SEPTEMBER 1944-SEPTEMBER 1954 O.-Zeeuwsch-Vlaanderen was binnen enkele dagen bevrijd Snelle geallieerde opmars voorkwam grote verliezen en vernielingen „Dolle I)insdao;" werd voor Terneuzen triest voorspel en Sluiskil echter werden be- VRLJDAG 24 SEPTEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE C OU RAN T Terwijl de donkere wolken der oorlogsdreiging zich in alle hevigheid ontlastten boven West Zeeuwsch- Vlaanderen, terwijl in de Septemberdagen van 1944 nu tien jaar geleden plaatsen als Breskens, Schoondijke en Oostburg sidderden onder de slagen, die vallen moesten alvorens van „bevrijding" gespro ken kon worden, in diezelfde dagen smaakte Oost Zeeuwsch-Vlaanderen reeds het zoet van die bevrij ding. Schriller tegenstelling is welhaast niet denkbaar. In het Westelijk deel van hetzelfde gebied honder den doden, verwoesting, ellende. Oostelijk een snelle, verbluffend snelle opmars van Britten, Canadezen en vooral van Polen; een opmars, die vergeleken met de gevechten, welke in West Zeeuwsch-Vlaanderen gele verd moesten worden, welhaast „vredig" genaamd zou kunnen worden Hélemaal zonder slag of stoot is het zoals de hier gepubliceerde foto's aantonen echter niet ge gaan. Dank verschuldigd aan Polen Axel, Zaamslag, Hulst, Sluiskil, TerneuzenBinnen enkele dagen had zich de bevrijding van Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen voltrokken, met na me ook dank zy de operaties van de le Poolse Pantserdivisie. Op 19 Sep tember sloeg het uur der bevryding voor Axel, Zaamslag en Hulst, nadat men reeds eerder in Koewacht en Zuiddorpe de driekleur had kunnen uit steken. Nog altijd is men in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen dankbaar voor het strategisch bekwame opereren van de Polen; een dankbaarheid, welke nog onlangs ondubbelzinnig tot uiting is gebracht bij de te Axel gehouden her denkingsdagen, waarbij ook kolonel dr. Szydlowski, destyds commandant van de troepen, die Axel bevrydden, tegenwoordig was. Axel, Zaamslag en Hulst, drie ge- meenten in Oost Zeeuwsch-Vlaande ren, zagen zich op één dag 19 Sep tember 1944 bevrijd van het Duit se juk! De kracht van de vyand was febroken. Tussen Dolle Dinsdag September 1944 en de bevrijding van dit deel van Zeeland, waren tien duizenden Duitsers reeds via Terneu zen de Westerschelde overgestoken... Ook week de vyand Westelijk uit, in de richting van Hoek. Met de bevrijding van Terneuzen, Sluiskil, Hoek en andere omliggende gemeenten, was de bevryding voor Oost Zeeuwsch-Vlaanderen een feit. Dc schermutselingen rond Terneuzen duurden slechts kort. Bij dé nadering van de Polen de twintigste Sep tember boden de Duitsers nog eni ge tegenstand in de omgeving van het wandelpark en langs de Westelijke kanaalarm woedden enige patrouille gevechten tussen de Duitsers en de mannen van de O.D. De O.D. slaagde er nog in verscheidene gevangenen te maken. De tegenstand der Duitsers was vergeefs Aan de mannen van de O.D. was het ook te danken, dat Terneuzen nog juist aan een beschieting door de Po len ontkwam. Bij het gehucht De Va) was een Poolse artilleriestelling in ge. reedheid gebracht, omdat men in de mening verkeerde, dat zich in Terneu zen nog een belangrijk aantal Duit sers ophield. Hetgeen geenszins het geval was. Ook hier had zich immers de ge desorganiseerde terugtocht voltrok ken, welke men overal elders in de Septemberdagen van '44 kon gade slaan. In Terneuzen bleef veel Duits materiaal achter; de heren hadden nog een ogenblik de illusie gekoesterd een nieuwe weerstandslijn te kunnen vormen, maar de bliksemsnelle op mars der geallieerden doorkruiste de vyandelijke plannen. Terneuzen, dat voordien groten deels reeds door de bevolking was verlaten, kon met de omliggende ge meenten de 21ste September eveneens de herwonnen vrijheid vieren. Misverstand Toch had zich op de avond, welke aan de bevrijding voorafging, nog een misverstand voorgedaan, zoals in een oorlog vrijwel onvermijdelijk is. dat nog verscheidene slachtoffers vergde. Een aantal burgers was van uit Terneuzen, waar men nog wel een beschieting en gevechten vreesde, uil geweken naar de buurtschap Othene 'e Polen, in de mening met Duitsers te doen te hebben, openden het vuur, met het gevolg, dat verschillende hui zen verwoest werden en er ook do den vielen. Een ander triest feit was nog, dai de op Dolle Dinsdag behouden West- sluis, op de dag voor de bevrijding door de Duitsers verwoest werd De O.D. slaagde er in de Polen nog juist op tijd van de werkelijke situatie op de hoogte te brengen! Het verschil Voor Oost Zeeuwsch-Vlaan deren is de bevrijding anders gekomen dan voor West, waar ontstellende vernielingen wer- langrijke waterwerken ver nield; onmisbare schakels zowel in het verkeer te water als op het land. Nu tien jaar later-, herinnert weinig of niets meer aan die dagen. Bruggen en sluizen zijn hersteld, huizen herbouwd. De foto's tonen het verschil tussen „toen" en „nu". De brug bij SliiinkÜ in 1954. onmis bare schakel voor verkeer te land en te water. Een massa verwrongen staal; de brug in Sluiskil over het kanaal Terneuzen —Gent in 1944. Bevrijding was in zichi Vijf doden bij poging ioi redden van sluizen Het voorspel voQr de bevrijding van Terneuzen kwam, evenals overal el ders, de 5e September 1944, sindsdien bekend gebleven als „Dolle Dinsdag". Het was een triest voorspel, dat aan vijf inwoners, die de sluiswerken aan vankelijk voor vernieling wisten te behoeden, het leven kostte en waarbij de Terneuzense brandweer grote moeite moest doen om de binnenstad voor een ramp te behoeden. De terugtrekkende Duitsers hadden namelijk in de omgeving van het par keerterrein en in de Arsenaalstraat grote legervoorraden achtergelaten, waaronder wagens met munitie. Deze voorraden werden in brand gesto ken De Terneuzense brandweerlieden hebben toen onder uiterst moeilijke omstandigheden deze gevaarvolle branden geblust en daarmede onge twijfeld verwoestende ontploffingen voorkomen. Ook de sluiswerken konden op die dag voor verwoesting gevrijwaard worden, maar helaas niet dan ten koste van vyf mensenlevens. In de vroege ochtend van de vijfde September 1944 slaagden sluismeester Kruyt, sluisknecht De Brauwer en de burgers Klaassen en Herrebout er in de springstoffen te verwijderen uit de Axelse brug en de daarbij behorende bedieningssluis. Ir. Hoolsema van de Rijkswater staat besloot een poging te wagen om de springstoflading uit de brug van de Westsluis te verwijderen Goed begin Het begin leek succesvol. Een uur lang. men begon omstreeks halt ze ven in de morgen, kon er ongestoord worden doorgewerkt. De ..operatie- ploeg" bestond uit ir. Groenewegen. de sluismeester Mollevanger, de sïuis- knechten Nieuwenhuize. Verbrugge en Doppegieter. de monteurs De Bert en Goedhart, de opzirhter-electricien De Doelder. de burger Van Brakel en ir. Hoolsema. die de leiding op zich had genomen. De springstofladingen waren gro tendeels verwijderd, toen er plotseling een Duitse arts, vergezeld van een zestal militairen, op de brug versche nen. Hier had ir. Hoolsema post ge vat en nog steeds was hij er in ge slaagd de aandacht van passerende Duitsers af te leiden. Ditmaal echter lukte het niet. De Duitsers openden zonder meer het vuur. „De operatie- ploeg", met uitzondering van ir. Hoolsema, trachtte ijlings een goed heenkomen te vinden Tragisch slot De zo succesvol begonnen operatie Kreeg een tragisch slot. De Duitsers zetten een achtervolging in en slaag den er m Nieuwenhuize en Verbrug ge, die zich in een bunker verscholen hadden te vinden. Zij werden ter plaatse neergeschoten en in de kolk van de sluis geworpen. Naderhand vond men ook de stoffelyke resten van ir. Groenewegen en van monteur De Bert, die zich in een bunker en ui een eenmansgat vergeefs ver scholen hadden gehouden. Ir. Hooise ma. die reeds op de brug gewond was Teraakt en die nog getracht had de Duitsers tot het neerleggen van de wapens te bewegen, werd gevangen genomen en naar de stad vervoerd. Na een kort „verhoor" door een Duits officier, paste de vyand ook op hem het „standrecht" toe. Naby het Overste Szydlowski. commandant der troepen, die Axel bevrijdden, in de Septemberdagen van 1944. De jeug dige Ar daar is béste maatjes met de matt, die zijn geboortestad van de vijand zuiverde.' kantoor van de provinciale boot, op de Scheldekade. werd ir. Hoolsema doodgeschoten. Terneuzen verloor vijf van zijn in woners. die getoond hadden tot de besten te behoren. De overigen wisten zich ondanks de Kogelregen in veiligheid te brengen, hoewel monteur (ioedhart zich gedu rende twee dagen en een nacht onder een zogenaamde taatskuip bij de sluis moest verbergen waarby hij enkele malen ternauwernood aan ontdekking ontsnapte. De avond vóór de bevrijdingsdag in Terneuzen vernielde de vyand de sluiswerken. Een trieste chaos bleef. Tien jaar later is van de verwoesting der Terneuzense sluizen geen spoor meer te bemerken. Axel 1954, nieuwbouw op de plaats waar tien jaar geleden puinhopen lagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5