Verhoging van de pensioenen ook voor gemeentepersoneel Kruistocht door begrotingen DEBAT OVER KWESTIE-NIEUW- GUINEA IN V. N.-AGENDACOMMISSIE DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 AAN BEREKENINGEN VEEL WERK VERBONDEN Uitbetaling van achterstallige bedragen in November? (Van onze parlementaire redacteur) Enkele maanden geleden hechtten de Tweede en de Eerste Kamer hun goedkeuring aan een wetsontwerp tot nadere verhoging van de pensioenen met een aanpassingstoeslag. Het gevolg daarvan is, dat de burgerlijke pen sioenen, dë militaire pensioenen -en de spoorwegpensioenen met terugwer kende kracht van 1 Januari 1954 af verhoogd zijn en wel met percentages variërend van 2 tot 23 percent naar gelang van het jaar, waarin de pen sionnering is ingegaan. Het wetsontwerp bepaalde, dat de provinciale- of gemeentebesturen, die krachtens wet of verordening pensioenen of toeslagen daarop hebben verleend, op een overeenkomstige wyze op die pensioenen of toeslagen een aanpassingstoeslag kunnen geven. Dit betekent dus, dat de verhoging voor de gemeentebesturen en de pro vinciale besturen facultatief werd ge steld. Velen zullen zich aanvankelijk afgevraagd hebben, of zij als oud ambtenaar van een gemeente of een provincie ook voor de verhoging in aanmerking zouden komen. Voor het overgrote deel dezer amb tenaren is dit geen vraag meer, daar hun pensioen evenals voor de Rijks ambtenaren door het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds wordt uitbe taald en de gemeente- en provinciale besturen meestal automatisch en direct het voorbeeld van het-Rijk volgen. Sommige gemeenten hebben behalve de gewone ambtenaren echter perso neel -in dienst, dat werkzaam is ge steld bij door de gemeente betaalde, doch overigens zelfstandig optredende stichtingen of andere lichamen. Voor de personen, die gepensionneerd zijn of worden, nadat ze bij zodanige in stellingen hebben gewerkt, ligt de zaak wat moeilijker. Bij informatie vernamen wij hier omtrent, dat een aantal hunner valt onder de omschrijving, die de artike len 3 en 4 van de Pensioenwet 1922 van een ambtenaar geven, hoewel zij geen ambtenaar zijn in de gangbare betekenis van het begrip „gemeente ambtenaar". Ook zij komen voor de verhoging van hun pensioen in aan merking. Vallen zij niet onder deze artikelen, maar is een speciale pensioenregeling voor hen in het leven geroepen, dan zal het gemeentebestuur in elk afzon derlijk geval een beslissing moeten ne men. In dat geval zal de verhouding tot de gemeente wel de doorslag ge ven. In sommige plaatsen bestaan semi- overheidsbedrijven, zoals bijvoorbeeld België en de nieuwe spelling. Ten aanzien van de nieuwe schrijf wijze van het Nederlands en van de inwerkingstelling van de officiële woordenlijst van de Nederlandse taal wordt te Brussel van bevoegde zijde medegedeeld, dat de vraag is gerezen op welk tijdstip die wijzigingen, hoofd zakelijk voor het onderwijs en bij het afnemen van de examens, zouden moe ten ingaan. Zoals zulks het geval was bij de in voering van de nieuwe spelling, heeft de regering het wenselijk geacht dienaangaande een commissie van ad vies te raadplegen. In deze commissie die onder voorzitterschap staat van dhr. Julien Kuypers, kabinetschef van de minister van openbaar onderwijs, hebben voorts zitting Herman Teir- linck, prof. Blanckaert, inspecteur De Vos en senator Van In, uitgever. Deze commissie zal in October bijeenko men. Diefstal van 4000 gulden opgehelderd De recherche te Delft heeft de Delftenaar V. gearresteerd, ver dacht van diefstal van bijna 4000 uit een bouwkeet in de Voordijks- hoornse polder. V. heeft een bekentenis afgelegd. Het gestolen geld was het totale weekloon voor de arbeiders, werk zaam in dienst van een Dordtse aanne mersmaatschappy, die in Delft bouwt. Bij huiszoeking kon de politie nog ruim 2000 achterhalen. OORVIJG. Op Formosa gaf een chauffeur van een militaire auto een oorvijg aan de bestuurder van een jeep, die tegen z'n auto reed en dat voertuig beschadigde. De ontvanger van de oorveeg bleek te zijn generaal Tsjang Wei Ku, zoon van generaal Tsjang Kai SjekM PIANO. Romano Mussolini, de jong ste zoon van wijlen Benito de dicta tor, leeft van de piano. Hy speelt stemmingsmuziek en maakt liederen. Kort geleden besloot een Engelse gra- mofooonmaatschappy een aantal op namen van Romano's optreden te ma ken. Er bleek een markt voor Musso- lini-muziek te zyn! PARELS. De Japanse parelkoning, Kokitsji Mikimoto, is Dinsdagavond op 96-jarige leeftijd overleden. Naar schatting heeft hij met het kunstma tig „kweken van parels" 800.000.000 gulden verdiend. Na de tweede we reldoorlog maakte hij ongeveer hon derdduizend parelsnoeren per jaar. GROCK. De beroemde clown Grock gaat 31 October stil leven, zo heeft de perschef van zyn circus meege deeld. De IJi-jarige clown, wiens ware naam dr Adrian Wettach is, is van plan in Zwitserland te gaan wonen. WONDERLIJK. In Vichy kost een flesje Vichy-water 55 centsin Londen 45. de Haagse Tramweg Maatschappij, die een gemengd bedrijf is. Aangezien het personeel daarvan onder een eigen pensioenregeling valt, is het in deze gevallen de directie, die uitmaakt, of zij een verhoging zal toepassen in overeenstemming met die, waartoe het Rijk besloten heeft. Wij vernemen hieromtrent, dat deze semi-overheidsbedrijven in de regel het voorbeeld van het Rijk volgen, zo dat aangenomen mag worden, dat ook zij hun gepensionneerden de aanpas singstoeslag zullen toekennen. Zijn wij goed ingelicht, dan zal men de achterstallige bedragen aan allen, die daarvoor in aanmerking komen, zo veel mogelijk van eind October af, of in November en December uitbeta len. Aan de nodige berekeningen is enorm veel werk verbonden, dat in elk geval vóór 1 Januari zijn beslag gekregen moet hebben. 35 helicopters voor Kon. Landmacht. Naar wij vernemen zal de Konink lijke Landmacht tegen het einde van het jaar de beschikking krijgen over 35 helicopters. Over het type, dat zal worden aangekocht, wordt nog over leg gepleegd met de Staatssecretaris van Oorlog en de directeur Materieel van de Luchtmacht. De Nederlandse landmacht is na Amerika het eerste land, dat een proef neemt met dit moderne transportmiddel. Watersnoodschade en rijksbegroting. De personeelssterkte van de rampschadebureaux. In de rijksbegroting van 1955 zijn diverse bedragen uitgetrokken voor het herstel van de watersnoodscha de. Voor algemene uitgaven is een bedrag van 1.741.000 opgenomen voor kosten van rampschadebureaux enz. Voor herstel van overheidseigen- dommen, behalve hoofd en buitenwa terkeringen is 2.600.000 uitgetrok ken. Voor herstel van schade aan onroerende goederen en schepen ver meldt de begroting 34.500.000. Een bedrag van 13.000.000 is uitge trokken voor het herstel schade roe rende goederen voor beroep en be drijf en voor landbouwherstel ver meldt de begroting 63.000.000. Voor uitkeringen aan evacué's is een be drag van 2.500.000 uitgetrokken en voor uitkering aan getroffen ge meenten wegens verminderde op brengst van gemeentebelastingen 2.000.000. De personeelssterkte van de Ramp schadebureaux is voor 1955 aanzien lijk verminderd. Hoofdzakelijk de vaststelling van de bijdragen in schade aan roerende goederen, wel ke tot een bedrijf behoren of tot het uitoefenen van een beroep dienen, maakt het nodig voor 1955 nog een belangrijke groep personeel bij de Rampschadebureaux werkzaam te doen zijn. Daarnaast vloeit uit de taak, welke de Rampschadebureaux ingevolge de Wet op de Watersnood- schade 1953 hebben ten aanzien van de andere in deze wet geregelde schade-categorieën, de noodzaak voort een administratieve kern van personeel het gehele jaar 1955 aan te houden. Naar verwachting zal het einde 1954 mogelijk zijn tot opheffing van enige Rampschadebureaux over te gaan. aldus blijkt uit de Memorie van Toelichting op de begroting van Financiën. Naar wordt verwacht zal de to tale schade aan roerende goederen, welke tot een bedrijf behoren of tot uitoefenen van een beroep dienen het geraamde bedrag ad 100 mülioen niet overschrijden. Een recente foto van het Middelburgs Muziekkorps. De dirigent van dit korps, de heer Piet de Rooy uit Vlis- singen, fin het middenwordt van daag 60 jaar. De heer De Rooy is een bekende en geziene figuur in de krin gen van de Zeeuwse harmonie, en fanfaremuziek, terwijl hij ook als koordirigent optreedt. De muziekver enigingen, die onder zyn leiding staan, o.a. de Koninklijke Harmonie Ons Genoegen", Vlissingen en „O.KK." te Westkapelle, hebben vele successen behaald op diverse concoursen, zowel m Zeeland als buiten de provincie. Ook het ,.Westkappels Dameskoor" dat onder leiding van de heer De Rooy staat, geniet grote bekendheid. De heer De Rooy werkt sinds de eerste wereldoorlog in Zeeland. Rede van de heer Von Balluseck. De agendacommissie van de alg. vergadering van de V. N. heeft aan bevolen het Nederlands-Indonesische geschil over Westelijk Nieuw-Guinea op de agenda van de algemene verga dering te plaatsen. Het besluit werd genomen met zeven tegen drie stem men bij vijf onthoudingen. De aanbeveling gaat nu naar de voltallige vergadering ter goedkeu- Nederland, China, Colombia, IJs land en de Verenigde Staten onthiel den zich. Frankryk, Groot-Brittan- nië en Australië stemden tegen en Birma, Cuba, Tsjecho-Slowakye, Ecu ador, Syrië, Thailand en de Sowjet- Unie stemden voor. Tijdens het voorafgaande debat spraken Groot-Brittanmë, Frankrijk en Australië zich tegen behandeling Nieuwe instituten te Wageningen Prins Bernhard zal in de ochtend van 29 October vijf in de laatste tijd gebouwde instituten te Wageningen openen. Het zyn het Nederlandse vlasinstituut, het instituut voor de veredeling van tuinbouwgewassen, de stichting voor aardappelbewa- ring, het instituut voor tuinbouw techniek en het instituut voor land bouwtechniek en rationalisatie. Wat een trucopname voor een grie zelfilm lijkt, is niets anders dan harde realiteitWe zien hier til. de stunt- rijder Kenneth Adams een duik naar zijn dood maken van een rots op de „Daredevil Speed Bowl", in de buurt van Verona, Wisconsin. Adams zou volgens plan uit de wagen springen, voor deze in het ravijn te pletter zou slaan, maar slaagde hierin op een of andere wijze niet tijdig. Hy bleef tot ontzetting van de toeschouwers in de oude wagen zitten en werd op slag gedood toen de auto 65 voet lager de rotsen raakte. De foto werd gemaakt door een amateur-foto graaf uit evenals Nederland. De Verenigde- Staten namen niet aan het debat deel De Nederlandse afgevaardigde, de heer D. J. von Balluseck, heeft ver klaard. dat, daar de souvereiniteit over Westelijk Nieuw-Guinea niet aan Indonesië is overgedragen, zij in Nederlandse handen blyft. Noch nieuwe onderhandelingen, noch tus senkomst van de zijde van de Vere nigde Naties kunnen hierin verande ring brengen. Volgens de heer Von Balluseck kan het niet de taak van de Algemene Vergadering zijn om onrust en span ning te schéppen door het bespreken van problemen, die op geen enkele wyze de vrede en veiligheid in de we reld verstoren en die louter gebaseerd zijn op een „eigenmachtige en eenzij dige uitleg door een speciale regering van haar zogenaamde belangen of rechten". Vechtpartij in een Ambonezenkamp. In het Ambonezenkamp „Oranje" te Fochtelo hebben zich ernstige on geregeldheden voorgedaan, waarbij de bewoners van dit kamp zich zodanig hebben misdragen, dat de Rijkspoli tie zich genoodzaakt zag in te grij pen, teneinde erger te voorkomen. De ongeregeldheden begonnen bij het uitreiken van bonnen. De beheerder van het kamp had aan twee Ambonezen te verstaan ge geven, dat zij te weinig verdiensten hadden opgegeven en dat zij volgens de regeling voor Ambonezenkampen, verplicht waren al hun verdiensten op te geven. De twee Ambonezen meenden echter, dat de kampbeheer der hen opzettelijk wilde benadelen. De kampbeheerder, die zich door de twee mannen bedreigd zag, riep twee inspecteurs van de dienst Ambone- zenzorg om hem te helpen. Toen één van de inspecteurs de deur van het kantoor, waar men over de verdien sten aan het praten was. wilde slui ten. dachten de Ambonezen dat zii in een valstrik waren gelokt. Zij sloegen alarm en weldra belegerden de inwoners van het kamp de barak Met allerlei voorwerpen werden de ramen van de barak ingegooid. Voorts sloeg men al de meubels van de kambbeheerder kort en klein. De kamDbeheerder vluchtte met zijn ge zin in het holst van de nacht naar kennissen en alarmeerde de nolitie. Toen de Ambonezen echter de uni formen van de politie zagen, doof den zij alle lichten. De politie som meerde de kampbewoners het licht weer te ontsteken, aan welk verzoek gehoor werd gegeven, echter niet voordat een politieman aan het hoofd verwond werd. Om ongeveer twee uur in de nacht was de rust hersteld. De grootste raddraaiers werden door de politie gearresteerd. 0 Averell Harriman, voormalig hoofd van de Amerikaanse organisatie voor hulp aan het buitenland, Is door de democra tische partij gekozen als candidaat voor het gouverneurschap van de staat New York bij de in November te houden ver kiezingen. Levenslang voor gifmoordenares. in Mainz is Woensdag de 30-jarige Chilsta Lehmann uit Worms driemaal tot levenslange tuchthuisstraf veroor deeld, wegens het plegen var» drie moorden met behulp van vergiftigde bonbons. Het drama-Lehmann heeft een hall jaar de gemoederen in Duitsland bezig gehouden en men neemt aan, dat de vrouw indirect aanleiding is geweest van een lange reeks zelfmoorden door middel van vergiftiging. Deze serie zelfmoorden begon ter stond. nadat in het voorjaar mevrouw Lehmann werd gearresteerd en beken de de moeder van haar vriendin te hebben gedood door middel van een bonbon, die zij had gevuld met een vergiftigd plantenbestuivingsmiddel. dat vrij in de winkel te koop was. De zelfmoorden bleken door middel van hetzelfde vergif te zijn gepleegd. Knoeierij met invoer vergunning Het Amsterdamse gerechtshof heeft gisteren twee kooplieden, de 36-jari- ge J. L. uit Amsterdam en de 56-ja- rige C. C. B. uit Den Haag. ieder tot een maand gevangeni straf veroor deeld wegens knoeierijen met invoer vergunningen. De hond Doesko van de heer J. Castel uit Souburg, behaalde te Driebergen de „speurhondenbeker". Dit is een prachtig resultaat, wanneer men in aanmerking neemt, dat Doesko vier concurrenten had, die alle vier uit muntend waren afgericht. De heer Castel, die lid is van de hondendres- seervereniging „Walcheren" heeft met Doesko reeds verscheidene op vallende prestaties verricht. (Foto P.Z.C.) CIJFERS EN FEITEN Voordelig saldo voor posterijen Een kruistocht door de begrotin gen levert nog de volgende aspecten en feiten uit de Staathuishouding op: JUSTITIE. Het Korps Rijkspolitie krijgt extra motormaterieel voor de uitoefening van de verkeerscontrole. De reserve Rijkspolitie telt thans 5400 man, de minister streeft er naar dit aantal uiteindelijk op te voeren tot 6500 man. De raming bedraagt voor het dienst jaar 1955 rond 158.677.000, verge leken bij 1954 25.675.000 meer. De rechtspraak krijgt 3.824.000 meer, politie 4.505.000, gevangeniswezen 1.567.000, rijkstucht- en opvoedings wezen 11,780.000, centraal bureau van bijstand notarisambt 18.000. Uit de middelen gewone dienst blykt, dat er gerekend is in 1955 op rond 5000 verleningen van Nederlan derschap met een gemiddelde op brengst van 100 per geval 500.000). Nederland heeft nog geen centra le vrouwengevangenis. In 1950 kon digde mr. E. A. M. Lamers, direc teur-generaal van het gevangenis wezen aan, dat nog in datzelfde jaar met de bouw van een dergelijke ge vangenis zou worden begonnen. Nu Sas staat de vrouwengevangenis op e begroting. In 1955 zal met de bouw een aanvang worden gemaakt. In totaal zal daarmee een bedrag van twee millioen zijn gemoeid. Voor het jaar 1955 is een bedrag van een ton uitgetrokken. De rest van de kosten komt ten laste van volgende begrotingen. In 1957 zal de vrouwen gevangenis gereed zijn. Het is nog niet bekend waar deze gevangenis zal verrijzen. POSTERIJEN. In vorige begrotingen moesten na delige saldi worden geraamd. Thans wordt een voordelig saldo verwacht van 2.020.000. Dit kan grotendeels worden toegeschreven aan de gunsti ge ontwikkeling van het verkeer en aan de getroffen tariefsmaatregelen, waardoor de door de jongste loons verhoging gestegen personele lasten werden opgevangen. De uitkering aan het Rijk bleef gehandhaafd op procent van de baten van het verkeersbedrijf. In totaal komt voor het Rijk beschik baar 17.232.000, uitkering 3% pro cent over de bedrijfsbaten 13.448.000, voordelig saldo exploitatie 9.708.000. Op de draadomroep wordt een na delig saldo geraamd voor 1955 van 4.368.000, op de postcheque en gi rodienst een voordelig saldo van 2.247.000, rijkspostspaarbank voor delig saldo van 12.542.000 (over 1954). MARINE. Volgens jaar zal begonnen worden met de bouw van een nieuw marine hospitaal op het landgoed „Eikenro de" te Heemstede, zo blykt uit de millioenennota. Het gebouw zal in 1956 voltooid worden. De totale kos ten worden geraamd op vyf millioen gulden, waarvan 1.650.000 in 1955 besteed zullen worden. De bouw is noodzakelijk geworden omdat het Rijk niet tot overeenstemming is kunnen komen met de eigenares van „Huize Duinrust" te Overveen, waar het hospitaal thans nog gevestigd is. ONDERWIJS, KUNSTEN EN WETEN SCHAPPEN. Aandeel in opbrengst der luister bijdragen geraamd in 155: 24.350.000, in 1954: 22.439.000, verm. op brengst in 1953: 22.237.400. Op brengst der kijkgelden in 1955 ge raamd: 500.000. De minister stelt voor reeds in het komende jaar over te gaan tot subsidiëring van een 25-tal oplei dingsinrichtingen van kleuterleid sters. De plannen tot reorganisatie van het onderwijsbestel zyn in een ver gevorderd stadium van voorberei ding. MUZIEKONDERWIJS. Het is gebleken, dat de tot dusver beschikbaar gestelde subsidies voor de instituten tot bevordering van zang- en muziekonderwijs ontoerei kend zijn. De thans gevraagde verho ging is nodig voor: a. de uitbreiding van het aantal consulenten, die tot taak hebben de leerkrachten leiding en aanwijzin gen te geven bij het in practijk bren gen van de gevolgde cursussen; b. de in verband met de opeenvol gende loonronden verhoogde salaris sen van de consulenten en van het administratief personeel; c. de bestrijding van de onkosten voor een herscholing van muziek leraren aan de kweekscholen en aan de opleidingen voor kleuterleerkrach ten, welke herscholing er op gericht is deze leraren, voor zover nodig, beter bekend te maken met de mo- dprne muziekpaedagogische en di dactische stromingen, zodat zij in staat zijn de muzikale opvoeding op een hoger peil te brengen. Aangevraagd is voor dit doel 100.000 (voor 1954 was dit bedrag 60.000). Voor Monumentenzorg is wederom vyf millioen uitgetrokken. Het subsidie voor de Federatie van Nederlandse Zangersbonden wordt gebracht van 60.000 op 70.000. p de begroting voor 1954 is voor het eerst een bedrag uitgetrokken om de vier landelijke federatieve or ganisaties, die op het gebied van har monie en fanfare werkzaam zijn, in staat te stellen de noodzakelijke ver nieuwingen en verbeteringen, nodig om de belangstelling op dit gebied te stimuleren, te bevorderen. De minister stelt voor de subsidie te verhogen van 10.000 op 40.000. ECONOMISCHE ZAKEN. De subsidie aan de Economisch- Technologische instituten wordt voor 1955 geraamd op 275.000, toege staan werd in 1954: 225.000, in 1953 werd vermoedelijk uitgegeven 223.000. Het Wereldgebeuren Wantrouwen De algemene vergadering van de Verenigde Naties is seuert Dins dag bijeen te New York. Tal van regeringen bleken weer bereid prominente liguren naar deze verga dering te zenden en naast de grote bedragen, welke zij reeds als contri butie betalen, ook nog eens 'n stevige portie reiskosten te voteren. Eigeniyk moet men zich daarover verwonderen. Waarom houdt men dat dure paradepaardje te New York in leven 7 Redelijke resultaten heeft de ze organisatie de laatste jaren niet meer bereikt en toch blijven de leden regelmatig bijeenkomen. Herhaaldelijk hebben bepaalde lan den zich heftig gekeerd tegen beslis singen van de Verenigde Naties maar ze bedankten niet als lid. Er is zelfs een zekere drang bij de niet-leden-staten om tot dit doorluch- te gezelschap te worden toegelaten hoewel de voordelen niet aanwijsbaar zijn. Neem bijvoorbeeld communistisch China, dat in oorlog is geweest met de Verenigde Naties en dat op dit ogenblik niets liever zou wil len, dan toegelaten worden tot de or ganisatie van zijn vroegere bestry- ders. Zo mogelijk zou het zelfs lid willen worden van de Veiligheidsraad, in welk college de Chinezen zo stevig op de vingers zyn getikt. Is het niet een beetje vreemd, dat zo n land als maar met zijn tegen standers rond dezelfde tafel wil zit ten 7 Blijkbaar zit er toch iets mystieks in die wereldorganisatie van volke ren en heeft ze iets fascinerends voor lieden, die zelf er van overtuigd zyn, dat ze er misschien wel niet in horen. Zoals gewone mensen lid willen zijn van een bepaald sociëteit je of van een exclusieve sportclubom dat ze anders niet voor „vol" aange zien worden door hun omgeving. Welnu het is dan aan communis tisch China voorlopig niet ge lukt voor „vol" te worden aan gezien. want ondanks zyn dikke vijf nonderd millioen inwoneis, heeft men op voorste] van de Amerikaanse heer H. Cabot Lodge, China voorlopig niet toegelaten. De Amerikanen zyn nogal gebeten op China. Zo is men wel eens in de Verenig de Staten van Noord-Amerika wat abrupt, wat overhaastwat teveel afgestemd op de eigen binnen landse politiek. Het heeft namelijk bitter weinig zin om China te weren uit de Verenigde Naties als Rusland, Polen, enz. wel lid van de Verenigde Naties zyn. De kwestie zal overigens nog een keer aan de orde komen, want op de agenda van deze vergadering der V. N. staan ook de lidmaatsc napsaan- vragen van Oostenrijk, Hongarije, Nepal, Laos en CambodjaBoven dien is er nog de narigheid over de twee groepen van landen, die nog al tijd niet toegelaten zijn vanwege het touwtrekken tussen Rusland en de Verenigde Staten. Amerika blokkeert de Russische satellieten en Rusland blokkeert de Amerikaanse satellie ten. Op de agenda staan totaal 67 punten, die gescheiden kunnen worden in twee groepen name lijk de punten van de practische acti viteiten en de politieke punten. Wat de practische activiteiten be treft komen ter sprake het hulpwerk voor vluchtelingen (meer geld no dig! de steun aan minder-ontwik- kelde gebieden, de wederopbouw van Korea enz. Men mag vertrouwen, dat hierbij wel iets tot stand zal komen. Dit vertrouwen zou echter mis plaatst zyn waar het politieke vraag stukken netreft. Er zal ellenlang en vruchteloos gedebatteerd worden over KoreaOver de ontwapening vallen alleen maar teleurstellende op merkingen te maken. De koloniale en rassen-problemen zijn evenzovele bronnen van onoplosbare tegenstel lingen. Als men dan nog omschryvin- gen moet gaan geven van het begrip agressie, dan komt men er niet meer uit. Bij de oprichting van de Verenigde Naties heeft men al geprobeerd dat nare begrip „agressie" te omschrij ven, maar men zag er geen kans toe en stelde daarom handig de kwestie uit. Bij die oprichting kon men dat doenhalf de wereld was nog enthousiast voor de Verenigde Natieshalf de wereld had er nog de schoonste verwachtingen van Dat nietige kwestietje van die agressie-omschrijving zou men later wel oplossen Men is er helaas niet uitgekomen, zoals uit de meeste politieke kwes ties. Enkele dagen geleden schreef de Times zelfs, dat het thans niet meer mogelyk zou zyn de Verenigde Naties op te richten, omdat het wantrouwen nu zoveel groter is dan in 1945. Dat is ongetwijfeld de kern van al le moeilijkheden in de Verenigde Na ties: er is geen vertrouwen. En bij gebrek aan vertrouwen zal ook de huidige vergadering van de Verenig de Naties geen resultaten van enige (politieke) betekenis opleveren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3