PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kwestie van Nieuw-Guinea op de agenda geplaatst Weer duizend ha aan bedrijven voor 37 boeren BILT Vandaag... ACHT TELEFOONTOESTELLEN PER 100 INWONERS REGENRAMP IN WEST-PENDJAAB EIST 46 DODEN 197e Jaargang-No. 226 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Balllntljn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 25 Sept. 1954 ADVERTENTIEPRIJS <3 cent per mm Minimum p. advertentie t 3.—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (me* 8 regels) van 1—5 regels t 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 28 cent meer. Giro No 359300 P Z.C. Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304): Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorstatr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Flnlanostx. 2, telef- 16: Terneuzen, Brouwerijstr 2; Zlerikzee. N. Bogerdstr C 160. telef 28 ALGEMENE VERGADERING V. N.: Ondanks het Nederlandse en Australische protest De algemene vergadering der Ver. Naties heeft Vrydag, ondanks krach tig Nederlands en Australisch verzet, met 39 tegen 12 stemmen bij ne gen onthoudingen besloten de door Indonesië aanhangig gemaakte kwes- tie-Nieuw-Guinea op haar agenda te plaatsen. Ook besloot zij, ondanks Russische bezwaren, de door Australië voor gestelde toelating van Laos en Cambodja tot de volkerenorganisatie te bespreken. Dit besluit werd genomen met 43 tegen en negen onthoudingen. De Nederlandse minister zonder por tefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, ver klaarde voor de stemming, dat Neder land zich nooit had verbonden om aan Indonesië de souvereiniteit over Wes telijk Nieuw-Guinea over te dragen en dat de toestand op Nieuw-Guinea in het geheel geen bedreiging voor de vrede inhield. Mr. Luns zei voorts, dat de onder handelingen over Nieuw-Guinea wa ren mislukt, omdat Indonesië vast hield aan overdracht van de souverei niteit als basis van de besprekingen. Bespreking van de kwestie door de Ver. Naties zou slechts nieuwe span ning kunnen scheppen tussen Neder land en Indonesië, die onlangs tot een nieuwe regeling van hun betrekkingen zijn gekomen. Bovendien zouden Ver. Naties prestige-verlies lijden. De Franse afgevaardigde Hoppenot zei, dat bespreking van de Nederland se souvereiniteitsrechten over Nieuw- Guinea zou kunnen leiden tot bespre- IIIIIIIAIIIIIIIIAIIIIIIIIAIIIIIIIIAIIIIIIIIAIIIIIIIIA I Buiig weekeinde. i (Van onze weerkundige I 3 medewerker) Gisteravond passeerde een 1 d regenfront van een stormde- 3 pressie, die langs Schotland in s de richting van Noorwegen -j trekt. Vandaag kunnen in de i Zuid-Westelijke luchtstroom eveneens buien voorkomen bij een krachtige wind. Ook Zon- d dag zal het wellicht niet geheel fc J droog blijven, daar er boven de Britse eilanden een buiensto ring naar het Oosten beweegt. De depressies hebben boven de Oceaan de gang er weer goed in. Zondagavond of Maan dagochtend kan een nieuwe de pressie weer dicht in onze om geving komen. Het weer blijft de eerste dagen herfstachtig met voorlopig enkele buien en vrij veel wind met voor eind September te lage temperatu ren. Nieuwe Amerikaanse atoomproeven. De V. S. zullen in het begin van het volgend jaar op het experimen teerterrein van Nevada een nieuwe serie atoomproeven beginnen, aldus een mededeling van de commissie voor atoomenergie. Tijdens de proeven, die waarschijn lijk midden-Februari beginnen zullen vermoedelijk „splijtingsexplosieven van het standaard-type"^ tot ontplof fing worden gebracht. Lugubere vondst. Van Haarlemse politie Te Haarlem heeft de politie streeks kwart voor zes gisterochtend een dame aangetroffen, die telefonisch had gewaarschuwd dat „er een moord zou zyn gepleegd". De politie vond de dame, die niet in staat bleek medede lingen te doen, bij de telefoon. Zy bleek door twee schoten in de borst getroffen te zijn. Per ziekenauto is de 44-jarige mevr. M. M.T. geb. B. naar de Mariastich- ting overgebracht. Haar toestand is ernstig. Vermoedelijk is een kogel in een der nieren gedrongen. In een andere kamer vond de po litie in een plas bloed het stoffelijk overschot van de 63-jarige heer W. C. R. van L„ die een pistool in zijn rech ter hand hield. Zijn voorhoofd was door twee kogels getroffen. Wat zich in de afgelopen nacht heeft afgespeeld, kon de politie niet meede len, omdat de ernstig gewonde vrouw niet kon worden verhoord. Buren hebben omstreeks kwart voor vier wel gebons gehoord, doch hebben niet vermoed dat iets ernstigs kon zijn gebeurd. Actie ter voorkoming van blindheid. De algemene Nederlandse vereniging ter voorkoming van blindheid zal een onderzoek instellen naar de oorzaken, die bij de ongeveer vijfduizend in Ne derland woonachtige blinden tot blind heid hebben geleid. De vereniging heeft reeds de be schikking over ongeveer drieduizend namen en adressen van blinden. Aan de bekende adressen zal een mvul- formulier worden gezonden en het ligt in de bedoeling dit formulier ook aan de nog niet bekende blinden te zen den. De vereniging dient daarvoor echter de beschikking te krijgen over king van de souvereine rechten van alle mogelijke andere VN-leden. De vertegenwoordiger van Indone sië, Tjondronegoro, beschuldigde Ne derland van schending van de Ronde- tafelovereenkomst door de weigering om de besprekingen met Indonesië over het statuut van Westelijk Nieuw- Guinea voort te zetten. Tegen stemden: Australië, België, China, Denemarken, Frankrijk, Lu xemburg, Noorwegen. Zweden, Tur kije, Zuid-Afrika, Engeland en Neder land. Canada en de V S. onthielden zich o.a. van stemming. Een incident. Op de korte bijeenkomst van de agenda-commissie kwam het tot een meningsverschil tussen Cabot Lodge en Wysjinsky. Lodge zei, dat de Sowjet-Unie tot dusver geweigerd had deel te nemen aan Eisenhowers plan voor vreedzaam gebruik van atoomenergie. Wysjinsky echter verwees naar de Russische nota van vier dagen geleden, waarin de Sowjet-Unie zich bereid verklaart tot voortzetting van de be sprekingen. Hij zei niet te kunnen be grijpen waarom de atmosfeer vergif tigd moest worden door de vermeen de onwilligheid van een der partijen om aan de besprekingen deel te ne men. Lodge zei nog. dat niemand geluk kiger zou kunnen zijn dan de Ver. Staten, als de Sowjet-Unie, door da den duidelijk maakte, dat het samen werkte met „het grote denkbeeld". Handelingen spreken duidelijker taal dan woorden, zo meende hij. OOK CYPRUS. De Algemene Vergadering heeft be sloten de kwestie-Cyprus op de agen da te plaatsen. Het besluit werd geno men met dertig stemmen tegen negen tien by elf onthoudingen. Ramp bij Bitburg Nog meer slachtoffers? Omtrent de ramp bij Bitburg, in West-Duitsland, waarbij 31 personen om het leven kwamen en meer dan dertig gewond werden, terwijl 1.360.000 liter brandstof voor straal vliegtuigen verloren ging, wordt nog het volgende gemeld. De op de ontploffing gevolgde brand, die door meer dan duizend personen, waaronder Amerikaanse, Franse en Luxemburgse militairen en YVestduitse brandweerbrigades, is bestreden, was eerst na ruim twaalf uur geblust. De doden zijn opgebaard in de spaarzaam verlichte vestibule van een plaatselijke school. Men vreest dat zich in de reus achtige, door de ontploffing gesla gen krater, nog de lijken van ver scheidene vermisten bevinden. Niemand weet, hoeveel personen zich ter plaatse bevonden, toen de opslagplaats in de lucht vloog. Vijftien Franse soldaten, die geen acht hadden geslagen op de order de brandweerdemonstratie bij te wo nen, maar in een naburige can tine bier zijn gaan drinken, zijn aan een bijna zekere dood ontsnapt. Een lid der Amerikaanse lucht macht, dat had geholpen bij het ver voer van doden en gewonden, ver klaarde later: „Door de ontploffing werden bomen ontworteld. Ik heb lichamen gezien, die tot driehonderd meter omhoog werden geworpen." Een Duitse brandweerman borg een onder modder, gras en stenen bedol ven lijk. Het bleek dat van zijn va der te zijn, die werkzaam was bij de opslagplaats. fr had tien jaar geleden de ge. C weldige tankslag bij Overloon C (N. Br.) plaats. vvvv*\wvv\\w**w**/**v Prinses Maria Pia en prins Alexander verloofd. Huwelijk wordt in Portugal voltrokken. Prinses Maria Pia van Italië en prins Alexander van Zuid-Slavië heb ben Vrydag te Merlinge in de om geving van Genève hun verloving bekend gemaakt. Het paar poseerde voor persfoto grafen op het landgoed van Merlin ge. dat toebehoort aan ex-koningin Marie-José van Italië. Prins Alexander deelde verslag gevers mede, dat het huwelijk waar schijnlijk in de winter te Cascais in Portugal zal worden voltrokken. Cas cais is de plaats, waar ex-koning Umberto van Italië woont. De prinses, die Vrijdag twintig jaar is geworden, heeft haar ver loofde voor het eerst ontmoet op de tocht van de „Agamemnon". Kort na de tocht hebben wij besloten te trouwen", aldus de prins. De prins, die thans voor een Griek se scheepvaartmaatschappij te Lon den werkt, zeide. dat hg niet van plan is nu of als hij getrouwd is, met werken op te houden. Dr. Van Kleffens (links), de nieuwe voorzitter van de Algemene Vergade ring van de V.N., wordt gelukgewenst met zyn benoeming door generaal Carlos P. Romulo, hoofd van dc Phi- lippifnse delegatie bij de V.N. Nederland komt ver achteraan. In Nederland zijn acht telefoontoestellen per honderd inwoners. Daarme de staat ons land onderaan op het lijstje, waarop behalve Amerika. Cana da, Nieuw Zeeland en Australië, acht Weateuropese landen staan. Sedert Januari 1928 is het telefoonverkeer in al deze werelddelen en landen sterk toegenomen, doch ook in Nederland het minst. Sedert 1928 werden in Ne derland per honderd inwoners 4.9 toestellen bijgeplaatst. Deze cijfers worden genoemd in een adres, waarmede de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor het Rijnland zich tot de leden van de Tweede Kamer heeft gewend. In dit schrijven zegt de Kamer van Koop handel o.m., aat uit de laatst gepu bliceerde verslag van de P.T.T. blijkt Bevolking in België In 1953 werden in België 146.522 feboorten geregistreerd waarvan 5.463 mannelijke. In dat jaar stier ven 56.735 mannen en 49.289 vrou wen. Rekening houdend met het aan tal geboorten en sterfgevallen be droeg de Belgische bevolkingsaanwas in 1953 4,59 pro mille. Tussen de Jaren 1925 was dit cijfer nog 49.48. in 1934 31,87 om daarna via 18,83 in 1939, 16.86 in 1951. 6.23 in 1952 terug te lopen tot het huidige dieptepunt van 4,59. In de vijf Waalse arrondissementen Njjvel, Luik, Hoei, Doornik en Ath overtreft het aantal sterfgevallen het aantal geboorten Uit een vergelijking met de jaren 192024 blijkt echter dat ook in de Vlaamse provincies de laatste jaren het aantal geboorten vermindert. IN IT/, UUR: 41 CM Uit Lahore, de hoofdstad van West-Pendjaab (in het Noorden van West- Pakistan) wordt gemeld, dat sinds middernacht van de nacht van Donder dag op Vrydag in 17 /2 uur 41 centimeter regen is gevallen. Deze onafge broken regenval ging gepaard met windstoten. Ten gevolge van dit, voor Pendjaab uiterst zeldzame, natuurverschijn sel, zijn vele hutten van vluchtelingen en andere tijdelijke onderkomens .weggespoeld. Volgens de eerste berichten zijn 46 personen, voor het grote merendeel vrouwen en kinderen, omgekomen. Ongeveer 150 personen liepen verwondingen op. Deze vluchtelingen zijn Moslims, die bij de verdeling van Voor-Indië in In dia en Pakistan, naar het Mohamme daanse Pakistan vluchtten of later de wijk uit het Hindhoese India hebben genomen. Mijnenvegers uit V. S. in Den Helder. In Den Helder zijn gisteren twee mijnenvegers, die Nederland van Ame rika ten geschenke heeft gekregen, aangekomen. De beide schepen, Hr. Ms. „Breskens" en Hr. Ms. ..Blaricum" zijn in Amerika al aan de Koninklijke marine overgedragen. De mijnenvegers beschikken over 20 mm luchtdoelgeschut en net modern ste mijnveegtuig. Zij hebben een standaardwaterverplaatsing van 400 ton en een grootste lengte van 42.32 meter. Commandant van de Breskens is lui tenant ter zee tweede klas C. Huys- man uit Haarlem, van de Blaricum luitenant ter zee tweede klas J. K. Broggel uit Den Helder. Be oefening JBattle Royal" De Fran se Maarschalk Juin, be gel d door de Nederlandse luit.-generaal A. T. C. Opsomer, gefotografeerd tijdens de deze adressen. Deze kunnen worden j inspectie van het legerkamp in het opgegeven aan het secretariaat van de Seunelager. Achter hen een aantal vereniging, postbus 6010, Den Haag. I Franse officieren. (Telefoto ANP Velen hunner zijn nog niet perma nent gevestigd en wonen in hutjes van plaatijzer, jutezakken en allerlei bijeengegaard materiaal. Honderden mensen konden zich niet bevrijden uit de ruines van inge storte huizen. De ..burgerverdediging" tezamen met brandweer en vrijwilli gers werken op volle kracht aan het reddingswerk en het verlenen van eerste hulp. De gemiddelde regenval in Neder land is per jaar zeventig centimeter. dat op 31 Dec. 1952 nog 30.386 aan vragen voor een telefoonaansluiting op afdoening wachtten. De Kamer is van oordeel, dat er by de centrales zoveel overcapaciteit moet zijn, dat alle aanvragen met spoed tot stand kunnen worden gebracht. Vooral zyn volgens de Kamer diegenen gedu peerd, die soms zeer vele maanden op aansluiting moeten wachten. Het inhalen van de achterstand wordt belemmerd door een niet vol doende groot bouwvolume, doordat niet voldoende gelden voor het bou wen van nieuwe telefooncentrales be schikbaar worden gesteld. De Kamer acht geen dezer beide argumenten van voldoende gewicht om een zo grote achterstand te doen voortdu ren, te meer niet, omdat het aantal aansluitingen per 100 inwoners in vergelijking tot tal van andere lan den. in Nederland nog steeds zeer laag is. NAAR N.O.P. EN BRAAKMAN Bijna vier mïllioen gulden aan werken goedgekeurd In de jongste vergadering van de Herverkavelingscommissie Zeeland in hotel „Korenbeurs" te Goes, kon de voorzitter, mr. A. J. v. d. Weel mede delen, dat de Directie van de N.O.-polder en de Rentmeester der Domeinen bereid zijn, resp. 31 en 6 personen voor te dragen aan de Minister van Fi nanciën voor het pachten van een bedrijf in de N.O.P. en Braakmanpolder. De totale aangeboden oppervlakte in de N.O.P. bedraagt 796.7 ha en in de Braakman 203 ha, terwyl de Herverkaveling dan de beschikking zou krijgen over 1004.6 ha. Er is nog niet van alle boeren bericht ontvangen, dat zij het him aangeboden bedrijf zullen aanvaarden. Ook moet in de meeste gevallen nog overeenstemming worden bereikt over de „in te leveren" gronden aan de Stichting Beheer Landbouwgronden. De voorzitter kon dus nog geen definitieve lijst met namen van toekomstige N.O.P.-pachters verstrekken. Van de voorgedragen personen zyn er 21 afkomstig uit Schouwen, 10 uit Tholen, 2 uit de zak van Zuid Beve land en 4 uit Waarde. In het onderzoek dat door de N.O. -directie werd ingesteld, waren 67 personen betrokken, n.l. 41 uit Schou wen. 15 uit Tholen, 2 uit de Zak van Zuid-Beveland en 9 uit Waarde. De Rentmeester der Domeinen onder zocht 13 personen, n.l. uit Schouwen 7, uit Tholen 3, 1 uit de Zak van Zuid Beveland en 2 uit Waarde. Vijf van hen waren reeds door de N.O.P.-di rectie bezocht. Goedgekeurde werken In deze vergadering werd voorts voor bijna 4 mïllioen gulden aan wer ken goedgekeurd. Het aanvankelijk uitgestelde werk in de polder Cou- dorpe (Zak van Zuid Beveland) zal thans kunnen worden uitgevoerd. Er zal hier een complex van 40 ha be werkt worden, waaronder egalisatie werkzaamheden en het graven van kavelsloten, zodat drie nieuwe perce len ontstaan. Het werk wordt door een cultuurmaatschappij uitgevoerd, op een begroting van f 345.000. In Schouwen-Duiveland zullen een aantal werken voor ruim 2 millioen gulden in regie worden uitgevoerd. Aan aannemerswerken is voor ruim 400.000 gulden gegund. Op Tholen zal een drainageobject van plm. f 132.000 in regie worden uitgevoerd. Aanne mers zullen daar voor byna een mil lioen gulden gaan verwerken. In de Zak van Zuid-Beveland zijn wegen aanbesteed voor ruim f 300.000. Voorts werd verslag gedaan van de inleidende besprekingen met de waterleiding- en electriciteitsbedrij- ven over de aanleg van water en licht in de herverkavelingsblokken. De weg- en erfbeplantingsplannen worden door Staatsbosbeheer opge steld. In verband met het grote aan tal plannen dat moet worden behan deld, is vertraging in de uitvoering der beplantingen ontstaan. Daarbij heeft men de stelregel in acht geno men, dat openbare beplantingen vóór erfbeplantingen gaan. De nieuwe watergangen in de pol ders rond Stavenisse (Margaretha- Stavenisse-, Oude en Nieuwe Kem- penshofstede-, Nieuw Maartensdijk-, Oude Zuidmoer- en Nieuwe Annex Stavemssepolder) zullen in de loop van dit najaar en volgend voorjaar en zomer worden gegraven. De grond gebruikers worden geadviseerd^ geen wintertarwe te zaaien in een strook van 10 meter ter weerszijden van de blauwe piketten. Voor de zomerge wassen zal nog tijdig aangezegd wor den, hoe breed elke leiding wordt en op welke kant de uitgegraven grond komt te liggen. In verband met de aanleg van nieu we wegen in de Stavenissepolder ten Westen van de Kerkweg en in de Oud Kempenhofstedepolder, worden de grondgebruikers aangeraden daar niet te zaaien in een strook van 24 m breedte, n.l. 12 m aan iedere kant van de rode piketten. Het kan voor komen dat het piket niet precies in de as van de weg staat. In zulke ge vallen is op het piket aangegeven, hoeveel meter de as uit het piket ligt. Het bureau van Uitvoering Tholen thans met ingang van 1 October KORTE PREDICATIE MAZZEL. Psalm 119 1S2. Er zijn dingen waar een mens lang van te voren ul blij om is, maar de eigenlijke fleur komt toch in het leven door de verrassingen, de plotselinge blijdschap, die ,e r.iet voorzien kon. In het hierboven •umgehaa 'e Bijbel woord wordt die blijdschap vergeleken met de blijdschap van iemand die een rijke buit vindt. Wat cru en barbaars misschien gezegd in de oren van ons, die in een tjjd leven dat oorlogen al leen om zuiver menslievende redenen gevoerd heten te word n en zeker niet om zoiets verwerpelijks als het beha len van buit.' Toch is het beeld duide lijk genoeg. Uit een hete strijd, vol doodsgevaar, blijft onverwacht een grote rijkdom over. Waar men dacht net leven te verliezen, staat men op eens behouden en met volle handen. Een lot uit de loterij en een erfenis zijn, hierbij vergeleken, nog maar tamme beelden. Want de rijkdom is des te groter, \caar men het risico had gelopen alles te verliezen. Dat risico lopen we overigens alle maal, meer dan eens. Niet alleen om dat heel onze samenleving onder de dreiging ligt van totale vernietiging, niet alleen omdat in het snelverkeer de dood op straat loert, maar eenvou dig omdat het in het leven telkens is: erop of eronder. Telkens weer kom je ervoor te staan, dat je iets kwijt dreigt te raken dat ai s voor je betekent: je bestaan, je zelfrespect, je slagen in het leven, je ziel.' Dat ieder mens een strijd heeft, zal nog altijd wel waar zijn. Wat is dan die onverwachte buitf Het Bijbelwoord luidt aldus: „Ik ver blijd mij over uw woord, als iemand die rijke buit vitidt". Laat dit U niet te snel teleurstellen. De man die dit voor het eerst zei, heeft in allerlei op zichten de strjjd gekend, die leidde tot de algehele vertwijfeling. Hij zag bekend beeld zijn leven als een weg, en de grootste nood is toch teel als je jezelf afvragen moet waar je terecht komt.... óf je wel terecht komt! Wie heeft helemaal nooit de huiver gekend van het verdwaald dreigen te rakenT En dan, opeens: ,,Uw woord". Dat is, in de psalmen, nog niet onze Bijbel: die was er toen nog niet, tn elk geval niet compleet. Het fa ook meer dan het toen bestaande geschreven Bijbel woord alléén. Het is de zekerheid, dat God gesproken heeft, dat Hij je naam kent en die heeft geroepen, dat Hij je iets te zeggen heeft dat'maakt, dat je leven niet weg is. niet mislukt, maar terecht komt. Dat woord, dat de dich ter bedoelt, begeleidt je heel die le vensweg, zodat je voor verdwalen, voor niet-terecht komen nirt bang meer hoeft te zijn. Het is niet te weinig gezegd, om die blijdschap van iemand, rite verdwa lend in het duister rondtastte cn op eens zyn naam hoort noemen, te ver gelijken met de blijdschap om een on verwachte rijke buit. Je hebt immers jezelf, je leven, teruggekregen Dat is het wat Gods Woord nog al tijd doet. Gods Woordde Bijbel, ze ker. maar dan de Bijbel gelezen als de boodschap, die God voor ons persoon lijk heeft, het boek. waarin onze naam tussen de regels door staat. Wie zo die oude, soms moeilijk en onverteer baar lijkende Bijbel wil lezen, kan daar inderdaad die riike „buit" vin den, het woord van Jezus Christus, die ons roept omdat Hij. wonderlijk genoeg, van ons houdt. 's-H. Hendrikskinderen, S. P. de Roos. DE VERWACHT... ook een wekelijks houden. spreekuur PLAATSELIJK BUIEN. Geldig tot Zaterdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien. Matige, tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en West Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZON EN MAAN. September: Zon op Maan op 27 September: 6.31 onder 18.31 6.00 onder 17.48 gaan Zon J Maan 6.33 onder 18.29 7.10 onder 18.03

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1