PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Internationaal atoombureau voor vreedzame doelen Gemeentebestuur van houdt enquête voor Vlissingen industrie BILT TSJOE EN LAI OEFENT FELLE CRITIEK UIT OP VER. STATEN EEN TANK MET 50.009 LITER ONTPLOFTE BIJ DEMONSTRATIE DE VERWACHT... 197e Jaargang-No. 225 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintljn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 24 Sept. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 'U cent per mm Minimum p. sdvertentte 18- Ing- mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma* 8 regeli) van 1—5 regels f 1.—- Iedere regel meer 20 cent ..Brieven ol adres Bureau v d. Blad' 25 cent meer. Giro No 450300 P Z.C. Middelburg. Bur.-Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlancstr. 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerljstr 2; Zlerlkzee. N Bogerdstr C 160. telef VOORSTEL VAN DULLES: Plan van Eisenhower wordt nieuw leven ingeblazen De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, heeft Donder dag de oprichting voorgesteld van een internationaal atoombureau voor vreedzame doelen. Dit bureau dient, zo zeide Dulles in de algemene vergadering van de Verenigde Naties, open te staan voor alle delen van de wereld. De minis ter sprak de hoop uit, dat een dergelijk bureau volgend jaar reeds met zijn werkzaamheden zou kunnen beginnen. Ter overweging van dit onderwerp stelde Dulles een internationale we tenschappelijke conferentie voor, die in het komende voorjaar bijeengeroe pen zou moeten worden. Deze conferentie zou onder auspiciën van dc Ver enigde Naties moeten worden gehouden. Dit voorstel van Dulles volgt op dat van Eisenhower van vorig jaar tot oprichting van een wereldbank van splijtbaar materiaal voor vreed zaam gebruik. Dulles zeide, dat de Sowjet-Unie Eisenhowers plan van de hand had gewezen. „De Verenigde Staten blijven be reid met de Sowjet-Unie te onder handelen", zo zeide Dulles. „Maar wg zullen onze pogingen tot oprich ting van een internationaal atoom bureau niet langer uitstellen." De minister zeide, dat de V. S. Bloedbad aan Deense kust Moord op walvissen. Deense vissers zijn er Woensdag na een jacht van zeven uur in geslaagd een grote school Noordkapers een klein, tamelijk zeldzaam soort walvis sen in de Vejle fjord (Jutland) op het strand te drijven. Met messen, ge weren en inderhaast vervaardigde har poenen ging men de dieren te lüf. Het werd een afschuwelijk bloed bad, dat door duizenden mensen uit de omgeving werd gadegeslagen. Tij dens de slachting, die ongeveer een uur düurde, vielen verscheidene toe schouwers flauw. Tenslotte waren 63 dieren gedood. Daarna kregen de vissers, met bloed bedekt en sommigen tot in het middel in het roodgekleurde water staande, ruzie over de verdeling van de buit. Het scheelde niet veel. of men was elkaar in de haren gevlogen. De politie kwam tussenbeide, zette het terrein van de slachting af en noteerde de na men van de vissers. De dierenbescher ming wil hun een proces aandoen. De vissen zijn bij ODbod verkocht. Zij brachten slechts 6000 kronen op. Wet zeevaartffaloma's wordt gewijzigd. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft Donderdag middag zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp goedgekeurd tot wij ziging van de wet op de zeevaartdi ploma's. De bedoeling van dit wets ontwerp is o.m. de gelijkstelling, die bestaat tussen bepaalde Nederlandse cn Indonesische diploma's te doen ver vallen, aangezien de grondslag voor deze gelijkstelling door de souvereini- teitsoverdracht principieel is wegge vallen. Teneinde moeilijkheden voor de scheepvaartmaatschappijen die zich van personeel willen voorzien te voor komen, zal de maatregel op een nader te bepalen datum ingaan. Het blijft mogelijk diploma's, die werden uitge reikt in de tijd, dat de practische ge lijkwaardigheid geacht kon worden nog voort te duren hier te lande voor inwisseling aan te bieden. Voorts opent het wetsontwerp de mogelijkheid om aan motoristen van de visserij tevens de bevoegdheid te verlenen in gelijke functie op te' tre den op de kleine handelsvaart. Het brengt enkele in de wet op de zee vaartdiploma's genoemde motorver mogens in overeenstemming met de in het Scheepsbesluit 1952 vermelde vermogens en het vereenvoudigt de verplichtingen, die krachtens de wet geving op de kapitein in het buiten land rusten. De naleving van de wet op de zeevaartdiploma's in de vreemde acht de regering namelijk voldoende verzekerd door centrale controle hier te lande en incidentele controle door consulaire ambtenaren bij monstering. Tenslotte verandert het wetsontwerp de beroepsaanduiding „machinist" in „scheepswerktuigkundige". Loonsverhoging in de metaalindustrie Tijdens de dezer dagen gehouden vergadering van de vakraad voor de metaalindustrie is overeenstemming bereikt over een voorstel aan het College van Rijksbemiddelaars tot verhoging van de loonschalen in de C.A.O. voor de metaalindustrie met 6 pet. De richtlijnen inzake de practische toepassing zullen, in afwachting van de door het college van rijksbemidde laars te hechten goedkeuring aan dit voorstel, binnen enkele dagen door de vakraad worden vastgesteld. De vakraad is overigens van me ning dat deze practische toepassing niet later dien,t te geschieden dan in gaande de loonweek, waarin 1 Oct. valt. vastbesloten zijn Eisenhowers voor stel niet te laten sterven. Het zal tot ontwikkeling worden gebracht. Dit voorstel zal worden ingediend als een nieuw punt van de agenda van de algemene vergadering. Reactor school. De Amerikanen hebben zich ten doel gesteld in het begin van volgend jaar een reactorschool te openen, waar buitenlandse studenten op de hoogte zullen worden gebracht met de beginselen van atoomkracht, spe ciaal voor vreedzaam gebruik, en een aanzienlijk aantal chirurgen en andere dokters uit het buitenland uit te nodigen om deel te nemen aan het werk in de ziekenhuizen voor kankerpatiënten, waar men van atoomenergie gebruik maakt. Dulles heeft medegedeeld, dat de Russische regering Woensdag een nota aan de Amerikaanse regering heeft doen overhandigen, waarin zij verklaarde bereid te zijn de bespre kingen over de atoombank voort te zetten. De nota geeft geen aanwijzing, dat de Sowjet-Unie is afgestapt van haar negatief standpunt, aldus de Amerikaanse minister. Winterdienst N. S. Geen wijzigingen van betekenis. De winterdienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen, die op Zon dag 3 October wordt ingevoerd en tot en met 21 Mei 1955 van kracht blijft, brengt geen wijzigingen van bijzonder belang mede. Op het baanvak EindhovenVenlo zal eveneens in de loop van de win terdienst de stoomtrein geheel uit de reizigersdienst verdwijnen. Zodra de eerste nieuwe, thans nog in aan bouw zijnde, getrokken doorgangsrrj- tuigen worden afgeleverd hetgeen in de loop van de a s. winter wordt verwacht zullen deze rijtuigen, getrokken door Dieselelectrische lo comotieven, him intrede doen op dit baanvak. De belangrijkste verbetering in het internationale verkeer is de toevoe ging van zeven sneltreinen in beide richtingen aan de bestaande dienst tussen Maastricht en Luik. Deze trei nen, die de afstand tussen beide ste den zullen afleggen in 31 minuten, worden gereden met nieuwe Neder landse Dieselelectrische treinstellen. De treinen d 35 en d 34 Den Haag HsBrusselBasel v.v. worden tus sen Den Haag H.S. en Brussel opge heven. De treinen d 266 en d 265 NijmegenMünehenBasel v.v. die alleen dienden voor het zomerver- keer, vervallen eveneens. Poolse zeelieden vragen asyl in Engeland. Zeven leden van de bemanning van een Poolse ti'eiler hebben gisteren te Whitby (Yorkshire) om politiek asyl verzócht. De schipper van de treiler was op gesloten, evenals de politieke ambte naar en zes andere leden van de be manning. De politieke ambtenaar is met hoofdwonden en verwondingen aan 't gezicht in een ziekenhuis opgenomen maar later naar de treiler terugge keerd. De zeven mannen, die aan land wilden gaan, zijn naar het politie bureau gebracht. DE KWESTIE-FORMOSA Communisten trekken vloot samen bij Jangtse Kiang. Tsjoe en Lai, de Chinese eerste mi nister, heeft Donderdag voor het nieu we nationale volkscongres van China verklaard, dat de „bevrijding" van Formosa, het nationalistische bolwerk, volkomen een binnenlandse aangele genheid van China is, die op geen en kele manier door de V.S. kan worden gesaboteerd. De voortdurende Ameri kaanse „bezetting" van Formosa was onduldbaar en zijn „slavernij" zou niet toegestaan worden. De activiteit in het Verre Oosten van de nationalistische leider Tsjiang Kal Sjek en van de Verenigde Staten bewees, dat zij „vijand nummer één" van de gehele wereld waren. De Ame rikaanse zevende vloot poogde nog steeds de Chinese vastbeslotenheid om Formosa te bevrijden te dwarsbomen. De Amerikaanse zevende vloot, ver sterkt met eenheden van de Stille- Oceaanvloot, gaat manoeuvres in de Straat van Formosa, die 2 weken ge duurd hebben, besluiten. Volgens het Chinese nationalistische persbureau is de Chinese communisti sche eerste vloot, die oorspronkelijk in Tsjing Tao lag. naar het Zuiden opge- stoomd om zich bij de vierde en vijfde vloot op de rede van de Jangtse Kiang te voegen. Dit aldus genoemd persbureau maakt deel uit van de voorbereidingen van een gecombineerde aanval van Ir. J. Wessels Boerchef van de Dienst van de Exploitatie van de N.V. Nederlandse Spoorwegen, die met in gang van 1 October a.s. benoemd tot directeur van de N.S De directie van de Spoorwegen zal met ingang van 1 October bestaan uit de heren ir. F. Q. den Hollander president drs. D. J. Wansink (directeur) en ir. J. Wessels Boer (directeurjj, luchtmacht en marine op door natio nalisten bezette eilanden ten Oosten van de kust van Tsje Kiang. Vijf klei ne onderzeeboten uit Port Arthur had den opdracht ontvangen om zich voor het einde van de maand naar Tsing- tao te begeven. Premier Tsjoe En Lai heeft voorts verklaard, dat het onmogelijk zal zijn het landbouw-productieplan voor 1954 uit te voeren, als gevolg van de over stromingen van de Jangtse en de Hoeai. Reusachtige landbouwgebieden in Midden-China werden door de overstromingen ongeschikt gemaakt voor de oogst in dit jaar. 80 millioen mensen zouden dakloos geworden zijn. Kort geleden werd gemeld, dat het peil van de rivieren zakte. Van deze viermotorige „York" ma chine van de Schotse luchtlijnen is niet veel overgebleven. Toch slaagden alle inzittenden 5If soldaten, die naar de Suez-kanaal-zone moesten, alsmede een vijfkoppige bemanning erin ongedeerd uit de neergestorte machine te komen. Het ongeval ge beurde op het vliegveld Stansted in Essex. Commando-overdracht bii de mariniers. De generaal-majoor der mariniers P. J. van Gijn heeft gisteren op het voorterrein van de Willem Joseph Baron van Ghentkazerne te Rotter dam met het gebruikelijk ceremonieel het commando over het korps mari niers overgedragen aan de generaal- majoor der mariniers H. O. Roms- winckel. Generaal-majoor Van Gijn zeide o.m. het niet te willen hebben over de omstandigheden, die tot zijn ontslag aanvrage hebben geleid, noch over zijn korte ambtsperiode. Hij herinnerde aan de korpstraditie. „Wanneer de overheid die niet onderkent en niet inziet dat het korps een bijzondere en uitzonderlijke tak van dienst is en be hoort te zijn in de Koninklijke marine met eigen noden en behoeften wan neer deze korpstraditie bij u niet in vlees en bloed is overgegaan, zij u niets meer zou zeggen en het korps voor slechts een werkgever zonder meer zou zijn, dan wordt het een eenheid van de zoveelste rang en de raam marinier een vlag. die de lading niet meer dekt". Na deze rede droeg de scheidende commandant het vaandel en daarmee het commando over aan zijn opvolger, generaal-majoor H. O. Romswinckel, die zeide zich bewust te zijn van de grote verantwoordelijkheid, die hij met dit bevel op zich neemt. Deze ver antwoordelijkheid strekt zich ook uit tot het behoud van de waarden van het korps mariniers als zodanig, die ten dele op ideëel gebinea, ten dele op meer practisch terrein liggen. Conferentie over Indo-China. Maandag a.s. wordt in Washington een conferentie geopend over Indo- China, die drie dagen zal duren. Van Franse zijde nemen hieraan deel, de minister voor de betrekkingen met de verbonden staten, Guy la Chambre, de Franse commissaris-generaal in Indo-China, generaal Ely, (le minis ter van financiën Edgar Faure, en de Franse ambassadeur in Washing ton, Henri Bonnet. ONTPLOFFING OP LUCHTBASIS Vlam tot ongeveer 300 m hoogte Op de Navo-luchtbasis Bitburg in West-Duitsland is gisteren een tank met 50.000 liter brandstof ontploft. Volgens de eerste beriehten zyn er 30 doden en 15 gewonden. De ontploffing, die een vlam omhoog deed spuiten tot ongeveer 300 me ter hoogte is vermoedelijk veroorzaakt door benzine, die bij de brandweer- demonstratie was aangestoken. De lijken konden niet geïdentificeerd wor den, aangezien zij ontzettend verminkt waren. Een Frans-Duitse inspectiegroep stond boven op de tank te kijken naar een demonstratie met brandblusapparaten. Onder de slachtoffers bevinden zich Franse en Amerikaanse officie ren en Duitse burgers. Op de basis Bitburg zijn sinds be gin van dit jaar de eerste bommen werpers zonder piloot van de Ameri kaanse luchtmacht, de z.g. „Mata dors" gestationneerd. Brandweren uit omliggende plaat sen en vliegvelden werden onmiddel lijk naar Bitburg gezonden, aange zien een tweede tank. met een mil lioen liter inhoud, gevaar liep. De Znid-Afrika wil bescherming. Verklaring van Erasmus. „Door zijn strategische ligging is Zuid-Afrika thans het zwaartepunt van elk plan ter verdediging van het ten Zuiden van de Sahara liggende fredeelte van Afrika tegen een even- uele communistische aanval. Een militair accoord tussen alle mogend heden, die voor dit deel verantwoor delijk zijn, is onontbeerlijk gewor den", aldus de Zuidafrikaanse minis ter van defensie, Erasmus. Hij zeide, dat. nu Engeland zijn troepen uit de Egyptische bases te rugtrekt, een defensieve barrière langs de Oostkust van Afrika nodig is geworden om deze landen tegen elke Aziatische invasie te bescher men. „Daarom", zo voegde hij er aan toe, „is Zuid-Afrika besprekingen be gonnen over een regionaal militair accoord, dat voorziet in een organi satie ter verdediging van het ge deelte van Afrika ten Zuiden van de Sahara." tanks liggen tussen Bitburg en Wolfsfeld nabij de Franse en Luxem burgse grens. Later werd gemeld, dat de tweede tank behouden werd. Een ooggetuige verklaarde: „Het zag er uit als na de Geallieerde luchtaanval op Trier tijdens de laat ste wereldoorlog, toen bijna de ge hele stad in vlammen opging. De lucht was rood." Bij dc oefening „Battic Royal" in West-Duitsland zyn gisteren enige fatale ongelukken gebeurd. In Westfalen botste een Britse jeep met grote vaart tegen een boom. Hierbij werd een soldaat gedood en twee ernstig gewond. Bij Arnsberg kantelde een Bel gisch militair voertuig en ook hierbij kwam een soldaat om bet leven. Drie werden ernstig gewond. Bij Pader- born kwam een Duits burger door een verkeersongeluk om het leven. NIEUW VOOR ZEELAND Aanvragen van bedrijven met vrouwelijke arbeidskrachten Nederlandse industrieën en zelfs A merikaanse zouden gaarne naar Vlissingen komen. Maar het gemeentebestuur moest altijd, na informatie by het Arbeidsbureau, mededelen dat men niet wist of er wel voldoende arbeidskrachten zouden zijnDat is buitengewoon onaangenaam en daarom heeft men thans in samenwerking met het Economisch Technolo gisch Instituut en de directie van het streekbureau voor de arbeidsvoor ziening een plan de campagne ontwor pen om na te gaan hoeveel er van de meisjes tussen 15 en 25 jaar in Vlissingen bereid zijn te gaan werken in een fabriek. Een dergelijke enquête is voor Zee land geheel nieuw, zodat men de re sultaten met belangstelling tegemoet kan zien. Het plan wefd gemaakt naar aanleiding van een aanvrage o.a. van een industrie, waarin een vr\j groot aantal meisjes op zeer gun stige arbeidsvoorwaarden werkzaam zou kimnen zijn. De leiding van dit bedrijf stelt hoge eisen aan opleiding, milieu, moraliteit en opvoeding van deze arbeidskrachten. Men kan nu wel een dergelijke in dustrie hier heen halen zonder de vereiste garanties wat het aanbod van personeel betreft, maar dat zou onjuist zijn. Het is daarom goed ge zien van het gemeentebestuur en de samenwerkende instanties, dat men over concrete cijfers wil beschikken. Wethouder M. A. van Popcring heeft ons het een en ander ver teld over de enquête, die men wil instellen om de beoogde resulta ten te bereiken. Drie vragen wor den er in die enqnête gesteld: 1. Is er in Vlissingen inderdaad on voldoende werkgelegenheid voor meisjes? 2. Is de keuze uit de verschillende beroepen wellicht te gering? 8. Wordt in de bestaande beroepen voor meisjes de bezoldi ging wellicht te laag geacht? Met de tegenwoordige gemechani seerde boekhouding, waarover de ge meente beschikt, was het niet zo'n karwei om na te gaan, hoeveel meis jes er nu in aanmerking komen. Dit waren er 1300 in tota>!. Daar vallen direct die meisjes af, die studeren of die al een beroep vervullen, als on derwijzeres, verpleegster e.d. Dan blijven er 1100 over. Daaruit is wellicht een kem te halen voor de industrieën, die hierom gevraagd hebben, waarbij de meisjes er van verzekerd kunnen zijn, dat het hier moderne industrieën betreft met goe de sociale voorzieningen en een uit stekend personeelsbeleid. Ook de ver- dienstemogelijkheden zijn gunstig Een achttal enquêteurs gaan na mens de gemeente op het pad. Zg beginnen volgende week Dinsdag en het is te hopen, dat zij met goede bevindingen thuis komen, want het is een zaak, die aller belang raakt. Ook wil men weten, wat de toe komstplannen zijn van de jongere meisjes, die thans nog een of andere schoolopleiding volgen, ten einde ook die te kunnen helpen bij het zoeken naar een voor hen passende werk kring. zodra zy haar opleiding heb ben voltooid. Van belang is voorts nog, dat men oa van Amerikaanse zijde streeft naar een 5-daagse werk week, zodat de betrokkenen des Za terdags vrij kunnen zijn. Japanse visser overleden. Aikitsje Koebojama, een van de Japanse vissers, die getroffen zgn door radio-actieve as, afkomstig van de ontploffing van een Amerikaan se waterstofbom in de Stille Oceaan in Maart jl., is gisteren in een zie kenhuis te Tokio overleden. Enige tijd geleden was gmeld, dat de man aan geelzucht leed en symp tomen van longonsteking vertoonde. Hij was 39 jaar. Dit is het eerste ge val met dodelgke afloop onder de 23 vissers, die indertijd door de ra dio-actieve as zgn getroffen. Pools kleermaker wegens oplichting veroordeeld De Haagse rechtbank heeft giste ren de 51-jarige kleermaker Leib F.. Pool van geboorte, veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee en een half jaar met aftrek van voorarrest. De officier van justitie had tegen de Pool de maximumstraf voor op lichting. nl. 3 jaar. gerequireerd. Leib F. zou onlichting hebben ge pleegd voor een bedrag van ongeveer 33.500. bij een verkoop van gouden plaatjes. F. had inplaats van gouden koperen plaatjes verkocht. Hoofdcommissaris Parijse politie geschorst. De Franse minister van binneland- se zaken. Mitterand, heeft gisteren de hoofdcommissaris van politie Ui P. js Jean Dides, hangende een on derzoek in zijn functie geschorst. Dides, die de speciale deskundige was op het gebied van kwesties be treffende de communistische partij, is door leden van de Franse staats veiligheidsdienst ondervraagd. Een woordvoerder van het ministerie legde er de nadruk op. dat er nog geen gerechtelijk onderzoek tegen Di des is geopend. Weer in buitenland. Volgens de rapporten van gisteravond 1 uur: Stockholm, half bewolkt. 13 g Oslo. vrijwel onbewolkt. 15 g Kopenhagen, licht bewolkt. 15 g: Amsterdam, geheel bewolkt. 16 g Londen, zwaar bewolkt. 16 g Luxemburg, half bewolkt, 13 g. Parijs, zwaar bewolkt, 17 g Grenoble, licht bewolkt. 18 g Nice, vrijwel onbewolkt. 23 g; Genève, licht bewolkt. 16 g; Zürich. vrijwel onbewolkt, 16 g: Frankfort, licht bewolkt, windstil, 13 gi Münehen, vrijwel onbewolkt. 12 gi Wenen, zwaar bewolkt. 16 gi Innsbruck, half bewolkt, windstil. 13 g: Rome, onbewolkt, 24 gi Ajaccio, licht bewolkt, 23 gi WIND EN REGEN. Geldig tot Vrijdagavond: Zwaar bewolkt met tijdelijk regen, matige tot krachtige mogelijk tijde lijk harde wind tussen Zuidoost en Zuidwest Lagere middagtemperatu- ren dan gisteren. ZON EN MAAN 25 September: Zon op 6.29 onder 18.34 Maan op 4.49 onder 17.33

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1