f klankbord) Izmir: vriendelijkste haven der Middellandse Zee 1 fibfl Maar zon scheen toen op Binnenhof Koninklijke stoet arriveerde r TWEE KISTEN TER WAARDE VAN 460.000 GULDEN GESTOLEN WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 PER EOS NAAR DE ZUIDERZON (VII) Drie dagen wachten op de rede. Kennismaking met modern Turkije. De bevrijdingherdacht. Eerste rozijnenoogst. Nederland op de Najaarsexpositie. Herinneringen aan het verleden. Kadife Kale. In Izmir, het oude Smyrna, aankomen, betekent nog niet in Izmir zijn! Dat oude, groene, romantische Smyrna heeft een pieterige haven. Het moge dan de grootste uitvoerhaven en op Istanboel na de grootste invoer haven van Turkije zijn, er kunnen erbarmelijk weinig schepen liggen. Bo vendien hebben Turkse schepen de voorrang en ook de schepen, die goede ren brengen, inplaats van halen. Zo liggen er geregeld schepen op de rede te wachten. Ook de Eos lag er drie dagen. Maar men kan zich nauwelyks een mooiere ligplaats denken Izmir is tegen de bergen gebouwd, die rond de baai omhoog rijzen. Op de hoogste berg, de Kadife Kale, ligt een fort uit de tijd van Alexander de Grote. Des avonds fonkelt de stad met millioenen lichtjes en dat schept een onvergetelijke aanblik. Maar in Izmir komen, is nog niet In Izmir zyn, betekent nog geen ken nismaken met modern TurkijeDat doet men pas, als men de vaste wal betreedt. Het is een merkwaardige sensatie In een land te komen, dat een goede vyf en twintig jaar geleden, voor dictator Kemal Pd^ja het open brak, nog volledig afgekeerd was van het Westen, waar de vrouwen in harems zaten en zwaar gesluierd gingen en het Turkse schrift het enige bekende was. Kemal schafte de Turkse letters af, verbood de sluiers en stelde op het dra gen ervan de doodstraf, hij verbood ook de eeuwenoude Turkse kleding. Turkije emancipeerde in bliksemtempo, werd na de oorlog krachtig door Amerika geholpen en isWesters geworden. Wie Izmir betreedt, betreedt een wonderlijke stad. De modern ste vrachtwagens rollen voor bij en de duurste luxe-auto's. Maar 'n groot deel van het goederenvervoer vindt nog altijd plaats met paard en wagen en het personenvervoer in een rijtuigje. De vrachtwagens worden getrokken door twee jongf, stevige, sterke paardjes. De cabjes door de zelfde paardjes, als zij oud zijn en af geleefd, schonkig en mager Men staat een beetje hulpeloos in die nieuwe stad, waar men aankomt en waar iedereen alleen maar Turks spreekt. Toerisme is er niet eenvou- door G. BALLINTIJN gels spreekt, is hoge, hoge uitzonde, ring. Zelfs voor de toelating tot een universiteit, is slechts de kennis van één vreemde taal vereist! Maar wel aan, men redt zich en bemerkt wel dra, dat de officiële koers van het Turkse Pond een fictieve is, men doet er een schimmetje met zijn geld en de Turken hebben een hekel aan geld te ruggeven. De pryzen in de winkels zyn onge looflijk hoog en zelfs als men behoor lijk afdingt, betaalt men steeds teveel. Maar dat is nu eenmaal handel en de Turk ziet er geen kwaad in. Hij is de vriendelijkste en hulpvaardigste mens van de wereld, hij is blijmoedig en kalm van aard. Verlaat men de stad en trekt men de bergen in, dan schijnt de gastvrijheid met geen pen te beschrijven! Of de Turk gelukkig is met zijn emancipatie? De jongeren zeer zeker. Maar de ouderen ziet men nog terug grijpen naar de resten van hun vroe gere dracht en de vrouwen, zij dra gen geen sluier, maar het lijkt er wei veel op. Hoe heet liet ook is in dit zon nige Zuiden, zy hullen zich in hoofd en omslagdoeken en trekken dikke jassen aan, ook als zy jonger zijn. En zyn de boeren, die zo genoeglijk op hun ezeltje door het drukste verkeer ry- den, geëmancipeerd? Maar een terug is er niet. Twee aardige dingen maakten wij mee: de herinnering aan de be vrijding van de Grieken in 1922 en de eerste oogst der rozynen, al thans de aanvoer daarvan in de ha ven. Des morgens stormde de Turkse cavallerie met getrokken sabels de stad binnen en naaide daar plechtig de Griekse vlag van het stadhuis: een opwindend gezicht, die aanstor mende paardenhorden! Des middags trok er een optocht door de stad, waaraan veteranen van het bevrij dingsleger deelnamen. Zij werden har telijk gehuldigd. Op het „moment der bevrijding" stond alle verkeer stil en loeiden van alle schepen en fa brieken de sirenes De volgende dag kwam de eerste rozjjnenoogst binnen, hoog opgela den op vrachtwagentjes, vooraf ge gaan door een man met een Turkse trom en een paar muzikanten. De mensen liepen te hoop en juichten, het Zweedse schip, waarvoor de ro zijnen bestemd waren, was van top tot teen gepavoiseerd. De sirenes gilden opnieuw om elf uur. En de ganse dag hebben de Zweden moe- CHARLES. Hoeveel men met liedjes zingen kan verdienen, bewees Char les Trenet. Hij bood in Frankrijk tij dens een veiling. Geveild werd het kastel van de familie Sully. Charles ging tot 186.000 gulden. Toen hield hij op. De gemeente Sully kocht het erf goed voor twee ton. De laatste mar kiezin was in financiële moeilijkheden geraakt. Ze kon f 110.000 aan een aannemer niet betalen. De man had in opdracht van de markiezin jaren lang met zijn personeel gewroet en gewerkt in de funderingen van het kasteel op zoek naar een schatDe schat werd niet gevonden MOEILIJKHEDEN. Sir Thomas Ree- cham: „Ik heb altijd mijn best gedaan om moeilijkheden te veroorzaken". TE DUUR. De regering van Ceylon heeft besloten vijf Vampire jacht vliegtuigen terug te sturen naar de leverancieiZij besliste, dat de toestel len te duur in het gebruik waren voor Ceylon en dat men het geld beter kon besteden.... ten luisteren naar de afgrijselijke muziek Ach ja en dan is er In Izmir de tentoonstelling, de Izmir Internatio nal Fair, die ieder jaar in Septem ber en Augustus gehouden wordt. De meeste Europese landen nemen er aan deel, dit jaar voor het eerst ook de Sowjet-Unie (met ontzaglijk veel propaganda in een enorm pa viljoen, vol dingen, die niet geleverd kunnen worden). Ook Nederland heeft in het enorme, schitterend aan- Vw... ;ii 1 1'4 si Klokketoren van Izmir (Smyrna). gelegde park een fraai paviljoen. De inhoud echter deed schameltjes aan, Nederland onwaardig. Tenzij men meent, dat een klein land als Neder land bescheiden moet doen tegen de anderhalf millioen Turken, die elk jaar komen kijken. Vorige jaren, zo verzekerde men ons, kwam Neder land beter voor de dag Eigenlyk bestaat Izmir uit twee steden: de moderne nieuwe. Eu ropese stad en de oude, tegen de bergen. In die oude stad, met zyn tallozeWinkelstraten, waar men ove rigens alleen Europese rommel kan kopen en niets karakteristieks Turks, krioelt het van de mensen. Die oude stad was al bekend dui zenden jaren voor Christus. Men zegt, dat Homerus er gewoond heeft en l'ausanias heeft haar beschreven als de rykste en weelderigste stad die hy kende. De stad raakte daarna in verval, tot Alexander de Grote verscheen en na een droom in de bossen op de Kadife Kale zyn veld heer Lysimachus beval een nieuwe stad te bouwen. Aldus geschiedde en het w s deze stad, die tot nieuwe bloei kwam tot diep in de middel eeuwen. In Izmir zelf vindt men weinig, wat aan de grootheid herinnert. Eigenlijk alleen de Agora, de Markt uit de Romeinse tyd, met mooie oude zuilen en beelden. Verder zijn er resten van een aquaduct en ruï nes van de Diana-baden. Zeer rijk is echter de omgeving aan oude glo rie. Wie naar Efeze gaat, 70 kilo meter van Izmir, vindt daar een schitterende GrieksRomeinse ruï- nenstad en eveneens wie naar Pa- naya Kapulu gaat, vijf kilometer verder: hier woonde Maria in haar laatste levensjaren en het is een be langrijke bedevaartplaats. Men kan naar Milete gaan. naar Pergamum, naar Sardes, allerwege dezelfde oude schoonheid. Zelf hebben w(j de berg Kadife Kale beklommen en de vesting gezien, di:: Alexander de Grote bouwde. Een enorm fort met meters dikke muren en onneembare torens. Het is nu vervallen, maar vele ma len heeft het Izmir beschermd. Men ziet aan de styl, waar eerst de Grie ken. later de Romeinen, nog later de Byzanthijnen en de Turken herstel lingen hebben aangebracht. Uren lang kan men dwalen door deze ruï nes en luisteren naar de wind, die door de pijnbomen zingt. Men kan er uitzien over gans Izmir en de wijdsheid van de baal, waaraan het gelegen is. En er peinzen over de vergankelijkheid van alle glorie. Alexander de Grote. Romeinen Er resten slechts ruïnes. Zij zyn groots. Maar ruïnes. Beneden, aan de haven, bloeit een nieuwe tyd. Mod?m Turkye! Prins Bernhard naar Zuid-Afrika vertrokken. Gisteravond om 10 uur is prins Bernhard met een regeringsdakota van Schiphol naar Zuid-Afrika ver trokken. De prins maakt de reis op uitnodiging van de Zuid-Afrikaanse regering. Oorspronkelijk zou gistermiddag omstre'eks half zes van het marine vliegveld Valkenburg worden ver trokken. Een technische storing, die op Schiphol verholpen moest worden, was de oorzaak dat het toestel 4!£ uur later vertrok. Bij het vertrek striemden regen- en hagelbuien het vliegveld en in de verte rommelde de donder. Op 9 October zal de prins de thuisreis aanvaarden. Tet gelegenheid van de tournee van Tiet Concertgebouworkest door Amerika zal de Rutgers university te New Bruns wick Eduard van Beinum het ere-docto- raat in de muziek aanbieden. GOUDROOF IN LONDEN Bestemd voor vervoer naar Schiphol Twee kisten met ongemunt goud ter waarde van 460.000 gulden, die kort na middernacht per K.L.M.-vliegtuig naar Schiphol zouden worden ver voerd, zyn Dinsdagavond voor het invallen van de duisternis te Londen gestolen door dieven, die met een bestelwagen zijn ingereden op een vracht auto, die zojuist met het goud was geladen. De bestelwagen reed van ach teren op de vrachtauto in. Een man, die juist bezig Wis met sluiten van de vrachtwagen, moest snel op zij springen om te voorkomen, dat hy zou worden verpletterd. Toen de bcsteclwagen tegen de vrachtauto reed, sprongen mannen uit de eerste wagen en maakten zich meester van de kisten. Zij namen de wijk met de bestelwagen. De dieven maakten ook gebruik van een andere auto. waarmee zij de straat aan een zijde versperden. De chauffeur van de vrachtauto spoedde zich naar een hoofdstraat waar hy een politie-auto aanhield. Zijn metgezel holde de vrachtopslag plaats van de K.L.M. in de omgeving binnen en belde de politie op. Een K.L.M.-functionaris neeft ver klaard, dat vervoer van goud van het Londense depot geen uitzondering is. maar het geschiedt met ongere gelde tussenpozen. Soms eens per week, soms eens in de drie maanden De straat waarin de overval werd gepleegd, was vol mensen, die na het werk huiswaarts keerden De overval duurde 20 seconden. De politie heeft "s avonds een cor don om Londen gelegd om te pogen de dieven aan te houden. Reuter zegt, dat het hier gaat om de grootste^ gouddiefstal in vele jaren en misschien wel om de grootste die ooit in Londen is gepleegd. Walter Funk, minister van econo mische zaken onder Hitler, is in de gevangenis van Spandau terugge keerd na een operatie, die hij vorige week in een Brits militair hospitaal heeft ondergaan. Funk werd in 1946 te Neurenberg tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld. KLETSNATTE PRINSJESDAG Publiek genoot toch van sprookje van de gouden koets Sinds mensenheugenis is er niet zo'n natte Prinsjesdag geweest als die van gisteren. De hagel en de regen stroomde beurtelings by bakken uit de hemel. Desondanks hadden zich langs de route van de koninklijke stoet tienduizen den mensen opgesteld, om huiverend het jaarlijkse festyn van de gouden koets af te wachten. Maandagavond om een uur of elf kwamen de eerste schuchtere kijkers, die niet wilden riskeren geen plaats te zullen krygen, aangesjouwd. Er was geen agent, die naar ze omkeek, omdat men het wel gewend is, dat zo van die enthousiastelingen met karbiezen vol proviand waaruit thermosflessen met fleurig gekleurde plasticdoppen steken, en pakken dekens, en by voor keur ook nog een dekzëil, over de Voorhout zwerven om zich een behoorlijk plaatsje te verzekeren. Het tramverkeer i an Den Haag en ook alle buslijnen die normaal door de binnenstad lopen, waren des mor gens reeds rond de stadskern gelegd, zodat men het vreemde beeld had dat iedereen in het Haagje van de wandel woede bevangen was. Kletsnatte mensen, klesnatte stra ten, kletsnatte bomen, kletsnatte vlaggen, kortom: Prinsjesdag leek ditmaal meer op een bijzonder kil wa terballet dan op de fleurige Neder landse familiebijeenkomst, die zich in andere jaren pleegt te zijn. Op het Binnenhof was de belang stelling ook al omstreeks half twaalf vrij groot. Achter de rode ruggen van de afzetting van de Irenebrigade stroomden de belangstellenden die zo gelukkig zyn geweest om een toe gangsbewijs te krijgen, binnen. Amerikaanse genodigden. Onder de duizenden, die in de om geving van het paleis aan het Lange Voorhout het vertrek van de stoet af wachtten en die tevoren de voorberei dende procedure konden volgen, wa ren dit jaar ook zestig Amerikaanse genodigden van Prins Bernhard. Zes tig leden van de 101ste Amerikaanse Airborne division, waren door de Prins in Eindhoven uitgenodigd het uitrijden van Koningin en Prins te zien. Om over half èèn kwam er bewe ging vanuit de Denneweg, langs hotel Des Indes. Voorop kwamen de rij knechtmajoor en twee rijknechts, ge volgd door een detachement van de Koninklijke Marechaussee en toen volgden de schittering van kleuren der uniformen, der rijtuigen en der paar den zich op. Om èèn uur stapten de Koningin en de Prins in de gouden koets, die 4 Koningin Juliana verlaat het paleis aaji de Lange Voorhout om in de koets te stappen op weg naar de Rid derzaal voor het uitspreken van de troonrede. schitterde in het zonlicht, dat op dat ogenblik gelukkig niet door de nog steeds jagende wolken werd wegge nomen. Onderwyl klonk het Wilhel mus. Zittende in de koets hoorden de Koningin en de Prins, saluerend, het aan, waarna onder luid gejuich de stoet het Voorhout op reed. Prins Bernhard was voor het eerst gekleed in het nieuwe ceremoniële te nue van de militairen, behorende tot de luchtmacht en wel dat van gene- raal-vlieger. Dit uniform vertoont veel gelijkenis met het vooroorlogse zwarte uniform van Soesterberg. Een wonder. Het leek een wonderna alle wind, hagel en regen, maar toen de gouden koets met de Koningin en de Prins het Binnenhof opreed, en het plechtig Wilhelmus van de Marinierskapel weerklonk scheen een gouden zon, die de uniformen deed schitteren, en de vaandels in een hel oranje gloed zette. Koningin Juliana was gekleed in een lange robe van abrikooskleurige organza, met wijde -ok en driekwart mouwen. Hierop droeg zij een goud kleurige gepailletteerde ceintuur. Zij droeg een bijpassende hoed van ve lours gegarneerd met paradijsflanken, abrikoos-kleurige handschoenen en voorts goudleren schoenen. Voor de aankomst van H.M. in (Vervolg op pag. 10) Directeur verduisterde dertien mille. In hoger beroep zelfde slraf geëist. In hoger beroep heeft gisteren voor het Amsterdamse gerechtshof de 45- jarige, overigens volgens alle rappor ten zeer gunstig bekend staande, voormalige directeur van een coöpe ratieve aankoopvereniging uit Haar lemmermeer, de heer A. C. R. uit Hoofddorp, terecht gestaan, omdat hij naar hij niet bestrijdt in de jaren 1942 tot 1947 in totaal een be drag van f 13.000 van deze vereniging had verduisterd. De rechtbank in Haarlem legde de directeur een jaar op, waarvan 4 maanden voorwaardelijk, doch hy te kende hoger beroep aan. De procureur-generaal, mr. J. F. Hoeffelman, kantte zich met nadruk tegen een advies in een reclasserings- rapport, waarin gevraagd werd de voormalige directeur een geheel voor waardelijke straf op te leggen. Hij eiste bevestiging van het recht- bankvonnis. Uitspraak op 5 October a.s. De aankomst van Koningin Juliana en Prins Bernhard bij de Ridderzaal. Het Wereldgebeuren President Het wat magere en bescheiden ge laat van mr. Eclco Nicolaas van Kleffens is velen in Nederland welbekend. Er is een tijd geweest, dat men foto's van mr. Van Kleffens re gelmatig in de Nederlandse bladen zag en dat er geen belangrijke inter nationale conferenties waren of de heer Van Kleffens was daarbij. De laatste jaren leefde hij enigszins te ruggetrokken als ambassadeur te Lis- ding voor hem persoonlijk, maar ook een betekenisvol gebaar jegens het Nederlandse volk, dat bij ae bevor dering van de internationale samen werking en de ontwikkeling van het internationale recht op een eeuwen oude traditie kan bogen. Mr. Van Kleffens werd in 1894 te Heerenveen geboren en studeerde rechten aan de Leidse Universiteit. Reeds in 1918 «twrm hij in contact met de oude volkerenbond, die toen in oprichting was. Hy bekleedde een functie by het secretariaat daarvan. In 1922 kwam hij bij het departement van buitenlandse zaken, waar hij op 34-jarige leeflijd werd benoemd tot hoofd van de afdeling diplomatieke zaken. Kort voor de Duitse inval in Ne derland werd hy minister van buitenlandse zaken en deze functie heeft hy bekleed tot Juli 1946. Zijn grote en nuttige activiteit te Londen is algemeen nckend gewor den. Een door hem gepubliceerd boek je „The Rape of the Netherlands" droeg in de landen met een Engels sprekende bevolking veel bij om een juist inzicht te geven In de wijze waarop de Duitse legers de Neder landse vrijheid hadden vernietigd. Direct na de oorlog speelde hij een betekenisvolle rol bij de oprichting van de Verenigde Naties en in de ver gadering van de Verenigde Naties en m de eiligheidsraad heeft hij ver scheidene malen het woord gevoerd, onder meer tydens het geschil met Indonesië. Hier mag wel even herinnerd wor den aan een vraaggesprek, dat mr. Van Kleffens in Augustus 1946 voor de Amerikaanse radio heeft gevoerd en waarin hij zijn denkbeel den over de werkwijze van de Vere nigde Naties uiteenzette. Nog altijd zijn de punten, die in dat vraaggesprek werden aange roerd, van doorslaggevende betekenis voor de Verenigde Naties. Mr. Van Kleffens sprak zich uit tegen het vetorecht der Grote Vyf, omdat hij dit in stryd achtte met het democratisch beginsel. De kleine mo gendheden, zo zei hij, wensen met als minderjarigen behandeld te worden. In ieder geval zou het nodig zijn het vetorecht te beperken tot enkele welomschreven onderwerpen. Wat betreft de atoomenergie acht te mr. Van Kleffens het Amerikaan se en het Russische standpunt niet onverzoenlijk. Niemand wenst een atoomoorlog en daarom moet men tot eikaar komen. Wat aangaat de toelating van nieu we leden, meende mr. Van Kleffens, dat elke slaat toegelaten moet wor den om zijn verdiensten en met omdat hij de vnend is van een natie of een groep van naties. Deze opmerkelijke woorden sprak mr. Van Kieffens reeds in 1946. Zij hebben nog altijd hun vermanend ka rakter behouden. Als president van de Verenigde Na ties zal hij ongetwyfeld trachten in de hier aangegeven richting te wer ken om op die wijze eer steentje by te dragen voor het vreedzaam naast elkaar leven van de volkeren. Mr. Van Kleffens is na Paul Henri Spaak, de tweede Europese president Van de Verenigde Naties. Negen jaar voor man die typiste vermoordde. De rechtbank te 's Gravenhage heeft de 37-jarige broodbezorger Engel K., uit Den Haag veroordeeld tot een ge vangenisstraf van negen jaar met af trek van voorarrest. K. werd schuldig bevonden aan de dood van de 31-jarige typiste Yula van der Poorten. ïn de nacht van Zaterdag op Zondag 7 Maart ji. zou hij dit meisje, dat by zijn moeder in huis woonde door wurging om het leven hebben gebracht De officier van Justitie had tegen K. een gevangenisstraf van twaalf jaar en ter beschikkingstelling van de re gering gerequireerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5