Australië tegen behandeling de kwestie-Nieuw Guinea van KAPPIE IN WILDWEST MERKWAARDIGE „G0LDRUSH" NAAR BEIERSE ALPEN GEWIJZIGDE TOESTAND IN DE LANDBOUW NIET ONRUSTBAREND Amsterdamse Beurs Geen overmatige vermoeienis meer! WRIGLEY NIEUWS IN EEN NOTEDÖP 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1954 AGENDA ALGEMENE VERGADERING Verkiezing Van Klef fens „gevolg van kundige Ned. diplomatie" Alle 66 punten, die door verscheidene landen voor bespreking zijn voor gedragen, zyn door dc agendacommissie van de algemene vergadering van de V. N. aanbevolen voor plaatsing op de officiële agenda. Daaronder vallen dc kwestie Nieuw-Guinea, het geschil Inzake Cyprus, het voorstel van Costa Rica tot instelling van een wereld-voedselreserve. Ook de kwes tie van de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek evenals het Marokkaanse vraagstuk zal behandeld worden. In een memorandum, waarin Indo nesië een uitzetting geeft van de re den, waarom de kwestie Nieuw-Gui nea naar voren wordt gebracht, heet het, dat de Nederlandse souvereini- teit over dit gebied niet kan worden aanvaard. Bij de overdracht van de volledige souvereiniteit over Indone sië behoorde ook Westelijk Nieuw- Guinea. De Australische afgevaardigde, Sir Douglas Copland, verklaarde dat zijn land de kwestie benadert met een zeer vriendschappelijke houding je gens Indonesië en ook met kenni» van Nieuw-Guinea. HQ ontkende, dat VOETBAL Binnenkort voorstel inzake betalingsmogelijkheden Voor spelers uit de tweede klasse Een dezer dagen zal een definitief voorstel worden ingediend door een groep tweede klassers om betalings mogelijkheden voor spelers te' schep pen, met de bedoeling, dat dit voor stel behandeld zal worden op de Bondsvergadering van de K.N.V.B., 80 October a.s. te Amsterdam. De actie van de groep tweede klas sers, waarbij de voetbalvereniging R.C.H. naar men weet initiatiefneem ster was, is niet gericht op de invoe ring van een premie-regeling voor het lagere voetbal. De bedoeling is even wel, dat men gelijke rechten verkrijgt als thans aan de eerste klassers is ge geven. Wanneer de nood aan de man mocht komen willen deze tweede klasse verenigingen maatregelen kun nen nemen om zichzelf te bescher men. Het A.N.P. verneemt hterover voorts, dat in het voorstel een clau sule zal worden opgenomen, waarin men slechts voor het komende jaar deze vrijheid van handelen vraagt, aangezien deze groep tweede klassers er van overtuigd is, dat tenminste 30 van de tegenwoordige eerste klasse verenigingen zich het volgend jaar weer volledig achter amateurisme zullen scharen. Indien het voorstel van de groep tweede klassers wordt aangenomen krijgen de tweede klassers de be voegdheid een speler van een hunner elftallen schadeloos te stellen, indien getracht wordt de betrokken speler weg te kopen. er in Westelijk Nieuw-Guinea een be weging was die beschouwd kan wor den als een oorzaak van het versto ren van de vrede in dit gebied. Ook kan men niet zien, dat het volk van Nieuw-Guinea nauwe ver wantschap heeft met de volkeren van Indonesië. De Russische afgevaardigde Wy- sj'insky steunde Indonesië; de Britse afgevaardigde verzette zich tegen plaatsing op de agenda. Volgens de Indonesische bladen houdt de verkiezing van mr. Van Klef- fens tot voorzitter, verband met het verzoek inzake Nieuw-Guinea. Vol gens het oppositieblad „Sumer" is de ze verkiezing te danken aan do kun dige Nederlandse diplomatie. Cyprus. Groot-Brittannië zal elk debat over Cyprus in de politieke commissie van de Algemene Vergadering boycotten. De Britse .minister van staat, Sel- wyn verklaarde dat een en ander „zeer "'•nstige gevolgen zal hebben" voor de ♦rekkingen van Engeland met de .N. Het eiland Cyprus kon volgens hem niet worden gezien als een geografisch deel van Griekenland. Een vijfde van de bevolking bestaat uit Turken en Mohammedanen en het eiland had slechts gedurende een korte periode in de vierde eeuw aan Griekenland be hoord. Aanvaarding van deze kwestie zou dé spuigaten openen voor aanspraken en tegenspraken, voor wrijving, ver hitte gemoederen en ondermijnende activiteit onder ethnische groepen overal ter wereld. ATHLETIEK Singelloop-estafette E.M.M. Zaterdag a.s. houdt de Middelburg se atletiekvereniging „EMM" een singelloop-estafette, waaraan wordt deelgenomen door zes ploegen van vijf verenigingen, nl. Thor uit Roo sendaal, Marathon en De Zeeuwen, beide Vlissingen, Hulst, en twee ploe gen van EMM. Er wordt gelopen als volgt: 2 x 400 meter, 2 x 800 meter en 2 x 1500 meter. De winnende ploeg ontvangt de wisselbeker van de Pro vinciale Zeeuwse Courant, welke be ker momenteel in het bezit is van Thor. De wedstrijd begint om half vy'f; de prijsuitreiking geschiedt in de „Schouwburg". Schat verborgen voor de capitulatie? Een met veel publiek geheim omgeven „Goldrush" in de Alphen houdt op het ogenblik de gemoederen der Beieren bezig en zij heeft tot dusverre de staatskas van Bonn een slordige zestig duizend mark gekost. De offi ciële schatgravers, die uit Bonn naar het onaanzienlijke alpendorp Pfron- ten-Weissbach nabij Füssen zijn gezonden, hebben wanneer men de Miin- chense bladen mag geloven in maandenlange arbeid niet meer gevonden dan een stemvork, een paar handschoenen en een hoed. Zij waren gekomen in de stellige verwachting inplaats van deze voorwerpen twaalf ton goud in staven van vijftig kilogram op te delven. Sedert het einde van de oorlog heeft deze goudschat, die uit een der laatste schuilplaatsen van de vroege re rijksbank heet te komen, gelukzoe kers naar de voet van de berg Fal- kenstein getrokken. De „goudmare" ontstond twee da gen voor de Duits capitulatie. Toen stopte voor de herberg „Zur Post", in Pfronten een wrakke gele autobus der posterijen. Daaruit stegen een paar verfomfaaide S.S.-lieden, die in ruil voor een brok Alpenkaas het ge heim verklapten, dat zij genoeg goud vervoerden om alle dorpelingen tot millionnair te maken. De bus is ver der gereden in de richting Füssen en sedertdien heet het, dat de goudschat aan de Falkenstein begraven ligt. De eerste goudgravers waren natuurlijk de Pfrontenaars zelf, die met schop en pikhouweel de goudberg bestegen. Zy werden daar echter spoedig ver dreven door Amerikaanse soldaten, die kort en goed de hele omgeving van de berg lieten ontruimen om er de goudzwangere grond te doorwoe len. Lange tyd is net daarna rustig geweest, maar een paar jaren geleden drong het goudgerucht eindelijk tot Bonn door. Dat was zo ongeveer in de tQd, waarin de befaamde Bonnse diamantmaker lieden in regeringsbu- reaux kon laten geloven, dat hy dia manten uit steenkool kon leveren, voldoende om Duitslands toen nog be staande deviezennood op te heffen. Bonn zond geologen met graafploe- gen naar de berg. Daarna J<wam de grenspolitie in het geweer. Een spe ciaal detachement werd er voor van uit de federale hoofdstad gezonden. Zij groeven in een bergspelonk twin tig meter diep, voordat zii zich reali seerden, dat een paar verhongerde S. S.-lieden in een paar uren tijd moei lijk tot op dat niveau hadden kunnen dalen. Moed niet opgegeven. Ondanks alle wansuccessen gaf het federale bureau voor vermogensbe heer, dat tot het departement van binnenlandse zaken behoort, de moed niet op. Met meer fantasie dan men in dergelijke bureaux meestal op brengt, bracht men steeds maar nieuw leven in de goudzoekerij. On langs zond men een jonge blondine, Elisabeth Korn, die naar sporen bh de recherche reeds verdiend schijnt te hebben. Zij wilde met dynamiet tot het goud doordringen. Het enige wat zij ontdekte was, aat de plaatse lijke bevolking inmiddels de stellige overtuiging had gekregen, dat de of ficiële goudzoekers het slachtoffer waren geworden van een zwendelaar. De blonde politie juffrouw is inmid dels ook al van de goudvelden ver dwenen en de boeren hebben haar de bijnaam „goud-Marie" meegegeven. Zy heeft echter beloofd terug te ko men en misschien loopt de goudkoorts dus straks weer op. AUTOMOBILISME ,,Dolphijnrit 1954" Zaterdag 2 October houdt de Zeeuw se Automobiel- en Motorsportvereni ging „De Dolphijn". gevestigd te Mid delburg, haar jaarlijkse „Dolphijnrit". „De Dolphijnrit 1954" is een betrouw- baarheidsrit voor automobilisten over een afstand van 190 km. De ritten in 1952 en 1953 zQn zowel organisato risch als sportief een groot succes geworden en ook nu hebben de orga nisatoren niets nagelaten om de goe de reputatie te handhaven. Behalve deelnemers uit Zeeland en Brabant trekt de rit ook liefhebbers uit het overige deel van het land, zelfs uit België. De concurrentie zal dit jaar bij zonder zwaar zijn. Reeds gaf zich een aantal deelnemers van naam op. Voor de houders van de wisselprys, de équipe Rietema-Veening betekent 't een zware opgave haar bezit te ver dedigen. Er wordt gereden in vijf trajecten, waarvan het laatste bij duisternis. De start en de finish zijn resp. in Goes en Vlissingen. De prijsuitreiking ge schied in het „Strandhotel" te Vlis singen. MOTORSPORT Oriënteringsrit Motorclub „De Zeeuwen" hield een geslaagde oriënteringsrit door Wal cheren over een afstand van 70 km. KERKNIEUWS. GERESl. KERK SURHUISTERVEEN 100 JAAR. De gereformeerde kerk van Surhuis- terveen viert 5 November haar eeuw feest. Op 6 Jan. 1856 ontving zij in wijlen ds R. Duiker haar eerste predikant. Nadien hebben nog tien predikanten deze gemeente gediend van wie twee elk een kwartaal n.l. ds J. Reinink van 1868—1894 en ds G. J. Breukelaar van 1902—1927. Van deze tien zijn er nog drie in leven n.l. ds. D. Broer te Hau- lerwijk, ds J. E. Booy te Yerselte en ds. Joh. Knol te Boven-Smilde. NED. HERV. KERK Beroepen te Amersfoort, vacature M. G. Gerritsen: W. G. van der Ree te Rotterdam-Vreewijk; te Veenen- daal: evangelisatie W. Goedhart te Beusichem; te Elspeet (toez.): W. L. Dukker te Delft. Aangenomen naar Gent (Belg. Christelijke Zendingskerk): J. H. Dorgelo, vicaris te Tiel. Bedankt voor Driel (toez.): L. C. Baljee, vicaris te Vijfhuizen; voor Ui*k: J. de Olde te Twijzelerheide. GEREF. KERKEN Beroepen te Nieuw-Loosdrecht (2e maal): J. van Dalen te Den An- del. Aangenomen naar Paramaribo: J. Dijk te Raamsdonksveer. GEREF. GEMEENTE Bedankt voor Leiden en Boskoop, ds. F. J. Dieleman te Yerselte. Helaas waren er slechts 13 deelne mers. De uitslag was als volgt: 1 P. den Hollander 5 strp. 2 P. Kodde, 5 strp. 3 J. Moens 5 strp, 4 A. Kodde 6 strp. 5 J. Crucq 6 strp. 6 A. Bou- wens 6 strp. 7 J. Vogel 13 strp. 8 W. Janse 16 strp. 9 J. Marltusse 19 strp 10 J. Wattel 23 strp. 11 A. Joosse 28 strp. 12 M. de Pagter 87 strp. 13 Uit- LANDBOUWBEGROTING I9SS Financiële structuur van landbouwbedrijven gezond. Wanneer men de ontwikkeling van de toestand in de landbouw, speciaal wat de afzet en de pryzen betreft, van de laatste jaren beschouwt, kan ongetwijfeld gesproken worden van een enigermate gewijzigde toestand. Gelet echter op het nauwe verband tussen de toestand in de landbouw en de algemene economische ontwikke ling, welke laatste zeker niet als on gunstig kan worden aangemerkt, en gezien de feitelijke gang van zaken in de landbouw kan niet gesproken worden van een onrustbarende situa tie. Het is echter begrijpelijk, dat de overgang van éen schaarste-economie naar een economie met ruimere voor- zieningsinogelijkheden, zoals die zich de laatste jaren heeft voorgedaan, zijn repercussies zal hebben op de prijzen, aldus deelt minister Mansholt mede in zijn begroting voor land bouw, visserij en voedselvoorziening, welke thans bij de Tweede Kamer is ingediend. De momenteel door het buitenland se prijsverloop meest in gevaar ko mende sector van de landbouw n.l. de akkerbouw, kon door het systeem van de monopolieheffingen in belang rijke mate tegen ernstige gevolgen daarvan worden gevrijwaard. Een ze kere stabilisatie is ingetreden. De prijzen der veredelingsproducten be wegen zich nog op een bevredigend peil. Vooruitlopend op de publicatie van het rapport kan thans reeds worden medegedeeld, dat het onderzoek uit wijst, dat de financiële structuur van de landbouwbedrijven over het alge meen gezond is. Hoewel het aantal winterscholen naar de mening van de bewindsman met voorzichtigheid moet worden uit gebreid, heeft nij gemeend voor 1955 gelden te moeten aanvragen voor de stichting van 2 bijzondere landbouw- winterscholen. Felle brand in Amsterdam. Vier houten loodsen van de boten- stalling „Modern" aan de Nieuwe Meer te Amsterdam en circa 30 zeil boten zijn in de nacht van Woensdag op Donderdag door een bijzonder fel le brand volledig in de as gelegd. Door de voor groot verkeer ongun- brand met baby-wagens ter plaatse arriveren. Toen was liet echter reeds te laat voor de stalling „Modern". De afgebrande loodsen waren voor 90.000 verzekerd. De schade ligt echter aanzienlijk hoger. Over a< oorzaak van de brand is nog niets be^ kend. Het aantal lagere land- en tuin bouwscholen denkt de minister nog met een vijftal uit te breiden. SANERING ZEEVISSERIJ. De minister deelt mede, dat zodra de gedachtenwisselingen in de Sta- ten-Generaal over de nota inzake de sanering van de zeevisserij zullen hebben plaats gehad, hij op korte ter mijn tot uitvoering van de verschil lende in deze nota vermelde maatre gelen hoopt over te gaan. Een ijszalc en ongehoorde hoeveelhe den tegengif maakten de dingen al leen maar erger voor de tweejarige Wayne Clark uit Indianapolis, die liet grootste gedeelte van de zwaar alcoholische scheerlotion van zijn va der had uitgedronken. Zijn driejarig zusje Stella, die hem aan de drank had geholpen", scheen het niet meer dan logisch te vinden, dat ook zij haar aandeel in de kater kreeg. En de fo tograaf was juist op t\jd aanwezig om dit klein menselijke drama op de gevoelige plaat vast te leggen. Nederland 1951 (3%) 102% 102% Nederland 1948 (3%) 100% 100% 100A Nederland 1947 (3%) 3 100% Nederland 1937 3 97% 97% Dollarlening 1947 3 pet. 97% 95 Investeringscertificaten 3 100% 100% Nederland 1962-64 3 101% 101% Nederland N.W.S. 2% 78% 78% Ned. Indië 1937 A 3 99% 99% Grootboek 1946 3 98% 98% Nat,. Handelsbank 149% 150% Ned. Handelmy. 189% 190 A.K.U. 229% 230% Bergh's en Jurgens 301% 300% Calvé-Delft 204% 205 Kon. Ned. Hoogovens 242% 245% Unilever 375% 376 Ned. Kabelfabriek 226% 225% Philips 275% 276% Wilton-Feijenoord 209 212% Billiton 347% Kon. Petroleum My. 442% 453% Amsterdam Rubber 88% 88% Holland Amerika Lijn 160% 160 Kon. Paketvaart 135% 134 Rotterdamse Lloyd 133 132% Ned. Scheepvaart Unie 142% 140% Stv. Mij. Nederland 151% 150% H.V.A. I23V2 123% Deli My. 118% 117% Bank van Ned. Gem. 4% 108% Amsterdamse wisselmarkt. AMSTERDAM. 23 Sept. Contante prijzen. Londen 10.61%—10.62%, New York 3.78(3—3.79ft. Montreal 3.91%—3.9194, Parijs 1.0855—1.0875. Brussel 7.5817.59%, Frankfurt 90.41—90.51, Ztlrich 86.98—87.08, Zurich (vrije francs) 88.42—88.52, Stockholm 73.1373.23, Kopenhagen 54.63—54.73. Oslo 53,00—53.10, Braz. dollar 3.79!/2—3.8OV2, Argentijnse verrekeningsdollar 3.82%3.83% nominaal, Japanse verrekeningsdol- lar 3.79%3.80%, Turkse veri keningsdollar 3.80%3.81'/2. Ik heb nu een was van 2 personen van 2 -weken gedaan met Uw „Castella Parels" en ik kwam tot de ontdekking, dat ik nu in een dag mijn hele was kon afwerken, dank zy het verlichtende werk van maar 1 x spoelen. Geen geloop naar de warmwater kraan, geen over- vermoeie- nis meer met tel kens nieuwe tei- len water. Het goed ziet er hel der uit en is zeer soepel, ook na binnenshuis drogen. Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische re sultaten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ontstaat verruk kelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behan deling gaat het het goed veel lan ger mee: hier is nu eindelijk eens een 100 veilig was middel. En U staat ver steld van de blank heid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct. per pak) in huis! V ■Qliegt.hu door de was heen! Blijf optimist Over alle narigheid heen. en«"<»»en,„„d. 27. De volgende morgen gingen Kapple, de Maat en Haviksneus al vroeg op pad. „Ik zal mijn bleke broe ders de kortste weg naar Buffalo wijzen", zei Ha viksneus, „het is een moei lijk begaanbaar pad, doch het voert recht naar het doel". Kappie en de Maat moes ten al gauw ervaren, dat Haviksneus zeker niet had overdreven, toen hij de weg „moeilijk begaanbaar" noemde. Hijgend zwoegden zy helling op, helling af, langs steile rotswanden en diepe afgronden. „Ik kan niet meer voortl" jammerde de Maat, „al dat geloop ls niets voor een zee man 1" Laten we even rus ten!" „Niets daarvan", zei Kap ple, „als we elk ogenblik moeten wachten tot je op adem bent gekomen, duurt het Ja weken voor we in Buffalo zijnl Ga jij maar >p Snulver zitten, dan kun Je ln het zadel uitrus- ;en". Hier had de Maat wel oren naar. Tevreden cette hij zich in het zadel en murmelde: „Zo kan k het wel tot Buffalo uithouden". „Dat kan ik me ja indenken", zei Kappie geprik- Keld, „maar als je denkt, dat je de hele weg op het paard mag zitten dan heb je het mis. We zijn nog lang niet in Buffalo I" Dat waren ze zeker nog niet en er zou nog heel wat gebeu en. vmnr ze daar aankwamen.De eerste hinderpaal, die zij zouden ontmoeten was Bil ly de Beer. De gevreesde revolverbandiet wilde juist een helling afdalen, toen hU hen beneden zich ontdekte. „Eindeiyk heb ik ze gevonden", gromde de booswicht, terwyi hy zich haastig achter een rotsblok terugtrok. „Ze hebben me gelukkig niet gezien 1 Nu kan ik met ze afrekenen 1" wvwwwwwwwwvww Bank van Ned. Gem. 0-5-10 128 Centrale Suiker 187% 187% Kon. Mij. De Schelde N.B. 148% 149 Baltimore-Ohio 25% Missouri K.T. 8A New York Central 20 Pennsylvania 17% 17% Anaconda 41% 41% Bethlehem Steel 77% 77 General Motors 85 85% Intern. Nickel 48% 86% 48% Kennecott 86% Republic Steel 63% 63% U.S. Stee} 54% 55 North American Cy. 25 25% Midcontiyentaï 90% Shell oil' company 51% 53% Tide Water 21% 22 A.K.U. 4% 158 PREMIELENINGEN. A'dam premielening 1951 134% 134 's-Gravenhage 1952 I 126% 126% 's-Gravenhage 1952 II 125 126% Rotterdam 1952 I 130 130 Rotterdam 1952 II 129 128% Utrecht 1952 125 125% Breda 113 112% Eindhoven 1954 113 113% Enschede 109 A 109% BEURSOVERZICHT. KALME MARKT, KON. OLIE WILLIG. De verschillende beschouwingen over de halfjaar-resultaten van Kon. Olie zijn alle gunstig uitgevallen. Nog in sterker mate dan Woensdag bestond er dan ook kooplust voor olies, nog steeds het hoofd fonds van de Amsterdamse effectenbeurs. Donderdagmorgen werd 455 betaald, dus 12 punten hoger dan Woensdag. Het schunt dat er Woensdagavond nog enorme posten Koninklijke officieus verhandeld zijn. Donderdagmiddag bestond er aan- vankeiyk enige aarzeling, doch al spoe dig steeg de notering van 453 tot 456. Ge sloten werd op het hoogste punt. Buiten de oliehoek viel er op de ln- dustriemarkt slechts weinig opmerke- ïyks te constateren. Hoogovens trokken nog een paar punten verder aan tot 246. AKU, Philips en Unilever goed pryshou- dend. De beurs heeft zich weinig aangetrok ken van de minder gunstige berichten in zake de Indonesische deviezenpositie. Men Is hier min of meer immuun geworden voor alarmerende berichten uit de Oost. De leidende Indonesische soorten vertoon den dan ook geen fluctuaties van bete kenis. Suikers en Rubbers per saldo on veranderd. Tabakken licht verdeeld met een fractieverlies voor Dell en 2 punten winst voor Senembah, De scheepvaartaf deling kon het Donderdag moeilijk bol werken en was merendeels een kleinig heid lager. Guldensbeleggingen stil en onveranderd. Prolongatie 2% procent. Opnieuw heeft een aantal afgevaardig den van de Westduitse Bondsdag een voorstel ingediend om van de regering een spoedige aanleg van de snelverkeers- weg van Oberhausen naar de Nederlandse grens te verlangen. Deze weg, die Nederland een recht streekse aansluiting zal geven aan het net der Duitse autowegen, en die vooral voor het verkeer tussen Nederland en het Roergebied van belang zal zijn, is onlangs het programma geschrapt. 0 De gemeenteraad van Amsterdam heeft zich in zijn vergadering van gisteren met tegen tien stemmen (C.P N.) uitgespro ken vóór het verlenen van een subsidie, groot 85.000 aan de Nederlandse orkest stichting ten behoeve van de tournée van het Concertgebouw-orkest door de V.S,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 6