Onze Moeten de mannen meehelpen in het huishouden? VAN VROUW 101 VROUW JONGENSKLEDING, DIE TEGEN EEN STOOTJE KAN ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 STRIJDVRAAG IN DE V.S.: Tegen het einde van haar carrière heeft Henriétte Davids vermoedelijk een re cord gebroken. De kaartverkoop voor de nachtvoor- stelling in Tuschinski t)am nie? meer dan veertig minuten in beslag; toen was het theater tot de laatste plaats uitverkocht. Vele Amerikaanse vrouwen zeggen „ja", maar er klinken ook andere geluiden Bij het doorbladeren van buitenlandse, en dan speciaal Amerikaanse, tijd schriften kan de Nederlandse vrouw vaak een gevoel van jaloezie bekrui pen. Dat is niet te verwonderen, want wat die* foto's en kleurryke adver tenties ons voor ogen toveren op, laten we zeggen het gebied van binnen huisarchitectuur, is dan ook niet gering! Het heeft er alle schijn van, of men daarginds in Amerika er voortdurend op uit is, de vrouwen het leven zo aangenaam mogelijk te maken. Wasmachines, afwasmachines, droogma- chincs noem ze maar op Radio's in de keuken schijnen daar geen zeldzaamheid te zijn, en dat de vloer bedekt is met een tegelconstructie, die maar even (met een zeer in genieus apparaat) gedweild hoeft te worden om weer glanzend en als nieuw te zijn, is evenzeer een gewoon verschijnsel. Op die keukens schynen alle architecten van alle Amerikaanse steden hun beste krachten te beproeven, want de ene afbeelding of foto is nog fraaier dan de ander! Met een sierlijk gebaar en een stra lende lach zegt zo'n advertentie-juf frouw: „See how easy it is!" (Kijk eens, hoe gemakkelijk), en ze toont dan uitschuifbare of intrekbare of op- haalbare kastjes, die een maximum aan bergruimte blijken te bezitten, of een drooginstallatie voor natte vaat doeken als er tenminste al geen af was, annex droogmachine in die keu ken staat. Het is een bekend feit, dat veel Amerikaanse vrouwen buitenshuis werken. Dat ze na afloop van haar dagtaak meestal geen lust meer heb ben in huishoudelijk werk, valt te be grijpen. Liever zitten zij (alweer met aie stralende lach) in een ultra-mo dern ingerichte kamer te kijken naar een televisietoestel. Of ze rijden, in een juweel van een auto, met de aar digste echtgenoot en de liefste en schoonst gewassen kinderen die de te kenaar maar kon bedenken, langs fraaie (Amerikaanse) dreven. En als ze al eens „aan het werk" zijn in die droom-lceukens, hebben ze een schat tig schortje voor en een mooie jurk aan en de beeldigste pumps en ze halen een of andere heerlijke schotel te voorschijn uit de ijskast. I-Iet wordt haar dus al zo gemak kelijk mogelijk gemaakt. De vrouw in Amerika staat bepaald op een hoog voetstuk! Vanaf dat voetstuk regeert zij het kleine koninkrijk, dat haar huishouden isen een van haar stelregels is, dat het hele ge zin, pa incluis, in het huishouden moet meehelpen. Misschien is dat dan wel het gedeelte uit het leven van de Amerikaanse vrouw, dat de tekenaars en de foto grafen liever niet zo vaak in beeld brengen, dat zij zelf daarin de rol van Jan Hen spelen moeten. Dat de Ameri kaanse mannen, meer dan de Europe se, in het huishouden werken, is een bekend feit, en dat ze het liever niet willen weten, komt ons vrij logisch voor Af en toe gaan, aarzelend, stemmen op. Er worden ingezonden stukken geschreven naar de kranten, door mannen die vinden dat het toch eigen lijk best anders kon...... Er komen felle reacties van vrouwen, die vin den dat het niets meer of minder dan de plicht van de echtgenoot is, in het huishouden te helpen. Die schriftelijke discussies zijn vrg" vruchteloos. Leuk om te lezen, maar veel verandering in de situatie komt er niet. Behalve na tuurlijk, wanneer een vrouw het voor de mannen opneemt, zoals mrs. Char les Metzger uit Montelair in New Jer sey het deed in de „New York Herald Tribune". Zij schreef: „Nadat ik in uw krant gelezen had over het voor en tegen van de huishoudelijke hulp door man nen, wil ik U mijn mening eens zeg gen, en ik denk zo dat veel vrouwen dit niet prettig zullen vinden. De gemiddelde Amerikaanse vrouw houdt meer vrije tijd over dan onze moeders en grootmoeders, die veel meer te doen hadden, grotere gezin nen hadden en niettemin meer presteerden dan de vrouwen van te genwoordig. Voor een goed huishouden is het no dig, dat man zowel als vrouw voor hun aandeel leveren: de man voor de geldmiddelen, de vrouw voor het werk Het wil mij voorkomen, dat de man, die iedere dag naar zijn werk gaat, vermoeiende reizen moet doen en vele verantwoordelijkheden heeft, (grotere verantwoordelijkheden dan de vrouw in haar huishouden!)het verdient om thuis te komen in een schoon, net en rustig huis, waar hem een smakelijk toebereid maal wacht. In de meeste gevallen is er geen excuus, als de vrouw niet in staat is hem zo'n thuis te verschaffen. Hg zal het helemaal niet erg vinden om mee te helpen met de afwas, of om een karweitje op te knappen, maar het is niet juist om een man naast zgn eigen werk ook nog dat van zijn vrouw te laten doen. Wanneer een vrouw ook buitenshuis werkt, dienen natuurlijk beiden hun aandeel te leveren in het huishouden. Maar alles welbeschouwd", zo besluit mevrouw Metzger, „vind ik, als ik het zo mag zeggen, dat het werk in huis klaar moet zijn, als de echtgenoot thuiskomt. Er zijn genoeg dingen voor de mannen te doen in en om het huis, maar géén huishoudelijk werk!" Voor een Amerikaanse vrouw een vrg krachtig geluid, dunkt ons zo. En eerlijk gezegd wel een prettig geluid ook. Het bewijst, dat lang niet alle f wel een eluid Amerikaanse vrouwen het verwende poppetje uithangen, of het plezierig iden dat anderen dat doen.. Jongenskleding is duur; geen won der dus, dat moeder een beetje zuinig is op liet nette colbertpak van haar zoon! Voor de schoolbanken en de stoeipartijen hebben de heren meer aan een broek, die tegen een stootje kan, en een windjacket of sportblou- se, welke moeder zelf kan naaien. Het patroon ervoor vindt U hierbij afge beeld. Het vraagt ca. 1.30 m van 140 breedte, als U het geheel van dezelfde stof maakt. Het patroon van het voorpand wordt langs de ingetekende lijn door- geknipt. Bij geruite of gestreepte stof unt U het voorzijpand in een andere richting nemen, dat staat wel aardig. U verbind het voorpand met het voor- zgpand langs de verticale lijn. De ho rizontale wordt als zaksplit van een ritssluiting voorzien of aan de boven kant met een klep van dubbele stof afgewerkt. Deze wordt 5 cm breed en krygt in het midden een knoopsgat. Aan de binnenkant naait U de voe- ringzak... die met een stippellijn aan gegeven is. (Dubbel knippen!) Schou der- en zijnaden sluiten. Tegen de voorkanten rijgt TT het beleg, waarbij U tegelijk de ritssluiting vastzet. De onderkant van de blouse naait U in- gerimpeld tussen een 4 cm breed tail- leboord van dubbele stof en 78 cm lengte. Daarna stikt U de voorkanten van boord en blouse door. U kunt ook een gebreid tailleboord nemen van 6 cm breedte dat U gerekt aannaait. Het beleg maakt U dan van onderen 6 cm langer, zodat dit de voorkanten van het breiwerk verstevigt. De hals- rand zet U tussen de dubbele stof van de kraag. De onderkant van de mouw wordt van een split voorzien en ingerimpeld tussen een manchet van 21 bij 4 cm genaaid. U kunt ook manchetten op polswgdte breien. Het split vervalt dan. De mouw zet II naad op naad en over 3e kop licht in gehouden in het armsgat. Wilt IJ de blouse met knopen slui ten ,dan tekent U aan de voorkanten van voorpand en beleg een 2 2% cm brede overslag en maakt ook de tailleband zoveel langer. ngei ILL, A BEZEMER. Advertentie Allang geen geheim meer. Duizenden Nederlandse Vrouwen (het - aantal groeit met de dag kennen nu de methode om er stralend jong te blijven uitzien. Schoonheidsverzorging - niet lukraak gekozen - doch met medisch verantwoorde cosmetica, samengesteld volgens recepten van Dr P. H. v. d. Hoog (huidarts). Vóór alles gezond voor Uw huid - speciaal afgestemd op ons eigen klimaat en dus ook voor U de ideale cosmetica Huidverzorging op medische basis. ]Gfw< (üa Andihixmh. Zeven mannequins van de Franse modekoning Dior zijn met een waar devolle collectie kleding' per KLM naar Zuid-Amerika vertrokken, waar <VWWW*WWVWN. Tot mijn groot en innig ge noegen kwamen er op mijn ver zuchting over de deerlijk mis handelde Draak enige aardige brieven binnen. Daarin werd mij dringend gevraagd naar de ba kermat van dit goedmoedig ge dierte, anders gezegd: Saskïa, bij wie is dat Dream Days uit gegeven Ik wil ten gerieve van deze vraagsters, en tot nut van het algemeen, graag verklappen dat mijn eigen exemplaar af komstig is van John Lane, The Bodley Head Ltd. de boek handelaar weet de rest wel. De prijs za,l wel aardig gepeperd zijn, vermoed ik, daar ik in de gulden dagen vóór de oorlog al zes shilling, voor deze krap tweehonderd pagina's betaalde. Voor wie het kalm aan wil doen, ook met het Engels dat in „Dream Days" nu niet direct geschikt is om beginners aan te moedigen zou ik willen voor stellen om het eerst eens te pro beren met „The wind in the wil lows", van dezelfde schrijver. Er moet daarvan een pocketbook- editie rondzwerven, die ik nog niet op het spoor ben gekomen. Mocht dat alles n nog te zwaar op de maag liggen, dan kunt u de kennismaking aanvangen met de Nederlandse vertaling van dit laatste dierenverhaal, dat in Engeland welhaast even vermaard is als Alice in Won derland. U hebt dan meteen iets kostelijks om uw kroost voor te lezen de dolzinnige, sno bistische pad die er de hoofdrol in speelt is een beest om nooit weer te vergeten. En nu wij het toch over boe ken hebben geen gek onder werp voor het begin van het seizoen moet ik u even een heel klein binnenpretje onthul len. U moet wetendat ik voort durend op zoek ben naar plezie rige dingen in dit huidig tranen dal. Het gebeurt mij niet vaak, helaas maar als ik zo'n spring-in-'t-veld van een be richtje bij de staart kan pak ken, maak ik daar een levens grote notitie van. De eerste van een serie, wil ik u, ter opbeu ring, even doorgeven. Er bestaat in ons goede land een damesweekblad. Nee, ik zeg niet welk, ik blijf keurig neutraal, zo hoort het. Dat weekblad dan verstrekte aan deszelfs lezeressen op geregel de tijden een premie in de vorm van een „roman". Nou ja, romanVoor uw toegenegen Saskia was het een zo nddr en miserabel stukje drukwerk, dat zij bij de aanblik ervan neiging kreeg haar moe deloze hoofd op de armen te leggen, en nooit weer enig vrouwenpubliek op een cause rie over „Vrouw en Boek" te onthalen. Een vertaald, lorrig verhaaltje, al vergeten voor het gelezen was, alleen geschikt om de critiekloze leeswoede van sommige vrouwen een uurtje of wat te stillen Maar wat zal uw Saskia daartegen protesteren De klant is koningin, en wanneer die koningin tevreden is met zulke inferieure waar, is het de leverancier, zakelijk bekeken, warempel niet kwalijk te ne men, dat hij niet naar deugde lijker spul gaat omzien. Of verwacht u soms van een groenteboertje in een armoedi ge volksbuurt dat hij zich zal Het machtig getal J specialiseren in Bonne Louise of asperges? Welnee: het aan bod regelt zich vanzelf naar de vraag. En die miezerige flut romannetjes waren dus een bla mage voor de klanten, niet voor de leverancier Maar wat, o wat las Saskia nu onlangs van redactionele zij de Dat die zaagselboekjes, om het zo eens te zeggen, voortaan zouden plaats maken voor goed geschreven verhalen, ook van eigen bodem. Waardoor en hier past een bescheiden hoe raatje: „de liefhebsters van een beter verhaal, die in groten ge tale vroegen om deze verande ring, volop aan haar trekken komen. Kijk, kijk, zei ik bij mezelf. Daar heb je het nu weer. Het getal is een machtig wapen wanneer zullen de vrouwen dit nu eens eindelijk gaan besef fenDit van die romannetjes is, oppervlakkig gezien, een ba gatel. Hoewél een mens moet oppassen met dat oppervlakkig kijken. Want als lezeressen „in groten getalé'de moeite nemen om de vulpen eens los te schroeven om de geachte redactie, te vertellen, dat zij toch niet zo bijster ge stéld zijn op de fondant kleurige liefdeshistorie van beeldige Beryl of doddige Doris, 'die steevast uitlopen op een verlo vingsring van de knappe, van nature vrouwenhatende, jonge Baas dan is dat allereerst een compliment voor al die le zeressen zelf en bovendien een flinke duw omhoog aan het cul turele peil van de overige abon. n&s. U moet dat niet uitvlakken: tienduizenden huiskamers, waar ieder kwartier gratis iets op tafel wordt gelegd, dat al aardig op een boek begint te lij ken. Het jongste vrouwenvolk leest óók mee, moet u rekenen. En wat hddr voorliefde aan gaat: de Engelse ziekte woedt nog in alle hevigheid, geloof me. Wat dat betreft kon de in leiding van Sara Burgerhart gisteren geschreven zijn. Waarmee ik maar zeggen wou dat vrouwen niet half we ten, hoe machtig zij zijn. Als u, in wélke branche ook, stuit op een schouderophalend: Er is geen vrddg meer naar, me vrouw dan kunt u er op re kenen, dat het machtige getal hier wqer net zo lang tegen een stugge roerpen heeft 'gedrukt tot die dmgmg. Als u maar lang en dikwijls en in steeds groter aantal over de toonbank informeert naar gestréépte theedoeken, naar pastelkleurige lakens en naar motvrije breiwol dan begin nen de almachtige heren in de raad der textielgoden zich ach ter het oor te krabben. En die theedoeken, die lakens en die breiwol kómen er dan. Net zo goed als hei vierhoekige botervlootje en de verschuifba re strijkplank. En zo zouden er ook geen snertfilms, geen prul boeken geen klodder schilde rijen en geen prutsmeubelen meer zijn als de vraag ernaar plotseling de moeite van het fa briceren niet meer loonde. U klaagt over het lage peil van de radio-programma's, over het onflatteuze van de H- lijn, over de onpractische in richting van uw keuken, over de toestand lij het onderwijs, over alles en nog wat, me vrouw? Geloof me, het is uw eigen schuld. Wanneer u niet langer in uw eentje blijft zitten mopperen, maar de program ma-leiding, de confectie-indus- trie, de architecten en de minis ter van O.K. en W. onder uw tienduizendvoudig protest be delft dan zult u eens zien wat dat getal vermag! SASKIA. De nieuwe Italiaanse modelijnen zij in diverse grote steden de nieuwste creaties, ontsproten aan het fanta sierijk brein van haar heer en meester Christian, zullen gaan tonen. Dat de beruchte H-lijn rijkelijk vertegen woordigd is in deze collectie, spreekt vanzelf! In verband met het feit, dat de K. L.M. ook belast is met het vervoer van de kostbare verzameling japon nen, mantels en juwelen, heeft Dior een van zijn nieuwe modellen gedoopt met de naam „Flying Dutchman". In de lounge van een K.L.M.-Supercon- stellation werd deze foto gemaakt van deze „Flying Dutchman"-creatie; het is het reiscostuum, dat gedragen wordt door de mannequin links. Het is een modern pakje van beige wollen stof, speciaal ontworpen voor de vrouw, die gewend is lange reizen te maken. De zittende mannequin toont de H-lgn in een rok van zwarte wol len stof. gedragen met een witte blouse en gecompleteerd door zwarte handschoenen en een zwart melusine hoed. Bij beide creaties worden schoe nen van Dior-Delman gedragen. Uit bijna niets In „Elsqviers Weekblad" lazen wij een spreuk, die door vele mannen ongetwijfeld met in stemmend hoongelach zal zijn ontvangen. De betreffende spreuk is van John Barrymore, en zij luidt als volgt; „Er zijn drie dingen, die een vrouw kan maken uit bijna niets: een slaatje, een hoedje, enruzie...." iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiuiiiiuut In de historische „Witte zaal" van het Palazzi Pitt te Florence hebben acht 'ontwerpers de nieuwe Italiaanse lijn voor de komende"herfst en winter getoond. Deze Italiaanse lijn kan als volgt worden samengevat: duidelijk afgetekende schouders, een fijne tail le, grote kragen, soepele maar niet overmatig wijde rokken, die 35 cen timeter van de grond blijven. Er is natuurlgk wel enig verschil in technische details tussen hetgeen de grote huizen brengen, maar toch mag gezegd worden, dat de Italiaanse ont werpers ook dit jaar weer een op merkelijke eenheid demonstreren. De kleuren zijn zoals altijd bijzonder fraai en dikwijls geraffineerd van combinatie, de modellen vaak origi neel. Er is een collectie van tijd. Bij Simonetta zien we een „slangachtige" lnn, welke niettemin practïsch en modern is. Guidi komt met een collectie, uitsluitend aan de „daagse kleding" gewijd, met onbe rispelijke tailleurs en practische. mooie mantels; de jonge Capucci brengt ook dit jaar een van talent getuigende verzameling fraaie kle ding. Ook de overige vooraanstaande mo de-ontwerpers (Fabiani, Venezïani. Carosa, Elza Volpe) brengen even wichtige, technisch volmaakte col lecties en tonen een grote mate van fantasie, waar het de verwerking van kleuren betreft. Van het beroemde modehuis Anto- nelli tenslotte, dat dit jaar een geva rieerde, jeugdige collectie in „Fran ciscaanse lijn" orengt, plaatsen wij hierbij een van de meest succesvolle najaar,smodellen: een japon in jeug dige lijn met een wijde, in banden ge werkte rok, welke met verspringende 'cnoopsluitingen is gegarneerd. Het model is gemaakt van fijne wollen stof met een ruig oppervlak in een donkere nuance grijsblauw, en een waardige representant van de altoos super-vrouwelijke en vooralori ginele mode, telkenjare door de Itali aanse ontwerpers gelanceerd!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 9