f KLANKBORD j Revaluatie voorgesteld van de gulden met vijf procent Minister Van de Kieft ziet nieuwe taak voor internationale bank HOOFDCOMMISSARIS IN EEN COMMUNISTISCH COMPLOT VOORBEREIDING DEFINITIEVE OUDERDOMSVOORZIENING ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 In het belang van de minder ontwikkelde gebieden Een van de meest gecompliceerde problemen van onze tijd is bet ver schil in levensstandaard tussen de rijkere en de armere landen. Was er voor de oorlog een constante stroom van particulier kapitaal van de meer ontwikkelde naar de yiinder ontwikkelde gebieden, nadien hebben zich vele nieuwe economische en politieke factoren doen gelden, welke in het algemeen deze stroom deden afnemen. Steeds meer wordt men zich be wust dat dit probleem gezamenlyk moet worden aangepakt, zodat ach tergebleven gebieden met buitenlands kapitaal tot ontwikkeling kunnen komen. Hierbij heeft de internationale bank een belangrijke taak te ver vullen. Dit verklaarde de Nederlandse mi nister van financiën, de heer J. van de Kieft in Washington. Hij opende de gemeenschappelijke vergadering van gouverneurs van het internatio naal monetair fonds en van de in ternationale bank van herstel en ont wikkeling. Voor het I.M.F. is de nu aange broken periode van beslissende bete kenis. Na de oorlog volgde een over gangstijdperk van herstel, dat thans vrijwel is afgelopen. De meeste lan den, die volgens de statuten van 't fonds in deze overgangsperiode be talingsrestricties konden handhaven, maken van deze bepaling nog steeds gebruik. Deze statutaire bepalingen waren echter uitdrukkelijk voor de na-oorlogse periode bedoeld. Voort gezette toepassing daarvan zou niet in overeenstemming met de begin selen van Bretton Woods zijn. De benadering van de convertibi liteit zal geleidelijk moeten geschie den en kan slechts slagen met me dewerking van het fonds. Thans is Het tekort aan verpleegsters. Onderzoek ingesteld Naar aanleiding van het tekort aan verpleegsters is een commissie sa mengesteld tot het instelle*i van een onderzoek. Zij staat onder leiding van prof. R. Hornstra, hoogleraar in de so ciale geneeskunde te Utrecht en werkt samen met het instituut voor preven tieve geneeskunde. Een enquête wordt gehouden met de bedoeling meer begrip te wekken on der de bevolking en de ouders op te wekken hun dochters leerling-ver pleegster te laten worden. Volgens dr. P. A. Heeren te Haar lem,- voorzitter van de vereniging tot bevordering van het ziekenhuiswezen, zijn er niet minder verpleegsters dan voor de oorlog. Het te kort is aldus de heer Heei-en geen gevolg van on voldoende salariëring of de beperkte vrijheid, maar van de invoering van de acht-urige werkdag en de toene ming van het aantal bedden. Het te kort doet zich speciaal voor in de ver afgelegen sanatoria en inrichtingen voor de verpleging van geestesziekten. Hoger honorarium voor vroedvrouwen. Tussen de organisaties van alge mene ziekenfondsen enerzijds en de beide vroedvrouwenorganisaties an derzijds is overeenstemming bereikt over een herziening, met ingang van 1 Januari 1954, van het honorarium der vroedvrouwen voor verloskundi ge hulp aan verplicht- en vrijwillig- verzekerden. De ziekenfondsraad heeft de nieu we overeenkomst goedgekeurd. Het honorarium van 30 per verlossing, dat sedert 1 Januari 1952 gold, is tot 35 verhoogd onder bepaalde voor waarden. SCHILDER. Pablo Picasso de be kende schilder van zonderlinge schil derijen voerde een dame rond in zijn atelier te Antibes. De dame stond te juichen voor een portret, dat een boe renvrouw voorstelde. Dame: „Wat heeft ze een allerleukste hoed op". Picasso: „Dat is geen hoedze draagt een bos hooi op het hoofd". ZOETIGHEID. De zoetigste mensen leven in EngelandDaar eet men bonbons en suikergoed bij tonnen Zo pas is uitgerekend, dat het Engelse volk per hoofd 225 gram zoetigheid in de week langs de (verzwakte) kiezen laat gaan. Wanneer men weet, dat de meeste Westeuropese volkeren het maar tot 90 gram brengen, dan is het record van de Engelsen wel in het juiste licht gesteld. GREGORY. De filmster Gregorij Peck is op het ogenblik in de zevende hemel. Zijn vrouw is bereid zich van hem te laten scheiden en Gregory heeft dan gelegenheid zich in een nieuw huwelijk te storten. Ditmaal met Veronica Pasanei Hij ont moette Veronica, die de journalistiek beoefentvoor het eerst toen ze hem kwam interviewen. Ze deed het zo handigdat Gregory tijdens het eerste gesprek al bijna van z'n stoel viel van wege de verliefdheid. Nu is Gregory in de zevende hemeltoch echt ver velenddat de mens daar niet altijd blijven kan! LAATSTE. Tn Philadelphia bestond een club van voetgangers. De club werd 54 jaar geleden opgericht door mannen, die zwoeren, dat ze nooit een auto zouden kopen. Geleidelijk stier ven de leden uit. totdat er nog maar twee waren. Fen van hen brak dezer dagen de belofte door achter het stuur van een auto te kruipen... Hij reed een voetganger dood.Dat bleek het laatste lid van de voetgangersclub te zyn. de opgave van het fonds, mogelijk heden tev inden om tot zulk een me dewerking te komen, maar tevens om er voor zorg te dragen, dat het in te voeren systeem van conver tibiliteit beantwoordt aan de begin selen welke in de statuten van het fonds zyn neergelegd. Als het fonds er in slaagt aan de opgave te vol doen, gaat het een prachtige toe komst tegemoet. Nederland telt ruim 9000 beroepsvervoerders. Typisch middenstandsbedrijf In Nederland zijn ruim 9000 be roepsvervoerders gevestigd, die zich dus bezig houden met net vervoer goederen van derden over de weg (met vrachtauto's) tegen betaling. Uitgedrukt in hoeveelheden ver voerde goederen is het wegvervoer de belangrijkste vsrvoertak welke Nederland kent. Van het binnen lands interlocaal goederenvervoer, in 1953 meer dan 108 milliard ton be dragende, namen de spoorwegen 15,1 binnenvaart 38,6 en het wegverkeer 46,3 voor hun reke ning. Volgens de laatste bekende gege vens beschikte het Nederlandse be roepsvervoer op 15 Februari van dit jaar 20.964 motorvoertuigen met een totale laadcapaciteit van 114.800 ton. Over het algemeen hebben de beroepsvervoerders een klein be drijfje, waarin een of twee vracht auto's worden gebezigd. Er zijn slechts enkele honderden grote be drijven, waarin het wagenpark va rieert van drie toe vijftig vracht auto's. Beschuldigingen in Perzische pers. De Sowjet-Unie heeft geprotesteerd tegen artikelen in de Perzische pers, waarin gesproken wordt over „ge heime verbindingen" tussen Moskou en Perzische legerofficieren, die op beschuldiging van spionnage zijn gearresteerd. In het protest, dat door de Sow- jet-ambassadeur ter kennis van de minister van buitenlandse zaken is febracht, wordt gezegd, dat de bla- en ook „lasterlijke berichten" had den gelanceerd over de Sowjet-Rus- sische militaire attaché in Teheran, generaal Rodonof. RUMOER IN PARIJS Veiligheidsdienst nog in het onzekere Ambtenaren van de Franse gehei me dienst hebben, naar vernomen wordt, de kantoren van het anti communistische tijdschrift „Con tacts" doorzocht. De hoofdredacteur Georges Vinatrel, is verhoord om trent zijn betrekkingen met Jean Dides, de geschorste Paryse hoofd commissaris van politie, die in het bezit zou zyn bevonden van docu menten over de nationale defensie. Dides werd aangehouden toen hij het ministerie voor Marokkaanse en Tunesische zaken verliet. Hij werd omsingeld terwijl hij in zijn auto wil de stappen. Volgens ooggetuigen heeft een hevige worsteling plaats gehad. Een van de ambtenaren van de veiligheidsdienst werd gewond. Dides werd overmeesterd en naar het hoofbureau van de veiligheids dienst gebracht, waar hij door het hoofd van de Franse contra-spionna- gedienst werd verhoord. Hoofdcommissaris Dides. die spe ciaal tot taak had te onderzoeken wat er achter de schermen van de communistische party gebeurt, zou Peil der arbeidskosten zal onder controle dienen te blijven. Minister Suurhoff hoopt in de ko mende periode belangrijke voortgang te kunnen maken met betrekking tot de invoering van een algemene ouderdomsvoorziening en een kin- derbyslagverzekering voor zelfstan digen, alsmede terzake van een her ziening der uitkeringen krachtens de in de invaliditeitswet geregelde inva- liditeits-, weduwen- en wezenrenten. Bovendien stelt hy zich voor te blijven streven naar een verdere uit bouw der zogenaamde complemen taire sociale voorzieningen. Dit wordt door de minister mede gedeeld in de toelichting op de be groting 1955 voor sociale zaken en volksgezondheid. Het peil der arbeidskosten zal on der controle dienen te blyven. Met name zal voorkomen dienen te wor den, dat onder de suggestie van de sterk verbeterde economische toe stand van het moment een ongebrei delde .stijging van lonen en overige arbeidskosten zou ontstaan, welke het resultaat van bijna 10 jaar zelf beheersing ongedaan zou maken. Ook een gewijzigd systeem van loonpolitiek, waaromtrent sinds ge ruime tijd intensief overleg gaande is, zal tegen dit gevaar afdoende garanties dienen te bieden. In de derde plaats dient weer stand te worden geboden aan de ver leiding thans over te gaan tot be perking van de emigratie-activitei ten. De emigratie naar Nieuw-Zeeland beweegt zich quantitatief op teleur stellend peil. Ook de belangstelling voor emigratie naar de Unie van Zuid-Afrika is afgenomen. De aanmeldingen van Canada zijn ver achter gebleven bij de plaat singsmogelijkheden in dat land. De minister acht de tijd gekomen, dat een technische herziening der wettelijke wachtgeld- en werkloos heidsverzekering ter hand wordt ge nomen. Hij heeft hierover reeds het advies gevraagd van de sociale ver zekeringsraad en van het bestuur van het algemeen werkloosheids fonds. verklaard hebben, dat het politieke bureau van de communistische partij in het bezit was van samenvattingen van hetgeen in vergaderingen van de Veiligheidsraad is gezegd. Volgens welingelichte kringen zou in Dides' actetas een samenvatting gevonden zijn van het besprokene in de vergadering vai. 10 September van de Verdedigingsraad. Op de vraag hoe hy aan dit document ge komen was, zou Dides geantwoord hebben, dat hy het door middel van agenten in de communistische par- lij gekregen had. Hy had zijn supe rieuren niet onmiddellyk op de hoog te gesteld omdat hy meer inlichtin gen wenste over de echtheid van het document. Dides mocht later het hoofdbureau van de veiligheidsdienst verlaten zonder dat een beschuldiging tegen hem was ingebracht. De veiligheidsdienst zou nog steeds in het onzekere verkeren over de authenticiteit van het document, dat in Dides' actetas gevonden was. Sommige ambtenaren van de veilig heidsdienst zouden van opvatting zijn, dat het document „een doorge stoken kaart" zou kunnen zijn van de communisten om politiespionnen in de partij te ontmaskeren. Het onderzoek wordt voortgezet. Italiaanse Senaat over zaak-Montesi. De Italiaanse communistische se nator Ottavio Pastore heeft Donder dag in de Senaat de campagne te gen de regering Scelba geleid. De communisten willen de regering in verband met de zaak-Montesi tot aftreden dwingen. Pastore zeide, dat de grote Itali aanse politiemacht, die na de oorlog door Scelba was opgebouwd, een werktuig van geweld en omkoperij is geworden. De communisten stel len Scelba, die minister van binnen landse zaken was toen Wilma Mon- tesi overleed, moreel verantwoorde lijk voor het op een zijspoor bren gen van het onderzoek van de poli- De werkzaamheden aan de afslui- tingsdam te Dreischor vorderen ge stadig. Men is thans druk bezig met het opzinken van eei stenen dam, die het Dijlcwater zal afsluiten. Een foto van de huidige stand van de werk zaamheden. (Foto P.Z.C.J Overname prijs baconvarkens. Wegens de beperkte leveranties van bacon naar Engeland heeft het be drijfschap voor vee en vlees zich als gevolg van de prijsdaling op de var- kensmarkt genoodzaakt gezien, de overnameprijs voor baconsvarkens per 27 Sept. a s. met 6 cent per kg terug te brengen en vast te stellen op f 2.36 per kg geslacht gewicht. Met ingang van genoemde datum zal het verschil met de richtprijs, welke laatste thans zoals bekend f 2.42 bedraagt, wederom in het vleesfonds worden gestort. Wanhopig luchtgevecht liep goed af. Een vicr-motorige „B-45-tornado"- straalbommenwerper was van de Amerikaanse luchtbasis op Norton op gestegen voor een proefvlucht Op tijfduizend meter begaf plotseling de kap van de stuurhut het. Zij belandde met kracht op het hoofd van de be stuurder. Het bloed stroomde over diens gezicht en tevens werden zyn geestvermogens gestoord. De naast hem zittende medebestuur der, de 22-jarige tweede luitenant Do nald Rowley, poogde de besturing van het toestel over te nemen, doch de ge wonde piloot verzette zich hevig. De niet meer bestuurde bommenwerper vloog inmiddels onvast in kringen rond. In de bommenwerper bevond zich een derde inzittende, een burger, in specteur van het Amerikaanse minis terie voor de luchtvaart. Deze stond Rowley bij en uiteindelijk slaagden zij er in de gewonde bestuurder van zijn zitplaats te trekken en te overmees teren, Daarop wist de 22-jarige tweede be stuurder die nog nooit met een der gelijk zwaar toestel was geland de bommenwerper veilig aan de grond te zetten. De toestand van de gewonde be stuurder is critiek. LOON- OF KOERS AANPASSING Om lonen-prijsenspiraal te verbreken Onder de titel „Loon- of koersaanpassing" stelt dr. F. W. C. Blom in het jongste nummer van economisch-statistische berichten de vraag aan de orde of een herziening van de wisselkoers niet een doeltreffender middel tot verbetering van de levensstandaard zou zijn dan een loonsverhoging. Een revaluatie zou de lonen-prijzenspiraal doorbreken. De spanning kan ontladen worden in een algemene koopkrachtsverhouding voor alle con sumenten, ook niet loon-trekkenden, zonder nieuwe prijsstijgingen te ver oorzaken. De Europese markt, zo constateert dr. Blom o.a., is een werkelijkheid, hoe gebrekkig dan ook. Dit forceert elk geliberaliseerd land in die markt zich aan te passen aan het Europese peil. De conceptie van Nederland als goedkoopte-eiland in West-Europa is niet redelijk en niet houdbaar. Al is het niveauverschil wat ver minderd, nog steeds ligt ons prijzen- peil voor gezinsuitgaven beneden dat van de omringende landen, waarmede wij in steeds vryer verkeer staan. Daartegenover staat dat ook andere prijzen zijn achtergebleven sinds de achteraf wat' overdreven lijkende devaluatie van 30 procent in 1949, zo als onze prijzen van oude kapitaal goederen, huren en pachten, over- heidstarieven, conventionele belonin gen en pensioenen, lijfrenten en on derstanden. Alleen het feit al, dat wy nog te veel goedkoopte-eiland zyn, be tekent dat ons guldensprijspeil aan opwaartse drang onderhevig is. Dr. Blom wijst dan op tendentie in het buitenland tot stijging. De nieu we loonronde zal ongetwijfeld ook en kele pryzen doen stijgen en dus hei- Na de ramp op de N.A.V.O. lucht basis in West-Duitsland. Rode Kruis wagens en -personeel bezig met het reddingswerk. pen het verschil te verminderen. Maar de anomalieën, zoals het te lage huur- en pachtpeil en het feit, dat onze ver geten groepen in een hoek gedrukt zijn, worden daardoor juist verergerd. In het algemeen kan men zeggen, dat een kleine revaluatie vlotter in het binnenlandse prijspeil verwerkt wordt dan een grote revaluatie, waar bij sommige groepen producenten in ernstig gevaar komen en zich ge meenschappelijk gaan verweren. Een revaluatie zou voor vele ge zinsuitgaven prijsverlaging meebren gen en daarmede de prijsverhogende effecten van loon- en huurronden kunnen compenseren. Wanneer wij de lonen op het nieuwe peil stabiliseren en de productiviteit blijft stijgen, zal de daardoor veroor zaakte toeneming van het nationale inkomen hoofdzakelijk terechtkomen in de ondernemerswinsten. Dit moet leiden tot allerlei spanningen, die een ontlading kunnen vinden in revaluatie. Ook zonneschijn verzekering De regenverzekeraars zijn in de af gelopen zomer niet aan hun trek ge komen, aldus „De Hotelwereld". Toch willen zij volgens dit blad de volgen de jaren nog meer service bieden en wel in de vorm van een zonneschijn- verzekering. Indien deze plannen inderdaad door gaan, kunnen de vacantiegangers zich in 1955 verzekeren tegen te veel regen, maar ook tegen te weinig zonneschijn. Bij graafwerkzaamheden in zijn tuin stootte de landbouwer W. van de Lan- gemheen in de buurtschap Gerven te Putten dezer dagen op iets hards. Het bleek een stenen kruikje te zijn gevuld met zand. Onderin zaten twintig gouden muntstukken. Het Wereldgebeuren Hereniging Erich Ollenhauer, de leider van de Duitse sociaal-democraten is op bezoek geweest bij de Westduit- se bondskanselier Adenauer, Zij en ook andere Duitse partijleiders hebben gepraat over de Westduitse buitenlandse politiek. Parlementair staat de regering Adenauer byzonder sterk in West- Duitsland, maar wat de „volks gunst betreft lijdt ze aan een zekere malaise. Er is een gevoel van onbe hagen.. Ook in de Christendemocra tische partij van Adenauer zelve. Men heeft de Franse verwerping van de E.V.G. als een schok onder gaan. Daarom probeert Adenauer thans ook de steun van de sociaal-demo craten te verwerven voor de buiten landse politiek. Hij denkt daarbij on getwijfeld aan landen, zoals Enge land en de Ver. Staten, waar de re geringspartij en oppositie wel ver deeld zijn wanneer het om binnen landse affaires gaat, maar een grote mate van eenheid weten te bereiken in het buitenlandse optreden. Tot nog toe waren Adenauer en Ollenhauer het volmaakt oneens over de buitenlandse politiek. Ollenhauer walde een nieuwe vier- mogendheden-conferentie en hy gaf aan de hereniging van West- en Oost-Duitsland voorrang boven de Duitse herbewapening. Adenauer zag geen heil in zo'n viermogendheden-conferentie en hjj yverde allereerst voor het opnemen van West-Duitsland in de Westeuro pese defensie. De hebeniging van Oost en West zou dan later wel in orde komen. Algemeen verwachtte men in Duitsland, dat de sociaal-democra ten na de Franse verwerping van de E.D.G. met nieuwe voorstellen inza ke de buitenlandse politiek zouden komen, om daarover met Adenauer te onderhandelen en zo mogelyk tot overeenstemming te komen. Dat is niet gebeurd, maar wel is er bij de sociaal-democraten nieuw inzicht gekomen. Zij zien wel in, dat voor het ogenblik een viermogendhe den-conferentie over het herstel van de Duitse eenheid weinig kans heeft. Daarom vragen ze nu een vermo- gendheden-conferentïe, die zou moe ten gaan over de gehele Europese samenwerking. Wat de herbewapening betreft is het standpunt van de sociaal-demo craten ook enigszins gewijzigd. Ze voelen wel voor de Londense confe rentie, waar straks de Duitse herbe wapening aan de orde komt. Maar ze staan er op. dat wat er ook aan verdragen en afspraken uit de bus zal komen, daarby steeds een clau sule moet zyn. die herziening van de overeenkomsten mogelijk maakt zo dra Duitsland herenigd zal zyn. e sociaal-democraten blyven ove rigens het zwaartepunt nog al tijd op de hereniging leggen en daarbij vinden ze thans steun in de kringen van Adenauer's vrien den. Er zyn namelijk onder zijn coa litiegenoten nogal wat figuren, die menen, dat na de verwerping van de E.D.G. de Duitse herbewapening veel van haar aantrekkelykheid heeft verloren en dat men nu maar liever de hereniging van Duitsland als hoofdpunt op het buitenlandse poli tieke program moet zetten. In die kringen ziet men overigens de sa menwerking van West-Duitsland met het overige West-Europa voor de verre toekomst niet Zo optimis tisch. Men verwacht meer heil van een onafhankelijk Duitsland, dat een zelfstandige politiek voert noch aan het Westen, noch aan het Oosten al te sterk is gebonden. Een leidende figuur in een van de kleinere partijen verlangde na drukkelijk, dat Duitsland óók goede betrekkingen moest onderhou den met de landen van het Ooste lijk blok. De Neue Ziircher Zeitung wijst er op. dat de Russen er op uit zijn, dit streven naar hereniging van Oost- pn West-Duitsland sterk te stimule ren. Daartoe proberen ze de contac ten tussen dé Oost- en Westduitse vakverenigingen uit te breiden en gemeenschappelijke culturele mani festaties te organiseren. Gevreesd moet worden, dat deze activiteiten toch wel enige uitwer king hebben op Duitsers, wier natio nale trots door de huidige verdeling wel heel sterk gekwetst is. Bij de Russen staat uiteraard niet dat Duitse nationalisme voorop, maar de wens om de meningsver schillen in de Westduitse sociaal-de mocratische party zozeer te doen toenemen, dat deze partij gemakke lijk te beïnvloeden zal zijn. In dit ver band constateert de Neue Zürcher Zeitung. dat de huidige Russische hoge commissaris in Oost-Berlijn, Poesjin. de man is geweest, dat die Hongaarse sociaal-democratische party geheel wist te ondermijnen. BUITENLANDS KAPITAAL NODIG

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5