SKETCH .BUISMAN, Gehrels-instituut benoemde in Zeeland een eigen consulent Zeeuwse Almanak VOLDOENDE ARBEIDERS VOOR KOMENDE SUIKERCAMPAGNE in Wees toch veeleisend! BELANGRIJKE VERBETERINGEN AAN DIVERSE WEGEN TEHUIS VOOR ZWAKZINNIGE ZEEUWSE KINDEREN Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE CO UR A$TT DINSDAG 21 SEPTEMBER 1954 SPECIAAL VOOR DE „NAZORG" De musicus Cor Scliijve als zodanig aangewezen IN DE SCHOOL van meneer van der Zwnn te Vcere zongen de kinderen een oud-Nederlands lied: „Heer Jesu heeft een hofkeneen teer mid deleeuws lledeken, dat schoon en zuiver klonk in het hoge schoollokaal. Soepel en ongedwongen voegden zich de kinderstemmen samen: er werd niet hard en zeker niet geforceerd gez ongon. Een bovendien deden de jon gelui hun uiterste best, want er was bezoek! Achter in de klas zat de leraar muziek van de rijkskweekschool te Middelburg, de heer C. Sehyve, en hy luisterde aandachtig. Sinds korte tijd is hy aangewezen door het Gehrels- instituut als consulent voor Zeeland en als zodanig belast met de „nazorg" van die onderwijzers in deze provincie tussen de twee- en driehonderd! die een Gehrels-diploma bezitten. Zoals bekend wordt dit diploma uit gereikt na een examen, waaruit blijkt dat de leerkrachten muziekonderwijs kunnen geven volgens de methode-Gehrels, De heer Van der Zvvan in Veere is één van de Zeeuwse „Gehrels-onderwyzers" en hij demonstreerde dezer dagen zijn klas voor de heer Schiive, z odat deze kon nagaan of er nog iets kan Worden verbeterd. Dat bleek heel weinig te zijn, want de heer Van der Zwan is een leer kracht, die reeds veel heeft bereikt met zijn zingende klas. Precies weten zyn kinderen te vertellen, wat het verschil is tussen rliythme en me trum, het een „do-ladder" en hoe een „la-ladder" in elkaar zit. Met tam boeren en triangel begeleidden zij hun oefeningen die er op gericht zijn hun muzikaliteit zo goed mogelijk te ont wikkelen. De heer Sehyve testte de klas en de resultaten waren werke lijk verbluffend: een thema, in no tenschrift op het bord genoteerd, werd vlot en prima visita door de kin Maar de heer Schij- ma niet afgemaakt, doch liet dat aan de kinderen over. En prompt improviseerden zij het slot van de muzikale zin op het bord Met de consulent bezochten wij en kele scholen en daarbij bleek, dat de klas van de heer Van der Zwan heus geen gunstige uitzondering vormde. De leerlingen van dhr. Böuwense Christelijke School Singelstraat Mid delburg bijvoorbeeld waren even eens voortreffelijk: een vry moeilijke rhythmische figuur, op het bord ge noteerd, werd na enige oefening zon der haperen nageklapt. Canons wer den zuiver en vlot gezongen en bij het handzingen werd duidelijk, dat de kinderen niet alleen musiceren, maar ook muzikaal-denken deren gezongen. ve had het thema Advertentie. OUDEN VAN DAGEN hebben een extra opklkkertje nodig. Tracteert hen op PLEEGZUSTER BLOED- WIJN. Een heerlijke wijn, die hun daarbij juist geeft wat ze nodig heb ben, een heerlijk rustige nacht, zodat zy zich overdag fris en energiek voelen. Uw apotheek of drogist heeft deze medi cinale wijn voor U. Maar toch gaat het de heer Sehyve niet om het toonladder zingen, het handzingen of om het klappen van rliythmo en metrum. Weliswaar is liet van belang, dat deze aspecten tot hnn recht komen en dat dit hulpma teriaal op de juiste wijze wordt ge hanteerd, maar het eigenlijke zingen blijft het voornaamste. De vragen, die hij zich stelt zijn: Hoe zingt de klas? Komt het fris en spontaan ge zongen lied tot zijn recht? Blijkt et- uit, dat er zorg is besteed aan adem haling, uitspraak, zuiverheid, rhyth- me en tekst? Voorts is de improvisatie bijzonder belangrijk. Zingen als expressie-vak heeft namelijk twee kanten, via een van buiten komend middel, het lied, en via de eigen expressie, de improvi satie dus. Beide kanten moeten ont wikkeld worden. RAAD EN DAAD Dit alles vertelde ons de actieve consulent van het Gehrels-instituut. „Ik tracht de onderwijzers op dit moeilyke terrein met raad en daad bij te staan om daarmede zoveel mo- geiyk de problemen rond de muziek les op te lossen", zo zeide hy. „Daarbij gaat het vooral om het kind, om dat een voorbereidende muzikale vorming te geven. Het kind biyft hoofdzaak, het kind en de muziek! Vergeet U vooral niet, dat de methode byzaak is, het gaat my er dan ook niet om een speciale methode te propage ren, maar om te trachten de kin deren algemeen vormend muziek- onderwys te geven". De heer Sehyve wees er nog op, dat dit werk van grote waarde kan rijn voor de pas opgerichte Zeeuwse mu ziekschool. Deze instelling en de la gere school kunnen hier immers hand in hand werken. VOORBEREIDING „Overigens is mijn werk als consu lent nog maar in voorbereiding", al dus verklaarde hg, „maar toch ben ik biy, dat ik dit werk kan doen. Ik heb nu alles in één hand: de opleiding aan de school voor de kleuterleidsters, dé rykskweekschool en de „nazorg". Di± consulentschap betekent niet allewi het bezoeken van die scholen, waar onderricht wordt gegeven vol gens de Gehrels-methode, maar ook het contact leggen mét de overheid, met burgemeesters, wethouders en met schoolbesturen, terwijl Uiteraard medewerking moet worden verkregen van het onderwijzend personeel, dat het Gehrels-getUigschrirt bezit. Vele leerkrachten in Zeeland Zijn Gehrels-menscn geworden en de re sultaten mogen worden gezien en ge hoord. Weina hun werk zal nog geïn tensiveerd worden, nu de heer Sehyve zich als consulent met een zeker toe zicht gaat belasten. „Zot vooral in de krant, dat het gaat om met dit werk een bijdrage te leveren aan ons ide aal: verhoging van het muzikale peil van het Nederlandse volk". Hopelijk wordt deze bijdrage in Zeeland ruimschoots geleverd. GEEN ONGERUSTHEID Onderzoek van het Rijksarbeidsbureau. Met het oog op aanwijzingen öve>* een te verwachten krapte op de ar beidsmarkt voor de komende cam pagne van de suikerfabrieken, heeft het Rijksarbeidsbureau zich irt ver binding gesteld met de directies der onderscheidene bedryven. Het onderzoek naar de aantallen beschikbaar komende arbeidskrach ten voor de tegen eind September beginnende campagne heeft tot de VAN TOT slijpt Te St. Phll-ipsland is een heimachine gearriveerd om 39 betonnen palen voor de brandweergarage in de grond te slaan. De werkzaamheden aan dé ga rage kunnen nu weer voortgang vin den. Voor de brandweerlieden is dat een verheugend bericht. Overigens hebben de blussers van St. Philips- land geen klagen over goed nieuws, want dezer dagen arriveerde ook de nieuwe motorbrandspuit met een ca paciteit van 2500 liter per minuut. De spuit is een vorstelyk geschenk van Stork-Hengelo. POMP In Tholen staat op de Markt een momuhientale pomp, die dateert uit de achttiende eeuw. Reeds geruime tijd bevond zich dit monument in siechte staat, zodat restauratie dringend ge boden was. Onder toezicht van Monu mentenzorg is er thans een begin mee gemaakt. Zaterdagavond was er vrij veel belangstelling voor dè fraaie bloe mententoonstelling, die in de beurs- zaal van hotel „De Korenbeurs" te Goes werd gehouden. Ruim zeshon derd belangstellenden bezóchten de- DIENST Soms verlangen je medemensen op zonderlinge tijdstippen diensten van je. Zondag even na middernacht ging de huisbel overkortvenijnig, indringend. In het trappenhuis be vond zich, zo bleek bij nadere be schouwing, een manspersoon, die niet wèl meer bij machte bleek de trappen te beklimmen, weshalve hy aan het benedeneind bleef staan, een ietwat droeve blik in de ogen. Langs de treden steeg een x'jsl- riekende geur naar boven, die sterk aan Schiedam deed denken De man zocht, héél simpelvuur. „Ik zag licht by u branden", mompel de hy, „en toen dacht ik" Een ietwat slordige sigaret, een eigen gemaakt product, hing uitno digend in z'n linkermondhoek en daar tegen die sigaret dan hebben wij dan maar een brandende lucifer gehouden. Tenslotte kan het Voorkomen, dat een mens meent geen stapje meer in dit leven te kunnen doen, zonder zo'n wit cylindertje brandend tussen de lippen. Jk ben nog vreemd m Vlissingen, ziét u", zei de man nóg. Helemaal afdoende was die verkla ring eigenlijk nietmaar acht ze laatste avond, waar de „Happy Cowboys" onder leiding van Torti Aertssen op muzikale wijze het hunne bijdroegen tot de gezellige sfeer. BRAND In de tegelfabriek van de heer N. Mannaert te Hulst brak brand uit. De rijkspolitie alarmeerde de brandweer, cTie spoedig ter plaatse was en de brand wist te blussen. CONCERT Onder leiding van Piet Ketting werd door het Rotterdams Symphonisch Or kest in het Concertgebouw onder auspiciën van de Kunstkring „Van den Vos Reynaerde" een Beethovenavond gegeven, met als solist Jo Juda. Het jeugdconcert, dat een dag later gege ven werd, trok bijna 300 leerlingen van middelbare scholen. Voorwaar een succes. BOTER De botersmokkelaars in de Belgi sche provincie West-Vlaanderen zyn nog steeds actief. Zo hielden Belgi sche kommiezen in de buurt van Mal- degem een auto aan, die 600 kilo Ne derlandse boter aan boord had. De chauffeur sprong in het kanaal en Wist met een nat pak zijn vrijheid te betalen. In Eeclo reed een snelle Pac kard, die door de douane op de hielen gezeten werd, tegen een muur te plet ter. Ook hier viel 600 kilo boter in handen det opsporingsdienst, maar de beide inzittenden wisten te ontsnap pen. LIJMSTOKJES Gebleken ls, dat de laatste tyd in de omgeving van Retranchement veel wettelijk beschermde vogels gevangen worden. De rijkspolitie maakte dezer dagen reeds een proces-verbaal op. Ruim zestig ïymstokjes werden in be slag genomen. Moge het een les zijn voor hen die menen dat het vangen van vogels een onschuldig vermaak is. voorlopige conclusie geleid, dat in het algemeen gesproken voor onge rustheid geen aanleiding behoeft te bestaan. Vook de^ia de provincie,. Groningen gelegen suikerfabrieken worden geen moeilijkheden gevreesd en ook bij de suikerfabrieken te Halfweg en Sas van Gent verwacht men voor de ko mende campagne geen tekort in de personeelsbezetting. De situatie in Zuid-Holland (Puttevshoek en Oud- Beijerland) laat zich ook niet on gunstig aanzien. Werd aanvankelijk enig tekort aan arbeiders verwacht in Noord-Brabant (de fabrieken in Dintèloord, Roosendaal en Zevenber gen), thans evenwel bestaat ook hier redelijke zekerheid omtrent een volledige bezetting gedurende de campagne. Tussen het Rijksarbeidsbureau en de directies der suikerfabrieken be staat geregeld contact. Er is reden om aan te nemen, dat deze samen werking er toe zal leiden» dat even tuele moeilijkheden alsnog op bevre digende wijze tot oplossing kunnen worden gebracht, Het nieuwe orgel in de N. H. Kerk van Axel. Werd reeds bij de Achtste Yan Mahler gebruikt. Het nieuwe orgel in de Ned. Herv. Kerk te Axel zal op Zaterdag 25 September te 19.30 uur officieel in: gebruik worden genomen. Het orgel werd voor de eerste maal gebruikt bij de uitvoering van de Achtste Symp honic van Gustav Mahler in de Ahoy- hal te Rotterdam, onder leiding van Eduard Flipse. Het werd toen be speeld door de organist R. v. d. Kerk- hoff. Dezelfde organist zal het orgel bij de ingëbruikneming in de Nèd. Herv. kerk te Axel bespelen. Het oude orgel deed dienst sedert 18 December 1924, terwijl het eerste orgel in gebruik genomen werd op 27 Februari 1776. Roodvonk geconstateerd. In enkele gezinnen te Heikant on der Sint Jansteen werden gevallen van roodvonk geconstateerd. Noodbrug ingezakt. Zondagmiddag is te Middelburg dé noodbrug, die over en bouwput in de Middelburgse Veerse watergang is geslagen, in elkaar ge2ak, juist op het ogenblik, dat vier mensen met de fiets aan de hand op de brug stonden. Nie mand liep echter lichamelijk letsel op. Een agent hielp hen op de wal. APART VAN SMAAK '10 «tuk* 40 ct. 20 «tuk* 80 et. 50 «tuk» 2.- 20 »tuk« corktlpped 80 Walcherens beste vee naar Fokveedag m Middelburg Donderdag 23 September Donderdag 23 September a.s. zal burgemeester mr, dr. N. Bolkesteln van Middelburg de „Fokveedag Wal cheren" openen, die gehouden wordt op de terreinen van de Coöperatieve Veilingsvereniging „Walcheren" in de Zeeuwse hoofdstad. Voor dit evenement, dat tot een traditie gaat worden in 1952 was er ook een Fokveedag schreven 59 veehouders met 254 dieren en 42 groepen in. Het is het beste vee van Walcheren, dat Donderdag getoond wordt om in aanmerking te komen voor de groeps- en individuele prij zen. In de laatste jaren hebben de verschillende op dit gebied werkza me verenigingen veel gedaan om de kwaliteit van het rundvee op te voe ren. Men verwacht dan ook, dat zulks op deze Fokveedag tot uiting zal komen. Behalve rundvee zullen ook var kens en geiten te zien zijn. Zo wer den 22 varkens ingeschreven, ver deeld over 14 rubrieken en ruim 60 geiten in 11 rubrieken. Met medewerking van vele ver enigingen op dit gebied kon deze Fokveedag worden georganiseerd. Uit de catalogus voor deze dag, die opent met een voorwoord van de Rijksveeteeltconsulent, ir. W. L. Harmsen, blijkt voorts, dat van vele zijden medailles, bekers en bijdragen werden toegezegd als prijzen. Verwacht wordt, dat de „Fokvee dag Walcheren" grote belangstelling zal trekken. Motorrijder botste tegen paard. De 28-jarige motorrijder C. uit Koewacht kwam Zaterdagavond toen hrj op weg was naar zijn werk, op de Kinderdijk te Axel in botsing met een losgebroken paard. De motorryder werd met vry zware kneuzingen en een "hersenschudding opgenomen in het R.K. ziekenhuis te Sluiskil. - Twee doden bij verkeers ongeval. Auto uit Bruinisse reed tegen boom. ^-De 23-jarige L. Boller en de 18-ja- rige J. Bodbyl, beiden uit Bruinisse, zijn Zondagavond om half twaalf op de rijksweg SteenbergenAnna Ja- cobapolder met een auto bij De Heem tegen een boom gereden en op slag gedood. Beiden waren ongehuwd. De weg maakt ter plaatse een bocht, die waarschijnlijk door de be stuurder te laat werd opgemerkt. Vermoedelijk is de wagen daarop in grote snelheid tegen een boom opge vlogen. Omwonenden die de klap hoorden en hulp wilden verlenen, troffen de auto geheel vernield aan. De beide jongelui waren op weg naar het veer Anna JacobapolderZijpe. De auto was gehuurd bij een garage uit Bruinisse. Notaris in vrijheid gesteld. Naar wij van de zijde der justitie vernemen, is notaris O. irït 's Graven polder thans in vrijheid gesteld. Het verder onderzoek maakt de voortzet ting van de voorlopige inhechtenis neming niet noodzakelijk. Het onder zoek is nog niet geëindigd. Vergiftigingsverschijnselen in St. Annaland. Te St. Annaland hebben zich in twee gezinnen vergiftigingsverschijn selen voorgedaan, nl. bij A. G. en M. B. Vermoedelijk is de oorzaak gele gen in het vlees, dat In beide gezin nen kort te voren was genuttigd. De patiënten hebben tot dusver geen ernstig nadeel opgelopen. IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Langdurige verkeersomleggingen Het mag •wellicht vreemd klinken, maar West Zeeuwsch Vlaanderen ïydt thans onder de wegverbeteringen. Reeds enige tijd is de Rykswaterstaat bezig de bochten in de rijksweg Schoondyfce-Breskens af te snyden, waardoor een in de winter zeer ge vaarlijk gedeelte wordt verbeterd. Het vele grondverzet, dat hieraan is verbonden eist langdurige werk zaamheden. Door de plaatsing van Oostburg en Draaibrug bjj de z.g. „Li ter" wordt éen slecht gedeelte rijks weg onderhanden genomen. De betonrésten van de langs de kust bij Cadzand opgeruimde bunkers worden hier aangevoerd en op de oude weg gedeponeerd, waarop straks een asphaltlaag wordt aangebracht met borduren, zodat een verend weg dek wordt verkregen. Ook in het rampgebied heeft men door het aanbrengen van diverse la gen dit nieuwe systeem met succes toegepast. Het gedeelte by de Liter maakt hierdoor een uitzondering op de overal gelegde nieuwe betonwegen. Bovendien is de provincie bezig met onderhoudswerk nabij Potjes op de weg Sluis-Breskens. Door deze werkzaamheden is een ingewikkeld vervoerssysteem ont staan. De dienstbussen van de S.B.M. (Slot van pag. 1). heer Stemerding, die tezamen met de directeur der Stichting, .de heer M. L. Almekinders, een en ander toe lichtte. Men spiegelt zich echter aan reeds bestaande inrichtingen, o.m. de dr. Willem van den Bergh Stichting in Noordwijk, in het bijzonder ook ten aanzien van de aanschaffing van meubilair, waar veelal speciale eisen aan gesteld moeten worden. tingen boven de grote rivieren ge schiedt - een arbeidstherupie toe te passen. Het gebouw. Het onder architectuur van ir. W. J. G. van Mourik uit Velp verbouw de landgoed is gelegen op een 4 ha groot terrein met moestuin en boomgaard dat de Stichting voor 35 jaar in erfpacht heeft. De moes tuin is nog Verpacht tot 1957, dan zal men deze zelf in exploitatie ne men. Voor de verbouwing van zowel hoofdgebouw als koetshuis kan men niet anders dan bewondering heb ben. Alle vertrekken dagverblrj- ven, slaapzaaltjes, keukens, perso- neelsvertrekken, etc. zyn ruim, CANADA Alle Nederlandse emigranten daar kennen Buisman en gebruiken het natuurlijk, want Buisman is, als in tovéle andere landen van de wereld, ook déür vertegenwoordigd. Maar ook de Canadezen nemen de goede Nederlandse gewoonte over, omdat zij ontdekt hebben dat koffie lek- kerder en goedkoper wordt door rijkelijk toegankelyk voor daglicht, dank zij vele en hoge ramen, en ge houden in uiterst lichte tinten. Op merkelijk is, dat vele verschillende kleuren, variërend van lichtblauw tot lichtgroen, geel, en bruin zijn ge bruikt. Zulks geschiedde op advies van een expert-en heeft een psycho logische achtergrond. Aan de kleuren zullen de kinderen straks namelijk de diverse vertrekken gemakkeiyk leren onderschelden! Ook is veel zorg besteed aan de veiligheid en men vinclt geen trap zonder een aesthetisch verant woord „hekwerk", terwyi boven dien de vloeren van een soort rubber zijn vervaardigd, hetgeen bg eventuele valpartijen niet an ders dan verzachtend kan wer ken! De gebouwen zijn voorzien van centrale verwarming en voorts ook van alle ander modern comfort. Verdeling. Het ligt in de bedoeling om straks in het hoofdgebouw de meisjes en kleine jongens ónder te brengen en de grote jongens in het paviljoen, het voormalige koetshuis. In het hoofdgebouw is ook een zaal met 9 bedden voor bedlegerige pati ëntjes. In het paviljoen kunnen 12 jongens gehuisvest worden. Naby net paviljoen bevindt zich een oude, hoge broeikas, waar men zo mogelijk een wintertuin van zal maken. Een oude tennisbaan zal dienstbaar gemaakt worden aan het spel der kinderen. De afrastering zal hersteld worden, een deel van de baan betegeld, een ander deel met gras ingezaaid en voorts is hier reeds een grote zandbak aangelegd. „Iepenoord" heeft een grondige ge daanteverwisseling ondergaan en is thans een modern geoutilleerde in richting geworden, volledig geba seerd op Tiet doel waarvoor het bin nenkort. zal gaan dienen: een waar lijk tehuis te zyn voor Zeeuwse kin deren, die veel, teveel reeds moeten missen. kunnen kiezen tussen het volgen van de polderwegen op de route Aarden burg-Oostburg, docli het gevaar voor de grote bussen is zodanig, dat de di rectie voorkeur heeft gegeven aan een grote omweg. De passagiers wor den nu van Aardenburg uit via Draai brug naar Sluis, ovèr Zuidzande naar Oostburg en zo verder naar Breskens vervoerd. Terug gaat het langs het zelfde parcours. De Knokke dienst ziet zich op weg naar Breskens en terug geplaatst voor de omlegging over Zuidzande wegens het onder houdswerk aan Potjes. Ook deze doet Zuidzande aan. De dienst Oostburg- Potjes-Groede-Breskens is nu uitge vallen, aangezien de Knokkedienst de passagiers in Zuidzande opneemt. De omweg is groot. Passagiers van Oostburg naar Cad zand doen zelfs Sluis aan. De omleg gingen zullen tot 1 November a.s. du ren. De tarieven blijven gelyk, doch de ritten duren wat langer. De S.B.M. ziet zich bovendien geplaatst voor de opgave de boot te Breskens tydig te halen. Ook de verbinding van Sluis naar Westkapelle in België dient aan te sluiten aan de tram naar Brugge, anders missen arbeiders weer de ver binding naar huis. Recreatieplan in Kruiningen De raad van Kruiningen, die Maandagavond vergaderde onder voorzitterschap van burgemeester A. Schipper, besloot tot aankoop van een nieuwe vuilnis-vrachtauto. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. gaarne hadden voovgesteld om in sa menwerking met Krabbendyke, Ril- land-Bath en Waarde een roltrom- melwagen aan te schaffen, maar met Rilland-Bath kwam men niet tot overeenstemming. Investering voor de overblijvende gemeenten van een vry aanzienlijk bedrag werd niet ver antwoord geacht. Besloten werd tot aanschaffing van een kolkenzuiger, welke op de vrachtauto kan worden gemonteerd. Hiermede is een bedrag van f 10.960 gemoeid. Deze zuiger zal worden aangeschaft in samenwerking met Krabbendijke. Na uitvoerige discussies werd be sloten een bedrag van f 8000 te vote ren voor een recreatieplan. Inbraak te IJzendijke. Tijdens afwezigheid van de bewo ners is Zondagavond ingebroken in de boerderij van de heer J. D. te Tur- keye onder IJzendijke. Er werd een geldsbedrag ter hoogte van enkele dui zenden guldens ontvreemd, alsmede enkele geldswaardige" papieren. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. VANDAAG. Middelburg Kunstzaal Van Benthem Jutting: Expositie werken Claire Bqnebakker, 9—18 uur en: Provin ciale Bibliotheek: Expositie boekwer ken technische wetenschappen, 10 12.30. 13.30—18 en 19—21 uur; Molen water: „Miniatuur Walcheren". 9—23 uur: muziekkiosk: concert „Onda", 19.30 uur. Electro: „Roman Holyday" (a.l.>, 19 en 21.15 uur. Vlissingen Stedelijk Museum: Tentoon stelling over Betje Wolff en Aagje Deken; „Alhambra": „De gevangene van Zenda" (14 jr.), 19 en 21 uur; Luxor: „Clrcusbloed", (14 jr.), 20 uur. Goes. Grand: „Abboth en Castello en dr. Jekill en mr. Hyde" (14 jr.), 20 u. IJzendijke Gemeentehuls: Schilderijen tentoonstelling „Nederland—Water land". Oostburg Beeldententoonstelling. Brouwershaven Stadhuis: Schilderijen- expositie (Haagse School).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2