T)e ^leutel Troonrede in Nederlandse pers IN NEDERLANDSE TREINEN GEEN TELEFOONS ACCENT VAN DE OEFENING LIGT OP HET ATOOMWAPEN JIMMY BROWIN bij de Recherche 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1954 De Nieuwe Rotterdamse Courant (onafh. lib.) noemt het beeld dat de Troonrede van 's lands toestand geeft, onmiskenbaar gunstig. Het blad maant de regering juist in deze periode van hausse, nu de expansie zich vanzelf voltrekt, tot terughou ding op economisch en sociaal ter rein; prikkels van staatswege zijn niet alleen onnodig, doch zelfs onge wenst. Het blad acht de aankondiging van belastingverlaging eerst met ingang van 1956 fiscale voorzichtigheid, waarmee een goed stukje conjunc- tuurpolitiek wordt bedreven. T.a.v. de huurverhoging hoopt het blad, dat de afroming daarvan door een be stemmingsheffing niet tot gevolg zal hebben dat het rendement van hui- zenbezit blflft achterstaan by de op brengst van vergeiykbare beleggin gen. De verhouding tussen de politieke parthen is door net R.K. mandement geprikkeld geraakt: het komende po litiek debat zal de situatie moeten ophelderen, mede opdat een doelbe wust buitenlands beleid zal worden gevoerd, dat steunt op eensgezinde samenwerking tussen regering en parlementaire meerderheid. Het blad besluit met de opmerking, dat het in het licht van de interna tionale situatie een drogreden is te menen dat de nationale voorspoed ons zou veroorloven ons door poli tieke verdeeldheid te laten verlam men. De Maasbode (R.K.) noemt het verblijdend, dat de rede de hoop kan uitspreken, dat het nieuwe Rijkssta- tuut, hetwelk nu nog wacht op de beslissing van de Eerste Kamer, nog voor het einde van het jaar in wer king zal kunnen treden. De belasting verlaging zal in hoofdzaak ten goede moeten komen aan de particuliere sector, een besluit van de regering dat slechts met voldoening kan wor den ontvangen. Als men abstractie maakt van het bedrijfsleven dan is er in de particuliere huishouding over het algemeen bitter weinig te mer ken van de alom besproken hoogcon junctuur. De mededelingen in de Millioenen- nota over de datum van Ingang de zer belastingverlaging zetten toch wel een domper op deze gevoelens van voldoening. Ook t.a.v. de huur verhoging heerst er weer een onbe- Begroting Marine 1955. De begroting van het departement van marine wordt aangeboden met een eindcyfer van 321.110 (waarvan op de gewone dienst 254.725.000 en op de buitengewone dienst II 66.385.000 (kapitaaluitgaven). De bijdrage van de Nederlandse Antillen in de aefensiekosten van dat gebieds deel over het jaar 1953 tot een bedrag van 6.000.000, komende boven het vastgesteld defensieplafond, is in bo venstaand eindcyfer verwerkt. Na de plaats gehad hebbende ge- dachtenwisseling naar aanleiding van de nota inzake net defensiebeleid van 18 Mei 1954 meent de minister te mogen volstaan met de mededeling, dat sindsdien het algemeen maritiem beleid geen wyziging onderging. De overdracht van ae taak van de Ko ninklijke landmacht in Nieuw-Guinea aan de Koninkiyke marine zal in 1955 worden voltooid. Voor de financiering van de in 1955 vervallende termijnen voor de aan bouw van kruisers, jagers en onder zeeboten, benevens voor het voldoen van de jaarlijkse termyn voor de aankoop van Hr. Ms. Karei Doorman, wordt een bedrag van 55.000.000 nodig geacht. Advertentie. i. dringt diep in de poriën door, zuivert, ont smet en geneest de huid. VLOEISTOF BALSEM LIKDOORNS wondÉRÖUÉ Weg met onhandige llkdoornringen en gevaarlijke scheermesjes. Eer. nleuvr vloeibaar middel, NOXACORN. neemt de pijn weg In 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wor tel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN AnUseptiaeb Likdoommlddel van L 1.35 bespaart V *eel ellende haagiyke onzekerheid omtrent de da tum van ingang. Het blad noemt het „handen geslagen om de arm". Heel wat erger is ae aankondiging van hiermee samenhangende maatrege len. Veel zekerheid biedt de aankon diging niet. Het blad acht het nau- weiyks twyfelachtig, dat het aankon digen van dergelyke eventualiteiten by een groot doel van de Kamer met onverbloemd wantrouwen zal worden ontvangen. Rechtvaardiging tegen over de eigenaren van oude huizen noemt het blad de enige gezonde ba sis om tot oplossing van onze wo ningprobleem te geraken. Het Parool (onafh. soc.) merkt op, dat de Troonrede dit jaar in te* fenstelling tot verleden jaar de innenlanase toestand als uitgangs punt heeft genomen en dat de rege ring als het ware van binnen naar buiten werkt. De regering immers komt in de schets van haar buiten lands beleid nauwelijks boven aan duidingen uit. Het Dlad is van oordeel, dat by héél ons volk een gevoel mag leven van gerechtvaardigde trots, dat het dank zh zyn soberheid, zijn nuchtere werkelijkheidszin, zijn yver, erin is geslaagd het te klaren. De kost is ook hier voor de baat uitgegaan. Die kosten zijn voor de grote massa voor hoofd- en handarbeiders niet gering geweest, maar nu kunnen dan ook ae vruchten worden geplukt. Waar bij vooral niet mag worden vergeten, dat er groepen zijn, die aan het pluk ken zonder hulp van buiten niet zul len toekomen. Achten wij het totaal van deze Troonrede een vriendelyk Staatsstuk, waarin de regering op verdienstelijke wgze een Doedelbeschryving van voorhanden mogelijkheden met en kele spaarzame doch kleurige illu straties van nieuwe plannen verle vendigt, het gewichtigste bleef ach terwege, aldus het „Algemeen Han delsblad". Zoals er vóór de oorlog naast de beproefde reisgidsen inte ressante boekwerkjes verschenen on der de titel „Was nicht im Baedeker steht", zou men ditmaal een reeks beschouwingen kunnen wijden aan „Hetgeen niet in de Troonrede staat." Het hoofdthema daarvan zou wor den gevormd door de binnenlandse gilitïeke ontwikkeling. Natuurlijk, 't abinet is homogeen. Het behoeft zich dus, zeker in de Troonrede, niet bezig te houden met de coalitie, waarvan het zyn voornaamste steun ontvangt. Maar de buitenstaanders dus het gehele Nederlandse volk is het niet ontgaan, dat er gedu rende deze zomer ernstig menings verschil is ontstaan tussen de twee voornaamste partijen, waarop deze coalitie berust. Hóe en of deze par- tyen in de toekomst zullen samen werken, is voor het Kabinet een le vensbelang. Mr. Kortenhorst weer nummer één op voordracht. Dinsdagmiddag heeft de Tweede Kamer de nominatie voor het voor zitterschap opgemaakt Als nummer één werd op de voor dracht gebracht mr. Kortenhorst, 2 de heer Van Sleen (Arb.) en 3 de heer Gerbrandy. In de vacature-Vorrink werd be noemd verklaard de heer W. H, Ver- mooten. De minister van financiën, de heer Van de Kieft, bood in deze vergade ring de Rijksbegroting voor 1955 aan. In de vergadering der Eerste Ka mer werden Dinsdagmiddag enige formele werkzaamheden afgedaan. SPOORWEGEN: TE DUUR Afstanden over het algemeen te klein. By de Nederlandse Spoorwegen be staan geen plannen om in de treinen telefoontoestellen te plaatsen. Reizi gers in ons land zullen dus van dit communicatiemiddel verstoken blij ven, ondanks het feit, dat er thans in Duitsland naar wordt gestreefd in de treinen op de druk gebruikte lijnen te lefoontoestellen te plaatsen. De Iyn Dortmund-Frankfurt a.d. Main krijgt daar de primeur. Proeven, die hier te lande zyn ge nomen, hebben uitgewezen dat het te lefoneren naar en door treinreizigers ook in ons land uitvoerbaar zou zijn. De spoorwegen zyn echter van oor- Nieuwe gevallen van paratyphus. In Katwyk, Rijnsburg en Valken burg zyn weer enige nieuwe gevallen van parathyphus geconstateerd. 189 inwoners van deze 3 gemeenten lijden nu aan deze ziekte. Van hen zijn er 117 in ziekenhuizen opgenomen. In Noordwijk en Noordwykerhout zyn ruim veertig patiënten, van wie acht in ziekenhuizen liggen. In Leiden is een derde geval geconstateerd. Ver der is een aangifte oinnengekomen uit Dubbeldam. Het bleek, dat de patiënt indertijd de feestelykheden in Katwijk heeft bezocht. In Dordrecht is een „verdacht" geval, maar zekerheid heeft men hier nog niet. Uitgebreide maatregelen zyn geno men om met zekerheid de oorzaak van de ziekte te kunnen vaststellen. In Katwyk aan de Ryn zijn Zaterdag jl. huis aan huis enquêteformulieren bezorgd. Gisteren moesten de 1200 formulieren zyn ingeleverd. Men heeft sterk de indruk, dat het resul taat een bevestiging zal zijn van het reeds bestaande vermoeden, dat het eten van bedorven paling de oorzaak is van alle ellende. In het Ryksinsti- tuut voor de Volksgezondheid te Utrecht, waar bloed, urine en ontlas ting van de patiënten worden onder zocht, vindt men steeds weer paraty phus b-bacillen van de Dundeestam. Gezocht wordt naar de plaats van herkomst van de paling. Dit onder zoek, dat uiteraard zeer veelomvat tend en moeilyk is, zal wel enige we ken kunnen duren. deel. dat deze wijze van telefoneren, naar verhouding te duur zou worden. Als oorzaak wordt aangevoerd, dat de afstanden in ons land over het alge meen te klein zijn met als gevolg een te gering gebruik door reizigers, die volgens de verwachtingen er in het al gemeen de voorkeur aan zullen geven met opbellen te wachten totdat zij de plaats van bestemming hebben be reikt. Ook het oproepen van reizigers in treinen zal naar de mening van de spoorwegen slechts sporadisch voor komen, omdat een reiziger de trein dikwyis weer zal hebben verlaten, al vorens de verbinding tot stand is ge komen. De spoorwegen baseren him ver wachtingen op de ervaring, opgedaan op het bootverkeer Enkhuizen-Stavo ren. Van de telefoon, die hier enige ty'd ten gerieve van de reizigers was geplaatst, is slechts weinig gébruik gemaakt. De moord te Deventer. Vermoedelijke dader gearresteerd De recherche te Deventer heeft de vermoedelijke dader gearresteerd van de Zondagavond gepleegde moord op de 51-jarige mevrouw H. van E. Zij heeft te Didam in hechtenis ge nomen de 38-jarige monteur Van der B., laatstelijk wonend te Gorssel. De man heeft nog geen bekentenis afge legd, maar de politie meent zoveel be wijzen tegen hem te hebben, dat zy hem in hechtenis houdt. Grote aandelenzwendel in Verenigde Staten. De regering van de staat New York heeft een einde gemaakt aan wat het grootste geval van zwendel van de laatste 15 jaar wordt genoemd. Onge veer 1000 Amerikaanse beleggers hebben tezamen circa 5 millioen dol lar verloren door aandelen te kopen in een Canadese oliemaatschappij. Op grond van een bewering, dat de olie maatschappij de beschikking had over oliereserves op het schiereiland Gaspe in de Canadese provincie Quebec, waai-van de grootte die der Perzische olievelden evenaarde, lieten de beleg gers zich bewegen voor de aandelen zes maal de nominale waarde te beta len, ofschoon de Canadese regering te kennen had gegeven, dat er geen com merciële productie van olie op het schiereiland Gaspe was. Een zeer klein gedeelte van het geld is inderdaad voor olieboringen be steed, maar het grootste gedeelte van de millioenen is weggegaan aan spe culatieve ondernemingen van een der oprichters van de maatschappy. Bommen ontploften op Brits vliegveld. Op het militaire vliegveld te Mar- ham in Engeland zijn twee bommen van 450 kilo ontploft doordat zy van een wagentje vielen. Zes militairen werden gewond en een aantal vlieg tuigen, naar men gelooft Canberra straalbommenwerpers, zijn bescha digd. Het ministerie van luchtvaart heeft niets naders willen meedelen, maar de „Daily Mail" meldt, dat elf Canber ra's, die meer dan twee millioen gul den per stuk kosten, zyn beschadigd zes daarvan zo zwaar dat zy niet meer gebruikt kunnen worden. Gordel van luchtbases rondom Australië. Australië zal binnenkort door mid del van een gordel van luchtbases in staat zijn het omliggende zeegebied tot een afstand van 3000 mijl te be schermen. Dit heeft de Australische minister van luchtvaart, Townley, te Melbourne meegedeeld. Zo zyn er bases te Pearce (Zuid west-Australië) en Laermonth (West Australië). Voorts beschikt de lucht macht over een groot landingsterrein op de Cocos-ellanden, 2100 myl ten Noord-Westen van Perth, nieuwe vliegvelden te Darwin, de Noordelyk- ste stad in Australië, Por.t Moresby,, in het Zuidoostelyke deel van Nieuw- Guinea, en op het eiland Manus, on geveer 550 myi ten Noorden van Port Moresby, zullen het zee-gebied in het Noorden en Noord-Westen bescher men. MANOEUVRE„BATTLE ROYAL" Eerste schermutselingen in en om het Teutoburger Woud. (Van onze speciale verslaggever). PADERBORN, 23 September. Na hetgeen de leider van de manoeu vre Battle Royal" ons vanmiddag heeft medegedeeld en na hetgeen wjj vanmorgen gezien hebben van het atoomkanon wij komen op dit laat ste nog nader terug is het duidelijk, dat het accent van deze oefening ligt op het atoomwapen: hoe het te gebruiken en hoe er zich tegen te ver weren. Van de drie verwachte uitwerkingen van het atoom-projectiel op het moreel, de vernietiging en de desorganisatie zal men in de dagen, die komen de twee laatsten kunnen toetsen. Het moreel van de troep blyft alsnog een onzekere factor. Volgend jaar, zo verklaarde Sir Ri chard Gale verder, zal een nieuw element zijn intrede doen in de ma noeuvre, te weten het geleide pro jectiel van grote afstand afgevuurd.- Thans bevindt dit allernieuwste wa pen zich kennelyk nog by alle par tyen in het experimentele stadium. Wat nu precies atoomdoelen zyn staat voor niemand vast. Is het een regiment infanterie? Is het een tac tisch belangrijke brug of bergpas? Deze oefening moet het leren, maar vaststaat in elk geval, dat zowel de Bouwprogramma 1955. Het bouwprogramma voor 1955 zal in geld uitgedrukt 1842 millioen kosten. Hierin zjjn de militaire wer ken niet begrepen. 360 millioen is be stemd voor weg- en waterbouwkundi ge werken en 1482 millioen voor de gebouwen. Voor de woningbouw is 830 mil lioen uitgetrokken aan bouwvolumen. Daarbij is uitgegaan van een volu men van 65.000 woningen, als volgt verdeeld 29.500 woningwetwoningen, 25.000 premiewoningen, 8000 lierbouwwo- ningen (oorlogs- en watersnoodscha- de), 2500 woningen in zgn. vrije sec tor. Voor 1955 moet nog op 650 boerde rijen herbouw oorlogsschade worden gerekend. Daarenboven is te ver wachten, dat gebouwd zullen worden: plus minus 150 boerderyen ter ver vanging van door de watersnood ver woeste, plus minus 75 grote en plus minus 60 kleine boerderyen in de Noordoostpolder, plus minus 50 boer deryen voor domeinen, plus minus 200 boerderyen ter vervanging van door brand verwoeste en plus minus 200 door de cultuurtechnische dienst gesubsidieerde boerderyen in ontgin- nings- en andere gebieden. Weg- en waterbouw kundige werken. In deze sector is voor 360 millioen uitgetrokken, waarvan 25 millioen naar schatting zal nodig zyn voor verbetering van de waterkeringen in het voormalig watersnoodgebied. Het uitgetrokken bedrag is afge stemd op hetgeen door grote op drachtgevers op hun begroting is ge bracht en op ervaringscijfers. Aange nomen mag worden, dat het herstel van de watersnood schade in deze sec tor in 1954 wordt beëindigd. aanvallende als de verdedigende par ty er naar zullen streven met aan zienlijk minder voertuigen op de weg te komen dan tot dusver het geval was, en voorts met kleinere mensen massa's sneller te opereren. In afwyking van hetgeen wy gis teren berichtten, zyn de troepen van Noordland, waartoe ook het Neder landse eerste legercorps behoort, niet vannacht om vier uur in beweging gekomen, doch eerst acht uur later aus tegen de middag. Het ziet er naar uit, dat zich in de middaguren de eerste schermutselingen zullen af spelen in en om het Teutoburgerwoud, ergens in de buurt van Tecklenburg, Lengerich, Iburg en Bielefeldt. Het manoeuvre-gebied ligt in de strook waarlangs m April 1945 het negende Amerikaanse leger aan de Noordzijde de grote omvatting van het Roergebied uitvoerde, die van beslissende betekenis was voor het tempo waarin de jongste oorlog werd beëindigd en ons land werd bevryd. 64. De man, die naar de naam Priemel luisterde, had veel weg van een zwaargewichtbokser, maar dan eentje die bovendien nog tien Jaar kerkerstraf te goed had. Wat een verschrikkelijke tronie. Zelfs Jimmy, die op dit gebied toch wel wat gewend was, schrok er van. Toch was het niet om deze reden, dat Jimmy plotse ling de henen nam. Hij had zich hliksemanel omgedraaid en was hals over kop weggerend. Nogmaals hij was niet bang voor dit soort lieden, hoe onguur zij er ook mogen uitzien, maar hij was plotseling op een idee ge komenDie jonge chauffeur van dat bestelwagen- tjodie had hem tersluiks gewaarschuwd en die scheen zelf niet in het complot te zittenAls hij die nu eens aan het praten kon krijgenJimmy ren de het erf af, maar eensklaps voelde hij 'n stekende pijn in zijn rechter schouder. HIJ had moeite zich op de been te houden. Naast hem rolde een groot brok steenI Het was duidelijk, d^t meneer Priemel hem dit had na geworpen. Jimmy rende nu nog' harder verder, maar toen h(j uit het gezicht van de boerderij meende te zijn. begon hij langzamer te lopenHij bedacht een krijgslist, want hij wilde proberen met die chauffeur van dat bestelautootje in contact te komen. Waar de weg een kromming maakte, verborg hij zich in het Prinsjesdag (Slot van pag1. 3) haar gouden koets bewonderde het zeer talryke publiek de prachtige zwarte hofkoetsen met rode scha brak waarop het koninkiyk wapen in goud, en bespannen met de zwar te paarden uit de Koninkiyke stallen. Ook de gouden koets werd getrokken door een achtspan van zwarte Frie zen. Nadat de Koningin uit de gou den koets was gestapt, begroette zy het vaandel van de mariniers, waar na zy, gevolgd door de Prins, het bordes van de Ridderzaal betrad. Kort nadien ving zy met het uitspre ken van haar troonrede, aan. Een half uur is Koningin Juliana op het Binnenhof geweest. Om kwart over èèn kwam de gouden koets voor- ryden en om kwart vóór twee precies vertrok deze weer. In de gouden koets droeg de Koningin een bont stola. Opnieuw scheen de zon by haar vertrek, hetgeen het publiek byzonder verheugde. By het weer klinken van het Wilhelmus besteeg de Koningin, daarby geholpen door Prins Bernhard, de koets, die in de zon blonk als een kostbaar kleinood. Nadat het Wilhelmus weerklonken had, vielen de tamboers en pypers van de marinierskapel met een vro- hjke melodie in. In de Ridderzaal By de als steeds indrukwekkends plechtigheid ln de Ridderzaal, waren ook aanwezig de heren Pos en De- brot, resp. vertegenwoordiger ln Ne derland van Suriname en van de An tillen. zy hadden een zetel achter de leden van de Raad van State. De schilderachtige aanblik van de geheel gevulde zaal werd op een goea mo ment toch nog geaccentueerd door de zon, al zou men haar niet hebben gemist, omdat er overvloedig licht straalde uit de enorme kronen. Rijtoer. Koningin Juliana en Prins Bern hard reden gistermiddag door Den Haag, vergezeld van de prinsesjes Margriet en Maryke in een open rode landauer met vier zwarte paar den bespannen. De Koningin, die een eenvoudige, licht-gekleurde tailleur droeg, beschermde zich nu en dan met een donker-rode parapluie tegen de regenvlagen. Prins Bernhard droeg de luchtmacht-uniform. De Prinses sen Beatrix en Irene reden eveneens in een met vier zwarte paarden be spannen open rode landauer, zy droegen gryze mantels met grys bont afgezet en witte, nauw-sluiten- de kapjes op het hoofd. By het ziekenhuis aan het West einde bood zuster Marie Antoinette Fick bouquetten Oranjerode Anjers aan. FEUILLETON -k door PATRICIA WENTW0RTH „Het was heus byna een wonder, moet je weten. Mevrouw Holford had een vriendin nu, misschien niet be paald een vriendin, maar ze hadden elkaar toch erg goed leren kennen; vóór ik ln de badplaats kwam, waren zy er al een maand geweest. Ze heet te juffrouw Perry en ze muntte uit in allerlei gezelschapsspelletjes, las ook Uit de kaart enzovoort. Natuurlyk al les grote ohzin, tenminste dat Was myn mening, maar wei erg genoeg lijk. Och, je begrypt, breien verveelt je op het laatst en de leesbibliotheken hebben doorgaans zoveel boeken, die niemand Wil lezen. Hét was dus een welkome afleiding. Garth gromde inwendig. Wasir was de oude ziel toegekomen en waarmee had ze zioh ingelaten? Juffrouw Sophy tikte hem op de arm. „Jongenlief, je keek daar net zoals je grootvader. En ik geloof niet, dat hy dat alles zou hebben goedgevon den. maar het Is zo prachtig afgelo pen. De allereerste keer, dat ik juf frouw Perry ontmoette, wist sfl uit koffiedik alles over ons te vertellen. Ze zei, dat ik een grote teleurstelling had beleefd. Nu was dit niet zo ver rassend, omdat mevrouw Holford al les afwist van het gebeurde met juf frouw Johnson en er natuurlyk over had gesproken". Garth barstte in lachen uit. Tante Sophy kon soms heel slim voor de dag komen. „Dat denk ik ook wel", zei hy. „En wat gebeurde verder?" „De volgende avond legde zy de kaart. Ze vertelde mevrouw Holford, dat ze binnenkort in zorg zou zitten óver een familielid. En dat kwam uit, want een zoon van haar nicht werd drié Weken lEing vermist, maar géluk kig is hy behouden weer opgedaagd". „En wat heeft ze u verteld?" „Dat is juist het wonderlijke. Zo verzekerde, dat ik iemand zou ont moeten, die een grote verandering in mijn leven zou te weeg brengen en vler-en-twlntlg uur later ontmoette ik juffrouw Brown". „Hoe?" vroeg Garth. „Wat bedoel je?" „Hoe ontmoette u haar?" „Ik geloof, dat Juffrouw Perry ons aan elkaar heeft voorgesteld", zei juf. frouw Feil. En o, beste jongen, je kunt je niet indenken, hoezeer juf frouw Brown myn leven heeft veran derd! Ze is zo kundig, zo'n prachtige huishoudster. En daarby zo muzikaal. Je weet, hoeveel ik van muziek houd. Ze bespeelt ons kerkorgel en is ook een uitstekende pianiste, Daarby zingt ze prachtig. „Maar vindt u haar niet somber?" Juffrouw Feil keek enigszins ver schrikt. „O, nee. Ik weet wat je bedoelt, maar we hebben allemaal een hevige schok gehad. Je hebt er zeker wel wat van gelezen ln de kranten. Meneer Harsch zo'n aardige man en ook heel muzikaal werd eergisteren dood in de kerk gevonden. Ik vrees.... ja ik vrees, dat hy de hand aan zich zelf heeft geslagen. Het heeft ons al lemaal erg overstuur gemaakt". Ze liet haar hand ln zyn arm glij den. waar ze bleef rusten. „Als iets me meer biy kon maken over je komBt, dan zou het deze el lendige geschiedenis zyn, omdat mor. gen het openbare onderzoek wordt gehouden en het een grote steun zou wezen, jou by me te hebben". „Bedoelt u, dat u er heen moet gaan?" Nu keken de blauwe ronde ogen hem ietwat angstig aan. „O, ja, jongenlief. Zie je, ik heb het schot gehoord". HOOFDSTUK V. Toen Garth later op deze avond terugzag, drongen zich enige vragen aan hem óp. Hoe traag van begrip was hy wel geweest? Hoezeer had zyn bevattingsvermogen gefaald? In welke mate had hy te weinig acht ge slagen op de zwakke stromingen on der een kalme oppervlakte? In hoe verre was hy op een dwaalspoor ge bracht Het was heel moeilyk te zeg gen. De kalmte aan het oppervlak was volledig geweest. Juffrouw Brown had koffie geschonken en was daarna aan de piano gaan zitten, om de klassieke muziek te spelen, waar van juffrouw Feil zoveel hield. Juf frouw Brown speelde uitstekend Scarlatti, Haydn, Mozart en Beetho ven. Niets moderns. Tante Sophy onderhield een wat van-de-hak-op-de-tak springerige conversatie, die ze nu en aan onder brak om naar een geliefkoosde mu- ziek-passage te luisteren, waarna ze gemoedereerd weer voortging. Ze was nu gekleed in een japon van styf zwart satijn, met een fluwelen lint in een kleine boog onder haar „derde" kin gebonden en 'n diamanten broche die een kanten doekje op haar gol vende boezem vasthield. Zo lang hy zich kon herinneren, was zy 's avonds altrjd op die manier gekleed geweest en daar zat iets heel geruststellends in. Europa mocht in vlammen opgaan en de wereld op haar grondvesten schudden, maar de oude zitkamer van de gewezen pastorie, de p£istorie-ge- bruiken, tante Sophy en haar kwlk- jes en strikjes zouden blijven en dat was ten minste een troost. De ven sters stonden open en lieten met de warme avondluent de geuren van de tuin binnendringen. Door de muziek heen klonk telkens en telkens weer de stem van tante Sophy. „Het heengaan van dr Meade was een groot verlies. O. dr Edwars is heel best, maar je kunt van hem niet dezelfde belangstelling verwachten. Hy woont op „Oak Cottage" en heeft een invalide vrouw. De nieuwe domi nee zit nu in het huls van juffrouw Jones. Je zult je de juffrouwen Don- caster wel herinneren. Ze zyn nog op „Pennycott", maar Mary Anne" is nu helemaal gebrekkigze komt nooit buiten. Dan ls er een mevrouw Mot tram op „The Haven", een weduwe met een dochtertje van vijf jaar, heel aardig en knap, maar niet muzikaal. Als het dédrom niet was, denk ik wel eensmaar natuurlyk moeten we niet kwaadspreken, wel „Waarom niet?" zei Garth lachend. Juffrouw Sophy wierp schalks het hoofd wat achterover. „Och, zie je. die dingen worden zo rond verteld. Maar natuurlyk bedoel ik er niet in het minst een schandaal tje mee, verre van dat! Het zou heus een prachtige uitkomst zijn voor al lebei. En wat zou het prettig wezen, weer een huisvrouw op „Meadow- croft" te hebben. De buren, die het dichtstby wonen, schynen ons altyd wat nader te staan dan de anderen". Hy herinnerde zich, hoe hy schry- lings op de schutting tussen de twee huizen had gezeten» onder de heen en weer zwiepende takken van een brui ne beuk, terwyi hij Janice Meade, klein en licht voor zich uit duwde, gereed om zich uit de voeten te ma ken als er bezoekers kwamen, in het bijzonder de dames Doncaster. Dat scheen al heel lang geleden. Snel vroeg hij nu: „Wie was er op „Mea- dowcroft", zei u?" „O, meneer Everton. Over hem sprak ik juist. Ik geloof, dat hy me vrouw Mottram erg bewondert, of schoon ze, iammer genoeg, niet mu zikaal is. Hy heeft een mooie bariton- stem en een vrouw moest haar man kunnen accompagneren, denk je ook niet?" „Hééft hij dan een vrouw?" Tante Sophy gaf hem een afkeu rend tikje op de arm. „Maar lieve jongen, natüürlyk niet! Ik vertelde juist, hoezeer hy mevrouw Mottram bewondert. Toevallig weet ik, dat hy drie Zondagen achtereen thee by haar heeft gedronken. En het zou zo goed voor haar zijn, zulk een knappe man en zo'n prettige buur man. (wordt vervolgd),

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 12