PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Negenmogendheden conferentie over Europese veiligheid Dijkgeschot op onjuiste basis tengevolge van herverkaveling BILT WERVELSTORM OVER JAPAN EISTE MEER DAN 1000 DODEN DE HARTELIJK WELKOM VOOR PRINS EN ZIJN GEVOLG DE VERWACHT... 197e Jaargang-No. 227 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. BallintUn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per Week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 27 Sept. 1954 ADVERTENTIEPRIJS U cent per mm Minimum o «dvertenue t 3/—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) van 1—5 regels I I.—- Iedere regel meer 20 cent ^Sneven ot adres Bureau v d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.gg. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorstgtr. 63. telef. 2475 (b.g.g 2228»; Oostburg. PinJancstr 2. telef 16; Terneuzen. Brouwerijstr 2; Zlerlkzee. N Bogerdstr C 160. lelet MENDES FRANCE EN DULLES TE LONDEN Verantwoordelijkheid berust geheel bij de Europese landen De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles en de Franse premier P. Mendès-France zyn Zondag te Londen aangeko men voor de Negenmogendhedenconferentie. Verwacht wordt, dat gedele geerden van andere landen Maandag zullen arriveren. De Nederlandse de legatie zal onder leiding staan van de minister van huitenlandse zaken mr. J. W. Beyen. Zaterdag confereerden de Benelux-ministers van buitenlandse zaken te 's Gravenhage om een gemeenschappelijke verdragslijn vast te stellen voor de Negenmogendhedenconferentie. Daarna hadden de drie mi nisters nog een onderhoud met de Franse ambassadeur, de heer J. P. Gar- nier, die een boodschap overbracht van P. Mendès-France. Te Washington is medegedeeld, dat minister Foster Dulles zowel de Franse plannen als de Britse voorstellen inzake het uitbreiden van het Brusselse verdrag en opname van een souverein Duitsland in de Navo, had aanvaard als basis voor de besprekingen. Volgens het persbureau Reuter zijn er aanwijzingen, dat met Mendès- France overeenstemming mogelijk is, wanneer een bevredigend stelsel van frarantïes tegen herleving van het mi- ïtairisme in Europa kan worden ge vonden. Foster Dulles heeft Zaterdag, in een verklaring die kort voor zijn ver trek naar Londen werd uitgegeven, gezegd dat een nieuw onderzoek no dig is naar de „uitvoerbaarheid van het gehele program voor collectieve veiligheid van west-Europa". De mislukking van de E.V.G. heeft Audrey Hepburn huwde met Mel Ferrer Te Bürgenstock in Zwitserland De 24-jarige filmspeelster Audrey Hepburn is Zaterdag te Bürgen stock in Zwitserland getrouwd met de 37-jarige Amerikaanse filmac teur en regisseur Mel Ferrer. de moeder van Audrey Hepburn, ba rones E. van Heemstra, aanwezig. Audrey Hepburn verwierf interna tionale befaamdheid met de Ameri kaanse film „Roman Holiday". De bruid werd in de kleine kapel van Bürgenstock naar het altaar geleid door sir Neville Bland, voor malig Brits ambassadeur in Den Haag. Voor Mel Ferrer is dit zijn vierde huwelijk. Zijn derde huwelijk werd in 1953 ontbonden. Protestdemonstratie in Den Haag Door Indische Nederlanders Zaterdagmiddag hebben ongeveer 1500 Indische Nederlanders door het organiseren van een optocht uiting fegeven aan hun ontevredenheid over et regeringsbeleid inzake de vergoe ding van hun oorlogsschade. Men voerde spandoeken met opschriften in verschillende talen. Een deputatie uit de stoet heeft een krans gelegd bij het standbeeld van Johan de Witt. Op het lint van deze krans stond in drie talen te lezen, dat de regeririg in de 17e eeuw twee feniale mannen ter dood heeft ge- racht. Dit werd in verband gebracht met de geringe waardering welke de huidige regering tot op heden heeft getoond voor de Indische Nederlan ders. Zaak Wilma Montesi De Italiaanse senaat heeft met 114 tegen 97 stemmen zijn vertrouwen in de regering uitgesproken wat be treft haar houding in het verdoven de middelen schandaal, dat het le ven kostte aan Wilma Montesi. De Italiaanse Kamer zal zich de ze week met de kwestie Montesi be zig houden. De heer Tobias Vader, die hk jaar geleden naar Amerika emigreerde, brengt thans op 68-jarige leeftijd met zijn vrouw, eveneens een Zeeuwse en afkomstig uit Ritthem, en twee van zijn dochters een bezoek aan zijn geboorteplaats Arnemuiden. De broers en zusters van de heer Vader, die allen nog in leven zyn, kwamen te Arnemuiden met de gehele familie bijeen. (Foto: P.Z.C. twijfel doen rijzen aan de waarde van bepaalde veronderstellingen, die aan de kern van het Atlantische beveili gingsstelsel ten grondslag liggen. Een van die veronderstellingen is, dat West-Duitsland als souvereine en gelijke deelnemer zal worden verbon den met de gemeenschap van vrjje volken en dat Duitsland aan het pro gram voor gemeenschappelijke ver dediging zal bijdragen. Een tweede opvatting is, dat de lan den van West-Europa in grote mate militaire, politieke en economische eenheid zullen bereiken. De uitvoer baarheid van het gehele program voor collectieve veiligheid moet nu opnieuw worden bekeken, zo meende Dulles. De meeste Amerikanen beseffen, dat zij zich niet kunnen veroorloven hun veiligheid en overlevingskansen te wagen met regelingen en program ma's die geen redelijk vooruitzicht op werkelijke veiligheid bieden. De minister besloot met te zeggen, dat de Ver. Staten bemoedigd zijn door de initiatieven van Groot-Brit- tannië en Frankrijk by het zoeken van nieuwe voorstellen. De Ver. Sta ten geloven, dat de verantwoordelijk heid voor de nieuwe voorstellen in de eerste plaats bij de Europese staten berust. Daarom nam hij zelf geen be paalde voorstellen mee naar Londen. „Wy gaan echter om, als dat kan, behulpzaam te zyn", zo zei hy. Franse militaire geheimen werden verraden Dides weet van niets De Franse minister van binnenlandse zaken, Mitterand, heeft Zaterdag op een bijeenkomst van het Franse ka binet medegedeeld, dae er een grondig onderzoek wordt ingesteld naar de wijze, waarop belangrijke Franse mi litaire geheimen in handen van de communisten zijn gekomen. De minis ter bracht bij de regering verslag uit over de zaak-Dides. Er zouden bijzon derheden worden bekendgemaakt, zo dra het onderzoek het toestond. De geschorste hoofdcommissaris van politie Dides verklaarde, dat hij door een ongelukkige samenloop van omstandigheden vorige Vrijdagavond een Amerikaanse collega had ont moet, die in dienst was bij de Ameri kaanse ambassade te Parijs. Hij zeide met hem gedineerd te hebben, waar uit de gevolgtrekking was getrok ken, dat hij inlichtingen aan de Ame rikaanse ambassade verstrekte. Dit is onjuist, aldus Dides. De belangrijkste reden van de schor sing van Dides is volgens welinge lichte kringen, dat hij de inlichtingen die zijn agenten hem hadden gegeven, niet heeft doorgegeven aan zijn chefs. Geelzucht-epidemie te Overloon Een zes-jarig kind uit Overloon, waar ongeveer 40 kinderen met geel zucht te bed liggen, is in liet zieken huis te Venray overleden, nadat een complicatie was opgetreden. In dat ziekenhuis zyn nog twee kin deren uit Overloon opgenomen. De overigen worden thuis verpleegd. Het aantal gevallen is dalende. Vele ouders houden hun kinderen van school thuis om besmettine te voorkomen. De ziekte treedt tot ons- ver alleen onder kinderen op. De oud ste patiënt is 13 jaar. DE DERDE IN DEZE MAAND Drie schepen gezonken Een wervelstorm de derde in de ze maand die Japan teisterde, heeft aan meer dan duizend mensen het leven gekost en vooral op de eilanden Kioesjoe en Hontsjoe grote schade aangericht. De wervelstorm deed op zee twee schepen zinken, waardoor 1247 per sonen omkwamen. Ten Noorden van Japan sloeg de veerboot „Doja Ma- roe" om. Daarbij verdronken 1180 personen, onder wie 56 buitenlanders. Hdhderd passagiers hebben de ramp overleefd. Tot nu toe zijn tweehon derd lijken geborgen. In de baai van Hakodate is het schip „Tokatsji Maroe" gezonken, hetgeen 67 personen het leven kostte. Er waren acht overlevenden. Er is nog een derde Japans vaartuig ver gaan, de „Hidaka Maroe", maar men Nieuwe uniformen voor het leger Reeds enige tijd experimenteert men in Nederland met een nieuw soort yeldtenue voor het leger. Enige mi litairen lopen er thans reeds een paar maanden in en het zou, zo ver namen wii, beter voldoen dan de kha ki battledress. Het nieuwe uniform zal waarschijnlijk worden afgestemd op het Amerikaanse model en be staan uit een groen, lang fieldjacket en groene broek, ook de schoenen zullen van ander model zijn dan die welke de Nederlandse militairen ple gen te dragen. weet nog niet, hoeveel personen hier bij om het leven zijn gekomen. Op de eilanden Kioesjoe en Honsjoe zijn 41 doden, en 45 vermisten. De storm ging met zware regen val gepaard. Meer dan 6000 huizen zyn overstroomd. Ruim honderd vis serboten werden vernield. Zaterdagmorgen is een kolentrein. komende uit de richting Utrecht, op weg naar Amsterdam, nabij Duiven, drecht door een stootblok gereden. Een der wagens werd volkomen ver- splinterd, de wagen daarachter werd omhoog geslagen. Aziatisch-Afrikaanse conferentie te Djakarta De premiers van India en Indone sië hebben Zaterdag na hun bespre kingen in de afgelopen drie dagen een gezamenlijk communiqué uitge geven, waarin zij zich uitspreken voor een spoedige conferentie te Djakarta van Aziatische en Afri kaanse landen, die voorafgegaan wordt door een bijeenkomst van de landen van het plan-Colombo. Op een persconferentie zeide Ali Sastroamidjonjo, dat communis tisch China misschien zou worden uitgenodigd. Hij zeide voorts: „Misschien zul len aan „waarnemers" van koloniale landen uitnodigingen worden ge zonden". Onachtzaamheid oorzaak ontploffing te Bitburg De West-Duitse sociaal-democra tische partij heeft een motie bij de bondsdag ingediend, waarin wordt ge vraagd, wat de regering tot dusver heeft gedaan om te verzekeren, dat de Duitse veiligheidsvoorschriften ter bescherming van de burgerbevolking worden nagekomen, ook waar het de aanleg en het gebruik van militaire installaties door de bezettende mo gendheden betreft. Volgens de partij is de ontploffing op een luchtbasis van de Navo te Bit burg waarschijnlijk het gevolg van veronachtzaming der veiligheidsvoor schriften. De basis stond onder Frans beheer. Er vielen bij de ontploffing 32 doden. FEEST IN PRETORIA Bijzonder geschenk voor mevrouw Malan Prins Bernhard is Zaterdag op het militaire vliegveld Swartkop bij Pre toria geland. Ter begroeting was o.a. premier Malan aanwezig. De „Dako ta" van de Prins werd door twee escadrilles „Harvards" en een escadrille „Meteors" van de Zuidafrikaanse luchtmacht begeleid naar Pretoria. Na de begroeting begaf het gezelschap zich in auto's naar het regerings gebouw. Overal langs de route stonden juichende mensen. Men wuifde met Oranjevlaggetjes en er (laaide een regen van confetti© op de Prins en zijn gezelschap neer. Dr. Malan heeft voor de duur van het bezoek zyn auto aan de Prins ter beschikking gesteld. Zaterdag overhandigde de premier aan zijn vorstelijke bezoeker een al bum met foto's van de plaatsen, die gedurende de veertiendaagse reis be zocht zullen worden. Des middags werd de Prins door dr. Malan en zijn echtgenote onofficieel ontvangen in de ambtswoning van de premier „Li- bertas" te Pretoria. Voor mevrouw Malan had Prins Bernhard een an tieke broche meegebracht. Toen zij vroeg naar de geschiedenis van het geschenk, beloofde de Prins haar, dat hij dit tot in bijzonderheden zou laten onderzoeken. Aan premier Ma lan schonk de Prins een zilveren ta baksdoos, waarop vier Bijbelse tafe relen staan afgebeeld- Voor het ne- geniarig dochtertje was er een pop in Nederlandse klederdracht, een ge schenk van de vier Nederlandse prin sessen. Daarna werden de ministers aan de hoge bezoeker voorgesteld. De Prins deelde de minister van arbeid, ALGEMENE VERGADERING „POLDER WALCHEREN"' Afdoende beveiliging tegen de zee vergt jaren en millioenen! In de Zaterdag te Middelburg gehouden algemene vergadering van de „Polder Walcheren" is het voorstel tot verhoging van het dijkgeschot, waar door de begroting 1955 sluitend gemaakt kon worden, allerminst zonder •„slag of stoot" aanvaard, evenmin als een voorstel van het dagelijks be stuur tot salarisverhoging voor de ambtenaren van de Polder. Na uitvoeri ge discussies evenwel en nadat een even ter tafel gekomen motie van mr. W. F. E. Baron van der Feltz was bezworen, werden beide voorstellen met algemene stemmen aanvaard. Nadrukkelijk kwam in deze vergadering nog eens tot uiting, dat de heffing van het dijkgeschot in feite op onjuiste ba sis geschiedt, zolang de Herverkavelingscommissie de gronden niet officieel heeft toegedeeld. Via het dagelijks bestuur van de polder zal deze kwestie wellicht onder de aandacht van de minister van landbouw worden ge bracht. De discussies over het voorstel tot salarisverhoging der ambtenaren voerden tot een uiteenzetting over de toegenomen verantwoordelykheid, welke met name op de technische ambtenaren rust, nu men er in Ne derland aldus de voorzitter, mr. dr. R. W. Graaf van Lynden einde lijk toe gekomen is de zee definitief een halt toe te roepen en niet langer het „spel van retireren te spelen". De heer Van Lynden wees er nog eens met nadruk op, dat met het op peil brengen van ae zeewering mil lioenen gemoeid zullen zijn en dat het nog jaren zal kosten alvorens men Walcheren waarlijk afdoende tegen de zee beveiligd zal hebben, met na me in die zin, dat er aan de erfvyand geen grond meer afgestaan zal be hoeven te worden. „De verantwoor delijkheid zal gedurende de eerstko mende tien tot twintig jaren veel groter zijn, dan men ooit heeft kun nen vermoeden", aldus de voorzitter, die het bestuursvoorstel krachtig ver dedigde! Voorts ontlokte de voorgestelde verhoging van het dykgeschot thans bepaald ot f 60.per schotbaar en f 51.80 per ha vrijland voor de ongebouwde eigendommen en van de gebouwde eigendommen f 7.50 per f 100.belastbare opbrengst de vraag of het niet mogelijk zou zijn meer sehatplichtigen aan te wijzen uit de 75.000 bewoners van Walche ren, die allen belang hebben bij een veiligheid verzekerende zeewering. Mr. J. A. Dumon Tak vroeg zich ver der af of nu de tijd met gekomen was om de grondslagen voor de heffing van 't dykgeschot te herzien en in ver band te brengen de rentabiliteit van de belaste objecten. De voorzitter antwoordde o.m., dat een Staatscom missie momenteel voor alle water schappen bestudeert in hoeverre het aantal sehatplichtigen kan worden uitgebreid. Zonder discussie Het „salarisvoorster kwam aan de orde, nadat de geloofsbrieven van de herkozen commissarissen onderzocht en in orde bevonden waren en nadat de nieuw gekozen commissaris, de heer P. J. Abrahamse, was beëdigd Zonder discussie ook werd de Polder rekening over 1953 vastgesteld en werd een wijziging in de begroting 1953 aangebracht. Een voorstel om het dagelijks bestuur te machtigen in het jaar 1955 tot een maximum van f 10 millioen te voorzien in kas geld, hetzij door het afsluiten van een of meer geldleningen op korte ter mijn, hetzij in rekening-courant, werd met algemene stemmen aanvaard. Deze gelden zullen dienen voor finan ciering van in 1955 uit te voeren om- vangry'ke werken ter verzwaring van de zeewering en aanpassing aan ho ge stormvloedstanden, met name aan ae Noordwatering. Voor een groot deel zullen deze kosten ten laste van het Rijk komen, doch de financiering dient via de Polder kas te geschieden Vervolgens gaf de voorzitter een uiteenzetting over de beweegredenen, Ben Sehoeman. een bekend Jager op groot wild, mede dat hij graag ook In Afrika op de jacht zou gaan De mi nister schoot onlangs in OosL-Afrika drie olifanten en een neushoorr Later legde Prins Bernhard een krans bij het oorlogsmonument ter nagedachtenis van de Zuidafrikaan se doden in de twee wereldoorlogen. Zaterdagavond waa er een recep tie, welke door 6000 %'an de 8000 in Pretoria wonende Nederlanders werd bijgewoond. Hier werd dp Prins een gouden herinneringsmedaille aange boden. ..als een symbool van gene genheid jegens het Huis van Oranje en onre geliefde Koningin Juliana, aan wie wij door U eer bewijzen". Zondagochtend woonde Prins Bern hard een godsdienstoefening bij in de Hervormde Kerk te Pretoria. Zondag bezocht de Prins het voor trekkersmonument 'n de omgeving van Pretoria. Kees Boeke ridder Nederlandse Leeuw Bij K.B. is ir. C. Boeke, leider van de werkplaats kindergemeenschap te Bilthoven, benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft Zaterdagmid dag aan de heer Boeke de versierse len, behorende bij deze Koninklijke onderscheiding, uitgereikt welke er toe hadden geleid een voor stel te doen tot herziening der sala rissen van de ambtenaren, waarbij de salarissen van het burgerlijk Rijks personeel als maatstaf waren geno men, evenals 't by het Rijk geldende rangenstelsel. Er is voorts rekening gehouden met het feit, dat de tech nische ambtenaren tot op heden een toeslag van 20 ontvangen van de Dienst Herverkaveling, m verband met de toegenomen werkzaamheden, doch dat de ambtenaren deze billijke vergoeding straks zullen missen. Niet temin blijven de werkzaamheden aan zienlijk, en verantwoordelijker dan voordien het geval was. Ongelukkig ogenblik Tegen dit voorstel kwamen enige bezwaren. Mr. Th. Portheine achtte het ogenblik ongelukkig, gezien ook de verhoging met f 10.— per ha van het dijkgeschot. Spr. wees er op, dat Vervolg op pag. 5) OPKLARINGEN. Nu en dan buien, maar ook opkla ringen. Matige tot krachtige wind tussen West en Noordwest. In het Zuiden later afnemend tot matig of zwak en krimpend naar Zuidwest of Zuid. Weinig verandering in tempe ratuur. ZON EN MAAN. 28 September: Zon op 6.34 onder 18.26 Maan op 8.20 onder 18.19

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1