PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT In economisch opzicht weer een grote stap vooruit Hoedekenskerke loopt achterstand van verzorgingspeil in BILT Verdere vermindering van de belastingdruk mogelijk He D MR. VAN KLEFFENS GEKOZEN TOT VOORZITTER 197e Jaargang-No. 223 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. BalllntUn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 22 Sept. '54 ADVERTENTIEPRIJS f2 cent per mm. Minimum p advertentie 13. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) van 1—5 regels t l.—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven ol adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. VHsslngen. Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2. telef. 16; Temeuzen. Brouwerijatr. 2; Zierikzee. N. Bogerdstr C 160. telef. 26. Koningin Juliana in Troonrede HM. Koningin Juliana heeft Dinsdagmiddag in de verenigde verga- dering van de beide Kamers der Staten-Generaal de volgende troonrede uitgesproken. Leden der Staten-Generaal, In deze dagen gaan ons aller gedachten terug naar de September maand van tien jaar geleden, toen na meer dan vier jaren bezetting en onderdrukking een deel van het Nederlandse grondgebied werd be vrijd en de bevrijding van heel ons land nabij scheen. Het mocht ech ter niet zo zijn. Nog kwamen de beproevingen van de hongerwinter voor het Noorden, de gevaren van een frontgebied voor een groot deel van het Zuiden. Acht maanden verliepen voordat ons volk in overweldigen de vreugde zich weer in vrijheid verenigd vond. Het stond toen verarmd in een verwoest en leeggeplunderd land. Tal rijk waren de naoorlogse problemen op vrijwel elk levensterrein, waar voor ons land zich gesteld zag. Er is reden te over om in deze dagen de gedeeltelijke en in Mei 1955 de volledige bevrijding in blijdschap en met grote dankbaarheid te her denken. Allereerst om de vrijheid zelf, die de offers waard was, die er voor zijn gebracht, maar ook om het vermogen tot herstel, dat ons volk in al zijn geledingen aan den dag heeft gelegd en dat zich opnieuw zo duidelijk heeft afgetekend in de wijze, waarop de gevolgen van de wa tersnoodramp zijn opgevangen. et afgelopen jaar heeft in econo misch opzicht opnieuw een gro te stap vooruit betekend. Pro ductie, uitvoer, nationaal inkomen, deviezenreserves zijn verder gestegen, terwijl de investeringen zich op een niet onbevredigend niveau bewegen. Dat dit alles mogelijk was, is niet en kel het gevolg van een gunstige inter nationale conjunctuur, doch tevens het resultaat van de activiteit van heel het bedrijfsleven. Over de troonrede De zitting van de beide Kamers der Staten Generaal is door H.M. de Koningin geopend met een troonrede, die aanleiding geeft tot enige opmerkingen. De rede be gon nu eens niet met het gebruike lijke overzicht van de internationale zorgen en twisten^ maar met een her innering aan de bevrijding van Ne derland, thans tien jaar geleden. Na die bevrijding is er hard gewerkt en met dankbaarheid gewaagt de troon rede van de vooruitgang, die gemaakt werd op economisch gebied. Die voor uitgang zal zich openbaren in een ver mindering van de omzetbelasting, loonbelasting en inkomstenbelasting, waarover men nog niet al te luide zal moeten juichen, want het wordt wel medio 1955 aleer die verlaging in de Kamers is behandeld. Pas in het belastingjaar, dat 1 Januari 1956 aanvangt, zullen de verlagingen dus effect hebben. Maar de goede plannen zijn er en dat is verblijdend. Uit de internationale paragraaf in de troonrede blijkt, dat de rege ring krachtig geporteerd blijft voor het opnemen van West Duits land in het Westeuropese defensie stelsel. waarbij zij in de eerste plaats denkt aan de versterking van de Na- vo. Dit is de enige maal, dat de de fensie ter sprake komt. Over de Ne derlandse defensieinspanning wordt ditmaal niets gezegd, waaruit gecon cludeerd kan worden, dat zich op dit terein geen spectaculaire wijzigingen of verbeteringen hebben voorgedaan. Er wordt rustig voortgearbeid binnen het schema, dat enige jaren geleden werd opgesteld voor de Nederlandse bijdrage in Navo-verband. Wel zal de regering de druk van de defensielasten iets verlichten, het geen niet wegneemt, dat deze lasten buitengewoon zwaar zijn en dat er in de komende jaren zeker behoefte zal ontstaan aan een verder terugbren-, gen van die lasten, wanneer de inter-' nationale toestand, dat maar enigs zins mogelyk maakt. e Troonrede kondigt opnieuw een poging tot uitbreiding van het aantal Tweede Kamerleden aan. Het kan niet gezegd worden, dat in den lande een breedgevoelde behoefte aan de uitbreiding van het aantal Ka merleden zou bestaan. Men staat er tamelijk ongeïnteresseerd tegenover. Reeds in 1951 werd een soortgelijk voorstel gedaan, maar de leden van de Eerste Kamers maakten toen de aanvaarding onmogelijk. Nu verwacht de regering blijkbaar wel de medewerking van deze Ka mer. Voor Zeeland van bijzonder belang is hetgeen gezegd wordt over de blijvende beveiliging van de vroe- fere watersnood gebieden. De voor- ereiding van de desbetreffende wer ken zal snelle voortgang hebben, al dus wordt beloofd. Oolc wordt de indiening van de Deltawet aangekon digd. Enige data, die houvast zouden geven worden echter in dit verband niet genoemd en dat is jammer. Men zal in Zeeland toch wel op kor te termijn moeten weten, waar men aan toe is en het kan niet anders of zowel voor het gereedmaken van de Deltawet als voor het uitwerken van de plannen tot afdamming der zee armen zijn inderdaad tijdslimieten ge steld. Temeer, omdat langs bepaalde zee- Tekort arbeidskrachten Voor het ogenblik is een zodanige uitbreiding van de werkgelegen heid bereikt, dat spanningen op treden wegens een tekort aan ar beidskrachten. In het belang van een doelmatige arbeidsvoorzie ning bevordert de regering bin nenlandse migratie en scholing. Overigens zal beperking nodig zyn in het terhand nemen van werken, waarvan de uitvoering thans niet volstrekt noodzakelijk is. Dit ligt ook in de lijn van een gezond conjunctureel beleid. Deze situatie onzer volkshuishou ding mag evenwel geen aanleiding ge ven het door de regering gevoerde op economische expansie gerichte beleid te doen verslappen. Zij gaat ook voort met de voorbereiding en registratie van plannen voor aanvullende wer ken voor het geval werkloosheid van enige omvang zou optreden. Het snelle tempo, waarin onze beroepsbevolking toeneemt, blijft ons land stellen voor een werkge- Koud afscheid van de zomer m (Van onze weerkundige medewerker)M M De kachel moet er al vroeg 1 s bij aan, nu ons land in deze laatste dagen van de zomer, 1 H geheel met koude uit de Pool- streken afkomstige lucht is E overstroomd. In de laatste da- f§ s gen komen vooral in het Wes- ten en in het Noorden van ons E land veel regen, hagel en on- weersbuien voor. In Noord- Friesland onweerde het giste- H ren een groot deel van de dag. In de afgelopen nacht passeer- 77 de een buienstoring met krach- p£ tige wind, waarna de wind naar 7: het Noord-Westen ruimde. Ons s M land zal de eerste dagen in deze koude lucht blijven liggen, E maar wel is er kans op wat meer rustig en zonniger weer. M Ten Westen van Ierland na- ee dert een zwak hogedrukgebied, 77 H dat een tijdelijke verbetering II zal brengen. Al is het vrij koud, êe in vergelijking met de andere EE provincies, hebben wij hier de =j laatste dagen minder recht tot E klagen genad. Morgen begint volgens de kalender officieel de nerfst, waarvan wij wat 't E weer betreft de laatste maan- den al veel hebben gemerkt. armen thans geen maatregelen wor den getroffen voor de verhoging van de dijken, waardoor het gevaar van nieuwe overstromingen doorlopend aanwezig is. Het vragen naar tijdslimieten is dus geen kwestie van nieuwsgierigheid, maar van ongerustheid. Daarom stelt de vaagheid, die de troonrede op dit punt betracht, wel het geduld sterk op de proef van degenen, die het hoogste belang hebben by de te tref fen voorzieningen, legenheidsvraagstuk op lange termijn, voor welks oplossing in dustrialisatie en exportvergro ting, aangevuld door emigratie, nodig zyn. Ook voor de landbouw zal de rege ling het beleid van de voorgaande ja ren, gericht op een zo hoog mogelijke productie en een bevordering van de afzet, voortzetten. In dit verband is voor Nederland vrijere wereldhandel van bijzonder grote betekenis. De buitenlandse eco nomische politiek der regering is bij voortduring gericht op een verminde ring van de bestaande barrières. He laas heeft het overleg tot dusver slechts tot beperkte resultaten ge leid. Benelux egen deze achtergrond verkrijgt de voortgang, die kon worden ge maakt by de voorbereiding van de economische unie met België en Luxemburg een bijzondere betekenis. De ondertekening van de protocollen inzake de handelspolitiek en betref fende de liberalisering van het kapi taalverkeer tussen Nederland en de Belgisch-Luxemburgse economische unie, was een belangrijke stap op dit gebied. Minder belasting De gunstige ontwikkeling der be drijvigheid komt ook tot uiting in de opbrengst der belastingen. Nu de uit gaven voor het herstel van de water- snoodschade grotendeels zyn afgewik. •"j"1 e ramingen voor defensiedoefeinden is overgegaan, acht de regering een ver dere vermindering van de belasting druk mogelijk. In de loop van het parlementaire jaar zullen u voorstellen bereiken tot verlaging van deze druk, In het bij zonder op het terrein van omzet-be- lasting, loonbelasting en inkomsten belasting. De regering is voorts niet voorne mens voorstellen te doen tot verlen ging van de belastingverhogingen, die in verband met de zware defensie- lasten voor een vierjarige periode werden aanvaard, met dien verstande, dat een deel van de destijds ingevoer de verhoging van de vennootschaps belasting behoort te worden gehand haafd ten behoeve van een verdere vermindering van de druk van de inkomstenbelasting. Koninkrijk Het verheugt mij, dat het in dit jaar met Suriname en de Nederlandse An tillen gevoerde overleg over de nieuwe rechtsorde in het Koninkrijk geleid heeft tot overeenstemming over een ontwerp-statuut voor het Koninkrijk, dat in Suriname en de Antillen reeds is aanvaard. De regering hoopt, dat dit statuut nog voor het einde van het jaar in werking zal kunnen treden. Zij zal alles in het werk stellen om de gedachten van verbondenheid, sa menwerking en onderlinge bijstand, die aan het statuut ten grondslag lig gen, te helpen verwezenlijken. In Nederlands-Nieuw-Guinea wordt, overeenkomstig de bijzondere om standigheden van het gebied, gestadig gewerkt aan maatregelen ten bate van de geestelijke, economische en so ciale vooruitgang der bevolking, in '1 belang ook van de toekomstige staat kundige ontwikkeling. (Vervolg op pag. 8) Twaalf punten uit Troonrede Hier volgen twaalf belangrijke punten uit de Troonrede, welke H.M. Koningin Juliana gisteren uitsprak: 1. Verdere vermindering van belastingdruk, in het byzonder voor omzetbelasting, loon- en inkomstenbelasting. 2. Ruimere medewerking aait internationale programma's voor technische en wetenschappelijke hulpverlening. 3. Wetsontwerp goedkeuring Haags accoord met Indonesië en wetsontwerp Koninkrijk nieuwe stijl. 4. Voorstel tot verhoging van het ledental van Tweede Kamer. 5. Voorstellen tot grondwetswijziging, waarvan afdoening in eerste lezing nog in de lopende parlementaire periode wen- selyk is. 6. Indiening van een zestal wetsontwerpen inzake de door prof. Meijers ontworpen inleidende titel en de eerste vier boeken van het nieuwe Burgerlijke Wetboek. 7. Bouwprogramma van 65.000 woningen. 8. Verdere huurverhoging. Bestemmingsfonds ten einde deel van verhoging, wellicht via egalisatiefonds, ten bate te doen komen van de financiering van nieuwe woningen. Tevens is in studie welke compensatiemaatregelen nodig zyn, 9. Advies van de Stichting van de Arbeid inzake toekomstige vorm van loonbeleid, waarna regering standpunt zal bepa len. 10. Wetsontwerpen inzake definitieve ouderdomsvoorziening en kinderbijslag voor zelfstandigen. 11. Wetsontwerp met betrèkking tot plan tot afsluiting van de zeearmen. 12. Voorstel om lichamelijke opvoeding van de jeugd ook bui ten onderwysverband financieel te steunen. Koningin Juliana tijdens het uitspreken van de Troonrede in de Ridderzaal ALGEMENE VERGADERING VAN DE V. N. Russisch voorstel verworpen. Mr. E. N. van Kleffens is Dinsdag avond gekozen tot voorzitter van de Algemene Vergadering van de Vere nigde Naties. De stemverhouding was: 45 stemmen voor mr. Van Kleffens, 3 voor prins Wan VVai- thayahon en 12 onthoudingen. Nadat de tijdelijk voorzitter, mevr. Pandit van India, de Alg. Vergade ring had geopend, bracht de leider van de Russische delegatie, Wysjins- Herbewapening van West-Duitsland. Dulles komt met positieve voorstellen. John Foster Dulles zal de volgen de week op de Negenmogendheai conferentie in Londen positieve vo stellen voor herbewapening van een souverein West-Duitsland indienen. Het plan, dat de Franse premier Maandag in Straatsburg ontvouwde, heeft geen wijziging gebracht in Dul les' verklaring van Zaterdag, dat nog geen aanvaardbare oplossing is ontwikkeld voor de vraagstukken die zijn opgeworpen door de Franse ver werping van het E.V.G.-verdrag. Dulles zal evenwel bereid zijn in Lon den het Franse plan te bespreken, hoewel er in Washington ernstige bezwaren bestaan tegen bepaalde aspecten er van. GESPREK MET BURGEMEESTER Voornaamste wensen kunnen over enkele jaren vervuld zijn Op het eind van volgende maand 26 tot 29 October is het tien jaar geleden, dat Hoedekenskerke met de beschieting vanuit Zeeuwsch-Vlaan- deren, een zware tol voor de bevrijding moest betalen. Door de vernielde sluis was het zeewater de polder binnengedrongen, de wegen stonden onder water, zodat de bevolking als ratten in een val het bombardement moest doorstaan. De dodenlijst telde 39 burgers64 woningen werden ver woest, 48 zwaar beschadigd, 87 herstelbaar beschadigd, terwyl toren en kerk eveneens voor een groot deel werden verwoest Wie thans als vreemdeling Hoedekenskerke betreedt, zal zich moeilijk kunnen voorstellen, dat dit dorp zo zwaar werd geteisterd. Kerk en toren zyn herrezen en vele nieuwe woningen zijn gebouwd. Daarom is er reden tot tevredenheid bij de bevolking. Ook bij liet gemeentebestuur, vooral nu door een hogere rijksuitkering, de financiële positie van de gemeente gaat verbeteren en zo langzamerhand de achterstand van het verzorgingspeil kan worden ingelopen. Want wensen leven er nog wel! In het kleine bovenkamertje van het gemeentehuis, waar de burge meester, mr. H. J. M. Stieger en de secretaris, de heer M. A. van der Have ons te woord staan, werden we reeds direct met de noodzaak- van een der grootste wensen: een nieuw gemeentehuis, geconfronteerd. Als lurgemeesterskamer dient een klein vertrekje, dat zelfs bij de laagst te stellen eisen, wel zeer primitief is. Met de secretarie zonder kluis en de raadszaal is het niet beter. Maar met de blikken gericht op het op de tafel liggende voorlopige ont werp voor het nieuwe gemeentehuis, neemt men deze ongemakken voor lief. Gehoopt wordt, aat zo spoedig mogelyk met de verwezenlijking van wel anders geweest. De herbouw was na de bevrijding een zwaar blok aan het been van het gemeentebestuur. Ua aftrek van alle vergoedingen voor oorlogsschade bleef de gemeente met een last van ruim 40.000 zitten. Zo heeft men zich tot dusver eigenlijk uitsluitend moeten beperken tot woningbouw en de aanleg van een riolering. Doch daarbij heeft men direct na 1945 de zaak energiek aangepakt. In totaal werden 101 woningen gebouwd, waar van 56 door de gemeente en 45 door Sarticulieren. Het woningpeil is hier- oor belangrijk verbetera. By gebrek aan meer bouwvolume, heeft men zich daarna uitsluitend moeten beper ken tot woningverbetering door de bekende premieregeling. Van de ruim 100 slechte woningen werd op deze wijze plm. 10 verbeterd. Momen teel telt de wachtlijst nog wel een twintigtal woningzoekenden, doch van krepeergevallen kan niet gespro ken worden. W egenverb eter ing. Op het gebied van de wegen zijn nog wel enkele verlangens. Hierbij staat voorop de verbetering van de Kwndendamse grintweg, de recht streekse verbinding tussen de twee dorpskommen Hoedekenskerke en Kwadendamme. Vorig jaar Februari was dit project aanbestedingsklaar, doch de ramp werd oorzaak, dat er tot dusver niets aan werd gedaan. De nieuwe weg zal nu in het kader van de herverkaveling worden aangelegd. Gehoopt wordt, dat dit werk op vry X Vervolg op pag, 2) ky, onmiddellijk de kwestie van toe lating van communistisch-China ter sprake. Hij diende een ontwerpreso lutie in, waarin communistiscn-Chi- na wordt verzocht de zetel van Chi na in de Alg. Verg. en alle V.N.- organen in te nemen. De Amerikaan Cabot Lodge dien de daarop een motie in, waarin de Alg. Verg. wordt verzocht zich ge durende de huidige zitting te ont houden van een onderzoek van elk voorstel om de delegatie van natlo- nalistisch-China uit te sluiten en te vervangen door een afvaardiging van de regering in Peking. De Vergadering verwierp het Rus sische voorstel door de Amerikaanse motie aan te nemen met 43 tegen 11 stemmen bij 6 onthoudingen. Mr. Van Kleffens Het schandaal-Montesii Piero Piccioni en markies Montagna gearresteerd. Piero Piccioni, zoon van de afge treden minister van buitenlandse za ken en markies Ugo Montagna, zijn Maandag gearresteerd op bevel van de magistraat, die het onderzoek, naar het schandaal-Montesi leidt, al dus is officieel medegedeeld. Duizend dekens naar Algerije. Het Nederlandse Rode Kruis heeft ten behoeve van de slachtoffers van de aardbeving ra Algerije duizend dekens ter waarde van ruim f 10.000 gekocht Deze dekens gaan volgende week met het stoomschip „IJssel" van de K.N.S.- M. naar Algiers. DE VERWACHT... WISSELENDE BEWOLKING. Geldig tot Woensdagavond: Wisselende bewolking met vooral in het Noorden van het land enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen West en Noordwest. Aanhou dend vrij koud. ZON EN MAAN. 23 September: Zon op 6.26 onder 18.38 Maan 0p 2.22 onder 17.02

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1