LEZERS SCHRIJVEN VOORSCHIP LIEGE VERLIET DE ZANDBANK BIJ HANSWEERT EERSTE PRIJZEN FOKVEEDAG „WALCHEREN" TE MIDDELBURG WALCHEREN HERBEPLANTING NOG STEEDS NIET OP GANG VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 OVERWINNING VOOR BERGERS Een jaar van hard werken beloond. Precies om tien nur klonken Don derdagmorgen over de Westersehelde bij Hansvveert de uitbundige sirene- stoten van drie Belgische sleepboten, liet voorschip van het Belgische s.s. „Liège", dat enkele weken geleden was gelicht en op een zandplaat was gezet, ving de reis naar de thuisha ven Antwerpen aan! De kroon op het werk van de bergers, die een jaar bezig zün geweest om het in tweeën gebroken schip te lichten. Toestand der molens in Zeeland In het „Molennieuws", een orgaan van de vereniging „De Hollandsche Molen" van September 1954, wordt een overzicht gegeven van de nog in Nederland bestaande exemplaren van het oudste type windmolen, de standerdmolen. Van de vier in Zee land staande molens van dit type, verkeert alleen die te St. Annaland in vrij goede staat. De molen te Re- tranehement moet worden hersteld, terwijl die te Groenendijk en Krui- ningen zich in zorgwekkende tot slechte toestand bevinden. In het „Restauratienieuws" van de vereniging „De Hollandsche Mo len" wordt gewag gemaakt van het herstel van de korenmolen op de Zeedijk te Veere, de korenmolen te Moriaanshoofd (Kerltwerve), welke door de stormramp werd getroffen, de korenmolen in Nieuwerkerk en de twee kleine witte korenmolens te Eikerzee. Ook de drie laatste waren slachtoffers van de ramp. Voor de geheel verwoeste korenmolen te Ou- werkerk wordt restauratie overwo gen, terwy'l ten behoeve van de wind vang van de korenmolen te Axel- Spui het uitbreidingsplan gewijzigd werd, zodat het blijven malen met de wind verzekerd is. Voor 15 koren molens wordt herstel onder het oog gezien. Muziekcorps van de Rijkspolitie komt naar Kerkwerve. Donderdag 30 September zal het muziekcorps van de Rijkspolitie (be staande uit 70 man) naar Kerkwer ve komen. Bij deze gelegenheid zal door de Rijkspolitie een bedrag on der enveloppe aan het gemeentebe stuur worden aangeboden, welk be drag door het personeel van het dis trict Middelburg is bijeengebracht. Het gemeentebestuur zal dit bedrag gebruiken voor het maken van een nieuwe schouw in de raadszaal van het gemeentehuis. Tevens zal aan de stichting „Nieuw-Schouwen-Duive- Ishcl" een mars getiteld „Nieuw- Schouwen-Duiveland" worden aange boden. Teraardebestelling wijlen de heer A. Vingerling. Donderdagmiddag werd op de Al gemene Begraafplaats te Goes de heer A. Vingerling, in leven hoofd bestuurslid van de Nederlandse Christelijke Landarbeidersbond, ten grave gedragen. De heer P. Stokman, voorzitter van de N.C.L.B., prees de volharding die de heer Vingerling, zelf arbeider op het sociale terrein, tot aan het einde had opgebracht. Hij diende God en zijn naaste en heeft de goede strijd gestreden. Voorts spraken de heren R. Zui- dema namens de A.R. kiesvereniging, en vrienden, de heer A. D. de Groot, voorzitter van de Nationale Boeren Onderlinge Bedrijfsvereniging en C. de Putter, voorzitter van de Stich ting voor de Landbouw in Zeeland en van de Zeeuwse Christelijke Boe ren en Tuinders Bond. Ds. R. A. Flinterman, Gerefor meerd predikant te Goes, memoreer de de grote en brede plaats die de heer Vingerling in de samenleving innam en sprak woorden van troost tot de zwaar getroffen gezinsleden. De oudste zoon van de overledene, de heer B. Vingerling, dankte de tal rijke aanwezigen voor de betoonde belangstelling en het medeleven. Reeds enkele dagen had men ge poogd het voorschip vlot te trekken, doch de slechte weersomstandigheden hadden tot uitstel genoopt. Het stra lende herfstweer, dat gisteren werd geboden, kon dan ook volkomen be nut worden. Reeds vroeg in de morgen waren verscheidene schepen in de weer en werd het voorschip, dat met water dichte schotten is afgesloten, leegge pompt. Zes pompen, elk met een ca paciteit van 300 ton. zogen het laat ste water eruit, zodat men om tien uur van het gunstige tg gebruik kon maken en het schip vlotgetrokken werd. Langzaam bracht men het voorschip op gang en zette men koers naar Antwerpen, waar het achter schip reeds ligt te wachten om na een technisch onderzoek met 't voor schip herenigd te worden, waarna het schip weer in de vaart zal wor den gebracht. Voor de Antwerpse bergers van Eng. Herbosch betekent deze over winning op de zee, dat een Lang en kostbaar werk achter de rug is. Na dat men in Maart van dit jaar het achterschip had gelicht, werd op 31 Augustus het voorschip, dat in het zand dreigde weg tt zakken, opge takeld en op een zandplaat gezet, waar het na schoongemaakt eri ver der gedicht te zyn, nu is wegge sleept. Uniformen voor „Vlijt en Volharding". De muziekvereniging „Viyt en Vol harding" te Oost en West Souburg is thans begonnen met een goed opge zette actie ten bate van liet uniform fonds. Reeds geruime tjjd leeft in de ze vereniging de wens om by die ge legenheden, waarbij de muziekvereni ging in het openbaar optreedt, in uni form te verschijnen, een wens, die ook vele malen buiten de vereniging werd geuit. Er werden om tot de ver vulling hiervan te komen reeds ver schillende stappen gedaan, die het bestuur met optimisme over het uit- eindeiyk resultaat vervullen. Tot dusver heeft men namelijk bui ten Souburg, o.a. in Goes, Middelburg en Vlissingen. aan diverse particulier ren om een bijdrage verzoent, waar van het resultaat buiten verwachting was. Buiten de kring van de eigen gemeente blijkt men dus het werk van „Vlijt en Volharding" eveneens te waarderen. Geen wonder overi gens, wanneer men in aanmerking neemt, dat tijdens het laatste con cours van de Zeeuwse Bond van Har monie en Fanfaregezelschappen in de ere-afdeling een eerste prijs werd be haald met 194 punten, de lof der jury en de wisselbeker. Voorwaar geen gering succes! Thans zal „Vlijt en Volharding" de uniformactie ook in Souburg starten, namelijk van 4 tot 9 October. In die periode zal een huis aan huis lijst- collecte worden gehouden, waarbij de inwoners wordt verzocht ook het hunne tot deze uniformen by te dra gen. Want de gemeente Souburg zelf profiteert in de eerste plaats van dit muziekcorps: de afgelopen maanden werd niet minder dan 19 maal „uit gerukt" in eigen gemeente. Het be stuur van „Vlijt en Volharding" ziet dan ook met vertrouwen de uitslag van de actie tegemoet. Burgerlijke Stand. MIDDELBURG. Bevallen: C. J. E. Niesthoyen—Lam bert. J. C. DonDe Kuiper, z.; H. Coppejans—Deger, d.; A. J. de Looff Geelhoed, z.; P. H. den HamerBrede- wold,, z.; M. S. de Bruin—de Jonge, d.; E. GoverseBruijnseels, z Ondertrouwd: C. Jansen. 34 j. en L. N. de Visser, 28 j.; P. L. G. Phtl, 21 j. en D. C. Francois, 23 j. H. J. J. Schinkel, 25 j. en C^Vinke, 20 j. Overleden: J. A. G. Werner, 81 Jr., wede. van Z. C. Frelter: W. Barentsen, 76 wedn. van F. Koppejan. Getrouwd: H. Goergen, 26 j. en G. Kweldani, 24 j.; P. J. van Hoorn. 38 j. en H. W. C J. Wöhler, 31 J.; J. P. Wattel. 30 j. en J. A. Vereist, 34 j.; A. Baas, 23 j. en A. H. Nieuwdorp. 25 j.; H. Vader, 25 j. en T. Dingemanse, 21 j.; A. Koster, 28 j. en A. A. de Vries, 21 j. VLISSINGEN. Bevallen: J. MinderhoudMinderhoud, d.; J. C. KoolEelen, d.: J. Keijmel— Wondergem, d.; M. L. A. WatmanMoer land, d.; D. MichlelsenEckhardt, d.; C. AdriaanseHek, d.; M. Rietveld—Sohler, d.; M. C. Zuidhof—Kouwenhoven, d.; J. A. BakxWolf, z M. C. de Roojj—Lorler, z.; M. v. DrielKort, z.; A. M. de Dreu- v. d. Graaf, d.; F. JorritsmaDraaijer, d. Ondertrouwd: C. L. de Klerk, 24 j. en S. M. v. d. Woestljne, 25 j.; A. W. Minder houd, 32 j. en W. J. v. Splunder, 30 j.; P. C. Bertijn, 22 j. en J. E. Ovaa. 22 J.; A. A. Willemsen, 21 j. en R. v. d. Beek, 21 j. Getrouwd: L. Cijvat, 28 j. en P. Eist, 34 jaar. Overleden: N. van Aartse. 55 j., e. v. C. Bouwens; A. van Eenennaam, 43 j., e. v. P. Meijer; J. E. Reemer, 78 j., wed. van J. C. E. v. Es; J. E. van Wezel, 51 j., e. v. J. Adriaansen. Op de Donderdag te Middelburg gehou den Walcherse Fokveedag werden de na volgende eerste prijzen behaald: Afdeling Rundvee, rubriek stieren, ge boren vóór 1952: Leon. eig. Vereniging voor K.I. „Naar Productief vee op Wal cheren (kampioen); rubriek stieren, ge boren in 1952: Willem Adema, eig. stie renver. „Verbetering zij ons doel", Me- liskerke (reserve-kampioen); rubriek stieren geboren tussen 31 Dec. 1952 en 1 Juli 1953: Brutus, eig. stierenvereniging te Grijpskerke; kalfvaarzen, geb. vóór 1 Jan. 1952: Tine, eig. K. Poppe. Grijpsker ke; Wilhelmina, eig. L. J. Bierens. St. Laurens; Ella, idem; Irene, eig. gebrs. Traas. Serooskerke; Bontje, eig. L. J. Lo- rier. Middelburg; kalfvaarzen. geb. tussen 31 Dec. 1951 en 1 Juli 1952: Griet van Bleske, eig. P. Koole, Souburg; Bea van Plantlust, eig. Joh. Maljaars. Oostkapelle; Lieneke van Plantlust. eig. idem; Jet, P. Lampert, Biggekerke; kalfvaarzen geb. tussen 31 Dec. 1951 en 1 Juli 1952: The- ba's Juliana, eig. M. Goedbloed Zoon; Bontj'e, eig. P. Koole. Souburg; Hannie, eig. K. Poppe, Grijpskerke;. Dora, eig. L> P. Brasser, Vrouwenpolder; vaarzen en kalfvaarzen geb. tussen 30 Juni 1952 en 1 Jan. 1953: Doortje, eig. J. Poppe. Big gekerke: Rika, eig. P. Verhage Wzn.. Koudekerke; Lina, eig. C. Langebeeke. Gapinge; vaarzen en kalfvaarzen. geb. tussen 31 Dec. 1952 en 1 Juli 1953: Cor- rie, eig. A. Poppe, Grijpskerke; Rika, eig. C. Langebeeke, Gapinge; Grietje, eig. Js. Vos, Koudekerke; vaarzen, geb. tussen 30 Juni 1953 en 1 Jan. 1954: Annelies, eig. K. Poppe, Grijpskerke; Aaltje, eig. A. Jasperse, Koudekerke; Koos. eig. L. J. Bierens, St. Laurens. Rubriek melkgevende koelen, hoogstens 6 maanden gekalfd: geb. na 30 Juni 1951: Dora, eig. A. Poppe, Grijpskerke: Door tje, eig. wed. M. Lorler Zn., Souburg: «droogstaande koelen en melkgevende, langer dan 6 maanden gekalfd:, geb. na 30 Juni 1951: Aaltje, eig. J. van Sluys, Zoutelande; Emma van Aaltje, eig. A. Jasperse, Koudekerke; Rita, eig. Voor beeldbedrijf ,,'t Hof Zwagerman". Grijps kerke; Grietje, eig. Js. Vos. Koudekerke: Rika, eig. idem; droogstaande en melk gevende koeien, langer dan 6 maanden gekalfd, geb. tussen 31 Dec. 1950 en 1 Juli 1951: Greta, eig. I. Verhage. Koude kerke; Sara, eig. L. J. Bierens, St. Lau rens; Mientje, eig. L. P. Brasser, Vrou wenpolder; Ida, eig. W. H. Cevaal, Rit- them; melkgevende koeien, hoogstens 6 maanden gekalfd, geb. in 1950: Helena, eig. N. V. Cultuur Mij. „Loverendaele", Serooskerke; Nelly, c:g. L. Francke, Grijpskerke; droogstaande koeien en melkgevende langer dan 6 maanden ge kalfd, geb. 2e helft 1950: Corrie, eig. G. Koole. Souburg; Erna, eig. W. Louwerse. Gapinge; Mattie, eig. S. de Visser, Ga pinge; droogstaande koeien en melkge vende langer dan 6 maanden gekalfd, geb. Ie helft 1950: la, Loes, eig. M. J. Rottier, Vlissingen; lb Matje, eig. J. Bras- Souburg; lc Juliana 17, eig. W. Lou ie, Gapinge; ld Agatha, eig. Js. Vos, Koudekerke; le Betsie, eig. K. Poppe, Grijpskerke; lf Wilhelmina, eig. L. J. Bierens, St. Laurens; melkgevende koeien, hoogstens 6 maanden gekalfd: geboren in 1949: Beatrix, eig. L. P. Brasser, Vrou wenpolder; Grietje (kampioene), eig. Js. Vos, Koudekerke; droogstaande koeien en melkgevende langer dan 6 maanden, ge boren in 1949: Suzanna, eig. W. Cevaal, Ritthem; Pel Jantje, eig. Voorbeeldbedrijf ,,'t Hof Zwagerman", Grijpskerke; Nelly, eig. P. Verhage, Koudekerke; melkgeven de koelen, hoogstens 6 maanden gekalfd, geb. In 1948: Janke. eig. J. S. Matthijsse. Meliskerke; droogstaande koelen en melk gevende langer dan 6 maanden gekalfd: geb. in 1948: Anny, eig. P. Koole, Sou burg; Bea's Bertina (res. kampioen), eig. A. Langebeeke, Serooskerke; Femmy, eig. idem; Lieneke, eig. L. J. Bierens, St. Laurens:-Antje, eig. B. Arendse, Gapinge; droogstaande koeien en melkgevende langer dan 6 maanden gekalfd, geb. in 1947: Botermijn's Hieikje, eig. W. Me- liefste, Middelburg: Dirkje, eig. A. Jas perse, Koudekerke; melkgevende koelen, hoogstens 6 maanden gekalfd, geboren vóór 1947: Nora, eig. J. Brasser, Souburg; Emma, eig. A. W. Karelse, Koudekerke; Grietje, eig. Js. Vos, Koudekerke; droog staande koeien en melkgevende langer dan 6 maanden gekalfd, geboren vóór 1947: Afke, eig. J. S. Matthijsse, Melis kerke; Reintje, eig. Joh. Maljaars. Oost kapelle; Jantje, eig. Js. Vos, Koudekerke. Productieklasse: Nora, dg. J. Brasser. Souburg; acht afstammelingen van één stier, die al dan niet nog ter dekking staat: Leon, eig. M. Nieuwenhuyse, Mid delburg; Adema, eig. W. de Buck, Me liskerke; Ulker Adema, G. Traas, Se rooskerke. Groepen van minstens 5 stuks vrou welijk rundvee, ouder dan 1 jaar, van één eigenaar: Hika, Betsie. Hannie, Tine, Sa ne, eig. K. Poppe. Grijpskerke; Mientje, Marijke. Beatrix, Irene. Honda van Gre- tha, eig. L. P. Brasser, Vrouwenpolder; Dora. Truida, Mina. Jongema Nellie Do- ra, eig. A. Poppe. Grijpskerke; Annetje. Grietje, Rika. Agatha. Grietje, eig. Js. Vos. Koudekerke: Groepen vaarzen of twee vaarzen met 1 koe: Agnes. Rika, Amalia, eig. J. Poppe. Biggekerke: groe pen koeien of 2 koeien met 1 vaars: Afke. Janke. Trientje van Bontje, eig. J. S. Mattijsse, Meliskerke: Reintje. Paula van Plantlust, Bea van Plantlust, eig. Joh. Maljaars. Oostkapelle; Amalia, Nellier Mina. eig. J. Poppe. Biggekerke; koeien met minstens drie afstammelingen: Clara, eig. L. J. Bierens. St. Laurens; Lïneke. eig, idem. Beren van de varkensfokvereniging „Walcheren": la (kampioen) no. 598, eig. Vaskensfokvereniging „Walcheren", stal Paraerman: lb (res. kampioen) no 662. eig. idfm. stal Vos; lc no. 627, eig. id. stal Vos; kennelijk drachtige zeugen, geb. na 3i Dec. 1952; no. 3807 (kampioen), eig. mevr. J. KrijgerPouwer, Nieuw- en St. Joosland; zeugen, geb. na 31 Dec. 1952: 3823. eig. L. Koole, St. Laurens; welijke loopvarkens, geb. tussen 31 Jan. 1954 en 1 Juni 1954: la. no 30912. eig. M. J. Rottier, Vlissingen; lb, no. 30916. eig. L. Koole, St. Laurens; zeugen met biggen voor de eerste keer gebigd: la no. 3834, eig. D. Mlnderhaüd, Westka- pelle; lb no. 3831, eig. D. A. van Nieu- wenhuyzen, Nw.- en St. Joosland. Geregistreerde gelten: Bok-lammeren geb. in 1954: la Jan., eig. Kring Walche- van Geitenfokvereniging, Seroos kerke; lb Caljé, eig. Geitenfokver. Kou dekerke; geit-lammeren, geb. in 1954 la. Kaatje, eig A. Trieller, Domburg: lb Ineke. eig. C. Sturm; geiten geboren In 1953: la Magda, eig. L. Wijkhuys, Nw.- en St. Joosland; lb Nellie, eig. J. Wagenaar, Koudekerke: geiten geb. in 1952: la Safa (res. kampioene) eig. W. de Wolf, Grijps kerke: lb Agatha, eig. N. Moes. geiten, geb. in 1950 en 1951: la. Nelüe (kampioen) eig. L. Wijkhuys. Nw. en St. Joosland; lb Liesje, eig. J. Boone. Serooskerke; lc Mina. eig. M. Peene. Middelburg; geiten geb. vóór 1950: la. Lina, eig. C. Caljé, Biggekerke: lb Mina, eig. A. Tramper. Arnemuiden; Verenigingsgroepenla no. 60, eig. geitenfokver. Serooskerke; lb no. 61. eig, geitenfokvereniging Middel burg en lc no. 59, geitenfokvereniging NieuwlandArnemuiden. Middelburg Benoemingen De heer L. Pieper, hoofdonderwijzer te Oostdflk is benoemd tot leraar 'aan de Christelijke kweekschool De Drie star te Gouda. In z^jn plaats te Oost- dijk is benoemd de heer K. Ruissen, thans onderwyzer te Middelburg. Nieuwe weegbrug Aan de Loskade te Middelburg is een nieuwe, 40-ponds, weegbrug, ge naamd „De Hoop" in gebruik gesteld, hetgeen voor landbouwers en vracht rijders ongetwijfeld een aanwinst be tekent. Oogst van de straat. Op het Middelburgse politiebureau zijn de volgende gevonden voorwerpen gede poneerd: enkele huis- en andere sleutels, blauwe mantelband. padvindersriem, ktnderhalssnoer-kralen, Lipssleutel No. 241977, werkabonnement Belgische Spoor wegen, blauw-zwart lederen dameshand schoen, moltondeken, wit sokje, haakpen in kokertje, ijzeren zwengel, ring met 4 sleuteltjes, oud-zilveren boordknoopje, blauwe damesjapon, kleine Engelse sleu tel, bril. paraplu-hoes, herenrijwiel (merk Benzo. Bij particulieren worden de volgende voorwerpen in bewaring gehouden en zijn aldaar terug te bekomen: oranje kinder- jumpertje, catechisatieboekje t, n. R. Kooman, muntbiljet van f 2,50, souvenir (Folkestone), nylonkous, licht bruine bal, zwarte rubberlaars» paar grijzen dames handschoenen, tekenhaak, kanarie, bril, zilveren ring met steen, kistje (Inh.: roomboter), br. portemonnate (inh.: plm f 25), muntbiljet van f 1, houten roei boot, bus plamuur, rode portemonnaie (inh.: f 1), zwarte hond, zwarte lap, schaartje in etui, motorhandschoen, snoer zwarte gitten kralen, ballpointpen (bruin), zakhorloge met ketting en kast, rode kinderportemonnaie, witte zeemle deren handschoen, voorhamer, goudkleu rige sierspeld (salamander), rode porte monnaie (inh.: f 14,01). armband, zilve ren broche en puntenslijper, zwarte glacé dameshandschoen, doosje kleurpotloden, wit babysokje, tortelduif, schroeven draaier. wit zijden sjaal, br geruit para plu-hoes, muntbiljet van f 2.50, gereed schapsleutel, schaal van weegschaal, broche (hondje), grijze dameshandschoen, gouden zegelring zander steen, jutezak. OP SCHOUWEN-DUIVELAND Vlissingen Oostkapelle Lezing Voor de afdeling Oostkapelle van de Ned. Chr. Vrouwenbond sprak ds. O. Jager uit Vrouwenpolder over het on derwerp „Jehova getuigen". Examens. Aan de „De Ruyterschool" slaagde voor het examen 3e machinist de heer J. Ovaa te Zoutelande. Eervoile benoeming Pater A. Swinne te St. Jansteen werd benoemd tot professor aan het klein seminarie der paters Camillia- nen te Roermond. Collecte. De collecte, die te Rilland-Bath gehou den werd ten bate van het Koningin Wil- helmlna-fonds bracht f 646,35 op. Det collecte voor „Draagt Elkanders Lasten" en het Zuid Ned Sanatorium heeft te Heinkenszand f 92 opgebracht. De collecte, die te Wemeldinge gehou den werd ten bate van de T.B.C.-bestrij ding „D.E.L." en „I.K.S." heeft opge bracht f 455.52. Voor de kankerbestrij ding werd f 550.— gecollecteerd. De opbrengst van de te Ritthem ge houden collecte voor DE.L. bedroeg f 25.77. De huis aan huiscollecte voor de T-B.C.-i bestrijding heeft in Oosterland f 133.68 opgebracht. De collecte, die te Scherpenisse In de kerk der Geref. Gemeente gehouden werd voor de Chr. School beeft f 417.89 opge bracht. De collecte die gehouden werd te Sta- venisse ten bate van de kankerbestrij ding bracht f 437.45 op. OPENBARE LEESZAAL VLISSINGEN. Het boekenbezit van de Openbare Lees zaal te Vlissingen werd uitgebreid met de volgende werken: Baardman: Dokter, ik vertrouw U; Davenport: Lena Geyer; Van Dorp-Ypma: Twee rozen zijn rood; Van Etten: De moord m het openlucht- eum; Van Grevenbroek: Papieren httlzen; Martin: Marga; Oldenbourg: De hoekgteen; Selinko: Omnibus; The alba tros Book of short stories; Maugham: The painted veil; Lamberty: Met de „Kroja" naar Taha-Uku; Numero 61842: Legion- nair; Moóre: In het spoor van de mens; Boerma: Kustvaart; Panorama 1953 II; Ghijsen: Dapper vrouwenleven. OOGST VAN DE STRAAT !ü)$e,gemeentepolitie te Vlissjngen zijn inlichtingen te verkrijgen over de vol gende gevonden voorwerpen: linnen boodschappentas, gummi kabel, ro de kinderschoentjes, bruin jasje, gym schoen, diverse steps op luchtbanden, di- vers^ portemonnaie's, zwarte handschoen, schakelarmband, ceintuur, kinderschepje, blauwe muts, bruin jasje, diverse sleu tels, broche, diverse portemonnaie's, flu welen jasje, kindervestje, vulpotlood, ge kleurde hoofddoek, blauw hoedje, diver se handschoenen, bruine kinderschoen, grijze kousen, speldje, muntbiljet, capu chon, herdérshond, armband, penning, dubbele fietstas, kindercape, en diverse rijwielen. Actie in Amsterdam. Tydens de Donderdagavond gehou den vergadering van de Stichting „Nieuw Schouwen-Dulveland" i.s op nieuw- gesproken over de herbeplan ting en daarby was de vergadering van mening, dat hierby meer voortva rendheid moet worden betracht. Na ampele bespreking kwam men tot de conclusie, dat het noodzakelijk Is een vergadering te beleggen door bet be stuur der Stichting met de boom- plantcommissle en de propaganda- commissic. teneinde maatregelen te beramen tot bespoediging van dc be planting. Marktberichten VEILING 8T. MAARTENSDIJK 23 September. Eigenheimers, bonken 8.50. Twin 9.30. Bintjes I 8.10. Aanvoer 400 kisten. Graanprijzen: Tarwe 22—24 50. Haver 222450. Gerst 2124. Kleine erwten 50 —70. Schokkers 80—125. Kleine bonen 80 —120. Maanzaad 240. Koolzaad 65. Kar- welzaad 130. VEILING GOES. 23 September. Export- en Industrievel- ling. Br. Hardy A 53—54, B 46. C 43, I 39 —49. H 22. B. Louise A 32—43, B 30— 31. C 23. I 26-35, II 10. Maagdepeer I gr. 21. I 21.7022.80, II 5—5.10 Will. Duch. 1 gr. 25-26. I 2850, II 7.50. Conference A 39. BC 34. I gr. 36. I 2550. II 950. Tr. de Vienne I 41—50. Zigeunerin A 19. BC 18. I gr. 18. I 11. n 7. Manks I gr. 16, I 12.90, II 7. James Grieve A 3944, B 42, C 36, I 36—42, II 24. Ell. Orange BC 27— 27.20, I gr. 30 I 25—32, II 13 Cox Orange A 39—41, B 43.30, C 26 I 21—38, II 10. Bïamley's I gr. 2250—23.20. I 17, II 9. Transp. I gr. 24. I 18, II 10. Glorie v. Hol land A 23—24, BC 21. I 15—18 AU. Pippin A 21—23, BC 15. I gr. 19. I 15, II 750. Dubb. pr. bonen II 83, afw 81.70. Verpakt fruit: Transp. 1 22—31, EU. Orange A 35—36. AU. Pippin A 26—35. Gewone velling: Tr. de Vienne K 27— 30, F 20—22. B. Louise K 16—22, F 9—12. Br. Hardy K 25, F 315. Maagdepeer K F 3. Will. Duch. K 6—8, F 3—4, Herz. Elsa K 89, F 5. Conference K 13 16, F 7—9. Transp. K 15—16, F 8. Manks K 12—14, F 6—10. EU. Or. K 20-22, F 10 15. Cox Or K 16—19. F 6—17. J. Grieve K 30, F 22. Zigeunerin K 11—12, F 6. Bramley K 11. VEILING WALCHEREN. 22 Sept. Bintjes 6.50—9.70 Koopmans blauwe 11.70—12.30, BI. Eigenheimers 1050, Frankenthalers 73—1.07, Black Alicante 92—98, Tomaten A 30—52, Idem B 2648, idem C 2441. Suiker meloenen 9—31. Ananas meloenen 2743, Net meloenen 20 38. Appelen: Zigeunerinnen II 4—7, id. K 58. Benoni AA 5560. idem A 61, id. B-C 23—48. idem I 25—35, idem H 18—24. James Grieve AA 41, Idem A 41; idem B-C 37—42, idem K 10—28, Cox Oranje Pippin A 39—41, idem B-C 28-37, Idem I 25—32. idem II 10—13. idem K 14—21, Tr. de Croncels I 24—28. idem K 14—18, Peren Beurré Hardy B-C 4950, Idem I 2554, idem K 15—25. Bonne Louise 1 2838, Idem H 15. idem K 12. Conference B-C 21—26. idem I 26—31, idem II 10—19, Bloemkool A 39—59. idem B 28—39. Idem C 20—26, Komkommers A 811. idem B 810, Idem C 8, Andijvie 1013, Dubbele Princessen 70—99, Snijbonen 25—89, Prei 13 Postelein 37, Bospeen 31—37 Peen per kg. 38—51, Sla 2,5—9, Savoye kooi 10—14. Rode kool 12—14, Augurken A 83—96, Idem B 66—94, Idem C 31—48, Boskroten 18—20, Pronkbonen 65—69, Spinazie 2443, Uien per kg. 2—17. De voorzitter, notaris l. Hcering, deelde mede, dat van twee tuinarchi tecten sollicitatiebrieven waren bin nengekomen. Tuinarchitecten zullen eventueel voorlichting moeten geven bij het aanleggen van tuinen enz. Hierop is reeds eerder o.a. door de Bond van Plattelandsvrouwen en door de Vereniging van Huisvrouwen aangedrongen. Voorts wil men een actie op touw zetten, om meer gelden te verkrygen. Gedacht wordt om in Amsterdam een geschrift huls aan huls te ver spreiden. waarin de burgemeesters van Zierikzee en Amsterdam een ar tikel zullen schrijven. Daarin zal ook een puzzle worden geplaatst met geld- en andere prijzen. Lukt deze actie, dan zal men ook in andere plaatsen op deze manier werken. Het plan om gezamenlijk hofsteden te bouwen heeft tot dusver niet het §ewenste resultaat opgeleverd, zo leek voorts d deze vergadering. De aannemingspryzen liggen aanmerke lijk hoger dan de taxatieprijzen, zo dat men wel tot partieel bouwen zal overgaan. De voorzitter las een brief voor van de „Europftische Bildungsge- meinschaft Eiserner Vorhang", waar in naar de mogelijkheid werd ge vraagd om met medewerking van de Stichting 7 meisjes en 3 Jongens, die uit de Oostzöne waren gevlucht, een passende werkkring te bezorgen. Hierover zal nader contact worden opgenomen. De loonronde In de P.Z.C. van 16 en 17 dezer las ik een artikel betreffende de nieuwe loonronde, waarin op advies van de Stichting van de Arbeid door de re gering is besloten een loonsverhoging van zes procent op de bestaande lo nen goed te keuren. Zeker een mooi initiatief, waarvan de arbeider kan profiteren, doch als daar naast de in het vooruitzicht ge stelde huurverhoging een feit wordt, hoe zal het dan straks gaan met het levensmiddelenpakket De belasting kan wellicht worden verlaagd, zodat door verhoogd loon een en ander wordt gecompenseerd. De in loondienst gestelde arbeider wordt er waarschijnlijk niet minder op, wellicht iets beter. Maar hoe moet het gaan met men sen, die niet meer werken of dit niet meer kunnen, zoals ouden van dagen, van welke er velen worden gesteund in de noodwet Drees, en hoevelen zyn er niet, die slechts het genot van een heel klein pensioentje hebben, waar aan niets wordt toegevoegd, zoals ko- lentoeslag of andere sociale voorzie ningen Die dus ook buiten de nood wet Drees vallen en vaak te veel eer gevoel hebben om op hun oude dag nog enige ondersteuning te durven of willen vragen, mensen die vroeger voor een karig loon hebben gewerkt? Al deze mensen (en die zjjn er veel) hebben nog in geen enkele loonronde gedeeld. Wel hebben ze reeds twee maal huurverhoging moeten betalen, terwijl in de loop der jaren de levens- mi ddelenpryzen schrikbarend zyn op gelopen. Daarnaast wordt van hun karig inkomen vaak nog belasting ge heven ook. Zeer veel van deze mensen weten tenslotte niet meer hoe ze de eindjes aan elkaar moeten knopen en vaak wordt er stille armoede geleden. Indien er werkeiyk sprake is van een hoogconjunctuur, waarin ook de ar beider mag delen, dan is het wel treu rig dat zoveel van bovengenoemde mensen nu op hun oude dag over het hoofd worden gezien. Wel ls er sprake van een staats pensioen in het verschiet vóór alle ou den van dagen en ook las ik in een re de van een der hoge ambtenaren, dat ook aan andere groepen (waaronder hopelgk ook de ouden van dagen) zal worden gedacht, wat zeker wel een belofte inhoudt. Wordt er werke iyk aandacht aan geschonken, dan is ning zijn op hun oude dag, te meer waar die soms spoedig kan eindigen. Laat ons hopen dat de heren, die hier aan hun medewerking kunnen verle nen, dit ook ten volle beseffen. W ilhelminadorp. Een der vele belanghebbenden. Klankbeeld. Het klankbeeld „De Indische Ne derlander", dat Zondag 19 September 1954 werd uitgezonden, levert wel het duidelgkste bewijs, dat hy, die be weert, dat hg of zij, die op een fatale tropendag dan wel -nacht het eerste levenslicht aanschouwt en lange Ja ren zgn of haar huid bruin zag bran den door de stralen van de het hart koesterende tropenzon niet terug ver langt naar bergen en oerwouden, naar sawah's en rivieren, naar geuren en klanken, naar mensen en dieren, naarhet uitbundige Licht en din gen die eenmaal deel van zijn leven waren, dat diegene de waarheid ge weld aandoet Een Indische dame antwoordde op een haar gestelde vraag of zij terug verlangt naar het warme land: „Ja zeker, als de toestand maar zo goed was als voorheen". Op een „waarom hij terug wil naar Soerabala" reageerde een jongetje: „Het is hier zo Koud". Wie dit alles hoort en deze sponta ne gemoedsuiting begrijpt, gaat een koude rilling over de rug. Een ander bewys ligt in de verkla ring van enige dichtregels, die onder getekende onlangs in een courant neeft gelezen, regels waarin iemand wiens wieg niet in de tropen heeft gestaan, doch die wel ln een slechts vluchtige onarming met het Oosten is geweest en in een bedwelmende kus de lippen van de Godin van het Licht aan de zijne heeft gevoeld in een voudige bewoordingen de kracht en de invloed van bet magische Oosten, die hem inneriyk diep beroeren en die hem voor immer gevangen houden in de machtige sluier van net mysterie, tracht te verklaren door een weer spiegeling van zyn gedachten in een uiting van het niet te omschryven ge voel weemoed. Indien zelfs de Westerling, die het Oosten slechts heel even heeft aan- reraakt er door gegrepen werd, dan s de tragiek te begrijpen van hem of haar, die in het koude Nederland wo nend. vaak met weemoed terugdenkt VEILING KAT'F MP September. Industrie- en cxportvel- ling: Appelen en peren: Cox Orange Pip pin AAA 38.80—39, AA 40.0343.60, A 40.85-41.20, B 41.30, C 30.35. 1 gr 36.40, I fijn 32.5033.60, I 20.90. II 6.70-7.30. K 17AO, labr. 720—7AO. Ellisons Orange A 28. BC 26.10, I gr. 2580, I Mjn 23.70, II 12.60. K 17, fabr. 8. Transp de Cronsels I gr. 23.30-24.60. I fyn 1880. II 7.80. K 14.40, fabr. 7.70 Zigeunerin i gr. 20, I fijn 15.10, II 9.10, K 10.05. Glorie v. Holland A 21.90. BC 21. I gr 19.90. I fyn 18, II 8.20, K 8.60. Cox Pomona J gr. 17.50, I fijn 12.40. Allington Pippin A 18.10, BC 16, II 6.40, K 6.70. Manks Codün 1 gr. 14.60, I fijn 15.70. II 8.30. K 820. fabr. 780—720. Bramley Seedling 1 gr. 2280, I fijn 17.10, H 8, K 1420. fabr. 8. Lanes Pr. Albert I gr. 19.80. I fijn 1620. II 7.10. K 1420. Br. Hardy AA 55.30 A 53.70, E 46.20, C 4620, I gr. 4940. I fyn 3920—41.30, H 2220-22.80. K 25.20, fabr 11.90. Bonne Louise AA 44.60, A 29.80, B 28.80, C 22.90, I gr. 28.50, I fijn 21.79—26.50 II 9.90, K .40—18.70, fabr. 5—720. Tr de Vienne 1 gr. 4920, I fijn 41.10 II 1820. K 24.90. Leglpont A 32.30, BC 3120, I gr. 2520. I fijn 22. K 12 Conference AA 37.10, A 40.75, B 36.80. C 32.10. I gr. 3820, 1 fijn 22.30— 31.80, K 1620, fabr. 5.10. Maagdepeer I gr. 21.50, I fijn 2380. H 5, K 10.45. Her- zogin Elza I gr. 27. I fijn 21. K 12.60, fabr. 3.40. Pitmaston Duchesse I gr. 21.10, I fijn 24.70, H 6.70, K 8.60, fabr. 3—3.80. Val Goudreinetle 8.10. Zure kroetappelcn 4.60 Dubb. Princ. bonen II 77.70, afw. 38. VEILING KRABBENDIJ KE. 23 September Cox Orange Pippin AAAA 38, AAA 39. AA 38 70—3920, A 40.80, B 40.70, C 31, 1 grof 34—37. i fijn 21—32. Bramley Eeedling huisb. grof 17, huish. fijn 16, n 8.10 Ellisons Orange AAA 31. A A 32, A 29.40—30.90, BC 2820. I grof 28, I fijn 24. Conference AA 35, A 39.80, B 35, BC 34.50. C 21, I grof 32. I fijn 25. II 9. Beurré Hardy A 57, B 46.30, C «6.40, I grof 50—51, 1 fyn 38—39, U 22. Bonne Louise d' Avranches AAA 48, AA 47. A 32, B 29.10, C 22.70. I grof 3220—36, I fljn 21.10—28.70, H 1020. Gewone veiling: James Grieve 17, Transp. de Croncel los 13—19, verpakt 25 —27. Bramley Seedling 513. Ellisons Orange 9—19 Bonne Louise d' Avranche 329. Herzogln Elsa 5—11. Triomph de Vienne 5—31. Beurré Hardy 6—29. Con ference 4—17. VISMIJN VEERS. 23 September Export garnalen, aanvoer 1526 kg. 60—87. Schar, aanvoer 22 kg. 61 —71 Bot. aanvoer 85 kg. 51—65. Wijtin?, aanvoer 72 kg, 44—50. Midde. tong. aar.v. 22 kg, 189—333 Rog. aanvoer 67 kg. 43— 51. Wulken, aanvoer 8 kg, 36. Tarbot, aanvoer 6 kg, 212. VISMIJN BRESKKNS. 23 Septembei Export garnalen, aanvoer 2079 kg. 60122. Handels garnalen, aar.v 361 kg, 63—124 Schar, aanvoer 70 kg. 64 —79. Bot, aanvoer 395 kg. 17—47. Schol, aanvoer 195 kg. 49—83. Wijting, aanvoer 111 kg, 28—37. Middel tong aanvoer 264 kg. 224—370. Rog. aanvoer 17 kg. 4660 Nagekomen advertenties. Heden overleed nog onverwachts, onze ge liefde, zorgzame Man en Vader ANTHECNIS DE BREE, op de leeftijd van 47 jaar. N. DE BREE— DE RIDDER SANNIE Vlissingen. 23 September 1954. Jozef Israëlslaan 86. De teraardebestelling zal plaats vinden op Maandag 27 September a.s., des namiddags 2 uur vanaf Jozef Israëls laan 86. J c. I.V.1IM, aan ."vWVUIVOJ UgUaLAl het wenselijk dat dat gauw gebeurt I aan wat hem of haar lief was in het en dat er niet gewacht hoeft te wor- j geboorteland en terugverlangt naar den tot na de volgende loonronde. het onbereikbare Verre Oosten. Voor velen zou dit een grote voldoe-1 Vlissingen H. REMEZOND De Provinciale Afzet Com- nissie voor Zeeland maakt bekend, dat kunnen worden aangevoerd en geveild van af Maandag 27 September: Laxton's Superbe Conferen ce en vanaf Donderdag 30 September: Groninger Kroon, Dubbele Bellefleur, Legipont, Br. Clairceau. In overleg met de veilin gen kan de Zure Kroet wor den aangevoerd, uitgezon derd sterappels. Voor alle rassen geldt, dat deze in alle maten kunnen worden aan gevoerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 15