer een uitbreiding ondergaan in de vorm van de heer Van Bruggen uit Middelburg, die benoemd is tot onderwijzer aan de Openbare Lagere School aldaar. SERENADE. Ten slotte melden wij nog dat van daag de heer J. M. Snoek in Colijns- plaats, de ijverige secretaris van de harmonievereniging „Wilhelmina", 75 jaar wordt. Vanavond om half acht zal hem een serenade worden ge bracht. De toren van Serooskerke wordt gerestaureerd. (Foto: P.Z.C.) M.T.S.-direcleuren vergaderden in Vlissingen De Vereniging van Middelbare Technische Scholen In Nederland (V. M.T.S.) kwam vorige week in Vlis singen bijeen. Aan de vergadering werd déeigenomen door ruim 20 M. T.S.-oiirecteuren, alsmede enkele be stuursleden uit geheel Nederland. Het gezelschap werd ontvangen door de directie van de N.V. Ko ninklijke Maatschappij „De Schelde" en daarbij toegesproken door de di recteur ir. C. Kapsenberg. Deze ver telde een en ander over het bedrijf en wees op het belang van goede middelbaar technici. Vervolgens was er een voordracht over optisch af schrijven in de scheepsbouw door ir. J. J .Trouw, ingenieur van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schel de". In het Strandhotel werd door dit bedrijf een koffiemaaltijd aangebo den, waarna 's middags de werf en de werkplaatsen werden bezocht. Tij dens deze koffiemaaltijd werd het voorzitterschap van de vereniging overgedragen. De aftredende voor zitter prof. ir. F. M. Roetering uit Eindhoven droeg zijn taak over aan prof. dr. D. van Os uit Groningen. Het gemeentebestuur van Vlissin gen bood vervolgens een rondrit over het eiland aan, waarbij tevens de nieuwe „De Ruyterschool" werd be zocht. In Domburg werd de maaltyd gebruikt. De volgende dag werd de huishou delijke vergadering gehouden, waar na in hotel Noordzee-Boulevard de lunch werd gebruikt, aangeboden door de „De Ruyterschool". Tenslot te sprak de technisch hoofdambte naar van de Rijkswaterstaat, de heer W. Metzelaar, over Zeeuwse water staatsproblemen. Hij behandelde daarbij de waterstaatkundige gevol gen van de ramp. vertelde over de dichting van de dijkgaten en stipte het Deltaplan aan. V^meld zij ten slotte. dat zowel burgemeester mr. B. Kolff als wethouder W. Poppe na mens het gemeentebestuur van hun belangstelling blijk gaven. Advertentie. U geniet langer en intenser voor Aanbestedingen calamiteuze polders In Café „De Kroon" te Wissekerke werd aanbesteed het herstel de ver nieuwing en het onderhoud tot 30 April 1955, van waterkerende en an dere werken van de Cal. Polders On rust-, Jacoba- en Anna-Friso. Ingeschreven werd als volgt: Jacob la Gasse, Koudekerke 59.800; L. J. Dekker, Vlissingen 59.550; L. van de Klippe, Vlissingen 59.400; Lau rens v. Poporing, Bruinisse 57.990; v. d. Berg en v. Dongen, Brunisse en Haamstede 57.600; J. M. Dekker, Brouwershaven 56.900; Fa. J. A. van Seventer, Sliedrecht 56.790; Marinus v. d. Velde, Bruinisse 56.100; Louwrens van Boven, Elle- woutsdijk 56.000; J. F. Warrens, Ossenisse 55.600; A. C. van Hee, Kamperland 55.518. Te Wissekerke werd aanbesteed het herstel en de vernieuwing en liet 'onderhoud van de aard-, kram-, steenglooiing- en andere werken van de Cal. Vlietepolder. Ingeschreven werd als volgt: J. La Gasse, Koudekerke 18.200; Fa. P. A. Remeeus en Zn., Kats 18.188; L. van de Klippe. Vlissingen 18.068; L. J. Dekker, Vlissingen 17.900; L. van Boven. Ellewoutsdijk f 17.580; M. van der Velde, Bruinisse 17.468; J. F. Warrens, Ossenisse 17.400; A. C. van Hee, Kamperland 17.155. Aantrekkelijk programma vastgesteld Met een bijzondere jeugddienst in de Grote Kerk, waarin Wika D. E. Hiensch voorging, heeft de Goesse Hervormde Jeugdraad Zondagmorgen het winterseizoen ingeleid. De ver schillende clubs en verenigingen staan weer voor een druk seizoen, waarvoor aantrekkelijke program ma's zijn opgesteld. Een belangrijke plaats in liet jeugd werk word't weer ingenomen door de instuifavonden, welke iedere Zater dag in liet C.J.M.V.-gebouw zullen worden gehouden. Ieder? eerste Za terdag van de maand zal er boven dien een grote instuifavond met een bijzonder programma worden georga niseerd. Als openingsavond zal Zaterdag 2 October a.s. in „De Prins van Oran je" de eerste opvoering worden gege ven van het in de toneelprysvraag van de Prov. Zeeuwse Courant be kroonde toneelstuk „Ik wil niet meer lopen" van D. van Es. Voor Zaterdag 6 November wordt -DE MANTEL- U ZIET HET ZONDER BRIL! Kloosterjubileum pater drs. Van Rooy Ter gelegenheid van het zilveren kloosterjubileum van Pater drs. Eugenius van Rooy, leraar aan de R.K.H.B.S. te Goes, werd Zondag middag in het schoolgebouw een re ceptie gehouden. Vele vrienden en ouders van leer lingen kwamen de jubilaris hun ge lukwensen aanbieden. Ook de burge meester van Goes. mr. W. C. ten Kate gaf van zijn belangstelling blyk. Zaterdagmorgen hebben de leerlingen Pater van Rooy gehul digd. Henk de Glas bood hierbij met een speechje enkele cadeaux namens de leerlingen aan. Advertentie. Examencandidaten weest slagvaardig door Slaperigheid wanneer U wakker moet zijn, tlOItr verdrijft U door f/fS •ÜZS 6 0 95.15 Tabletten 12.10 Werkt direct! Onschadelijk! Promotie Op een proefschrift getiteld „Zelf- diffusie in lood" zal op Woensdag 6 October promoveren tot doctor in de Technische Wetenschappen de heer Boudewijn Okkerse, scheikundig in genieur. De promotie geschiedt aan de Tech nische Hogeschool te Delft op gezag van de Rector Magnificus dr O. Bot- tema, Hoogleraar te Delft. Promotor is prof. dr. W. G. Burgers. De heer Okkerse is een kleinzoon van ds. C. Waardenburg die van 1900 tot 1934 predikant was te Bruinisse. Ook van vaderszijde behoort de heer Okkerse tot een Bruinisser familie. De a.s. doctor is pas 25 jaar oud. V.V.V.'s in O.-Zeeuwsch- Vlaanderen bijeen Donderdag 14 Oct. a.s. zal in Hulst de eerste najaarsvergadering der V. V.V.'s van Axel, Hulst en Terneuzen worden gehouden, in het kader van het streven om te komen tot een al gehele ontplooiing van het toerisme in Oost' Zeeuwsch-Vlaanderen. Na een ontvangst van de deelne mers ten stadhuize, zal worden ver gaderd, waarbij o.a. aanwezig zullen zijn directieleden van de A.N.V.V., de heer G. van der Weyde van de A. N.W.B. en de heer G. W. Oskamp, directeur der Prov, Zeeuwse V.V.V. een Amerikaanse avond aangekon digd. Zaterdag 4 December wordt het St. Nicolaasfeest gevierd met mu ziek, voordrachten en spel, terwijl Zaterdag 8 Januari in het Grand- Theater een filmavond wordt gege ven. De daarop volgende Zaterdag zal de film worden besproken. Op 5 Februari zal de heer G. Nieu- wennuijsen uit Den Haag, directeur van de Ned. Vereniging tot Bescher ming van Dieren twee dierenfilms vertonen. Zaterdag 5 Maart is er een „gesprek op de planken", Zaterdag 2 April verzorgt dr. R. Suurenbroek een muziekavond, terwijl Zaterdag 7 Mei het seizoen met een gezellige avond wordt besloten. Voorts is er een ruime gelegenheid tot het beoefenen van sport als vol leybal, voetbal, tennissen. Een volks dansclub ontbreekt evenmin, terwijl verder C.J.V.F., jeugdclub meisjes, C.J.M.V., Jongensclubs, padvinderij, V.C.J.C., „Het Honk", Jonge Kerk, enz. hun gelederen gaarne door zo veel mogelijk jongeren versterkt zul- Van onze adverteerders Zaterdagmiddag werd m de zaak van de firma Slager-Walvis te Breda de uitslag bekendgemaakt van de door deze firma uitgeschreven prijs vraag. Het ging erom te bepalen hoe veel originele Italiaanse en Franse modellen in de étalages van de twee zaken van deze firma stonden en er waren tientallen inzendingen binnen gekomen. Notaris Drion maakte de verzegelde enveloppe, met het geheim open en toen bleek, dat er in de grote étalage in de Lange Brugstraat 4 mo dellen stonden, in de kleine étalagè van deze zaak 1 model en in de éta lage van de zaak in de Eindstraat 1 model. Totaal dus 6 modellen, doch al leen mej. J. Habryka uit Breda had dit aantal ingevuld. Vier dames kregen een jas als prijs. VANDAAG. Middelburg Kunstzaal van Benthem en Jutting: Expositie werken Claire Bo nebakker, 9—18 uur; Motenwater: „Miniatuur Walcheren", 923 uur; Schouwburg: „The Mississippi Gam bler, (14 jr.), 20 uur; Electro: „De laatste dagen van Warschau", (14 jr.), 19 en 21.15 uur. Vlissingen Stedelijk Museum: Tentoon stelling over Betje Wolff en Aagje Deken, 10—12.30 en 13 30—17 uur; Ten toonstelling over Sint Jacobskerk, 19.30—21 uur toelichting; Alham- bra: „Marabunta", (14 jaar), 19 en 21 uur; Luxor: „Het monster uit ver loren tijden", (14 jr.), 20 uur. Goes Grand: „De wolf jaagt des nachts" (18 jr.), 20 uur. Oostburg Beeldententoonstelling. Brouwershaven Stadhuis: Schilderijen tentoonstelling (Haagse School).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2